Maar AMERIKA! Amsterdam-Ne w-Y ork. Prins Frederik der 500 stuks keuze WINTERROKKEW. Koninkl. Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij. den 15de" October direct van Amsterdam naaf New-York vertrekken. Vriendelijk verzoek ADVERTENTIE 1ST. Openbare Verkooping. A. Een Woonhuis, Schuur en Erf, B. Een perceel Weiland C. Eene hypothecaire Schuld vordering, INBOEDEL, Verkooping van AFBRAAK Afbraak en circa 20 duizend nieuwe Steen. BANK VAN LEENING. P. A. DE LIGNY, Stoomschip CASTOK 21 September. POLLUX 5 October. Extra boot. STELLA JASON CASTOR 15 26 10 November. PRINS ZWANENBURG. Algemeen Advertentiebureau van de GOESCHE COURANT, te Goes. De stallen van den Sultan van Turkije zijn Za terdag geheel door brand vernield. De rijtuigen en paarden zijn nog gered kunnen worden, maar de schoone collectie tuigen is door het vuur verwoest. Wat de oorzaak van deze ramp is heeft men nog niet kunnen ontdekken. De schade wordt op ruim twee honderdduizend Turksche ponden geschat. Naar men verneemt, moeten vier personen, die de paarden wilden redden, door de verschrikte dieren zijn doodgeslagen. In Kentucky (Ver. St.) is door een koe, die op de rails lag, een spoortrein ontspoord op een brug. Deze zakte in door den schok en de trein stortte in een diepte van 30 voet. Zeven menschen werden ge dood en verschei denen gekwetst. Een pachter van La-Croix-rouge vertrok van het station Reuguenats naar Nantes om zijn ouders een dringende boodschap over te brengen. Na deze .verricht te hebben keerde hij met den sneltrein terug en daar deze te Rouguenats niet ophoudt, opende hij, dit station voorbij stoomende, het portier en sprong op den weg. Met het hoofd tegen een telegraafpaal geslingerd was hij onmiddellijk dood. Miss Aïssa, de bekende dierentemster, begaf zich jl. Zaterdag te Grenoble, waar een rondreizende menagerie voorstellingen geeft, in het hok bij twee jonge leeuwen, die denzelfden dag waren aangekomen. Een der nieuwelingen vloog plotseling de dierentemster aan. Er volgde een worsteling die vijf minuten aan hield. Nu viel de een, dan de ander op den grond. Het bloed stroomde door het hok. Men opende toen de schuif van de hokken der beren en wolven en, door hun verschijning afgeleid, lieten de leeuwen hun prooi los; de ongelukkige was gered. De toeschouwers verkeerden in vreeselijken angst, doch die zijn toppunt bereikte, toen men bemerkte, dat de deur van het hok, dat onmiddellijk aan de zaal grensde, was opengelaten. Het schot op Guiteau was het gevolg van een besluit der gansche wacht aan de gevangenis. Men had geloot, wie den kerel zou doodschieten als hij voor het raampje van zijne cel keek, waar zij hem duidelijk konden zien. De onderofficier Mason trok het lot, maar schoot even mis. Guiteau, de ellendeling die het niet ontzag een braaf man in den rug te schieten, lag, vol angst en bevende als een laffe hond op zijne knieën in een hoek zijner cel gedoken, nu hij een kogel langs zijn oor had hooren fluiten. »Wat willen die menschen, huilde hij, willen ze mij doodschieten Hij is naar eene cel gebracht, waar geen schot van buiten hem kan bereiken. Als een bewijs van de diepe volksverontwaar- diging tegen Guiteau kan dienen, dat in de bosschen van Jersey 14 dagen geleden veertig landbouwers en landeigenaars des nachts bijeenkwamen en den eed aflegden, ndat de ellendige Guiteau door hen gedood zou worden, indien de president stierf." Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden. Vrijdag, zijn door de Rechtbank gewezen de volgende vonnissen in zaken, op 9 dezer behan deld, tegen: to. A. S., 26 j., schipper te Krabbendijke, wegens beleediging veroordeeld tot f 3 boete c. e. 2o. A. J., 30 j., sjouwer te Vlissingen, beschul digd van diefstal. Vrijgesproken. 3o. J. D. S., 18 j., W. J. P., 43 j., huisvrouw van J. B. Van K., beiden te Vlissingen, beschuldigd van moedwillige wederkeerige mishandeling. De te vrijgesproken, de 2e veroordeeld tot eene boete van 1 c. e. 4o. W. C., 24 j., smid, laatst te Brouwershaven, thans gedetineerd, wegens diefstallen veroordeeld tot een jaar cell. gev. straf c. e. 5o. A. A. S., 11 j., te Hoofdplaat, wegens diefstal veroordeeld tot een dag cell. gev. straf c. e. De hoofden der -verschillende departementen -van algemeen bestuur hebben Woensdag een bezoek van rouwbeklag afgelegd op het huis »De Paauw." De begrafenis zal o. a. bijgewoond worden door deputatiën van officieren van vier Pruisische regimen ten en ook van een Russisch regiment. Dr. C. E. Van Koetsveld, de hofprediker, zal op nieuw den droeven plicht te vervullen hebben bij de teraardebestelling een woord van herinnering en van troost te spreken, 't Zal den waardigen, ouden leer- aar, die reeds meerdere vorstelijke personen naar hun laatste rustplaats geleidde, ditmaal zeker zeer zwaar vallen, daar hij in den Prins bijna een persoonlijken vriend verloor. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 16 Sept. De Middelburgsche schiet- vereenigingbestaande uit leden der dd. schutterij alhier, heeft het voornemen opgevat, om in de volgende maand een huishoudelijken schietwedstrijd te houden. Dat het nut van schietoefeningen meer en meer wordt gewaardeerd, blijkt uit de toezegging van prijzen, nu reeds door verschillende ingezetenen gedaan. Dit goede voorbeeld zal ongetwijfeld ook bij anderen navolging vinden. 's-GRAYENHAGE, 16 Sept. Benoemd tot ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hulst jhr. P. C. Van der Doesthans te Gen- dringen, en tot kommies bij de directie der registratie en domeinen te Leeuwarden H. H. Dolksurnumerair der registratie te Goes. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 19 Sept. 7,30 'sav. Via BRINDISI, 22 Sept. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 23 Sept. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Correspondentie. Aan V. te Wolf aartsdijk. Zoo gij ons een uitvoe riger en duidelijker bericht zenden wilt, een, waar van het publiek meer begrijpen kan dan van het nu gezondene, zullen wij dit opnemen. Ingezonden Stukken. 16 September 1801. Vestiging van het Departementaal School bestuur in Zeeland, vóór 80 jaar. Lang was er reeds op verbetering van het school onderwijs aangedrongen, toen de Staats-regeering, kort na het jaar 1795, zich die zaak aantrok, en door Staats-verordeningen den weg ter verbetering insloeg. Het Uitvoerend Bewind der Bataafsche Republiek, den 9 Maart 1798 den 'heer Th. Van Kooien tot agent van Nationale opvoeding benoemd hebbende, die in deze betrekking den 1 Mei 1799 door den heer J. II. Van der Palm vervangen werd, bracht den 15 Juni 1801 eene eerste algemeene schoolwet in werking. Den 20en dier maand werd nu voor elk der 8 depar tementen, waarin ons Vaderland toen verdeeld was, éen schoolopziener benoemden wel voor dat van Schelde en Maas de heer Adriaan Uyttenhooven, te Brouwers haven, welke 8 eerste schoolopzieners den 16 Juli daaraanvolgende bij den voornoemden agent te 's-Hage vergaderden, teneinde de uitvoering van de wet te regelen. Tengevolge van de verdeeling der 8 depar tementen in 35 schooldistricten, werden nu den 22 Augustus van dat jaar nog 27 schoolopzieners be noemd, waardoor het Departementaal Schoolbestuur van Schelde en Maas bestond uit de heeren A. Uyt- Aenhooven te Brouwershaven, S. Th. Huet te Vlissin gen, A. Van Beinse te Middelbuig, .4. Van Crimpen te Ossendrecht en J. Rochussen te Etten. Tenzelfden dage, waarop vervolgens de 8 Departementale School besturen in hunne respectieve residentie-plaatsen voor de eerste maal vergaderden, werd ook op den 16 Sep tember 1801 het schoolbestuur van Schelde en Maas gevestigd, en wel ten huize van den schoolopziener Adr. Uyttenhooven te Brouwershaven, die deze eerste bijeenkomst met eene gepaste aanspraak opende. Zes volgende vergaderingen werden nu te Goes, en alle latere (sinds 7 September 1802) te Middelburg ge houden, waar reeds den 17 Februari te voren, in eene buitengewone vergadering, het eerst, en met gunstig gevolg, door dit schoolbestuur was geëxamineerd P. B. Be Meulmeester, als beroepen onderwijzer te Domburg. Ofschoon de eerste schoolwet door eene tweede van den 29 Juli 1803, door eene derde van den 3 April 1806, door eene vierde van den 13 Augustus 1857 en door eene vijfde van den 17 Augustus wen! ver vangen, de gevestigde Staatszorg voor het onder- wijs bleef evenwel onafgebroken bestaan. En het is door deze trouwe zorg en de naleving van de wet, dat men zich in Nederland, nu sinds 80 jaren, over de heilzaamste verbetering in opvoeding en onderwijs mag verheugen. Het was en blijve hiermede steedsi>Be proeft alle dingen", maai ook vbehoudt het goede!" W. V. d. B. Burgerlijke Stand Goes van 14 tot 16 Sept. 1881. Ondertrouwd den 15, Gommert Van Ast, 26 j., jm., met Tannetje Willeboer, 22 j., jd. Getrouwd: den 15, Carolus Antonius Dirken, 27 j., jm., met Clotilde Henriette Laboyrie, 19 j., jd. Overleden den 14, Elisabeth Geers, 33 j., jd. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 17 Sept. 21 21 29 30 Nov. Plaats. Voorwerpen. Kruiningen, winkelhuis en erf, 's-Hr. Arendsk., huisli. goederen, Goes, afbraak en steen, Goes, panden, Heinkenszand, huis, land, inboedel, 's~Heer Areudsk., huizen, land enz., 's-Heer Arendskerke, iuboedel, Kloetinge, boomen, Information. Pilaar. De Vos. Liebert. Bank van leening. Karseboom. Karsebooin. Karseboom. Karseboom. 307» Staatsloterij. 2» kl. Prijzen van 100 en daarboven. 4e lijst. Trekking van Donderdag 15 September. Nos. 8579 en 10084, elk f400. No. 9002 f100. Uitlotingen. Bij de Donderdag door eene commissie uit de Ge deputeerde Staten van Zeeland gehouden uitloting van 56 obligatiën, elk van f 1000, in verschillende geld- leeningen ten laste der provincie Zeeland, werden ge trokken van de leening van f 28000 (1861) no. 6; van de leening van f 525000 (18631867) 38 obli gaties, nos. 13, 47, 49, 94, 99, 124, 125, 135, 139, 141, 146, 147, 149, 150, 158, 165, 233, 239. 240, 242, 254, 333, 337, 344, 345, 381, 383, 395, 396, 399, 404, 449, 474, 494, 496, 516, 517 en 518; van de leening van f 79000 (1872) 3 obligaties nos. 27, 47 en 57; van de leening van f 40000 (1867) 2 obligaties, nos. 18 en 37van de leening van f 50000 (1870) 2 obligaties, nos. 23 en 46; van de leening van f 60000 (1872) 2 obligaties nos. 14 en 56; en van de leening van f 40000 (1879) 8 obligaties, nos. 14, 17, 25, 26, 30, 31, 36 en 38. Deze obligatiën worden 1 Januari 1882 afgelost. Marktberichten. MIDDELBURG, 15 September 1881. Uit Walcheren was er heden alleen aanvoer. Jarige Tarwe werd niet veel, Koolzaad zeer weinig, Nieuwe Tarwe, Zomergerst en Groene Erwten ruim aangeboden. Jarige Walchersche Tarwe voor verbruik gekocht tot vorige prijzen. l)e puikste Nieuwe Walchersche Tarwe voor zaaiing gezocht en slechts f0,25 lager gekocht. Afwijkende en geschotene met weinig begeerte. Nieuwe Zaairogge gevraagd eu prijshoudend zoowel als gewone qualiteit. Nieuwe Walchersche Zaai-wintergerst tot vorigen prijs gekocht. Dito Zomergerst onveranderd. Jarige Witte-, Bruine-, Paarden- en Platte boonen niet geveild. Van Nieuwe Walchersche Bruine boonen werden eenige monsters aangeboden, ze blijven goed van kleur en stuk, doch overigens zeer wak opkomen en zijn f 0,25 lager gekocht. De vraag naar de beste Walcher sche Groenè Erwten, goed van kook, was groot voor verzending binnen- en buitenslands; de droogste zijn prijshoudend gekocht. Afwijkende en meer geschotene minder begeerd. Karwijzaad wordt nominaal genoteerd. Wiuter-koolzaad volgens noteering gekocht. Walchersch droog Zomerzaad onveranderd. Jarige Walchersche Tarwe f 12,75 a f13,Mindere dito f 12,50 a f 12,60. Nieuwe dito Zaaitarwe f 12,f 12,25 Geringe eu geschotene f 10,75 a f 11,25 Nieuwe. Zaairogge f 9,Dito Walchersche Zaai-wintergerst f 7,a f7,10. Mindere soort f6,80 a f6,90. Dito Walchersche Zomergerst f6,25 a f6,50. Dito Bruine boonen f 14,25 a f 14,50. Dito Groene Kook-erwten f 11,25 a f 11,50. Afwijkende f 10,50 a f 11,Karwijzaad f 13,75. Winter-koolzaad f 11,90 a f 12, Walchersch Zomer-koolzaad f12,betaald. Boter fl,25 a fl,35. Eieren per 100 stuks f4,40. Heden overleed, in den ouderdom van 36 jaren, mijne geliefde echtgenoote CORNELIA JONGBLOET, mij nalatende zeven kinderen, waarvan twee gisteren het levenslicht aanschouwden, terwijl ook de anderen nog te jong zijn om dit, voor hen zoo zwaar, verlies te beseffen. 's-Gra.venha.ge, 15 Sept. 1881. J. MOLHOEK. Volstrekt eenige kennisgeving, mede na mens de overige familiebetrekkingen. S. VERLARE en STOFFELINA De JAGER betuigen hunnen oprechten dank aan alle vrienden, die op 15 September, den dag hunner 50jarige echtvereeniging, blijken van belangstelling hebben getoond. Kruiningen, den 17 September 1881. De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszandzalna bekomen rech terlijke autorisatie, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen de echtelieden Jacob Semeijn en Jannetje Leuriis, op Donderdag 22 Sept. 1881, des voormiddags te 10 uren, in de herberg van A. Van den Berge, te Heinkenszand,. publiek te koop aanbieden: te Heinkenszandop het dorpkadaster sectie B no. 497, huis, schuur en erf, groot 1 are 43 centiaren. Te aanvaarden dadelijk bij de betaling der kooppenningen vóór of op 1 Novem ber a. s. liggende onder de gemeente Yersekein den hoek voor Wijdee, kadaster sectie C no. 293, weiland, groot 3 hectaren, 32 aren 60 centiaren. Tot den 31 December a. s. verpacht aan Frans Staal, te Kapellc, voor f 237,30 's jaars. Te aanvaarden op 1 Januari 1882, ter wijl de betaling der kooppenningen zal moe ten geschieden op den 1 November 1881. ten laste van Anthonie "Walraven, brood bakker te Heinkenszand, groot in kapitaal ƒ1600, niet opzegbaar gedurende het leven van den debiteurmet de rente ad 4 pet. van af 1 Augustus 11. Betaling der kooppenningen vóór of op 1 November 1881. En dienzelfden dag, des namiddags te 1 uur, een goed onderhouden en zindelijken hoofdzakelijk bestaande in 2 Kabinetten, Hoekkastje, Bureau, 2 Kastjes, 2 Kleerkisten, 3 Tafels, Stoelen, 2 Veeren Bedden met toe- behooren, Antieke Kast, Hang klok, 3 Spiegels, Glas-, Porselein en Aardewerk, Koper-, Tin- en Blikwerk, koperen Beddepan en dito Doofpotten, Matten, Ledi kant, Stilletje, Boeken, Raamhor- ren, Koralen met gouden haak en oog, zilveren Horloge met ketting, dito Brillendoos met dito bril, Beursje met zilveren beugel, zilveren Breidop, Berlijnsch zilve ren Suikerstrooier, Vrouwenklee deren, Linnen- en ander Goed, Planken, Brandhout en wat meer tevoorschijn zal worden gebracht. Nadere inlichtingen te hekomen bij boven- genoemden Notaris. Woensdag 31 Septemb. 1881, des morgens te 10 uren, zal de Notaris mr. LIEBERT, te Goes, ten verzoeke van W. J. Van de Weert, timmerman te Goes, op de hofstede bewoond door H. Drijdijk, in de gemeente Heinkenszand, in het open baar verkoopen: eene grootc partij Verkooping der panden over het iste kwartaal 1880, op Donderdag; 23 8ept. a. s., 's namiddags half twee uur, in het koffie huis i>de Prins van.' Oranje". Meestoof »DE ZON", GriyaÈlësgS te Goes, bestaat gelegenheid W* tot het bereiden en verwer ken van Nieuwe en Oude MEEKRAP. Men gelieve hiervan aangifte te doen aan den ondergeteekende, W. L. KAKEBEEKE, Boekhouder. vervaardigd van NIel ton, Wollen twill, Cheriot, Laken en van zwaar soiled Vilt. Lange Vosstraat. DIRECTE LIJN Door de groote preferentiedie deze lijn blijft gemeten, niettegenstaande anonieme onbewezen lasterlijke door de concurrentie verbreide berichtenblijft de aandrang van Passagiers zoo grootdat eene 3de extra afvaart in October moest worden vastge steld, en zal het Stoomschip De volgende vertrekdagen van Amsterdam zijn dus: a Om zeker van plaatsen te zijn, wordt belangstellenden aangeraden deze tijdig te bespreken. Adres: De Generaal Passage-agenten, Amsterdam, Rotterdam, Groningen, Harlingen of hunne bekende Agenten. Aan dit Bureau kan men Advertentiën ter plaatsing opgeven voor alle Deze Advertentiën worden tegen denzelf den prijs berekend, waarvoor zij bij directe opgaaf worden geplaatst. Men bespaart zich dan die moeite, daar éen afschrift van de annonce voldoende is, onverschillig voor hoeveel bladen zij opgegeven wordt. aan allen, die soms Nedorlandsclie Boek werken hebben te missen, geschikt om in de Nuts-bibliotheek alhier te worden ge bruikt, om ze als geschenk daaraan af te staan. De Catalogus wordt nu herdrukt; de boeken kunnen dus daarin dan nog worden opgenomen. Voor toezending houdt zich aanbevolen de Bibliothecaris JOH». L. VAN DER PAUWERT. Goes, 16 Sept. 1881.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3