1881. N°. 109. Donderdag 15 September. 68ste jaargang. MIDDELBAAR ONDERWIJS. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Zij, die zich met 1 October op de Coesche Courant aboimeereu, ont vangen de deze maand nog verschij nende nommers kosteloos. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat als leerlingen tot de Burger avondschool zijn toegelaten Tot de Eerste klasse. L. E Beneker. J. Eckhardt. H. J. Elsman. F. H. Holthuizen. J Jongepier. A. A. Leupen. J. Van Lieie. J. A. Van der Mark. J. Meijler. J. J. Nijs. J Ossewaarde. W. Ripmeester M. Van der Weele. M. Zegers. Goes, den 13 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j. g. de Witt hamer. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 14 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Als een bewijs voor ons pleidooi tot afschaffing van het schorsen der vermakelijkheden bij het over lijden van vorstelijke personen schrijft men in de Arnheinsche Courant o. a., dat de heer Baschdie te Arnhem juist zijn voorstellingen was begonnen een verlies leed van f 2200 waarvan de helft zou zijn gedekt door de opbrengst van Vrijdagavond, daar reeds voor f 745 aan plaatsbiljetten waren verkocht. Deze moesten terugbetaald worden. Zoo lijden ook b.v. al de artisten der Haagsche opera een verlies van I/4 van een maand traktement, voor velen nog zwaar der te dragen dan f 2200 voor den heer Basch. Dan schrijft dezelfde berichtgever nog, dat de be tamelijkheid die schorsing vordert. Eilievedie betamelijkheid zien wij volstrekt niet in, of lieverwij begrijpen het onbetamelijke niet van geene schorsing zulke gedwongen droefheids-uitingen kunnen wij nalaten. Wie wil uitgaan kan dit doen; wie zich gedrongen gevoelt 't huis te blijven, hij kan dit eveneens en zulk eene vrijwillige daad spreekt honderdmaal beter dan het gedwongen ceremonieel dat men nu in eere blijft houden. Waarom dit desnoods niet beperkt tot den begra fenisdag 1 In ieder geval zouden wij het, bij handhaving der ceremonie, betamelijk vinden, dat aan de personen, die schade lijden, vergoeding werd geschonken. Kloetinge. Tot wethouder alhier is de heer P. Wisse benoemd. Door de vergadering van ingelanden van het waterschap Baarland is de heer J. Traas herbenoemd als vertegenwoordiger in den dijkraad voor de water- keering van Ellewoutsdijk en Borssele. Biervliet. Het vergunningsrecht (drankwet) is in de gemeente bepaald op f 15. Biervliet met zijne ruim 25 tapperijen, waar het bier uitmuntend van qualiteit en goedkoop, 6 en 7 centen voor een groot glas, te verkrijgen is, had m. i. het voorbeeld van Yzendijke wel mogen volgen; daar toch bepaalde men dat recht op f 25. Biervliet is waarschijnlijk de eenige gemeente, waar geen wethouder periodieke aftreding benoemd kon worden. De raadsvergadering was natuurlijk on voltallig. Voortaan zal Biervliet zich ook in naam met éenen wethouder moeten tevreden stellen, daar ik vernomen heb, dat geen enkel raadslid wethouder wensclit te worden, en de aftredende, de heer W. Verplanke, eveneens buiten aanmerking wenscht te blijven. Bij kon. besluit is goedgekeurd de door Ged. Staten nader geregelde en vastgestelde jaarwedde van den burgemeester en van den secretaris van IJzendijke op ƒ.700. De opbrengst van de rijksmiddelen in Augustus 11. bedroeg f 9,224,586,41, tegen f 8,286,689,80 in Augustus van het vorig jaar. De acht eerste maan den van 1881 brachten op f 66,169,950,52%, tegen f 63,393,673,02 in de acht eerste maanden van het vorig jaar. De raming voor de acht eerste maanden bedraagt f 66,695,999,44. In de Rijkspostspaarbank is van i tot 10 Sep tember jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f 26,047, -In Nov. e. k. zal te 's-Hage een vergelijkend onderzoek plaatshebben van personen, die wenschen te dingen naar dq betrekking van klerk bij de Rijks telegraaf. De Rijkstelegraafklerken worden onderscheiden in klerken der le en der 2e kl. Aanstelling geschiedt op eene jaarwedde van ƒ350, welke belooning voor de klerken, met het gewone dienstwerk belast, kan klimmen tot 800. De klerken kunnen, mits vol doende aan de daarvoor gestelde eischen, en voor zoo veel de behoefte dit mocht vorderen, uit hunne be trekking overgaan tot die van telegrafist. De candidaten moeten zich vóór of op 15 Oct. e. k. onder overlegging der vereischte bescheiden aanmelden hij het Dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeu rige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Zie verder de St.-Ct. van 13 Sept. no. 216. Den 15 dezer (morgen) vertrekkende miliciens der lichting 1878 en den 17 dezer die van 1880 met groot verlof huiswaarts. Evenals in vorige jaren is door den Minister van Oorlog verlof verleend aan de militairen, die den Israëlietischen godsdienst belijden, bij gelegenheid hun ner kerkelijke feesten in de laatste helft van deze en in de eerste helft van de volgende maand. Den 13den September 1881 heeft aan het Mi nisterie van buitenl. zaken de onderteekening plaats gehad van eene overeenkomst tusschen Nederland en Roumanie tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Onze Regeering heeft aan de verschillende Staten het programma van en een uitnoodiging tot deelname aan de Internationale Koloniale Tentoonstelling, die in 1883 te Amsterdam gehouden zal worden, gezonden. Z. M. de Kon'ng zal op 20 Januari 1882 het aangekochte landgoed «Grunsfoort" aanvaarden. Al daar zal een post- en telegraafkantoor gevestigd worden. Uithoofde het overlijden van prins Frederik zijn leger, marine en schutterijen in den rouw. De officieren moeten gedurende zes weken een rouwstrik dragen, terwijl de trom gedurende dien tijd niet geroerd mag worden en geen muziekuitvoeringen mogen plaats hebben. Ook het Belgische Hofheeft den rouw aangenomen en wel voor den tijd van 12 dagen. Naar het Vaderland verneemt, zal de eerste zitting der internationale Commissie tot regeling der visscherij op de Noordzee eerst den 8sten October gehouden worden. In de vereeniging ter bevordering der vrije ge dachte te 's-Gravenhage hield de vorige week (Maan dagavond) de heer P. C. F. Frowein uit Goes een voordracht over godsdienst of humanisme. Hij plaatste de oude en nieuwe levensbeschouwing tegenover el kander en liet helder uitkomen, hoe de laatste de voorkeur verdiende, omdat zij staat op den bodem der wetenschap, omdat zij een beteren grondslag geeft aan de zedelijkheid en beter voldoet aan de eischen der kunst. Een zeer talrijk publiek toonde zijn belang stelling tot het einde toe en was blijkbaar ingenomen met de verkondigde denkbeelden. Recht voor allen.) Te 's-Gravenhage is op 45jarigen leeftijd over leden de Turksche gezant bij ons hof, Murad Effendi, een in de letterkundige wereld tevens zeer gunstig bekend man. Hij heette eigenlijk Franz Von Werner. Zijn vader woonde te Weenen en had groote bezittingen in Kro atië. Tijdens den Russiseh-Turkschen oorlog van 1854 trad Franz in Turkschen dienst en kreeg na den vrede diplomatieke zendingen. Hoewel ook bij de Hoven van Zweden en Noorwe gen geaccrediteerd, koos de heer Murad Effendi hij voorkeur zijn standplaats te 's-Gravenhage, en aldaar heeft hij zich een breeden kring van vrienden en ver eerders gevormd. Zijne letterkundige werken, grootendeels in de Duit- sche taal geschreven, hebben alle in Europa vermaard heid verkregen, en menig geleerde bracht zijne ge dichten en werken ter vertaling onder het bereik zijner landgenooten. Er zijn weinig vorsten in Europa, die niet met ingenomenheid met zijne letterkundige voort brengselen hebben kennis gemaakt, en de hoogste onderscheidingen vielen hem ten deel voor zijnen arbeid. Op een verzoek van dr. Ilartogh lleys Van Zouteveen heeft de raad van Assen verklaard onbe voegd te zijn eene beslissing te nemen in de quaestie tusschen genoemden heer en den voorzitter, die hem wegens eedsweigering niet als lid heeft toegelaten. De berichten uit Atjeh luiden zoo tegenstrijdig, dat wij maar nalaten zullen ze te vermelden totdat in dien chaos een weinig meer waarheidslicht ontsto ken wordt. Zal de regeering dat doen 1 Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen tot predikant bij de Ned. llerv. ge meente te Wilhelminadorp de heer Ruttercandidaat. Het Zuiden.) De heer A. J. Be Lint, candidaat bij het Provin ciaal Kerkbestuur van Utrecht, hield Zondagmiddag zijn intree-rede als predikant te Sir-Jansland naar aanleiding van 2 Corinthe 5 vs. 20. 's Morgens was Zijneerw. tot de gemeente ingeleid door ds. 11. Van Selmspredikant te Nisse, naar aanleiding van 2 Timotheus 4 vers 1 en 2. Benoemd tot onderwijzeres te Ameide en Tien hoven mej. E. Callenfelste Bergen-op-Zoom. Door de commissie voor de akte-examens in Noord-Brabant is o. a. toegelaten mej. W. De Koning van Bergen-op-Zoom. De Standaard komt op tegen een bericht der N. R. Cl., ook door ons overgenomen, dat de "Vrije Universiteit zou kunnen beschouwd worden als pis-aller. Aan de Rijksuniversiteit is de propaedeutische studie afgeschaft, maar aan de Vrije is zij ingevoerd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De aannemer der levering van de voor de gemeente Goes, gedurende den a. s. winter, henoodigde New- Castlekolen is niet I. Eokke maar M. Van der Beit, tegen den in ons vorig nummer opgegeven prijs per H. L, Bij de op 12 September te Amsterdam gehou den aanbestedingen ten behoeve van het Departement van Koloniën is door den heer J. J. Ochtmante Goesaangenomen de levering der navolgende per- ceelen 1. 15000 lit. groene erwten voor 2811. 2. 15000 lit. id. id. id. - 2916. 3. 15000 lit. id. id. id. - 2811. 4. 15000 lit. id. id. id. - 2858. 5. 15000 lit. id. id. id. - 2736,60. Landbouw en Veeteelt. Westelijk deel va.n Zdid-Beveland. Het vorig land - bouw-bericht had nog iets kunnen bevatten omtrent de meekrap. Het bekende hoorngeluid verkondigt weder op gezette uren, dat men aan 't mêedelven is. Het is zoo wat tegelijk begonnen met het bezoek van heeren jachtliefhebbers, die de landbouwers zijn komen ver lossen van de vele aanwezige hazen. Sedert de groote daling der meekrapprijzen gaan gemelde zaken niet elk jaar samen, maar haar levensbeginsel verschilt ook enorm veel. Vroeger zou de meekrap in "staat gesteld hebben eigendom en jachtrecht te vereenigen, thans geeft zij gereede aanleiding het wild van meer voedsel te voorzien door suikerbieten. Het eenvoudig geblaas grondt het vermoeden, dat de overgebleven meestoven dezen herfst nog beduidend zullen werken, Een vaak geraadpleegde berekening, die van de firma Licht, te Maagdenburg, geeft als vermoedelijke opbrengst van den beetworteloogst in 1881/82 de volgende cijfers, waarnaast geplaatst zijn de uitkomsten van vorige jaren Beetworteloogst in mill. Kilog. 1881/821880/811879/801878/791877/78 Duitschland. 575 568 412 421 383 Frankrijk. 375 330 278 432 398 Oostenrijk en Hongarije. 475 472 406 406 331 Rusland en Polen. 225 200 225 215 220 België. 70 70 58 70 63 Nederland en over. landen. 30 30 25 30 25 Totaal. 1.750 1.670 1.404 1.574 1.420 Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag 13 Sept. ge wezen de volgende vonnissen in de op 6 Sept. te voren behandelde zaken tegen lo. A. W., 23 j., zeeman, M. P., 22 j., expediteur, beiden te Vlissingen, wegens mishandeling veroordeeld de le tot 8 dagen cell. gév. straf en de 2e tot twee geldboeten, eene van f12 en eene van f5,50 c. e. 2o. J. P., 19 j., timmerman te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld tot f8 boete c. e. 3o. C. De R., 30 j., werkman te Ter Neuzen, we gens diefstal veroordeeld tot 2 maanden cell. gev. straf c. e. 4o. G. G., 32 j., herbergier te Ter Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f25 boete c. e. 5o. A. V., 44 j., te Hulst, wegens hoon veroordeeld tot twee boeten a f8 ieder c. e. 6o. Th. F., 17 j., landmansknecht te Moerbeke (België), wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell, gev. straf c. e. Buitenlandsch Overzicht. Als er onder onze lezers nieuwsgierigen zijn, die weten willen wat de Keizers van Rusland en Duitsch- landwelke Zaterdag weer uit Dantzig vertrokken zijn, hebben besproken, dan kunnen wij hun slechts meedeelen dat er een diep stilzwijgen over die onderhandelingen wordt bewaard-, maar zij kunnen tevens gerust wezen vorst Von Bismarck is in de beste stemming huis waarts gekeerd, en dat zegt reeds veel. Alleen de Russische regeering heeft aan hare vertegenwoordigers in het buitenland de beteekenis der bijeenkomst, wat betreft den algemeenen vrede, uiteengezet. Wij zullen nu voor het overige slechts afwachten. De rede, door den Franschen minister Ferry te Saint-Dié gehouden, was zeer rooskleurig getint. Hij voorspelde, dat de nieuwe kamer het werk harer voorgangster zal voortzetten en dat gelijdelijke vooruit gang de leus zal zijn. In zijn rede meende men tevens eene zinspeling op te merken óp het te verwachten ontslag, dat het ministerie nemen zal. De opstand in Egypte schijnt nog niet ten einde te wezen. Behalve de in ons vorig nommer vermelde ver andering van ministerie, waaraan de Khedive voldeed, eischten de troepen eene constitutie en de vermeerde ring van het leger tot 18000 man. Daaraan wilde de erfelijke stadhouder niet voldoen. Verder schijnt de samenstelling van een nieuw kabinet in den geest der op standelingen ook al niet te vlotten, zoodat de quaestie nog hangende is. Men sprak van eene bezetting door Turksche troepen, doch van anderen kant meldt men dat Frankrijk en Engeland daartegen zijn. Men praat nu weer van een congres over die quaestie. Jakob Khande Afghaansche pretendent, stelde den tegenwoordigen Emir voor het land in vijven te ver- deelen, en dan gezamenlijk de Engelschen te verjagen. Dat is zeker wel een radicaal middel. Wij weten niet of Abdur Rhamann al geantwoord heeft. De toestand van Garfield was Zondag weer minder gunstig. Men begon Weer te vreezen voor zijn behoud. Gelukkig ligger er tusschen dien dag en heden weer drie dagen. Er kan dus weer beterschap zijn. Trou wens eene longontsteking, waarvoor men vreesde, werd later al van minder ernstigen aard geacht. Een opgewonden onderofficier, die in de gevange nis de wacht had, heeft op het ongunstige bericht over dien toestand geschoten op Guüeau, den man die de oorzaak van Garfield's ziekte is. Het schot bereikte echter het doel niet. De dader is in arrest, en zal zeker wel gestraft worden, al is er wel verschooning te vinden voor zijn daad. Overzicht van den stand der koersen. Eene eerste plicht eener gepriviligeerde circulatie bank, als onze Nederiandsche Bank. is nimmer naar de volheid harer krachten te werken maar altijd een behoorlijk «achterdeurtje" te houden om dan de hel pende hand te bieden aan de kredietvragers, wanneer de behoefte daaraan het meest noodig is. Dezen plicht volgt de Ned. Bank het zij ter harer eere gezegd altijd stipt op. Vandaar dat de veranderingen in den disconto- en beleening-interestvoet bij de Ned. Bank zoo zeldzaam voorkomen. Thans nog liet zij hare dis conto- en beleeningsvoorwaarden onveranderd, ondanks de verhooging van de discontorekening en de herhaalde vermindering van den goudvoorraad; de zilvervoorraad legt minder gewicht in de schaal. De prolongatie rente (de interest voor het leenen van kapitaal voor eene maand op onderpand van effecten) op de opene markt liep zelfs tot 6 pet.deze verhooging, gepaard aan de lusteloosheid der buitenlandsche en (dus ook) der Amsterdamsche beurs, doet geen vaste koersen verwachten. De noteering, vergeleken met die van de vorige week, wijst dan ook wel aan dat de «affaire" veel te wenschen overliet, daar de prijzen over 't al gemeen iets afgebrokkeld zijn, maar toch hier en daar eenige disharmonische verbetering aangeven. Dat de beurs nog steeds weigert het vroegere on gelimiteerde vertrouwen aan Rusland toetekennen, zal wel niemand verwonderen niettemin mochten de koer sen in de laatste weken al vrij wat avanceeren. Prij zen als die, welke voor de Oude Russende Nicolaï- obligatiën en 1859ger stukken betaald worden, zijn zelfs tegenwoordig reeds hoog genoegte hoog, zoo we letten op de noteering der overige fondsen. De-afbrokkeling der Nicolaï's zou in verband kunnen staan met eene eenige dagen geleden bekend gemaakte uitloting, die den ge lukkigen houders een niet gering voordeel bezorgt. De roebelverhooging bleef deze week uitbelangrijke en duurzame verbetering is niet te wachten vóór het gouvernement ingrijpende maatregelen neemt; wij wijzen hierop, opdat sommige lezers de laatste valutaverhoo- ging niet beschouwen als een afdoend gunstig teeken, daar die hoogstwaarschijnlijk slechts het gevolg is der meerdere behoefte aan ruilmiddel, die zich overal in het voor- en najaar vertoont. Een afdoend bewijs voor die grootere periodieke behoefte bewijst de bank papiercirculatie der Nederl. Bank, wier balans steeds in die tijdstippen eene uitzetting der circulatie meedeelt. De koersen der oblig. Orel-Vitebsk-Spoorwcgmaat- schappij en die der Poti-Tiflis-Spoorivegmaatschappij zijn niet in verhouding, daar de eerstgenoemde 1 y* pet. lager staan dan die der laatstgenoemde, terwijl toch de eerstbedoelde solieder zijn; eene wanvevhou.^

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1