"ff* J.P. fads Doen. Assurantiekantoor PHOTOGRAAF BAUER A D Y E R T S N T I NT. Openbare Verkooping. de Oppervruchten, Openbare Verpachting. Bouw- en Weiland, Publieke Verkooping van TE KOOP SALOA'-PETROLEUM- KOOKTOESTELLEN, Haugl ampen Be Eoesche Stoomboot Uit de hand te koop, twee HUIZEN C. J. KOOMAN, GOES, Sloombooldiensl tusschen MIDDELBURG en ZIERIKZEE, uil de hand Ie pachten het JACHTRECHT dev Herman Ten Kate. Gram verhaalt het volgende uit Ten Kate's vroeger zeer drukken en vertrouwelijker] omgang met den Koning. Wanneer Ten Kate op de hem eigene, losse, onder houdende manier aan 't vertellen gaat, komt daarbij niet zelden zijn warme vriendschap voor den Koning te berde. Zoo herinner ik mij, dat hij ons vertelde, hoe Z. M. eens met een groot gevolg, waaronder ook Ten Kate, nabij het Loo aan het vissollen, een arm boertje angstig zag naderen. »Wat moet dat boertje vraagt Z. M. Een der adjudanten gaat op verkenning uit en komt terug met de treurige tijding, dat de arme man zijn drie koeien achter elkaar verloren heeften wanhopend is. »Arme drommel!" mompelt de Koning. »Geefliem vast dertig gulden." De adjudant moest bekennen, dat hij geen dertig gulden bij zich had. »Laat hem morgen aan het Loo komen," zeide de Koning, »dan kan hij bij de heeren ook wel eens rondgaan." Den volgenden dag kwam 't boertje, ontving dertig gulden en stak bovendien nog menigen rijksdaalder op, dien hem de gasten schonken. Doch toen de Ko ning den man zijn ongeluk hoorde vertellen, werd zijn goed hart zoo getroffen, dat hij den adjudant gelastte den tobber een koe uit den stal mee te geven. En zoo verliet de boer, met een zak vol geld en de koe aan een touw, dankbaar en gelukkig het koninklijk paleis. Conscience is door de Leuvensche Universiteit honoris causa benoemd tot doctor in de wijsbegeerte en letteren. Te Avignon is een toreador in een stierenge vecht door een stier doodgetrapt. In een mijn te Lourches zijn door een ontplof fing 10 menschen gedood en 20 zwaar gewond, De Italianen te Sfax vragen ruim 3 millioen frs. vergoeding voor de schade, geleden bij het beleg en het bombardement dier stad. Volgens nadere berichten kwamen in den storm op de kusten der Shetlandsche eilanden 58 visschers om het leven. Voor de nagelaten betrekkingen der verongelukten is ongeveer 12000 bijeengebracht. Te Londen zal in 1883 een visscherij-tentoon- stelling gehouden worden. Uit Mexico komt het bericht, dat een vreese- lijke ontploffing plaats had in een kruitmagazijn te Mazatlan, waardoor 70 personen omkwamen. Te Peoria (Illinois) kwamen 8 personen om bij het springen van een stoomketel, terwijl velen ge wond werden. In de Penny-Press stelt een Amerikaan voor, een vhemdsmouwenvereeniging" op te richten, waar van de leden zich verbinden zullen, op warme dagen zonder jas of vest over straat te gaan. Hij wekt allen, die voor zaken veel heen en weer loopen op, om het voorbeeld der boerenarbeiders te volgen en alleen jas en vest te dragen als het niet drukkend warm is. Op het Pruisische grensdorp Schaagh, bij Venlo, maakten Maandagavond drie vreemdelingen zich de kermis aldaar ten nutte tot het uitgeven van valsch geld. Een hunner viel in handen der politie, doch verzette zich zoodanig, dat deze de burgerij moest te hulp roepen om den woedenden man onschadelijk te maken. Een geheele zak met valsch geld werd nog bij hem gevonden, alsook veel gangbaar geld, dat hij en zijne kameraden dienzelfden dag in alle winkels voor valsehe munt ingezameld hadden. De twee ove rigen wisten te ontkomen. -Weder heeft zich te St.-Petersburg een student gedood, die bij loting aangewezen was om den Keizer binnenkort te vermoorden. De jongeling had daar ech ter geen zin in en wel bewust welk lot hem dan wachtte, had hij besloten zich van het leven te berooven. Hij had daartoe een dolk in den'grond bevestigd en liet zich daarop vallen. Zwaar gekwetst, maar nog levend werd hij gevonden. Er restte hem nog tijd om de bekentenis te doen, zonder echter een naam te noemen; toen stierf hij. Een zeer vertrouwbaar Engelsch weekblad meldt, dat er sedert geruimcn tijd een geheimzinnige doos ligt opgesloten in een van de Londsche gerechtshoven. Niemand schijnt haar te durven openen, uit vrees van kennis te maken met dynamiet of iets ergers. Laatste en telegraphische berichten. OVEZAND, 5 Aug. J3ij de gisteren gehouden stem ming voor een lid van den Raad alhier is, in plaats van den heer F. B. Thomaesdie bedankt heeft, ge kozen de heer M. J. Rijk. 's-GRAVENlIAGE, 5 Aug. De Italiaansche gezant, de heer J. B er tinanti, is heden, na eene langdurige ongesteldheid, alhier overleden. LONDEN, 5 Aug. Iïet Iloogerhuis nam zulke in grijpende amendementen op de Iersche landbill aan, dat een conflict tusschen het hooger- en het lagerhuis wordt gevreesd. TOURS, 5 Aug. Gambetta hield hier een groote rede, verklaarde zich voor veranderde wijze van sa menstellen van den senaat en voor volledige vrijheid van het recht van vereeniging. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borssele. Alhier is heden (Vrijdag) door het be stuur der waterkeering alhier aanbesteed: de vernieuwing der Suatiesluis alhier, ge raamd op f '18360, volgens 1 der A. Tl. Er is ingeschreven door de heeren: P. A. V. d. Velde te Ter Neuzen, voor ƒ29000; J. Leijs te 's-Heer Arendskerke, voor /'2GOOO; J. Lindenbergh te Wemeldinge, voor f 23456 J. De Witte te Vlissingen, voor f 20224; J. Rijnberg te Ellewoutsdijkvoor f 19060; D. Boller Cz. te Rilland, voor f 18989; P. Dronkers te Kapelle, voor /'18725, en P. J. Visser Pz. te Hansweert, voor 18700. Sint-Annaland. In het openbaai- is alhier verkocht lo. 0.68.70 Hectaren bouwland, zijnde woon land, en van de \e klasse, voor f 1085 per 0.39.24- H.A. 2o. 0.36.80Hectaren bouwland, mede woonland, en voor de helft in de ie en voor de helft inde 2e klasse, voor f912 per 0.39.24 H.A. Onkosten 14 pet. voor koopers rekening. In 1879 is dit bouwland mede en in het openbaar verkocht en was de opbrengst, zonder de onkosten, a 12% pet.: van het le perceel f1145 en van het 2e perceel ƒ1128, mede per 0.39.24 H.A. Dit bouwland is gunstig en dicht bij het dorp gelegen. Gemeenteraad van Goes. KORT VERSLAG. In de hedenmiddag gehouden vergadering van den gemeenteraad, die door 11 ieden en den Secretaris werd bijgewoond, zijn. na het doen van eenige mede- deelingen, o. a. de volgende zaken behandeld. lo. De geloofsbrieven der jl. Maandag gekozen leden, dr. C. A. Van Renterghem, G. Van der Hoek, J. J. Ramondt en B. Quist, zijn onderzocht - en is tot hunne toelating besloten. 2o. De staten van oninbare posten en restanten van den Hoofdelijken Omslag en der belasting op de honden over 1879 en 1880, zooals zij'dooi-den Ont vanger zijn voorgedragen, worden op advies van de financiëele commissie vastgesteld. 3o. Namens burg. en weth. wordt aangeboden de verantwoording der geldmiddelen van de gemeente over 1880, onder overlegging der rekening van den gemeente-ontvanger, bedragende die rekening in ontvangst 95924,26s in uitgaaf - 93053,38s Sluitende alzoo met een goed saldo van f 2870,88. Deze rekening zal ter visie gelegd en tot onderzoek in handen der financiëele commissie gesteld worden. 4o. Het Gasthuisbestuur wordt gemachtigd tot wijziging van en af- en overschrijving op de begroo ting der uitgaven dier instelling over 1880. 5o. Aan mej. A. Risseeuw wordt op haar verzoek, wegens benoeming te Leiden, tegen 1 Sept. een eervol ontslag verleend als leerares en onderwijzeres in de handwerken. 6o. Mej. De Graaff, thans onderwijzeres te Zierik- zee,. wordt benoemd tot leerares en onderwijzeres in de handwerken, zulks met 10 stemmen, tegen 1 stem op mej. J. G. Risseeuw, te Goes, die mede was aan bevolen, alsook mej. C. L. A. Marcelis, te Breda. 7o. Aan mej. M. W. Ross wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de hand werken aan de leerlingen der school B, C en D. 8o. Op verzoek van mevr. de wed. H. Q. Janssen, geb. De Koek, wordt remissie verleend voor 7/12 van den aanslag van haren echtgenoot in den hoofdelijken omslag, en liet ie suppletoir kohier dier belasting over 1881 vastgesteld op een totaal bedrag van f 459,97*. 9o. Ten slotte werd nog tot burg. en weth. een interpellatie gericht door den heer I)en Boer over de publicatie, dat de leerlingen, die het onderwijs in de handwerken verzuimen, den toegang tot de scholen zou worden ontzegd. De heer Den Boer vroeg het woord en richtte met herinnering aan de toespraak door den burg-, bij de opening der Roomsch-Katholieke school gehou den en de toen geuite wenschen voor haren bloei ten opzichte van gezegde publicatie, welke hij met die wenschen in strijd achtte, tot burg. en weth. drie vragen lo. Op welke wettige bepalingen rust die publicatie? 2o. Is de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs gehoord En zoo ja, welk is haar advies 3o. Zijn burg. en weth. voornemens uitvoering te geven aan de publicatie De Voorzitter antwoordt niet te begrijpen, hoe een wensch, door den burg. bij de opening eener school geuit, in verband staat met eene publicatie van het dagelijksch bestuur. De gestelde vragen beantwoordt hij* zeer breedvoerig, van welke beantwoording de korte zin is Ad. 1. Op de algemeene wettelijke waarheid, dat burg. en- weth. geroepen zijn uitvoering te geven aan 's lands wetten voor zoover de gemeentebelangen erbij betrokken zijn. Ad. '2. Burg. en Weth. waren van die waarheid zoo overtuigd, dat zij er zelfs niet aan gedacht heb ben de commissie van toezicht te moeten hooren. Ten slotte deelde hij mede, dat de M. v. B. Z. bij circulaire de schoolopzieners heeft opmerkzaam ge maakt op het verzuim van het bijwonen van het hand- werksonderwijs, dat hij een misbruik noemt, 't welk in het belang van het onderwijs moet worden tegen- De heer Den Boer meent, dat de Voorzitter zich beroept op art. 2 der wet, dat vak k ook vermeldt, doch hij vat dit art. zoo op, dat slechts aan iedere school gelegenheid moet worden gegeven om zich in dit "vak te bekwamen. Hij beroept zich voorts op het verslag der vergadering van onderwijzers te 's-Gra- venpolder, m de IV. li. Ct. van 8 Juli, volgens welk verslag de arr.-schoolopziener de bespreking van deze quaestié in die vergadering ontraden heeft. Ook art. 10 der verordening, regelende het lager onderwijs in de gemeente Goes, kan niet in aanmerking komen, want, kinderen, die het onderwijs in de handwerken niet hijwonen, zijn niet van onverbeterlijk wangedrag en brengen geen wanorde teweeg. En was dit art. van toepassing, dan zou de commissie moeten gehoord zijn. Na repliek van den Voorzitter, waardoor de heer Den Boer niet overtuigd wordt en eene poging van den heer jhr. De Marees Van Swinderen om dit te doen, stelt de laatste eene motie voor, luidende De raad der gemeente' Goes; Gehoord de debatten Is van oordeel dat burg. en weth. eeu juiste uitvoering gegeven hebben aan art. 2 der wet op het jager onderwijs." Deze motie lokte nog eene bespreking uit, waaraan de heeren Den Boer, jhr. De Marees van Swinderen, Van der Hoek, Massee, De Jonge van Ellemeet, Quist, Van Asperen Vervenne en de Voorzitter deelnamen. Alvorens de motie in omvraag te brengen, zegt de heer Den Boer nog geen antwoord op zijne derde vraag ontvangen te hebben. De Voorzitter verklaart, dat burg. en weth. nim mer publication in de wereld zenden, wanneer zij voornemens zijn daaraan geene uitvoering te geven. De motie wordt in omvraag gebracht. De heeren Quist, Oehtman en Steketee hielden zich buiten stemming. De heeren Den Boer, De Jonge Van Ellemeet en Van Asperen Vervenne stemden tegen-, de heeren Van der Hoek, jhr. De Marees van Swin deren, Massee, dr. Van Renterghem en Kakebeeke stemden voor. De heer Massee sprak nog over de parade der schutterij op jl. Dinsdag en noemde het onverant woordelijk, dat de groote en kleine burger op markt dag, tusschen 12 en 1 uur, uit zijne bezigheden ge roepen werd. De Voorzitter zou de zaak ter kennis brengen van den Majoor-kommandant, aan wien is overgelaten het oproepen tot het houden van parades. Het uitvoerig verslag geven wij in ons volgend nommer. Burgerlijke Stand Goes van 3 tot 5 Aug. 1881. Ondertrouwd: den 4en, Petrus -Augustinus Huf- kens, 25 j., jm., met Anna Josephina De Poorter, 27 j„ jd. Geboren den 3en, Geertruida Pieternella, d. v. Pieter Van Dullemen en Pieternella Verpoorte. Datum 6 Aug.. Verkoopingen en Verpachtingen. 9 10 12 Plaats. Ovezand, Hulst, Kapelle, Kloetinge, Hoedekenskerke, Krabbend ij ke, Goes, Voorwerpen, huis eu erf enz., hofsteden eu land, boomvruchten, oppervruchten, huis en erf, huis en erf, hofsteden en land, 15 Baarland, oppervruchten, 17 Ellewoutsdijk, verpachting land, 7 Sept., Heinkenszand, weiland, Nov., Kloetinge, hoornen, Information. Pilaar. Scholten en Ferc- ken, Ter Neuzen. Van Dam. Pelle en V. d. Bussche. P. Overman. Pelle en V. d. Bussche. Scholteu en Ferc- ken, Ter Neuzen. Scholten. Scholteu. Karseboom. Karseboom. Marktberichten. MIDDELBURG, 4 Augustus 1881. Het voornaamste gedeelte van den aanvoer van heden was Nieuw Koolzaad. Van Tarwe was weinig, en van de overige jarige artikelen bijna niets ter markt. Tarwe werd alleen voor verbruik prijshoudend gekocht. Van Nieuwe Rogge waren een paar partijtjes ter markt, de qnaliteit was niet droog; door te hoogen vraagprijs zijn ze niet verkocht. Zornergerst, Witte- en Bruiue- en Platte boouen niet getoond. Paardeuboonen prijshoudend. Van Nieuwe Groene Kook-erwten waren eenige partijtjes ter markt, verschillend van droogte en qnaliteit, de beste zij 11 om- 't nieuwtje tot de noteering verkocht. Van Nieuwe Wintërgerst was er eenige aanvoer, die gedeeltelijk tot de noteering is afgegeven. Karwijzaad werd tot de noteering verlaten, doch niet verkocht. De aanvoer van Winter-koolzaad bedroeg, met inbegrip van jl. Maandag, omstreeks 150 last. De vraag was voor verzending en plaatselijke olieslagerijen zeer levendig, waardoor de betaalde prijzen f 0,50 a f 0,55 hooger zijn geloopen. Goede Walcherselie Tarwe f9,S0, f9,90 a flO,Middel bare f9,60 a f9,70. Nieuwe Wintergerst 6, a f6,10. Paardeu boonen f7,80. Nieuwe Groene Kook-erwten f 10,25 a f 10,50. Karwijzaad op f14,gehouden. Winter-koolzaad enkelf 11,50 doch meest f 11,75 en f 11,80 betaald. Ter veemarkt van heden zijn aangevoerd 10 paarden, 2 vette koeien, 5 vette vaarzen, 5 kalfkoeien, 2 kalfvaarzen, 8 varekoeien 10 stuks jong vee, 4 stieren, 20 magere varkens De gemid delde prijzen waren: paarden f50 a f200; vette koeien 68 a 72 cent per kilo; vette vaarzen 70 a 74 cent per kilokalf koeien f140 a f190 per stuk; kalfvaarzen f140 a f160; varekoeien f60 a f120 per stuk; jong vee f40 a f 100 per stuk; stieren f50 a f150; magere varkens f10 a f 18 per stuk. Boter f 1,28 a f 1,32. Eieren per 100 stuks f 4, Ondertrouwd PETRUS AUGUSTINUS HUFKENS met ANNA JOSEPHINA De POORTER. Goes, 4 Augustus 1881. Algemeene kennisgeving. Voorspoedig bevallen van twee ZOONS: mevrouw BOUWENSHarinck. Kertosono (Kedirie), 19 Juni 1881. V De ondergeteekende betuigt, ook uit naam van zijn vrouw en dochter, zijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden bij het overlij den van zijn eenigen zoon. wolfaartsdijk 1 Augustus 1881. P. Van der BILT Pz., mr.Smid. "f De ondergeteekende betuigt zijn hartelijken dank aan allen, die hem be wijzen gegeven hebben van belangstelling bij gelegenheid zijner 25jarige Evangelie bediening. Kapelle, 4 Aug. 1881. S. Van HOEK. V De heer en mevrouw KAKEBEEKE DE JONGH betuigen hunnen hartelijken dank voor de belangstelling, bij de geboorte van hun zoon ondervonden. Visites worden afgewacht den 9 en 10 Augustus. Goes, 5 Augustus 1881. V Voor de ontvangen bewijzen van belangstelling bij zijne herbenoeming tot lid van den Raad betuigt ondergeteekende zijnen dank. Goes, 5 Augustus 1881. B. QUIST. Op Woensdag 10 Aug. 1881, des avonds te 5 uren, in het gemeente huis te Kloetinge, zal men, ten overstaan van Notaris VAN DEN BUSSCHE, PUBLIEK VERKOOPEN: wassende in onderscheidene boomgaarden, in Kloetinge en Goes gelegen. Informatiën te bekomen bij den heer W. PELLE, te Goes en bij voornoemden Notaris. D. J. SCHOLTEN, Notaris te Ellewouts dijk, zal, ten verzoeke van heeren Diakenen der Hervormde Gemeente te Ellewoutsdijk, op Woensdag 17 Aug. 1881, des namiddags te 1 uur, in het gemeente huis aldaar, in het openbaar, voor 7 jaren, verpachten U PERCEELEN gelegen onder de gemeenten Ellewoutsdijk en Nisse. Breeder bij biljetten omschreven en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van genoemden Notaris. BOOMVRUCHTEN in onder scheidene boomgaarden onder Kapelle op Dinsdag den 9 Augustus 1881 des avonds te 6 urenin de herberg bij C. Markusse, te Kapelle. P. J. A. VAN DAM. IS DINSDAGS WEIfKZAAït GOES, Wijngaardstraat, A 55. 5 a 10,000 pannen vol Oesters, aanslag 1880. Adres letter R bureau Goesche Courant. ONTVANGEN: die buitengewoon fraai en solide zijn. Ook Amerikaansche, gewone en gebruineerd koperen, alsmede met Berlijnzilver gemonteerde IN SOORTEN. «al vertrekken v.wfclasJ'rt»*- Van Rotterdam naar Goes: Donderdag 11 Aug., 'smorg. 5,uur. Informatiën te bekomen te Goesbij de Directie en dhr. H. F. Van RENTERGHEM te Zierikzee, bij den Agent J. BOS te Rotterdam, bij den Agent F. DE LANGE, op 't Haringvliet te Dordrecht, bij den Agent G. C. BöGEU, Bleijdenhoek, 233. in de welvarende stad Gorinchem: met annexen Geldersclion Winkel in SPEK, KAAS en KOLONIALE WAREN, STERKE DRANKEN enz., die een goed bestaan op levert. Brieven franco letter L. V.bureau Goe sche Courant. Lange Kerkstraat. PASSAGIERSVAART naar Amerika met Nederlandsche Stoombooten van Am sterdam 50, Rotterdam- 60, via Engeland- 60, per Guion-Lijn overtocht in 7 dagen. Plaatsen spoedig te bespreken. CORRESPONDEERENDE VAN EN NAAR ZIERIKZEE OP DEN SPOORWEG TE GOES. AUGUSTUS 1881. v. Middclb. n. Zierikzee. v. Zierikzee n. Middelb. u. ia. g 6's mor. 11,Zaterdag 6'smor. Zaterdag 6 's mid. Zondag 7 Maandag 8 Dinsdag 9 Woensd. 10 Donderd.ll Vrijdag 12 Zaterdag 13 Maandag 15 Maandag 15 's mid. 4,30 Dinsdag 16 Woeusd. 17 Donderd.18 Vrijdag 19 Zaterdag 20 De Omnibus in correspondentie rijdt af van GoesKantoor Van Gend Loos, op het uur van afvaart van Zierikzee en éen uur. na afvaart van Middelburg. Lichte goederen uur te voren te be zorgen bij den Agent C. J. KOOMAN. Voor zware goederen afzonderlijke wagens. TAN HEDEN AF in de Ambaehtslioe.iijklieid Tan Wisk u-l e in Zuid-Beveland. Adres bij mr. P. J. A. Van DAM,te Goes, 11 Zaterdag 6 's mor. 6,— Zaterdag 6 's mid. 2,30 6,30 Zoudag 7 3,30 11 Maandag 8 3,30 8, Dinsdag 9 V 3,30 8, Woensd. 10 n 12,— 6,30 Donderd.ll H 3,30 8 Vrijdag 12 ff 3,30 8,— Zaterdag 13 ff 12,— 6,— Maandag 15 f 12,— 4,30 4,30 Dinsdag 16's mor 7,— 4,30 Woensd. 17 n 7, 4,30 Donderd.18 ff 6,30 4,30 Vrijdag 19 6,30 12,— Zaterdag 20 "7,

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3