uitwerpen tot bepaling der voorwaarden, waaronder -ene subsidie daarvoor zal worden toegekend. b. dat op de begrooting een post van 90(10 zal vorden uitgetrokken, om daaruit aan drie departe- nenten, die plaatselijke verzamelingen tot bevordering •an kunst-industriëel onderwijs wenschen te stichten, >p hun aanvraag, onder eenige voorwaarden, een sub- idie van 3000 door het hoofdbestuur te doen uit teer en. Het hoofdbestuur zal het recht hebben die drie depar- ementen te kiezen. c. lo. Het hoofdbestuur te machtigen een persoon van te wijzen, die als commissaris met de overige commissarissen de noodige stappen heeft te doen tot het oprichten en het in werking brengen van een Algemeen Nederlandsch pensioenfonds voor werklie denvolgens het in gemeld rapport ontwikkelde plan. 2o. Ter bestrijding der administratiekosten voor dit jaar uit de algemeene kas f 1000 beschikbaar te stellen, onder voorwaarde dat de drie andere Maat schappijen harerzijds insgelijks naar vermogen tot dat einde bijdragen. Per telegraaf meldt men ons omtrent de heden gehouden vergadering het navolgende Daarin is besloten lo. De vanwege de Maatschappij geopende cursus in huisarbeid onder dezelfde bepalingen, ten vorigen jare gemaakt, in 1881/82 voorttezetten, ten behoeve daarvan opnieuw een som van ƒ1000 ter beschikking van het Hoofdbestuur te stellen, en op de begrooting van 1881/82 een som van 1 OOÖ-uittetre kken, teneinde daaruit, evenzeer op de deswege ten vorigen jare ge stelde voorwaarden, een ondersteuning te verleenen aan die Departementen, welke het onderwijs in Huis arbeid wenschen te bevorderen, 2o. Het hoofdbestuur te machtigen voor éen jaar een overeenkomst aan te gaan met de Maatschappij Elzevier te Rotterdam, of een anderen uitgever, tot het aankoopen voor een bedrag van ten hoogste f 6500, van 17800 exemplaren van een in maandelijksche afle veringen uittegeven geïllustreerd Volksblad, teneinde daarvan elk lid der maatschappij een exemplaar kos teloos te verstrekken, indien aan het Hoofdbestuur omtrent strekking, inhoud en wijze van uitvoering voldoende waarborgen gegeven worden. De kosten der verzending per post zijn onder het genoemd bedrag begrepen. Al deze punten waren door het .hoofdbestuur voor gesteld. 3o. Op voorstel van het departement Amsterdam, om ten behoeve der Amsterdamsche afdeeling der Vereeniging ter bevordering van fabrieks- en hand- werksnijverheid, voorloopig nog voor éen jaar, wederom ƒ1000 beschikbaar te stellen voor de Modelschool voor het Ambachts-teekenonderwijs. Na de pauze had eene interpellatie plaats, uitgaande van het departement Workum, naar aanleiding van de verkiezing van een algemeenen secretaris. De bewuste afgevaardigde verklaarde het hoofdbe stuur gelegenheid te willen geven tot verantwoording van hetgeen het in dezen heeft gedaan. Hij brengt dit in herinnering en vraagt ten slotte waarom het hoofd bestuur iemand heelt voorgedragen, dien het niet volkomen geschikt achtte. De vice-voorzitter ontkende dit. De heer De Bruijn was niet ongeschikt en het hoofdbestuur heeft dit niet gezegd. De interpellant hield zijne bewering volhet hoofd bestuur heeft dit wel degelijk verklaard. Hij stelde daarop eene motie van afkeuring voor. De afgevaardigde van het departement Nieuw-Lek- kerland keurde die motie goed. De afgevaardigde van het departement Enschedé stelde daarop de navolgende motie voor: »De ver gadering acht, na de toelichting door den afgevaar digde van Workum, de interpellatie doelloos." Deze werd met acclamatie aangenomen. NB. KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 9 Aug. 1881. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. 8TAA*SX.8SStXlteXK. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, Cert. Adm. Lamaison Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/78 dito, dito 1876 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 Obl. 1864 ƒ1000 dito 1864 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons! dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 Spanje, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 Spanje, Leening Binnenland Pes. '"""Lu dito Obl. Binnenland 1876 Turkije, dito Alpr. Schuld 1865 (11) dito dito 1863 1865 (9) dito dito 1869 (11) AFRIKA. Ecwpte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. 5 5 5 .2% 3 4 5 5 4 3 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4% 4)4 4)4 4 4 3 1 2 1 2 5 6 6 4 5 PCt. 96% 68% 66% 67 74, 80% 53% 10371e 99 59% 83 96% 93% 90% 91% 93i% 58 71e 91 81% 72% 78% 70% 27% 441% 25% 41% 17% 11 16)4 77% 98% Gemengde Berichten. Wij vernemen, dat de aanstaande kermis te Goes bezocht zal worden door het paardenspel der- heeren Blanus é- Cohen, dat de kermis te Middel burg bezocht en dezer dagen nog twee voorstellingen in het Schuttershof aldaar geêft. Het gezelschap be staat uit 18 paarden en 22 artisten. De tent zal geplaatst z(jn op de Beestenmarkt. Dit bericht zal zeker liefhebbers van een dergelijke ont spanning veel genoegen doen. Wij kunnen erbij voe gen, dat in Middelburg het gezelschap zeer goed voldeed. Van de prachtigste aller leliesoorten Lilium Auratumstaan in de bloemisterij van de wed. A. Blaas Ez., te Middelburg twee planten in vollen bloei. De stengels van die twee planten zijn ongeveer 190 centimeter hoog en de eene prijkt met 25, de andere met 20 bloemen. Vooral dit laatste is eene bijzonderheid, wijl gewoonlijk deze soort slechts van 4 tot 8 bloemen levert. (M. Ct.) Als iets opmerkenswaardigs vermeldt de M. Ct., dat er dit jaar op de Middelburgsche kermis geen enkel persoon wegens dronkenschap door de politie in bewaring is genomen. Dat er daarom ook geenmen- schen dronken zijn geweest, leide men hieruit echter niet af. De officier van justitie te Zierikzee waarschuwt de menschen tegen een sluwen bedrieger, oud 30 jaar, die onder mooie praatjes en met allerlei leugens geld te leen vraagt. Als deze ijverige ambtenaar op dat gebied zich gaat begeven, dan zal hij wel dagwerk hebben. Gelukkig zijn de meeste menschen nog al slim, waar het hun beurs geldt, en niet spoedig tot geldleenen geneigd, vooral niet aan onbekenden. In ieder geval kan eene waarschuwing voor de al te goed geloovigen geen kwaad. Zeep wordt hier te lande in alle provinciën ge maakt, en wel ongeveer 17% millioen Ned. ponden 'sjaars, waarvan 16% millioen zachte of groene zeep. En dit alles is nog maar alleen het veraccijnsdehoe veel zeep er met behulp van de tallooze middeltjes nog extra gemaakt wordt, is natuurlijk niet nategaan. Hoe is het mogelijk, zou men haast vragen, dat er in Nederland nog zooveel vuils is? Te Hellevoetsluis is Zondagnacht op eene boven woning een bijbeltje met gouden slot ontvreemd. Op de kermis te Franeker zijn twee koekkra men afgebrand. De eigenaar van de kraam, waarin de brand ontstond, is wegens vermoeden van brandstich ting in hechtenis genomen. Moerdijk. Maandag jl. is alhier een schokker van den heer Verheijendie op stroom voor anker lag door een Engelsch kofschip aangevaren. De schokker zonk onmiddellijk, de schipper en zijn knecht hadden te nauwernood den tijd om in hunne roeiboot te springen. De naam van bet kofschip is onbekend de schipper van den schokker roeide het nog na en haalde het nog in, doch de bemanning had de naamborden van het schip ingetrokken en de kapitein wilde den naam niet opgeven. Bij toeval kende de schipper den loods, zoodat nu de naam wel bekend zal worden. Volgens gerucht zou het schip reeds te Hellevoetsluis aange houden zijn. De schade aan den schokker wordt be rekend op 3000 a 4000 gulden. Het steurvisschen is ten eindeer werden in het geheel 519 stuks gevangen. Men noemt dit niet veel, maar het levert toch voor den visscher nog al een aardig stuivertje opals men nagaatdat voor iede- ren steur 6 gulden wordt uitbetaald. Zoo is er dan toch in den tijd van 3 maanden door de gezamenlijke visschers weer de som van 3114 verdiend. Het standbeeld van Van der Werff, de vorige week in de fabriek van de heeren Enthoven te 's-Hage gegoten, is thans geheel van den vorm ontdaan. Daarbij is gebleken, dat het geheele werk met den besten uitslag bekroond is. -Men schrijft uit Kloosterzande aan de N. Tl. Ct. De door velen met zorg verwachte nacht tusschen 7 PCt. NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% ZUID-AMKRIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 5 Columbia, dito (7) 4% Peru, dito leen. 1870 (12) 6 ih©TOra. sur mm. ghberk. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 4% Rotterd. Handelsv. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 dito gegarand. dito 4% Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 SE>©@EWKQ«3E.SK)Sr. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873/81 5 Ned. Centraal spw. gëst. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Griasi dito 5 Jelez Orel dito ƒ1000 5 dito dito 100 5 Morschansk-Sysran Aand. 5 Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 Orel Vitebsk dito 5 Poti-Tiflis dito 1000 5 dito dito 100 5 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 AMERIKA. Centr. Pac. Obl. 6 dito Californië-Oregon Obl. 6 Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. 7 219% 103% 10% 103 52% 100% 104 81% 110% 108% 73% 87% 533/8 54 u% 81% 133 94% 86 57% 91 88 923/8 90 72316 100% 91% 91% 893/, 63% 115 106% 136% 122% en 8 dezer, de brandnacht, was daar. Velen in dit en het aangrenzende dorp Groenendijk waren dan ook lang wakende geweest, hetgeen echter niet verhoedde dat wij te ruim half éen uur de brandklok hoorden kleppenen de woorden brand brafTd door onze straten klonken. Ditmaal gold het de landbouwscliuur van J. F. De Vijlder, in de Molenstraat, die in korten tijd in asch lag. Met het gebouw verbrandde de reeds geborgen oogst, hooi, eenige landbouwwerktuigen, een paard en een varken. Een en ander is verzekerd maar laag. De oorzaak is weder onbekend. Dit is nu de vierde brand in korten tijd, en het is nog maar niet mogen gelukken de gewetenlooze ellendeling of ellendelingen te ontdekken. Het heeft ook de aan dacht getrokken, dat de gebouwen in een zeer korten tijd geheel in vlam staan, waartoe men meent, dat kunstgrepen gebruikt worden. Menigeen leeft hier ongerust; de nog te verbranden gebouwen worden om zoo te zeggen genoemd, en de tijden van verbranden liggen lang te voren in ieders mond. Nu reeds heeft men sedert ettelijke dagen de kermisnachten hooren aanwijzen; de kermis is op 15 en 16 Augustus. Wat de beweegredenen tot deze lage dagen zijn, is onbe grijpelijk; de familie De Vijlder, die te voren niet ge noemd werd waardoor men van 't programma schijnt afgeweken te zijn zijn goede bejaarde lieden, waarvan men in de gemeente geen kwaad hoort, zoodat hier zelfs van geen wraak sprake kan zijn. De knecht van een landbouwer te Alphen, die bezig was in 't veld om het koren op de kar te laden, werd eensklaps door een bijenzwerm omringd, die zich op den os, voor de kar gespannen, nederzette, waar door het dier op hol ging en de knecht van de kar op den grond viel mot zijn linkerzijde in een mes, dat hij in de hand had, waardoor hij zwaar bij het hart gewond werd. Hij verkeert niet buiten levensgevaar. Te 's-Hage zijn twee voldragen levenlooze jonge duiven uit éen ei te voorschijn gekomen. Onder de gemeente Alein c. a,, op het gehucht Maren, zijn eene geheele bierbrouwerij met nog drie nabij gelegen woonhuizen door onvoorzichtigheid af gebrand. Op 31 Aug. a. s., den eersten verjaardag van H. K. H. prinses Wilhelmina, zal Z. M het Koninklijk park van het lustslot Het Loo voor een ieder vrijelijk toegankelijk stellen, en des namiddags tel uur aldaar een concert doen geven door de Koninklijke Militaire Hofkapel regiment grenadiers en jagers. Naar het N. v. d. D. verneemt, zullen de spoorweg maatschappijen samenwerken in 's Konings geest, om dien dag tot een algemeenen volksfeestdag te maken, door uit alle oorden des lands goedkoope volkstreinen te doen loopen naar deze zoo schilderachtig gelegen gemeente. De Algemeene Groninger werkliedenvereeniging heeft besloten, van de Grondwet eene volkseditie uit te geven, waarvan het exemplaar 15 et. zal kosten, met verlaging van den prijs voor werkliedenvereeni- jgingen. Aan papier, druk enz. zal zorg besteed wor den. De secretaris der vereeniging zal patent nemen als uitgever, namens de Vereeniging. Als deze proef gelukt, zullen op gelijke wijze ook de andere Ned. staatswetten in het licht gegeven worden, omdat de Vereeniging doordrongen is van het besef, dat ieder burger groot belang beeft bij de kennis van die wetten. Te Piershil werd bij de opening der stembus voor de verkiezing van gemeenteraadsleden een briefje 'gevonden, ingevuld met de volgende bijbelteksten Psalm 582; Spreuken 10: 9; Job 34: 4. Aan zulke kiezers heeft men niet veel(N. R. Ct.) In 't arrondissement Maastricht hebben zich weder de hamsters of korenwolven vertoond. In éen 'nest werden 13 jongen gevonden. Het bleek, dat deze knaagdieren nog iets anders dan graan lusten, want in hun nest werden ook vele aardappelen aangetroflen. Namens de afd. Nieuwolda en Nieuw Scheemda van het Genootschap van Nijverheid in Groningen Chicago Menomonee Obl. dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Chicago South-Westh. dito Illinois Cert. van Aand. Illinois Redempt. Obl. Louisv. en Nashville (Ijj hyp.) Obl. dito dito (2e dito Milwaukee (in goud) dito Missouri-Pac. South dito St. Paul Minn, en Manitoba dito dito dito 'Ze hyp,) dito Southern Pacific dito Un. Pac. Hoofdlijn dito Un. Pac. Coll. Trust Bonds dito ÏTBAMWKMAATSeaiAimtfM. PCt. 7 7 7 7 6 6 3 7 6 7 6 6 6 6 Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito Nederland, stad Amsterdam a ƒ1000 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (11) 6 <B©ÜF©J»S. Oost papier zilver Diversen in Franschen Belgischen ƒ21,50 -21,50 -11,67' - 47,50 - 47,50 Pruisisclien Russen in Z. R. Spaansche Buit. Binn. Amerika in doll. PCt. 123 119% 122 123% 136% 110 108 58 120% 105 W6 112 106 We 105% 117% 108% 113% 108 142 101% 105% 107 i% 111% 102% 95% 97% 95 993/e 113% 117% 144% 59% 1331e 58,60 - 1,26' - 47,50 - 2,35 - 2,47. is ten aanzien van de vraag, of het wenschelijk is, de kanten der wegen in de provincie met boomen te beplanten, en zoo ja, met welke boomen op de ver schillende gronden geantwoord, dat bedoelde beplan ting moet worden geacht een zaak van het grootste belang. Die beplanting behoort plaats te hebben zoowel langs de spoorwegen, als langs de provinciale en gemeentewegen, die een breedte hebben van 7 meter en meer. In de eerste plaats moet worden aanbevo len het planten van vruchtboomen en wel van dezulke, die veel suiker bevatten (omdat het stoken van kunst dranken hoofdzakelijk van ooft plaatsheeft en ook veel siroop daaruit wordt gemaakt.) Dan liet ooft voor keukengebruik. Tafel vruchten in de laatste plaats, met het oog op het stelen en plunderen van de boomen. Een arm boertje uit Drunen was met zijn doch tertje naar de markt te Waalwijk gegaan om eenige groenten te verkoopen en had twee kinderen, wier verstandelijke vermogens gekrenkt waren, met eene huishoudster thuis gelaten. Bij zijne terugkomst was zijn kast opengebroken en daaruit circa f 40, kleeding- stukken, beddelakens enz. ontvreemd. De huishoud ster scheen ook gestolen, althans zij was er niet meer, en is nog niet opgespoord. Jansen, de beruchte inbreker en brandbrieven- schrijver aan den burgemeester te Beers, houdt op het oogenblik te Grave alle gemoederen in spanning. Zaterdag nu bevonden zich in een herbei-g op den grooten weg naar Mill vier personen uit Grave en een persoon, die aan de kasteleines verdacht voorkwam en op J. geleek. Zij zond haar zoon dadelijk naar Grave, ten einde de maréchaussées te waarschuwen. Kort daarop trad de brievenbesteller G. van de gemeente Escha- ren, binnen, die een gesprek met J. aanknoopte, waarin (jeze mededeelde dat hij een verver uit 's-IIertogen- bosch was en naar Nijmegen ging om werk te zoeken. Hij verliet dadelijk daarop het huis. De brievenbestel ler, gevolgd door de andere vier personen, snelde hem na en had het geluk of liever ongeluk hem te grijpen met de woorden dansen, als je naar Nijmegen moet, ga je verkeerd." De man i'ukte zich onmiddellijk los, haalde een revolver te voorschijn en vuurde twee scho ten op G. af, die een schampschot aan het been en een in de lies ontving en nederstortte. Toen de andere personen Jansen wilden volgen, keerde deze zich om en dreigde iedei-een neer te schieten die hem wilde aanraken. Deze personen, bevreesd het lot van G. te ondergaan, deinsden af, waardoor Jansen de gelegenheid had zich te verwijderen. Toen dus de maréchau ssées kwamen, was de vogel gevlogen. Daarna is Zondagnacht te Beers in een boerenwoning ingebroken De dief had zich door het dak een weg gebaand. De vrouw des huizes, ge rucht hoorende, riep haar man en knecht, waarop de inbreker, zijn plan verijdeld ziende, met luide stem riep »Als jelui buiten durft komen, schiet ik jelui dood Denkelijk is J., wel vermoedende dat men hem in de om streken van Escharen en Mill zocht, te Beers opnieuw zijn geluk gaan beproeven. De wonden van den brie venbesteller zijn niet gevaarlijk. Bij Blackburn zijn Maandag twee sneltreinen in botsing gekomen. Vijf personen werden gedood en 30 meer of minder zwaar gekwetst. -Te Berlijn is Zondagavond een gebouw, in welks benedengedeelte eene stokerij, een sigarenmagazijn, een meelhandel enz. gevestigd waren, terwijl het boven gedeelte door den decoratieschilder Gropius werd be woond, een prooi der vlammen is geworden. Ook eenige aangrenzende panden hebben schade geleden, en vooral in het paleis van graaf P. is eene groote vernieling aangericht. Gropius heeft' zijne geheele verzameling schilderijen verloren. Op het schuttersfeest te Freiburg, in Zwitserland, werd een boer zijne welvoorziene beurs uit den zak gerold. Terwijl hij hiervan bij de politie aangifte deed, kwam er een inspecteur binnen. Deze haalde zijn zakdoek uit, en meteen kwam de beurs van den boer, maar ongelukkig ledig, te voorschijn. De be hendige dief, die haar den boer had ontfutseld, had haar blijkbaar geledigd en toen den politie-inspecteur in den zak gestoken. Al verder naar Canossa! Aan de Barmhartige zusters in Heiligenstadt (district Erfurt) is door de Pruisische Regeering vergunning verleend om een bewaarschool voor niet-schoolplichtige kinderen op te richten. Het beteekent niet veel maar 't is ook pas een begin. Vaderl Te Baltimore is door eenige bankiers en koop lieden besloten, een kanaal te doen graven van Balti more door Deleware en Maryland naar zee, waardoor de afstand tusschen de graanstaten in het Westen van Amerika en de havens van Engeland meer dan tweehonderd mijlen zou» worden bekort. De kosten worden geraamd op acht millioen dollars, Waarvan reeds zes millioen is gevonden. Aan ondernemingsgeest Ontbreekt het aan gene zijde van den Oceaan niet Een man, die aan het station van Seclin (Frankrijk), ondanks daartegen gewaarschuwd te zijn, het portier van zijn wagen opende en uitstapte terwijl een snel trein in aantocht was, werd door dezen aangereden en vermorzeld. In het centraal postkantoor te Londen is het electrische licht ingevoerd. 16 Brush-vlammen, ieder met een lichtsterkte van 2000 kaarsen, verlichten de hoofdzaal en vervangen 400 gaspitten, die met inbe grip van de 400 a 500 daarin aanwezige personen de lucht in het vertrek van 67° tot 87° Fahrenheit deden stijgen. De Jezuïeten, die voornemens waren in Luxem burg een Iloogeschool te stichten, voornamelijk ten behoeve der studeerende jongelingschap uit de om gelegen landen, hebben dat plan moeten opgeven, daar de Regeering verklaard heeft, dat de oprichting, we gens internationale bezwaren, onmogelijk is, Laatste en telegraphische berichten. OVEZAND, 10 Aug. De heer Chr. llengeveld, predikant te Schore, heeft voor het beroep naar Ove- zand c. a. bedankt. 's-GRAVENHAGE, 10 Aug. In de orde van de Eikenkroon zijn benoemd: tot,commandeur mr. P.F.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2