1881. N°. 94. Donderdag 11 Augustus. 68sle jaargang. DE ZANGER. llKM.IXWF.Ri; GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzónderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder hij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct,, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a f 1,-berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en ontant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Dinsdagnamiddag ontvingen wij een bezoek van eene jonge dame, dat ons noopte dadelijk ons tot schrijven neer te zetten, teneinde amende honorable te doen tegenover den tuinman-groenteverkooper, van wien wij in ons vorig nommer schreven. Wij willen hierbij op het aangegeven tijdstip vooral de aandacht gevestigd hebben, wijl wij op het oogen- blik, dat wij dit schreven, nog geen protest ontvin gen tegen het door ons geschrevene en wij ons daar over nog verheugden, omdat wij zeiven daardoor ge heel vrijelijk ourecht kunnen erkennen, wat wij wil len doen en ons tot eer en plicht rekenenwaar wij onwillens mistastten. Het voorval, waarop wij doelden, werd ons van vertrouwbare zijden meegedeeld en de lezing ervan door nog andere getuigen, gestaafd. De jonge dame, zelve nauw daarbij betrokken, ver klaarde ons dat die lezing op een misverstand be rustte. Wij willen en mogen, om overwegende redenen, tegenover hare verklaring die van onze drie getuigen niet handhaven. Misleid als wij zeiven zijn, haasten wij ons te her roepen wat wij over dit voorval in ons vorig nommer schreven, met de opmerking dat, al is het terugkomen op dergelijke berichten niet aangenaam, het hier toch in onze oogen deze gunstige zijde heeft, dat daardoor een zaak tot klaarheid is gebracht ten voordeele van een, wiens handelwijze nog voortdurend, in zekere kringen in een verkeerd licht wordt geplaatst. Die betrokken persoon verklaarde zich juist wel bereid om, als het wezenlijk voor een zieke was, te geven wat men verlangde. Zooveel als in ons vermogen was hebben wij het overnemen van het bewuste bericht tegengegaan en, waar dit reeds plaats had, deze tegenspraak ook ter kennis gebracht van hen, die de overname ervan be vorderden. GOES, 10 AUGUSTUS 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Bobssele. Maandag is door de vergadering van Ingelanden van den Borssele-polder nog benoemd tot waterbouwkundige voor het binnenbeheer de heer C. Van Asperenals waterbouwkundig-ambtenaar al hier in dienst bij het bestuur der waterkeering. Biervliet. Woensdag jl. bezocht de Commissaris des Konings deze gemeente, die nog voortdurend met eensgezindheid demonstreert tegenover hoogere auto riteit. Alle raadsleden waren eenvoudig thuis geble ven. Niet éene vlag wapperde uit de huizen der in gezetenen. Naar wij vernemen kan die ongezonde toestand, waarin deze gemeente verkeert, nog ontzettend lan gen tijd duren. De kanaalwet Amsterdam-Merwede, door den Ko ning den 20 Juli bekrachtigd, is reeds in de Staats courant opgenomen. Novelle van KAREL HEIGEL. »Toen zij mij zag vervolgde Turtschentha- ler schrikte zij, maar was spoedig weder be daard en zeide: »Neem mij niet kwalijk, ik wist niet, dat ge al terug waart, en omdat ik mijn ruikertje heb laten staanAls het u belieft, zeide ik, en schoof haar het glas toe, merkwaardig genoeg zonder het om te gooien. Toen voelde ik, dat ik rood werd tot over mijn ooren»Dat wil zeggen", zeide zij, «wanneer ge veel van bloemen houdt." En het is wat een sehoone! zeide ik; wij, bij ons in den tuin, hebben ook mooie rozen. «Komt ge niet uit Tyrol?" «Jawelzei ik trotschik ben Turtschenthaler uit Dombüchel. Zijt ge daar bekend? Nu is zij trouwens niet verder geweest dan Küfstein, maar toch bevalt haar Tyrol buitengewoon. «En wat hebt ge daar toen wel op geantwoord?" «Wel, dat doet mij veel pleizier, heb ik gezegd." Wat belieft je? Hebt ge toen niet dadelijk een prachtig liedje gejodeld en hebt ge haar toen niet om den hals geVlogen en gekust?" En Schlumberg stond van zijn stoel op en brulde dat dè kaarsen flikkerden »llt de bergen van Tyrol Daar is 't schoon! daar is 't schoon!" Opgeruimd stapte de zanger een paar maal de ka mer op en neder. Toen vroeg hij: «Hoe lang denkt ge nog hier te blijven?" «Mijn zaken zijn' uiterlijk overmorgen afgedaan. Dan ga ik naar mijn vader in Dombüchel." De vereeniging van en voor Nederlandsche in- dustriëelen heeft een adres aan den Koning gericht, waarbij herziening wordt gevraagd van de organisa tie der kamers van koophandel en fabrieken, welke van 1851 dagteekent en sedert dertig jaren is be houden gebleven, i Volgena eene correspondentie over, het genees kundig congres te Londen in het Nieuws van den Bag heeft o. a. professor Fokkeruit Groningen, in de vijftiende afdeeling belangrijke mededeelingen gedaan over de werking en het nut van anjtipyretische ge neesmiddelen en over den invloed van inwendig ge bruikte geneesmiddelen op de septicaemie en andere dergelijke ziekten. Op hetzelfde congres worden geen vrouwelijke ge neeskundigen toegelaten, omdat, volgens mededeeling van den voorzitter der regelingscommissie, Sir William Jenner, Koningin Victoria verklaard heeft geen her sehermvrouw van het congres te willen zijn als ook dames-doctoren de zittingen bijwoonden. Dat is niet verstandig van H. M. Het Rotterdamsch gezelschap van het Neder- landsch tooneel is aldus samengesteld: Spelers de heeren D. HaspelsJ. HaspelsLe Gras. Rosier Faassen, De la Mar, Spoormans, Muiters, Poolman, Schramade, Vink, Keerwolf, Van den Heuvel, Van der Lugt, Melserd, Hujjgens, Victor Faassen. Speelsters de dames BeersmansBurlage-— Verwoert, FaassenVan Velzen, Schepers, Jeanne Be Groot, Hoedt, Van Kijken, Hejblom, Chrispijn Van Westerhoven, Poolman, Huijsers, Be la Mar Klei, VinkVerwoerl, Luers, Van Velsen. Administrateur Berckenhoff, secretaris Burlage, hoofd-regisseur Le Gras. In Assen wenscht een nieuwgekozen lid van den gemeenteraad, dr. H. Hartogh Ileijs van Zou- teveen, zijne betrekking te aanvaarden onder afleg ging van de belofte, die in plaats van den eed is vastgesteld voor leden der doopsgezinde gemeenten, aan wie het eedzweren door hun kerkgenootschap ver boden is. Dr. Hartogh behoort echter niet tot dat kerkgenootschap en de voorzitter van den raad weigert daarom aan zijn wensch te voldoen. Er zijn hier te lande weder tijdingen ontvan gen uit de IJszee, geschreven aan boord van de Wil lem Barents, waaruit blijkt, dat het scheepje den 19 Juli behouden in Busse-sond ten anker kwam. De gezondheidstoestand van officieren en beman ning is steeds uitmuntend geweest en ondanks het trieste weder heeft onder hen steeds een opgewekte stemming geheerscht. Van professor Buys Ballot verneemt de N. R. Ct., dat men ook in andere steden het goede voor beeld van Rotterdam gaat volgen, om de inwoners op te wekken tot giften ten behoeve van de Poolexpe ditie in 1882/83, en dat men in de vergadering te St. Petersburg en bij den heer Snellen van alle zijden erop heeft aangedrongen dat Nederland liever riaarNova- Zembla mocht gaan, dat door den dood van luitenant Wé^precA^openge^ «Morgen verklaart ge u aan de dochter van den apotheker!" «Maar «Ge verklaart je morgen, of ik bied haar de vriend schapshand." «Maar wij kennen elkaar pas", bracht Jozef in het "midden. Doch Schlumberg beweerde dat juist daarin de ware liefde bestond, want wanneer men elkander beter kende, dan liep het negen-en-negentig keer van de honderd op niets uit; «Wel te rusten, tante", riep Burgi in de deur van kamer no. 7. Daarop liep zij in den gang, volledig gewapend om een storm- en regenachtigen nacht te trotseeren. Het kamermeisje met een stallantaarn volgde haar. Op hetzelfde oogenblik vertrok Turt schenthaler van zijn vriend en liep de trap af en den gang door. Hij. bleef staan, groette en liet de eer aan de dames. In het voorportaal stond Burgi stil, om hare japon optenemen. Ondertusschen was Jozef een hart onder den riem gestoken. «Ik geloof, dat wij denzelfden weg uitmoeten sprak hij het het meisje aan. «Wanneer gij naar huis gaat, ja", antwoordde zij, terwijl zij over haren schouder naar haar mantel keek, «Mag ik u zoover begeleiden?" «Waarom niet? Buitendien hebt ge geen parapluie." «O, dat geeft niets, mijn regenjas is waterdicht." «Neen, neen; neemt gij de parapluie, dan kan ik gemakkelijker mijn japon opnemen!" Zij kwamen op straat. «O, duivelsriep het kamermeisje, want door den tocht ging het licht in 1 de lantaarn uit. «Op weg hebben wij geen lantaarn noodig!" zeide de resolute Bxirgi en trapte tegelijk in een grootc plasDaar haar cavalier geen woord sprak, bc- Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. J. Kromsigt,: te Cortgene, heeft bedankt voor het beroep naar Loon op Zand. Beroepen te St. Anna ter Muiden ds. H. J. Krol te Ter Neuzen. Beroepen te Heerjansdam c, a. ds. A. Reinier te Bergambacht, die ook op het drietal naar Rotter dam voorkomt. Eerstdaags zal een aanvang worden gemaakt met de inrichting van een gedeeJte van het gebouw, bestemd tot christelijke school voor on- en minvermo genden te Middelburg. Op 1 November a. s. zal er dan gelegenheid zijn om honderd kinderen te plaatsen. Het Zuiden.) Het gemeentebestuur van Bergen-op-Zoom heelt besloten tot oprichting van twee nieuwe scholenéen voor meisjes en éen voor jongens. Benoemd tot klasse-leerares voor de laagste klasse aan de hoogere burgerschool voor meisjes te 's-Hage mej. M. J. G. Van de Watering aldaar. De Min. van Binn. Zaken brengt ter algemeeiie kennis^ dat in het eerstvolgend najaar de normaalschool voorteekenonderwijzers en de school voor kunstnijver heid te Amsterdam in 's Rij ks Museum-gebouwen geopend wordt. Zij, die als leerlingen wenschen toegelaten te worden, moeten daarvan vóór 15 Sept.. a. s. schriftelijk doen blijken aan het Dep. van Binnenl. Zaken, met overleg ging van eene geboorteacte en van de verklaring bedoeld bij art. 17 der wet van 4 Dec. 1872 Stbl no. 134). Zie verder de St.-Ct. van 10 Augustus. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Dinsdagmorgen is te Amsterdam de 96e algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen begonnen. De voorzitter, mr. H. J. Kist, opende haar met eene korte toespraak, waarin hij de afgevaardigden het welkom toeriep, om daarna in herinnering te brengen hoe het vorige jaar voor het Nut een kortstondig tijd perk van beroering heeft aangeboden, doch de zeo tal rijke opkomst van afgevaardigden bewees dat thans weder zucht tot eenheid de departementen bezielt. Bij de verdere uitwerking van dit thema bracht spreker, hulde aan de diensten, door den afgetreden algemeenen secre taris, den heer Van Hees, bewezen, om daarna de vraag te stellen, door menigeen reeds geuit, of na het afleggen van den jaarkring, waarin de heer Van Hees werkzaam was, het Nut zijn doel heeft bereikt Heeft die Maatschappij aan hare bestemming voldaan, nu de onderwijs-quaestie geregeld is? Die vragen werden door spreker beantwoord inontkennenden zin. Te beweren, dat het Nut heeft afgedaan, ware in strijd met het doel, de geschiedenis en de toekomst der Maatschappij. Indien slechts onderwijs haar doel geweest wave,: dan nog zou volharding voor haar plicht zijn tegenover den tegen stand, dien liet openbaar onderwijs nog altijd onder- gon zij het gesprek. «Komt ge uit de gelagkamer?" «Neen, ik heb een bezoek bij mijn vriend gebracht." «Er was maar éen heer thuis, dat moet dus uw vriend Schlumberg geweest zijn." «Geraden!" zeide Jozefs niet juist aangenaam ver rast; «ge schijnt hem ook te kennen!?" «Wel zeker." Dus was hij meer dan eens in Kircliheim, dacht JozefNa eenige minuten pauze vroeg hij«Ge hebt waarschijnlijk een vriendin in den Rooden Leeuw?" «Een vriendin Zooals ge het nemen wilt. Ik woon daar met mijn tante." Daar begreep Jozef niets van. «Maar, woont ge dan niet bij uw vader, den apo theker?" «Ik woon wel bij den apotheker, maar alleen zoo lang het feest duurt; maar buitendien is hij mijn vader niet, maar mijn voogd. Ik ben het eenige kind van wijlen Löwenbrdu. En omdat er bij de feest dagen zooveel lieden kwamen, stond mijn tante hare woning aan vreemden af; zij betrok mijn kamer en ik nam mijn intrek bij mijn voogd." «Dat is .een verduiveld aardige grap", zeide Jozef lachend. «Ik heb mijn vriend verteld, dat ge de doch ter waart van den apotliekér." 1 «Wat hebt ge dan wel van mij verteld «Dat zeg ik u niet. Maar verraad mij nu hiet. Hij zal dol wórden van nieuwsgierigheid. En over morgen, bij óns gemeenschappelijk tochtje, stel ik Schlumberg aan u voor!" «Ja, dat zal grappig zijn", riep Burgi. «Nu wilde ik nog eens zoo graag-flat het wede'r wat beter werd." Voorloopig had het slechte weder nog geen invloed op de goede luim van liet paartje. Wanneer zij onder het licht eener straatlantaarn kwamen, sprong vindt en de leemten, waarin nog moet worden voorzien. Doch de Maatschappij rust op veel bree der grondslag. Zij heelt beschaving, verlichting, ken nis en volksgeluk te verbreiden en, overeenkomstig art. 1 der wet, te werken aan de verbetering van de zedelijke en stoffelijke toestanden des volks. Zij heeft het volkswelzijn in de hand te werken, het pauperisme te verdrijven. In breede trekken bracht spreker in her innering, wat deze Maatschappij reeds in den loöp der tijden tot stand bracht en beval haar aan, niet op de behaalde lauweren te blijven rusten. Zoolang er sociale behoeften bestaan en sociale kwalen de mensch- heid teisteren, zal deze Maatschappij nuttig werkzaam kunnen blijven. Eerst dan wanneer alle maatschap pelijke kwalen geheeld zijn, zal zij rust kunnen nemen. Wie derhalve beweert, dat haar taak is afgesponnen, verwart de middelen met het doel. Het slot van sprekers rede was gewijd aan een woord van waar- deeriug en gelukwensching aan het adres van den nieuw benoemden algemeenen secretaris, den lieer mr. Kerdijk. Deze bracht daarop verslag uit over den toestand der vereeniging en de bemoeiingen van het hoofd bestuur in het afgeloopen jaar. Uit dat verslag bleek, dat het ledental niet is vermeerderd, maar integen deel van 17653 op 17230 is verminderd, van welke 478 eereleden zijn. Hoofdzakelijk werd die vermin dering toegeschreven aan kwijnende belangstelling, waardoor o. a. twee departementen, Mirmertsga en Wirdnm, werden ontbonden, maar daartegenover stond een aanwinst van drie nieuwe departementen, nl. Noord-Scharwoude, met 18, Wijhe met 31 en Assen delft met 8 leden, zoodat de. maatschappij op het oogenblik 336 departementen telt. Het hoofdbestuur is samengesteld uit de heerenmr. H. J. Kist, mr. Aug. Philips, prof, C. Pijnacker Hordijk, C. Ten Brum- meler, dr. H. F. R. Hubrecht, J. Coninck Westen berg, H. Bouman, J. A. Böhringer, prof. C. M. Kan, J. R. De Kruijff, mr. H. P. G. Quack en H. De Veer. De fmanciëele toestand der Maatschappij is niet on bevredigend, daar de rekening sluit met een saldo van ruim f 5000. Hieronder zijn echter begrepen twee giften van f 1000 en f 4000. De eerste werd belegd in prolongatie, terwijl men de tweede wenscht te doen strekken tot vermeerdering van het vaste fouds der Maatschappij, waarover de vergadering zal te heslissen hebben. Hierna schetste de secretaris hoe liet hoofdbestuur zich van zijn taak, om de in de vorige vergadering gevallen besluiten uit te voeren, gekweten had, terwijl hij bovendien mededeelde hetgeen er alzoo, buiten die opdrachten, in het belang der Maatschappij verricht was. Er werd besloten a. het hoofdbestuur uit te noodigën op de vol gende algemeene vergadering aan te bieden een voor stel tot het ondersteunen van de pogingen, door de departementen aangewend tot bevordering van de op voeding der kinderen, die beneden den leeftijd zijn der leerlingen van de lagere school, en éen reglement te Burgi dapper over de waterplasjes heen -en Jozefdie zijn parapluie op een armslengte voor zich uit en hijzonder hoog en boven zich hield, sprong haar dan na. Dan schaterden zij het uit en zagen elkaar, tot zij weer in het donker kwamen, lachend in het gezicht. Wabi, het kamermeisje, stapte heel verdrietig achter hen aan. Het water stroomde haar over hare kuiten. Want zij had geen kousen; alleen grove leeren schoe nen -aan. Doch, dank zij de duisternis van den avond, gaf het niemand stof tot ergernis. De bediende van den apotheker, ook een eerste tenor, had verlof gekregen om uit te gaan. Burgi vond derhalve haar voogd in den winkel bezig de courant te lezen. De oude heer was klein van gestalte maar zag er toch welgedaan uit; zijn gezicht was nog friscli en blozend en zijn korte, grijze haren stonden nog dicht op elkander. Hij nam alle zaken booze tongen verzekeren eerst na den dood van zijn vrouw licht en vroolijk op; dientengevolge vond hij in de binnen zoo korten tijd aangeknoopte genegenheid tusschen zijn jeugdige huisgenooten niets bedenkelijks niet al leen, maar zij beviel hem integendeel buitengewoon. Burgi ging dadelijk naar hare kamer, maar Jozef, die in zijn geheel nieuwe verhevene stemming vol strekt geen lust gevoelde naar al die drukte en be weging op het raadhuis, bleef bij den ouden heer thuis. Zij schonken zich een glaasje punch in en bepraten de redenen, die Jozef riaar Kircliheim had den gevoerd, en verder allerlei zaken. De Tyroler openbaarde daarbij zooveel practisch en verstandig doorzicht, dat hij den apotheker hoe lart^ér hoe heter beviel. En juist kwam de bediende niet vroeger terug of bleef ook niet later uit dan voor de nieuwe kefll nissen noodig was om ondei- den besten indruk van elkander te scheidon. ^Wori^t vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1