1881. N°. 113. Zaterdag 24 September. 68ste jaargang. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg, ïn ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. cniisAvr. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, «li« zich met 1 October op «Ie Goesohe Courant aboiiiieeren, ont vangen «le deze maand not; verschij nende nommers kosteloos. GOES, 23 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Biervliet. Alle zaken marcheeren vrij goed in deze gemeentealdus schreef ik meer dan eens. Toch is de toestand abnormaal, daardoor vrij ver ward, en zal nog steeds ingewikkelder worden. In uw blad van den 15 dezer schreef ik, dat dit jaar de heer Verplanke als wethouder aftrad, en er nog geene benoeming was geschied, enz. Niemand minder dan de aftredende was mijn zegs man. De Midd. Courant nam het artikel over, doch nu Dinsdag bevatte deze eene correspondentie, waarin niet alleen mijn bericht onjuist heettemaar waar aan zelfs een onedele bedoeling werd toegeschreven. Daar een autoriteit in gemeentezaken ook mij per soonlijk meedeeldedat die aftreding niet dit jaar moest plaats hebben, haastte ik mij die vergissing naar ik dacht te herstellen. Uw toegevoegd schrijven aan mijne correspondentie gaf mij aanleiding, om te trachten eenige inlichtingen te bekomen wat de samenstelling van den nieu wen raad betrof. Zooals men weet hebben de raads leden met het begin van dit jaar zich reeds op non activiteit gesteld, doch na hunne herkiezing in Juli hebben ze hunne geloofsbrieven nog niet ingediend; ze zijn dus evenmin geïnstalleerd. Eveneens gaf men mij de verzekeringdat mijne mededeeling in zake de aftreding van den wethouder, den heer W. Verplankegeene tastbare onjuistheid bevatte. Genoemde heer was in September aan de beurt van aftreding er heeft nog geene benoeming plaats gehad. Ergo, Biervliet mag zich nog niet in het bezit van 2 wethouders verheugen. En voegen wij er bij er is zelfs op dit oogen- blik geen raad, zoolang de heeren niet opnieuw zijn geïnstalleerd. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft aan den heer A. Daverveldt te Wouw of zijne rechtver krijgenden concessie verleend voor den tijd van 20 jaren tot het leggen van ijzeren sporen door de ge meente ter exploitatie van een stoomtram van daar naar het Tholensche veer. Tengevolge van het bedanken van mr. Godefroi als lid der Tweede Kamer zal er in het hoofdkies district Amsterdam Dinsdag 18 Oct. eene verkiezing en, zoo noodig, Dinsdag 1 November eene herstem ming plaatshebben. Ook in Amersfoort heeft een raadslid, C. F. Gerritsenverlangd op belofte te worden toegelaten, daar hij niet tot eenig kerkgenootschap behoort. Toen de burgemeester dit niet wilde toestaan met de hij voeging, dat hij niet in woordenwisseling daarover kon treden, heeft de heer Gerritsen toch de eeden afgelegd na de opmerking gemaakt te hebben dat hij in diens beslissing een zeer betwistbare uitlegging van art. 39 der gemeentewet en een inbreuk op art. 164 der grond wet zag. Naar het Fad. verneemt, zal er in November a. s. door de verschillende vrijmetselaarsloges in Ne derland een rouwloge te 's-Hage gehouden worden ter nagedachtenis van den overleden Grootmeester- Nationaal Prins Frederik der Nederlanden. Op den 10a Oct. e. k. zal te Utrecht een ver gadering worden gehouden van afgevaardigden van alle kamers van koophandel en fabrieken in Nederland om te overwegen, of onder de tegenwoordige omstandig heden, nu de naburige Rijken, voorat Duitschland en Frankrijk, door het heffen van hooge invoerrechten hun markten voor de Nederlandsche nijverheid schier ontoegankelijk gemaakt hebben, het wenschelijk is, dat wordt aangedrongen op de benoeming eener staats commissie, die zal onderzoeken welken invloed de ge wijzigde handelspolitiek der naburige rijken heeft uit geoefend op de Nederlandsche nijverheid. De oproe ping tot die vergadering zal uitgaan van de kamers uit Noord-Brabant en Limburg; tot bijwoning ervan zullen ook worden uitgenoodigd de vereenigingen van nijverheid en provinciale maatschappijen van landbouw, terwijl de bijeenkomst ook voor de pers toegankelijk zal worden gesteld. Het getal jongens op de kweekschool voor de zeevaart te Leiden is reeds tot 260 gestegen. Te Brielle is een departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen tot stand gekomen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Biervliet. De candidaat dhr. Mes, van Utrecht, is beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. kerk in deze gemeente. Op het drietal naar Rotterdam staat dr. F. Van Gheel Gildemeester, te Dalfsen, no. 2. Op hetzestal te Harlingen komen voor ds. Oorthuis te Woudrieliem, Pijzei te Goënga en Schutte Aagter kerke. Door het bestuur der Christelijke voorbereidende en handiverkschool der Christelijk gereformeerde ge meente alhier zal een request aan den Minister van Binnenlandsche Zaken worden gezonden om inlichtin gen te vragen in hoever de door Burg. en Weth. al hier genomen maatregel ten opzichte van het leervak handwerken gewettigd is. Zij dringen daarbij aan op eene spoedige beslissing in dezen. Benoemd tot onderwijzeres te Rotterdam mej. C. J. Massee, te Kockengentot onderwijzer te Nieuw koop dhr. J. Bolte 's-Heer Arendskerke. Te Zaamslag is Maandag het nieuwe school gebouw van de Vereeniging tot bevordering van het Christelijk onderwijs, ter vervanging van het tot heden daartoe gebruikte minder geschikte lokaal, in gewijd. Voor leeraar in de beschrijvende meetkunst en het rechtlijning teekenen aan de H. B. school te 's-Hage is voorgedragen de heer B. J. 11. Baiting, civiel-in- genieur en leeraar aan de H. B. school voor meisjes te Middelburg. Een nieuwe statistiek. In eenige der Vereenigde Staten van Amerika neemt men, behalve den ouder dom der kinderen, ook hunne grootte en hun gewicht in de schoolstatistieken op. Daardoor hoopt men te kunnen nagaan, hoe het bezoeken der school op de gezondheid der kinderen werkt. De 17e lijst van de Standaard der jaarcollecte voor de «Scholen met den bijbel" vermeldt een totaal van f 85,773,66 van 525 locale comité's. Wissekerke (Herv. kerk) komt daarop voor met een bedrag van f 56,62 en Oud-Vosmeer met een nage komen gift van f 2,50. De inzameling te Westdongeradeel schijnt tot eenige moeielijkheid aanleiding te zullen geven. Daar moet door den burgemeester proces-verhaal zijn opgemaakt tegen de heeren die, niet alleen zonder verlof maar tegen zijn verbod, de collecte gehouden hadden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Heinkenszand. Door den notaris I. Karseboom is Donderdag in de herberg bij A. Van de Berge alhier publiek geveild, ten verzoeke der erfgenamen van wijlen de echtelieden Jacob Semeijn en Jannetje Leunis, a. Een woonhuis, schuur en erf, te Hein kenszand op het dorp, kadaster sectie B no. 497, groot 1 are 43 centiaren. Te aanvaarden vóór of op 1 Nov. a. s. Toegewezen voor f880.aan den heer J. Van den Ende alhier b. Een perceel weiland liggende onder de gemeente Yerseke in den hoek van Wijdee, kadaster sectie C no. 293, groot 3 hectaren 32 aren 60 centiaren. Tot 31 Dec. a. s. verpacht aan Frans Staal te Kapelle, voor f 237,30 'sjaars, te aanvaarden 1 Ja nuari 1882. Dit is toegewezen aan den heer J. A. A. Fransen Van de Putte, te Goes, voor f 690,per hectare c. Eene Hypothecaire schuldvordering ten laste van Anthonie Walraven, ie Hein kenszand, groot in kapitaal f 1600, niet opzegbaar gedurende het leven van den debiteurmet de rente ad 4 pet. van af 1 Augustus jl. Gekocht door Paulus Sonke te Wemeldinge voor f 1010,—. Alles onverminderd de kosten. Landbouw en Veeteelt. Wemeldinge. Maandagavond hield onze landbouw- vereeniging hare gewone najaarsvergadering, onder presidium van den burgemeester, ter bespreking van: Najaarszaaikoren. De opkomst was slechts middelmatig. Had de secre taris (zweeg hij uit bescheidenheid op het convoca tiebiljet gemeld, dat men eene lezing van zijne hand had te wachten, de zaal ware beter bezet geweest. Die lezing toch maakte de hoofdschotel uit. Naar aanleiding van een opstel in den landbouw almanak van dit jaar handelde spreker over de braak en gaf als zijne meening te kennen, dat de schrijver voornamelijk de schaduwzijde van het braakstelsel had willen aantoonen. Spreker meende, met het oog op de ervaring van vele landbouwers alhier, dat er ook veel vóór was te zeggen. Zonder de braak on voorwaardelijk aan te bevelen en met erkenning van zeer veel waars en goeds in 't geschrevenezelfs toe gevende, dat braak nief onmisbaar is, (al achtte hij n«g niet bewezen, dat draineeren de braak overbodig maakt) trachtte de heer Lindenbergh aantetoonen: dat braak voordeelig is. Voordeelig, wijl men dan juist dén geschiktsten tijd kon kiezen tot diepere grond bewerking en flinke bemesting, zonder genoodzaakt te zijn als de niet-brakers meer werkpaarden te houden, om in tijds en vooral goed klaar te komen. In breede trekken toonde spreker aan: hoe bij liet braakstelsel gemakkelijker en met minder kosten het onkruid kan worden vernietigd, vooral in vervuild land; hoe men ten opzichte der vruchtwisseling meer vrij is en ze gemakkelijker kan regelen; en hoe de oogsten van 6 jaren door quantiteit en qualiteit wel kunnen opwegen tegen die van 7 hij de niet- brakers. Na nog eene lans te hebben gebroken tegen schrijvers beweren: sliet braken put den grond uit", meende spreker de conclusie te mogen stellen: «de braak is voor den graveren landbouw voordeelig en voor hen, die dezelfde vruchtwisseling willen behouden van vroegeronmisbaar." Met onverdeeld genoegen werd de lezing gevolgd en menige praktische opmerking getuigde van in stemming met sprekers ideeën. Na de behandeling van eenige huishoudelijke zaken, vroeg de secretaris Lindenbergh nogmaals het woord, om een bij hem gewichtig voorstel ter tafel te brengen en aan het oordeel der vergadering te onderwerpen. Voorop stel lende dat de zwarigheden, waarmee de landman te kampen heeft, vele en velerlei zijn en gedachtig aan het aloude «Ais de landman gaat uit zaaien, Volgen hem de. bonte kraaien; En Dan komt de jager met zijn hond, Die trapt het koren in den grond; meende spreker, dat de landbouwer er bij winnen zou, als de beoefenaars van het edele jachtvermaak hij de opsporing en vervolging der viervoeters wat meer de nog tevelde staande of aankomende granen, mangel- wortelen, penen, koolzaad vooral ontzagen. Hij achtte het daarom niet ondienstig, bij wijze van advertentie in een der couranten, heeren jagers beleefd te ver zoeken, om de vruchten zooveel mogelijk te ontzien. Dit voorstel, luide toegejuicht en algemeen sympathie verwekkende, kwam evenwel niet in stemming, 't zij uit eerbied of zeker soort ontzag voor de Nimrods, 't zij uit gehechtheid aan oude, voorvaderlijke gebruiken; 't zij (en dit onderstellen wij liefst) uit de vaste over tuiging dat een enkele beleefde vingerwijzing in dezen reeds voldoende zou zijn. Na nog onder algemeene deelneming het groote nut der draineering besproken te hebben, sloot de voorzitter deze niet onbelangrijke vergadering. Sint-Maartensdijk. De uienoogst is in vollen gang en geeft veel stof tot tevredenheid. Gelukkig, want als alles tegenvalt, dan is dit hier zoo algemeen ge teelde gewas het laatste, waarop de hoer al zijn hoop vestigt. «Als de juun nu maar meevalt." zeggen ze, «dan zal het nog wel schikken." Nu, die valt mee. Bij eene goede qualiteit levert hij ook een ruim beschot. Dit wisselt af van 150 tot 200 II. L. per geniet (39,24 A.) Ook over den prijs (f2 a f2,10 per ILL.) valt niet te klagen. De aardappelen voor de fabrieken in de prov. Groningen zijn dalende in prijs; de hectoliter wordt opgekocht tegen f 1 af 1,15. De consumptie-aardappel is puik en brengt er fl,50 a f 1,70 op. In Overijssel is de opbrengst der aardappelen nog grooter dan verwacht werd en de qualiteit uitmuntend. De prijzen worden dagelijks lager. Puike soorten wor den tót f2,50 per heet. verkocht. -Dezer dagen vermeldden wij als eene zeldzaam heid, dat een cactus van een heer te Ter Apel dit jaar voor de 2de maal bloeit. Te Ameide nu, zoo meldt men nader, heeft iemand meer dan éen cactus, die dit jaar niet alleen reeds tweemaal gebloeid hebben, maar waaraan zich thans wederom verscheidene knoppen bevinden, welke bij zonnig wedorspoedig zullen uitkomen. Deze cactussen zijn geplant hoofdzakelijk in kalkpuin, krijgen 's winters geen, en 's zomers weinig water, doch in het voor- en najaar een weinig raapolie. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de zitting van Donderdag heeft de heer O. Van Bees, door Z. M. den Koning benoemd, het voorzitterschap aanvaard met een korte rede waarin hij, dankbaar voor het vertrouwen, de medewerking der Kamer inriep en wees op den arbeid die te wachten stond. Hij hoopte, dat die arbeid met onderlinge welwillendheid en eendrachtige samenwerking der Regeering vruchten mocht dragen. Voorafhad de tijdelijke voorzitter, de heer Wybenga, het presidium overgedragen, hulde gebracht aan de bekwaamheden van den heer Fan Reesen gewezen op den strijd vaak in de Kamer gevoerd en die z. i. niet zal verminderen nu de kerk, haar roeping vergetende meer en meer in landen als pplitieke partij zich con stitueert en organiseert. De heer Van Hees bracht hulde aan de nagedach tenis van Prins Frederik. Besloten werd een eerbiedig adres van rouwbeklag óp te stellen, dat later werd goedgekeurd. De heer Godefroi heeft zijn ontslag ingezonden wegens gezondheidsredenen. De voorzitter bracht hem hulde als een der grootste sieraden van de Kamer. Ingkomen zijn de Indische begrooting en andere begrootingsontwerpen, zoomedeeen ontwerp tot bekrach tiging eener overeenkomst met de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Maandag verwacht men de aanbieding der Staatsbegrooting. De heer Hexjdenrijck heeft verlof gevraagd om de Regeering te intci'pelleeren over haar zienswijze omtrent den eed. Op voorstel van den heer Van der Linden is besloten Maandag te beslissen, of dit verlof zal ver leend worden. De Minister van Buitenlandsche Zaken verklaarde zich beijverd te hebben om aan het verlangen der Kamer gevolg te geven met betrekking tot de uitdruk king van sympathie bij het overlijden van den President der Vereenigde Staten van Noord-Amerika. {Gitzelfde is ook Woensdag in de Eerste Kamer door dien Minister gezegd. Het telegram daarover in ons vorig nommer was onduidelijk.) Buitenlandsch Overzicht. Natuurlijk slaan wij weer eerst een blik op de treu rige gebeurtenis in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika. Alle bladen, de meesten met rouwrand voorzien, gedenken den gestorven president met wee moed. Geen wanklank wordt gehoord en de hoogste lof, dien men Garfield toebrengt, is zeker wel deze dat er geen smet kleefde op zijn openbaar noch particulier leven. Bij gelegenheid van zijne verkiezing voor president meenden de tegenstanders iets slechts gevonden te heb ben, doch bij nader onderzoek verdween ook die beschul diging als sneeuw voor de zon. Het heengaan van Garfield was kalm. Bij zijn sterf bed zat o. a. zijne gade met een hand van haar man in de hare en liet dochtertje. Garfield laat behalve dit nog vier zonen na. Toen alles was afgcloopen toonde de waardige vrouw dezelfde kalmte en ernst, die haar steeds waren bijgebleven. Stilzwijgend kuste zij den doode, stond op en begaf zich naar hare kamer. Wie weet, hoe vele tranen zij daar heeft gestort De lijkschouwing had vervolgens plaats. Wij besparen onzen lezers de beschouwing der geneesheeren hoe de kogel gegaan is. Voor ons leeken is dit toch van weinig belang, omdat wij het toch niet begrijpen en hh. des kundigen zullen het wel elders lezen. Donderdag is het lijk, na gebalsemd te zijn, vervoerd naar Washington om in het Kapitool te worden ten toongesteld. Bij den geheelen tocht van Elberon naar Washington gaf het volk de innigste blijken van deelneming. Het gedrang langs den weg was overal groot, vooral in dè stedendoch overal heerschten de diepste stilte en een volmaakte orde. Waar de stoet voorbijkwam, regende het bloemende klokken luiddende hoofden werden ontbloot. Overal was het tooneel plechtig en indruk wekkend. Aan het station te Washington was eene ontzag gelijke menigte bijeenook langs den te volgen weg, en voor het Kapitool. Op het perron stonden 130 officieren van leger en vloot geschaard. Acht soldaten droegen de kist naar den lijkwagen. Een orkest speelde de hymne Nearer, o God, to Thee." Veler oogen stonden vol tranen. Garfield's weduwe, in Arthur's rijtuig gezeten, volgde onmiddellijk achter den lijkwagen, die aan weerszijden door de hoofdofficieren van leger en vloot gellankeerd werd. Aan het hoofd van den stoet gingen oudgedienden van het leger en de marine, tempelrid ders en muzikanten. Bij den toegang tot het Kapitool schaarden zich senatoren en volksvertegenwoordigers in twee rijen, tusschen welke de lijkkist, door de be ambten vooraf gegaan, werd heengedragen naar de rotunda, alwaar de bovengenoemde hymne wederom gespeeld werd. De kist werd op de katafalk geplaatst, en geopend; en na eene korte bezichtiging trokken de begeleiders zich terug. Hierna werd het publiek al voorbijtrekkend toegelaten. Een eerewacht doet bij het lijk dienst. Overal in den lande worden deputaties samengesteld tot het bijwonen van de begrafenis. In de meeste Staten, ook New-York, wordt Maandag eene bede-en boetedag uitgeroepen. Er wordt eene nationale inschrijving geopend tot het oprichten van een gedenkteeken voor den vermoor den President. Daarvoor zal zeker wel evenveel deelneming wezen als voor het fonds tot ondersteuning der weduwe «n

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1