1881. N°. 101. Zaterdag 27 Augustus. 68sle jaargang. DE ZANGER. Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING. PATENTRECHT. MIDDELBAAR ONDERWIJS. MENGELWERK. BRUG OVER" DE HAVENT GOES, 26 AUGUSTUS 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. ~CS< GOËSCHK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct,, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en cèntant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. PROVINCIE ZEELAND. Op Vrijdag 2 September 1881, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring door den Commissaris des Koniugs in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedepu teerde Staten, en in hij zijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het uittrekken van éen en het plaatsen van twee dukdalven op de hinnenreede van Brou wershaven, hehoorende tot de zeewerken in de provincie Zeeland, (Raming f 815.) Deze aanbesteding zal geschieden hij enkele inschri)ving, volgens 441 der Algemeene Voorschrifteu, gewijzigd bij be schikking van den Minister van "Waterstaat, Handel en Nij verheid van 17 Januari 1S81 no. 6, afdeeling Waterstaat A. Het bestek no. 170 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten,, te be komen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Op 27 en 29 Augustus 1881 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaan; voorts zijn nadere inlichtingen te bekomen hij den Hoofdingenieur te Middelburg en hij den Ingenieur te Zierikzee. 's-Gravenhage, 21 Juli 1881. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter ken nis van een ieder, wien bet aangaat, dat bet kohier no. 4 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18811882, op beden ter in vordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belas tingen binnen deze gbmeente, en ieder verplicht is zijnen aan slag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 25 Augustus 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Toelating*- en Her-examens. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren den belanghebbenden dat het toelatings-examen voor de aangegeven leerlingen der Hoogere Burgerschool zal gehouden worden op MAANDAG DEN 29 AUGUSTUS dat de her- Novelle van KAREL HEIGEL. Burgi en Jozef waren verdwenen. Daarentegen was de apotheker komen opdagen. Toen deze het zomer huisje binnenstapte, vond hij daar mooi Antje, met geheel haren stoet van aanbidders. De oudere heeren uit Kirchheim vereerden haar als de gebiedster over keuken en kelder van het voornaamste hotel, de jon geren zagen in haar meer de tante van het lieve nichtje. Het tafereel, dat de apotheker ophing van het groote gedrang op het feestterrein, noopte Anna om van den voorgenomen tocht daarheen aftezien. In het zomerhuisje was jnooi Antje een zeer vrien delijke gastvrouw. Door de vele menschen, die daar door elkander liepen of stonden te praten, lette men niet op de afwezigheid van het nichtje. Schlumberg had voor niemand oog en oor dan voor den voogd. Nauwelijks had deze zich van de overigen afgezonderd, om eens een blik te .werpen op de bewegelijke men- schenmassa langs de oevers van het meer, of Schlum berg stond naast hem. 't Was enkel berekening en misschien ook was zijn geweten tegenover den ouden heer niet al te zuiver. Terwijl zij zoo naast elkander stonden, begonnen de roeiers een liedje te zingen. Niettegenstaande het geheele meer zoo kalm was als het water in een regenbak, scheen het den zangers toch eigenaardig toe een krachtig zeemanslied aan te heffen, o. a. «Als de golven ruischen en de stormwind huilt" enz. »De Goldenauers .zingen vrijgoed", begon de apo theker tegen Schlumberg, maar 'k zie den jongen Turtschenthaler niet onder hen. Waar is uw vriend Turtschenthaler »Die jonge vriend schijnt u nog al te interesseeren", antwoordde de ander ontwijkend. «Buitengemeenriep de apotheker en deze was niet Uitgepraat over de goede hoedanigheden zijn van jon- exameas voor de leerlingen dier inrichting zullen plaatshebben op WOENSDAG DEN 31 AUGUSTUS; en dat het toelatings examen voor de aangegeven leerlingen der Burger-Avondschool zal afgenomen worden op ZATERDAG DEN 10 SEPTEMBER aanstaande, allen te beginnen des voormiddags te 9 uren. Goes, den 26 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A It T M A N. BURGEMEESTER en "WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, wegens vernieu wing van het dek op de draaibrug, de passage over die brug voor rijtuigen gesloten blijft tot en met Donderdag den ]en September e. k., en dat gedurende dien tijd langs de begraafplaats behoort gereden tc worden. Goes, 26 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Naar men verneemt is door het bestuur der Breede Watering bewesten Yerseke éen maatregel genomen, die veel zal bijdragen tot verbeterde water- loozing en waterberging. De betrokken eigenaren of "gebruikers van gronden nl. zijn uitgenoodigd tot liet verruimen en verdiepen van langsliggende waterlei dingen of slooten en, het voorzien der dammen of toegangen van duikers enz. van grootere afmetingen. 's-Heerenhoek. Tot gemeente-vroedvrouw alhier is benoemd mejuffrouw E. Schouten van Scherpenisse. Sint-A.nnai.anli. De rekening dezer gemeente over f880, Donderdag door den Raad voorloopig vastge steld, bedraagt in ontvangst: ff2055,93; in uitgaaf f 10327,79; sluitende alzoo met een batig saldo van ff 728.14. De voornaamste posten van ontvang bedragen: Goede sloten van vorige dienstjaren f 1560,67; op centen op de grondbelasting f 919,19; id. op deper- soneele belasting f 1211,94 4/5 rijks personeele be lasting f2908,60; hoofdelijke omslag f2662,88 kaai en havengeld f 480,40. En de voornaamste uitgaven Jaarwedden gemeente-ambtenaar en kosten gemeente bestuur f1900. Kosten onderwijs, jaarwedden enz. f 2570. Bestrating f 1259,82 bouwen van een brand spuithuisje, met een verblijfplaats voor de door de po litie aangehouden personen, f749,75intressen van ka pitalen f202. Aflossing f 1050. Armwezen f583,40 De notaris C. Le Nobel en een aantal ingeze tenen van Oostburg hebben den Minister van Finan ciën verzocht, het kantoor der registratie van Sluis derwaarts over te plaatsen. gen gast. Schlumberg hoorde dat aan, maar verloor ten slotte zijn geduld. »Ik begrijp niet", viel hij hem in de rede, »hoe men een en denzelfden persoon zoo hoog kan prijzen en toch zoo slecht behandelen." «Hoe bedoelt ge dat?" vroeg de apotheker. Schlumberg talmde met een antwoord. Het viel hem toch niet zoo gemakkelijk zijn vriend te verraden: maar aan den anderen kant was het toch zoo ver leidelijk om den gewichtigen man tot dankbaarheid en wederdienst aan zich te verplichten. Hij keek op zijn horloge. Toen zeide hij met zekere plechtigheid «Mijnheer de apotheker, weet gij wat tegenwoordig uw oudste dochter in het schild voert?" De oude heer zag den vrager met groote oogen aan.- Maar dadelijk schoot hem de grap te binnen, waarvan zijn pupil hem gesproken had. «Weet gij het?" hernam de ander lachend. »Ik weet het", zeide Schlumberg»zij gaat er met Turtschenthaler van door." Er van door?" riep de oude, nog niet van den eersten schrik bekomenDmaar dat is volstrekt onnoodigI" liet hij er na een oogenblilc pauze op volgen. »Wel zeker", zeide Schlumberg«heiden beminnen elkander, maar gij weigert uwe toestemming «Ik mijn toestemming weigeren? Mijnheer, ik ge loof dat er een groot misverstand plaatsheeft. In tegendeel het is sedert lang een lievelingsdroom van mij geweest, dat de zoon van mijn ouden vriend Turt schenthaler en mijn pupil Burgi nog eenmaal een paar zouden worden!" Nu was de beurt aan Schlumberg om versteld te staan. Burgi?! Burgi Immelbom? »Ja, zeker, wist ge dat niet!" lachte de oude, die van de ware oorzaak van Schlumberg's schrik niet het minste vermoeden had. Ten slotte biechtte hij de poets, die men Schlumberg had willen spelen. Deze was woedend. »Zoo'n valschheid!" riep hij; «zoo'n huichelarij! Ik zal zulk een beleediging niet ongewroken laten." «Het idéé ging oorspronkelijk van mijn pupil uit", Den 20 Augustus 11. vergaderden te Axel de gecommitteerden van een twintigtal polders, om in gevolge het bekende voorste! van den heer L. Van Waesberghe Janssens, lid der Staten van Zeeland te Hulst, over te gaan tot het kiezen eener commissie, die de noodige stappen zal moeten doen, om verbe tering te verkrijgen in de suatie der daarbij betrokken polders door de rijkswaterleiding ten oosten van het kanaal van Ter Neuzen. In die commissie werden gekozen de heerenL. Van Waesberghe Janssens, voorzitter, mr. F. Walter, secretaris-penningmeester, beiden te Hulst, IJ. Onghena te Zuiddorpe, Julien De Borchgrave te St.-Gilles en E. Lippens te Gent. Z. K. II. de Prins van Oranje, die Donderdag 30 jaar is geworden, zal zich eerstdaags voor gerui- men tijd naar het buitenland begeven, De Zutf. Ct. meldt, dat prinses Wühelmina dezer dagen met gunstig gevolg is ingeënt. De min der prinses zal, na volbrachte taak, een pensioen van f 400 krijgen. Bij kon. is aan mr. S. Vissering, ex-Minister van Financiën, een pensioen van ƒ4000 verleend. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Augustus jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim ƒ38,174. Een vergelijkend examen van candidaten voor de betrekking van surnumerair bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal op 13 Oc tober a. s. worden gehouden aan het Centraal-Bui eau dei' Maatschappij te Utrecht. Aanmelding, onder over legging van stukken, uiterlijk op 3 October hij ge wonen brief, aan den secretaris der Maatschappij te Utrecht. Zij, die in het bezit zijn van een diploma van eind-examen van een H. B. school met 5jarigen cursus, worden zonder examen geplaatst. De candi daten moeten den leeftijd van 16 jaren bereikt en dien van 35 jaren niet overschreden hebben. Het Vad. meldt als zeker, dat bij het begin van de zittingen der Tweede Kamer mr. Veegens zijn ont slag zal vragen als griffier dier Kamer. Volgens het thans verschenen definitief pro gramma zal aan het taal- en letterkundig congres te Breda deelgenomen worden door 62 Noord- en Zuid- Nederlandsche letterkundigen, terwijl verschillende cor- poratiën en dagbladen zich mede zullen doen vertegen woordigen. -De commissie voor de Sarphati-loterij, waar van de trekking zal plaatshebhen op 26 Sept., heeft alle loten geplaatst. Het kapitaal, benoodigd voor het Sarphati-monument, is nu hijeen en de aanvang van het werk hangt slechts af van den park-aanleg te Amsterdam buiten de Utrechtsche poort door de ge meente. In dit park toch zal het monument verrijzen. De heer J. W. Lem, emiritus-predikant van St.-Pancras, heeft aan het stedelijk museum te Alk- zeide de apotheker; «jonge meisjes houden veel van grappen! Wat kunnen wij oudjes daar tegen doen!" «De jeugd, vriend! de jeugd!" «Goddank! ge vergist je toch Schlumberg", hij hield de hand hoven de oogen en keek naar den tegenovergestelden oever «daar gaan ze alle duivels arm in arm en sapperloot, is die meid zot! Ze kussen elkaar! daar zal ik dan toch En weg was de oude lieer! Schlumberg stond verplet aan den grond genageld Hij keek naar den hemel, maar van meteoren of andere buitengewone natuurverschijnselen geen spoorniets was te zien dan het heerlijkste blauw. Hij keek in het rond, maar van alle kanten klonk vroolijk gelach; alleen over het water trof een lied zijn oor. dat eeniger- mate zijne gemoedsstemming weergaf, al had hij het dan ook wei honderdmaal in het vroolijkste gezelschap gezongen, het lievelingslied namelijk in alle landen «Ich weisz nicht was soil es bedeuten, Dasz ich so traurig bin «O mensch 1 mensch mompelde hij, «huichelach tig krokodillengebroed 1" «Die schönste Jungfrau sitzet Dort oben wunderbar Schlumberg's blikken verdwaalden naar het zomer huisje. De Kirchheimers waren vertrokkenAnna zat alleen achter een tafel gebogen onder den last van een monsterham en een groote kalfsscliijf, en knikte Adolf lachend toe. Hij ging naar haar toe. «Ik weet alles", begon hij. «Ook gij waart in het complot." «Ah bah, wie zal nu ooit zoo'n kinderachtigheid als ernst opnemen. Kom liever een oogenblik bij mij zitten!" Hij gehoorzaamde, ofschoon met geen vriendelijk gezicht. «Mijnheer Adolf", vervolgde Anna, «denk liever aan mij. Uw vriend Turtschenthaler en Burgi wor den saam een paar. Ik hul» daar niets op tegen. Ik hen niet arm meer en ook niet afhankelijk ilf ben met de nicht en den voogd afgesproken als Burgi getrouwd is dan koop ik den Rooden Leeuw". maar geschonken een collectie boekwerken, te zamen vier-en-zeventig deelen, waaronder over kerkhistorie, antiquiteiten, exegese, alsmede dichtbundels van Bü- derdijk, Feith e. a. -Het bericht, dat koningin Victoria gedreigd zou hebben haar bescherming aan het geneeskundig congres te Londen te onttrekken, als dames daarbij werden toegelaten, berustte op een misverstand. De koningin heeft nooit zoo iets gezegd, maar de voor zitter Sir William Jenner heeft zich sterk tegen de deelneming der dames verklaard, en gezegd dat, als er uitnoodigingen aan dames gezonden worden, hij trachten zou de koningin te bewegen, zich als be schermster van het congres terug te trekken. Aan hem komt dus alle eer van die weinig vrijzinnige bepaling toe. Te Viissingen is tot predikant beroepen ds. H. J. Jamespredikant te Enschedé. Zondag 28 Augustus zal het 30 jaar geleden zijn, dat ds. Donner te Leiden bevestigd werd door wijlen ds. J. li. Gezelle Meerburg. De Algem. Synode heeft aangenomen het voor stel om in art. 38 Godsdienstonderwijs de afvaardiging van ouderlingen bij de aanneming van lidmaten niet verplichtend voor te schrijven en aan het slot daarvan te lezen, «dat de aanneming door den predikant voort gang heeft, ook wanneer geen ouderlingen door den kerkeraad worden afgevaardigd, of wanneer de afge vaardigde ouderlingen op den bepaalden tijd niet te genwoordig zijn." Eveneens is aangenomen het voorstel om ook in zaken van tucht hooger beroep toe te staan aan den klager, die zich door een vrijspraak in eersten aanleg in zijn recht verkort acht of zich verhinderd ziet het werk te volbrengen, dat hem in de kerkelijke regle menten is voorgeschreven of opgedragen. Dank zij de door de commissie ondervonden ondersteuning zal de opening der lessen in de am bachtsschool te Middelburg 1 October kunnen plaats hebben. Er zijn nog slechts weinig leerlingen. Tot directeur is benoemd de heer Ganderheyden, opzichter en bouwkundige te Rotterdam. Voor het smeden zal een onderwijzer aangesteld worden, zoodra zich daarvoor een genoegzaam aantal leerlingen zal hebben aangemeld. De Unie-Collecte, Zondag jl. bij de Godsdienst oefeningen in 3 kerken te Goes gehouden, heeft op gebracht: in de Ned. Herv. gemeente f78,88, Christ. Geref. gem. f 160,02, Christ. Evang. gem. f36,97. Na gekomen giften f27. Dus samen f302,80. De kerkeraad der Gereformeerde gemeente (voorgan- Wij zullen in het midden laten of Schlumberg veel studie gemaakt had van Spinoza, maar dit is zeker, dat hij het' met den grooten wijsgeer eens was, na melijk dat men onder zinnebeeld datgene verstaat, wat door liet verstand uitgemaakt wordt als te zijn de kern van het wezen. Zoo ook hier was Burgi zonder haar hötel de Roode Leeuw niet meer het wezen, waarvan hij ge droomd had. «Dit stadje", begon hij na een poos, «heeft door zijn goede communicatiemiddelen veel voor boven Gol- denau. Wat zoudt ge ervan zeggen, juffrouw Anna, als ik mijn expeditie-kantoor hierheen verplaatste en bovendien een zaak begon in wijnen en granen?" «Ik ik" antwoordde zijn oude vriendin meesmui lend, «ik zou zeggennu ontbreekt mijnheer Adolf alleen nog een vrouwHa", viel zij zich zelf in de rede, «daar komen de anderen! Zie eens, hoe ver genoegd de luitjes er uit zien 1" Adolf keek toornig in de aangewezen richting. Langs den oever heel in de verte wandelden de jongelui in gezelschap van den apotheker. Aan zijn rechterarm liep Burgiaan zijn linker- Jozef. «En waarom zouden wij ook niet vergenoegd zijn?" riep Adolf vast en snel besloten. »Antje, begrijpt ge mij? Vindt ge het goed!" «Wel zeker, waaromniet?" zeide Antje,zij gaf hem de hand en vleide het hoofd tegen zijn schouder. «Ik zal alles doen, om u gelukkig te maken. Maar 't blijft toch jammer", liet zij er met een zucht op volgen, «wij hadden al jaren, jarenlang geluk kig kunnen zijn." Zoo eindigde het Kirchheimer zangersfeest met twee verlovingen. Het huwelijk van Schlumberg en Antje volgde spoedig, dat van den Tyroler met Burgi con. jaar later. Beide paartjes leven gelukkig. Van Schlum berg valt alleen deze kleine verandering te melden: hij zingt namelijk in de Kirchheimer liedertafel geen eersten maar tweeden tenor. EINDE.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1