1881. N°. 112. Donderdag 22 September. 68slc jaargang. GEMEENTE-BESTUUR. Belasting op de Honden. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die zich met 1 October op de Coesclie Courant abomieereo, ont- vaugeii de deze maand nog; verschij nende nommers kosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door den gemeenteraad is herbenoemd tot wethouder de heer jhr. M. J. DE MAREES VAN S WINDEKEN, en is benoemd tot lid der commissie voor het ontwerpen der verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd de heer J. J. RA MONDT. Goes, den 21 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het Suppletoir kohier der BELASTING OP DE HONDEN over 1881 door heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland, bij hun besluit van den 16 September 1881 no. 36, is goedgekeurd en op heden aan den gemeeute-ontvanger ter invordering uitgereikt, zoodat ieder aangeslagene zijn aanslag ten gestelden tijde zal moeten voldoep. Goes, den 21 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 21 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. De werkliedenvereeniging y> Eigen Hulp" te Goes zal Vrijdagavond te half negen uren, in het gewone lokaal boven de koopmansbeurs, een vergadering houden. Daarin zal besproken worden de vaststelling van eenige bepalingen omtrent het koopen van levensmidde len, en behandeld een brief van den heer D. Stigter, waarin deze, in antwoord op een door den voorzitter der vereeniging hem gedaan verzoek, zich bereid verklaart mede te werken tot het plan om bij genoegzame deel neming, ook van de werklieden niet-leden, in den loop van dezen winter een cursus te houden over de Grond wet en de voornaamste organieke wetten. Voorzeker verdient dit plan ondersteuning, als mid del om de belangstelling optewekken in zaken, die elk burger dient te weten, maar waarvan nog zoo weinigen op de hoogte zijn. Hoofdplaat. Brèeroo sprak: »Hetkan verkeeren." Met 38 van de 39 stemmen werd de eerste wethou der dezer gemeente in Juli als raadslid herkozen. In de laatste raadsvergadering, toen een wethou der benoemd zou worden in zijne plaats, daar hij moest aftreden, ging men hem, schipper Ch. W., voorbij en werd A. D., landbouwer en een paar jaren lid van den raad, tot wethouder gekozen. Niettemin is bet uitgeworpen lid van het dage- lijksch bestuur een flink persoon met een helder hoofd, die veel goeds in deze gemeente heeft weten tot stand te brengen. Clericale kuiperijen zijn nu in het spel geweest. IJzendijkE. De gemeenteraad is in zijne vergade ring van Maandag jl. teruggekomen op een vorig besluit. Het vergunningsrecht is nu gebracht op f 12. De meeste drankslijters hadden gezamenlijk een request ingediend. Gelijk te Goes zijn ook in deze gemeente 78 personen, die den handel in sterkedrank uitoefenen, dat is in eene gemeente met even 3000 in woners een enorm getal. Dit jongste besluit des raads is ook daarom te be treuren, en zal uitsluitend bate aanbrengen in de gemeente-financiën, daar anders minstens 3/4 der tap perijen hadden opgehouden te bestaandaarentegen zullen de meesten nu in stand blijven. Middelburg werd Woensdag bezocht door de heeren jhr. lie Stuers en Cuypers tot onderzoek van de noodige herstellingen aan den stadhuistoren. Volgens het Vad. kan de ongesteldheid van Z. K. H. Prins Alexander als geheel geweken worden beschouwd. Wij hadden misschien niet mogen schrijven van een troon rede, die Maandag tot opening van het zit tingjaar der Staten-Generaal werd uitgesproken. Fiatde heeren in de Kamers maken het uit, hoe zij die rede beschouwen willen en of zij al dan niet een adres van antwoord aan den Koning willen zen den Er zal zeker nog wel genoeg over gesproken wordenen sommigen zullen ook wel de rede als een gewone jaarlijksche rede beschouwen. Voor ons is uit dat oogpunt de quaestie van wei nig belang. Of de Koning haar uitspreekt of niet, men weet toch altijd dat de Ministers Z. M. doen spreken wat zij wenschen, en aan wat er ditmaal werd weg gelaten is niet veelof liever wordt weinig gemist. Het Handelsblad geeft een gegronde reden op voor de weglating van de gebruikelijke opmerkingen om trent de betrekkingen met het buitenland, den ijver van het leger en van de marine, de vooruitzichten van handel en landbouw en den toestand der koloniën. »Deze mededeelingen worden uit den mond van den Koning met eerbied aangehoord, van een Minister komende, zouden zij in hun beknoptheid en algemeen heid wellicht een glimlach hebben gewekt". Over het geheel is het gevoelen omtrent de bewuste rede onder de liberale bladen nog al eenstemmig. Men bemerkt uit die verschillende oordeelvellingen, dat men in de gegeven omstandigheden zich tevreden betoont. Of het pleit voor de kracht der liberale partij is eene andere vraag. Gedurende Augustus is in de Rijkspostspaarbank ingebracht f 139,806,36 en teruggehaald f 25,468,65. De totale som der inlagen bedroeg einde Augustus f 541,603,39%. Het aantal in omloop zijnde boekjes bedroeg toen 15,522. Omtrent de vraag, of door het rijk 30 pCt. wordt vergoed in de advertentiekosten voor oproeping van sollicitanten naar eene vacante onderwijzersbetrekking, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken medege deeld, dat, indien de oproeping betreft de vervulling' «ener vacature van hoofd der school, welke oproeping is bevolen bij art. 3 van het koninklijk besluit van 28 Mei 1879 (Staatsblad no. 104), de kosten als dan behooren tot die der vergelijkende examens, ver meld ónder het lett. h der aangehaalde wet, en der halve de rijksvergoeding verschuldigd is. In andere gevallen kunnen de advertentiekosten niet voor de rijks- vergoeding in aanmerking komen. Bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch- Indie kunnen weer twee veeartsen worden geplaatst. Zij, die in 't bezit zijn van een diploma der rijks vee artsenijschool, kunnen zich tot 5 October aanmelden bij 't Departement van Koloniën. Bijzonderheden meldt de Staatscourant van Maandag. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de heer Godefroidie wegens ziekte een geruiinen tijd inliet buitenland verblijf hield, het inkomen als lid der Tweede Kamer gedurende dat tijdperk, ongeveer f 1900 uit makende aan het rijk teruggezonden. Er is voldaan aan het verzoek der Amsterdam- sche commissie, die de 4 millioen voor een kanaal in oostelijke richting bijeenbracht, om 1 pCt. dier gelden beschikbaar te stellen, teneinde ondanks de aanne ming van het ontwerp tot verbetering der Keulsche Vaart, toch werkzaam te blijven in het belang van het door Amsterdam gewenschte kanaal. Voor de beschikbaar gehouden 40,000 gulden zullen nu op metingen gedaan, plannen ontworpen en teekeningen gemaakt worden, die dan later aan het oordeel der regeering worden onderworpen of wel strekken zullen tot grondslag van een kanaal, dat Amsterdam geheel voor eigen rekening zal laten graven. Z. M. heeft aan den onder-intendant 2e kl. hij de militaire administratie van het leger in Ned.-Indie A. E. Winckel vergunning verleend tot het aanne men der onderscheidingsteekenen van ridder der mili taire orde van Onzen Heer Jezus Christus, hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Behalve te Veere, is de candidaat C. Steketee ook beroepen hij de Christ. Geref. gemeenten te Put- tershoek en te Bolnes. Dr. F. Van Gheel Gildemeesterte Dalfsen, staat op het drietal naar Amsterdam. IIansweert. A. s. Zondag zal in de late mis, des voormiddags te II uren, in de R. C. kerk alhier de feestelijke inwijding plaatshebben van een nieuw orgel. Deze plechtigheid zal worden bijgewoond en geadsis- teerd o. a. door den heer Deken te Goes. Bedoeld orgel, dat niet weinig zal bijdragen tot opluistering van het inderdaad fraaie kerkgebouw, is een instru mentaal meesterstuk en een toonbeeld van smaak en elegance. De kosten, ten bedrage van ruim zeven honderd gulden, worden gedragen door vrijwillige ga ven der parochianen. Aan het initiatief en de gel delijke opoffering van den lieer' Huig, pastoor alhier, is dit orgel te danken. Gisteren en heden zijn er, ingevolge de bekende publicatie van Burg. en Weth. te Goes omtrent het bijwonen der lessen in de handwerken, 24 kinderen verwijderd van de school 2de klasse (Vlasmarkt) alhier. 12 daarvan zijn echter hedenmorgen wéér toege laten na de verzekering, dat zij dat deel van den schooltijd niet meer zouden verzuimen. De commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuur kundige wetenschappen, om te kunnen worden toege laten tot het eerste natuurkundig examen, zal zit- "ting houden op Maandag 26 September e. k. en vol gende dagen, te Amsterdam. De nieuwe cursus aan de theol. school te Kam pen heeft een aanvang genomen met 89 studenten, waarvan 46 literarische en 43 theologische. Van deze laatsten zijn er 18 in het le, 14 in het 2e en 11 in het 3e of laatste studiejaar. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting aanvaardde de heer Van Eysinga het voorzitterschap en wees eropdat de wetgevende arbeid een rijken oogst kan opleveren, als de vertegenwoordiging 't zwaarst laat wegen het belang van het dierbaar Vaderland. Met aandoening huldigde hij de nagedachtenis van Z. K. II. Prins Frederik. Besloten werd een adres van rouwbeklag te ontwerpen. Ook wijdde de Voorzitter een woord van waardeering aan den ontslapen president Garfield. Op voorstel van den heer Cremers werd besloten door onze regeering namens de Kamer haar innig leedwe zen aan de regeering der Vereenigde Staten te doen betuigen voor het ongeluk, dat het Rijk heeft ge troffen. TWEEDE KAMER. In de zitting van Dinsdag is besloten tot toelating van alle nieuwbenoemde leden; wat betreft den heer Schaepman na discussie, met 61 tegen 11 st. Allen zijn beëedigd, uitgezonderd de heeren Hingst, Idzerda en Van Kerkwijk, die afwezig waren. Daarna zijn gekozen tot kandidaten voor het pre sidentschap eerste kandidaat, na vierde stemming, de heer O. Van Rees met 41 tegen 33 st. op den heer Schimmelpenninck Van der Oye en 4 blancotweede kandidaat de heer Cremersderde kandidaat de heer Van Nispen. Ook deze Kamer heeft op voorstel van den heer Van der Oye besloten aan de Amerikaansche regee ring oprechte sympathie en deelneming over den dood van president Garfield te doen blijken. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbmik te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 20 September de navolgende vonnissen gewezen in zaken, op 13 Sept. te voren behandeld, tegen lo. A. De R., schoenmaker te Middelburg, wegens mishandeling veroordeeld tot f 16 boete c. e. 2o. A. H., 18 j., arbeider te Westkapelle, wegens mishandeling veroordeeld tot f5 boete c. e. 3o. J. P., postillon te Breskens, wegens opzettelijke verbreking van afsluiting veroordeeld tot f 8 boete c. e. 4o. J. De B., 43 j., leurder te Clinge, wegens hoon veroordeeld tot f3 boete c. e. 5o. P. De M., 42 j., landman te St. Kruis, wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete c. e. 6o. F. Van K., 39 j., arbeider te Hontenisse, be schuldigd van mishandeling. Vrijgesproken. Scheepvaartberichten. Nader is gebleken dat de schade, door het schip tLuctor et Emerqo", kapt. T. Van der Horst, ge leden, wordt begroot op ruim f 700. Het ongeval is veroorzaakt doordien bij het over slag gaan eensklaps een uitschot van wind uit het ZW. in de zeilen viel, waardoor het schip weigerde te wenden. Het schip is verzekerd bij de zeeassurantie (Duitsche Lloyd) te Berlijn en de lading bij de maatschappij »Providencia" te Frankfort. Het Ned. schip Catherine"schipper N. Ralzer, op reis van Pruisen naar België en geladen met steen kolen, werd Zondag zeilende in de vallei (bij Wemel- dinge) eensklaps beloopen door een stormvlaag, waar door de groote mast door midden brak. De Catherine" is alsnu naar Antwerpen opgesleept door de steamer nHercules" Bij het uitstoomen uit het oude dok te Ant werpen zijn 11. Zondag aldaar door het Engelsch stoom schip Brenda", kapt. J. Vale, drie schepen in den grond geloopen, waaronder het met steenkolen ge- iaden Ned. schip Koophandel"schipper J. Klerks. De schepen zonken onmiddellijk doch de equipages werden gered. De Gemeentebegrooting van Goes voor 1882. (Slot.) Wat de uitgaven betreft kunnen wij het volgende aanstippen. De kosten van het huishoudelijk bestuur zijn iets minder geraamd dan voor 1881, doch dit is van geen noemenswaardigen invloed. De jaarwedden van burgemeester, wethouders, secretaris, ontvanger, ambtenaren ter secretarie, boden en concierge van het raadhuis alsmede van den archivaris zijn vaste posten en beloopen te zamen f 6325. De andere kosten van het dagelijksch bestuur zijn f 75 minder, doordien minder wordt noodig geacht voor licht en het onder houd der voor den dienst bestemde gebouwen en ver trekken. De kosten, betrekking hebbende op plaatselijke be lastingen, zijn ruim f 100 hooger dan voor 1881, hetgeen veroorzaakt wordt door het uittrekken van een post voor teruggaaf van plaatselijke belastingen, een gevolg van de nieuwe wijze van behandeling der kohieren van den hoofdelij ken omslag. Volgens de wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 102) kunnen eerst re clames tegen den aanslag worden ingediend, wanneer het kohier is vastgesteld en ontslaat het indienen dier reclames niet van de verplichting tot voldoening, maar moet dan ook bij gunstige beschikking het te veel betaalde worden teruggegeven. Hiertoe is een post van f 100 op de begrooting gebracht. De jaarwedden der ambtenaren voor de openbare werken en gebouwen, zooals bouwmeester, opzichter, klokkenist, klokluiders, sluis- en brugwachters, graf delvers, vaste arbeiders en concierge van het manhuis, zijn op hetzelfde bedrag uitgetrokken als voor 1881. Voor onderhoud der openbare gebouwen is geraamd f1613, (waaronder gerekend is op het schilderen van het raadhuis) tegen f 1548,50 voor 1881voor haven en kanaalwerken wordt noodig geacht f2500 tegen f2715 voor 1881; voor bruggen is gesteld f70 tegen f755 voor 1881, toen een nieuw bruggedek is gelegd; voor wegen efi voetpaden is bestemd f 1339 tegen f1389 voor 1881; voor straten enz. wordt aangegeven f 1705, waaronder f 1500 voor aankoop van steen, tegen f1650 voor 1881; voor wandelplaatsen en pompen is uitgetrokken f365, evenals voor 1881, en voor de begraafplaats, met het loon der lijkdragers enz., f395 tegen f340 voor 1881. Eindelijk is ter voortzetting van de verbeterde rioleering geraamd f 1000, welke gelden bestemd zijn voor het maken van een overdekt riool langs het Gasthuis op de Oude Vischmarkt. Het onderhoud der verhuurde eigendommen wordt geschat op f 200waaronder ook het koffiehuis op het Ravelijn, dat thans het eigendom der gemeente is. De kosten der politie zijn eenigszins hooger dan voor 1881 veroorzaakt- doordien voorgesteld wordt ieder der agenten f 25 hooger jaarwedde toe te kennen als gemis der inkomsten, voortspruitende uit het nieuw jaar- en kermiswenschen, dat hun verboden is. De kosten der schutterij zijn zeer miniem, slechts f 122,91 tegen f237,77 voor 1881. Voor de brandweer is f 740 uitgetrokken, gelijk aan dat voor 1881. De kosten der straatverlichting zijn geraamd op f3240, zijnde f 100 hooger dan voor het loopende jaar, als gevolg der uitbreiding van de verlichting aan den Oostsingel. De kosten van den geneeskundigen dienst zijn f100 minder dan op de loopende begrooting, veroorzaakt doordat dr. J. Köoman Az. afstand heeft gedaan van zijne jaarwedde, als belast met het onderzoek der pu blieke vrouwen, zoolang deze er niet zijn. De kosten van het armwezen zijn hooger. De sub sidie aan het Gasthuis bedraagt f 2346,13, tegen f 1570,08 op de loopende begroóting, en de verpleging van krankzinnigen te Delft kost voor elk hunner f 30 's jaars meer dan nu. Het onderwijs en wat daarmede in verband staat vraagt slechts f1302 meer dan op de begrooting voor het loopende jaar, wel een bewijs dat zij, die mfct groote woorden gewaagden van den druk, die door de nieuwe regeling van het onderwijs op de gemeente gelegd werd, zoo buitengewoon zwaar zou zijn, in den blinde schermden. De jaarwedden der leeraren zijn f 1250 hooger en het onderhoud der gebouwen voor het middelbaar onderwijs vergt f 160 meer dan voor dit jaar is noodig geacht. Daarentegen is voor on derhoud der lokalen en woningen van het lager onder wijs f 645 minder geraamd. Het aanschaffen der schoolmeubelen is f700 hooger, maar dit vindt zijne oorzaak in de aanschaffing van nieuwe tafels en banken in een gedeelte van school C., als gevorderd door de nieuwe wet en het daaruit voortgevloeide Koninklijk besluit. De bewaarschool vraagt f300 minder, omdat de onderwijzeressen belast zijn met het onderwijs in de handwerken, hetgeen tot het lager onderwijs behoort. Wij laten hier de kosten van onderwijs, kunsten en wetenschappen volgen, zooals zij op de begrootióg voorkomen Middelbaar onderwijs. 1881. 1882. Jaarwedden van het onder wijzend personeel f22800,f 24050,r- Onderhoud van gebouwen - 775,- 93,5,,— Transporteere f 23575,f 24985,—

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1