Van de 12 kinderen, die primitief van schooi B zijn weggebleven, wijl zij ter wille der bekende handwerken-quaestie waren weggezonden, zijn er nog zes teruggekomen en toegelaten, nu zij ook dai deel van den schooltijd in het vervolg zullen bijwonen. In het geheel zijn er tot nutoe dus van de 24 weggezondenen slechts 6 weggebleven. Colïjnsplaat. De leerlingen der openbare school alhier belegden door middel der bekende formulieren in de Rijkspostspaarbank: Van 8 Juni (het tijdstip, waarop men hier begonnen is met aldus de spaarpen ningen den leerlingen te beleggen) tot 1 Julif 28,77% Van 1 Juli tot I Aug. 18,95 Van 1 Sept. tot 24 Sept. 22,82 Te zamen dus f 70,54 54 In de maand Augustus was het vacantie. Centen, tot een kleiner bedrag dan een stuiver, ook halve centen, worden door de onderwijzers in ontvangst genomen, totdat het bedrag voor éen kind een stuiver beloopt, waarna het een formulier met een postzegel wordt gegeven. Te Vlissingen is tot hoofd der openbare school voor m. u. 1. onderwijs voor meisjes benoemd mej. Af. E. Schuurmante Helder. Op de vraag, of door het Rijk ook 30 pet. vergoed wordt van de gratificatiën aan kweekelingen, heeft de Min. van Binn. Zaken geantwoord, dat die gratificatiën belmoren tot de uitgaven, vermeld onder litt. C van art. 44 der wet van 17 Augustus 1878 Staatsblad no. 127), zooals blijkt uit het vermelde onder 3 der memorie van toelichting betreffende die wet. Bevorderd te Leiden tot doctor in de staatsweten schap, na verdediging van stellingen, de heer mr. F. J. W. G. Snijder van Wissenkerkegeb. te Middelburg. Landbouw en Veeteelt. Het landbouw-departement te Washington heeft onlangs den waarschijn lij ken stand van den oogst der winter-en zomergranen in 35 verschillende staten der Unie op 1 Juli bekend gemaakt. Als men 100 aanneemt voor een gemiddelden oogst, is het algemeen gemiddelde van de wintergranen op 1 Juli, uit de afzonderlijke opgaven afgeleid, 83, hetgeen wel eens verbetering aantoont sinds 1 Juni, maar toch lager is dan de algemeene gemiddelden der drie voorgaande jaren. Alles te zamen genomen, zal echter de van 1880 in Amerika nog overige voorraad ruimschoots in de behoefte van Europa kunnen voorzien. LbCt.) Buitenlandsch Overzicht. Wij zijn ditmaal tot groote beknoptheid gedwongen. In Frankrijk wilden eenige heeren der linkerzijde in de Kamer spoedige bijeenroeping om de regeering over Tunis te interpelleerendoch president Grévy wil daarvan niets weten. De heeren zullen hunne nieuwsgierigheid nog wat moeten opschorten. In Ierland blijft het oproerig. De Landligue doet haar best om op te ruien. Uit Transvaal komen berichten, die de aanneming der conventie nog twijfelachtig maken. De volksraad hield eene vergadering en de regeering verklaarde, dat deze conventie den raad zeker niet zal bevredigen. Een en ander over de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Terslag der voordracht, Zaterdagavond door den heer C. DE SMIT, van Wissckerke, te 's-Heer Arendskerke gehouden. Een talrijk publiek was opgekomen om den spreker te hooren meedeelen al wat hij ondervonden had bij zijn bezoek aan de Vereenigde Staten. Na zijn hoorders het welkom te hebben toegeroepen, beschreef hij in ruwe trekken achtereenvolgens zijne zeereis, zijn aankomst en verblijf in de stad New- York, zijne indrukken op de landreis per Eric-spoor, zijn bezoek te Cleveland, in de petroleuin-districten, en zijn verblijf van eenige weken in het dorp Kala mazoo en omstreken. Den 23 April 11. van Rotterdam vertrokken, had hij bijna onafgebroken met stormen te kampen, zoo dat het ruim 14 dagen duurde eer zij de kust van Amerika hadden bereikt. Nog met New-York in het gezicht moest de heer De Smit aan den kapitein zijne verwondering te kennen geven, dat het nog zoo koud was daar, waar hij altijd had gehoord dat het in Amerika zoo verbazend heet kon zijn. «Wacht maar, mijn vriend" zeide de kapitein, »mor- gen zult gij anders praten." En 'twas ook zoo; den volgenden dag ontscheept en in Castelgardende groote herberg der emigranten, aangekomen, teekende dien dag do thermometer reeds 90 graden in de schaduw. Welk een plotselinge overgang van kou tot verschroeiende hitte! Zulke overgangen doorleeft men in Amerika, hetwelk volgens dhr. De Smit het land der wonderen kan genoemd worden, meer. Ook dag en nacht, licht en donker, zomer en winter, wisselen zoo plotseling af; tusschen helder daglicht en pikdon- keren nacht ligt maar een kwartieruur; schemering is er dus niet. Daarna volgde zijne beschrijving van den toestand, waarin de emigranten zich bevinden op vreemden bo dem. Was op zee bij velen de moed reeds in de schoenen gezakt, bij aankomst staan ze allen zonder uitzondering volslagen moedeloos. Mat, afgetobt, door niemand verstaan, zijn zij totaal afhankelijk; en al weten de Duitsche landverhuizers zich daar nog al doorheen te slaan, de Hollanders zijn totaal hulpeloos. De heer De Smit meende niet te veel te zeggen als hij beweerde, dat van dei 00 emigranten in de eerste 3 maanden zeker 99 naar hun vaderland zouden terug- kecren indien zij konden. Hier stond de spreker een heele poos stil bij de raadgeving om toch vooral geen onnoodige bagages en kisten mede te nemen, want 01 daarmee wordt men zoo ip mocielijkheid gebracht. Het lijk van Garfield is te Washington door dui zenden bezichtigd en nu naar Cleveland (Ohio) vervoerd. De Senaat is tegen 10 October bijeengeroepen. Het fonds voor mevrouw Garfield bedraagt reeds meer dan 300,000 dollars. De Standaard verneemt uit New-York dat het volk in verscheidene plaatsen, in woede ontstoken, Guiteau in effigie verbrandde. Guitteau is volkomen tevreden; hij gevoelt schaamte noch wroeging, en zegt, dat liij verwacht vrijgesproken te worden zoodra het vooroor deel van het volk tegen hem verdwenen is 1 De berichten uit Konstantinopel getuigen van toe nemende ontevredenheid over de weelderigheid van den Sultan, welke de buitensporigheden van Ahdoel Aziz overtreft. Terwijl de ellende van J»et volk gren zeloos en de schatkist volkomen ledig is, duurt de geldverspilling op groote schaal aan 't hof van den Sultan voort. Gemengde Berichten. In afwijking van andere jaren zal, zooals reeds gemeld is, dit jaar te beginnen, de leesbibliotheek van het departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen reeds Zaterdag 1 October worden geopend. Deze bepaling zal zeker velen welkom wezen. De avon den worden reeds lang genoeg ën wie zal niet gaarne die prettig, en nuttig tevens, willen besteden dooreen goéd boek hetzij voor zichzelven te lezen of aan zijn gezin en huisgenooten voor te lezen. En men vindt ifi die leesbibliotheek boeken te kust en te keur. De catalogus, die weêr op nieuw gedrukt is moeten worden, telt 860 nommers. Wie kleine vertellingen verkiest, hij kan ze krijgen wie groote verhalen verlangt, hij vindt ze erwie met goede romans zich gaarne bezig houdt, hij kan in die bibliotheek terecht even goed als hij, die iets wil weten van geschiedenis, natuurkunde of uit het dierenrijk. En dit alles kan men kosteloos verkrijgen, als men slechts de moeite doet het boek wekelijks boven de beurs te komen halen en brengen. Men leze slechts even de voorwaarden, die gel dende zijn »Yan begin October tot einde April wordt eiken Za terdagavond, van half zeven tot zeven uren, boven het beursgebouw, op de Groote markt, zitting gehouden tot het uitreiken en het in ontvangst nemen van boeken. Een ieder kan kosteloos een boek ter lezing ontvangen. Men is verplicht een catalogus a 10 cents te koopen, zoo men voor het eerst begint te lezen ofzoovarrden catalogus een nieuwe druk is verschenen. Een ieder, die voor het eerst een boek haalt, "ont vangt een volgnommer, dat bij het halen en brengen der boeken steeds moet worden vertoond of opgenoemd. Aan kinderen beneden de zestien jaren worden geene boeken afgegeven. Aan ieder, die een boek terugbrengt dat zoodanig verwaarloosd is, dat de verdere afgifte daarvan moet worden gestaakt, kan de verdere lezing worden ontzegd. Men mag geen boek langer dan een Week hdfldèn. Wie dit langer zou wenschen, moet daartoe verlof vra gen aan de zittingscommissie, en in ieder geval zijn bpek haar vertoonen. Wie zonder verlof een boek, dat hij ter lezing ont ving, langer dan een week behoudt, kan in de verdere lezing uit de bibliotheek geschorst worden. Wie een boek in het geheel niet terugbrengt, kan door het bestuur van het departement aansprakelijk worden gesteld voor de geleden schade en tot betaling van minstens een gulden worden gedwongen. Hij heeft gezien hoe arme emigranten hun Iuitstee cent moesten storten om de hooge vrachten voor over wicht hunner bagage te betalen. In 3 dagen tijds was Castelgarden door ruim 6000 landverhuizers be zet, edoch, door tusschenkomst van een vermogend Hollander worden velen belangeloos in die vreemde en groote stad terecht geholpendie heer maakt er bijna uitsluitend, en nog wel met dienstdoend .perso neel, zijn werk van om zijn landgenooten en ieder, die daar verlegen staat, terecht te helpen en tegen afzet terijen en misleidingen te beveiligen. Na een 2-daags verblijf is de heer De Smit met de massa op den Eric-spoorweg gegaan. Bij het begin van den tocht valt Amerika tegen; er is nietei aan trekkelijks, alles is een chaos van verwarring en wan orde er is geen regelmatig vlak land, alles is even heuvelachtig en boschrijk, en de gebouwen zijn even eens onregelmatig en onoogelijk. Deze weinig opwek kende landreis duurt dan nog 3 dagen en nachten met al de ontberingen en moeiten, aan lang sporen ver bonden. Ten slotte kwam hij in het dorp Kalamazoo, staat Michigan, aan. De week vóór zijne aankomst waren de spdien der laatste sneeuw pas opgeruimd en toen volgden de wonderen zich telkens op. Aardappels werden gepoot, 4 weken later gegeten. Tarwe ter hoogte van een voet stond binnen 8 weken aan hoopen. Alles, letterlijk alles gaat in Amerika vliegens vlug die haast is op ieder gebied te vinden en zelfs de natuur maakt daarop geen uitzondering. Eenmaal op zijne bestemming bracht de heer De Smit ook een bezoek aan de petroleumbronnen te Cleveland, waar de onbeschrijfelijkste drukte heerschte, daar p. m. 176000 barrels, dat is vaatjes, met deze stof dagelijks worden afgeleverd. Die olie-fabrieken zijn maatschappijen in het klein; ze bezitten hun eigen spoorwegen, fabriceeren al wat daartoe b'enóodigd is tot zelfs de locomotieven en wagens, en niet alleen het groote, ook het kleine benoodigde wordt daar ver vaardigd, tot zelfs de potlooden, waarmee men schrijft spreker had tot aandenken er een meegenomen. Overat werd de heer De Smit met de meeste voor komendheid en gulle gastvrijheid ontvangen; dit was ook vooral het geval bij het bezoeken van c(e plaats Kalamazoo en omstreken. Kalamazoo, ofschoon maar een dorp, telt ruim 13000 zielen, is zeer aangenaam gelegen in eene vallei, om ringd door geen al te hooge heuvelenvan de hoogten dier bergen heeft men een prachtig gezicht over de geheele plaats. Daar heerscht meer regelmaat in bouw orde en aanleg van straten dan elders, de kromme lijn komt in Amerika niet in aanmerking: alles is recht; alle straten, wegen en paden loopen recht op het doel aan, en de huizen, hoewel meestal van hout Een ieder wordt bij het afhalen en terugbrengen op zijn beurt geholpen. Wie te veel praat of rumoer maakt, kan door de commissie verwijderd worden." Verder zij men erop bedacht dat dit jaar ieder, die voor het eerst boeken afhaalt, een catalogus a 10 cents moet koopen. Wie dit nu leest en een goeden kfennis of buur heeft, van wien hij weet dat deze ook gaarne lezen wil, hij vertelle hem dit en vooral dat hij, zonder iets daarvoor te betaleneen nuttige en aangename tijdkorting kan vinden in deze leesbibliotheek. Men zegge het dus voort! De Zondag plaats gehad hebbende buitengewone schieting, uitgeschreven door de koninklijke handboog sociëteit »Jacoba Van Beijeren" alhier, werd niet be gunstigd door' goed weer. Aan de schieting namen deel 7 leden der konink lijke handboog-sociëteit Willem III" van Vlissingen, 4 van Concordiavan 's-IIeerenhoek, 2 van De Paauw" van Biezelinge, 3 van Oefening en uitspan ning" van Hansweert, en 13 van nJacobu Van Beije ren." De medaille voor de meeste rozen werd be haald door den schutter L. De Wit van Concordia" van 's-Heerenhoek. Borssele. De werkzaamheden aan de sluis waren Zaterdag 1.1. zoover gevorderddat des namiddags van dien dag een aanvang is gemaakt met de wa- terloozing door het nieuwe sluisgebouwin tegen woordigheid van vele belangstellenden. Met onverdeeld genoegen was men getuige van de voortreffelijke wer king der sluis, die met vol vermogen een macht van water verzette. De polder zal nu spoedig van zijn opperwater verlost zijn. Van anderen kant meldt men ons dat de houw van die sluis velen zal heugen, vooral na de stortvloeden van verleden week. Zooals men weet stond het water in vele woningenzoo o. a. bij den veerschipper ter hoogte van 9 c.M. op den vloer; zijn biggetje moest hij op den dijk in veiligheid brengen en niet dan met veel moeite kon hij zijn vet varken, door zooveel stroo mogelijk in het hok te werpen, boven water houden. Bij een landbouwer was het kippenhok vol geloopen. Na veel inspanning gelukte het de hoenderfamilie in de schuur eene veilige schuilplaats te bezorgen; toch zijn nog enkelen jammerlijk verdronken. De schade, die het water aan aardappelen, bieten, mangels en penen toebrengt, is ook zeer groot. Op vele plaatsen staan deze gewassen geheel onder water. Als het beweren van sommigen waarheid be helst, dat het bestek van den bouw der sluis inhield, dat vóór hiermede een begin gemaakt werd eene hulp- sluis moest gelegd worden wat wel eenigen schijn van waarheid krijgt, als men weet, dat bedoelde hulpsluis reeds op de kade aanwezig was vóór met het afbreken der oude sluis werd begonnen en dkt, indien zulks geschied warehet opperwater nimmer deze hoogte zou bereikt hebben, dan zullen de heeren, welke den aannemers vergunning verleend hebben om bovenge noemde bepaling uit het bestek niet uittevoeren, thans zeker wel, doch ongelukkig te laat, de waarheid der spreuk gevoelen Voorzichtigheid is de moeder der wijsheid. Het op de reede van Vlissingen liggende wrak van het barkschip Lasker is Vrijdag door middel van terpedo's zoo goed als vernield en opgeruimd. Vrijdag, ter gelegenheid der begrafenis van Z. K. II. Prins Frederik, zijn te Delft aangekomen en ver trokken 120 treinen met 8000 a 10,000 reizigers terwijl aldaar zijn afgegeven 2210 plaatsbiljetten. Een paar handige zakkenrollers moeten eeti razzia hebben gehouden in de zakken van een aantal per sonen, die Vrijdagavond met den Hollandschen spoor uit de residentie naar hun woonsteden terugkeerden. Velen misten in den trein hun horlogekettingen, hun portemonnaies en meer andere voorwerpen van waarde. Door de vereeniging tot bevordering van het onderwijs aan ambachtsscholen te Amsterdam is een prijsvraag uitgeschreven voor een eikenhouten schrijf- koffertje met zwarte lijsten en gelijk inlegwerk. Het werkstuk blijft 't eigendom van den inzender. Beant woordingen worden ingewacht van 19 tot en met 23 December e.*k. Inzen»'ers kunnen alleen zijn oud-leerlingen van the oretische en tegelijk practische ambachtsscholen. Zij mogen niet korter dan éen en niet langer dan twee jaren een ambachtsschool eervol hebben verlaten. Aan den inzender, die 't beste werkstuk heeft ingezonden, wordt een belooning van dertig gulden benevens het getuigschrift der vereeniging uitgereikt. Het geheele programma is te verkrijgen bij den secretaris J. II. E. Schmid, te Amsterdam. In het noorden des lands staat het slecht met den verkoop van turf. Voor eene hoeveelheid turf, waarvoor verleden jaar f 100 werd betaald, kan men nu niet meer dan f 60 krijgen. Men schrijft dit toe aan het toenemend gebruik van steenkool. Het hevig onweder van Woensdagavond heeft boven een groot deel des lands gewoed, en niet alleen in onze streken, maar op vele andere plaatsen onge lukken veroorzaakt. Bij Breda is een schuur-in brand geraakt en in de asch gelegd. Leiden is door de zware stortregens half ondergeloopen. Ook op verscheidene plaatsen in de omstreken van Zwaluwe ontstond brand. Een stuk vee werd in de weide door den bliksem gedood. Door de zware slag regens staan de omstreken onder water en hebben enkele veehouders reeds hun vee op stal gehaald. Een Liverpoolsch schip, dat onlangs te San Francisco aankwam, kwam in den Zuid Atlantischen Oceaan met een walvisch in botsing, Waardoor de voorsteven eenige averij bekwam. De walvisch werd volkomen in tweeën gesneden. Het ook hier te lande welbekende circus Mijers is in de Engelsche stad Hertford geheel door brand vernield. Al het materieel en al de wagens zijn verbrand; de paarden en de meeste andere dieren zijn gered. Té Verdun trof de bliksem een compagnie, die op marsch was. Vier soldaten werden gewond, éen daarvan bezweek dadelijk. De lijst van de slachtoffers bij het spoorwegon heil in Charenton wordt nog met den dag grooter; telkens worden nog namen opgegeven van hen, die bij hunne familieleden verpleegd worden en het aantal gekwetsten bedraagt nu reeds zéven en zeventig en dat der dooden twee en dertig. Onder de gekwetsten bevinden zich nog een groot aantalwaarvan men weinig hoop heeft dat zij in het leven zullen blijven. Een banketbakker te Boulogng-sur-mer hoorde onlangs's nachts gedruisch in zijn winkel. Hij stond op, ging, met een pistool gewapend, voorzichtig naar beneden en zag, dat de dief een groote olifant was. Het dier behoorde tot een circus, dat te Boulogne voorstellingen gaf, en waar het allerlei kunsten vertoonde. gebouwd, zijn er net en doelmatig ingericht. Op een dier heuvels bezocht spreker een groot krankzinnigen gesticht; eigenlijk twee aan elkander gebouwde ge stichten, éen voor mannelijke en éen voor vrouwelijke krankzinnigen. Hij bespaarde zijn hoorders de akelig heden, die hij daar aanschouwde, maar noemde eenige redenen op die aanleiding gaven tot krankzinnigheid in Amerika. De Amerikaan zet alles op het spel, dat wil zeggen hij doet alle mogelijke pogingen, getroost zich allerlei moeite om uitvindingen te doen, die hem veel dollars of roem, eer en aanzien verschaffen. Slaagt hij daarin voor de kleinste uitvindingen worden door den Staat soms duizenden dollars uitgereikt dan is zijn doel bereikt. Gelukt het hem niet, dan is niet zelden krankzinnigheid het uiteinde. Zoo werken klimaat en zeden mede tot veelvuldige zielsziektenmaar wordt er in Holland veel gedaan voor die lijders, in Amerika nog duizendmaal meer. Al het mogelijke zag de heer De Smit daar aanwenden om het lot dier ongelukkigen dragelijker te maken en zoo mogelijk ze te herstellen met buitengewonen takt is men daarmee bezig. Vervolgens ging spreker een wandeling doen in de omstreken van Kalamazoo, meer bepaald met hét doel om op landbouwkundig gebied onderzoek te doen, en beschreef hij eerst de type van een Amerikaanschen boer. Stelt u voor een man met bruin gelaat, zoo mogelijk zwaren baard, het hoofd gedekt door een grooten hoed met tal van deuken en bulten en ook wel gaten erin, een jas hier en daar gescheurd, ofschoon nog lang niet versleten, broek en schoeisel al even onoogelijk, alles een gevolg van 's mans bemoeiingen met zijn boschland-zaken. Gewoonlijk bestaat zijn hofstede uit 80 acres, daar alle landerijen verdeeld zijn in vierkante blokken van 40 acres en men alzoo I, 2 of 3 van dergelijke blokken aankoopt. Gemid deld 80 acre is een farm of hofstede, verdeeld in 10 a20 acres boomgaard, 20 of meer acres bouwland, 10 acres weiland en de rest boschgrond. De opbrengst van zulk eene hofstede is volgens ge middelde berekening p. m. 1630 dollars; de uitgaven bedragen p. m. 1000 dollars, zoodat er voor den boer jaarlijks ruim 600 dollars valt te vergaren en over te leggen. De werkman, die met een gezin van man, vrouw en 2 a 3 kinderen al het noodige kan ver dienen, is bovendien in staat nog wekelijks een 6tal dollars op te sparen en dan is zijne provisiekast nog ruim zoo goed voorzien als hier te lande die van den besten burger. Zoo ziet men, dat, wanneer men maar die eerste maanden heeft doorgeworsteld en zich naar de gewoonten der Amerikanen weet te schik ken, er ook eene lichtzijde is op te merken, en wel van dien aard en grootte, dat wel ieder begeerig zou ■worden in dat vrije land van overvloed te mogen wonen en werken. Ja werken, want dat is de quaes- tie. Een luiaard ga niet naar Amerika, want die vindt geen brood; maar hij, die werken kan en wer ken wil, kan het er tot een aanmerkelijke hoogte brengen. De heer De Smit ontmoette eens een klavermaaier, die de vorige 14 dagen als lid der Provinciale Staten zit ting had gehad, bezig met zijn machine. Hij wenschte met den man wat te praten, 't geen hij ook doen kon, mits hij even hard als de man zelf meeliep. En zoo loopende geraakte hij op de hoogte van 's mans politiek. De uitnemendheid der Amerikanen schreef de heer De Smit vooral toe aan hun lust tot lezenmannen, vrouwen en kinderen, alles leest couranten, boeken, vlug schriften enz. Alleen van éene courant, The Telegraph te New-York verschijnende, worden dagelijks 160000 exemplaren verspreid. Een beschrijving van hetgeen door den werkman en landbouwer in Amerika voor dagelijksche consump tie wordt verbruikt,1 deed zeker menig mingegoeden hoorder watertanden, want men hoorde van niets dan van spek, vleesch, boter, eieren, koek en ingelegde fruiten in soort. En wat het mooist van alles isde heer De Smit zag bij zijne bezoeken geen enkel behoeftige, niet éen die gebrek leed; zelfs in de steden aan de stations was geen enkele pakjesdrager te zien. Daarom noemde hij Amerika dan ook het land van uself help", help u zeiven. De slotsom van zijn redevoering washij durft ieder, die kloek van leden, met werklust bezield en genegen is zich naar de eigenaardigheden der Amerikaansche toestanden te schikken, aanteraden er heen te gaan, mits men uiterst voorzichtig zij in het kiezen van raadgevers, want men schijnt daar uitgeleerd te zijn in bedrog. Wanneer zich iemand daarheen begeeft met een gemiddeld kapitaaltje, denkende zzie zoo, nu zal ik daar eens spoedig rijk zijn", tien tegen éen of twee jaar later is hij alles kwijt en weg is1 zijn geld, want fijn, vernuftig en geslepen is de Amerikaan in het bepraten zijner partij. De heer De Smit heeft iemand ontmoet, die op die wijze den grond, welken hij bezat, driemaal had moeten koopen; hij noemde een voorbeeld van een ander, die, met een fortuintje aangekomen, een hof stede gekocht had maar kort daarna die weer in de krant te koop moest zetten. Ergo, men zij uiterst voorzichtigbereide zich voor op veel ontbering en moeiten, rekene erop vlug en handig te leeren werken en denke erom daar geen Hollander te kunnen blijven maar, om goed te slagen^ geheel Amerikaan te worden.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2