1881. N°. 110. Zaterdag 17 September. 68ste jaargang. -CJP (iOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die zicli met 1 October op de Goesche Courant abouueereu, ont vangen de deze maand nog verschij nende nommers kosteloos. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op MAANDAG den 19 SEPTEMBER 1881, des namiddags te 2 uren. Goes, den 16 September 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Benoeming van een leeraar aan de inrichtingen van Middelbaar onderwijs voor jongens. III. Benoeming van een lid der Commissie voor het ontwerpen der verordeningen, tegen wier over treding straf is bedreigd. GOES, 16 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Bij minist. beschikking ij de heer P. J. Waale, leerling-telegrafist, met ingang van 15 November a. s., verplaatst van Goes naar Rotterdam, teneinde den cursus tot opleiding voor telegrafist 2e klasse aldaar bijtewonen. Eiland Tholen. De wenschen en verzuchtingen, zoo dikwijls door de bewoners van dit eiland tot op heffing van ons isolement en tot het verkrijgen eener goede communicatie met Noord-Brabant geslaakt schijnen vervuld te zullen worden. Naar ik althans verneem is eene Amsterdamsche firma in onderhande ling getreden met de betrokken gemeentebesturen, teneinde een stoomtram te krijgen van Brouwersha ven via Zierikzee en Tholen naar Bergen-op-Zoom. Of er iets van komen zal Dat zal te bezien staan. Maar enfin, er is een begin, en lukt het van daag niet dan Lukt het morgen. In een Zeeuwschen brief, voorkomende in het Handelsblad van Vrijdag 16 Sept., lezen wij o. a. »Het staat ons niet meer voor hoevele honderd duizenden voor den houw der gevangenis te Goes zijn uitgegeven, doch wij weten wel, dat een vluchtige beschouwing dier localiteit geen indruk van buiten sporige zuinigheid geeft. Wij ergeren ons daaraan niet, omdat wij het gevoelen niet deelen, dat eene gevangenis door somberheid en akeligheid zich moet onderscheiden maar het smart ons als wij, tegenover de uitgave van ruim een half millioen voor een ge bouw, het feit moeten stellen, dat aan een der voor naamste beambten in zoodanig gesticht slechts eene bezoldiging van f 300 per jaar wordt toegekend. Tegen dat salaris wordt te Goes een onderwijzer voor de gevangenen gevraagd, en zeker behoeft men niet van nabij met de werkzaamheden en verplichtin gen van dien titularis bekend te zijn, om zulk eene belooning beneden alle billijke verhouding te achten. Zijn wij wel onderricht, dan is door regenten eene poging bij de regeering aangewend tot het verkrijgen van een hooger loon voor dien ambtenaar, maar is deze afgestuit op de zuinigheid, laat ons liever zeg gen de onredelijke karigheid, niet van den Minister, maar van onze Staten-Generaal, die zich luchtkastee- len bouwen van het verminderen van cijfers en zelfs den moeielijksten arbeid liefst voor een koopje willen verricht hebben. Onwillekeurig dringt zich de gedachte aan ons op, dat het weinig consequent is, veel geld voor den bouw eener gevangenis toe te staan en op het loon den ambtenaren te beknibbelen. Misschien kon er wel een ton, wat meer of wat minder, bespaard worden op dien bouw en uit de renten van het daardoor ver kregen kapitaal eene betere bezoldiging aan de ambtena ren gegeven worden. Bijna zouden wij wenschen, dat men te Goes vergeefs een onderwijzer zocht, opdat eindelijk eens de noodzakelijkheid eener betere traktementsrege ling wierd begrepen. Zeker is het, dat, zoo men al iemand vindt, deze het werk in de gevangenis slechts als bij werk zal kunnen beschouwen en zijn meesten tijd aan anderen arbeid zal moeten geventeneinde in zijne levensbehoeften te kunnen voorzien. En wat zal dan het onderwijs in de gevangenis geven? Welke op- pffoi iog ml men voor dien prijs kunnen vergenook bij den meesten lust tot toewijding van een hoogst gewichtige taak De onderwijzer is een der belang rijkste personen om de vrucht van het cellulaire stelsel te kunnen verkrijgenen juist hem behandelt men zoo stiefmoederlijk, dat zijn tekortkomen reeds vooraf verontschuldigd is. Hartelijk hopen wij daarom, dat, als men in Goes niet slaagter een luide kreet zal opgaandie tot in 's lands vergadering doordringt. Maar ook al kan men ons eerlang zegevierend toe voegen »Wij hebben onzen man gevonden," dan zullen wij nog blijven volhoudendat er niet alleen onrecht geschiedtmaar dat een hoog belang ver waarloosd wordt, al deinst men voor geene te groote opofferingen terug om schoone gebouwen te stichten. Ook het Handelsblad dringt aan op afschaffing der gebruikelijke schorsing der publieke vermakelijk heden bij het overlijden van vorstelijke personen. Het doet dit naar aanleiding van een korte bespreking dezer quaestie in den Amsterdamschen gemeenteraad, waarbij tevens bleek dat gedurende die dagen van schorsing ook geene belasting van de tooneelgezel- schappen wordt geheven. Dat is dan ook niet meer dan billijk. Het Handelsblad noemt den sterfdag en den be grafenisdag als treurdagen. Op den laatstgenoemden heetten ook wij schorsing gepastden eersten noem den wij niet, omdat het moeielijk valt om bij de ver schillende aanschrijvingen, die van hoogere tot lagere autoriteiten moeten geschieden, op éen dag daarmee gereed te komen. In ieder geval is het ons slechts te doen geweest om opheffing of groote inkorting te verkrijgen van de tegenwoordig daarbij van kracht zijnde bepalingen. Baron Van Lijnden van Sandenburg en jhr. Rochussen hebben Woensdag op het buitenverblijf het Loo in handen van Z. M. den Koning den eed af gelegd, respectievelijk als Ministers van Financiën en Buitenlandsche Zaken. Het nieuwbenoemde hoofd van laatstgemeld depar tement heeft de voor hem bestemde portefeuille van zijn tijdelijken voorganger in ontvangst genomen. Z. M. de Koning heeft thans bepaald, dat het nieuwe zittingjaar van de Staten-Generaal door eene commissie van ministers van Zijnentwege zal worden geopend en wel op Maandag den 19 dezer, 's middags te 1 uur. De lotelingen, die in dit jaar zijn ingelijfd bij de bereden korpsen en na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof zijn gezonden, zullen op Maan dag 3 October aanstaande in werkelijken dienst wor den gesteld, teneinde te worden gekleed en geoefend. Dr. Hartogh Heijs Van Zouteveente Assen heeft nu weer een adres aan den Koning gezonden waarin hij o. a. er op wijstdat naar zijn meening de burgemeester, door de weigering om adressant de belofte te laten afleggen, gehandeld heeft in strijd met de gemeentewet, die den burgemeester gebiedt den eed of de belofte af te nemen, terwijl de burgemeester de bevoegdheid behield om, zoo hij meende, dat adressant niet aan de wet had voldaanhem geen zitting te laten nemen. Dr. li. H. v. Z. meent verder dat zelfswanneer gezindheid beteekent kerkgenootschaphij met een belofte of verklaring had kunnen volstaanomdat hij geen lid is van eenig kerkgenootschap. Veel troost zal de heer Hartogh Heijs bij Z. M. niet vinden. De regeering toch heeft bij monde van den Mi nister van Binnenlandsche Zaken uitdrukkelijk ver klaard, dat in alle gevallen alleen het lidmaatschap eener godsdienstige gezindte, welker leer de eeden ver biedt, recht heeft om te volstaan met het afleggen der belofte. Volgens de Asser Ct- had echter de Raad van Staten, over deze quaestie door de regeering om advies ge vraagd, juist geantwoord dat in dit geval debetrok ken persoon op belofte als raadslid kan worden toe gelaten. De regeering heeft zich aan dat advies dus al weinig gestoord. Het is te wenschen, dat de Tweede Kamer daarover nu haar gevoelen nog eens doe blijken. De regeering schijnt nog niet te weten, hoe deze over de eeds- quaestie denkt of liever een uitspraak in haar eigen geest te willen behouden. Op de onlangs opgegeven gronden vinden wij baar beslissing zonderling, on verdedigbaar, onlogisch en niet bevorderlijk aan eer lijkheid en oprechtheid. De Heldring-gestichten te Zetten zullen zoo mo gelijk met éen vermeerderd worden, en wel met het Magdalena-huis, dat strekken zal om de ongehuwde moeder, die éénmaal voor de verzoeking is bezweken, met haar kind een onderkomen te verschaffen en haar voor verderen val te bewaren. Door de commissie van oprichters, de heeren II. Piersonte Zetten, J. L. Heldringte Amsterdam, mr. O. W. Star Numan, te 's-Hage en mr. G. W. graaf Van Rechteren van Appeltern, te Renkum, is bereids een bouwterrein aangekocht, maar de gelden zijn nog lang niet voldoende om het gebouw zonder schulden last voltooid te krijgen, en de toegezegde jaarlijksche giften zijn nog niet overvloedig genoeg voor het on derhoud. Mej. C. W. Swellengrebel, te Rotterdam, heeft zich bereid verklaard de taak van directrice te aanvaarden. Het Zuiden.) Hieronder volgt een recapitulatie van de uit- komsten~der laatst gehouden examens voor candidaat- notaris. Van de 206 adspiranten, die tot het examen wer den toegelaten, hebben 30 zich onderworpen aan het geheele examen, 13 aan het eerste en tweede gedeelte, 92 aan het eerste gedeelte alleen, 42 aan het tweede en derde gedeelte 6 aan het tweede gedeelte alleen, 23 aan het derde gedeelte alleen. Onder hen bevinden zich 13, die den graad van doctor in de rechten of in de rechtswetenschap had den verworven8 daarvan hadden zich aangemeld voor het tweede en derde gedeelte1 voor het tweede gedeelte alleen en 4 voor het derde gedeelte alleen. De einduitslag was, dat van de 135 adspiranten die het eerste gedeelte van het examen hebben afge legd, 66 geslaagd en 68 afgewezen zijn, terwijl éen zich tijdens het afleggen van dat gedeelte terugtrok dat van de 71 adspiranten, die het tweede gedeelte hebben afgelegd, 54 geslaagd en 17 afgewezen zijn, en dat van de 70 adspiranten, die het derde gedeelte hebben afgelegd, 37 geslaagd en 32 afgewezen zijn, terwijl éen zich tijdens het examen terugtrok. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. -Niet de candidaat Rutter meldt Het Zuiden thans maar de cand. M. C. Göpner is beroepen te Wilhelminadorp. Yerseke. Het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier heeft besloten een beroep uit te brengen op ds. Rutgerste Genemuiden. Kapelle. Door den gemeenteraad alhier is Woens dag tot onderwijzeres in de handwerken aan de school te Kapelle benoemd mejuffrouw J. M. Visser aldaar. De 15e lijst der collecte voor de «Scholen met den bijbel" geeft een totaal van (475 locale comité's) f 80,195.77, reeds meer dan het totaal van het vorige jaar. Daarop komen voor: Wemeldinge en Yerseke (beiden Herv. kerk) respect, met ƒ27,60 en ƒ12,20, Camperland (nagek. gift) ƒ5, SPAREN OP DE FRANSCHE SCHOLEN. Eindelijk begint men toch te begrijpen, schrijft Thomas Grimm, bekend door de eigenaardige opstellen welke hij dag aan dag in het Petit Journal schrijft, dat de sociale quaestie vóór alles een opvoedingsquaestie is. Het ge heim om in de wereld vooruit te komen en om ge lukkig te zijn, is, evengoed voor een geheel volk als voor een enkel individu, gelegen in de manier, waarop men de middelen om voort te brengen, die men bezit, in werking stelt en waarop men de vruchten van dien arbeid gebruikt. De goudmijnen der nieuwe wereld brachten het Spaansche volk tot zijn val, terwijl met kennis, moed en beleid de medeburgers van Penn en Franklin een gelukkigerijke en steeds bloeiende natiede Ver- eenigde Staten van Amerika, hebben gesticht. Slechts opvoeding kan zulke wonderen teweeg bren gen en vooral een opvoeding, die karaktervormend is. Het sparen op school nu is iets, dat deze karakter vorming sterk in de hand werkt. Wil het echter goede vruchten afwerpen, dan moet de taak van den onderwijzer gemakkelijk en eenvoudig zijn en moeten de kinderen goed hegrijpendat zij, door zich dage lijks kleine opofferingen te getroosten binnen korten tijd in staat zullen zijn op eene degelijke manier hunne spaarpenningen voor het een of ander doel te gebruiken. Hebben zij dit goed begrepen dan kan de onderwijzer hun het nut van andere inrichtingen tot sparen leeren kennen en kan hij hun uitleggen, hoe door zuinig sparen zij reeds op hun 16de jaar lid kunnen worden van vereenigingen voor onderlinge hulp, waardoor zij, tegen geregelde kleine betaling, ten tijde van ziekten uit de kas geholpen kunnen Worden, of kan hij hun vertellen hoe zij zich op dezelfde wijze een ongestoorden ouden dag kunnen verzekeren. Reeds sedert geruimen tijd hebben sommige ge meentebesturen als prijzen kleine sommen op de spaar bank aan de beste leerlingen afgegeven. Tegenwoordig echter volgen sommigen een ander stelsel, dat reeds goede vruchten schijnt afgeworpen te hebben. Op een school met 100 leerlingen heeft men aan den onderwijzer 200 francs ter hand gesteld om in den loop van het jaar als goede marken (Bons-points- centimes) rond te deelen. Het is onbegrijpelijk, welk een uitstekenden invloed dat op de kinderen teweeg brengt. In plaats dat de belooning eens per jaar werkt, werkt zij elk oogenblik, en deze prikkel is veel grooter dan de prikkel van een belooning, die nog ver weg is. Daarbij wordt het totaal dier belooningen aan het eind van ieder jaar bekend gemaakt, hetgeen den prikkel natuurlijk nog grooter maakt. Elke maand worden deze Bons-points-centimes in de schoolspaarkas opgenomen. Daarbij worden nog 200 frs. besteed, om onder de besten van hen, die de school verlaten, te worden ver deeld. De helft dier som bestaat uit spaarbankboekjes echter onder dit voorbehoud, dat het bedrag alleen, wanneer de houder 16 jaar bereikt heeft en lid is van een vereeniging tot onderlinge hulpzal mogen worden opgeëischt. Is dit niet het geval, dan moet hij tot zijn meer derjarigheid wachten. Bij het doen van deze gift laat de directeur den beloonde de verklaring teekenen, dat hij, zoodra hij den leeftijd van 16 jaar zal bereikt hebben, lid belooft te worden van de eene of andere vereeniging van onderlinge hulp en dat hij dan de gift zal gebruiken om zijn lidmaatschap te betalen. (H.) STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER AUGUSTUS 1881. Op de School A waren gedurende dene maand 129 kinderen. Onder dezen waren: 83 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 37 van 110 verzuimen, en 9 meer dan 10 verzuimen hadden. Het gemiddeld verzuim was 5"/io percent op het geheele aantal scholieren en schooltijden, tegen 7 percent over dezelfde maand in 1880. Op de School B waren 224 kinderen, waaronder 199 zonder eenig verzuim, 21 die van 110 verzuimen hadden en 4 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 18,'„ percent, tegen 2 percent over dezelfde maand in 1880. Op de School C waren 167 kinderen, waaronder 101 zonder verzuim, 36 met 110 verzuimen, 30 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 12'/i„ percent, tegen 17s/,percent over dezelfde maand in 1880. Op de School D waren 69 kinderen, waaronder 30 zonder eenig verzuim, 16 met 110 verzuimen, 23 hoven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 23 percent, tegen Ui*l>0 percent over dezelfde maand in 1880. Op de bijzondere School waren 151 kinderen, waarvan 95 zonder eenig verzuim, 46 met 110 verzuimen, 10 boven de 10 Het gemiddeld verzuim was 3 percent tegen 4'/io over dezelfde maand in 1880. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Augustus 1881 bedroeg 5'/to percent, tegen 5'/» percent over 't zelfde tijdvak in 1880. Buitenlandsch Overzicht. De Oo steur ij ksche keizer heeftzoo bericht men, al is hij zelf daarbij niet tegenwoordig geweest, met genoegen de bijeenkomsten zijner collega's te Dantzig begroet. Zij zal strekken om het oude Driekeizers- bond weer te doen herleven. De overeenstemming 'tusschen deze drie gekroonde hoofden handhaafde reeds sedert jaren den vrede, waardoor aan de Europeesche regeeringen mogelijk was gemaakt, hare gansche kracht te wijden aan den vreedzamen arbeid en de gezonde ontwikkeling van den binnenlandschen toestand. Zij zal dien vrede ontwijfelbaar ook in de toekomst be waren. De heeren zullen nu het best doen hunnen blik eens te slaan op de groote uitgaven, die de legers na zich slecpen. Wat daarop bespaard wordt brengt dubbel zegen en voorspoed aan. De overige staten volgen dat voorbeeld en de gelden kunnen voor vreedzamer doel einden worden besteed. Rusland vooral heeft meer op dat terrein te doen. Dezer dagen nam de Czaar een besluit, waarbij de be noeming van plaatselijke commissies wordt bevolen tot eene nadere behandeling der bekende Joden-quaestie. Deze commissies hebben in last uit eigen aanschou wing de feiten te verzamelen, aan het ministerie van binnenlandsche zaken die takken van bedrijf der Joden bekend te maken, welke een nadeeligen invloedopdeoor spronkelijke bevolking uitoefenen en eindelijk aan de re geering voorstellen te doen tot de opheffing der bestaande grieven. Op velerlei gebied kan een dergelijk onderzoek evenmin kwaad. Ignatieff wordt, zegt men, minister van buitenland sche, en Lobanoff, gezant te Londen, in zijne plaats minister van binnenlandsche zaken. De Egyptische opstand is uitgegaan als een nacht kaars. De oproerige officieren hebben, te weinig oii-, dersteuning bij de geestelijkheid een voorname factor bij zulke quaestiën vindende, schriftelijk zich onderworpen. De notabelen zijn voor hen borg ge bleven en het ministerie is weer aangevuld.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1