1881. N°. 103. Donderdag 1 September. 68ste jaargang. Gemeente-Begrooting. Belasting op de Honden. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met hijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel rneer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per MIDDELBIAK ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat als leerlingen tot de Hoogere Burgerschool, voor jongens zijn toegelaten Tot de Voorbereidende klasse. J. J. Warnsinck. J. Molhoek. J. P. Dentz. W. N F E. Stokmans. J. Van Liere. >1. Snijder. E. C. Koens. J. E. Kakebeeke. H. C. P. A. Steenhoven. H. Schouwenburg. A. C. Stokmans. A. Jonquière. F. C. Barend: ***- En voorwaardelijk F. M. Augustijn."^ J. Schneider. Tót de Eerste klasse. J. L. Laban. I J. Kolf Van Oisterwijk. P. Den Boer. Tot de Tweede klasse. C. J. Idenhurg. J Chr. Van Pienbroek. Goes, den 31 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze den ingezetenen der gemeente, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1881 door hen, ter voldoening van art. 203 der gemeentewet, aan den gemeenteraad, in zijne openbare vergadering van heden, is aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij tot den 15 September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl afschriften tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Goes, den 31 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de Raad in zijne vergadering van heden heeft vastgesteld het suppletoir kohier van de belasting op de honden voor dit jaar en dat dit kohier andermaal ter inzage zal liggen ter secretarie der gemeente, van heden tot en met Vrijdag den 9 September a. s., op eiken werkdag van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, kunnende door belanghebbenden gedurende dien tijd tegen hunnen aanslag bij Gedeputeerde Staten bezwaren (op ongezegeld papier) worden ingediend. Goes, den 31 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HaMER De Secretaris, HARTMAN. GOES, 31 AUGUSTUS 1881. Officiëele Mededeelingen. Bij kon. besluit is aan F. B. De Costerop verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsv. dijkgraaf van den Magdalenapolder, en is benoemd tot gezworen van den Kruispolder-P. J. Cappendijk. Benoemd tot kantonr.-plaatsverv. te Tholen J. C. Benteyn, notaris aldaar. Z. M. heeft met ingang van 1 ^Sept. a. s. be noemd tot scheepsklerk bij de zeemacht J. Van Gorsel. O.-Indie. Overgeplaatst bij het O. L. onderwijs voor Europeanen, als 4e hulponderw., van Kendal naar Samarang de onderw. 3e kl. A. Roose. Benoemdtot predikant te Pekalongan dr. W. Van Lingen; bij den waterstaat tot opz. 3e kl. J. K. C. Fehrbij het algemeen beheer voor den dienst der staatsspoorwegen tot tijdelijk 3e comm. jhr. L. W. De Casembroot. Mededeelingen op verschillend gebied. Bij de «Maatschappij tot teelt van en handel in schelpdieren de Ooster-Schelde," te Wemeldinge ge vestigd, zijn benoemd als commissarissen de heeren L. P. Zocheradministrateur, en J. Van der Vlugt; als directeur de heer A. C. De Blinde. Tot bestuurslid der Nederlandsche vereeniging van gemeente-ambtenaren, die 900 leden telt, is in eene Dinsdag gehouden vergadering o. a. gekozen mr C. J. Pickéburgemeester van Middelburg. De stoomtram tusschen Middelburg en Vlissingen zal eindelijk 1 September worden geopend. Maar men juiche nog niet te vroeg, men zal van Middelburg met dat middel van vervoer Vlissingen kunnen bereiken als men eerst naar den Abeele wandelt. Bagage kan men ook meenemen; van 1-15 kilogram zijn vrij. Wie daarmee eerst naar den Abeele moet wandelen, zal toch beter doen per trein of barge te reizen. Bij deze onderneming geldt wel: alle beginselen zijn moeielijk. In ons vorig no. werd bericht, dat van de be manning der Nederlandsche vloot, die 65'jaren geleden aan de tuchtiging der Algerijnen deelnamnog in leven is de heer C- H. Röpcke. Naar men nader verneemt is deze niet de eenige overgeblevene. De heer jhr. Pieter Dames Van Citters te Oostkappelle, oud-zeeofficier en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, diende tijdens het gebeurde voor Algiers als adelborst 2e kl. aan boord van het admiraalschip, gekommandeerd door den kapitein ter zee A. W. De Man. Ook in Rotterdam is nog een van die bemanning woonachtig. -Hofberichten. Zooals onze lezers wel gemerkt zullen hebben is onze Koning erop uit eene buitenplaats te koo- pen. Deze zou moeten dienen voor onze Koningin. Eerst was er sprake, dat Z. M. het prachtige en bekende buiten de Oorsprong te Oosterbeek zou koopen; thans moet hij zich bepaald hebben tot het landgoed Gruns- foort, onder Renkum, dat hij Maandag, zooals men weet, bezocht. Dit zal voortaan heeten «Wilhelmi- na'soord". Z. M. wenscht ook nabij het Loo wedrennen te doen houden, evenals te Bussum. Voor dien, a. s. jaar in het Gooi te houden, heeft Z. M. reeds drie prijzen toegezegd, namelijk een Hollandsehe sjees, een prach tig paard voor den wedren door officieren van het Nederlandsche leger, en een gouden zweep. Prinses Wilhelinina is heden éen jaar geworden. Z. K. H. Alexanderprins van Oranje, is Zon dagochtend te Parijs aangekomen en afgestapt aan het Hotel Continental. De prins bracht Maandag in het hötel een bezoek aan den Koning van Hawai. Het on derhoud duurde geruimen tijd. Ka lakua had eerst zijn verlangen te kennen gegeven om den Kroonprins te zien en bood hem, evenals onzen Koning, het groot kruis zijner orde aan. De Minister van Oorlog heeft, met 's Konings machtiging, bepaald, dat aan manschappen, die zich schuldig maken aan dronkenschap of aan het plegen van ongeregeldheden en vechterijen, het buiten dienst dragen van sabel of bajonet minstens 3 maanden kan worden verboden, met bestendiging van het verbod voor een bepaalden tijd indien herhaling der overtre ding gevreesd wordt. Loopende het verbod verbeurt de militair alle gunst, als verlof, avondpermissie enz. In verschillende kranten leest men berichten betreffende emigratie naar Transvaal. Die berichten zijn nog al verschillend. De heer H. J. Maarschalk, die daar bij het zoo prachtig ingerichte kadaster werkzaam is, wekt jongelieden, welke daar heen willen en eenige maanden als schoolmeester bij de Boeren wenschen dienst te doen, op zich tot hem te wenden, mits zij onderwijs kunnen geven in 't schrijven, lezen, rekenen, geschiedenis en aardrijkskunde, en bewijzen van goed gedrag kunnen geven. Na eenigen tijd kunnen zij eene andere betrekking zoeken, er is dan, volgens hem, wel carrière te maken. Ds. Lion Cachet raadt in de Standaard echter voorzichtigheid aan vooral in dezen tijd, terwijl de heer Bok, staatssecre taris, het daarheen gaan goedkeurt, mits men eenig kapitaal, een f 6000 minstens, meeneemt. Hij noemt dat schoolmeestershaantje niet heel prettig. Onze voormalige landgenoot baron Mackay oud-lid der Tweede Kamer, is door koningin Victoria tot Pair van Engeland benoemd. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Biervliet. De beroepen predikant A. Wanderthans te Drimmelen, schreef ons, dat hij zijn beroep in ern stige overweging nam. Ons kerkbestuur, om meer kans van slagen te hebben, verhoogde het jaarlijksch trak tement van f1200 met eene toelage ad f50. Ds. J. P. Nonhebei, te Middelburg, is te Dordrecht beroepen. Bedankt voor het beroep naar Sint-Anna-Ter- Muiden door ds. II. J. Krol te Ter-Neuzen; naar Est, classis Zalt-Bommel, door L. D. G. Krol, te Zaamslag. Benoemd tot kapelaans: te Yzendijke de heer A. J. Van Eekelen; te Hoofdplaat, de heer A. J. Theuns; te Graauw de heer J. A. C. Jongeneelen. Hoofdplaat. De gemeenteraad heeft uit eigen be weging de jaarwedden van de heeren P. Luijpen en J. Van der Hart, hoofden der scholen, verhoogd met f100 en f50. Beide onderwijzers, te Hoofdplaat en het gehucht Slijkplaat, genoten tot heden f700 als jaarwedde. De collecte voor de school met den Bijbel heeft opgebracht,te Kloetinge, f 48/90, Tholen, f 20,25, Aardenburg met Zuidzande f 35,60. De 7e door den Standaard gepubliceerde lijst be draagt in totaal, van 250 locale comité's, f 56,599,75. De heer J. A. Snijderte Stavenisseis tot hulponderwijzer benoemd te Wilnis. De heer E. W. Musbouwkundige te Zierikzee, heeft het plan voor eigen rekening een ambachtsschool op te richten, die, naar de punten van het program te oordeelen, vrij volledig zal zijn. De Levensverzekering-Maatschappij, opgerichtdoor het Ncderlandsch Onderwijzers-Genootschap, telde, op 15 Aug. II. 994 contracten, verzekerd voor fl,577,225 tegen f 40,654,62 jaarlijksche premie. Volgens het oordeel van den heer dr. P. Van Geer, hoogleeraar te Leiden, die op verzoek der directie de berekeningen naging, mocht de maatschappij niet slechts soliede, maar zelfs oversoliede heeten. De Hoogere Burgerscholen voor jongens werden in 1878/79 bezocht door 3752 leerlingen, die volledig onderwijs genoten, en nog ongeveer 400, die enkele lessen bijwoonden. In Holland werd het meest gebruik gemaakt" van deze inrichtingen, het minst in Noord- Brabant en Drente. Het best bezocht zijn de hoogere burgerscholen te 's-Gravenhage, Amsterdam, Leiden, Dordrecht, Rotter dam, Groningen, Leeuwarden, Utrecht en Haarlem. Het minimum leerlingen, dat wil zeggen 25 of daar heneden, vond men te Warffum, Winterswijk en Apeldoorn. De gewesten wisselen af van 39 leerlingen in Drente tot 979 in Zuid-Holland. Bij de overgangs-en eind-examens aan de Staats- Tuinbouwschool te Gent is van het tweede tot het derde studiejaar overgegaan de heer P. Crullvan Tholen. Kunstnieuws. Zouden wij het Goesche publiek en allen, die morgen, Donderdag, onze gemeente ter gelegenheid der kermis bezoeken, eens opmerkzaam mogen maken op het con cert, dat des namiddags te twee uren in de sociëteit Van ongenuchten vrijzal gegeven worden door de Harmonie Unie" van Roosendaal? De leden der sociëteit met hunne huisgenooten, die vrijen toegang hebben, mogen vooral wel door een talrijke opkomst het bewijs leveren, dat zij de welwil lende poging van dit harmoniegezelsehap op prijs stellen. Geheel belangeloos toch komt de Unie dit concert geven. Daarbij is ons verzekerd dat het een zeer ver dienstelijk korps is, dat in Bergen-op-Zoom dikwijls eene uitvoering geeft, waarover men steeds zeer tevreden is. Het is voor zoover wij weten voor het eerst, dat de Unie hier speelt, en tevens dat zulk een gezelschap hier zoo'n welwillende poging doet; voor het vervolg zou het daarom dus te meer gewensclit zijn, dat de bezoekers een groot aantal toehoorders hadden. Het programma is samengesteld als volgt 1. »Le Chromatique," Marche, Dêthise. 2. »LePré aux Clercs," Potpourri, Hérold. 3. »Neige et Volcan," Valse, J. Klein. 4. »Fantaisie Hongroise," Steenebmigge. 5. »La Renaissance," Ouverture, JSihoul. 6. Polka de Concert," Renard. 7. »Les deux Foscari," Fantaisie, Flahaat. 8. »L'Eclair," Galop, Briffaux. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. In het hotel Zoutkeet alhier is heden (Woensdag), ten overstaan van den notaris J. M. Pilaarverkocht een woonhuis en tuin in de 's Heer Hendriks- kinderenstraatsectie D no. 1139, aan komende erven den heer J. Van Sp hin der c. s. Dit is verkocht en toegewezen op command aan den heer W. De Bestete Goes, voor f 1860. Landbouw en Veeteelt. Wolfaartsdijk. De gewone driemaandelij ksche ver gadering van de vereeniging Landbouw en Veeteelt, op jl. Maandag 29 Augustus alhier gehouden, vond geen talrijk bezoek, hetgeen te verwachten was, wijl die dag druk besteed moest worden tot het inzamelen van veldvruchten, welke bij den aanhoudenden regen in dezen tijd des oogstes reeds zoo jammerlijk be schadigd zijn. Van hen, die het beantwoorden van vragen op zich genomen hadden, waren dan ook slechts twee leden tegenwoordig, van welke J. Van der Baan een antwoord voordroeg op de vraag: «Zijn de kie viten nuttig of schadelijk voor den landbouw?", en C. Zuijdweg, op de vraag: «Welk landbouwstelsel houdt men in dezen tijd voor het beste, daar het blijkt, dat het zevenjarig niet voldoet?", welkeriaatstgemelde beantwoording tot belangrijke discussiën ruimschoots aanleiding gaf. De vraagbus bevatte ditmaal geene nieuwe vragen, zoodat nu overgegaan werd tot de verloting van voorwerpen onder de tegenwoordig zijnde leden, welke als prijzen te beurt vielen aan G. De Jager, J.P. Platteeuw en L. De Pagter, waarvan de eerste bestond in eenen fraaien haan, zijnde ge kruist ras van de lichte Brahma-poetra met den Langshain-haan. Eindelijk leverde de voorzitter, G. De Jager, eene bijdrage over het onderwerp: «Weid uw melkvee rustig", waarna de secretaris, J. Van der Baan, het bijeenzijn besloot met eene voordracht over de vraag: Wat dunkt u van het weêr?", welke thans als met bedruktheid over veler lippen gaat, daarbij gewagende van hetgeen de meteorologen aan wenden om tot eenige weervoorspelling voor eene bepaalde plaats te geraken, en van de meeningen, welke door het volksgeloof nog zoo vaak, ten opzichte van weer en wind, min of meer ten onrechte, gekoes terd worden. Bath. In een tuin alhier is een aardappelstruik gespitwaaraan zich niet minder dan i 49 aardap pelen bevonden. Mejuffrouw Setine Muller en de heer Wouter Sluis beiden te Goes en in. Beveland wel hekend zullen ook op de landbouw- en veetenstoonstelling te Bergen-op-Zoom boter en kaas maken. De heer H. J. E. Gerlach doet in de Landb. Ct. eene mededeeling omtrent de op zijne hoeve Klein Toorenvliet te Koudekerke genomen proeve met het zaaien van Bromus imermis. Hij zaaide die op vrij krachtigen kleigrond den 25 Maart, met een hoeveelheid zaaizaad van 50 a 60 kilo per bunder, waarmede een vrij dichte stand van 't gewas verkregen werd. Na eene overbemesting met verdunde aalt, werd den "15 Juli met het maaien aangevangen. De opbrengst meent de heer Gerlach te kunnen schatten op 42,000 kilo'per H.a., welke hoeveel heid echter zonder twijfel kan stijgen tot op 42 a 45,000 kilo, bij zeer dichten stand en op. vruchtbaren grond. De Bromus wordt als groenvoeder en in gedroogden toestand zeer gaarne door het vee gegeten. «Naar mijn oordeel schrijft hij verder kan de plant van veel gewicht worden bij den aanleg van kunstweiden, ten minste wanneer het zal blijken, dat ze bestand is tegen onze gemiddelde wintertemperatuur. »In onze provincie, vooral op Zuid-Beveland, worden vele streken aangetroffen, waar 't hoogst moeielijk is grassen en klavers te teelen. Bij eenigszins warmen zomer sterven die planten eensklapswaarschijnlijk tengevolge van de aanwezigheid van wit zand onder den bovengrond, welk zand alle vocht aan den boven grond onttrekt en dien tevens dermate verhit, dat de planten moeten sterven. «Mocht nu de Bromus eens blijken tegen hitte en droogte bestand te zijndan zou ze voor bovenge noemde streken van onberekenbaar nut kunnen wor den, daar slechts gebrek aan weide die landbouwers verhindert om hun veestapel uit te breiden, en alzoo een grootere mestproductie te verkrijgen, welke toch voor dergelijke gronden onontbeerlijk is." OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op WOENSDAG den 31 AUGUSTUS 1881, des namiddags te 2 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 10 leden en de Secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren jhr. M. J. De Marees van Swinderen, C. E, Massee en J. M. Pilaar. I. De Notulen der vergadering van den 5 Augustus jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die alle, zooveel noodig met goedkeuring, voor noti ficatie worden aangenomen: lo. dat burg. en weth., in plaats van den heer H. J. G. Hartman, op zijn verzoek eervol ontslagen, hebben benoemd tot adjunct-commies ter Secretarie den heer V. V. R. C. R. baron Van Heemstra, die den 22 Augustus zijne betrekking heeft aanvaard; 2o. dat aan het rijk vergunning is verleend tot het leggen van een ondergrondskabel voor de tele graaf, van af het kantoor door de School- en Singel straat, over de Kreukelmarkt, door de Bondewijn De Wittestraat en den Stationsweg naar het station; 3o. dat tengevolge van de bebouwing van den Oostsingel aldaar eene uitbreiding aan de straatver lichting is gegeven, waardoor waarschijnlijk de toe gestane som voor straatverlichting zal worden over schreden 4o. dat aan de vereeniging van werklieden is ver gund het renteloos voorschot der gemeente tot nader order te behouden en de ontvanger der gemeente is gemachtigd de quitantie daarvan als geldswaardig papier in de kas te beschouwen; 5o. dat op Zaterdag jl. de verpachting heeft plaats gehad van eenige gemeente-eigendommen en dat daar van de uitslag is geweest, dat zijn gegund; het land in de Oude Haven aan Franciscus Cornu, voor ƒ180 'sjaars; het land beoosten de Haven aan Johannes Proost, voor f 40 's jaars de grasëtting van de wegen van het sluisje in den Poel langs den Westsingel tot aan den 's-Heer Hen- drikskinderendijk voor 10, en die van de wegen in den Poel voor 30 's jaars, beiden aan Cornelis Schrijver. III. Nog deelt de Voorzitter mede, dat van de Commissie tot de (Economische Spijsuitdeeling het gewone jaarlijksche verzoek is ingekomen, om haar te adsisteeren hij het doen van rekening en dat als cara-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1