DE ZANGER. MKftU.ISLWEKK. Pit heeft zich op zijn beurt Weir doen vermurwen, en van zijn kant ook eenige punten laten vallen. En zoo is de landwet nu totstand gekomen, naar sommigen echter beweren verknoeid. Aan Gladstone zullen te Greenwich een groot aan tal vereerders een prachtigen stoel aanbieden, die ongeveer /'600 zal kosten. Wat nu het goede betrel't, waaraan een einde schijnt te komen, dat is de vooruitgang in den toestand van den Amerikaanschen president Garfield. De laatste tijdingen luiden ongunstig; de ziekte-verschijnselen in zijn maag moeten een treurig teeken wezen. Wij willen hopen, dat het goede hierbij weerkeert na zoo nabij een volkomen herstel geweest te zijn zou overlijden dubbel treurig zijn, ook voor het Ame- rikaansche volk zelf. Sommigen klagen nu over de doktoren, die den pre sident behandelen en verklaren openlijk, dat deze in hunne bulletins de waarheid verzwijgen. Frankrijk is nog vol van de redevoering van Gam- betta. Het zal een rust geven als de verkiezingen daar weer afgeloopen zijn. In Transvaal is de nationale vlag op plechtige wijze geheschen. Aan God en aan de Boeren voor hun ijver en tucht is dank gezegd. Thans worden zij aangespoord om trouw hunne belasting te betalen. Hoe dat soms gaat, daarvan weten vroegere gebeur tenissen genoeg te verhalen. ®e Emir van AfghanistanAbdur Rahman, heeft nog hoop zijn zaak te winnen. Albion zal hem waar schijnlijk nog met geld helpen. Gemengde Berichten. Goes heeft des Zaterdags, Zondags en op z. g. tweede en derde feestdagen nog al eens de twijfelachtige eer om bezoek uit Wilhelminadorp te ontvangen. Die bezoekersin de wandeling Polderschen ge- heetenstaan maar in een slechten reuk. Het zijn meestal boerenjongens, die nog al vechtlustig schijnen te wezen. Nu zullen wij in dezen geen partij trekken en niet beweren, dat de Goesenaren, die met hen zich meten, brave jongens en volstrekt geen vechtersbazen zijn maar wij zouden wel in overweging willen geven aan die bezoekers om voor het vervolg onze gemeente liever maar voorbijtegaan. Wezenlijk, voor henzelen moet het toch niet aangenaam wezen om voortdurend reden of geen reden dit laten wij daarte hebben om te vechten. Dit zal voor hen toch dunkt ons het genot van hun uitgaan wel eenigszins bederven. Vormt echter dat vechten een voornaam bestanddeel van dit uitgaan, dan stellen wij voor dat zij en bloc dienstnemen daar, waar vechten noodig is, b.v. voor Atjeh of Tunis. De Goesenaren zijn waarlijk niet zoo bijzonder strijd lustig om steeds hun gemeente als strijdperk te zien uitgekozen. Zij gunnen gaarne aan eene andere gemeente het bezoek van die Polderschen, als dezen zoo vechtlustig blijven. De laatste Zondag leverde weer zoo'n vechttoo- neeltje opmen zegt zelfs meer dan éen. Wat op het Ravelijnbij gelegenheid van de muziekdie daar gegeven werdplaats had is trouwens al voldoende. Eerst ging alles er zeer net toe, maar later draaide het uit op vechten, het stukslaan van glazen enz. Voor den kastelein, die de schade leed, was het jam mer. Hij leere echter daaruit in het vervolg eenige be perking te brengen in het toelaten van het publiek. Meestal weet niemand eigenlijk hoe zulke standjes aan den gang komen. Men hoort een gevloek; men hoort voor klappen vallenwat achter als een trouwe echo wordt her haald. Ruiten rinkelen, de politie pakt deze en gene, het gevloek en geraas nemen toede goedwilligen loopen heen de slagen worden sterker en harder en afgespeeld is het drama. Meestal geven de eenvoudigste dingen aanleiding tot zulke tooneeltjes. De schoone sexe vervult er zelfs, vaak onschuldig, een rol bij. Als een Goesenaar eene Poldersche schoone heeft uitgekozen om eens uittegaan, of zijn blikken durft slaan naar zulk eene, als zij met haar neigen volk" uit is, heeft men de poppen aan het dansen. Wie meehelpen kan om aan dergelijke tooneelen een einde te maken, door een der beide partijen van het tooneel te doen verdwijnendoet een goed werk. Hansweert. Ter inwijding van het nieuwe vaandel een prachtstuk van kunst en smaak had Maan dag het door de handboogschutterij «Oefening en uitspanning" alhier uitgeschreven concours plaats in haar gewoon, door vlaggen en wimpels versierd, schiet- terrein in den tuin van 't hotel Paviljoen van den heer L. Luijk. Dit, de talrijke opgekomen schutters en een groot toeschouwend publiek leverde een aangenaam tafereel op, terwijl de levendigheid en de feestvreugde niet weinig werden verhoogd en opgewekt door de mu ziek van een korps rondreizende Duitsche muzikanten die, toevallig alhier tegenwoordig, fluks werden ge- requireerd ter opluistering van den vreedzamen kamp strijd. Door afwezigheid van haren secretaris, den heer P. J. Visser, werden diens functiën waargenomen door den heer J. Kraaijeveld, president van «Oefeningen uitspanning." Aan het concours, dat van des namid dags 3 tot s'avonds 6 uur duurde, werd deelgenomen door de 8 volgende gezelschappen, gesteld in volgorde der loting.: i>de 3 Korenbloemkens" van Kruiningen met 6 leden. >i Prins van Oranje" van Cats i Victoria" van Kwadendamme 2 St. Sebastiaan" van Yerseke 7 vde Batavieren" van Groenendijk 3 Concordia" van 's-Heerenhoek 7 »Jacoba van Beieren" van Goes 8 en het feestgevende Oefening en uitspan ning«15 De uitslag van den met lust en opgewektheid ge- voerden wedstrijd, die tot het einde met belangstelling werd gadeslagen, was als volgt Een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door den heer L. Luijk voor het verst afkomend gezelschap met minstens 6 leden, werd toegekend aan «Concordia" van 's-Heerenhoek. De rozeprijs, een verguld zilveren medaille, uitgeloofd door Oefening en uitspanning", werd behaald met 3 rozen door het lid P. Knuit van vConcordia" voornoemd. Ie prijs (12 gulden), voor het schieten der meeste punten door denzelfde, met 56 punten in 16 schoten. 2e prijs (8 gulden) voor de minste misschoten. Na een heeten strijd moest er op nieuw gekampt worden door L. I)e Wittelid van Concordia" en het lid J. Schenkels van Oefe ning en Uitspanning. Deze prijs werd behaald door eerstgenoemde. Hierbij was de bepaling gemaakt, dat het grootst getal mispunten mocht zijn 1. Verder verdient vermelding dat eerstgenoemde P. Knuit, als hebbende geen enkel misschot, ook dezen prijs zoude behaald hebben, doch daarvoor niet in aanmerking mocht komen volgens bepaling in den schietbriet. 3e prijs (5 gulden) voor het peleton, dat de minste mis punten schoot, is behaald door Oefening en Uitspan ning" van Hansweert. Onder een hartelijke en gepaste toespraak, die tel kens werd afgebroken door de hoera's der menigte en de fanfares der muziek, werden de verschillende me dailles en prijzen door den heer Kraaijeveld den overwinnaars uitgereikt. Daarna deden de deelnemers met hunne vaandels en een heraut te paard aan 't hoofd, onder het spelen der muziek, een optocht door Hansweert. Na afloop van het concours bleef men nog menig uur in gezellig samenzijn bijeen. Door het fanfaren- gezelschap ^Eendracht maakt macht" van Kruiningen zou na afloop van 't concours een concert gegeven zijn in den tuin van den heer Luijk, voor welke gelegen heid een keurig en uitgezocht programma was vast gesteld. Jammer, dat het koude en ongunstige weêr de uitvoering van dit plan verijdelde. Den heer Simons te Kruiningen, ontwerper en uitvoerder der medailles, komt voor de fraaie en artistieke uitvoering alle lof toe. -Zondag is te Middelburg een knaap, die te dicht bij het water speelde, erin gevallen en verdronken. Te Bergen-op-Zoom is, tengevolge der vele gevallen van roodvonk onder het garnizoen aldaar, tentmaterieel aangekomen, ten einde de lichting 1878, in geval d» ziekte zich verder mocht uitbreiden, te doen kampeeren. Aan die lichting is de toegang tot de verschillende kazernes daarom ontzegd. Door de verzekeringsmaatschappijen tegen brand, welke te Hontenisse panden verzekerd hebben, is /"160 uitgeloofd op het vatten of aangeven van den brand stichter of de brandstichters in die gemeente. Te Nijmegen schijnt het tegenwoordig niet bijzonder rustig. Zondagavond laat werd een muzikant der d. d. schutterij aldaar weder door drie personen aangevallen, geslagen en belangrijk in het aangezicht en den rug verwond. Zijn toestand is niet buiten gevaar. De daders bevinden zich reeds in handen der politie. De gewezen burgemeester van Amsterdam heeft, volgens het Geill. Pol. Nieuws, dezer dagen een brief ontvangen vol met bedreigingen, waarin o. a. niet meer Zaterdag is de nieuwe schietbaan nabij Ant werpen, in tegenwoordigheid der vreemde gasten, welke voor den grooten schietwedstrijd zijn opgekomen, in gewijd. Des avonds bood de Antwerpsehe burger wacht haren gasten een feestmaaltijd aan. De daar gewisselde dronken toonden aan, dat vooral aan de Nederlandsche gasten een hartelijk onthaal bereid was. Blijkens de verslagen in Belgische bladen heeft de kommandant der Rottordamsche schutterij aan het feestmaal in zijn toast op den Antwerpschen burge meester gezegd, dat de Nederlanders op de ontvan gen uitnoodiging waren verschenen niet om redenen van politiek of uit belang, maar om een bewijs van sympathie te geven. Al hebben de gebeurtenissen eene scheiding gebracht tusschen Nederland en Belgie, tóch hebben zij niet de gevoelens van vriendschap kunnen uitwissehen, waardoor Noord en Zuid zulk een langen tijd vereenigd zijn geweest. «Hoe verder onze eeuw de reeks harer jaren voortzet, zooveel te minder zal er op dat verledene worden teruggezien. Het tegenwoordige tijdperk stelt ons in staat, ons te vereenigen aan dezelfde tafel, met dezelfde gevoelens van hechte vriendschap en oprecht vertrouwen, ter wijl het mij tot genoegen strekt, daarvan de tolk te zijn uit naam mijner kameraden." Volgens den Amsterdammer heeft de Minister van Buitenlandsclie Zaken de oprichting van een monsterlokaal te Warschau voor producten van Neder landsche en koloniale handel en nijverheid goedgekeurd. Het Nederlandsch consulaat aldaar zal, naar het blad verneemt, binnenkort de hieromtrent bestaande plan nen per circulaire openbaar maken. Het optreden van Sara Bernhardt in ons land schijnt veel voeten in de aarde te hebben. Nu weer deelt de heer Kan Hamme aan het Vad. mede, dat hij wel met haar in onderhandeling is over eenige voorstellingen te 's-Hage, Rotterdam en Amsterdam, doch dat er nog niets bepaald is omtrent den datum, noch omtrent de prijzen der plaatsen. Volgens het Dagbl. was het bericht der N. R. Ct., althans wat den Haag betreft, in zoover onjuist, dat de heer Van Hamme wel aanbiedingen heeft gedaan, maar dat die nog niet zijn aangenomen. Wij zullen nu maar wachten totdat alles definitief bepaald is. Rechtzaken. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn heden, Woensdag 17 Aug., gewezen de volgende vonnissen, in de op 12 Aug. bevorens behandelde zaken, tegen lo. E. L., 40 j., arbeider te Kattendijke, wegens rebellie veroordeeld tot eene maand cell. gev. straf c. e. 2o. J. B., 22 j., boerenknecht, E. R., arbeider, beiden te Hoedekenskerke, wegens mishandeling veroordeeld de le tot 15 dagen cell. gev. straf en f 8 boete c. e., de 2e tot 4 maanden cell. gev. straf en twee boeten, ieder van f 8, met schadevergoeding ten bedrage van f 26,40. 3o. N. V., 21 j., hulponderwijzer te Baarland, be schuldigd van mishandeling. Vrijgesproken. 4o. K. P. G., 30 j., courantenbesteller te Middel burg, wegens diefstal veroordeeld tot een maand cell, gev. straf c. e. 5o. M. M., 55 j., werkvrouw te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 6e. N. O., wed. A. De J., te Vlissingen, wegens diefstal veroordeeld tot 45 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. P. V., 21 j., arbeider te Retranchement, wegens jachtovertreding enz. veroordeeld tot 3 dagen cell, gev. straf en f 10 boete c. e. 8o. P. De V., 23 j., landmansknecht, D. II. L., 38 j., metselaarsknecht, beiden te Heille, beschuldigd van onderlinge mishandeling. De le veroordeeld tot f 8 boete c. e. De 2e is vrijgesproken. Landbouw en Veeteelt. Verslag van de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland. De tarwe heeft een goed gevulde aardoch is meestal weinig uitgestoeid; ook zijn brandaren niet zeldzaam. Zoowel van dit gewas als van de winter- gerst en rogge zal de opbrengst niet hoog zijn. De zomergerst en vooral de haver zijn schoon op gegroeid en zullen bij goed oogstweder een ruim be schot geven. De boekweit, welk gewas alleen in een gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen voorkomt, geeft uitzicht op een voldoend beschot. De paardenboon vertoont een zwaren struik, doch hier en daar schijnt de peulaanslag te hebben geleden Novelle van KAREL HEIGEL. De terugkomst van hen, die een kleine verfrissching genomen hadden, maakte aan het gesprek tusschen Schlumberg en den Tyroler een einde. Het was nu de beurt aan de liedertafel uit Goldenau. Schlumberg plaatste zich bij de tenoren vlak voor aan. Hij was overtuigd, dat aller blikken op hem ge richt waren. In de werkelijkheid echter zag men van den schoonen Adolf niets dan het onderste gedeelte, want zijn gezicht was achter zijn muziekblad verbor gen. Onwillekeurig trok hij echter de opmerkzaamheid van den directeur, daar hij in zijn grooten ijver alle pianissimo's vergat en alles op gelijken toon zong. Hij lette noch op voordracht noch op inhoud van het lied De tekst luidde namelijk aldus: Ik ken een meisje lief en fijn! Neem u in acht! Het mag dan valsch of vriend'lijk zijn, Neem u in acht! "Vertrouw haar niet, zij speelt met u! Wanneer ge in haar oogjes ziet, Neem u in acht! Zij treffen, of ge wilt of niet! Van de hittetoch schijnt de opbrengst over het gé- heel vrij ruim te zullen zijn. De witte en bruine (stam-) boonen staan niet on- voordeelig. Zij kunnen, zonder verderen tegenspoed, een goed beschot opleveren. De erwten zijn voor een groot gedeelte mislukt. "Van de vroeg en op goeden grond gezaaide kan meestal nog een voldoende uitkomst worden verwachtove rigens zal menige akker niets of bijna niets opleveren. Het koolzaad is meestal niet gul opgegroeidde opbrengst is dan ook over het geheel zeer matig. Van het vlas werd over het geheel de goede ver wachting niet teleurgesteld. Men verkreeg voor de goede qualiteit voldoende prijzen. Bij meestal vol doende qualiteit schijnt de quantiteit van lint en zaad over het geheel middelmatig te zijn geweest. De aardappelen geven tot dusver een zeer smakelijke vruchtbij matig beschot. De late soorten staan gunstighier en daar vertoont zich wel de ziekte doch daar de knolzetting ver is gevorderd, verwacht men minder nadeel van haar dan gewoonlijk. Hoewel de opkomst der suikerbiet te wenschen liet en veel overzaaien en bijplanten noodig wasis dit gewas later goed gegroeid en kan het nog een ruim beschot opleveren. Hetzelfde geldt voor mangelwortelen en paardenpenen. Ajuin laat tot dusver slechts een middelmatige uit komst verwachten. Karwijzaad gaf een laag beschot. Klaver, lucerne enz. leverden een ruime snede. De weilanden waren achterlijk in het voorjaar, doch later naar wensch bezetde hooi-inzameling viel bijna overal buitengemeen gunstig uit. St.-Ct Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal te Dordrecht staat no. 1 ds. J. P. Nonhebeite Middelburg. Ds. W. Groeneveld, pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Bruinisse, herdacht Zondag zijne 25jarige Evangeliebediening. In de vergadering van 15 Aug. der algemeene Synode van de Ned. Herv. kerk is besloten de on- derteekeningsformule voor de aanstaande predikanten in die kerk (art. 27 regl. Evangeliebed.) aldus te wijzigen »Wij ondergeteekenden, door het provinciaal kerk bestuur vantot de evangeliebediening in de Nederlandsche Hervormde kerk toegelaten, ver klaren bij deze oprechtelij k en beloven, dat wij daarin, overeenkomstig onze roeping, met ijver en trouw zul len werkzaam zijn en de belangen van het Godsrijk, in overeenstemming hiermede die van de Nederland sche Hervormde kerk, met opvolging harer verorde ningen, naar vermogen zullen behartigen." Dit nieuw artikel zal aan de consideration der kerkelijke besturen in 1882 worden onderworpen. (H. Ct.) Bij Min. besluit van 15 Aug. jl. is eervol ontslag verleend aan mej. A. Risseeuwals onderwijzeres in de handwerken aan de Rijks-normaallessen te Goes, en is in hare plaats benoemd mej. J. De Graaff van Zierikzee, een en ander met ingang van 1 Sept. e. k. Het Nieuws v. d. Dag is met zijn nieuws toch niet bijzonder vlug. In zijn no. van Dinsdag meldt het zijn le zers het drietal voor de betrekking van hoofd der school te Raamsdonk, terwijl het toch ook reeds de benoeming had kunnen lezen en vermelden. Voorts vervalt het blad in dezelfde fout, die anderen reeds begaan hebben door demededeeling, dat mej. J. De Graaff is benoemd tot onderwijzeres te Zierikzee; daar woont zij, te Goes is zij benoemd. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. -De Engelsche stoomboot Cosmopolitan, in de Wester-Schelde onder de gemeente Baarland gestrand en aldaar liggende, werd Maandag te Ter Neuzen met de gedeeltelijk nog aan boord zich bevindende lading, bestaande uit stukgoederen, in het openbaar verkocht voor f 2150. Buitenlandsch Overzicht. Aan alle goede dingen komt een eind, maar ge lukkig ook aan lastige en slechte zaken. Zoo o. a. is de donkere bui, die boven het Britsche kabinet, het Ilooger- en het Lagerhuis hing, wegge dreven. De lucht is opgeklaard. Het Lagerhuis heeft, op voorstel der regeering, nog een paar concessies gedaan ten opzichte der Iersche Landbill en haar opnieuw naar het Iloogerhuis terug gezonden. Neem u in acht! Vertrouw haar niet, zij speelt met u! Zij heeft goudlokkig lichtblond haar. Neem u in acht! En wat zij zegt, dat is niet waar. Neem u in acht! Vertrouw haar niet, zij speelt met u! Gelukkig was de critiek der toehoorders niet al te streng. Toen de Goldenauers den laatsten regel ge zongen hadden, werd zij stormachtig toegejuicht en Schlumberg, die alle piano-gedeelten door zijn schet terende stem had bedorven, zag met het gezicht van •en overwinnenden gladiator op zijn dames neder, alsof hij zeggen wilde: dat was ik. Verscheidene welriekende reukwatertjes zijn bij onderzoek niets anders dan een chemische verbin ding van alles behalve geurige bestanddeelen. Niet veel anders is het in de geheele wereld. Hoe weinig en hoe zeldzaam zijn niet de echte, reine, onvermengde gewaarwordingenZoo vond ook het plotselinge wan trouwen van Jozef tegen den valschen profeet zijn oorzaak in een loffelijke kieschheid en in een niet minder beminnelijke zelfzucht. In het algemeen gaf hij hoog op van vrouwendeugd, maar wenschte er toch liever geen proef van te nemen. Overeenkomstig dezen stelregel gaf hij geen sn»dige antwoorden, maar schikte zich in het onvermijdelijke. En zoo bedrogen zich meester en leerling in elkander, en omdat ieder van hen op den loer lag, bereikte noch de een noch de ander zijn doel. Toen na afloop van het concert de bezoekers vertrokken, had Schlumberg dolgaarne tante en nicht zijn arm gepresenteerd, maar de vrees door Jozef gevolgd te worden hield hem ervan terug; en aan den anderen kant was deze weder op zijn hoede jegens den schoonen Adolf. Zoo bereikten Anna en Burgi, niettegenstaande zij langzaam voortstapten, zonder eenig geleide haar rij tuig, dat aan den uitgang van het park haar stond optewachten Eindelijk hield de regen op; het zonnetje brak nog even door en hulde het geheele stadje en den gan- schen omtrek met de vluchtende nevelen in een zee van tinten. Over zoo'n gelukkige verandering in ver band met het buitenfeest, dat den volgenden dag zou plaatshebben, was een ieder, behalve Schlumberg, in zijn schik. De weinige uren, in kamer 7 doorge bracht, hadden den grooten strijder tegen pantoffel helden en kniesooren tot gansch andere gedachten gebracht. Eensklaps was hij vijandig gestemd tegen alle openbare vermakelijkheden en grootsche feestelijk heden hij gaf de voorkeur aan het warmste vertrek, het ware heiligdom waar de vrouw alleen den schepter voert, in dezen namelijk de keuken in den Rooden Leeuw, boven de heerlijke wandelingen in het woud, waar ieder zanger in het genot zou deelen zijn Burgi te kunnen zien. Ongelukkigerwijze moest het gezelschap in de koffie kamer Schlumberg's booze bui ontgelden. Met alles behalve vroolijk gezicht zat hij op zijn stoel heen en weer te draaien, op alles wat hij gebruikt» had hij een aanmerking te maken en had voor zulke ketel muziek als een mannenkoor niets meer dan een ver achtelijk glimlachje over. Het meest ergerde hem de jonge Turtschenthaler, die juist in een stemming was om de 'geheele wereld te omhelzen. Deze ap plaudisseerde als een bezetene; ieder koor moest hij meezingen en zwaaide dan met zijn hoed en riep hoera! en nog eens hoerawanneer er op Duitschland, op Kirchheim, op de feestgenooten of op de vrouwen getoost werd, of gaf in overmaat van geestdrift een nationaal jodel-liedje ten beste. Hij ging van tafel tot tafel om bekenden en onbekenden de hand te drukken of te omhelzen, en keerde dan weder in de beste en vroolijkste stemming naar zijn knorrigen vriend terug. Ten laatste kon Schlumberg zich niet langer bedwingen. «Alle duivels!" riep hij «het was veel beter dat ge naar de apotheek gingt!" En zie? als een soldaat, die de taptoe hoort, sprong Jozef op. «Ge hebt gelijk", sprak hij, «ik ga dade lijk weg." Met dit schielijke vertrek was Schlumberg ook al niet gediend. Hij verteerde van nijd dolgaarne had hij hem teruggehouden. Maar hij had zelf geheime plannen en een nachtelijke expeditie voor, waarvan Jozef niets mocht weten. Daarom liet hij hein vertrekken. Toen hij in het gedrang verdwenen was, schudde Schlumberg misnoegd het hoofd en hield bij zichzelf een lange overpeinzing over de verdorvenheid van het opkomend geslacht. (Wordt vqcvolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2