1881. N°. 104. Zaterdag 3 September. 68ste jaargang. MIDDELBAAR 0\DERWIJS. GOESCHE Be uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding vari liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER ea WETHOUDERS van GOES toengen ter openbare kennis, dat als leerlingen tot de Hoogere Burgerschool voor jongens zijn toegelaten: Tot de Voorbereidende klasse. J. J. Warnsinck. J. Molhoek. J. P. Dentz. W. N. F. E. Stokmans, J. Van Liere. M. Snijder. E. C. Koens. J. E. Kakebeeke. J. L. Laban. P. Den Boer. H. C. P. A. Steenhoven. H. Schouwenburg. A. C. Stokmans. A. Jonquière. En voorwaardelijk F. M. Augustijn. J. Schneider. T. C. Barends. Tot de Eerste klasse. I J. Kolf Van Oosterwijk. Tot de Tweede klasse. C. J, Idenburg. J Chr. Van Pienbroek. Voorts dat na gehouden her-examens zijn bevorderd Tot de Eerste klasse. L. G. A. Van Asperen. Tot de Tweede klasse. J. C. Be Witt Hamer. A. E. Janssen. A. Geill. Tot de Derde klasse. J. Van der Warff. G. E. Janssen. Tot de Vijfde klasse. C. J. Warnsinck. Goes, den 81 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 2 SEPTEMBER 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Met vette letters hebben wij in het verslag der Woensdag gehouden raadsvergadering doen uitkomen, dat de hoofdelijke omslag voor 1882 f 1000 minder is dan dit jaar, terwijl bovendien ƒ1000 is uitgetrok ken voor eene lang gewenschte verbetering in de rioleering. Dit is nu het tweede jaar dat die be lasting met 1000 verminderde. Wij vestigen hierop nog eens even de aandacht, teneinde de ongegrondheid te doen kennen der verwij tingen van eenigen, die bij de laatste verkiezing zoo deerlijk teleurgesteld zijn in hunne verwachting en niets heter weten te doen dan het bestuur aan te vallen. Dinsdagmorgen te 9 uren zal de gemeenteraad te Goes vergadering houden ter beëediging van her kozen en gekozen leden en o. a. tot benoeming van een wethouder. Zooals men weet, moet jhr. M. J. De Marees van Swinderen als zoodanig aftreden. Naar wij vernemen is door de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der oestercultuur be sloten tot het oprichten van een oesterbeurs. Deze maatregel kan ongetwijfeld van groot gewicht worden voor de oestercultuur. Het op bepaalde tijden samenkomen van verkoopers en koopers kan grooten invloed uitoefenen op de uitbreiding van dezen tak van nijverheid, waarbij een groot gedeelte van Zuid- Beveland en ook onze gemeente zoo'n groot belang heeft. Wij begroeten dus deze poging met groote inge nomenheid en wenschen haar het beste succes toe, wat echter alleen kan worden verkregen door algemeene medewerking van groote en kleine belang hebbenden. De eerste beurs zal worden gehouden 7 October aanstaande, te Yerseke, welke gemeente, als liggende in het centrum der cultuur, daarvoor voorloopig is aangewezen. In een in de St.-Ct. opgenomen staat van mili taire nalatenschappen, afkomstig van officieren en minderen der landmacht in Ned. Indië, die bij het ministerie van koloniën kunnen opgevraagd en ont vangen worden, komt o. a. voorW. H. Benjamin- sen, geb. te Goes, ad f 0,39. De moeite van het opvragen niet waard natuurlijk Yerseke. Het telegraafkantoor alhier behandelde in Augustus 123 telegrammen. Dat is erg slapjes. De oesterverzendingen hebben nog geen aanvang genomen, een eenzaam vaatje, dat men nu en dan op een kruiwagen heen ziet rijden, uitgezonderd. Volgens de loopende geruchten zijn er dit jaar minder oesters te verzenden dan verleden jaar uit oorzaak van den zeer geringen aanslag in 1879, en zullen ze bijgevolg nog wat meer gepeperd zijn dan gewoonlijk. 's-Heer Abtskerke. Bij de Woensdag alhier gehou den herstemming voor een lid van den raad in de plaats van den heer P. Van Sluijs hebben van de 26 stem gerechtigden 16 hun stem uitgebracht, en wel 9 op den heer J. De Visser en 7 op den heer J. Ever- sen, zoodat eerstgenoemde is verkozen. Hontenisse. In de Woensdag alhier gehouden ge meenteraadsvergadering kwam onder meer andere te behandelen onderwerpen ook voor een voorstel van den heer J. O. Rosseel tot schoolgeldheffing op de openbare scholen. Dat dit voorstel wel de algemeene aandacht trok, getuigde de talrijke opkomst van het publiek, dat overigens meestal weinig belangstelling in gemeentezaken toont. Immers het gold nu hier eene verandering brengen in een reeds sedert nage noeg 25 jaren gunstig werkenden toestand, daar er hier, sedert de wet van 1857 in werking trad, geen schoolgelden meer werden geheven en daardoor ook aan de kinderen der mingegoeden, waaruit het getal schoolgaanden voor het meerendeel bestaat, gelegen heid tot ontwikkeling wordt gegeven, waarvan hier menig schitterend bewijs getuigen kan, terwijl het aannemen van een dusdanig voorstel leiden moest tot minder schoolbezoek, uithoofde de meerdere gelde lijke opofferingen, die voor een talrijk gezin hieruit moeten voortspruiten. Men kan het hier zich nog goed herinneren, dat er in die dagen toen er school geld geheven werd, bij eene nagenoeg dezelfde be volking, slechts goed een derde gedeelte der nu school gaande kinderen onderwijs genoten. De heer Rosseel die tot hiertoe lid der plaatselijke schoolcommissie was, doch binnenkort onze gemeente metterwoon gaat verlaten, wilde ons dus nog eens een slecht souvenir nalaten. Toen dit voorstel nu in behandeling zoude komen, deed zich een den lachlust opwekkend incident voor. Bij de vraag van den burgemeester om genoend voorstel dadelijk te behandelen, wenschte het raadslid Rosseel dit te verdagen, als reden opgevende, dat hij in de vergadering nog iemand zijner partijgenooten mistemet wien hij de zaak had op touw gezet, doch nu deze absent was, meende hij alleen er niet mee te kunnen doorgaan. Waarschijnlijk vreesde hij, dat zijn voorstel in het water zou vallen. Toen hem nu door den burgemeester en door een der wethouders werd opgemerkt, dat zijn voorstel schriftelijk door hem alleen was ingediend, en aan alle formaliteiten voldeed om aanstonds in behandeling te komen en het dus, indien de raad het verkoos, moest behan deld of ingetrokken worden, werd zulks in omvraag gebracht en met meerderheid van stemmen tot be spreking ervan besloten, waarop dhr. Rosseel, den strijd alleen niet wagende, overhaast de raadzaal verliet, wat tot niet weinig genoegen en spotlust der toeschouwers plaats had. Het voorstel, nu in stemming gebracht, werd met 6 tegen 2 stemmen verworpen. Gelukkig dus, dat er nog genoeg raadsleden waren, die de algemeene belangen beter begrijpen. Naar men ver neemt, was bovengenoemd voorstel uitgegaan van enkele rijke lui zonder kinderen, gerugsteund door anderen, die hier steeds ijveren om eene bijzondere katholieke school te stichten en die dus, door school geld te heffen op de openbare school, des te beter hun doel zouden kunnen hereiken. 't Is te hopen, dat den kiezers nu de oogen zullen opengaan, teneinde het getal kerkmeesters, waarvan er nu reeds 5 van de II zitting hebben in den raad, niet meer te vermeerderen en zoodoende niet geheel in de macht der geestelijken te geraken. - Tot voorzittend regent van het burgerlijk arm bestuur te Zierikzee is de heer mr. J. M. Isebree Moens benoemd. De gemeenteraad van Bergen-op-Zoom heeft af wijzend beschikt op het adres van den heer J. P. Bredius en anderenverzoekende dat de Raad de aangevraagde concessie van A. Daverveldt te Wouw, tot het leggen van een stoomtram door de bebouwde kom dier gemeente, niet verleene. Het kinderfeest, Woensdag op het Loo ter eere van prinses Wilhelmina.'s eersten jaardag gegeven is uitstekend geslaagd. Het moet een allerliefst huise lijk tafereeltje geweest zijn de vorstelijke ouders, stra lende van geluk, te zien, terwijl de 700 kinderen voorhij- trokken. Het geheel droeg een karakter van hartelijken eenvoud. De kleine nam het geschenk, een prachtige zilveren drinkkroes, aan, bracht dien aan den mond, maar wierp hem weg toen zij merkte, dat er niets in was. Dit wekte natuurlijk groot genoegen op. Dc kleine was verder, volgens verklaring van eene werkmansvrouw, yeven lief en bij de hand als 'n burgermanskind" Er waren duizenden in het park, die later HH. MM. hartelijk begroetten, toen dezen in hun midden eene wandeling maakten, en later genoten van het concert, dat het muziekkorps van de grenadiers en jagers gaven. De kleinen, die aan den stoet deelnamen, werden gisteren door H. M. onthaald. De houding vau Z. K. II. Alexanderprins van Oranje, schijnt velen nog steeds onverklaarbaar, o. a. S. G., die aan het Rott. N.blad in een ingezonden stuk de vraag doet, wat de Prins in het belang van het Nederlandsche volk tot heden verricht heeft Die vraag wordt genoemd blad gedaan naar aanleiding zijner kantteekening ten gunste van Z. K. II. op de beschouwingen over de voortdurende terugge trokken houding van den Prins van Oranje. Het daarop o. i. door genoemd blad vrij van vóor- of tegeningenomenheid, doch m elk geval met kalme waardigheid gegeven antwoord luidt in resumé als volgt »Wat de Prins voor zijn volk doet 't Antwoord kan kort en zakelijk zijnzich voorbereiden tot de taak, die hem eenmaal wacht en die door hem ern stiger wordt opgevat dan door menig anderen Yorst. »Wij weten o. a. dat geen dag voorbijgaat, of den Prins wordt de korte inhoud medegedeeld van al wat op staatkundig en sociaal gebied in de Nederlandsche pers geschreven wordt. Met belangstelling wordt doo r hem gevolgd wat in de Staten-Generaal of in den Raad van State behandeld wordtwetsontwerpen en voor drachten worden door den Prins geregeld bestudeerd en wel met zooveel ernst, dat het geene zeldzaamheid is wanneer namens hem aan de hoofden der betrok ken Departementen nadere inlichtingen worden gevraagd. Ook in den vreemde zorgt de Prins geen vreemdeling te worden in zijn eigen land." Het Nieuwsblad maakt tevens de opmerking, dat het veel gemakkelijker is voor een vorst om populair te worden door allerlei vermaken bij te wonen, dan langs den meer degelijken weg van praktische kennis van alles wat op het politiek en staathuishoudkundig terrein voorvalt. Men vergete, dit voegen wij hierbij, niet hoe onzen Kroonprins eerst kort het vooruitzicht om eenmaal Koning te moeten worden werd geopend en hoe er ter verklaring van zijne houding wellicht quaestiën zijn van te teederen aard, dan dat men die kan openbaren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij het dezer dagen te 's-Hage gehouden examen voor leerling-telegrafist (vergelijkend gedeelte) hebben 45 van de 44 kandidaten voldaan. No. 1 was de eenige vrouwelijke candidaat. O. a. is ook geslaagd de heer P. J. Waale, van Zierikzee, thans klerk op het rijkstelegraafkantoor alhier. Het totaal van de 8e lijst in de Standaard der collecte voor scholen met den hijbei bedraagt van 300 locale comite's f 61,170.88. De afdeeling Spijkenisse van de vereeniging «Volksonderwijs" heeft een maatregel genomen, die navolging verdient. Zij reikt nl. aan de getrouwe schoolbezoekers kaarten uit, vermeldende, dat zij hun de som van éen gulden schonk, om te beleggen in de Rijks-postspaarbank en daarin gedurende minstens 5 jaren te laten staan. Zij geeft daarbij een der bestaande formulieren van de Rijks-postspaarbank, waarop 20 postzegels a 5 cent kunnen worden vast gehecht. De heer G. B. Lalleman, hoofdredacteur van De We/e/cer, herdacht Dinsdag den dag, dat hij gedurende 40 jaar als hoofdonderwijzer, eerst te Stad aan 't Haring vliet, daarna te Moordrecht, bij het openbaar onderwijs werkzaam is. Van verschillende zijden ontving de jubilaris blijken van genegenheid en belangstelling. Landbouw en Veeteelt. Verzoeken om dispensatie van verbodsbepalingen betreffende het invoeren of doorvoeren van buiten 's lands van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen en hoornen, alsmede van allen afval van genoemde dieren, moeten zonder onderscheid gericht worden tot den Commissaris des IConings in de provincie, waarin de belanghebbende woont. Op zoodanige telegrafisch tot den Minister van B. Z. gerichte verzoeken kan niet worden beschikt. Uit Deventer meldt men, dat de opbrengst der late aardappelen buitengewoon groot en de qualiteit uitmuntend is. De ziekte heeft bijna geen schade veroorzaakt. De schade, door de ongelukkige Augustus-maand aan den landbouw in het Yereenigd Engelsch Koninkrijk toegebracht, is onberekenbaar. Uit alle deelen des lands luiden de berichten even jammerlijk. De graan oogst, die meer dan matig goed beloofde te zullen uitvallen, is door de aanhoudende plasregens van de jongste vijf weken grootendeels mislukten duizenden pachters, die dapper aan den langen tegenspoed het hoofd boden, zullen straks, reddeloos ten gronde gericht, den kamp moeten opgeven. De prijs van het graan is reeds aanmerkelijk gestegen; en daar ook in Amerika de oogst niet meegevallen is, zoo staat er in Engeland, misschien ook elders, dezen winter duur brood voor de deur. Overzicht van den stand der koersen. Het bericht, vermeldende dat het Czarenrijk an dermaal een beroep op de kapitaalmarkt zal doen, was het belangrijkste nieuws dat ons onder de oogen kwam. Alhoewel wederom een buitenlandsche goud- leening gesloten zal worden, zou toch een der voor naamste Petersburger financiëele instellingen met de uitvoering worden belast. Vreemd genoeg; zouden de Amsterdamsehe en Londensche huizen eenigszins huiverig geworden zijn hun goeden naam of hun grooten invloed in gevaar te brengen? Of zou het Russische gouvernement afgeschrikt zijn door de ongunstige voorwaarden, welke vroegere émittenten nu meenden te moeten stellen? De opgenomen bedragen zouden benoodigd zijn tot consolidatie van vervallende schat kistbiljetten, andere uitgaven (welke?), terwijl het res- teerende bedrag zal aangewend worden tot verheffing der valuta, m. a. w. tot vermindering van het zoo genaamde goud-agio, waardoor het betaalmiddel nader aan zijn normalen toestand gebracht wordt. Teleur stellend is het, dat de nieuwe leening niet schier uitslui tend voor de valuta-verheffing zal uitgegeven worden; dit is toch zoo hoog noodig. 't Is een reusachtige on derneming om daartoe te gerakendaarom echter mag ze niet worden uitgesteld, neen, eischt ze veeleer de eerste en krachtigste regeeringszorg. Een weinig bezui niging op de legerkosten, waarvan onlangs sprake was, doch wat helaas later weder is tegengesproken, moge op zich zelf alle toejuiching verdienen, vergeleken bij belastinghervorming, verheffing van de koopkracht van den roebel en oplossing van het agrarische vraag stuk, is ze haast de aandacht niet waard. Wil Rus land ten opzichte van zijne steeds toenemende gelde lijke verplichtingen gerust de toekomst tegemoet gaan, dau behoort het aan de drie laatstgenoemde onder werpen zijn volle aandacht te wijden. Meer op maat regelen, waardoor de voortbrenging bevorderd wordt, komt het aan, dan op bezuiniging, hoe wenschelijk evenwel ook deze is immers hoe hooger de nationale voortbrenging stijgt, hoe meer er kan gemist worden voor de huur van de opgenomen kapitalen. Minder algemeen bekend nu is het dat Rusland te dien op zichte veel, zeer veel zou kunnen doen door conversie van het daar bestaande communaal of gemeentelijk grondbezit in privaten grondeigendom. Van uit alle deelen der aarde, waar privaat grondbezit bestaat, komen de eenparige getuigenissen dat er geen vlijtiger, geen spaarzamer klasse van lieden is dan die der boereneigenaars. Geen arbeid is hun te zwaar; zij hechten zich aan hun land als aan hun leven. Die krachtige prikkel nu tot onvermoeide werkzaamheid, onverdeelde toewijding wordt in Rusland nog schier geheel gemist en toch is zij hoogst noodig om de draagkracht der bevolking te verhoogen, zoo onmis baar bij de toeneming van den schuldenlast. Om de soliditeit van Rusland aan te toonen, is het niet vol doende te wijzen op de onmetelijke uitgestrektheid en de natuurlijke rijkdommen van het land; deze beduiden weinig of niets zoo niet tegelijkertijd de voorwaarden bestaan, die allergunstigst werken om die natuurlijke rijkdommen tot maatschappelijken rijkdom aan te wenden. 't Behoeft geen verwondering te baren dat, met het oog op de nieuwe leening in verband met steeds voort durende innerlijke zwakheid van het rijk des Keizers aller Russen, de noteering eene vermindering aanwijst, die zich in mindere mate ook tot de Russische spoor wegwaarden uitstrekt. Ook de Amerikaansche Spoorwegwaarden verkeer den in ietwat gedrukte stemming; opmerkelijk is het dat de Collateral Trust-Bonds (Union Pacific) daarentegen eene verhooging aantoonen van 106 tot 108% pet. met het oog op de teleurstelling, dat de Maatschappij reeds begonnen is met de aflossing dier stukken bij uitloting a 105. Niettegenstaande kan, wiskunstig gerekend, de koers nog ietwat verhooging toelaten om hetzelfde standpunt te bereiken, waarop de andere koersen staan; toch is zoo'n aflossing schijn baar altijd een verlies. We mogen niet vergeten dat de rentestand in de laatste dagen gerezen is, zoodat eene geringe vermindering over de geheele koerslijst •wel gemotiveerd zou zijn; als altijd blijkt de invloed van den hoogeren stand van den rentevoet het meest uit de noteering onzer N. W. Schuld (Napoleon's zaliger nagedachtenis) door eene niet onbeduidend verliesje. Oostenrijkers en Portugeezen weinig veranderd', de eerste iets zwakker. Egyptenaren leden eenigszins onder de berichten aangaande de woelingen in het leger en de naderende ministeriëele crisisde financiëele toestand is evenwel ongeschokt gunstig. Peruanen en Columbianen lijden onder een mengsel van onverschilligheid der regeering en fraude van be langhebbenden. De effecten Stoomvaart Zeelandreeds zoo rijp aan droevige ondervinding, gaan geen blijde dagen tege moet, nu er veel kans bestaat dat er eene nieuwe verbinding tusschen Engeland en het vaste land tot stand zal komen. Als de reeds zoolang teleurgestelde «Zee land maar niet in den toenemenden strijd om 't leven ondergaat 1 De lezers weten, dat ze op zwakke beenen staat, hoe jammer ook voor het vorstelijk.blijk van belangstelling van wijlen den waardigen Prins Hendrik die de 4% pet. leening voor aflossing, en. interest-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1