Volgens het jaarverslag van den openbaren ge zondheidstoestand was het ziektekarakter het geheele jaar door catarrhaal- rheumatisch. In het eerste en vierde kwartaal waren er vele keel- en borstaandoeningen. In het tweede en derde waren weinig zieken. Ten opzichte der openbare prostitutie valt te ver nielden, dat gedurende het verloopen jaar zich geene individuen hebben aangemeld die zich als zoodanig onder medisch-politisch toezicht wenschten te stellen daarentegen valt niet te ontkennen dat de kwade ge volgen der clandestine prostitutie meer in het oogloo- pend zijn dan te voren. In het gasthuis wordt meer en meer gebruik ge maakt van warme en koude baden. Met voldoening wordt in dat verslag melding gemaakt van de betere rioleenng in de Nieuwstraatdankbaar doch niet voldaan, mogen de gemeente-geneesheeren den wensch echter niet onderdrukken, dat het rioolstel sel in de Bocht van Guinea insgelijks een punt van overweging tot verbetering bij ons dagelijksch bestuur moge uitmaken, zoowel als de ongunstige toestand van het drinkwater in de openbare pompen en putten binnen deze gemeente, welke beide onderwerpen zij met aandrang en overtuiging aan de goede zorg blijven aanbevelen, als in liet nauwste verband staande met de bevordering eener goede gezondheid. Aan het verslag der commissie van toezicht op het lager onderwijs ontleenen' wij de mededeeling, dat op 31 December 1880 het aantal leerlingen, volgenster secretarie ingeleverde tabellen, bedroeg i Op de 5 dagscholen totaal 926 bewaarklasse school A 47 bewaarsch. voor on-enminverm. 217 avondscholen 63 Totaal 1253 kinderen. De uitgaven voor dat onderwijs werden begroot op 14533,33%, terwijl het schoolgeld heeft opgebracht op school A ƒ1425,80 en op school B 472,20, totaal dus ƒ1898, "Van geen der schoollokalen werd gebruik gemaakt voor het onderwijs in den godsdienst door de kerk leeraren. De commissie voor statistiek van het Comité tot wering van schoolverzuim heeft haar jaarlijkscli verslag ingediend. Over het geheel kan de commissie con- stateeren, dat er, wat den algemeenen toestand betreft, weinig verschil is bij 1879. In éene categorie van verzuim echter is in 1880 eene, hoewel zeer geringe verbetering gekomen, waardig gereleveerd te worden, namelijk in de categorie van hen, die tijdelijk de school verzuimden, dat zijn zij, die door veldwerk, en de gevolgen daarvan, eenige maanden van het onderwijs verstoken blijven. Het verslag der Commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs luidt gunstig, wat betreft de wijze, waarop de leeraars hun taak vervullen. Het getal leerlingen op de Hoog ere Burgerschool en Bur geravondschool kan aanzienlijk heeten. Wat den ijver en het gedrag der leerlingen op de Hoog ere burgerschool aangaat doet het de commissie leed te moeten getuigen, dat blijkens het verslag, haar ingevolge art. 22 der verordening op het middelbaar onderwijs door den directeur der inrichting toegezon den, dit, behoudens gunstige uitzonderingen, over het algemeen niet zoodanig is als zij, die het goed met hen meenen, wel zouden wenschen. Over de leerlingen, die gratis door het gemeente bestuur zijn toegelaten, heeft men reden van tevreden heid, evenzeer als over het gedrag en den ijver der leerlingen op de burgeravondschool, die tot geene bijzondere opmerkingen aanleiding gaven. Ook over het gedrag en de vlijt der leerlingen van de Middelbare school voor meisjes mocht de directrice van hare tevredenheid doen blijken. Der commissie van toezicht komt het echter voor, dat van deze inrichting, de beschikbare krachten in aanmerking genomen, meer zoude kunnen worden geprofiteerd. Dit maakt een punt van overleg tusschen de directrice en de commissie uit. Rechtzaken. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatie voorziening van C. Z)., dienstmeid te Groede, door het Gerechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wegens kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. Buitenlandse!) Overzicht. Het Engelsche Hoogerhuis zal met het Lagerhuis zich zeker willen metenhoofdzakelijk wel gedreven door een zeker egoïsme der rijke lords, tevens grond bezitters. Het Lagerhuis weigerdezooals men weet, de in grijpende amendementen, door het Hoogerhuis op de Iersche landwet aangenomen, te aanvaarden, schrapte ze en zond de bill aldus weer naar de hoogere heeren terug. Dezen nu op hun beurt handhaafden hunne wijzigingen, en willen van geen toegeven weten. Het is niet verstandig van de edele landlords om dit te doen, want zij kunnen daardoor groote moeie- lijkheden teweegbrengen, stagnatie veroorzaken in het totstandkomen van eene lang en dringend noodige ver betering in Ierland's belang. En of zij ten slotte zullen winnen betwijfelen wij. Hun drijven is teveel in het belang der landheeren om bij het gros van het Brit- sche volk geen tegenzin te wekken. Men vreest nu voor ernstige conflictenzelfs voor een ministeriëele crisis. Volgens de Observer heeft het Kabinet bt-sloten de Landbill te handhaven en aan de lords het hoofd te bieden. Na de afwikkeling der financiëele aangelegen heden zou het parlement uiteengaan. Doch in No vember zou het weder worden opgeroepen, en zou de Landbill opnieuw worden ingediend. Gambetta heeft te Belleville gesproken en algemeen roemt men zijne gematigdheid. Hij verdedigde zijne staatkunde; over het smaden en lasteren van zijn per soon zou hij zwijgen. Zijn staatkunde wordt betiteld met den naam van «opportunisme". Hij weet niet, wat dat barbarisme beteekent. Indien men ermede wil te kennen geven dat het de practische politiek is de politiek van uitkomsten de politiek die zich tot het mogelijke, het bereikbare bepaalt, de politiek, die wil dat elke hervorming te harer tijd moet komen, ja, dan verklaart hij opportunist te zijn. Hij ontwikkelde zijne ideeën over de magistratuur, de kerk, het belastingstelsel en eenige andere aange legenheden. Tot zuivering van elementen, die de republiek vij andig zijn, moeten er rechtbanken opgeheven en het personeel verminderd worden. Al is het clericalisme verslagen, het is volgens hem lang niet dood. De begrooting van eeredienst moet daar om herzien, de privilegiën der Kerk moeten afgeschaft worden. Hij heeft eene lijst opgemaakt van de goe deren in de doode hand, die hij bekend zal maken. De goederen, die de congregratiën ten onrechte be zitten, mogen niet aan haar blijven. Het concordaat wil hij in stand houden, maar het moet ook strikt toegepast worden. Verder is hij voor eene inkomstenbelasting. Ten slotte deed hij nog eene zinspeling op Elzas en Lotharingen toen hij de hoop -uitsprak eenmaal den dag te zien aanbreken, waarop uit kracht der majesteit van het recht de gescheiden broeders weer vereenigd zullen zijn. Na die rede werd hij daverend toegejuicht, en was er algemeene ontroering in de zaal waartenemen. In den beginne ging dit niet zoo mooi, terwijl er op straat minder fraaie uitdrukkingen werden gebezigd, die tot in de zaal doordrongenWeg met den staat kundigen goochelaar", »weg met den eenoogige van Cahors", »weg met den dictator", »naar Numea met den opportunist" en meer dergelijke kreten werden gehoord, voornamelijk op aanhitsen van Henry l)e Roche fort. Die bestrijding zal den grooten man wel niet zijn zetel ontnemen, maar stel dat hij eens viel, dan zullen juist de tegenstanders daardoor zijn optreden als minister-president verhaasten. Daarop wordt reeds nu gezinspeeld. De ministers hebben ook tot hunne kiezers gesproken, maar overal waren de noodige oproermakers om hun het spreken te beletten. De minister van koophandel en landbouw, Tirardmoest ten slotte zelfs van het woord afzien. i De Heensche tweede kamer is bijeengekomen en geopend zonder het gebruikelijk leve de koning Zaterdag heeft de oppositie bij de eerste lezing der begrooting een heftigen aanval op het ministerie gedaan, omdat het na den uitslag der verkiezingen niet is afgetreden. De minister-president antwoordde* dat die grondwet geen parlementaire regeering heeft ingevoerd, en dat het ministerie verplicht is te blijven!, teneinde voor de eerste kamer de gelijkheid van rechten tegenover de tweede kamer te handhaven. De oorzaak van het tegenwoordige conflict ligt alleen hierin, dat de tweede kamer deze gelijkheid niet erkent. De strijd blijft daar dus voortduren, terwijl de koning zeker wel in het lastigste parket zit. Vorst Von Bismarck is weer te Berlijn teruggekeerd- Of hij hersteld is kunnen wij niet zeggen. Of Z. H. de Paus het Vaticaan nog verlaten zal, weten we evenmin. De geruchten daaromtrent zijn zeer uiteenloopend. Het laatste bericht is van de Agence Stefanidie uit goede bron de onlangs te Rome verspreide geruchten over het heengaan weerspreekt. De canonisatiëntegen den 8 December ontworpen s zullen voortgang hebben. Bij deze plechtigheid nu is de tegenwoordigheid van den Paus onmisbaar. Ook zou des H. Vaders geschokte gezondheid hem niet in staat stellen eene reis, allerminst eene zeereis, te on dernemen. Evenmin is het waardat het Vaticaan eene nota zou willen verzenden betreffende de volks vergadering op 7 dezer. Die anti-clericale vergaderingen houden in Italië aaft. Jakob Khanhoewel dicht bij zijn doel, moet zijn pretentie op den Afghaanschen troon laten varen. Het schijnt hem aan geld te gaan ontbreken, en men weet: geen geld geen zwitsers. Gemengde Berichten. Hansweert. Nadat van de wert Hansweerlsch nelvaren" alhier met het beste gevolg te water is gelaten de Rijnaak nMijn verlangenschipper B. Driessen, zijnonmiddellijkopgehaaldde schepen Vrouw Antje", schipper L. Van Dam, en «Jonge Pieter", schipper J. Maas. De bedrijvigheid op genoemde werf neemt gaandeweg toe en wel zoo, dat er een tweede helling moet gelegd worden, waarvoor de materialen reeds zijn aangevoerd. Ook is alhier reeds een zeil makerij gevestigd en spreekt men ervan, dat eveneens een scheepssmid zijn tenten alhier zal opslaan. Het behoeft geen hetoog, dat een en ander voor deze ge meente vele voordeelen afwerpt. Zondagmiddag viel alhier een jongen in de. schutsluis, doch werd door onzen plaatsgenoot Joseph Struijlaarddie met verachting van eigen levensgtjr vaar ter liulpe snelde, gelukkig gered. Het op Everingen, onder de gemeente Baarland, gestrande Engelsch stoomschip Cosmopolitan" zal niet worden afgebracht, doch is, zooals het daar zit, heden publiek verkocht. In het voorruim zit nog een gedeelte der uit stukgoederen bestaan hebbende lading. De Cosmopolitan" schuurt steeds dieper weg en weldra zal er niets meer van te zien zijn. Door den sterken golfslag is Donderdag het zee water over den buiten-afsluitdam der voormalige ma rinehaven te Vlissingen geloopen, waardoor in den dam eene verzakking gekomen is en de kom daarachter vol liep. Hoewel de aannemer daardoor wellicht schade lijdt, schijnt het voor de uitvoering van het werk van niet veel beteekenis te wezen, wijl de belangrijkste werken aan de sluizen enz. aldaar zijn afgeloopen. Het wrak van de Engelsche schoener Man/ Ann, welke den 12en der vorige maand nabij Rammekens verongelukte, is door den tegenwoordigen eigenaar, na groote inspanning, in de haven te Vlissingen gebracht. Omtrent den te Groede vermoedelijk gepleeg- den kindermoord verneemt men nog het volgende Den 3en Augustus is de vrouw van A. De M van tweelingen bevallen, waarvan éen, naar het oordeel van hen die dit zagen, eene vormelooze massa scheen. De man heeft die massa, ofschoon er beweging in waargenomen werd, in een nabij zijn woning gegraven kuil geworpen en begraven bij latere opgraving schijnt echter gebleken te zijn dat er een kind begraven was, dat toen naar de begraafplaats werd overgebracht. De justitie heeft een onderzoek ingesteld, tengevolge waarvan A. De M. gevangen genomen en naar het huis van arrest te Middelburg overgebracht is. M. Cl. Onder het garnizoen te Bergen-op-Zoom komen vele gevallen van roodvonk voor. Bij zijn bezoek aan Bronbeek heeft de Koning aan een oud strijder, die slechts éen been had, in plaats van zijn houten kruk, een kunstbeen beloofd. De vorige week heeft men te Warft'um des nachts van eene trekschuit, die onbewaakt aan de kaai lag, al de glazen ingeslagen, de deuren opengebroken, en alle pakjes en koopmansgoederen in het water gewor pen. Het kanaal was bezaaid met vaten, zakken, pak ken enz. Wie de brutale dader is, weet men niet. De veel gebroken, veel besproken en lang ver waarloosde Kampdijk bij 's-Bosch is thans door het Yughtsche waterschap hersteld. Bij de jongste Raadsverkiezing te Raalte -werd een wethouder uitgeworpen, die sedert jaren lid van den Raad was. Doch de nieuw gekozene liet zijn tijd voorbijgaan en gaf niet binnen den gestelden termijn kennis, dat hij de benoeming aannam. Nieuwe verkiezing alzoo. Maar toen waren de kiezers blijk baar boos; zoo'n man te kiezen, die niet eens opde hoogte van zijn tijd is! En de eerst uitgeworpene werd nu weder met groote meerderheid gekozen. In Gelderland vond iemand dezer dagen in een kippenei een ander ei, lang 4 breed 1 cM. Het ingesloten eitje had een vrij vaste schaal. In een uitspanning te 's-IIage heeft het 5jarig zoontje van den herbergier, uit een bakje met sterke drank, dat onder een kraan van een gevuld vat geplaatst was, zooveel gedronken, dat het bewusteloos neerviel en eenige oogenblikken later overleed. Een paar jaren geleden verloren die ouders een knaap door verdrinken. De politie aldaar heeft aangehouden eene bende van 7 personen, waaronder eene vrouw. Sommigen worden verdacht van een persoon in een huis gelokt en aldaar van zijn horloge, geld en sommige kleeding- stukken beroofd te hebben; de overigen worden ver dacht van medeplichtigheid aan die aanranding, door sommige der geroofde voorwerpen te verbergen of te beleenen. De politie is er in geslaagd op de buitge maakte voorwerpen beslag te leggen; terwijl deze ontdekking tevens dit voordeel moet hebben opgeleverd, dat men eene reeksvan andere voorwerpen, vermoedelijk herkomstig van diefstal, op het spoor is gekomen. De Zoeloe-kaffer", die te Leiden op de kermis veel van zich deed spreken, door eenmaal in zijn nationaal kostuum echt wild te ontsnappen en de kermis op te draven, is te Gouda bij ongeluk in han den der justitie verzeild geraakt, waar men tot de ontdekking kwam, dat hij een jeugdig Hagenaar was, die met de justitie al meermalen in aanraking kwam. Te Utrecht loopt het volgend geruchtDonderdag moest op eene school een kind school blijven; toen i hette 5 uren de school verliet, wachtte een man het kind op en nam het mede, onder bedreiging wanneer het schreeuwde. Hij ging vervolgens naar het Lucasbolwerk, alwaar hij op het stilste gedeelte het kind opnam en te water wierp, en zich uit de voeten maakte. Het meisje werd gered en naar de ouderlijke woning gebracht, waar men zich in gissingen verdiept. Volgens mededeeling van het kind zou de man in grijs pak met phantasie-hoed gekleed zijn. UN. ct.) Wie een hond den staart afkapt, schrijft een dierenvriend, doet zooveel als iemand, die een sprekend schepsel de tong uitrukt. De hond spreekt met zijn staart zoo duidelijk, dat ieder, die er slechts op gelieft te letten, weldra al zijn gedachten kan verstaan. Om dankbaarheid of blijdschap uit te drukken, neemt de hond een langzaam kwispelen te baat; bedelt hij of wil hij eenige hoop of verwachting te kennen geven, dan beweegt zich de staart zoo snel als de onrust in een uurwerk heen en weer. Gehoorzaamheid, trots en verzet, schaamte en vrees, alles drukt de hond op verschillende wijze door de beweging van zijn staart uit en die hem van zijn staart berooft, gelijk dat bij enkele soorten van honden doorgaans geschiedt, beneemt hem het beste werktuig der spraak, door de natuur hem gegeven. Te Westerbank heeft men eene beste koe uit de weide gestolen en te Sleer verkocht. De dader wordt opgespoord. Toen Vrijdagavond op het ramschip Schorpioen, te Nieuwcdiep, electrisch licht ontstoken was, werd 't op den Zeedijk van Tessel, voor 't Oudeschild, waar eene groote menigte naar 't schoone kunstlicht stond te kijken, zoo licht, dat men zonder veel inspan ning de afstand bedroeg ruim 2 uren eene courant kon lezen. Bij een dezer dagen te Maastricht plaats gehad hebbende veiling van afgekeurde militaire kleedingstuk- ken en andere voorwerpen werd alles, op een paar kleine koopjes na, zooals later bleek, door »de vereeni- ging" gekocht, zijnde eenige broeders uit het Noorden, in afspraak met de Maastrichtsche aldaar tegenwoordige koopers, en dit voor een bedrag van 192 gulden. Hierna werd het door de gezamenlijke koopers, circa 60 in getal, opnieuw in veiling gebracht en ging de partij 240 gulden hooger dan zij hij inkoop had gekost. Nu was het eene kleine vereeniging, die eigenaars waren geworden en het weder in koop brachten en hierbij eene winst van 223 gulden deelden. De nieuwe bezitters stelden het weder in koop en maakten insgelijks eene winst van 91 gulden. Deze manoeuvre herhaalde zich nog een vierde, vijfde en zesde maal en er werd nog successievelijk 33, 23 en 13 gulden verdiend. De slotsom was, dat het rijk voor de ver kochte goederen 192 gulden kreeg, en de leden van de vereeniging niets te verkoopen gehad hadden en 623 gulden deelden. (JV. It. Ct.) Tieman, de oplichter, die te Amsterdam reeds herhaalde malen aan voorname winkeliers en parti culieren goederen en geld afhandig maakte, is dezer dagen, na pas uit een zes jaren lange gevangenisstraf ontslagen te zijn, opnieuw in hechtenis genomen. De jongeman geldt voor den zoon van eerlijk tuinman, d ie al wat hij had reeds heeft besteed om de misdrijven van zijn zoon af te koopen, doch thans machteloos is om er iets aan te doen, dat zijn naam te schande wordt gemaakt. De jongen is zelden langer dan eenige weken op vrije voeten. In België is thans een wet in werking getreden, waarbij aan niet-erkende natuurlijke kinderen het volle bezit en genot hunner politieke rechten wordt toege kend, en zij gelijkgesteld worden met alle andere Belgen. Een arme drommel, die, in afwachting van den cellulairen wagen, in een politiepost van Parijs in een gevangenhok opgesloten was, bemerkte, dat het hout werk van zijn gevangenisin de hoogtevan den muur afgeweken was. Uit tijdverdrijf stak hij de hand achter het schot en haalde nu, tot zijn groote verbazing, achtereenvolgens te voorschijn 10 obligatiën van 500 fr. van een maatschappij tot verzekering tegen hagelslagvier oorhangers een stuk van een zilveren lepel, het werk en de kast van een zilveren horloge en eindelijk een scheermes. Al deze voorwerpen moeten betrekking hebben op den een of anderen diefstal, waarvan de bedrijvers onbekend zijn gebleven. Een der gekwetsten bij de spoorwegramp, die Maandag te Blackburn plaats had, is overleden, zoodat het aantal dooden thans zes bedraagt. Het getal ge kwetsten, die in het gasthuis zijn opgenomen en wier toestand gevaarlijk is, beloopt drie en veertig. Een hevige wervelwind heeft Woensdag aan het zuidoostelijk uiteinde van Berlijn groote verwoestingen aangericht. Hij ontwortelde hooge dikke boomen eh beschadigde vele daken. Het dak van een 150 voet lange schuur o. a. werd hoog in de lucht geslingerd en een goed eind verder tegen den grond verbrijzeld. Ook een pas gebouwde muur werd omvergeworpen waardoor 2 werklieden zeer ernstige en 2 andere lichte verwondingen bekwamen. Te Gechungen zijn door een brand 50 huizen vernield. Te Landsberg a./W. heeft een man met een hamer zijn vrouw de hersenen verbrijzeld en daarna zichzelf verdronken. In Oost-Holstein heeft een zware orkaan gewoed. Men vreest dat verscheidene schepen vergaan zijn. Bij Lubeck werd een ijzergieterij door een windhoos ver nield. Zeven personen kwamen daarbij om het leven en velen werden ernstig gekwetst. Te Wocheiner Feistritz zijn het dak en de toren der bijna voltooide nieuwe kerk ingestort. Twaalf menschen werden onder het puin bedolven en gedood. Het Zwitsersche dorp Malenfeld is geheel afge brand en Brienz loopt gevaar vernield te worden door rotsblokkendie van de berghelling vallen. In het kanton heerscht groote droogte en hier en daar sterft het vee door gebrek aan water. In de Hongaarsche gemeente Forontale woont thans een dame van 54 jaren, die de eerste was die het hart van prins Von Bismarck heeft doen kloppen. Zij woonde 40 jaren geleden te Greifswald, waar haar ouders een hotel garni hadden. Daar was het, dat de student Otto Von Bismarck smoorlijk verliefd werd op de schoone Josephinedie hem met wedermin be loonde. Hij vroeg zelfs haar hand maar de ouders weigerden. Het verliefde paartje moest scheiden en het meisje, dat haar ouders later naar Amerika volgde, huwde daar eindelijk een rijken koopman in petroleum. Uit Panama verneemt *ifien, dat de vreemdelin gen aldaar geducht aan koorts lijden. Etienne, de onderdirecteur van het kanaal, is overleden. In het Hamburger Fremdenblattwaarschuwt een scheeps kapitein alle werklieden niet naar Panama te gaan, wijl de gele koorts hevig te Colon en omstreken vooral onder de Europeanen heerscht. Vooral de pas aange komen Europeanen worden er door koorts aangetast. Van de 400 zijn er 80 gestorven. Evenwel is er steeds werkvolk genoeg om het werk voort te zetten. Bou Amema, die de Franschen zoo plaagt, heet eigenlijk Kaddoura Benhamsa hij is de koning van een stam, die in die woestijn woont, dien der Sidicheiks, vroeger met Frankrijk bevriend. Sedert echter twee vrienden van den stam, te Algiers genoodigd door de Regeering, aldaar stierven (de Sidicheiks vermoedden door vergif) verkeerde de vriendschap in haat. Tijdens den opstand van 4871 leverde een Arabisch deserteur Benhamsa's tweejarigen zoon aan de Franschen uit het kind werd op kosten van Frankrijk opgevoed. Uit vrees, dat het leven van zijn zoon thans gevaar zou loopen, nam Benhamsa een valschen naam aan. Vele staten van Europa staan op het gebied van onderwijs verre ten achter bij Hawaii (Sand- wichseilanden), welks koning thans Europa bezoekt. In het rijk van Kalakaua zijn geen 40 ingezetenen te vinden boven de 20 jaar, zoo mannen als vrouwen, die niet kunnen lezen, schrijven en rekenen. De wet stelt namelijk voor de ouders den plicht om hun kin deren onderwijs te laten geven, op gelijke lijn met het voorschrift om voor hun voeding en kleeding te zor gen. Opmerkelijk is het, dat de verhouding tusschen godsdienst en onderwijs erop gelijke wijze is geregeld, als in ons land. De openbare scholen zijn geheel neutraalden onderwijzer is het ten strengste ver boden den godsdienst aan te raken, Maar na den gewonen schooltijd, die van 9 tot 2 uren duurt, zijn de lokalen twee malen 's weeks voor elk der geeste lijken beschikbaar. De bevolking bestaat voor uit heidenen en Mormonen, (de aanzienlijkste) uit pro testanten en voor 'I, uit katholieken. Koning Ka lakaua schrijft zijn reisherinneringen aan Europa, waarbij hij door kolonel Armstrong wordt geholpen. Zij zullen dadelijk, nadat hij in zijn rijk terugge keerd is, in het Engelsch verschijnen. Graaf Moltke, Kopenhagen passeerende om zich naar Stockholm te begeven, bezocht Maandag jl. Tivoli in de Deensche hoofdstad. De muziekkapel hief toen te zijner eere het Heil Dir im Siegeskram aan. Het publiek applaudisseerde en bisseerdeen de kapel meester gaf aan 't verlangen tot herhaling gehoor. Doch dit verdroot de echt Deensche partij, die Don derdag, toen er weder concert was, in grooten getale opkwam en den kapelmeester met gefluit en gesis ont ving. Hij glimlachte en liet toen het Deensche lied #de dappere landsoldaat" spelen, waarop het rumoer nog meer toenam. Ten slotte behaalden de hoera's de overwinning op het gefluit.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2