1881. N°. 107. Zaterdag 10 September. 68sle jaargang. Middelbaar Onderwijs. GOES, 9 SEPTEMBER 1881. Officiëele Mededeelingen. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Scheepvaartberichten. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandsch Overzicht. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f f,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIIMNT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f f,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Oud moet, jong kan sterven. Dat weten wij wel en dat wordt ons dagelijks wel herinnerd. Maar al is het heengaan van jongeren daardoor meestal zooveel smartelijker, er zijn toch ook nog zoovele ouden in leeftijd, die wij den cijns, dien zij aan het leven betalen moeten, nog zoo gaarne jaren zouden willen kwijtschelden. Zij zijn nog zoo kras; zij beschamen zoo menig jongere; zij doen nog zooveel ten nutte van het algemeen. Zoo is het ook nu geschied met een braaf man, een edelen prins. Onze prins Frederikoom des Konings, geboren 28 Februari 1797, is overleden. Dat spijt ons innig, niet omdat hij prins was, maar omdat hij een hoogst achtenswaardig, een edel, een nauwgezet, eerlijk man is geweest. Ziet, het valt ons zoo tegen, want het is zoo plotseling gegaan. Wij zijn nog zoo gewend om met trots over onzen grijzen en krassen prins Frederik te spreken; nog vóór enkele dagen was er van ziekte geen sprake en nu op eens maakt eene hevige koorts ziekte een einde aan dit eerbiedwaardig leven. De luister van ons vorstenhuis is daarmee voor een groot deel ondergegaan. Want al bracht de positie van Prins Frederik het niet mee dat hij zich op den voorgrond plaatste, hij is door zijne kalme houding, door zijn karaktervol beleid aan ons land, aan ons vorstenhuis van onschatbaren dienst geweest. Aan ons is het niet eene levensbeschrijving te leveren van dien man. Wij hebben thans slechts tot taak een kort, eenvoudig woord van hulde te brengen aan zijne nagedachtenis. En hoe kunnen wij dit beter doen dan door te herhalen wat wij eens overnamen uit het Gids artikel van den heer De Bas, de ware en oprechte verklaring dat hij een prins is geweest, »die in den winter als in de lente en den zomer van zijn werkzaam leven immer den gevierden Oranje stam tot eere, ook nog op hoogen ouderdom, door minzame verdraagzaamheid, door eerbied voor ieders overtuiging, bovenal door onvermoeide en rustelooze plichtsbetrachting, het nageslacht ten voorbeeld bleef: de hoogmoed der natie, de luister van den troon." Wie uit dat artikel de houding leert kennen, door prins Frederik in de moeielijke dagen van 18301831 aangenomen, moet den diepsten eerbied voor den overledene gevoelen. Voor de oud-strijders van die jaren, die den 12 September een herinneringsfeest zouden vieren, zal dit overlijden een zeer donkere schaduw werpen op die blijde herinnering. En hierbij staan wij voor eene geopende bladzijde in zijnlevensboek. Hoevelen zijn er gesloten, en zullen steeds gesloten moeten blijven, die getuigen kunnen van zijn streven om de eer van ons land en van ons vorstenhuis op te houden! Oud zijnde stond de dood voor de deur, maai- zoo, zoo spoedig toch, en vooral zoo plotseling hadden wij dit niet verwacht. Zijne nagedachtenis zal bij ons, Nederlanders, zeker wel in dankbare herinnering blijven, en naast zoovele jongeren, die hem voorgingen, eene eereplaats innemen. Zijne dochter, prinses Maria, getrouwd met den prins Zu Wied, verliest in hem een liefdevol vader. Ziet slechts dat lieve groepje in Eigen Haard van het vorig jaar of in den Nederlandschen Almanak van 1881. Dat spreekt van huiselijk en liefdevol geluk van grootvader en kinderen. Eene oudere dochter, prinses Wilhelmina, die met koning Karei AF van Zweden en Noorwegen getrouwd is geweest, is overleden. Onze Koning en onze Kroonprins zullen, wij weten het, met diepe droefheid dien trouwen raads man beweenen, zoow'el als prinses Hendrik, die in hem ook een vaderlijken vriend bezat. De vrijmetselarij in Nederland verliest door zijn sterven haar Grootmeester, op wien zij trotsch was, en die slechts, door hoogen ouderdom gedwongen, zijne taak wilde neerleggen, welke hij zoo I eervol volbracht. Zijn gemis daarbij zal ook diep gevoeld worden, en zijne nagedachtenis zal door alle vrijmetselaars zeker met eerbied bewaard blijven als van een, die in zijn hoogen rang naar zijne waarachtige overtuiging met alle liefde en humaniteit bevorderde en toepaste de beginselen van de orde, aan welker hoofd hij stond. Zoo gaat ons vorstenhuis gebukt onder een nieuwen slag. Zoo ziet ons land dat vorstenhuis getroffen in zijne edele zonen. 8 September 1881 is daarom te meer een dag van rouw voor ons volk, omdat er nu nog zoo weinigen resten. Prins Frederik ruste in vrede Hem komt die rust na zulk een leven zeker ten volle toe. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN GOES brengen ter openbare kennis, dat als leerlingen tot de Meisjes school voor Middelbaar onderwijs zijn toegelaten TOT DE EERSTE KLASSE. A. C. Ramondt. i A. C. H. Ittmann. J. Ridder. I E. P. Massee. M. H. K. Warnsinck. J J. G. Kakebeeke. J. J Herdink. L. M. De Laat De Kanter. En dat na gehouden her-examen zijn bevorderd: TOT DE TWEEDE KLASSE. K. Herdink. TOT DE DERDE KLASSE. A. Van Dijke. Goes, den 9 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Bij kon. besluit is G. H. J. Souman, control, der dir, bel., invoerrechten en acc., verplaatst van Heerenveen naar Hansweert en is P. De Haan, ontvan ger der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen te Veere, benoemd tot ontvanger derzelfde mid delen te Sas van Gent. Tot wethouders zijn herbenoemd te St.-Annaland de heer H. Poldermanen in plaats van den heer A. Geluk Tz., die bij de verkiezing voor lid van den raad verlangd had buiten aanmerking te blijvende heer P. Koddebij herstemming met den heer W. Pape. Baarland de heer K. Schipper Pzn., die, met den heer P. Bruggeman, tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd herbenoemd. Borssele de heer A. Mol CV. Cortgene de heer De Die, tevens tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Driewegen de heer W. Van Oostentevens als ambtenaar van den burgerlijken stand herbenoemd. Hoedekenskerke de heeren J. De Schipper en J. Steijn, die tevens met den heer J. Duijnkerke tot ambtenaren van den hurgerlijken stand zijn herbe noemd. Hontenisse de heeren P. A. Adriaanssens en C. C. Af. Fassaert. Krabbendijke de heer C. C. Welleman, in plaats van den heer D. Blok, die voor eene herkiezing had bedankt. Kruiningen in plaats van den heer A. W. Rembges, die als lid van den raad bedankt heeftde heer C. Der Weduwentevens als ambtenaar van den bur gerlijken stand. St.-Maartensdijk de heeren J. Gaakeer en L. Groe- newege. Nisse de heer Jb. Kloosterman, tevens als ambte naar van den burgerlijken stand. Yerseke de heer Jos. De Koeijer, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand, waartoe ook de heer J. Sinke is herbenoemd. Wij kunnen niet zeggen dat onze correspondenten ditmaal zoo vlug zijn geweest als bij de gemeente raadsverkiezingen. De benoemingen hebben toch alle Dinsdag plaats gehad, en. Woensdag hadde n wij de opgaaf dus reeds kunnen opnemen. De meeste opgaven ontvingen wij Vrijdagochtend, enkele Don derdag. Red. De ziekte van wijlen Z. K. H. Prins Frederik schijnt reeds spoedig een bedenkelijk karakter te heb ben aangenomen. Bij iemand van zulk een hoogen leeftijd is dit met koorts nog al eens spoedig het geval. Vooral had de overledene ernstige benauwdheden. Donderdagavond te circa II uren is Z. K. H. op het huis de Paauw overleden. De prins en prinses Von Wied waren per extratrein uit Neuwied aangekomen. Ook prinses Hendrik kwam spoedig in den Haag. Des namiddags nam de overledene, volkomen helder van geest, afscheid van hen allen, evenals van het personeel zijner hofhouding. Na dien tijd is de prins bewusteloos gebleven. Z. M. de Koning liet zich geregeld op de hoogte houden van den toestand. De verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict 's Hertogenbosch is bepaald op Dinsdag 27 Sept. e. k., en herstemming, indien noodig, Dinsdag II October. In 1882 of later kunnen, naar gelang van het ontstaan van vacatures, twintig commiezen, na afge legd examen worden aangesteld als commies-verifi cateur voor den dienst der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen. Dinsdagavond zou dr. Hartog Heys van Zou- teveen zitting nemen in den gemeenteraad van Assen. De voorzitter vroeg hem of hij bereid was den eed af te leggen. Het antwoord was, dat hij daartegen gemoedsbezwaren had, maar bereid was de belofte af te leggen op de woorden van de wet. De voorzitter hernam, dat hij den heer Hartog Heys dan niet kon toelaten, omdat hij niet behoorde tot een kerkge nootschap, dat den eed niet toelaat, en verzocht het gekozen lid de vergaderzaal te verlaten. De heer Hartog Heys voldeed hieraan. Hij zal zich met een adres wenden tot de Tweede Kamer. Het gemeentebestuur had zich vergewist, dat de regeering het met de opvatting van den voorzitter eens is. D De groote algemeene vergadering van Katholie ken in Duitschland is thans te Bonn bijeengekomen en zou daar tot heden zitting houden. Zelden nog was ze zoo druk bezocht als ditmaal. Hontenisse. Daar er na de oproeping van sollici tanten voor hnlponderwijzeressen, met akte voor nuttige handwerken, aan de beide openbare lagere scholen in de Molenstraat en op het dorp Lamswaarde nie mand zich had aangeboden, waren er nu ook opge roepen meisjes of vrouwen, die niet in het bezit eener akte waren en dus om uitsluitend onderricht te geven in de vrouwelijke handwerken. Hiervoor hadden er zich drie aangemeld, waarvan na een eenigszins ver gelijkend onderzoek werden benoemdvoor de school in de Alolenstraat mej. P. De Smit, en voor de school te Lamswaarde mej. A. Van Driessen. De uitslag der gehouden akten-examens in Zee land voor onderwijzeressen is als volgt Geëx. 17toegel. 14, te wetende dames A. De Vos van KloetingeM. F. Borel van Goes W. L. Crull van Tholen, A. C. Abresch, J. J. Al- torffer, M. F. D. De Cloedt, M. D. Fokker, M. A. v. d. Horst, E. M. Van Heuven, M. Hogerland en D. G. Rosenberg, allen van Middelburg, E. De Klerk van Nieuwvliet, C. S. v. d. Meer van Vlissingen en J. H. C. Van Sevenhuijsen van Brouwershaven. (Reeds gedeeltelijk door ons gemeld.) (N. B. Ct.) De 13e lijst van de collecte voor de Scholen met den bijbel bedraagt totaal van 425 locale comité's f74,222,04. Daarop komt voor Cortgene met fl 76,49 Aan het 2e toelatings-examen voor de Rijks landbouwschool te Wageningen lieeft voor de Ie klasse, afü. A, o. a. voldaan J. Zwemer van Colijnsplaat. Hansweert. Donderdagavond arriveerde alhier van Antwerpen de Italiaansche brik Enrichetta, kaptein J. Deluchi, in ballast naar Dordrecht bestemd, teneinde aldaar te laden voor Zuid-Amerika. Zijn er geen vaderlandsclie bodems meer, of is de ondernemingsgeest onzer koopvaarders uitgebluscht? Wij hopen van neen, doch moeten er onwillekeurig aan gaan twijfelen. Deze week werd te Bergen-op-Zoom de voorge nomen tentoonstelling vanwege de Maatschappij van landbouwtuinbouw en veeteelt in 't arrond. Breda gehouden. Op het gebied van landbouw, veeteelt en tuinbouw was er veel bezienswaardigs; toch schijnen de inzendingen aan de verwachtingen niet te hebben beantwoord. Landbouwwerktuigen waren er bijna in het geheel niet. De paradeplaats, waar de tentoonstelling gehouden werd, was in een lusttuin herschapen en gaf een aangenamen indruk. Het terrein was geflankeerd door de lokalen voor de zuivelbereiding (systeem Schwartzde werktui gen, bloemen, enz. De tentoonstellingsterreinen werden gedurende de feestavonden electrisch verlicht. Dit licht en de wer king der fonteinen lieten niets te wenschen over. Een locomobile van 20 paardenkracht, waarvan slechts 8 kracht noodig was, onderhield een electrisch licht ter sterkte van ruim 10500 kaarsen, verdeeld over drie lichtstandaards. Diezelfde machine hield tevens, met be hulp van een pulsometer, de beide fonteinen in werking. Een voorgenomen festival ging niet door wegens gebrek aan deelnemers, wel echter de harddraverijen. Onder de bekroonden komt voor de heer J. W. v. d. Putte, te Middelburg, voor zijn verzameling af gesneden dahlia's. Wat de bouquetten betreft was het neusje van den zalm die van den heer C. Blaas, te Middelburg. Onder de landbouwproducten muntte o. a. uit de tarwe van den beer Ch. G. Harison, te Rilland. Moederkoren. Het zal nuttig zijn in aanmer king te nemen, dat in dit jaar in Rusland onder de rogge buitengewoon veel moederkoren voorkomt. Men spreekt in Rusland van verontreinigingen tot 10 pet. toe Bij den uitvoer van rogge uit Rusland ook naar ons land dreigt van dien kant dus ook voor ons een gevaar, dat van zeer ernstigen aard is. Toezicht is dus noodig. (N. R. Ct.) Men schrijft in het Dagbl. uit het eil. Duive- landNa veel tegenspoed door het weder is de oogst eindelijk geheel binnen, bijna 3 weken later dan men gehoopt had. Waren de vooruitzichten op den oogst niet schitterend te noemen, daar de opbrengst maar middelmatig beloofde te zijn, het aanhoudend ongun stig weder heeft ook die hoop nog grootendeels teleur gesteld. De rogge, die vóór den regen ingezameld was, is zeer goed, doch geeft weinig beschotde tarwe, die bijna geheel de waterproef heeft doorstaan, is öf geschoten, wat vooral bij de nieuwe soorten, zooge naamde sdikkop-tarwe," plaats heeft, öf heeft haar blankheid en daarmede een groot deel van haar waarde verloren. De haver is veel uitgeregend de gerst is ook niet zeer voordeelig evenmin als de erwten en de paardenboonen. De uienteelders zijn mede niet gelukkig en de bruine boonen ondervinden ook al het nadee- lige van de natte Augustus. Suiker- en mangelpeen hebben ook te veel water gekregen om een goede op brengst te doen hopen. De weilanden zijn het eenige wat de regen is te stade gekomen en geven over vloedig veevoeder. De vroegere aardappelsoorten, die anders een goed beschot zouden opleveren, zijn zeer door het »kwaad" aangetast, en de latere soorten, hoewel niet zoo erg besmet, geven slechts een tame lijke opbrengst. Nog een voorbeeld van buitengewoon beschot! Te Amerongen heeft men 9 kilogr. aardappelen ver kregen van éen stronk. Dantzig geniet op dit oogenblik de eer van een bezoek van gekroonde hoofden en groote personages, die, zeker ter bevordering van de veiligheid, aan boord van een stoomboot eene conferentie zullen houden. De keizer van Rusland, de keizer en de kroonprins van Duitschland, de groothertog van Mecklenburg- Schwerin en vorst Von Bismarck zijn reeds aangekomen. Wie er nog meer komen, weten wij niet. De keizer van Oostenrijk moet nog uitgenoodigd wezen, doch van zijne plannen leeft men nog in het duister. "Voor Dantzig is dat bezoek van groot gewicht; er wordt natuurlijk gevlagd en gefeestvierd, en de bezoekers worden met warmte begroet. Wat uit die conferentie nu gebrouwen zal worden, weten wij niet. Of Frankrijk en Engeland daarmee nu wel bijzon der zullen ingenomen zijn, blijft ook de vraag. Gambetta blijft voortdurend op zijn reis van en naar Honfleur aan het redevoeren. Nieuwe gezichts punten kan hij moeielijk bij al dat praten openen. Te Honfleur wilde men de paarden van zijn rijtuig spannen en hem voorttrekken. Hij verzette zich echter krachtig daartegen. Dit was, zeide hij, geen werk voor menschen, iets wat onze Koning ook eens zeide bij een bezoek, dat hij aan Middelburg bracht. Te Parijs is Roustan, de resident te Tunis, aange komen en dringt sterk op krachtige maatregelen aan. Dan is de Engelsche minister Dilke daar aangekomen, wat men in verband brengt met eene mogelijke her-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1