1881. N°. 108. Dinsdag 13 September. 68ste jaargang. GOES, 11 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maanda.g, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad ft) ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervóege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. -- Bij het overlijden van Vorstelijke personen' in ons land doet zich telkens eene quaestie voordie aanleiding geeft tot veel bespreking, tot instemming van vele zijden over het overdrevene eener bepaling en die toch maar altijd weer opnieuw zich voordoet. Wij hebben hier het oog op de publieke vermake lijkheden. Ook thans weer zijn die, wegens het over lijden van Prins Frederik, allen geschorst. Men denke over zulk eene schorsing niet licht. Voor kleine gemeenten als Goes kan dit niet van veel be lang wezenof het moetzooals thans in Zierikzee het geval is, juist kermis zijn. Dan toch wordt aan kramers, ondernemers van paardenspellen of andere amusementen eene groote schade toegebracht. Neemt men nu groote plaatsen als Amsterdam en Rotterdam, dan wordt die schade nog aanzienlijker, vooral in eerstgenoemde gemeente, waar nog steeds eene drukkende belasting wordt geheven van de too- neelgezelsehappen. De directiën van al die gezelchappen, zoowel groote als kleine, moeten hun personeel betalen en verdie nen niets. Van schadevergoeding is geen sprake. En dit alles geschiedt om een vertooning van uiter- 1 ij ken rouw te doen aannemen, die hoegenaamd zin noch kracht heeft. Trouwens, een langdurig betoog om dit oordeel te staven is zeker onnoodig. Over het algemeen is men vrijwel van hetzelfde gevoelen. Het onbillijke springt daarbij direct in het oog; maar waar men daarmee personen benadeelt, zonder dat eenig practisch of nuttig doel wordt bevorderd, dient toch wel de ernstige vraag op den voorgrond te treden moet daaraan niet voorgoed een einde gemaakt worden En zoo men algemeen van die onbillijkheid over tuigd is, laat men die bepaling dan spoedig opheffen, want anders loopt men weer gevaar dat men dit ver geet en op zekeren dag weer staat voor eenzelfde onbillijkheid, waaraan men kan noch mag tegemoet komen. Zulk een uiterlijk teeken van rouw zal hoegenaamd niets bewijzen voor de meer of minder waarachtige droefheid van ons volk over het sterven van een vor stelijk persoon. Onze opmerking aan het adres van onze correspon denten over het te late ontvangen van de herbenoe mingen van wethouders in sommige gemeenten in onze omgeving heeft van de zijde van enkelen een zeer gegrond protest uitgelokt. Zij konden die opgaaf niet zenden, wijl de benoemingen volstrekt niet alle Dins dags hebben plaats gehad. Deze verontschuldiging rechtvaardigt hen volkomen. Maar dit is niet het geval met hen, die de benoe mingen niet op Dinsdag deden geschieden. Sommige benoemingen hadden Vrijdag, ja zelfs eene Zaterdag plaats. En dit achten wij bepaald in strijd met de ge meentewet. Art. 83 dier wet luidt toch duidelijk»de gewone tijd, ter verkiezing der wethouders, is de eerste Dins dag van September. Alsdan wordt voorzien in de vervulling van de plaat sen van hen, die op dien dag aftreden". Wat is nu het geval Tusschen Dinsdag, den dag der aftreding, en den Vrijdag, waarop de herbenoemingen plaats hadden, wa ren er in het geheel geene wethouders of niet het ver- eischte getal, en nog ergerer was in dien tijd geen complete raadwijl art. 27 der gemeentewet ook zegt»Een derde van hen (de leden van den raad) treedt om de twee jaren af, met den eersten Dinsdag in September, volgens een daarvan te maken rooster." Zoolang dus de her- en benoemden niet opnieuw beëedigd zijn is er een incomplete toestand, die de wet volstrekt niet toelaat. En dit alles veroorzaakten sommige gemeentebesturen, omdat de Dinsdag voor het platteland een zeer ongeschikte dag is, te meer wijl deze tevens de laatste Goesche kermisdag was, en, wat een ander ons schreef, »omdat het gemeen tehuis juist in een herberg is en het dien dag te druk is met dansen enz. Eene allerzonderlingste verontschuldiging toch zeker! In Goes zelf houdt men wel raad, zij het 's morgens te 9 uren; kan men dit in plattelandsgemeenten des noods dan niet 's morgens te 7 of 8 uren doen Met zulke verontschuldigingen is toch afwijking van een wettelijk voorschrift niet te verdedigen 1 Het verheugt ons de bewuste opmerking eens ge maakt te makenwant daardoor komen zulke afwij kingen van de wet aan het licht. Hier komt, meenen wijde schuld vooral neer op de hoofden der burgemeesters, Zij moesten op dien dag eene vergadering hebben belegd; was die onvol tallig, dan was de verantwoordelijkheid van hen af. Zij konden dan weer handelen ingevolge art. 48 en 49 der gemeentewet. Burg. en weth. van Goes hebben een adres van rouwbeklag aan Z. M. den Koning gezonden wegens bet i overlijden van Prins Frederik. Tot wethouders zijn nog herbenoemd te s-Heer Arendsherke de heer H. De Jonge. Heinkenszand de heer B. J. Vermandetevens als ambtenaar van den burgerlijken stand. Oudelande de heeren A. Vaar en C. Meeawse. Ovezand de heer P. Priemtevens als ambtenaar van den burgerlijken stand, en benoemd, in plaats van den heer P. A. Rijkde heer M. J. Rijk. Wolf'aartsdijk^tie heer H. Van Strien en in plaats van den heer D. Goetheerdie sinds 1863 als wet houder gefungeerd heeft, doch nu verder buiten aan merking wenschte te blijven, is, na herhaalde stem mingen, benoemd de heer J. Noteboom. Rilland-Bath de heeren P. Bmijnzeel en J. J. Van Gorseltevens als ambtenaar van den burgerlij ken stand. Nisse. Sedert de invoering der gemeentewet heb ben alhier achtereenvolgens als wethouders gefungeerd G. Hundersmarck van 17 Nov. 1851 tot 26 Juni 1864; D. G. Kloosterman van 17 Nov. 1851 tot 22 April '1857 J. Koeman van 22 April 1857 tot 7 Sept. 1859 G. A. L. Danckaerts van 7 Sept. 1859 tot 8 Sept. 1869 M. Zuidweg van 29 Aug. I860 tot 4 Dec. 1866 P. Hirdes van 19 Dec. 1866 tot 17 Jan. 1873; P. Luteijn van 8 Sept. 1869 tot 6 Febr. 1878; J. JSieuwenhuijse van 17 Jan. 1873 tot heden en J. Kloosterman van 6 Febr. 1878 tot heden. Yerseke. De Minister heeft afwijzend beschikt op een verzoek, door eenige ingezetenen gedaan, om het post- en telegraafkantoor, met het-^Og op de oester verzendingen en bestellingen, den geheelen dag geopend te houden, aangezien het minimum van /"2000 nog nooit bereikt is geworden. Eerst wanneer dit over troffen wordt, zal er over het verzoek kunnen ge dacht worden. Van een verzoek om den postpakettendienst ook voor deze gemeente in te voeren is door hem nota genomen. Bij het laatstgehouden examen voor kommies bij de administratie der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen zijn o. a.'geslaagd de heeren W. Kaakaan boord van het in het rayon Hansweert dienstdoende recherche-vaartuig, en D. Dansen te Bath. De volgende koninklijke boodschap is bij de Tweede Kamer ingekomen Mijne Heeren! »Het heeft God behaagd Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Frederik der Nederlanden, onzen beminden oom, na eene kortstondige ziekte, op den 8sten dezer tot zich te nemen. Met diepe droefheid, Mijne Heeren, geven Wij U kennis van dit overlijden,, dat opnieuw rouw brengt over het Koninklijk Huis. Wij twijfelen niet aan Uwe deelneming, in Onze rechtmatige smart en bevelen U, mijne Heeren, in Gods heilige bescher ming aan. Het Loo10 September 1881. Willem". Tengevolge van het overlijden van Prins Fre derik zal de opening der Kamers waarschijnlijk niet plaatshebben door Z. M. den Koning, maar overeen komstig art. 98 van de Grondwet door een commissie. Het Hof heeft voor 3 maanden den rouw aangeno men wegens dat overlijden. Het hoofdbestuur van de vereeniging »Het Metalen Kruis" Heeft ook tengevolge van dat overlijden alle festiviteiten, met het 50jarig jubilé in verband staande, voorloopig uitgesteld. Het bestuur van het Nederlandsche werklieden verbond «Patrimonium" heeft zich tot Z. M. den Ko ning gewend met het verzoek, orn lo. bij koninklijk besluit de kantoren der rijks-postspaarbank des Zon dags te doen sluiten en het ontvangen en terugbetalen van spaargelden op dien dag te verbieden, en 2o. voortaan aan iedere wet, die aanleiding geeft tot ontheiliging van den christelijken rustdag, de koninklijke goedkeuring te onthouden. Met 1 October a. s. is A. P. Verhoeff eervol ontslagen als telegraphist der le kl. bij de rijkstele graaf. In de tweede helft van October a. s. zal voor de betrekking van adsp. ingenieur van den Waterstaat een vergelijkend onderzoek plaats hebben. Voor de voorwaarden zie St.-Ct. no. 215. De Keizer van Japan heeft den Minister van Buitenlandsche Zaken, baron Van Lijnden van San- denburgbenoemd tot Grootkruis der orde van de Rijzende Zon. Vooral voor dezen Minister is het zinnebeeld dezer orde een zeer passende onderscheiding. Natuurlijk onder alle reserve schrijft het Dagblad meenen wij melding te moeten maken van het gerucht dat volgens in den Haag ontvan gen tijding door de Atjehers te Samalangan een 70tal Nederlandsche soldaten zouden zijn vermoorden troepen met bestemming derwaarts zouden zijn inge scheept. Dit komt geheel overeen zegt het Rott. Nbl. met een uittreksel uit een schrijven van iemand aan boord der Tamboradat ons Donderdag van welwil lende zijde tei' openbaarmaking werd toegezonden. -Voor den aanleg en de exploitatie van den stoom tram op Midden-Java, die van Samarang over Demak, Koedoes, Patti, naar Joana of Djowana zal loopen, is een Naamlooze Vennootschap ontworpen, welke de concessie van de drie concessionarissen zal overnemen. De gelegenheid tot inschrijving voor het kapitaal van 4 millioen zal op 16 Septemher e. k. te Amsterdam en te Rotterdam openstaan. Als directeur zal optreden mr. IJ. M. A. baron Van der Goesthans chef van dienst van'mouvement bij de Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen. Wij vestigen de aandacht op eene zeker be langrijke uitgaaf, die spoedig het licht zal zien. De heeren Blom Oliviersete Kuilenburg, zullen eer lang onder den titel Onze Volkstaal een tijdschrift uitgeven, gewijd aan de studie der Nederlandsche tongvallen. De redactie heeft de heer T. H. De Beer op zich genomen, die, als redacteur van Noord en Zuidtaalkundig tijdschrift voor de beide Nederlan denmet' dergelijken arbeid vertrouwd is. Het doel van dit tijdschrift is, de studie der dialekten in ons land aantemoedigen en de uitgave voor te bereiden van een algemeen Nederlandsch dialektikonwaaraan ijverig wordt voortgewerkt. De heeren prof. dr. P. J. Gosyndr. J. H. Gallée, prof. dr. J. F. J. Ileremans prof. dr. H. Kernprof. dr. B. Symons en dr. J. Bec- kering Vinckers hebben zich bereid verklaard deze groote zaak met raad en daad te dienen. Spoedig zal eene circulaire worden verspreid, waarin doel en strekking van deze uitgaaf nader zullen worden uiteengezet. Ovezand. Beroepen tot predikant bij de herv. ge meente te Ovezand c. a. de heer J. Vinkete Willige- Langerak, met 15 van de 26 uitgebrachte stemmen, terwijl er '11 stemmen op den heer Oudegeestte Boxtel, waren uitgebracht. Nisse. Onze predikant ds. H. Van Selms heelt voor het beroep naar Aalten bedankt. Beroepen naar Bruinisse ds. C. Diehlte Oud- Vossemeer. Op het 12tal te Tholen komen o. a. voor de predikanten Schotte AagtekerkeRenterte Berg ambacht Kosterte Wissekerke; Van Selmste Nisse; Van Mellete Nieuw-Beierland Hagete Wolfaarts- dijk; Oorthuiste Woudrichem en De Laterte St.- Annaland. Een dominee tegen wil en dank. Ds. A. IL Van Griethuijzen te Overschie, die eerst per brief aan de Herv. gemeente te Oppenhuizen c. a. had be richt, dat hij de beroeping naar die gemeente aannam, heeft later per telegram bericht, dat hij bedankte. De kerkeraad heeft zich echter aan de eerste kennis geving gehouden. Ovezand. De raad dezer gemeente heeft de jaar wedde van het hoofd der school met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 850. Oudelande. Den 6 October e. li. hoopt de hoofd onderwijzer onzer gemeente, de heer J. Agterbcrgzijne 25jarige dienstvervulling als zoodanig te vieren. Hansweert. Aangezien de bestaande gemeente school alhier, wegens het groot aantal schoolgaande kinderenniet langer voldoet aan de bepalingen der nieuwe schoolwet, zal de school vergroot worden. Zij wordt alsdan tevens in drie afdeelingen verdeeld. De openbare aanbesteding zal eerlang plaatshebben. Nieuwdorp. Tot (hulp)onderwijzer aan de openbare school alhier i§ benoemd de heer J. Bol. Vervolg akte-examens in Zeeland. Onderwijzers 1 e gedeelte. Geëxamineerd 16, toegelaten 1 1te weten de heerenJ. Van der Baan te ZierikzeeJ. H. Van der Bef te Kruiningen; J. J. IlenderikseJ. Noom en P. Van Pienbroekte Middelburg; D. R. De Hondt te Groede; W. A. Imandtte St.-Jansteen; L. Melse te SerooskerkeA. Van Overbeekete Aardenburg A. Passenierte Domburg en T. A. Roelans te Ilon- tenisse. Onderwijzers 2e gedeelte. Geëxamineerd 10 candi- diten, die allen zijn geslaagd, nl. de heeren J. Smit te Kruiningen; ,1. L. Spinnewijn te HoofdplaatC. Slaaf te KapelleJ. P. VergouwenJ. VerstelleJ. G. VinkeW. K. De Weille, G. Van Westen en J De Wolff allen te Middelburg en J. F. De Windt te Oostburg. Het examen is afgeloopen. De H. B. School voor jongens te Goes begint met 86 leerlingen, waaronder 6 voor enkele lessen. De Middelb. school voor meisjes vangt aan met 29 leerlingen, terwijl aan de Burger-avondschool 14 nieuwe leerlingen zijn toegelaten, waaronder 3 voor de Am bachtsschool. De lessen aan de R. H. B. School te Middelburg zijn geopend met 86 leerlingen, die alle lessen en 27, die slechts enkele lessen volgen. Het aantal leerlingen (113) is het grootste, dat sedert de opening van de school in 1865 bereikt werd. De commissiën, die worden belast met het af nemen der examens in de FranscheEngelsche en Hoogduitsche talen, waarvan de programma's bij kon. besluit van 3 Aug. 1879 Staatsblad no. 148) zijn vastgesteld, zullen voor het jaar 1881 zitting houden: die voor de Fransche taalwaarvoor volgens arti kel 2 van het eerstvermeld besluit ditmaal twee com missiën moeten worden benoemd, te 's-Gravenhage en te Zwolle die voor de Engelsche en Hoogduitsche talen te Utrecht. Zaterdag heeft alhier door het Dagelijksch be stuur de aanbesteding plaats gehad van de levering van de benoodigde steenkolenten dienste der gemeentegedurende den aan staanden winter. Dit is aangenomen door I. Fokke voor: de Ruhr- kolen 60 cent en de New-Castlekolen 78 cent per II. L. Westelijk gedeelte van ZuiIt-Beveland. Heeft men over 't algemeen gesukkeld met den tarwe-oogst, door de vele regensgaat,-het met-het inzamelen van paardenboonen ook al zwak. Gedurende de grootste helft der vorige week ondervond men tegenspoed. In 't begin werd nog al geoogst. Het gelukte toen ook de laatste erwten, benevens hettweede klaverhooi onder dak te brengen. Een partijtje zomertarwe bleef nog over. De stamboontjes, hier en daar reeds gestamd, heb ben hun weer evenmin als de aardappelen, die bijna voor de helft kwaad zijn. Gelukkig, dat er bij het poten op gerekend wordt; de overschietende zijn van bijzondere qualiteit, vooral de blauwe bestaan schier geheel uit bloem. Voor geene zaak beter weer dan voor de weilanden en gevolgelijli voor de melkerij en zuivelbereiding. (Dezer dagen klaagde men elders over spoedige ver hooging van den broodprijs en langzame verlaging, maar de melkprijs vermindert nooit, wel vermeerderen. Op de dorpen is de melk zeer duur.) Op sommige boerderijen kwamen intusschen gevallen voor waarin de melk, lijmerig en als met bloed be zwangerd, niet bruikbaar was. De suikerbieten toonen, dat zij bestand zijn tegen ons nat klimaat. Het jonge koolzaad bevindt zich natuurlijk in voor- beeldigen toestand. Het laat zich aanzien, dat het tegen den winter groot zal zijn. Aardappeloogst-berichten. Het rooien der zand- aardappelen in de duinen rondom Scheveningeri is in vollen gang. Het beschot zou dit jaar alle reden tot tevredenheid geven, ware het niet dat een groot ge deelte doorgaans de helft door ziekte is aange tast. Men verzekert, dat enkele pachters er zelfs aan denken de aardappelen maar niet te rooien, uit vrees dat zij de verdere kosten niet goedmaken. Daarentegen valt in de Betuwe de aardappelen oogst mede, zoowel wat beschot als qualiteit betreft. Men besteedt tot hiertoe f 2,50 a f 3,25 per H L. In het N. NV. gedeelte van Groningen, waar de beste eetaardappelen plegen verbouwd te worden, heeft men sinds 1845, toen de aardappelziekte voor het eerst zich heeft voorgedaan, nooit weder zulke prach tige knollen gezien als thans het geval is. Exemplaren van 5 tot 10 hectogrammen zijn niet zeïdzadm! De Engelsche liefhebbers van dikke aardappelenftjfnnen thans terecht. Buitengewoon groot is de öpbrehgst. Hoe is het over 't algemeen in onze streken gesteld Wegens de zeer groote vraag naar boter k'ón mej. S. Muller niet gemist worden aan de fabriek van den heer Enthoven te Zoetermeer, waar zij met het toezicht is belast. Dientengevolge moest de heer Sluis zich op de tentoonstelling te Bergen-op-Zoöm met de bewerking zoowel van boter als van kaas be lasten. Onder de inzenders op die tentoonstelling behoorde ook onze stadgenoot de heer E. Van den Boschdie een broedmachine had geëxposeerd. Verder is op deze gehouden landbouwtentoon stelling o. a. toegekend een opluisteringsprijs van het bestuur aan A. Nijssen Azn, te Kapelle voor eene verzameling kaas, en aan Ch. G. Harison te Ril land-Bath een tweede prijs voor tarwe, een 2e prijs voor gerst, een le prijs voor haver en een le priis voor grauwe erwten.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1