fditsè tijtuigen VOOR LANDVERHUIZERS! M. A. Emanuel, ADYERTENTIËN. M. D. RAMONDT, »[nman Line". Lever Watch Movement, 's-CRAVENHAGF,, 12 Sept. Tot voorzitter der Eerste Kamer is voor liet volgend zittingjaar benoemd jhr. mr. F. J, J. Van Eysinga. PARIJS, 12 Sept. De Franschen bezetten zonder verzet Soeza (Tunis). Te Saint Dié hield minister Ferry eene groote rede, waarin hij krachtig opkwam tegen de onverzoenlijke bladen, die Gambetta met hoon overladen. Aldus, zeidve hij, veroordeelen zij zichzelven. Zaterdagavond is op het huis »De Paauw", in tegenwoordigheid van den Prins Von Wied en de ad judanten' en kamerheeren van den overledene, het lijk gekist. Het is niet gebalsemd maar de kist is her metisch gesloten. Het geheel bestaat nit een looden kist, die weer geplaatst is in eene van mahoniehout.Boven het ge laat is een ovaal glas aangebracht, met goud afgezet. Op het deksel, dat met tien massief zilveren knop pen wordt bevestigd, is een zilveren plaat aangebracht, waarop het volgende eenvoudige opschrift gegraveerd is: WILLEM FREDERIK KAREL Prins der Nederlanden Geboren te Berlijn den 28en Februari 1797 Overleden te Huis de Paauw den 8 September 1881. Acht zilveren hengsels met doodshoofden op de handvatsels zijn aan de verschillende zijden van het houten omhulsel vastgehecht. De binnenkant is be kleed met onder- en zijmatrassen en een hoofdkus sen van gecapitonneerd satijn. De kist rust op acht zilveren leeuwenklauwen. De kist is op een met rouwstof bekleede estrade in een der vertrekken van het buitanpaleis opgesteld. De begrafenis zal waarschijnlijk Vrijdag 23 Septem ber plaatshebben. Allerlei mededeelingen doen in de bladen natuurlijk de rondeen alle getuigen van de groote liefde en vereering, die men den overledene toedraagt. De na volgende bijzonderheden zijn aan verschillende bladen ontleend. Bij die begrafenis zullen natuurlijk vele vreemde vorstelijke personen of vertegenwoordigers komen. Zoo spreekt men van prins Albert van Pruisen, en zelfs van den Duitschen kroonprins, die zijn vader zou ver tegenwoordigen. Keizer Wilhelm telegrafeerde dan ook reeds zijne innige deelneming met dit overlijden. Trouwens, de grijze monarch zal veel weten van dit verlies, want hij en onze overleden prins waren van jongs af aan boezemvrienden; en zeker zal de oude keizer nu ook bij deze gelegenheid wel eens meer eraan denken, dat ook voor hem de tijd van heengaan wel eens spoedig kon komen. De beide vorstelijke personen, die slechts 24 dagen in leeftijd verschillen, zouden nooit éen keer een ver jaardag van elkander vergeten. De prins is zeer zacht en kalm op zijn stoel over leden. Tot kort voor zijn dood bleef hij opgeruimd en helder van geest. Behalve dat, zooals men weet, de predikant van Wassenaar hem nog bezocht en met hem had, is ook de gedeputeerde Grootmeester-Nationaal der Orde van Vrijmetselaren, de heer J. J. F. Noordziek, Donderdag bij Z. K. H. toegelaten, om namens de Orde van zijn belangstelling te doen blijken. De Prins is gestorven even kalm als zijne laatste levensjaren waren. Toch heeft hij strijd gekend en moeite. Geboren in dagen van ballingschap, groeide hij te Berlijn op onder de leiding van zijne even schoone als voortreffelijke moeder Frederica Louisa Wilhel- mina, dochter van Frederik Willem II, koning van Pruisen, een der machtigste vorsten van zijn tijd. Natuurlijk was, zooals onder den adem van het Prui sische systeem licht te verwachten was, eene militaire opvoeding hoofdzaak, vooral in die dagen. Daaruit sproot voort een ernstig gevoel voor plichtsbetrachting, maar zijne moeder wist door haren zachteren aard hare huiselijke deugden ook in zijn hart over te planten. De Prins bracht als kind met zijne ouders gewoon lijk den winter te Berlijn door; des zomers verbleef hij afwisselend te Schönhausen, Oraniënstein en te Fulda. In 180G kommandeerde zijn vader, de erfprins, een divisie in het Pruisische leger, welke na den slag van Auerstadt werd teruggeslagen naar Erfurt en al daar onder de capitulatie der troepen van Mollendorff werd begrepen. Op de nadering der Franschen ver gezelde de negenjarige Prins Frederik zijne moeder op haar moeitevolle vlucht naar Dantzig, en stortte op den terugweg naar Berlijn bittere tranen aan het ziek- en sterfbed van zijn lievelingszusje, Prinses Pauline, die te Freijenwalde, tengevolge van de op reis door stane vermoeienissen, op zesjarigen leeftijd bezweek. In 1813 diende hij onder generaal Blücher en on derging 2 Mei van dat jaar bij Grosz Görschen op den dag van Lützen den vuurdoop uit de Hollandsche bat terij Trip, toen bij de Franschen ingedeeld. Verschillende veldslagen heeft hij toen en later meegemaakt, ook nadat zijn vader als Koning was ge huldigd. In de dagen van Napoleon's val heeft hij ook een krachtig en werkzaam aandeel genomen aan hetgeen de verbonden legers hebben volbracht. Zijne militaire bekwaamheden werden dan ook zeer gewaardeerd en erkend, en ook de Belgische onlusten hebben, zooals men weetgenoeg bewezen hoezeer hij de rechte man op de rechte plaats was. Al was de kroonprins, zijn broeder, nog wel op zijn verzoek, de hoofdpersoon, het is toch bekend, dat de veldtocht is uitgevoerd overeenkomstig een plan, door hem ge maakt, en hoe het een gevoel van plicht en bescheidenheid was, dat hem noopte eene tweede plaats in te riemen. In 1826 was hem reeds de leiding van het depar tement van oorlog opgedragen. Ilij nam met ijver en nauwgezetheid die betrekking waar en zocht door goed onderwijs vooral 's lands weerbaarheid te ver- hoogen. De militaire academie te Breda heeft aan hem hare oprichting te danken. In 1840 werd hij tot veldmaarschalk verheven, en in het Duitsche leger vervelde hij een der hoogste waardighedenalles ter erkenning van zijne hooge verdiensten. In 1868 werd hij op zijn verzoek ontheven van het oppertoezicht over de verschillende korpsen van het leger enz. Maar behalve op zijn militaire loopbaan slaan wij liever even een blik op zijn huiselijk leven. En dit mag, wat men van zoovele Duitsche hoven kan zeggen, een voorbeeld heeten. Den 21 Mei 1825 trad hij te Berlijn in het hu welijk met Louisa Augusta Wilhelmina Amalia, jongste dochter van den koning van Pruisen. Uit dit huwelijk zijn geboren twee prinsen en twee prinsessen lo. Wilhelmina Frederika Alexandrina Anna Louise, geboren 25 Augustus 1828 te 's-Hage en overleden 30 Maart 1871 te Stockholm, als koningin van Zwe den en Noorwegen. Hare dochter Louise Josephina Eugenia is gehuwd met den kroonprins van Dene marken en heeft zes kinderen, onder welke drie zoons. Deze kroonprins en kroonprinses worden ook te 's-Gra- venhage verwacht. 2o. Willem Frederik Nicolaas Karei, in Novem ber 1834 op zeer jeugdigen leeftijd overleden; evenals 3o. Willem Frederik Nicolaas Albert, 22 Augus tus 1836 te 's-Hage geboren en op 23 Januari 1846 aldaar overleden. 4o. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, geboren 5 Juli 1841 te Wassenaar, en op 18 Juli 1871 te Neuwied gehuwd met Z. D. H. Wilhelm Adolph Maximiliaan Karei, prins Von Wied, thans kolonel in het Pruisische leger. Uit dit huwelijk leven thans vier kinderen, als: drie zonen, van welke de erfprins, Willem Frederik Hermann Otto Karei, ruim 9 jaar telt, en eene dochter, prinses Wilhelmina Frederica Augusta Maria Louisa Elisabeth, jongstgeborene op 24 October 1880. Het was voor prins Frederik het hoogste genot zijne kleinkinderen om zich heen te zien en met hen te spelen. Zijn eenvoudigheid, die hem in zijn huiselijk leven zoozeer deed kennen, maakte hem zeker ook afkee- rig om een aanbod aan te nemen, in 1825 hem ge daan, om koning van Griekenland te worden. Van zijn practiseh weldoen getuigen Frederiksoord en de schoone Louise-stichting, een opvoedingsgesticht voor nagelaten kinderen van vrijmetselaren. Vooral de vrijmetselarij heeft veel aan hem te dan ken. In zeer moeielijke dagen, in 1816, aanvaardde hij het Grootmee'sterschapin dagen toen in vele landen van Europa, met name in Portugal, Spanje, Italië, Beieren, Modena, Rusland, vervolgingen tegen hare aanhangers werden ingesteld, toen Paus Leo XII en Pius IX hun banvloeken erover uitspraken. In den afgeloopen zomer herdacht hij den 65en gedenk dag daarvan. Toen nog sprak hij, diep geroerd, deze woorden tot alle afgevaardigden in het Groot Oosten »Het verheugt mij, dat ik heden weer in mv midden mag verschijnen en dankbaar ben ik aan den Opper- bouwheer, dat llij mij daartoe nog in staat stelt. Toch gevoel ik dat mijn krachten naar geest en lichaam zijn verminderd, maar desniettemin had ik behoefte deel te nemen aan de werkzaamheden van den dag bij de herinnering vooral dat ik het voorrecht geniet gedurende 65 jaren uw Grootmeester te zijn. Met genoegen zie ik terug op die afgelegde loopbaan, waarop ik met zoovelen, die thans reeds in het graf rusten, voor de belangen der Orde heb mogen werk zaam zijn. »Met genoegen zie ik de uitbreiding, die de Orde in de verloopen 65 jaren verkregen heeft. Moge dit zoo voortgaan: moge de geest, die haar totnutoe bezield heeft, zich meer en meer ontwikkelen, moge zij nut blijven stichten en geacht worden door hen, die niet het voorrecht genieten tot onze Orde te behooren." Een eigenaardige blik op zijn hoogst, sommigen beweren met het oog op zijn ontzaglijken rijkdom, al te eenvoudig leven, wordt geworpen door het navolgende, uit het N. e. d. Dag overgenomen Onder de eigenaardigheden van den Vorst was, dat hij in politiek nimmer een boordje droeg. Met dergelijke nieuwigheden hield de grijsaard zich niet op. Een zwarte stropdas, op militaire wijze gedragen, was alles wat hij in burgerkleeding om den hals droeg. De Prins las veel en hield -veel van letterkunde. Zijn studeerkamer is dan ook van boven tot beneden vol met boekenkasten. Ook trok hij zich daar 's avonds na elf uren, als wanneer de Prins eerst thee dronk, bij voorkeur terug, om in het stille nachtelijk uur zijn zaken na te gaan, zich te wijden aan zijne studies of particuliere aangelegenheden. Eerst na drie uren 's nachts dacht de Vorst aan zijn rust en sliep dan gerust tot twaalf uren. Zijne ruime studeerkamer was daarenboven opge vuld met allerlei papieren op den grond en tafels, ge rangschikt door den Vorst zelf. Slechts een smalle ruimte liep tusschen dezen chaos als een voetpad door. Doch de Prins wist alles precies te liggen en zou in 't donker elk papier hebben kunnen vinden. Als een van de schoonmaaksters zich dan ook verstout had wat af te stoffen of een paar strepen te verleggen, dan bemerkte de Prins dit en luidde zijn klacht»dat die wijven weer aan zijn zaken waren geweest." Blijk baar was Z. H. een vijand van wat men verstaat onder vrouwelijke schoonmaakwoede. Zijne Hoogheid sprak dit woord dan ook nooit uit, en bevond de Vorst zich in de noodzakelijkheid een lessenaar of kast te laten schoonmaken, dan liet hij die alles afsloot op het meubel den sleutel zitten. Alsdan wisten de bedienden dat _dit een stilzwijgend gebod was tot open- en schoonmaken want wat er in geborgen lag was des nachts verplaatst. De Prins was volkomen op de hoogte van en volgde tot op het laatst zijns levens alle staatkundige handelingen. Vandaar dat hij een ijverig courantlezer was, en volgens personen uit zijn naaste omgeving zag hij alle belangrijke nieuwspapieren eiken dag in. Een feit is het, dat Z. H. zelden in zijn rijtuig zat zonder een courant in handen te hebben, betgeen volgens den Prins ook een uitnemend middel was om zich te ver- schoonen van de vermoeienis door een ieder gegroet te worden en te moeten teruggroeten. De Prins had een geregelden en gezonden leefregel. Zijn verdeeling van den dag en nacht schaadde hem in geenen deele. Hij wijdde zich van '12 tot 's avonds aan de plichten zijner hooge positie, sliep zijn dutje na gedineerd te hebben, en wijdde de uren van de nachtelijke stilte aan zijne studiën en particuliere aan gelegenheden. De laatste vooral werden door den Vorst met zorg behartigd, waardoor hij dan ook in de gelegenheid was met zijn onmetelijk fortuin in stilte veel goeds te doen. Wat dit laatste betreft, bezat de Prins de ware gave van weldoen. Hij had er echter een afkeer van dat daaromtrent iets wereldkundig werd gemaakt. De Prins was een minnaar van lichaamsbeweging en in zijn tijd een uitmuntend ruiter. Vóór een paar jaar woonde hij nog te paard een parade bij in de Maliebaan, en op 80jarigen leeftijd zat hij bij eene wapenschouwing over het Pruisische leger nog 6 uren achtereen te paard. In zijn manege in 't paleis in Den Haag nam hij nog gaarne eenige beweging te paard en betreurde dan meestal zijn ouderdom en stramheid." Ook op uitgebreide bezittingen van den Prins, o. a. op zijn landgoed Muskau, Silezië, was hij algemeen bekend om zijne buitengewone goedhartigheid. Een deel zijner inkomsten komen nu weer aan den Staat, daar hij geene mannelijke nakomelingen heeft. Dit zijn nl. de in Noord-Brsbant gelegen belangrijke domeingoederen, waarvan bij de wet van 25 Mei 1816 Staatsblad no. 25)deopbrengst,toenmaalsop/'190,000 geschat, aan Z. K. II. waren verzekerd tot schade loosstelling, omdat het groothertogdom Luxemburg, aanvankelijk voor den Prins bestemd, aan de Neder- landsche Kroon kwam. HH. MM. de Koning en de Koningin zijn Vrijdag namiddag op het »Huis de Paauw" aangekomen. Zij betuigden hun hartelijke deelneming «an prins en prinses Aron Wied en beschouwden het stoffelijk over- schot van den overleden Prins. Vooral de Koning moet zeer bedroefd zijn geweest. IIH. MM. zijn daarna onmiddellijk naar het Loo teruggekeerd. VOLGENS TELEGRAM is Z. K. H. de prins van Oranje heden (Maandag) te 2 uren uit het buiten land teruggekeerd. Z. K. II. begaf zich terstond naar het «Huis de Paauw", Burgerlijke Stand Goes van 9 tot 12 Sept. 1881. Geboren: den 11, Een onechte zoon: den 12, Ni" colaas Petrus Joseph z. v. Nikolaas Kauffmann en Anna Philippina Thewalt. Overleden: den9, Jan Jacobus,4 m., z. v. Marcus Does en Adriana Maria Van de Velde; Jan Versé, 43 j., gehuwd met Kornelia Alida- Polderdijk. Posterijen, Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via NAPELS, (Fransche mail) 16 Sept. 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 19 Sept. 7,30 'sav. Via BRINDISI, 22 Sept. 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 23 Sept. 5,35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen RiouwBanka en Palembang niet aan. Staat van brieven, verzonden door het postkantoor te Goes, waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de le helft der maand Augustus 1881. 1. P. Versluijs, Krabbendijke. 2. F. La Fort, Oos terhout. 3. Maria Pover, 's-Iïeer Arendskerke Van de Hulpkantoren colijnsplaat. 4. L. Van Stelle, Amsterdam. cortgene. 5. Bierman, Amsterdam. Hansweert. 6. P. Fielipsen, s-Gravenhage Kloetinge. 7. F. Rentmeester, Amsterdam. wlssekerke. 8. J. De Roo, Brielle. Verkoopïngen en Verpachtingen. Datum. 13 Sept., 14 15 16 17 22 22 Nov. Plaats. Voorwerpen. Goes, huis en erf, Goes, meub. goederen, Wemeldinge, reeub. goederen, Burgbsluis, scheepsaf braak, Kruiningen, winkelhuis en erf, Goes, panden, Jnformatiën. Liebert. Muiock Houwer. Rembges. Bolle, Renesse. Pilaar. Bank van leening. Heinkenszand, huis, land, inboedel, Karseboom. Kloetinge, boomen, Karseboom. Marktberichten. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM, 12 September 1881. Tarwe: jarige, - met kleinen aanvoer, onveranderd nieuwe met redelijken toevoer, de beste onveranderd, afwijkende 50, Rogge 25, Wintergerst 30 en Zomer 20 cents lager. Buitenlandsche granen en Meel vast. Reclamengedeelte. Zekere Apothekers in Nederland bedriegen het pu bliek grof door den verkoop van zoogenaamde Hollowny's Zalf en Pillen," welke zij zeiven fabriceeren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere pot of doosje met het echte Medicijn heeftop de étiquette het opschrift: 533, Oxford Street, Lon don en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hol- loway's Pills and Ointment. 3 Mochten wij het Voorrecht genieten 5 om jl. Zaterdag 10 September 1881 met onze geliefde ouders den zeven tigsten verjaardag van onzen vader STEVEN VERLARE, gezworen en landbouwer, te herdenken, zoo de Heere wil en wij leven, hopen wij met onze geliefde ouders STEVEN VERLARE en STOFFELINA De JAGER den 15 September 1881 hunne öOjarige Echtvereeniging te herdenken. Psalm 103 vers 1 en 2. Namens hunne dankbare kin deren en behuwdkinderen, PIETER COK, Schore. Kruiningen, 12 Sept. 1881. FRANS CALLINGAARD jj en ELIZABETH LEEMERS hopen den 14 dezer hun 40jarig Huwelijksfeest te vieren. Tevens betuigt de familie Bannet, te Elle- woutsdijk, bij deze haren dank aan FRANS CALLINGAARD voor zijnen trouwen en eerlijken dienst, gedurende 36 jaar aan haar bewezen. Ellewoutsdijk, 12 Sept. 1881. Wed. L. BANNET. Voorspoedig bevallen van een Meisje: P. C. M. G. PERSANT SNOEP—Paulus. Kapelle, (Zuid-Bevel.) 10 September 1881. Voor de vele blijken van deelne ming in het verlies van mijnen dierbaren echtgenoot betuig ik, ook namens mijne familie, mijn hartelijken dank. Goes, 12 September 1881. S. M. De THOUARS—Leddc. zijn voorhanden hij, of worden op zeer korten tijd geleverd door KADE. Gebruikte worden ingeruild. Zekerste, snelste en goedkoopste reis naai de Vereenigde Staten van Noord-Anicrika door de Koninklijke Poststoombooten genaamd Doorloopende kaarten worden naar alle plaatsen verstrekt door de Maatschappij. De goederen der landverhuizers worden kosteloos bij aankomst afgehaald. De Hoofd-agent begeleidt de landver huizers tot op de Stoomboot. Alle inlichtingen, alsmede kaarten en boekjes van Noord-Amerika, worden koste loos gegeven door den Iloofd-agent voor Zeeland Lange Vosstraat te Goes. 'ULO. CERTIFICAAT VOOR HET als waarborg, dat het in onze fabriek is vervaardigd en door ons gegarandeerd, als zijnde daartoe gebezigd de beste materialen, terwijl het gemaakt is volgens de beste methode, waardoor het alle vereischten be zit van een vertrouwbaren tijdwijzer. Voor ieder defect aan materiaal of be werking houden wij ons ter goeder' trouw altijd verantwoordelijk. Generaal Agents For the American Robblns Appleton. Watch Co. R. E. Bobbins, Treasurer. Voor Goes en omstreken te bekomen bij J. FABERIJ DE JONGE, C 36, Magazijn, van Horloges en Pendules, te Goes.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3