1881. N°. 92. Zaterdag 6 Augustus. 68stc jaargang. Een voor allen groote schat. GemeerHe-Rekening. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,— berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GONE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De bestrijding van de kwakzalverij verdient de volle sympathie en den steun van ieder, die het welzijn van het geheele volk lief heeft. De titel en het motto zullen onzen lezers reeds voldoende ophelderen op welk gebied wij voor ditmaal ons zullen begeven, om hunne aandacht te vragen. Nieuw is dat terrein nietof eene enkele opmer king, die wij maken, daarop aanspraak kan doen gel den, beslissen zij, die de moeite nemen onze be schouwing te lezen. Het is in ieder geval een verblijdend verschijnsel, dat er meer en meer op dat gebied gedaan wordt om te bestrijden al wat dien grooten schat voor allen: onze gezondheid in gevaar brengen kan. En dat toch, niemand zal het ontkennen, is met de kwakzalverij het geval. Nederland nu mag zich op dit oogenblik verheugen in een maandblad, uitsluitend gewijd aan de be strijding ervan, onder redactie der heeren Bruinsma. Eene bepaalde vereeniging in dien geest bestaat reeds en van meer dan éen zijde wordt ten krachtigste gewaarschuwd tegen allerlei pogingen, om door geheime middelen de beurzen der speculanten te stijven maar de gezondheid van velen in gevaar te brengen. Slechte invloeden in dezen onschadelijk maken" is dus hoofddoel van dat streven en niets is beter dan openbaarheid te geven aan alle resultaten, die ver kregen werden bij het nagaan van die z. .g. geheim middelen. Er is eene quaestie, die in dezen steeds op den voorgrond treedt: de houding nl. van een groot, zoo niet het grootste deel der pers, dat in hare rubriek advertentiën de gelegenheid geeft aan de kwakzalvers, om onder bet publiek slachtoffers te maken. Ditzelfde verwijt wordt haar ook naar het hoofd geworpen door den heer Gr. A. Leignes Bakhovente Kampen, in zijn verdienstelijk stuk over de kwakzal verij met geneesmiddelen, in de Vragen des tijds van Juli en Augustus, dat ons aanleiding gaf tot deze beschouwing. Reeds vroeger hebben wij onze bezwaren ontvouwd tegen het totaal weren van annonces op dat terrein in de kolommen van een blad; eene redactie toch kan moeielijk de waarheid en de waarde der getui genissen van elke advertentie beoordeelen en zou menigmaal zeker de plank misslaan, zoo zij in dezen als rechter optrad, laat staan dat haar dit, zonder bepaald deskundige te wezen, mogelijk ware. Elke vergissing, door toelating van deze of gene aankondi ging toch, zou aan haar prestige veel afbreuk doen en elke wering, zonder bepaalden grond, haar dikwijls in een zeer moeielijk parket brengen tegenover uitgever of eigenaars van het blad, waaraan zij verbonden is. Onverantwoordelijk echter zou zij handelen zoo zij, met het oog op fmanciëele voordeelen voor die partijen, schroomde mee te helpen om de resultaten van naspo ringen, gedaan tot onderzoek van de aangeprezen middelen en van de waarde der attesten, tot aanbe veling ervan zoo dikwijls gebezigd, op te nemen in de kolommen van haar blad. )>Die methode is uit stekend", wij schrijven het den heer Bakhoven na; maar hij zal ons zeker eveneens wel willen toestemmen dat, waar eene redactie dit doet, zij van zelve de annonces verjaagt, waarin die aanprijzingen voorkomen en zij zoodoende meewerkt tot het goede doel, door hem en zoovelen beoogd. De redactie van het bewuste maandblad kan men dus niet beter steunen dan door op hare uitgave de aandacht te vestigen en zooveel mogelijk over te nemen, hetgeen zij als hare ervaring daarin meedeelt. Zeer lezenswaardig is verder vooral het opstel van den heer Bakhoven, omdat hij zoovele gegronde redenen opgeeft, waarom de geheimmiddelen zoo welig tieren en zoo'n ruim debiet vinden. De zucht om zoolang mogelijk zonder dokter te blijven, de bestaande familie-middelen en vooral de weinige bekendheid met ons eigen lichaam bewegen zoovelen de kwakzalverij in de hand te werken. Hij dringt daarom aan op de bevordering van het onderwijs in de toegepaste natuurkunde van den mensch. Dat toch «moet met en naast het vrij en ontwikkelend middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, en ook met dat in de geschiedenis der godsdiensteneen krachtig middel worden om bijge loof en kwakzalverij te weren." Ook wij willen met hem daarvoor menig ander vak ten beste geven. Bij de meesten ontbreekt het aan kennis omtrent de eerste gezondheidsregelen en omtrent de inrichting van ons lichaam. De overtuiging van het nut dier kennis moest meer en meer doordringen en leiden tot het nemen van maatregelen, om die te bevorderen. Door die kennis zou menige ziekte worden voor komen, terwijl men bij een ziekte daardoor den dokter zou ter zij kunnen staan en door gepaste middelen her stel bevorderen. Wat baten een bezoek van den doktèr en de voorgeschreven geneesmiddelen, zoo niet tevens voldaan wordt aan de eerste eischen van hygiëne? Er zijn zoo vele groote zaken, waarop men niet let, maar tevens ook duizenderlei kleinigheden, die voor een zieke een groot middel van genezing kunnen worden. Garfield's ziekenkamer levert daarvan het bewijs. In die kamer mag, op uitdrukkelijk bevel van de doktoren, geene somberheid heerschen. (Bij ons geelt men juist bij voorkeur een sombere tint aan zoo'n vertrek.) Bloemen en zeer lichte kleuren worden aange bracht en gedragen door hen, die den zieke oppassen. Men kent de liefde van den president voor die kleuren en bloemen, en terecht hechten de geneesheeren groote waarde aan het voldoen van dien wensch, teneinde den zieke in opgewekte stemming te houden. Het is slechts als een bewijs van de macht van het kleine ook in zulke gevallen dat wij dit aanhalen, en hoeveel te meer zal men die allen leeren kennen en waardeeren als men goed geleerd heeft hoe het menschelijk lichaam is samengesteld, hoe alle organen werken, hoe de regelen der hygiëne zijn! «Zij, die dat onderwijs genoten hebben, zullen niet alleen beter gewapend zijn tegen de verzoekingen en de woede der hartstochten, maar zij zullen ook beter in staat zijn voor zichzelven en hunne huisgenooten en betrekkingen veel te voorkomenwat anders een bron van zorg en verdriet voor geheel het leven worden kan." «Bovendien zullen zij, later geroepen om in de maat schappij handelend op te tredenom de belangen hunner medeburgers te behartigen, zelfstandiger oor- deelen over hetgeen geacht moet worden nuttig en noodzakelijk te zijn voor het bewaken en het verbe teren van den gezondheidstoestand des volks, en het afweren van kwaad." «Waar meer kennis is, is meer belangstelling, en de strijd tegen invloeden, die nadeelig zijn voor den al- gemeenen gezondheidstoestand, dus voor het geluk van het volk, zal krachtiger dan thans gevoerd worden." Zoo schrijft de heer Bakhoven. Die kennis zal dus de vijandin wezen van de spe- culeerende kwakzalvers en de bondgenoote der doktoren in het voorkomen en het genezen van ziekten. Maar hierbij komen wij aan een moeielijker vraag stuk, waarop de schrijver door zijne beschouwing als van zelf onze aandacht vestigt. Wij bedoelen het verschil van opvatting, dat over zoovele ziektegeval len en omtrent de wijze van genezing bestaat onder de mannen der wetenschap zeiven. Als wij de bekende methode van Niemeyer eens wilden volgen om bezweet en vermoeid te water te gaan, dan zou menig geneesheer ons wijzen op het gevaar van evenals Von Bismarckdie hetzelfde eens deed met het menschlievend doel om een ander te red den, rheumatisch heupwee te krijgen. Zuivere lucht, licht en beweging zijn hoofdvereisch- ten voor een goede gezondheid. Niemeyer overdrijft op dat punt, beweren sommigen. Dit ondervond de heer Bakhoven meldt het zelf -iemand, die met toestemming van twee ervaren en zeer bekende geneesheeren in ons land naar Niemeyer's leer leefde, en «later bij een der groote specialiteiten aan een onzer universiteiten den ernstigen raad ontving, in ons land nooit in de buitenlucht te zitten, nooit in een kamer te verblijven waar een venster openstond, en van ultimo September tot primo niet op te staan vóór dat de slaapkamer warm gestookt was." »»In dit land,"" zoo sprak de hooggeleerde, die een vreem deling is, «kan men niet buiten zitten, noch de vensters openhouden."" Ongelukkig de patient, die aan een verkeerd adres aanklopt. Zoo gaat het echter veel in de wereld en niet alle mannen van het vak, adres aan dien hooggeleerden vreemdeling, zijn eerlijk genoeg om te zeggen dat zij niets ervan afweten. Het gevolg is, dat menig zieke bij het begin wordt bedorven, hulp vraagt bij andere deskundigen, dat ook daar naar oorzaken wordt gezocht en middelen worden aangewend, die niet deugen, totdat de zieke, teneinde raad, hulp zoekt bij kwakzalvers, die met hunne middelen spoedig het feit tot een volkomen einde brengen, dat den patient wel zijn lijden voor goed ontneemt doch ten koste van zijn leven. Ook onder de mannen van het vak worden er ge vonden die de zieken op liet sleeptouw houden opdat zij toch niet naar een concurrent zouden gaan. Daartegen moeten vooral de geneeskundige raden te velde trekken. Waar is het ressort, dat aan behandelde zieken of hunne nazaten recht geeft om onderzoek te vragen in hoever de behandeling van den patient goed is geweest Een moeder betreurde het verlies van een kind. De geneesheer was onhandig genoeg te zeggen, dat hij ten slotte, tcsn naar zijn idee alle hoop was vervlogen, een nieuw middel had beproefd, ongelukkig met ongun- stigen uitslag. Had de moeder niet het recht om met bitterheid de gegronde opmerking te maken, dat zij maar liever ge- wenscht had, dat dedokter die proef niet hadde genomen. Waar moest die vrouw echter recht vragen tegen over dien geneesheer Maar ook in het belang van dien geneesheer zeiven, om hem te rechtvaardigen zoo zijne methode goed ware geweest, zou het gewenscht zijndat er in elke provincie eene commissie van deskundigen be stond om ieder, die Verlangde, gelegenheid te geven onderzoek to laten doen, of aan de behandeling zelve een noodlottigen afloop te wijten is. Op menig geneesheer blijft zoo vaak een ongegrond verwijt rusten van onbekwaamheid of onhandigheid. De degelijke mannen der wetenschap zeiven zouden er dus belang hij hebben, zoo er bij twijfel een vol komen licht opging over hetgeen zij hebben gedaan. Aan allerlei lasterlijke praatjes zou dan van zelf de bodem ingeslagen worden; ook kwakzalvers zouden dan met dat wapen temeer bestreden kunnen worden. Aan de geneeskundige raden de taak om hierover eens ernstig na te denken. Een weldaad voor beide partijen zóu het wezen, zoo zij eene oplossing wisten te geven aan deze quaestie, die met het oog op gecompliceerde ziektegevallen, naar wij weten, wel moeielijk is, doch naar wij hopen niet onuitvoerbaar tevens zal blijken. BURGEMEESTER eii WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de REKENING en VER ANTWOORDING van de INKOMSTEN en UITGAVEN dezer gemeente, over bet dienstjaar 1880, aan den gemeente raad overgelegd en voor een ieder ter secretarie der gemeente ter lezing gelegd is, terwijl afschrift daarvan, tegen betaling der kosten, aldaar verkrijgbaar wordt gesteld. Alles ter vol doening aan bet bepaalde bij art. 219 der gemeentewet. Goes, den 5 Augustus 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M A N. GOES, 5 AUGUSTUS 1881. Officiëeie Mededeelingen. Bij kon. besluit is bepaald, dat de rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Gouda met ingang van 1 Sept. 1881 tot eene met vijfjarigen cursus zal worden uitgebreid en is met ingang van dien datum o. a. tot leeraar aan die school benoemd dr. J. S. G. Gleuns, te Goes. Benoemd tot notaris binnen het arrondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Zuidzande, J. Lansen Croin, cadidaat-notaris te Sluister stand plaats de gemeente Hontenisse mr. A. C. B. Thomaes eandidaat-notaris en advocaat te Hoofdplaat. Mededeelingen op verschillend gebied. Yerseke. Door het telegraafkantoor alhier zijn in de maand Juli behandeld 119 telegrammen, nl. 42 verzonden en 77 ontvangen. Het departement Noord-Beveland der Maatschappij Tot Nul van 't Algemeen besloot in zijne vergadering van den 2 Augustus 11. tot opheffing der spaarbank, opgericht door genoemd departement, uit overweging dat de rijkspostspaarbank een beteren waarborg voor de deelnemers oplevert, dan particuliere spaarbanken kunnen geven. (M. Ct.) Sqherpenisse. Bij de op Dinsdag gehouden herstem ming voor leden van den raad is met 42 stemmen gekozen de heer A. IJartog Sz., aftredend lid. Op den heer C. Kleppe waren 36 stemmen uitgebracht. St.-annai.and. Bij de Dinsdag gehouden herstem ming voor een lid van den Raad zijn 81 geldige bil jetten ingeleverd. Er zijn 123 kiezers. Gekozen is de heer P. Kodde Cz. met 47 stemmen. De heer C. Van Luijk verkreeg er 34. Zaamslag. Bij de Dinsdag alhier gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad maakten 105 van de 137 kiesbevoegden van hun recht gebruik 2 biljetten werden van onwaarde verklaard. De heer A. Biemens verkreeg 52 en het aftredend lid de heer C. Van Dixhoorn 51 stemmenzoodat de heer A. Biemens met meerderheid van éene stem gekozen werd. Aan ons bureau ligt het navolgend adres ter teekeningdat als bewijs van hulde aan liet Trans- vaalsche volk zal worden gezonden. Het plan gaat uit van het centraalhestuur van de vereeniging het «Groene kruis." Voor iedere handteekening wordt tevens eene bij drage van 25 cents gevraagd. Al de handteekeningen zullen met een prachtbe- werking van eene plaat met portretten van personen, die zich voor de beweging hebben ingespannen en 't adres worden ingebondenbij ruime deelneming voor iedere provincie in afzonderlijken band, om, in de archieven van de Transvaalsche Republiek bewaard, te strekken tot een blijvend aandenken van de sym pathie van 't Nederlandsehe volk voor zijne stamver wanten in Transvaal. Bovendien stelt men zich voor al deze handteeke ningen in druk te brengen, met de plaat en 't adres, en na verkregen toestemming ook met bijvoeging van de adressen aan 't Engelsclie volkaan Engelands koningin en andere, tot een boekje te vereenigen, en aan elke familie in Transvaal, die aan den strijd heeft deelgenomen, een exemplaar te doen uitreiken. Het adres luidt: «Waardige telgen van hen, die in den tachtigjarigen kamp voor recht en vrijheid hun goed en bloed hebben veil gehad, van over land en zee reiken wij u de hand. «De strijd voor uwe onafhankelijkheid heeft het na tionaliteitsgevoel van het Nederlandsehe volk in de hoogste mate opgewekt; wij zijn trotsch op u. «Ais verschillende loten van een zelfden stamis 't of iets van den door u verworven roem en waar deering ook ons ten deel ware gevallen. «Hooger waarde echter heeft 't, dat lang vergeten, in den loop der tijden verbroken banden van innige verwantschap weer zijn aangeknoopt. «Laten wij trachten die steeds hechter te maken. «Vertel uwen kinderen, dat er in 't moederland tal van harten warm kloppen voor hun welzijnterwijl wij den onzen steeds zullen inprenten en uwe geschie denis het hun zal leeren, dat er in het verre Afrika talrijke stamgenooten wonendie hunne innigste be langstelling, hunne warmste vereering verdienen." In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 31 Juli meer ingelegd dan terugbetaald ruim f36,019, alzoo over de geheele maand ruim f121,749. Sedert 1 April jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim f427,785. De broederschap der notarissen, Dinsdag te Assen vergaderd, zal in 1882 haar jaarvergadering houden te Arnhem. Op voordracht van het hoofdbestuur is besloten ingevolge het gewijzigd art. 54 van het reglement, in het volgend jaar f 8750 af te zonderen om daaruit de weduwen en weezen van gewone leden of deze zeiven te ondersteunen. Het bij dat artikel bedoelde minimum bedraagt f 7145,90. Onze beroemde schilder Mesdag heeft een aller prachtigst panorama geschilderd, het dorp Schevenin- gen voorstellende. Dit is te 's-Gravenhage te bezich tigen en wekt om de goddelijk sehoone uitvoering aller bewondering. Kunstbroeders en vrienden zullen hem openlijk hulde bewijzen door hem Zaterdag een schitterende serenade te brengen. Het Vaderland bevat het navolgend bericht, dat zeker velen met ingenomenheid en sympathie zullen lezen Toen generaal Van der Heijden op uitnoodiging des Konings 11. Dinsdag 2 Aug. op het Loo was, heeft hij de sprekendste bewijzen van 's Konings waardeering ontvangen, bewijzen van waardeering, die tevens ook het dappere Indische leger golden. De volgende toost werd door Z. M. aan het diner uitgesproken «De toost, dien Ik de eer heb intestellen. is gericht tot Zijne Exc. den luitenant-generaal Van der Heijden, Onzen adjudant in buitengewonen dienst. Aan Uwe Excellentie heeft bet vaderland, het buis van Oranje en het geheele Nederlandsehe volk de grootste en diepste erkentelijkheid voor de belangrijke en gewichtige diensten, zoo ruimschoots bewezen. Wij allen begroeten in uw persoon den dapperen, onverschrokken en heldhaftigen veldheer, die de Ne derlandsehe driekleur en de Nederlandsehe vaandels roemrijk heeft doen wapperen in de gewesten op Su matra's Noordkustaan uw zoo wijze als trouwe zorgen toevertrouwd. Op dezen voor Nederland zoo heuglijken dag was het voor mijn konings- en soldatenhart een behoefte en een groote voldoening Uwe Excellentie het harte lijkst welkom toe te roepen en u hij ons te zien naast den broeder van uw doorluchtigen voorganger op Atjeh's kusten, wijlen den braven genei-aal Pel. Aan Uwe Excellentie zijn heide legers, zoowel dat van het moederland als het Indische, een der roem rijkste bladzijden verschuldigd in hunne al zoo roem volle geschiedrollen! De tiendaagsche veldtocht begroet en ontmoet heden den held van Atjeh! Hasselt en Leuven begroeten Atjeh en Samalangan! Ieder rechtgeaard Nederlander moet fier zijn in Uwe Excellentie een onzer edelste zonen te mogen erkennen en begroeten. Ten slotte zij het mij vergund te drinken de gezondheid van alle hoofdofficieren, officieren, onder officieren en manschappen der troepen, welke de eer en het grootste voorrecht hebben gehad onder Uwe, Excellentie's bevelen te staan.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1