Godsdienstoefening Waterschap Baarland. ADVERTBNTIËN. Heden, Dinsdagavond, Verkooping van AFBRAAK. Afbraak en circa 20 duizend nieuwe Steen. Openbare Verkooping. A. Een Woonhuis, Schuur en Erf, B. Een perceel Weiland C. Eene hypothecaire Schuld vordering, INBOEDEL, Openbare Verkooping. den geheelen Inboedel, I. De notulen der vergaderingen van 31 Augus tus en 6 September jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die allezooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen a. dat bericht is ingekomen van het overlijden van Z. K. II. Prins Frederik, hetgeen door de leden voor zeker ook met leedwezen is vernomenen burg. en wetli. daarom gemeend hebben in den geest dezer vergadering te handelen door namens het gemeente bestuur een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning te zenden b. dat op Zaterdag den 10 Sept. jl. de aanbeste ding heeft plaats gehad van de levering der steen kolen voor de'gemeentelijke inrichtingen over 1881/82 en dat die is aangenomen, wat de Rulirkolen betreft door I. Fokke, voor 60 en wat de New-Castlekolen aangaat door M. Van der Reit, voor 78 cents per hectoliter c. dat op jl. Zaterdag heeft plaats gehad de uitlbting van twee aandeelen elk ad 500 in de geldleening van 1866, zijnde getrokken de nos. 11 en 66, en van twee aandeelen in de geldleening van 1869 elk ad 250, zijnde getrokken de nos. 11 en 36 d. dat de cursus van het middelbaar onderwijs voor 1881/82 is aangevangen met de navolgende leer lingen op elk der inrichtingenhoogere burgerschool voor jongens met 81 voor alle en 5 voor enkele vak ken de burgeravondschool met 34 en de meisjesschool met 26 voor alle en 3 voor enkele vakken; e. dat door burg. en weth. zijn aangewezen voor den cursus 1881/82 als plaatsvervangend directeur der hoogére burgerschool de heer dr. Z. Th. Diehl en als plaatsvervangend directrice der meisjesschool mej. H. R. D. Van der Meij. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel ge bracht a. Missives van Gedeputeerde Staten houdende be richten hunner goedkeuring van de raadsbesluiten tot bestemming van eenige buitengewone ontvangsten en tot afkoop van jachtrecht, alsmede tot definitieve goedkeuring van de rekening over 1880 en de begroo ting voor 1882 van de kosten der dienstdoende schut terij. Allen voor notificatie aangenomen. b. Een verzoek van den heer G. J. Besseling, om op den Singel bij zijne woning of in den omtrek daar van verlichting aan te brengen. Gerenvoyeerd aan burg. en weth. ter afdoening, als behoorende het ver zoek aan dat college gericht te zijn. IV. Aan de orde is de benoeming van een leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde en technologie aan de hoogere burgerschool voor jongens. De aanbevelingslijst van benoembarenopgemaakt door burg. en weth. in overleg met den heer inspec teur en de commissie van toezicht op de inrichtingen van middelbaar onderwijs, wordt gelezen. Hierop zijn geplaatst de heerenM. C. J. De Visser, doctorandus te UtrechtD. Ingermanadsistent leeraar aan de rijks-landbouwschool te Wageningen en J. Van Leeu wen Jr., civiel-ingenieur te Gorinchem. Nadat is goedgevonden dadelijk tot benoeming over te gaan met bepaling, dat de benoeming zal ingaan den 1 October a. s. en geacht wordt te zijn gedaan voorloopig tot 1 September 1882, worden de heeren mr. De Jonge van Ellemeet en Kakebeeke uitgenoodigd als stemopnemers te fungeeren. Bij de opening der briefjes blijktdat zijn uitge bracht op den heer De Visser 10 stemmen, zoodat deze is benoemd. Een briefje was in blanco. V. Nog moet voorzien worden in de vacature van lid der commissie voor het ontwerpen der verordening tegen wier overtreding straf is bedreigd, ontstaan door de aftreding van den heer J. M. Pilaar, als raadslid. De heer J. J. Ramondt erlangde 8 stemmen. Eene stem was uitgebracht op ieder der heeren J. C. Massee, dr. C. A. Van Renterghem en G. Van der Hoek, zoodat de heer J. J. Ramondt is benoemd. Op de vraag van den voorzitter verklaarde de heer J. J. Ramondt zich bereid de benoeming aantenemen. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge sloten. De Gemeentebegrooting van Goes voor 1882. Een kort overzicht der begrooting van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor '1882, zooals die door burg. en weth. bij den raad is ingediend, zal gewis onzen lezers niet onwelkom zijn. Vooraf' een enkel woord over de inrichting. Jaarlijks moeten door de gemeentebesturen, ten be hoeve van het provinciaal verslag, staten worden op gemaakt, aanwijzende de ontvangsten en uitgaven over het afgesloten boekjaar, gesplitst in de rubrieken, zooals in het model der staten is aangegeven. Dit model was zeer verschillend met de rekening, zoodat het opmaken der staten het onderzoek en dikwijls de splitsing der aan de bevelschriften tot betaling ge hechte declaratiën noodzakelijk maakte. In een der vergaderingen van de vereeniging van burg. en seer. in Noord- en Zuid-Beveland werd de groote moeie- lijkheid van Bezen arbeid en tevens de mindere be trouwbaarheid van zijnen uitslag aangetoond en werd de wensch geuit, dat Ged. Staten een nieuw model voor begrooting en rekening, meer overeenkomstig de comptabiliteits-staten, zouden vaststellen. Het col lege van gewestelijk bestuur heitft daaraan welwil lend voldaan, en de begrooting voor 1882 is de eerste die naar het nieuwe model is ingericht. Als eersten post van inkomsten vinden wij het batig slot der rekening over 1879, hetwelk bedraagt f4363,81 Een mooi cijfer voorwaar, dat dan ook bij de raming der posten van uitgaaf zeer te stade kwam. De vol- gênde begrooting zal slechts een cijfer van f2879,39 aanwijzen, zijnde het batig slot der rekening over 1880. De inkomsten van vaste eigendommen f3315,15 geven een verschil van f290 met die over 1881, ver oorzaakt door de onlangs geboden mindere pachtsommen voor het land in de zoogenaamde Oude haven en voor de strook gronds aan de oostzijde der haven. De cijnzen f595,90 en de erfpachten f537,55 zijn op hetzelfde cijfer geraamd als voor 1881; doch de pacht van het jachtrecht is f5 minder, f240. tengevolge van afkoop. De visscherij, de grasopbrengst en de houthak, f52,50, f139 en f25, zijn op hetzelfde bedrag als over 1881 uitgetrokken en evenzoo de rente van het kapitaal der gemeente f 15 en de zuivere opbrengst der fondsen van de vernietigde gilden f668,74, welke laatste aan het gasthuis worden uitgekeerd. De opcenten op de rijks directe belastingen, te zamen f9035, zijn f 76 hooger dan voor 1881, wel een bewijs dat Goes over het algemeen niet achteruit gaat, want de verhoogde opbrengst wordt voornamelijk verwacht van de opcenten op de personeele belasting en deze belasting wórdt grootendeels door schatting geregeld. Voor hoofdelijken omslag wordt f 26000 noodig geacht, zijnde ƒ1000 minder dan voor 1881, en ƒ2000 minder dan voor 1880. Terecht is er on langs op gewezen, hoe deze vermindering de profetie logenstraft van hen, die, met welke bedoelingen dan ook, bij de nieuwe regeling van middelbaar en lager onderwijs voorspelden, dat de hoofdelijke omslag hoo ger zou zijn. De heffingen voor het gebruik van openbare plaatsen, wegen, werken en inrichtingen zijn hooger dan voor 1881, voornamelijk doordat de schoolgelden voor het middelbaar onderwijs meer zul len opbrengen. De cursus 1881/82 begint met zulk een getal leerlingen (zie het raadsverslag van heden middag in dit nommer), dat het geraamde bedrag ƒ4200 voorzeker nog te gering mag heeten. De op brengst der schoolgelden voor het lager onderwijs zijn iets lager geraamd, tengevolge der opening van de R. C. bijzondere school in Juli jl. Onder de afdee- ling Andere belastingen en heffingen vinden wij, be halve de belasting op de honden 500, een nieuw artikel, te weten: license-recht f 500. Het is het recht, dat door hen, die den kleinhandel in sterke drank uitoefenen, volgens de wet van 28 Juni 1881, (Stbl. no. 97) zal moeten worden betaald. Art. 6 dier wet bepaalt, dat voor die uitoefening vergun ning moet worden gevraagd aan burg. en weth., en dat de te verleenen vergunning geen kracht heeft dan na betaling van een recht, door den gemeenteraad vast te stellen. Zijn wij wel onderricht, dan is de yerordening op de heffing en invordering van dit recht reeds ontworpen en wordt door burg. en weth. voor gesteld om te heffen ƒ25 van iedere ƒ100 huurwaarde, waarop de localiteit van de tappers, in verband met den omvang van hun bedrijf, wordt geschat. Nu staan op het patent-register voor 1881/82 niet minder dan acht en zeventig personen bekend, die den kleinhandel in sterkedrank uitoefenen. Neemt men aan, dat daar van 28 personen afvallen, zooals winkeliers enz., die, om de belasting te ontgaan en ook om andere rede nen, ophoudeixlen kleinhandel uitteoefenen, dan blijven er 50 over, en voor dezen een minimum huurwaarde berekenende, te weten 100, daar gedeelten van 100 voor geheele moeten gerekend worden, zou men, indien het voorstel van burg. en weth. wordt aangenomen, eene opbrengst erlangen van ƒ1250. De post is dus niet te hoog geraamd. Onder de inkomsten van verschillenden aard zijn een paar posten hooger uitgetrokken dan voor 1881, zooals de uitkeering door het rijk van het 4/5 ge deelte der personeele belasting. Deze uitkeering, ƒ17990, is berekend naar de kohieren over 1880/81, welke daarvoor tot maatstaf dienen. Voorts is de re tributie voor het gebruik van Sas en haven hooger geraamd en wel op 3700, waartoe de opbrengst over het eerste halfjaar van 1881 vrijheid gaf. Wel een bewijs, dat de scheepvaart en dus ook de handel niet vermindert. (Wordt vervolgd.) Blijkens het officieel programma heeft de begrafenis plaats Vrijdag 23 September, des voormiddags te elf uren. Het lijk wordt met een kleinen stoet overge bracht van het Huis de Paauw" naar het paleis van wijlen den Prins in Den Haag. Daar wordt de stoet geformeerd. Daaraan zullen deelnemen de Prins Von Wied, de Kroonprins van Denemarken, de Ko ning, de Prins van Oranje, Prins Albert van Pruisen en de Erf-Groothertog van Saxen. Nog andere vreemde vorsten worden verwacht. De aanspraak in de kerk wordt gehouden door den hofprediker ds. C. E. Van Koetsveld. Alle hofdignitarissen, zoo van hier als elders, van 's Prinsen huis, zullen bij den talrijken stoet tegen woordig zijn. Overigens is alles geregeld zooals dit bij dergelijke gelegenheden gebruikelijk is. Het Groot-Hertogdom Luxemburg zal worden ver tegenwoordigd door baron De Blochausen, president van het bewind, en den heer Ruppert, staatssecretaris. Door de officieren van het regiment grenadiers en jagers is aan den Prins en de Prinses Von Wied ver gunning gevraagd, om op de lijkkist een bloemenkrans te leggen. Dit verzoek is op de meest welwillende wijze toegestaan, onder betuiging van den oprechten dank der nagelaten familiebetrekkingen voor het aan geboden huldeblijk. Ook in de stad en heerlijkheid Muskauwaar onze prins zulke uitgestrekte bezittingen had, wordt zijn dood diep betreurd. In de te Muskau verschij nende Anzeiger wordt in de ambtelijke mededeeling van het overlijden gezegddat de omvang van het verlies en zijn diepernstige beteekenis voor Muskau zullen worden gevoeld door allendie den hoogen afgestorvene in zijn stille, geluk verspreidende werk zaamheid, in zijn aller harten winnende vriendelijkheid leerden kennen en bewonderen. Dat bewustzijn maakt den rouw over den hoogen ontslapene zoo oprecht uit aller gemoed opwellendeen js er een waarborg voor, dat zijn nagedachtenis tot in de verste toekomst gezegend zal blijven voortleven. Adressen van rouwbeklag werden aan Prinses Marie gezonden en de klokken luidden de geheele week van 1112 uren. In het levensbericht, dat in den Anzeiger van den overleden Prins wordt gegevenwordt o. a. gezegd »De in God ontslapen Vorst bezat het beste, edelste en trouwste hartdat ooit in een mannengemoed klopte. Wonden te heelen, tranen te drogen was voor Zijn hart een behoefte, een vreugde. Sedert 1846 genoot Muskau het gelukin den edelen Prins zijn Heer te vereeren. Ieder weetwat de stad en de heerlijkheid Muskau wat kerk en scholen aan den edelen en welwillenden Prins te danken hebben. In alle woningen in alle hutten vloeien daarom thans tranen door diepen rouw aan de oogen ontlokten dankbaarheid heerscht in aller gemoed voor de on dervonden weldaden. In de Evangelische kerk had eene plechtige rouw- bidstond plaats, die een onvergetelijken indruk achter liet. Burgerlijke Stand Goes van 16 tot 19 Sept. 1881. Geboren den 16, Tona Sophia, d. v. Marinus Le Conté en Johanna Schrijver. Liefdadighéid. „Wie «len arme geeft leent «len Heere". Onder hartelijke dankzegging aan de milde gevers is het der commissie ingesteld ter inzameling van liefdegaven ten behoeve en tot ondersteuning van de nagelaten weduwe en 9 kinderen van den zoo nood lottig om het leven gekomen W. FIDELER, te Vlake, een aangename taak te vermelden, dat door haar de volgende giften zijn ontvangen te Schore29,30. Kruiningen- 55,95. Hansweert- 109,12. Goes- 102,50. Kloosterzande - 20,50. Frederikapoj.der (Rilland) - 35, Sociëteit »Jacoba van Beieren" te Goes- 7, Te zamen 359,37. Welke verblijdende en gezegende uitkomst hunner pogingen bereids is overgemaakt. De commissie voornoemd, Hansweert, P. J. KIRCHNER. 16 September 1881. P. A. Van ACKER. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via BRINDISI, 22 Sept. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 23 Sept. 5,35 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 30 Sept. 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatscli. Nederl.) 3 Oct. 7,30 's av. De Fransche pakketbooten doen RiouwBanka en Palembang niet aan. Marktberichten. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 12 September 1881. Jarige taj;we onveranderd; nieuwe 25, Rogge 25, W i n - tergerst 25, Zomer- 10 a 20, Haver 25 en blauwe erwten 25 cents lager. Buitenlandscïie granen stil. Meel vast. V Getrouwd C. A. DIRKEN met C. H. LABOYRIE, die, mede namens de familie, hun harte- lijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk onder vonden. Dongen, 1 qoes15 September 1881. V De ondergeteekende betuigt haren oprechten dank aan alle vrienden en be kenden, die op den 17 September bij haren 80sten geboortedag blijken van belangstel ling hebben getoond. Zuid-Kraaiert, den 17 Sept. 1881. Weduwe J. A. SLABBEKOORN, geboren Lansert. te half acht uren, IN DE HERVORMDE KERK. Voorganger: Dr. II. E. F AITKE, pred. te Doesburg. Tengevolge van hoogen* waterstand op 15 dezer, waardoor de SCHOUWING op de Watergangen, Dammen, Heulen en Pol derwegen onuitvoerbaar was, HER SCHOUWING op DONDERDAG 29 SEP TEMBER 1881. Het Bestuur, P. Van WINGEN, Dijkgraaf. Z. D. Van der BILT LA MOTTHE, Ontvanger-Griffier. Woenatlag 21 Septemb. 1881, des morgens te 10 uren, zal de Notaris mr. LIEBERT, te Goes, ten verzoeke van W. J. Van de Weert, timmerman te Goes, op de hofstede bewoond door H. Drijdijk, in de gemeente Heinkenszand, in het open baar verkoopen: eene groote partij De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszand, zal, na bekomen rech terlijke autorisatie, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen de echtelieden Jacob Seuieijn en Jannetje Leun is, op Donderdag 22 Sept. 1881, des voormiddags te 10 uren, in de herberg van A. Van den Berge, te Heinkenszand, publiek te koop aanbieden: te Heinkenszandop het dorpkadaster sectie B no. 497, huis, schuur en erf, groot 1 are 43 centiaren. Te aanvaarden dadelijk bij de betaling der kooppenningen vóór of op 1 Novem ber a. s. liggende onder de gemeente Yersekein den hoek voor Wijdee, kadaster sectie C no. 293, weiland, groot 3 hectaren, 32 aren 60 centiaren. Tot den 31 December a. s. verpacht aan Frans Staal, te Kapelle, voor f 237,30 's jaars. Te aanvaarden op 1 Januari 1882, ter wijl de betaling der kooppenningen zal moe ten geschieden op den 1 November 1881. ten laste van Antlionie Walraven, brood bakker te Heinkenszand, groot in kapitaal ƒ1600, niet opzegbaar gedurende het leven van den debiteurmet de rente ad 4 pet. van af 1 Augustus II. Betaling der kooppenningen vóór of op 1 November 1881. En dienzelftlen «lag, des namiddags te 1 uur, een goed onderhonden en zindelijken hoofdzakelijk bestaande in 2 Kabinetten, Hoekkastje, Bureau, 2 Kastjes, 2 Kleerkisten, 3 Tafels, Stoelen, 2 Veeren Bedden met loe- behooren, Antieke Kast, Hang klok, 3 Spiegels, Glas-, Porselein en Aardewerk, Koper-, Tin- en Blikwerk, koperen Beddepan en dito Doofpotten, Matten, Ledi kant, Stilletje, Boeken, Raamhor- ren,- Koralen met gouden haak en oog, zilveren Horloge met ketting, dito Brillendoos met dito bril, Beursje met zilveren beugel, zilveren Breidop, Berlijnsch zilve ren Suikerstrooier, Vrouwenklee deren, Linnen- en ander Goed, Planken, Brandhout en wat meer tevoorschijn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen te bekomen bij boven- genoemden Notaris. De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszand, zal, ten verzoeke van ds erven van JAN VAN DEN ENDE, te 's-Heer Arendskcrke op Donderdag 29 Sept. 1881, des voormiddags te 10 uren, in het ge meentehuis te 's-Heer Arendskcrke, publiek verkoopen a. Een Woonhui*. Schuurtje, Erf en Tuin, te 's-Heer Arendskerke, in den Ouden Kraaiert, kad. sectie F nos. 161 en 162te zamen groot 8 Aren 30 Cen tiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenningen. b. Een Woonhuis en Erf, te s-Heer Arendskerke, in den Ouden Kraaiert. kad. sectie F no. 316, groot 3 Aren 60 Centiaren. Verhuurd tot 1 Mei 1882. c. Een perceel Rouwlatid, te s-Heer Arendskerke, in den Ouden Kraaiertkad. sectie F no. 143, groot 86 Aren 20 Centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der kooppenuingen. Betaling der kooppenningen 1 No vember 1881. Te veilen in perceelen en in com binatie. En op Vrij«lag SO Sept. 1881, des middags te 12 uren, aan het eerste perceel, alsKast, Klok, Latafel, Stoelen, 2 Veeren Bedden met toebehoo- ren, Spiegel, Prenten, Glas- en Aardewerk, Koper-, Tin- en Blik werk, Kleeren, Meelkist, Kruiwa gen, Vleeschkuipen, Windmolen, Geeselsteen, lange Ladder, Graan zakken Arbeidersgereedschap pen, een partij Hout, een groote partij Turven, Tarweslroo, Kant- hooi en eindelijk 2 Geiten, 7 Hoenders en een partij Aardap pelen.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3