1881. N°. 93. Dinsdag 9 Augustus. 68slc jaargang. DE ZANGER. 61 MEIVGIiLWEKK. SCHUTTERIJ. GOËSCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., niet bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoegè men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per Het is nog niet lang geleden, dat men te Goes voor een zeer ernstige zieke, wier einde spoedig werd tegemoet gezienop een Zondag gaarne aardbeien had gehad, wijl zij zelve er om vroeg. Bij een tuinman- groentenverkooper stuurde men er om, nog wel met het excuus erbij dat het voor een zieke was en men anders op dien dag niet zou hebben durven vragen. De man noemde zich echter vroom De man had tengevolge van zijne vromigheid be zwaar te helpen. De man weigerde pertinent. Wij gelooven, dat die man driemaal ter kerk gaat dat hij psalmen zingt en bidt alsof hij de godzalig heid in persoon is. Maar om eene bijna stervende zij is kort daarop ook gestorven nog in hare laatste dagen eenige verkwikking te verschaffen op Zondag, dat mocht vol gens zijne christelijke geloovigheid niet; zoo'nedel moedige daad liet zijn zoogenaamd geloof niet toe. Zou men ook soms voor dat geloof eerbiediging verlangen? Of is het niet alle dagen geoorloofd goed te doen? Twee berichten naar aanleiding waarvan we ons eene vraag veroorloven. No. 1. Het Handelsblad maakt, naar aanleiding van de herinnering aan den tiendaagschen veldtocht, de opmerking hoe de tijden zijn veranderdook wat de eischen der verdediging betreft. Thans be staat er geen tijd tot voorbereiding en oefening van het leger, en ondanks dien veranderden toestand ont breken nog altijd de wetten voor schutterij en leger. Na vijftig jaar van ongestoorde rust, na eene uitgave van meer dan 600 millioen schatten ten behoeve van het krijgswezen, is nog onze weerbaarheid niet verzekerd. No. 2. Een partijtje afgekeurde en buiten dienst gestelde en verouderde kanonnen en mortieren zijn door het rijk in massa verkocht aan een Duitscher, die er 5 cent per Kg. voor betaalt. Uit de meeste vuurmonden is nog geen schot gelost. Is het niet om zich te ergeren, wanneer men een en ander verneemt? Meer dan 600 millioen uitgegeven en nog onze weerbaarheid niet verzekerdOude kanonnen en mor tieren, uit de meeste waarvan nog geen schot is ge lost, verkoopen voor een bagatel! Hoezeer dit laatste op zich zelf beschouwd geen ongunstig teeken is en beterdan dat ze aan hunne bestemming hadden moeten beantwoorden, dringt toch zich de gedachte bij ons op: hoe menige nuttige instelling had men voor die weggeworpen sommen kunnen zien verrijzen Hoe menig rijks-ambtenaar, die nu een sober trak tement geniet, juist genoeg om fatsoenlijk armoede te lijden, had daarmee voor gebrek kunnen worden bewaard Waarlijk de op effect-maken berekende klacht over de hooge kosten van het staatsonderwijs verstomt, als men zoo eens de millioenen, die dienen moeten om zijn natuurgenoot te vernietigen, stelt tegenover de dui zenden, die worden aangewend om den mensch te beschaven en te veredelen. Wel had een onzer provinciale bladen gelijk, toen het dezer dagen de opmerking maakte dat men in Nederland wel karig is wanneer het op het geven van honderden of duizenden, maar niet wanneer het op millioenen aankomt. De Amsterdamsche liberalen hebben bij de ge houden verkiezing voor leden van den gemeenteraad i n Novelle van KAREL HEIGEL. Wie weet, welke onthullingen er tusschen het drietal nog hadden plaats gehad, als het kamermeisje niet was binnengekomen met de boodschap, dat er een heer was die mijnheer Schlumberg wenschte te spre ken, zoodat aan het geheele gesprek een einde werd gemaakt. Het meisje kon echter den vreemdeling niet nader beschrijven. Er waren van daag zooveel men- schen in den Rooden Leeuw, dat zij op éen meer of minder niet kon letten. Zijn naam had de vreemde ling niet genoemd. «Misschien een knecht uit het raadhuis", dacht Schlumberg en zette een hooge borst op. «Die luidjes gelooven, dat zij niet vroolijk kunnen zijn als ik er niet bij ben. Maar ik zal den kerel wel terugzenden en dan kom ik weer dadelijk bij jelui." «Neen, van avond niet meer" hernam de tante, «ik moet nog naar het souper, dat gereed gezet wordt en Burgi gaat vroeg naar bed." Toen Schlumberg op de trap was, gevoelde hij zich hunne liberaliteit twee anti-revolutionaire leden helpen kiezen. Zulk een liberaliteit kan misschien nuttig wezen, al zien wij er het nut niet van in, wijl zij onmoge lijk op den duur houdbaar kan zijn. De eischen der tegenpartij, die waarlijk zulk een stelregel niet volgen zal, kent men genoeg en deze behoeven niet door vertegenwoordigers in raad en staten van gewest of land te worden verkondigd. Zeer verdacht komt ons echter de houding van die liberalen in de hoofdstad voor, als wij de eerste stem ming vergelijken met de herstemming. Bij de eerste verkreeg de bekende wakkere strijder voor den werk man, de heer Beidt1052 stemmen; bij de herstem ming daalde dit cijfer tot 813. Wat deden nu die 200 kiezers? Lieten zij in hunne z. g. liberaliteit een man als Beidt los, om de tegenpartij een handje te helpen? Het heeft er al den schijn van, en dan pleegden zij verraad tegenover hun eigen partij. Daartegen kan hunne z. g. uiterst liberale bui, om ook aan de tegenpartij een paar zetels af te staan, niet opwegen. Verraad blijft verraad. En al deden zij het met de zuiverste bedoeling, de middelen kunnen nooit het doel heiligen. Te minder hadden zij Beidt znlk een achteruitgang mogen berokkenen, wijl hij op de schandelijkste wijze is aangevallen in eene advertentie, namens het be stuur der afdeeling Amsterdam voor het Nederlandsch Werklieden-verbond «Patrimonium", waar men zich anti-revolutionair heet en geen vergadering houdt zonder vóór en na in den bijbel te lezen en te bidden. Die advertentie was zoo fraai, dat twee mede bestuursleden van de bewuste afdeeling «Patrimonium", die n. b. niets wisten van hetgeen mede uit hun naam geschied was, er ten sterkste tegen protesteerden. Van liberalen kant had men daarom dubbel krach tig moeten optreden, niet transigeeren en geen hand jes en knipoogjes geven aan de tegenpartij. Beidt heeft gelijk, als hij een volgenden keer har telijk bedankt om voor speelbal gebruikt te worden, zoolang de heeren dat helieven te doen, om hem ten slotte weg te werpen als zij het beter achten te coquetteeren met een deftiger mijnheer, die anti revolutionair is. De katholieken zijn in Amsterdam ook al dupe van de verkiezingshistorie geworden. «Slechts 600 a 700 biljetten waren alleen met de namen Glinderman en V. d. Biesen den katholieken candidaatingevuld en velen met den naam Glinderman alleen". Oud is de historie wel niet, maar leerzaam blijft zij steeds. Het is geen wonder, dat de katholieken op hun beurt ook wel eens toonen niet tot helpen van zulke bondgenooten als de anti-revolutionairen geneigd te zijn. Officiëele Mededeelingen. In October e. k. zullen acht studenten in de ge neeskunde aan de universiteiten hier te lande, volgens het reglement van 30 October 1880, worden toege laten tot de verbintenis, bedoeld bij art. 18 der wet van 2 Augustus -1880, om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot officier van ge zondheid der 2e klasse bij het personeel van den ge neeskundigen dienst der landmacht aan te nemen. Nadere bijzonderheden daaromtrent vindt men in de St.-Ct. no. 183. gelukkig dat er iemand gekomen was om hem te spreken. Hij twijfelde nu geen oogenblik meer, of Burgi zou hem hart en hand met liefde schenken; daarentegen achtte hij het zeer waarschijnlijk dat tante Anna het nichtje zoo'n zeldzamen echtgenoot zou mis gunnen. Toen Schlumberg de kamer binnentrad, rees een lange gestalte van de sofa op - het was niemand anders dan Jozef Tschurtschenthaler. Deze was te verheugd dan dat hij het spijtige gelaat zijns vriends bemerkte. «Daar hen ik toch!" riep hij vroolijk. «Dat zie ik", hernam de ander. «Wanneer ge nog eens hij zulk weder van het vaandeldragen be vrijd wilt zijn, zoek dan een ander!" «Maar Schlumberg «Maar, mijnheer Tschurtschentaler, hadt ge dan niet van morgen met den trein kunnen komen?" «Volstrekt niet, mijn waarde vriend! Van morgen had ik nog niet het minste plan om het feest mee te vieren. Maar op het toeval valt al even weinig te rekenen als op patroons. In den loop van den middag kreeg ik een brief van mijn vader, waarin hij mij een dringende zaak opdroeg in Kircliheim. Toen moest mijn patroon mij nolens volens laten gaan." «En hebt ge ook uw intrek genomen in den Roo den Leeuw?" BUltGEMEÊSTER eu WETHOUDERS van GOES, willende voldoen aan de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, van den 18 Januari 1852, A no. 103, 1 afd. (prov. blad no. 11), brengen ter kennis van belanghebbenden, dat jaarlijks moet ingezonden worden eene opgave vau de in de gemeente zich bevindende officieren en verdere leden der schutterij, die in de termen vallen ter erlauging van bet EERETEEKEN, ingesteld bij Zr. Ms. besluit van den 5 December 1851, voor eervollen langdurige n werk el ij ken dieustbij de schut te r ij e n, en verlangen daarmede begiftigd te worden. Burge meester en Wethouders noodigen de rechthebbenden uit, om, met overlegging van eenen staat van dienst, waaruit blijkt, dat zij gedurende vijftien jaren en langer voor zich zeiven in werkelijken dienst zijn geweest en zich aanhoudend onberispelijk hebben gedragen, van hun verlangen om met het bedoelde eereteeken begiftigd te worden aan hun college te doen blijken voor of uiterlijk op den 15 Augustus eerstkomende, teneinde ten bepaalden tijde gevolg aan de bekomene aanschrij ving te kunnen geven. Goes, den 6 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMA N. GOES, 8 AUGUSTUS 1881. Mededeelingen op verschillend gebied. Tot adjunct-commies ter secretarie alhier is door burg. en weth. benoemd de heer V. V. R. C. R. baron Van Heemstravan Harlingen. Kruiningen. Tengevolge der opheffing van de kan toren der directe belastingen en accijnzen te Kruinin gen en der rechten en accijnzen te Hansweert, en instel ling van een nieuw kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hansweert is door den provincialen inspecteur der belastingen te Middelburg tot sub-ontvanger der accijnzen te Kruiningen benoemd de beer H. C. J. Bominicuswonende aldaar. Voor de neringdoenden te Kruiningen levert deze verandering dus geen bezwaren op, wel voor de ingezetenen van Waarde en Krabbendijke. Dezen toch zullen zich met hunne aangiften voor geslacht, gedistilleerd enz. in plaats van zooals vroeger naar Kruiningen, thans naar het hoofdkantoor Hansweert moeten begeven. De veran dering in genoemde kantoren kan dus niet gezegd wor den in 't voordeel der belastingplichtigen te zijn. Z. M. heeft toestemming verleend, om aan een le klasse barkschip van de reeders Borsius Van der Leijéte Middelburg, den naam te geven van Prinses Wilhelmina. N. R. Ct. Dit jaar kunnen 15 surnumerairs der directe belastingen enz. worden aangesteld. Het vergelijkend examen zal tegen het einde des jaars plaatshebben; aanmelding vóór 1 Oct. a. s. Het Vad. verneemt, dat de benoeming van den Minister van Financiën binnen enkele dagen kan ver wacht worden. De geruchten van verdere verande ringen in het ministerie bevestigen zich tot heden niet. Het feest ter eere van den zeeslag bij Doggers- bank is Vrijdag te Amsterdam volgens het door ons medegedeelde programma met veel luister en op schit terende wijze gevierd. De maatschappij ter bevordering der veeartse nijkunde zal haar 20e algemeene vergadering te Utrecht houden op 17 September a. s. De vorige week is in de fabriek der heeren L. J. Enthoven Cote 's-Gravenhage, het stand beeld gegoten van Pieter Adriaanszoon Van der Werff bestemd om te Leiden te worden opgericht. Het beeld, in echt brons gegoten, is 3.35 M. lang. »Neen, in het spoor hoorde ik reeds dat alle loge menten bezet waren; toen was ik zoo vrij om van de gastvrijheid van den apotheker gebruik te maken; die mijnheer was mij door mijn vader aanbevolen. »Maar, ach Schlumberghier hield de jonge man zuchtend op; want de ander was naar de lustre gegaan om een tweede kaars aan te steken. De om standigheid, dat Tschurtschenthaler ergens anders zijn intrek genomen had, stelde hem eenigszins gerust. »Ach Schlumbergbegon de Tyroler opnieuw toen zijn vriend weer was gaan zitten. »Wat is er? »Ik vrees, dat ik hier verliefd ga worden." »Kom, wees niet dwaas!" »Tot dusver heb ik niet kunnen gelooven, dat men in den tijd van een oogenblik iemand kon zien en beminnen. Nu is mij hetzelfde overkomen, wat u al honderdmaal is gebeurd. De dochter van den apothe ker is een engel Deze bekentenis, die Jozef onder erg blozen deed, nam Schlumberg een pak van het hart. »Aha, staat het er zoo mee?!" riep hij. ^Troost u, mijn waarde, troost u! Er zijn geen engelen. Wij menschen zijn allen zwak en zondig. Maar de godin het toeval, die heeft vleugelen. Pak die aan en houd I vast F' De serenade, aan den kunstschilder Mesdag te s-Gravenhage Zaterdagavond gebracht, is uitstekend Een honderdtal personen, kunstbroeders en kunstvrien den, en mannen van de wetenschap namen daaraan deel. Den schilder werd als huldebetoon een keurig vervaardigd document overhandigd, deze betuiging inhoudende »De ondergeteekenden wenschen den heer A. M. Mesdag eene openbare hulde te brengen voor het welslagen van de groote onderneming der Pano rama-schildering en het buitengewoon talent, waardoor die schoone uitkomst is verkregen." Namens de Brusselsche maatschappij, voor wie de heer Mesdag het panorama schilderdewerd hem een schoone krans aangeboden. In de, de vorige week te Rotterdam gehouden algemeene vergadering der Vereeniging voor fabriek en handwerks-nijverheid werd door den voorzitter eene openingsrede gehouden over hetgeen te doen was ter verbetering van de opleiding, theoretisch en praktisch, van ambachtslieden. De toestand der vereeniging blijft stationair. Tot de belangrijkste 'beslissingen behooren wel het benoemen eener permanente commissieom van fabrieken enz. gegevens te verzamelen betreffende de instellingen tot verbetering van het tegenwoordig of toekomend lot der arbeiders en hunne gezinnen, en van hare bevin ding verslag te doen aan het hoofdbestuur, benevens het toestaan van eene bijdrage aan het pensioenfonds voor werklieden. Daartoe is ook f 40 beschikbaar gesteld, waarmee de post voor de kunstvlijtschool te Middelburg werd verminderd. Deze post werd nu op f 40 gebracht. Naar aanleiding van het bericht, dat Sarah Bernhardt te Rotterdam den 24 October zal optreden in Marguerite Gauthierzegt het Rott. Nbl. dat daar van bij verschillende personen aldaar, die de eersten zou den zijn om het te weten, nog .niets bekend is. Voorba rig is het echter in elk geval, daar omtrent een vasten datum zoolang te voren zelfs door Sarah Bernhardt niets bepaald kan worden. De Nederlandsche schutterij is uitgenoodigd deel te nemen aan den grooten internationalen prijs kamp, welke zal worden gehouden te Antwerpen van 13 tot 21 Augustus e. k., ter gelegenheid der inhul diging van de gemeente-schietbanen. Voor onze schut terij zullen worden uitgeloofd drie korpsprijzen. le prijseen gouden medaille en zes vergulde insignes, 2e prijs: een zilveren medaille en zes zilveren insignes, 3e prijseen bronzen medaille en zes bronzen in signes. Ter mededinging naar genoemde prijzen kun nen per bataljon deelnemeneen officier en vijf man schappen. Deze prijzen worden aangeboden door de Hollandsche club te Antwerpen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepente 's-Heer-Hendrikskinderen en Wisse- kerke dr. H. E: Faurepredikant te Doesborgh. Beroepen naar Groningen: levac. ds. C. B. Oort huis te Woudriehera en 2e vac. dr. F. Van Gheel Gildemeester te Dalfsen; naar Hantum en Hamtum- huizen ds. W. J. Pijzei te Goenga c. a. Schoolspaarbank Goes, Juli 1881. School C. Ingebracht f 39,12. Uitgehaald 50,50. School D. Ingebracht 5,25%. Jozef schudde het hoofd. «Ge vergist u in het meisje en buitendien ik hen een eerlijke kerel." »Ge zijt een dweeper, een idealist!" riep de ander driftig. »AI mijn goede raadgevingen en voorbeelden zijn vergeefsch. Ik geef het op." «Hebt ge liet meisje gesproken?" vroeg hij na een oogenblik pauze. «Ik zal u alles naar waarheid vertellen", antwoordde Jozef. «Ik ben met den sneltrein hier gekomen. Al lereerst ben ik naar den apotheker gegaan, 't Is een aardige man en hij heeft geld. Hij ontving mij als een oude kennis en wees mij een mooi groot vertrek als mijn verblijf aan. Eerst zaken én dan het pleizier. Ik begaf mij dadelijk naar Grünzweig ct- Co., waarmede ik zaken te doen had, en van daar weder naar den apotheker om naar huis te schrijven. Mijn brief was klaar en ik overleg, of ik u zal gaan op zoeken in den Rooden Leeuw of iu de Halle tegelijk ruik ik aan een roosje, dat in een glas met water op mijn tafel staat. De deur wordt opengedaan en er trad een jong meisje binnen, prachtig, zeg ik je, prachtig mooi!" «Geef mij liever geen beschrijving van het jufje", viel Schlumberg hem in de rede. «Ik ben uw vriend, maar maak de verzoeking toch niet al te sterk." (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1