1881. N°. 106. Donderdag 8 September. 68ste jaargang. VOLTALLIG. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 40 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en-vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Het kabinet is compleet. De nieuwe formatie had iets van eene verrassing, en was toch weer geen surprise. Nadat wij eenigen tijd ge leden de loftrompet hadden hooren steken over de vlugheid, de bekwaamheiddoor den heer Van Lijnden, als minister van financiën ad-interim aan den dag ge legd, scheen er al zoo iets in de lucht te hangen, dat als een voorbode beschouwd kon worden van de dingen, die nu gekomen zijn. Redenen van gezondheid waren nog wel een bezwaar en zeker zal het voor een groot deel daaraan te wijten wezen, dat onze premier zoo lang geaarzeld heelt de moeilijke taak van finaneie-minister op zich te nemen. Van Mei af toch bestond het ministerieel incom pleet, en dat het kabinet nu eindelijk weer voltallig is moet ons te meer doen waardeerenvooral ook met het oog op dien gezondheidstoestand, dat de heer Van Lijnden handelde zooals nu is geschied. Hij heeft zijn zetel van buitenlandsche zaken ge ruimd aan jhr. mr. W. F. Rochussenbuiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn, wiens hoogste lof Vhn bekwaam diplomaat een be paald hooge aanbeveling mag heeten voor zijne nieuwe waardigheid en wiens adellijke titel daarbij aan een waarlijk dringend noodige voorwaarde voldoet. Voor buitenlandsche zaken is zoo iets onmisbaar. Het adellijke element is nu weer in het ministerie versterkt; 5 van de 8 ministers vertegenwoordigen dien aristocratischen hoogen stand. Of door den nieuwen minister van buitenlandsche zaken het liberale element versterkt is, betwijfelen wij. De Standaard toch zegt, dat de heer Rochussen herhaaldelijk als anti-revolutionair candidaat werd genoemd. Wij willen ons daarmee troosten, dat buitenlandsche zaken op den gang van zaken, waarbij van richting sprake wezen kan, wel het minst invloed uitoefenen. Onze oogen zijn nu voornamelijk gevestigd op onzen minister van financien. De heer Van Lijnden is een waarlijk zeldzaam man, en wordt meer en meer geschikt, zoo hij dat al niet ware, voor de betrekking van premier. Eerst maakte hij zijn entree als minister van hervormde en andere eerediensten, thans niet meer in eere. De laatste jaren deden hem kennen als minister van justitie, van bui tenlandsche zaken en waarlijk, daarbij heeft men al gemeen niets gehad dan lof voor zijne werkzaamheid en bekwaamheid. Thans vangt hij met financiën aan of liever: zet hij de taak voort, welke bij den aanvang hem ook reeds dezelfde renommée verschafte. Reeds drie van de acht departementen bestierde hij dus; wie weet hoe hij eenmaal nog andere departe menten zal leeren behartigen en hoe ook waterstaat, marine en wellicht oorlog aan minister Van Lijnden hervormingen te danken zullen krijgen Zoo leert hij alle zaken kennen, een uitstekende leer school voor een premier. Zijn optreden echter, hoe erkentelijk wij hem daar voor moeten wezen om de opoffering, die hij zich getroost ter wille van een goeden gang van zaken, zal eerst dan reden tot dankbaarheid opleveren, als zijne werkzaamheid op het gebied der financiën ons rijpe- vruchten aflevert, die ons een groote schaduw zijde, aan dat optreden verbonden, doen vergeten. Die groote schaduwzijde is vooreerst het vergeefsch zoeken naar een man als financier, waarvan zijn eigen optreden het gevolg toch wel geweest zal zijn. Het getuigt wel te meer voor den moed, aan dat eigen optreden verbonden, maar wat wij in ons nom- mer van 28 Mei schreven verkrijgt daardoor dub bele waarde, dat nl. aan de Tweede Kalmer de grootste schuld is te wijten van dien toestand door hare hou ding tegenover de rentewet. In de tweede plaats rijst de vraag of de diploma tieke, bekwame minister van buitenlandsche zaken en justitie een even geschikt minister van financiën we zen zal, al is de roep, die hem voorafging, nog zoo groot. Het totstandbrengen van de internationale confe rentie tot het beramen van maatregelen ter bescherming der visschers op de Noordzee is een waardig einde zijner bemoeiingen als buitenlandsche-zaken-minister en drukt het zegel op voorgaande houdingen, door hem zeer verstandig aangenomen in netelige zaken. Wij denken slechts aan het voorgevallene bij het kanaal Gent- Ter Neuzen en de overdracht van den Centraal Belge spoorweg aan zijne houding tegenover België in 1880, tegenover Engeland in de Transvaal-quaestieaan het uitleveringstraktaat met Amerika, behoorende tot de surprise-afdeeling, waarin hij steeds nog al diplo matisch sterk is geweest. Daarvoor zal Nederland hem steeds dankbaar dienen te wezen. Baron Van Lijnden is een figuur in onze parlemen taire geschiedenis, die eerbied afdwingt. Baron Van Lijnden moet onder onze grootste staats lieden geteld worden. Baron Van Lijnden is echter bovenal diplomaat, fijn in vormen en daardoor hofman bij uitnemendheid. Hij was een minister van justitie, zooals er slechts weinigen te vinden zullen zijn. Maar dit alles levert nog geene waarborgen op, dat hij onzen financiëelen toestand in orde brengen zal dat hij den wagen met onze schatkist zal brengen in het goede spoor. Want met verrassingen, met diplomatieke wen dingen kan men vooral op dat gebied zoo weinig verrichten, of hij zou de zeldzame surprise ons moeten kunnen bereiden, dat onze schatkist overvloeide. Quelle idéé! Reserve is dus het wachtwoord bij het .optreden van onzen nieuwen minister van financiën. Reserve niet uit wantrouwen in zijne bekwaam heden in het algemeenmaar met het oog op de waarschijnlijkheid dat hij, die op drie departementen lauweren oogstte, bij het vierde voor den drang der noodzakelijkheid moet buigen. Een Vissering, een fmarxiëele specialiteit, met zijne goede bedoeling, moest zwichten. Zou baron Van Lijnden, niet-specialiteit op dat gebied, gelukkiger wezen De toekomst zal antwoorden. Eén lichtpunt is er. In de zitting der Tweede Kamer van 25 Mei 11. verklaarde de heer Van Lijnden duidelijk, dat bij het heengaan van den heer Vissering «de overige leden der regeering zich nader zullen hebben te beraden met hem, dien het den Koning behagen zal als mi nister van financiën in hun midden te brengen, ten einde met ijver en in den aangewezen geest verder werkzaam te kunnen zijn." Welnu, nu de heer Van Lijnden zelf die persoon is, bestaat er grond dat aan dien eisch zal worden voldaan. En dan geeft dit nog moed voor de toekomst, dat kieswetwijziging meer op den voorgrond zal treden. De regeering heeft in dezelfde kamerzitting zelf gezegd, dat zij daarvoor gestemd is. Wij hechtten destijds weinig waarde aan die ver klaring, wijl toen de minister van financiën de hoofdpersoon bij die quaestie ontbrak. Dit bezwaar is nu opgeheven. De tegenwoordige titularis was toen ook reeds de man, die zijn gevoelen in die verklaring had neergelegd. Zoo kan ten minste voor de oplossing van die zaak zijn optreden als minister van financiën nuttig wezen. Wij willen hopen, dat hij ons ook daarmee eene verrassing heeft bereid door eene goede oplossing. Dan zou hij den naam van Evangelist"zooals de Eerste Kamerleden hem volgens deMidd. Crt. noemen, alle eer aandoen. In ieder geval is er reden tot vreugde, dat het incom pleet heeft plaats gemaakt voor een voltallig kabinet. GOES, 7 SEPTEMBER 1881. Officiëele Mededeelingen. Benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Enkhuizen O. A. Verwet/, thans in dezelfde betrekking te Weert. Door Z. M. is de kapt. J. A. De Graaff, van het 4e reg. inf., op aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van dat pensioen bepaald op 1760 's-jaars. Mededeelingen op verschillend gebied. Middelburg. In de Dinsdagnamiddag gehouden zit ting van den gemeenteraad zijn de heeren J. J. Van der Harst Az., J. H. SnijderM. Volkrijk LiebertF. Nagt- glas, J. F. Van Leeuwen, F. Krmerins en F. G. Sprenger, de drie laatstgenoemden voor de eerste maal, als leden van den raad geïnstalleerd. Bij de verkiezing van een wethouder vereenigden 12 leden hunne stem op den heer I). A. Dronkers, terwijl 1 stem was uitgebracht op den heer J. H. Snijders. De heer Dronkers, alzoo benoemd zijnde, verklaarde zich bereid de betrekking van oudsten wethouder, ter vervanging van den heer mr. N. C. iMmbrechtsen van Ricthem, die voor het lidmaat schap van den raad bedankt heeft, te aanvaarden, evenals die van ambtenaar van den burgerlijken stand. Bij de samenstelling der vaste commissiën in den raad werden de vorige leden allen herkozen, terwijl voor de opengevallen plaatsen werden benoemd in de commissie voor de strafverordeningen de heer dr. P. Berdenis van Bertekomin de commissie van fabricagede heeren D. A. Dronkers tot voorzitter, J. F. Van Leeuwen] en J. J. Van der Harst Az., als leden. Tot tijdelijke leeraren in de geschiedenis en aard rijkskunde aan het gymnasium zijn benoemd de hee ren A. G. J. Paardekooper en D. Van Oostveen, beiden alhier. De gemeentebegrooting voor 1882 bedraagt in ont vang en uitgaaf f 258,661,47. Voor kosten van het onderwijs is uitgetrokken f 75,136,33. -- De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft aan den heer J. Smits c. a. in erfpacht afgestaan 1000 M'. grond der Paradeplaats tot oprichting van eene concertzaal en eenen openbaren tuin. In eene aldaar gehouden vergadering van «Eigen Hulp" is de thans bestaande verbruiksvereeniging ont bonden en eene «Coöperatieve Winkelvereeniging van Bergen-op-Zoom en omstreken" daarvoor in de plaats getreden. Te Breda werd de vorige week het 18e Neder- landsche taal-en letterkundig congres gehouden. Veel besluiten werden in deze vergadering niet genomen; men vergenoegde zich met veel tot voorbereiding en afdoening aan de permanente commissie over te laten. Deze zal, onder meer, te overwegen hebben het denk beeld van dr. Jan ten Brink tot stichting van een Nederlandsche société des gens de lettres en van een kas tot ondersteuning van hulpbehoevende schrijvers en dichters.. Zij zal ook de plaats hebben aan te wijzen, waar bet volgende congres zal bijeenkomen. De beurt is ditmaal aan Zuid-Nederland. Reeds werd uit Hasselt een telegram ontvangen met uitnoodiging om daar te vergaderen. Zij zal mede bij het feest, dat Conscience eerstdaags viert, den gevierden schrijver de gelukwenschen van het congres aanbieden. Voorts is haar opgedragen toe te zien, dat de handelingen van het Brusselsche congres van 1876 eindelijk het licht zien. Professor De Vries heeft bij die gelegenheid den staf gebroken over het insluipen van tal van vreemde woorden in onze schoone moedertaal en voorgesteld om o. a. te lezen voor chantage: afdreigingdebating club spreekgezelschap; voor gymnastiek en turnen zwaaien of zwalen; voor kellnerschaffer enz. Of 't iets baten zal, zal de toekomst moeten leeren, het doel echter verdient algemeene toejuiching en mede werking. De tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten Zaterdag 17 Sept. a. s., des namiddags te 2 uren. De lessen aan de Kon. Mil. Akademie zijn her vat. De nieuw aangekomen cadetten zijn Zaterdag in dienst getredenhet geheele aantal bedraagt thans 315. Door de benoeming van den heer V. d. Schrieck tot luit.-generaal moet er in het hoofddistrict 's-Her- togenbosch een verkiezing voor de Tweede Kamer plaatshebben. Zaterdagavond is te Haarlem overleden de heer mr. P. M. G. Van Hees, gewezen algemeene secre taris van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De begrafenis van den overledene had Dinsdag in allen eenvoud plaats. Naar de IV. R. Ct. verneemt bestaat hij de regeering het voornemen tot de afschaffing der pant- jens-diensten (heerendiensten) over te gaan, en daarvoor eene som van ongeveer twee millioen gulden op de aanstaande Indische begrooting uittetrekken. Volgens de Fransche bladen zullen aan de op den 15 dezer te 's-Gravenhage te openen beraadsla ging over de internationale wetgeving betreffende de zeevisscherij deelnemen afgevaardigden uit Nederland, Frankrijk, Engeland, Duitschland, België, Zweden, Noorwegen en Denemarken. Het hoofdbestuur van de Vereeniging tot bevor dering van fabriek- en handwerksnijverheid heeft, ter voldoening aan de opdracht, die het van de algemeene vergadering in 't begin der vorige maand ontving, zich tot de Ministers van waterstaat en van buiten landsche zaken gewend, om met kracht aan te dringen op het voeren van onderhandelingen met de Regeering van de Fransche republiek, teneinde van haar te ver krijgen een vernieuwing van het handelstractaat, dat tengevolge van het tarif des droits, den 8 Mei jl. afgekondigd, eerlang zal worden buiten werking gesteld. Breedvoerig wordt in dit adres in 't licht gesteld, dat handel en nijverheid beiden gevoelig zullen worden getroffen, indien het der Ned. Regeering niet mocht gelukken, tijdig maatregelen te 2ien nemen, waardoor de Ned. uitvoer naar Frankrijk van een aantal arti kelen, die thans hooger zullen worden belast, kan behouden blijven. De koningin van de 19e eeuwde electriciteit en al haar toepassingenis op 't oogenblik de ge wichtige gebeurtenis en de groote aantrekkelijkheid te Parijs. De tentoonstelling raakt nu zoo langzamer hand compleet. Des avonds, als het groot aantal licht bronnen schittertis het bezoek het grootstmaar ook over dag trekken de electrische tramwagens het groote publiek in steeds toenemende mate. De Siemens' tramwagen rijdt nu de menschen geregeld voor 5 sous j 200 ellen ver. Ook in de Duitsche afdeeling is een electrische tram tentoongesteld, die op volkomen ge lijke wijze werkt als de Berlijnsche tram. De tele- phonische séances maken een buitengewonen opgang, vooral bij repetitiën en uitvoeringen in de Groote Opera, waarmede het tentoonstellingsgebouw in tele- phonische gemeenschap is gebracht. Er wordt dan voor de salonsspeciaal voor de telephonie ingerichtqueue gem:iakten ofschoon elk individu slechts twee minuten naar een brokstuk van Huguenots of Prophéte mag luisterenbetwist men elkaêr met een waren hartstocht den toegang. Ook wanneer er geen uitvoering isamuseeren de bezoekers zich door met vrienden in een ander gedeelte van het gebouw korte samenspraken te houden. In de groote zaal en op de galerijen heeft men in 't geheel 10 telephonische salonsop tamelijke af standen van elkaêr, van no. 1 tot no. 10 genummerd en allen in gemeenschap staande met de Groote Opera en het Theatre Franpais. Deze laatste communicatie heeft intusschen niet veel effect, daar het gesproken woord slechts zeer zwak en onverstaanbaar wordt overgebracht. Alle kamers worden bediend door het centraal-bureau, met dien verstande dat een persoon, in kamer no. 1 wenschende te spreken met iemand in no. 8zijn verlangen aan het centraal-bureau te kennen geeft, waarop hij onmiddellijk in gemeenschap met no. 8 wordt gebracht. OPENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD DER GEMEENTE GOES, op DINSDAG den 6 SEPTEMBER 1881, des voormiddags te 9 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 12leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer W. L. Kakebeeke. I. De Voorzitter opent de vergadering en zegt over te zullen gaan tot de beëediging der heeren dr. C. A. Van Renterghem, G. Van der Hoek, B. Quist en J. J. Ramondt, de drie eersten herkozen, de laatste gekozen als lid van den gemeenteraad, tegen wier toelating geen bezwaren zijn bekend geworden. De vier genoemde heeren, door den Secretaris bin nengeleid, leggen in handen van den Voorzitter de eeden af, welke zijn voorgeschreven bij art. 83 der Grondwet en art. 39 der gemeentewet. De Voorzitter wenscht hun geluk en beveelt de ge meente, de overige leden van den raad en zichzelve in de welwillende samenwerking van de beëedigden aan, waarna zij zitting nemen. II. Op voorste] van den Voorzitter wordt de re sumtie der notulen van de vorige vergadering uit- III. De Voorzitter geeft kennis van K. Van der Slikke bericht ontvangen te hebben, dat deze de be trekking van onderwijzer aanneemt. IV. Naar aanleiding eener door den heer dr. Cal- lenfels in de vorige vergadering gemaakte opmerking doet de Voorzitter mededeeling, dat de rekening van het fonds van kazerneering over 1880 door het college van burg. en weth. op den 9 April 1881 is goedge keurd en vastgesteld in ontvang op f 317.69' in uitgaaf op - 283,27 Alzoo met een goed slot van f 34,42' Deze rekening zal voor de leden ter visie gelegd worden. Nu had nog eene korte woordenwisseling plaats tusschen den heer dr. Callenfels en den Voorzitter, welke eerste meent, dat alle rekeningen gesteld moeten worden in handen der fin. commissie. V. Aan de orde is de benoeming van een wet houder, tengevolge van de periodieke aftreding van den heer jhr. M. J. De Marees van Swinderen. De heeren mr. De Jonge van Ellemeet en Massee worden nitgenoodigd als stemopnemers te fungeeren. De uitslag is, dat de heer jhr. De Marees van Swin deren wordt herkozen met 8 stemmen. De heeren Steketee, Ramondt en Den Boer erlangden ieder 1 stem. Een briefje was in blanco. De Voorzitter wenscht den heer Van Swinderen ge luk met zijne herbenoeming en uit het vertrouwen, dat de lierkozene wethouder, zooals tot nutoe, zal voortgaan met denzelfden ijver en in dezelfde har monie met de andere leden van het dagelijksch bestuur de belangen der gemeente te behartigen. De heer jhr. De Marees van Swinderen bedankt den Voorzitter voor zijne hartelijke woorden en den raad voor het in hem gestelde vertrouwen, dat hij zich hoopt waardig te maken, en verklaart de betrekking van wethouder weder te aanvaarden. De vergadering is daarna gesloten.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1