1881. N°. 100. Donderdag 25 Augustus. 68stc jaargang. DE ZANGER. 9 ,S) MENGELWERK GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Diénstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 24 AUGUSTUS 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Door de bekende firma in landbouwerktuigen wed. J. O- Maasee Zoon alhier werd eenigen tijd geleden een groote stoomdorschmaehine uit Engeland verwacht. Zij verlangde de verzending per stoomvaartlijn Zee land en dientengevolge werd de bewuste machine naar Queenborough getransporteerd. Daar bleektot hare groote teleurstellingdat de bewuste maatschappij niet erop ingericht scheen te zijn om een dergelijk stuk te laden. Het gevolg was, dat de machine naar Harwich moest worden gebracht om van daar via Rotterdam de plaats harer bestemming te bereiken. Werd genoemde firma daardoor op veel meer kosten gejaagd, en is het dientengevolge voor haar niet aan bevelenswaard van de maatschappij Zeeland ter ver voer van goederen gebruik te maken, ook voor de bewuste stoomvaartlijn is het dunkt ons dringend noo- dig, dat de directie in de leemte, waarvan dit voorval een gevolg is, voorziet. Daardoor alleen toch kan zij de concurrentie, het hootd bieden het spreekt van zelf dat zij, die in zulke gevallen van andere lijnen gebruik moeten maken die dan ook in gewone omstandigheden eer zullen bevoordeelen dan de Zeelanddie niet op het ver voer van groote stukken vrachtgoed schijnt ingericht te wezen. Wij meenden ook in het belang dier maatschappij te handelen door dit feit onder de aandacht der di rectie te brengen. Want zij verlieze niet uit het oogdat ook hare reputatie in het Britsche rijk daarmee gemoeid is. Daar is men op dat punt aan zulke grootsche onder nemingen gewend, dat zeker dergelijke voorvallen een idee van geringschatting moeten opwekken, welke voor dien goeden naam allernadeeligst kan wezen en waarmee de concurrenten niet zullen nalaten hun voordeel te doen. In de rijks-postspaarbank zijn gedurende 4881 ingebracht f 441,958,69, terugbetaald f 20,722,90. Aan het einde van Juni was, ten name der verschil lende inleggers, ingeschreven f 306,029,89%, zoodat de som der inleggingen tot einde Juli bedraagt f 427,265,68%. Er zijn thans 13.428 boekjes in omloop. De rijkscommissie voor de examens ter verkrij ging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende den 13 Septem ber zitting houden te Amsterdam in -het raadhuis. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeten hiervan vóór 6 September schriftelijk en vrachtvrij kennis geven aan den voorzitter der com missie, met overlegging van geboorte-akte en opgave der tegenwoordige woonplaats. Bij deze kennisgeving moet tevens vermeld worden, of de candidaat al dan niet wenscht bewijzen te leveren van zijn kennis om trent het stoomwerktuig. Zie de verdere bepalingen in de St.-Ct. Bij het hoofdbestuur van de vereeniging het Novelle van KAREL HEIGEL. VI. Niet ver van Kirchheim ligt een meertje midden in het woud. De kleur van het water is lichtgroen en de boomen aan den oever, die het als een dichten krans omgeven, spiegelen zich in den helderen stroom. Hierheen nu togen de Kirchheimers en hunne gas ten in een bonten zwerm met fladderende banieren en volle muziek. Men vereenigde zich op een open plaats in het bosch, waar een buffet, benevens stoelen en tafeltjes, geplaatst waren. Onze bekenden echter zochten het zomerhuisje aan den tegenovergestelden oever op. De tafel werd ge dekt en was spoedig van spijs en drank meer,,dan voorzien. Sehlumberg stootte Jozef aan. Bon Juctn zeide hij geheimzinnig. Jozef had de anderen al aan het begin van het bosch verwacht. Daar afgesproken was om den schoo- nen Adolf zoo lang mogelijk te plagen, werden Burgi en de Tyroler plechtig aan elkander voorgesteld. Het viel hun niet moeielijk ernstig te blijven, daar het beiden zeer aan het harte ging, dat hunne vriendschap even spoedig moest eindigen als zij gesloten was. Ge heel tegen gewoonte zat Burgi stil en in zichzelf ge keerd voor den eersten keer in haar leven stemde zelfs de vroolijkste muziek haar treurig. In tegenstelling met dit alles behalve spraakzame paar schitterde Sehlumberg in al zijn glans als ge zelschapskunstenaar. Hij was voortdurend aan het Metalen Kruis bestaat het voornemen om 12 en 13. September a. s. te herdenken het besluit van koning Willem I tot instelling van het onderscheidingsteeken: het Metalen Kruis. Z. M. onze koning heeft zijn volle instemming met het voornemen betuigd en het hoofd bestuur de vrijheid gelaten naar goedvinden te han delen. Dientengevolge is besloten het 50jarig jubilé van de dagen van 18301831 huishoudelijk te herdenken. Eensdeels om na 50 jaar geen stoornis in de goede verstandhouding met België te brengen en geen aan leiding te geven om oude veten op te rakelen. An derdeels omdat ongeveer alle leden boven de 70 jaar zijn, te oud dus om nog uitbundig feest te vieren. De feestelijkheden zullen te Amsterdam plaats heb ben en bestaan in een concert, een diner en tochtje op het IJ. De directiën van de onderscheidene spoorwegen heb ben belangrijke vermindering en retour voor 4 dagen aan de houders van kaarten toegezegd. Te Bergen-op-Zoom is de 91jarige heer Van der Ven benoemd tot lid van de jury voor de aldaar in Sep tember a. s. te houden tentoonstelling.' van bloemen. Allen, die den krassen, ijverigen grijsaard in de jaren '54 en '65 in die betrekking gekend hebben waar- deeren deze benoeming. Volgens Duitsche handelsverslagen neemt dit jaar de invoer van landbouwproducten uit Nederland »op schrikbarende wijze" toe. Vooral zijn het versche groenten, die den Duitschen groentenhandel en bouw reeds eene ernstige concurrentie aandoen. Bij Emmerik passeeren thans gemiddeld dagelijks circa tien dubbele waggons bloemkool, komkommers, boonen enz.zelfs aardappelendie anders in groote hoeveelheid van Duitschland naar Nederland geëxporteerd worden, zijn dit jaar uit Nederland ingevoerd, vooral uit de om streken van Utrecht en uit het Westland. Sedert het midden van Juli passeerden Emmerik circa 180 dub bele waggons met aardappelen. De bovenstaande uitdrukking »op schrikbarende wijze" is ontleend aan het door de Duitsche regeering geschreven verslag. Zij teekent op in 't oog vallende wijze den toorn, waarmede de regeering, die op het graan een hoog invoerrecht gelegd heeft, het verbruik ziet toenemen van de niet belaste aardappelen. (M. Ct.) Prof. Harting, te Utrecht, heeft den volgenden brief ontvangen Gouvernements-kantoor. Zuid-Afrikaansche Repu bliek. Pretoria, 9 Juli 1881. Hooggel. Heer Prof. Dr. P. Harting Te midden van onze moeilijke en ernstige onder handelingen tot uitvoering der vredes-overeenkomst is het ons een aangename taak aan een der heiligste plichten te voldoen, die op ons rusten, den plicht van dankbaarheid. Wij wenschen zij het ook met korte woorden en voorloopig U en in Uw persoon het geheele Nederlandsche volk onzen oprechten dank te brengen voor de warmede standvastige en geheel belange- woord en amuseerde zich daarom zoo kostelijk, omdat hij in mooi Antje steeds een dankbare en bewonde rende toehoorderes vond. Zij bleven echter met hun vieren niet altijd alleen. Allerlei menschen kwamen voortdurend voorbij, eenzame wandelaars en geheele ge zelschappen, terwijl kennissen van Anna of van Burgi even inliepen om hen goeden dag te zeggen. Jozef begaf zich nog even naar het feestterrein, maar kwam spoedig weer in het prieel terug. Toen het tegen vijven begon te loopen en de apo theker nog niet in het zicht was, besloot men hem tegemoet te gaan. Den krijgslist van 's ochtends vol gende, gaven de Tyroler en Anna elkander den arm. Sehlumberg met Burgi volgden. Eindelijk was de tijd daar, om de gevoelens van zijn hart bloot te leggen. Met een veelbeteekenenden blik op het paartje, dat voor hen uitliep, en een zacht drukje op Burgi's arm begon Sehlumberg«Vous parlez francais. Mademoiselle «Wat bedoelt ge zeide Burgi, hem met groote oogen aankijkend. »I1 vaut nieux que nous parlions francaisle jeune homme ne le comprend pas, et je veux vous dire" Burgi begon luide te lachen. »Och, als ik u ver zoeken mag, spreek dan Duitsch met mij. Vroeger heb ik wel wat Fransch geleerd, maar niet genoeg om het te spreken." Sehlumberg keek haar van ter zijde aan. Ik zal u nog wat moeten vormen, dacht hij bij zich zelf. Zij waren nog geen twintig pas verder of Anna Immelborn zag zich omringd door een heel gezelschap stamgasten uit den Rooden Leeuw. Dadelijk liet Burgi den arm van baren cavalier los en wenkte Turtschenthaler. De blik, dien de jongelui met elkander wisselden, en wel na een scheiding van •looze belangstelling aan ons en aan onze gerechte zaak bewezengedurende den oorlogdien wij gevoerd hebben voor onze heilige rechten, en die gij voortgaat te bewijzen door de oprichting der Nederlandsch Zuid- Afrikaansche vereeniging. Wij hebben de oprichting dier vereeniging met groote vreugde gezien en verwachten daarvan voor de ont wikkeling en den bloei van ons land en geheel Zuid- Afrika veel. Wij weten, dat wij zonen van éen vaderland zijn en een volk, dat met ons denzelfden Bijbel leert in dezelfde taalis en blijft voor ons als broeders van éen huis. Laat ieder in Nederlanddie ons gesteund heeft het weten, dat wij met oprechten dank vervuld zijn dat onze gewonden, dat onze weduwen en weezen het van ons zullen hooren, dat wij uit Holland ondersteu ning hebben ontvangen. En met het oog op de toekomst wagen wij het oen wensch uit te sprekendat voor veel, wat wij nog noodig zullen hebben voor de opbeuring van ons diep geschokt vaderland, Uwe voortdurende belangstelling even krachtig ons nabij zal wezen als in het verleden. De opbouw van onzen Staat zal de ondersteuning eischen van iederdie recht en vrijheid liefheeft. Ten slotte zeggen wij u beleefdelijk dank voor de toezending aan ons van de dtfor u gehouden rede bij de opening der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Ver eeniging te Utrecht. Hooggeleerde Heer Wij hebben de eer ons met hoogachting te noemen Uw geh. Dr. W. Eduarp Bok S. J. P. Krüger St. Seer. Vice-President. De Zuidafrikaansche correspondent van het Wag. Wbl. schrijft o. a. het volgende uit Kaapstad van 19 Juli: Ook in de Ned. Ger. Kerk openbaart zich in den laatsten tijd meer leven en geestkracht. Een instituut voor doofstommen is te Worcester opgericht, en in de Kaapstad zal een huis voor verwaarloosden en een armhuis komen. Men ziet dus, dat wij vooruitgaan en in beschaving en christelijkheid vorderen. Ds. Lion Cachetdie, sedert hij in Holland is, zoo eensklaps in zijn gevoelens omtrent te Transvaalsche boeren veranderdezal in de Catholic Presbyterian er ge lucht van langs krijgen. Zijn uitdaging aan dat tijdschrift toegezonden om het bewijs te leveren, dat er ooit slavernij in de Transvaal geweest is, zal met zijn eigen voorstel in de Synode der Ned. Ger. Kerk beantwoord worden. Ik kan u dat voorstel niet let terlijk meedeelen maar het komt ongeveer op het navolgende neder «Aangezien het bewezen is, dat sommige leden der Ned. Ger. Kerk in de Republiek zich nog met slavernij inlaten en de wetten des lands te dien opzichte als doode letters beschouwen, zoo besluit de Synode, dat ieder, die zich hieraan schuldig gemaakt zal hebben, gecensureerd zal worden." Naar ik hoorzal echter in het genoemde tijd- slechts eenige minuten, was bijzonder opmerkelijk. De Tyroler schijnt haar te bevallen, dacht Sehlumberg daar zullen wij een stokje voor steken. Hij klopte Turtschenthaler op den schouder en vroeg met een boosaardig lachje: »En hoe maakt het jou belle?" Jozef wierp den verrader een vertwijfelenden blik toetoch was Sehlumberg de man niet om zoo spoe dig het veld te ruimen. Hij begon opnieuw den aanval. «Ge moet namelijk weten," zeide hij tot Burgi, «mijn vriend is tot over zijn ooren verliefd." Burgi kon geen twee woorden uitbrengen, zoo was zij door den schrik bevangen. «Maar Sehlumberg", smeekte de ander. «En al wilde je het ook heeten jokken, zoo ver raadt je kleur je toch. Op mijn woord, juffrouw Burgi, hij aanbidt een bekende van je en wel op een manierNog nooit heb ik van een dergelijke liefde gehoord! Helaas getuigt het meer voor zijn goed hart, dan voor zijn goeden smaak. Want om je de waarheid te zeggen, mijn beste Turtschenthaler: ik vond die dame van gisteren alles behalve aardig." Jozef moest bij al zijn benauwdheid toch lachen; bij Burgi daarentegen kwamen de tranen in de oogen. «Nu? zijt ge niet nieuwsgierig, jufje?" «O, zeker", liet zij zich ontvallen; »o neen!" ver beterde zij haastig. «Het is, zooals ik u gezegd heb, een kennis van u, een vriendin «Een vriendin?" snikte Burgi. «Ja, de dochter van den apotheker!" Burgi schrikte hevig en keek naar Jozef. Sehlum berg lette hier niet op; hij zag ook naar den jongen Tyroler en genoot van diens verlegenheid. «Ik weet niet of gij al gehoord hebt", vervolgde hij, «dat mijn vriend bij den stadsapotheken woont. schrift het bedoeld voorstel woordelijk worden opge nomen. 7,. E. is zeker in Holland vergeten, wat hij o. a. te Stellenbosch over de Afrikaansche boeren ge zegd heeft. Ds. Lion Cachet is voorwaar een knap en ijverig man, maar bij slimheid van Jacob mist hij m. i. de oprechtheid van Nathanael. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De candidaat C. Steketee is beroepen te Veere. Bedankt voor het beroep naar Groningen door ds. C. B. Oorthuijs, te Woudrichem. Bij kon. besluit is tot vice-president van de commissie tot de zaken der protestantsche kerken in Nederlandsch Oost- en West-Indië. benoemd het lid 11. F. W. Grottendieck, en tot lid der voormelde commissie de heer B. A. Overman, secretaris van de algemeene synode der Nederlandsche hervormde kerk. Z. II. de Paus heeft mgr. P. M. Snickersbisschop van Haarlem, benoemd tot adsistent-bisschop bij den pauselijken troon. Onder de geslaagden voor het examen als kwee- keling aan de rijks-kweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenbosch behoort ook A. Visser, zoon van den hoofdonderwijzer A. Visser, te Kapelle. - In het Evangelisatie-lokaal te Hansweert heeft de collecte voor de «Scholen met den Bijbel" f en te Vlissingen f268,01s opgebracht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de vraag, of de gemeente Deventer verplicht is om, nadat daar sedert tal van jaren eene gemeenteschool voor minvermogenden bestaat, waar onderwijs wordt gegeven in de nuttige handwerken na afloop van den schooltijd der openbare lagere scholen, aan elke openbare lagere school voor minvermogenden eene hulponderwijzeres in de nuttige handwerken te plaatsen, ontkennend beantwoord. B. en W. zullen derhalve eene nieuwe organisatie der genoemde school aan den Raad voor stellen. De Algem. Synode der Ned. Herv. kerk heeft in beginsel besloten, aan minderheden de gelegenheid te openen om zich binnen de grenzen der kerk zelf standig te organiseerendoor wijzigingen in behan deling te nemen op het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten en in het bijzonder het eerste artikel van dat reglement aldus te doen luiden: «Nieuwe gemeenten worden opgericht: A. a. door stichting enz.bc, d, e, (gelijk het oude artikel). B. door toekenning van een zelfstandig bestaan aan een genoegzaam aantal leden der gemeente, die ver klaren dit voor de bevrediging van hunne Christelijk- godsdienstige behoeften noodig te hebben." De St. Ct. no. 198 bevat het programma voor het jaarlijks in de maand Juni te Utrecht aftenemen admissie-examen voor hen, die aldaar wenschen te worden opgeleid tot militair apotheker bij het leger in Nederlandsch-Indië. Daar leerde hij gisteren de oudste dochter kennen. Ik geloof, dat een ruiker eigenlijk de eerste aanleiding geweest is. Haar zien en beminnen was voor hem hetzelfde. Van dat oogenblik af zijn zijne gedachten voortdurend bij haar. Vindt ge dit een bewijs van smaak?" Burgi schudde lachend het hoofd. «Ik kan hem niet begrijpen," zeide zij. «Natuurlijk niet," zeide Sehlumberg. «En begrijp nu hoe zot; hij durft die engel zijne liefde niet verklaren!" «Niet «Neen, hij is groot en sterk genoeg en toch heeft hij geen courage. Misschien ontfermt gij u wel over hem, en doet bij uw vriendin een goed woordje!" Als dat helpen kan" lachte Burgi guitig «hoe denkt ge er over, mijnheer Turtschenthaler, willen wij er saam eens heengaan?" SehlumbergSehlumbergklonk op dit oogen blik een dozijn mannenstemmen van over het water; 't was een boot, tot zinkens toe beladen met Golde- nauer zangers, die dicht bij den oever aanlei. Een jonge kerel, met een reusachtige veder op zijn hoed, stond midden in de boot. Met een groot muziekblad bij wijze van roeper aan den mond, riep hij«Oude zeebonk instappen en zingen Sehlumberg bracht beide handen aan den mond. «Ik kan niet!" schreeuwde hij, «Dames!" «Nummer zevenriep uit de boot de zware bassis t van den vorigen avond. «Dat is een leelijk nummer," viel een derde in. Een vierde had weer iets vleiend s te zeggen. «Beroerde vlegels I" bromde Sehlumberg en keerde zijn vrienden, die lachend verder roeiden, den rug toe, (Slot volgt.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1