1881. N°. 105. Dinsdag 6 September. 68ste jaargang. Levering van Steenkolen. Uitloting van Obligatiën. GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nomraers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op DINSDAG den 6 SEPTEMBER 1881, des voormiddags te 9 uren. Goes, den 3 September 1881. De Secretaris, H A K T M A N. Punten van behandeling Na beëediging der herkozen en gekozen raadsleden I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Benoeming van een wethouder. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 10 September 1881, des namiddags te een uur, ten raadhuize aldaar, in het openbaar aanbesteden: de levering van de benoodigde steenkolen ten dienste dier gemeentegedurende den aan staanden winter waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen vau heden af tot den dag der besteding, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingeschreven voor de levering van New-Castle- en Ruhr- kolen, beiden per Hectoliter. Goes, den 3 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, ter voldoening aan art. 9 van het plan eener geldleeniug van f 44,000 ten laste van die gemeente, dd. 12 Februari 1866, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten den 16 dorzelfde maand en ter voldoening aan art. 9 van het plan der geldleening van f 10,000,dd. 25 Februari 1869, no. IX, goedgekeurd als boven den 5 Maart daaraan volgende, alsmede ter uitvoering van het raadsbesluit van 31 Angustua jino. IX, op ZATERDAG DEN 17 SEPTEMBER, des namiddags te een uur, in hunne vergaderkamer ten raad- huize, in het openbaar zal plaatshebben: DE UITLOTING VAN TWEE AANDEELEN in eerstgemelde geldleening, ten bedrage van vijf honderd gulden ieder, en DE UIT LOTING VAN TWEE AANDEELEN in laatstgenoemde geld leening ten bedrage van twee honderd en vijftig gulden ieder. Goes, den 2 September 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 5 SEPTEMBER 1881. Officiëele Mededeelingen. -Met ingang van 5 dezer zal bet rijkstelegraaf kantoor te St.-Maartensdijk op Werkdagen open zijn van 8 uren voor- tot I uren namiddags en van 4 tot 7 uren namiddags. De diensturen voor Zon en feestdagen blijven onveranderd. Te rekenen van denzelfden dag worden de openings uren van het particulier kantoor te St.-Annaland met die van St.-Maartensdijk, waarmede het verbonden is, in overeenstemming gebracht. De commissie, belastin 1881/82 met het afne men van de practische examens van arts en tand meester, zal zitting houden op Woensdag 28 dezer en volgende dagen, te Leiden. In verband met de bestaande voltalligheid van het korps officieren van administratie bij de kon. Ned. zeemacht is het meer dan waarschijnlijk, dat in 1882 geen examen van adspiranten voor de betrek king van- scheepsklerk zal worden gehouden. De Min. van Oorlog heeft den ln luit.-kwartierm. B. G. Versewel Be Witt Hamer van het 6e reg. inf., op het daartoe door hem gedaan verzoekontheven van zijn detacheering bij de permanente militaire spoor wegcommissie en hem thans werkzaam gesteld op het bureau van den hoofdintendant. Mededeelingen op verschillend gebied. Klobtingë. Het vergunningsrecht tot verkoop van sterkedrank in het klein is voor deze gemeente be paald op 20 ten honderd der huurwaarde van het huis, waarin de drankslijterij zal worden uitgeoefend. Voor gedeelten van 100 zal ook 20 moeten worden be taald. Intrekking van vergunning in den loop van een jaar zal geen recht op restitutie van 't nog niet verloopen gedeelte des jaars geven. Hansweert. Weldra zal er hier ter plaatse een nieuw gebouw verrijzen, bestemd voor een vereenigd rijkstelegraaf- en postkantoor. Van dit gebouwdat door een particulier alhier zal worden gebouwd aan de westzijde van het kanaal, naast de R. C. kerk, en voor tien jaren aan het rijk is verhuurd, zijn de plans en teekeningen tot onderzoek aan de bevoegde auto riteiten ingezonden. Zoodra deze zijn goedgekeurd zal de aanbesteding volgen. Het gebouw belooft een sie raad voor Hansweert te worden, terwijl deze maatregel der regeeringals zijnde voor belanghebbenden van veel gemak, ten zeerste wordt toegejuicht. Overigens houdt het houwen van flinke woningen alhier steeds aan. Met ingang van 1 October a. s. wordt in zijnen rang overplaatst naar Simpelveld de heer M. Schelt, commies-verificateur der le categorie bij de invoer rechten en acc. te Hansweert. De diligence-dienst HansweertVlake op de spoorboot WalzoordenVlake is (van af 1 September jl.) in zooverre opgeheven, dat zij alleen rijdt wanneer de spoorboot door de schutting te Hansweert te veel oponthoud zoude hebben. Overigens vaart de boot door naar Vlake. Borssele. De werkzaamheden aan de nieuwe zee sluis blijven onafgebroken goed vorderen, niettegen staande de vele regens tegenstand veroorzaakten en het heien van palen enz. langzamer plaats had dan gewenscht werd. De fundeering, bestaande uit beton, vervaardigd van puin, grint, tras, kalk en zand, is gereed, zoodat het metselwerk een aanvang kan nemen. De hiervoor benoodigde bouwstoffen zijn bereids aangevoerd, terwijl de hardsteen, waaromtrent de be zwaren indertijd niet geheim blevenaanwezig is. Uit de opruiming der oude sluis is geblekendat deze rustte op palen van gemiddeld 1 M. lengte. Het maken van bedoeld oud sluisgehouw werd den 17 Maart 1739 aanbesteed te Goes en aangenomen door den minsten inschrijver Franfois Witiers voor tach tig ponden vlaamsch, zonder leverantie van materialen. Door de vergadering van Ingelanden van den Nieuwen Westkraaiertpolder is de heer M. Be Regt, te Borssele, herbenoemd als vertegenwoordiger in den dijkraad voor de waterkeering van Ellewoutsdijk en Borssele. Biervliet. Voor de eerste maal in 1881 is er een raadsvergadering gehouden, waarbij nu eens een raads lid tegenwoordig was. De gemeenterekening moest na melijk goedgekeurd worden, wat natuurlijk door den wethouder niet geschieden mag. De overige zaken, die op de agenda stonden, konden niet in behandeling komen, daar het eenig aanwezige raadslid dit aan den nu absenten wethouder wenschte overtelaten. Bij Prov. blad no. 91 verzoekt de Commissaris des Konings aan Burgemeester en Wethouders na 6 Sept. opgave der ambtenaren van den burgerlijken stand. Behalve naam, voornaam en datum van benoe ming behoort daarin ook vermeld te worden of de titularis burgemeester, raadslid dan wel beide tegelijk is. Voor het vervolg wordt geregelde mededeeling van elke verandering verzocht. Tevens herinnert de Commissaris, teneinde de wettigheid der benoeming van den ambtenaar van Men burgerlijken stand boven bedenking zij, dat de burgemeester of het raadslid, die met de functiën van ambtenaar van den burger lijken stand belast zijn, na elke herbenoeming of herkiezing zich ook aan eene herkiezing als ambtenaar van den burgerlijken stand te onderwerpen hebben. Een en ander is zeker een gevolg van de vroegere vergissing, die in dezen plaats heeft gehad, en die in de pers algemeen de ronde deed. Naar het Vaderland verneemt, zal de interna tionale conferentie tot het beramen van maatregelen ter bescherming der visschers op de Noordzeeop initiatief van onzen Minister van Buiten], Zaken te 's-Hage te houden, den 15 dezer maand geopend worden. -De scheepsklerk J. Van Gorsel wordt met den 16n dezer geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Zaterdag vierde de gen.-majoor Smits te Bron beek zijn 50jarige loopbaan als officier. Te Bronbeek werd hem een ovatie gebracht en des avonds werd daar een concert en een illuminatie gehouden met een fakkeloptocht der invaliden. Op de Kweekschool voor zeevaart te Leiden zijn thans 235 leerlingen. De raad der gemeente Nijeveen heeft, zooals men weet, den ontvanger, den heer R. v. Êossum, ontslagen omdat hij verhooging van jaarwedde aan gevraagd had en voorts besloten ter bekoming van een nieuwen ontvanger een oproeping van sollici tanten te doen op een jaarwedde van f 150. Daar echter gedurende den tijd, vereischt voor het onder zoek, dat volgens de wet aan de vernietiging van raadsbesluiten moet voorafgaan, de werking van ge meld besluit behoort te worden voorkomen, is bij Ko ninklijk besluit het bedoeld raadsbesluit geschorst tot 15 October a. s. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Volgens het Wagen. Weekbl. waren op 1 Juli jl. in de Herv. kerk 257 vacaturen. Te Biezclinge met Kapclle (Herv. en Chr. Geref. kerk) is 58, te Bath (Herv. kerk) 8,40, te Mid delburg met St.-Laurens f 351,51 voor de scholen me den bijbel gecollecteerd. Het totaal van 350 locale comités (10e lijst) be draagt f 65,960,57. Het geheele aantal nieuwe «Scholen met den bij bel", die in 1881 geopend werden, bedraagt 25. Voor de heden te Middelburg aan te vangen examens voor het lager onderwijs hebben zich 26 mannelijke en 17 vrouwelijke candidaten aangemeld. Landbouw en Veeteelt. Oostelijk deel van Zuid-Beveland. Hebben door de vele en aanhoudende regens de granen schromelijk geleden en is daardoor aan de schoone verwachtingen van den landbouwer totaal de bodem ingeslagen, ook het vooruitzicht op een goeden aardappeloogst is vervlogen en daarmee begint het er allertreurigst uit te zien. Vooral voor den arbeidersstand, die al zijn hoop voor den naderenden winter op de aardappelen heeft gesteld, is dit zeer bedroevend. De ziekte neemt onrustbarend toe en op vele plaatsen zijn reeds ge heele velden vernield. Goede aardappelen zijn dan ook hoog in prijs en de markt gaat naar boven. Zeeuwsche jammen houden zich nog het best en heb ben tot heden minder van de ziekte geleden dan de andere soorten. De qualiteit is uitmuntend. Ajuin en beetwortelen laten zich gelukkig nog goed aanzien en beloven een bevredigende opbrengst. Van de tweede snede hooigras zal, over 't geheel genomen, weinig of niets terecht komen, 't Grootste gedeelte is geschikt voor de mestvaalt. De veestapel verkeert voortdurend in een uitmun tenden toestand. De pluk van appelen en peren valt ook tegen. Ze zijn hoog in prijs. Aan de firma wed. J. C. Massee dt- Zoon alhier is op de landbouwtentoonstelling te Kuilenburg de 3e prijs 'toegekend voor Stroosnijders voor handgebruik. De inzendingen voor de tentoonstelling te Ber- gen-op-Zoom zijn zoo menigvuldig, dat het terrein te klein is om alles te bevatten. Tengevolge daarvan zullen paarden en rundvee op een open terrein bij de Van Hasseltstraat geëxposeerd worden. Het tentoonstellingsterrein zal op de avonden van 6, 7 en 8 September door drie electrisehe lampen, welke 12 meter boven den grond geplaatst zijn, ver licht worden. Uit Sluis wordt gemeldDe talrijke in dit jaar gehouden openbare verkoopingen van vruchten te velde in deze streek zijn afgeloopen. Over 't algemeen zijn er flinke prijzen besteedevenwel is het bij de laatst gehouden verkoopingen gebleken dat de aanhoudende regen invloed uitoefende op de koopprijzen. Gelukkig voor de verkoopers dat vóór het wakke weer de meeste verkoopingen hadden plaats gehad, doch minder voor- deelig voor de koopers die het duurgekochte ter prooi van het weer moesten overlaten. De vrees, dat al het te velde staande verloren zoude zijn, is gebleken over dreven te zijn, daar de landbouwers de laatste dagen veel en vrij goed hebben kunnen binnenhalen. De tarwe heeft wel het meest geleden, doch de eene partij meer dan de andere. Van de suikerpenen, die men hier veel aantreft, heeft men bij eenige droogte nog eene goede verwachting. Vóór eenigen tijd werd gemeld, dat in Noord- Holland koeien waren aangekocht voor rekening van een vereeniging van landeigenaren en huurboeren te Parma, omdat liet Hollandsch ras bekend staat als bijzonder melkgevend zoo schrijft men thans van daar. Het zijn alle zwartbonte beesten en zij zagen er, hoewel vermoeid door de extra lange reis, die in een paar dagen afgelegd was, goed uit. Het waren 133 stuks, te weten 8 stiertjes, 8 koeien, 4 gedekte vaarzen en 109 vaarzen van een jaar. De inkoops prijs bedroeg 44,564,84 lire, transportkosten 12,317,32, invoerrecht 409,90, bijkomende onkosten 3648,12; de 133 stuks kosten dus totaal 63,040;18 lire of gemiddeld 474 lire of ƒ225 per stuk. Uit onze Koloniën. Den 25 Juni heeft de opening plaats gehad der spoorweglijn ModjokertoKertoSono. De Oostpost schrijft daarover o. a. »Tot dat doel was laatstgenoemde weleer zoo een zame plaats, thans ten eenenmale van aanzien ver anderd, in feestdos getooid. De toegang naar, zoowel als het hoofdstation zelve, was smaakvol met guir- landers, bogen van groen, en de Nederlandsche drie kleur gedrapeerd, welke tevens in breede plooien overal wapperdewaarheen het oog in den omtrek zich wendde. Te Kertosono hield ICediri's resident, de heer Meijer een kernachtige toespraak tot de aanwezigen, waarin o. a. gewezen werd op het groote voordeel, verkregen door de spoorwegverbinding van twee zulke schoone residentie» als Soerabaia en Kediri. Het schijnt, dat ook Kertosono's bewoners de verdiensten van het per soneel voor den aanleg der lijn ModjokertoKediri zeer waardeeren. ten minste men had een eereboog opgericht voor een der bruggen in de kottanabij de woning van den chef, prijkende met het opschrift: Hulde aan den chef der 2e sectie den bouwkundigen ambtenaar der le klasse J. Bouwens en verder per soneel." Volgens het Soerabaiasch Handelsblad is aan ge noemden ambtenaar de bijzondere tevredenheid der regeering betuigd voor den onverdroten ijver en de door tastendheid, waarmede hij als chef van de 2e sectie der lijn SoerakartaBlitarSidhoardjo onder moeie- lijke omstandigheden de werkzaamheden in die sectie heeft geleid. In alle bladen wordt met lof en ingenomenheid hulde gebracht aan hen, die dit grootsche werk heb ben voltooid. De Brantaswerken moeten een grootschen aanblik opleveren. Daaronder zijn een brug van 200 M., de grootste op Java, en een tweede van 150 M., die elks bewondering wekken. Buitenlandsch Overzicht. Gisteren hadden in Frankrijk in 24 districten de herstemmingen plaats voor leden der Kamer van af gevaardigden. Veel verandering zullen die in den toestand der partijen niet brengen. Niettegenstaande Gambetta's wensch zal de nieuwe Kamer niet bijeenkomen vóór half October en zal men met de herziening der grondwet wachten tot na de Senaats-verkiezingen. In het ministerie heeft Gambelta dus niet de meer derheid op zijn hand, terwijl ook de president Grévg zich liever niet door hem laat leiden. Grévy zal zich dan ook weinig storen aan den heftigen toondien de Gambettistische bladen tegen hem aanslaan. Inmiddels heeft Gambetta weder een zijner gewone sensatie-reizen ondernomen en wel ditmaal naar Hon- fleur, ter bijwoning der feesten bij de opening van het nieuwe bekken. Daar hij gezorgd heeft, dat zijn reis plan behoorlijk door de bladen vooraf is medegedeeld, kan hij ook op de gebruikelijke ovaties rekenen. De Duitsche vorstelijke personen doen niets dan manoeuvres bijwonen. De politiek is bij al die militaire vertooningen wat op den achtergrond gedrongen. President Garfield blijft vooruitgaande. Zooals men uit een telegram in een deel der oplaag van ons vorig nomrner heeft kunnen zien, breidt de opstand der Arabieren in Algiers zich meer en meer uit. Het blijkt dus dat, al heeft men in den laatsten tijd van Bou Amema en zijn bondgenooten niet ge hoord, de opstandelingen zich daarom niet geslagen achten. De Fransche regeering, die steeds voortgaat met het zenden van versterkingstroepen, toont gelukkig nu den toestand als zeer ernstig in te zien. Zij had dan ook, na het einde der Ramadan-feesten, eene uit breiding der oproerige beweging verwacht, al verzuimde zij toen de vereischte maatregelen te nemen om de gevolgen der godsdienstige geestdrijverij te voorkomen, wat in elk geval verstandiger zou zijn geweest. In het regentschap Tunis wordt het gezag van den Bey geheel miskend. Roof en plundering, vooral de aan vallen op de Fransche konvooien, nemen hand over hand toe, terwijl de demonstratien der vloot voor Soessa, Sfax en Djerba de daarvan verwachte uitwerking hebben gemist. Gemengde Berichten. - Vrijdag is te Ylissingen op het werk der heeren Volker <6 Co., nabij de voormalige Marinesluis, bij het uitbrengen van palen een stelling nedergestort doordien een ketting brak. Een der werklieden bekwam eenige kneuzingen en moest naar het Gasthuis vervoerd worden. Te St. Anna ter Muiden is een 12jarige knaap bij liet rapen van korenaren tengevolge van zijn stoeien gevallen, waarbij hem eene schaar, die aan zijn zijde hing, zoo diep in het onderlijf drong, dat zijn toestand zeer zorgwekkend is. Omtrent de mishandeling, die vermoedelijk den dood tengevolge had van den landbouwer Be B. (zie ons vorig no.) plaats gehad in een herberg gele gen in het »Patrijske," een uithoek der gemeente Stop peldijk, zegt de JIJ. Ct. nader. De overledene moet een ruw man geweest zijndie als twistzoeker hekend stond en een druk bezoeker der herbergen was. Terwijl Be B. Zondagavond in eenigszins beschonken toestand wasmoet hij met de andere herbergbe zoekers woorden gekregen liehhen, die spoedig tot eens vechtpartij leidden. Tijdens liet gevecht werd het licht uitgeblazen en zijn De B. wonden aan het hooid en schoppen tegen het onderlijf toegebracht. Toen het licht weder was ontstoken is De B., die erg bebloed was, door eenige bezoekers thuis gebracht en heelt.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1