1881. P. 96. Dinsdag 16 Augustus. 68slc jaargang. DE ZANGER. BRUG OVER DE HAVEN. GEMEENTE-VERSLAG. IIEM.IilAVKKIl. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH "VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van de ingezetenen, dat, wegens het maken van een nieuw dek op de brug over de haven, deze niet zal kunuen gepasseerd worden met rijtuigen van Maandag den 22 tot en met Zaterdag den 27 dezer, zullende gedurende dien tijd de passage moeten geschieden langs de begraafplaats. Goes, den 18 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat het uitvoerig en beredeneerd Verslag Tan den toestand der gemeente over 1880, hetwelk den 14 April 11. aan den Raad is aangeboden, thans gedrukt en ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd is, terwijl exemplaren daarvan tegen be taling van vijf en zeventig cents verkrijgbaar zijn. Goes, den 13 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 15 AUGUSTUS 1881. Officiëele Mededeelingen. Aan den off. van adm. 3e kl. K. J. Van den Bussche is, op zijn verzoek, toegekend éen jaar verlof, onder stilstand van non-activiteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Mededeelingen op verschillend gebied. Als een bewijs, dat de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden steeds in bloei vooruitgaat, kan dienen dat thans ruim 200 jongens daar gedetacheerd zijn. Door den Minister van Marine is bepaald, dat jongens, lichtmatrozen eiynatrozen 3e klasse, dienende bij de zeemacht, niet meer tot een reëngagement worden toegelaten. Bij wijziging der vroegere aankondiging worden, in stede van twee, vier plaatsen opengesteld voor de betrekking van scheepsklerk bij de zeemacht, waarvoor het examen heden zou aanvangen. De Minister van Justitie heeft door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken van Gedep. Staten in de verschillende gemeenten opgevraagd eene lijst, inhoudende de namen van de gemeenten, die na de invoering der wet op het lager onderwijs verorde ningen hebben vastgesteld, bedoeld bij art. 82 dier wet (verbodsbepalingen op den arbeid van kinderen beneden de 12 jaren). Naar de Standaard verneemt, moet dit in verhand staan met eene vooi genomen wijziging der wet van Van Houten. Het afdeelingsonderzoek der Tweede Kamer van het wetsontwerp tot vaststelling van het slot der koloniale rekening van Suriname heeft alleen aanleiding gegeven tot erhstigen aandrang op de indiening van de wet tot regeling van de wijze van beheer en verantwoording der koloniale geldmiddelen voor Suriname. -De Amsterdamsche Rijnvaart-commissie heeft een circulaire gericht aan de inschrijvers voor de 3 millioen (tegen 3 pet.) ten behoeve van het Oostelijk kanaal. Zij verklaart daarin besloten te hebben om «plannen technisch te onderzoeken en financieel voor te bereiden, die te eenigër tijd aan Amsterdam den kortsten weg" enz. zullen verschaffen; ter uitvoering van welk voornemen zij tevens aan de inschrijvers Novelle van KAREL HEIGEL. IV. Rondom de Halle, een licht gebouwd huis, bevond zich een uitgestrekte tuin. Ter bijwoning van het zangersconcours waren, trots het slechte weder, de Kirchheimers en de bewoners uit den omtrek zoo talrijk opgekomen, dat de ruimte, voor de toehoorders bestemd, spoedig meer dan gevuld was. Het groot aantal zangers op de met vlaggen versierde estrade leverde een schoon gezicht op. Aan alle zijden der zaal zag men in' den tuin, en hij de doodsche stilte, die gewoonlijk het begin van ieder zangnummer vooraf gaat, kon men den regen op de bladeren der boomen nnoren -vallen. In een der voorste rijen zat Schlurnberg's oudste pn nieuwe liefde, tante en nicht. De eerste droeg ter ears van het feest, mfW lang niet ter verhooging van haar schoonheidi een Sfiftft s(ced8cjie (deeding, een verzoekt 1 pet. van inschrijving te willen storten voor de vorming van een fonds tot bovenvermeld doel. Te Amsterdam zal spoedig eene tentoonstelling van hulpmiddelen voor den boekhandel worden ge opend, die veel belangrijks te aanschouwen geven zal. Een der bijdragen op die tentoonstelling is ons gezon den en wel eene reproductie in miniatuur van de groote uitgave van Goethe's Faustvertaald door Ten Kate Kost de groote uitgave ƒ32,de miniatuur uitgaaf kan men voor 1bekomen. De druk heeft plaats gehad op de drukkerij van den heer A. W. Sijthoff te Leiden en is allerkeurigst. Een scherp lettertje geeft op éen blad evenveel te lezen als op een van de groote uitgaaf. Het geheel is eene navolging van de Duitsche Dia mant Ausgabe, en geeft aan het groote publiek ge legenheid om voor matigen prijs eene keurig bewerkte goedkoope uitgave van een grootsch werk te bekomen. Goede oogen zijn voor de lectuur echter een eerste vereischte. Bij denzelfden uitgever is Conscience's honderdste hoek verschenen. Het is getiteld »Geld en adel." De vorige week is te Zwolle de stichter der Schippers- of Schuttevaers-vereeniging, de heer Schutte- vaer, in den ouderdom van 83 jaren overleden. Tot op het laatst bleef de overledene al zijn krachten wijden aan den bloei en de welvaart der schipperij en scheepvaart, en met diep leedwezen zal vooral de schipperij het afsterven van den ouden strijder voor haar belangen vernemen. - Aan de N. Rott. Ct. meldt men het volgende aangaande de voorstellingen, welke Sarah Bernhardt in ons land zal geven: Op Zondag 23 October komt zij met J arret den impressario en een gezelschap van 22 personen te Rot terdam aan, waar zij op 24 October eene voorstelling geven zal voor de leden van den Doele, waarvoor be taald wordt fr. 6000. Op 25 October zal zij in Den Haag en op 26 October te Amsterdam Marguerite Gauthier spelen; den 27en te 's-Hage, den 28en te Amsterdam en den 29en te Utrecht Frou-Frouden 1 November zal zij te Amsterdam Adrienne Lecou- vreuren op 2 November te Arnhem en op 3 Novem ber te Leiden Frou-Frou vertoonen; den 4 November vertrekt zij naar Weenen. De prijs der eerste rangen is overal ƒ10. Van 20 tot 29 September a. s. zal te Weenen de vierdezitting gehouden worden van het internationaal letterkundig congres. Nederlanders, die aan dit congres willen deelnemen, hebben zich te wenden tot den algemeenen secretaris, den heer Jules Lerminate Parijs, rue Vivienne 51. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Yerseke. De door den heer J. J. Van den Broeke alhier, namens de heeren Joh. De Jonge c. s. geveilde 75 a 100,000 plantoesters van 3 a 5 centimeters zijn toegewezen aan de oestermaatschappij «Triton" te Goesvoor 9,per duizend, onverminderd de 10 pCt. onkosten, D« tegelijkertijd geveilde pannen der Kruiningsche maatschappij zijn opgehouden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Daar gebleken isdat sommige kerkgebouwen niet tegen brandschade verzekerd zijnomdat die vérzekering al te groote kosten zou veroorzaken om iets te baten, daar bij brandschade het overgeblevene licht de som, waarvoor verzekerd is, zou te hoven gaan en daardoor van vergoeding doen verstoken büjveu, paletot van zwaar fluweel, een hoed met een groote wuivende veder en verscheidene gouden sieraden. Zij manoeuvreerde met haar kruk, met de houding en de waardigheid van een acteur, die den ouden Frits moet voorstellen, en was zeer trotsch op de stamgasten van den Rooden Leeuw, die nu als edele zangers op het versierde tooneel stonden. Burgi, die haar vroolijke natuur geweld aandeed, zat zoo recht als een kaars en was doodstil. Slechts een keer stootte zij haar tante met den elleboog aan en zeide: «Kijk eens! daar heb je hem, uit Dornbüchel!" Gedurende de pauzen tusschen de verschillende num mers dunden de scharen der zangers evenals die der toehoorders; in de kelders onder het gebouw stond namelijk een buffet, waar wijn, bier en andere dranken geschonken werden. Alleen de schoone sekse en eenige verliefde jongelieden, benevens eenige oude knorrepot ten bleven in de zaal. «Waar kijkt ge toch voortdurend naar?" vroeg Turtschenthaler aan den schoonen Adolfwiens blik ken onvermoeid op zijn dames gevestigd waren. Een ander middel van correspondentie was niet mogelijk, omdat zij midden in een rij zaten. »lk?" antwoordde Schlurnbergol dan eens hier- geefk-de Synode aan de gemeenten, die zulke kostbare kerkgebouwen bezitten, in overweging, of ze althans behalve het meubilair niet het dak zullen verzekeren, daar juist die zaken het meest voor brand blootstaan, terwijl veelal, behalve het fundament, ook de muren behouden blijven. (Kerk. Ct.) Het Nederlandsch Bijbelgenootschap hield de vorige week zijn jaarvergadering te Amsterdam. Een voorstel van de afdeeling Leeuwarderadeelom van wege het genootschap een bloemlezing uit den Bijbel uit te geven, werd na eenige discussie en nadat door stemming was uitgemaakt dat het voorstel in strijd was met de wet van het genootschap, ter zijde gelegd. Een voorstel om een Alfoersche vertaling van het Nieuwe Testament te bezorgen werd om advies naar het hoofdbestuur verzonden en een ander voorstel, om als de bijbeluitgaaf met aanteekening van paralala plaatsen gereed zal zijn, de andere edities goedkooper verkrijgbaar te stellen, als prematuur niet in behan deling genomen. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren H. V. Hogerzeil, J. W. H. Crommeün en J. P. G. Westhoff. Driewegen. De gemeenteraad alhier heeft de jaar wedde voor een hulponderwijzer met 50 verhoogd en alzoo gebracht op 650. Tot hoofdonderwijzer te Raamsdonk is benoemd de heer Willemse van Oosterhout. De heer Varossieau, hoofd der openbare school te Heinkenszand, die, zooals we reeds meldden, no. 1 op de voordracht stond, was de eenige protestant onder de mededingers. Hoe schrikbarend het schoolverzuim tegenwoordig op 't platteland in Friesland is kan blijken uit het volgende: In een dorpsschool bezoeken van de 69 leerlingen, die in Januari jl. in de hoogste klasse waren, nu slechts 8 de school. Ook van de middelste klasse ontbreken er dagelijks gemiddeld 25 pet. en dit zijn kinderen van 79 jaar. Huis-, tuin-, veldarbeid en veehoeden zijn de oorzaken van dit verzuim. Landbouw en Veeteelt. Dikwijls hoort men beweren, dat een groot aan tal insectenlarven door de winterkoude vernietigd wordt. Sinds vier jaren heeft mej. Ommerod, eene Engelsche, op verschillende plaatsen van haar land waarnemingen laten doenen daaruit bleek, dat overal, waar men den toestand van larvenpoppen, die aan de koude blootgesteld waren, had kunnen onder zoeken, zij volstrekt niet geleden hadden. De strenge koude der beide laatste winters was zelfs nuttig voor het behoud der insecten, want zij konden dank zij ijs en sneeuw, die den bodem bedekten de insectenetende vogels ontwijkenen bovendien ont stond er onder de vogels, vooral onder de meerlen en spreeuwentengevolge van de koude, eene sterfte, gelijk zij vroeger maar zelden waargenomen is. De door insecten aangerichte schade in de velden is dan ook grooter dan ooit geweest, zoodat men de winter kou eer moet houden voor een middel ter bevorde ring, dan voor een tot wering van de ontwikkeling van schadelijke insecten. Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1880. (Slot.) Aan de verschillende bijlagen ontleenen wij het na volgende De gemeente-archivaris heeft de stukken uit de nalatenschap van mr. C. De Witt Hamerwaaronder niet onbelangrijke, gerangschikt en daarvan een lijst heen en dan daarheen! Tot dusver vind ik niets wat mij hijzonder boeit. Is uw helle ook hier?" «Wel zeker", liet de ander oogenblikkelijk volgen. «Ziet ge daar op drie na de laatste bank die twee meisjes? Nu die brunette, dat is ze. Hoe bevalt ze u?" Hij begreep zelf niet, hoe hij plotseling zoo'n innig genot had, om zijn besten vriend zoo in het ootje te nemen. «Uitmuntend!" hernam de ander, met diabolische Schadenfreude, want het aangewezen meisje vond hij, in vergelijking met Burgi. een toonbeeld van leelijk- heid. En hebt ge u nu al verklaard?" «Ik durf niet", verzekerde de Tyroler, zooals wer kelijk het geval was. «Wanneer ik het meisje aanzie, zeg ik honderdmaal bij mij zelf: «Laat ik u eens een zoentje mogen geven, mijn lief engeltjemaar ik bijt liever mijn tong af dan dat ik het durf zeggen!" «Dat komt omdat ge een droomer zijt! Ik lach me dood als ge moet vertrekken vóór dat ge u ge declareerd hebt!" Schlurnberg hield de hand hoven de oogen en monsterde de onbekendedie van het geheele geval niet het minste vermoeden had. «Ge pakt de zaak niet goed aan. Die kleine brunette heeft karakter. Ha! zaagt ge lioe ze hier naar toe keek? gemaakt, om als appendix aan den catalogus van ons oud archief toe te voegen. Het meerendeel zijn afschriften, en van enkelen zijn reeds exemplaren voorhanden, maar er zijn ook eenige origineele stukken van betrekkelijke waarde en voorts eenige, die voor de geschiedenis van belang zijn. Het oudste, daarin voorkomende, bevat afschriften van pri vilegiën, die tot het jaar 1200 opklimmen. De mees ten belmoren in de 16e en 17e eeuw, schoon ook enkelen uit den aanvang van deze afkomstig zijn. Zij zijn in 12 rubrieken gerangschikt en het zal dus niet moeielijk vallen een overzicht van de verzameling te nemen. De boekerij werd verrijkt met eenige geschenken, waarvan het meerendeel zijn periodieke geschriften, verslagen enz. Voorts werd in de archief kamer overgebracht eene urn, in dit eiland opgegraven en door den heer J. M. Kakebeeke aan de gemeente afgestaan, en een kalkbak met zilyeren truffel, den burgemeester mr. M. P. Blaaubeen aangeboden bij het leggen van den eersten steen aan de Hoogere Burgerschool voor jongens en door zijne erven aan de gemeente geschonken. STAAT der Schulden van de gemeente Goes op 1 Januari 1880. Jaar der geldl. Rente. Betaal baar. Bedrag der rente in 1880. 1629 1729 1735 1737 1741 1743 1746 1755 1759 1769 1770 1771 •1772 1773 1774 1775 1777 1778 1779 1780 1781 1782 4 783 1784 1785 1786 1787 1788 1791 1792 1794 1820 1865 1866 1869 1871 4200 3600 1800 600 1200 600 600 600 1200 2400 10200 2200 600 3000 600 1800 1200 7000 1200 3600 3600 3000 3200 2700 1200 1500 1300 600 300 9000 4200 8400 3500 7000 31000 7000 2000 pet. 2 3 3 3 3 3 2% 2y2 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3 3% 2% 3 3 3 3 4% 5 5 met 'fs voor 't geheel. o tv ar ed OO f 315,- 1550,- 350,- 100,- De leening van 1871 is een hypothecair verband ad ƒ11000,op het aangekochte huis aan de Vlas- markt, dat later tot school 2e klasse is ingericht. Ik zeg je: neem een besluit, of ik doe een poging voor me zelf!" «Dat was niet kwaad!" viel de Tyroler levendig in. «Laten wij nu de apothekersdochter buiten spel laten en vertel mij eens iets van mooi Antje. Ge hebt mij beloofd om mij aan haar voortestellen. Als ge er niets op tegen hebt kom ik van avond in den Rooden Leeuw!" Dat was een onaangenaam voorstel! Schlurnberg had zich reeds hij voorbaat verheugd, om den twee den avond en familie te kunnen doorbrengen. En nu zou hij een vreemdeling, een spion men kan niet weten een medeminnaar op zijn gebied toelaten. Die is mij bijzonder ongelegen op het dak gevallen. Toch liet hij zijn ergernis niet blijken en sprak met een suikerzoet lachje: «Wat denkt ge wel? Vandaag naar den Rooden Leeuw? Van avond gaat iedereen naar de muziek in het Schuttershof." «Muziek!" riep Jozef«en misschien daarna bal Het deed Schlurnberg genoegen de vreugde van zijn jongen vriend te kunnen temperen. «Jawel, muziek", zeide hij, maar zonder dames!" (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1