1881. N°. 91. Donderdag 4 Augustus. 68stc jaargang. .Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid. RIJKS-WATERSTAAT. AANBESTEDING HEXi.HVVEKE. G0ESCHK De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Pi-ijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 et. Agent voor bet buitenland: A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algeqjeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. Bij COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van i5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. !ij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen, worden van 18 regels a f 1,—berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. provincie zeeland. Op Vrijdag 12 Augustus 1881, des voormiddags te 10 uren, zal, onder nadere goedkeuring door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, of, bij zijne afwezigheid, door een der leden van de Gedepu teerde Staten, en in bijzijn van den Hoofdingenieur van den Waterstaat in het 11de district, aan het gebouw vg.n het Provinciaal Bestuur te Middelburg, worden aanbesteed Het leveren en storten van steen tot voortzetting van de oeververdediging vóór Ter Neuzen behoorende tot de werken van het kanaal van Ter Neuzen. Raming f 7000.) Deze aanbesteding zal geschieden hij enkele inschrijving, volgens 441 der Algemeene Voorschriften, gewijzigd bij be schikking van den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid van 17 Januari 1881 no. 6, afdeeling Waterstaat A. Het bestek no. 155 ligt ter lezing aan het gebouw van het Ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeeland te Middelburg, en is voorts op franco aanvrage, tegen betaling der kosten, te be komen bij den boekhandelaar M. Nijhoff, Nobelstraat no. 18 te 's-Gravenhage, en. door zijne tusschenkomst in de voor naamste gemeenten des rijks. Op 6 en 8 Augustus 1881 wordt de noodige aanwijzing op de plaats gedaanvoorts zijn nadere inlichtingen te bekomen bij den Hoofdingenieur te Middelburg en bij den Ingenieur te Ter Neuzen. 's-Gravenhage, 12 Juli 1881. Voor den Minister, De Secretaris-Generaal, BOOGAARD. OPENBARE VERGADERING van den RAAD DER GEMEENTE GOES, op VRIJDAG den 5 AUGUSTUS 1881, des namiddags te 2 uren. Goes, den 3 Augustus 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Staten van restanten en oninbare posten der plaatselijke belastingen over 1880. III. Aanbieding der rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1880. IV. Aanvrage van het Gasthuisbestuur om mach tiging tot af- en overschrijving op de begroo ting voor 1880. V. Verzoek van mej. A. Risseeuw om ontslag als leemres en onderwijzeres in de handwerken. VI. Benoeming eener leerares en onderwijzeres in de handwerken. VII. Adres van mej. M. NV. Ross om ontslag als onderwijzeres in de handwerken. VIII. Suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1881. DE ZAEGER. Novelle van KAREL HEIGEL. Terwijl onze zanger bij zichzelf overlegde of het niet heter was, om in gewoel en drukte afleiding te zoeken dan om zich eenzaam optesluiten, stapte hij naar het venster. Hij keek naar den hof, waar nog altijd de regen in stroomen neerviel, en aan de lucht was geen helder plekje te zien. Zou hij met zijn ont stoken keel zich ten tweedenmale aan het weer bloot stellen en vervolgens gaan zingen? Moest hij, om de repetitie te redden, de overwinning in het groote ge vecht van morgen in de waagschaal stellen? Neen. Hij keerde weer naar de sofa terug en gaf zijn onher roepelijk besluit symbolisch te kennen door zijn laarzen uit te trekken. Nu was hij alleen, en had het zich in zijn chambercloak en pantoffels zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. Zijn keelpijn bleef voorloopig op éen hoogte't was meer onbestemde vrees dan wel een bepaalde ontsteking. Maar juist de overpeinzin gen hoe en wanneer die pijnen wel zouden vermin deren beroofden hem van zijn slaap. Toen begon hij »ch vreeselijk te vervelen. Nadat Klop fel vertrokken was, was er in het geheele gebouw geen levende ziel te hooren. Het eenige geluid was het loopen van het water in de dakgoot en in den regenbak en het klet teren van den regen tegen de glazen. Aan vliegen was er geen gebrek; ze gonsden wel niet in dit don kere vochtige vertrek, maar zetten zich heel bedaard op Schlumberg's hoofd of handen neder. De arme VERKIEZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES, van het stembureau ontvangen hebbende de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes, waaruit blijkt, dat voor de verkiezing van vier leden van den gemeenteraad bij herstemming van de 310 geldige stemmen zijn uitgebracht: 170 op den heer dr. O. A. VAN RENTERGHEM, 165 G. VAN DER HOEK, 153 J. J. RAMONDT. 149 v B. QTJIST, 139 N. M. BOSDIJK, 139 J. DONNER, 138 J. J. B. WIECKING en 100 L. M. VAN CAMPEN, zoodat de vier eerstgenoemden gekozen zijn brengen ter openbare kennis, dat afschriften dier processen- verbaal op heden ter gewoner plaatse aangeplakt en ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn, alwaar zij kunnen geraadpleegd worden op eiken werkdag tusschen des voormiddags 9 en des namiddags 2 uren. Goes, den 2 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 3 AUGUSTUS 1881. Officiëele Mededeelingen. Bij kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belastingen en accijnzen te Domburg G. G. Van Buttingha Wickersthans te Brouwershaven. Oost-Indie. Benoemd tot leeraar in de Eng. en Hoogd. talen en hare letterk. bij de afd. hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus van het gymna sium Willem IIIte Batavia, G. J. P. J. Bolland. Werkzaam gesteld in Kediri J. J. Boëll en in Bezoeki G- T. M. Liebertambt. ter besch. van den directeur van binnen], bestuur, om werkzaam ge steld te worden bij het binnenl. bestuur. Tijdelijk geplaatst bij liet kad. op het kant. van de kadastr. bewaring te Batavia de benoemde adjunct-landm. 3e kl. I). L. Warnsinck; bij de kadastr. metingen te Samarang de benoemde adj .- landm. 3e kl. L. C. F. Polderman. Mededeelingen op verschillend gebied. De 23ste verjaardag van onze Koningin deed zich Dinsdag in onze gemeente kennen door een groot aantal vlaggen, het luiden der klok, het houden van een parade door de schutterij en 's avonds door het afsteken van klein vuurwerk. Daar het tevens markt dag was werd ook het carillon bespeeld en dit gaf ons aanleiding de vraag te doen, waarom men zulke dagen tot driemaal toe de klok laat luiden? Tot op wekking voor een feestdag vinden wij dat luiden min der geschiktop ons maakt hét ten minste een plech- tig-somberen indruk. Het eens of tweemalen bespelen van het carillon, o. a. gelijk met de parade van de schutterij, zou de menschen meer in opgewekte stemming kunnen brengen. Bij de parade had nog eene bijzondere plechtigheid plaats. Zooals bekend is, was het dienzelfden dag 50 jaren geleden dat het Nederlandsche leger onder opperbevel zanger keek in het ronde of hij geen hulp vond; daar viel zijn blik op zijn trouwen reismakker, den grijzen koffer; onwillekeurig schoot hem text en melodie te binnen van het bekende lied: Ik ben de kleine Postiljon, De gansche wereld reis ik rond etc. Het was Schlumberg' s lievelingslied, maar nu ge voelde hij er afkeer van. Hardnekkiger dan de boos aardigste vlieg spookte dit lied hem door het hoofd; het liet zich door mets verjagen, het beheorschte zijn geheele denkvermogen. Waaraan of hij ook trachtte te denken, aan zijn zaken of aan zijn aangename lief desavonturen, altijd en overal klonk triomfeerend het lied tusschen: En-n ik ben de-e kleine-ne Postiljon, De gansche wereld reis ik rond »'t Is om een ongeluk te begaan!" riep hij ten laatste uit, en daarvan is alleen Turtschenthaler de schuld! Als hij meegekomen was, dan hadden wij een kaartjd kunnen leggen, of hij had mij wat kunnen voorlezen, kortom den tijd korten" Hallé, hallo met zweepgeklap In vertwijfeling liep hij naar de schelEinde lijk werd zijn gelui beantwoord door kloppen aan de deur. Een meisje trad de kamer binnen, een aardig, frisch en levendig juffertje, met donkere oogen, licht blond haar, dat uitliep in een paar, mogelijk echte, vlechten. Haar kleederdracht was die van een welgesteld land meisje, met eenige stec-dsche wijzigingen. Het kamermeisje kon ze niet zijn, dacht Schlum berg, toen hij haar met een kennersblik had gemon sterd. Tegelijk haalde hij den band van zijn chamber cloak wat toe om beter taille te krijgen. van den Prins van Oranje uittrok om in Belgie de eer vanjèiet vaderland te gaan verdedigen. Onder hen, die daaraan deelnamen, behoort ook zooals men weet de heer M. J. Soutendammajoor- kommandant der dd. schutterij alhier. Bij de parade wees de 2e luitenant a la suite D. Stigter op het voorrecht, dat den kommandant te beurt viel om dien' dag nog te mogen beleven. Hij wenschte hem daarmee geluk en drukte den wensch uit, dat hij nog vele jaren aan het hoofd der schutterij mocht blijven. De majoor-kommandant sprak daarop een vader landslievend woord tot de manschappen. Hij wekte hen op voor vaderland en koning ten allen tijde be reid te wezen alles op te offeren en alles achter te laten, wanneer in uren des gevaars de Koning riep om de eer van vorst en vaderland te helpen verdedigen. De uitslag der Maandag alhier gehouden herstem ming voor vier leden van den gemeenteraad is als volgt Van de 312 ingeleverde briefjes waren er 2 van onwaarde en wel 1 blanco. Herkozen zijn de heeren Dr. C. A. Van RENTER GHEM met 170, G. Van der IIOEK met 165 en B. QUIST met 149 stemmen. Gekozen is de heer J. J. RAMONDT met 153 stemmen. De heer J. Donner verkreeg 139, de heer N. M. Bosdijk 139, de heer J. J. B. Wiecking 138 en de heer L. M. Van Campen 100 stemmen. En hiermede hebben wij gelukkig deze verkiezings periode weêr doorleefd. 's-Ghavenpolder. Bij de Dinsdag gebonden her stemming voor een lid van den gemeenteraad zijn 43 biljetten ingeleverd, dus 1 meer dan bij de verkiezing van 19 Juli. Het aantal kiezers bedraagt 55. Er waren twee briefjes in blanco. Gekozen is de heer Krijn Bakker inct 24 stemmen. De heer Jac. Remijn bekwam er 10, de heer Cor. Jac. Labrijn 1 stem. Middelburg. De uitslag der Dinsdag gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad is, dat van de 282 uitgebrachte stemmen 7 van onwaarde zijn verklaard. Gekozen is de heer F. G. Sprenger met 212 stemmen. De heer J. P. Fokker verkreeg er 63. Het aantal kiezers bedraagt 846. Den 19 Juli kwamen er 425 op. Kloetinge. Daar de Commissaris des Konings deze week verhinderd was hier te komen, is de eerste steen- logging van het gemeentehuis alhier, uitgesteld tot Woensdag 24 Augustus a. s., op welken dag Z. Ex., voornamelijk met dat doel, deze gemeente zal bezoeken. De heer F. V. De Grooffte Hansweert, heeft concessie gevraagd tot het aanleggen van een tele- phoongeleiding langs het kanaal van Zuid-Beveland. Vlndep. Beige meldt, dat het bericht van The Daily News, betrekkelijk een gemeenschappelijken stap van Engeland, Oostenrijk en Nederland bij het Russisch Gouvernement wegens de Russische Israëlieten, ge heel onjuist is en althans het Nederlandsch Gouver nement zich van eiken officiëelen stap van dien aard heeft onthouden. »Wat was er van uw verlangen, mijnheer Schlum- bergvroeg zij, met aardige vrijpostigheid. »Op dit oogenblik, niets anders dan dat het eeuwig blijve voortduren", antwoordde hij niet ongevat. »Welk een heerlijke verschijning zie ik! Hoe kent ge mijn naam, mijn lieve onbekende?" »Ik ken u uit de verhalen van mijn tante. Ik ben namelijk Immelborn Burgide dochter van wijlen Brau »Ge zijt de nicht van mooi Antjeli" riep Schlum- berg«juist, nu zie ik de gelijkenis." «Werkelijk? ik weet waarlijk niet hoe mijn tante er op haar achttiende jaar uitzag. Maar zoolang als ik haar ken vind ik de gelijkenis niet groot." «Zij was het mooie Antje. Gij zijt de schoone Burgi. Maar kom wat dichterbij en neem een stoel." «Neen, neen ik heb geen tijd! Ik ben maar even gauw geloopen, omdat ge zoo luid scheldet. Tante is niet thuis, en het kamermeisje moet helpen be dienen. Want wij hebben het vreeselijk druk; 'tis morgen zangersfeest en tegelijk marktdag. Voortdu rend komen er menschen, die een kamer verlangen. Maar de laatste, die we hadden, hebben wij u gegeven. Nu is wel niet altijd het laatste het bestemaar zeg mij, wat ge verlangt en het meisje zal het u brengen." «Ik wenschte voor liet oogenblik niets anders dan dat ge mij een poosje gezelschap hieldt. Ik hoop ten minste, dat ge mij vertrouwt?" «O, daar heb ik geen vrees voor", zeide Burgi lachend, maar zoo, dat, niettegenstaande zij hare mooie tanden liet zien, het Schlumberg toch onaangenaam aandeed. «Maar zeg mij nu toch eens, waarom ge alleen in uw kamer zijt gebleven? Alle andere lieeren. De commissie tot viering van den lOOsten ver jaardag Tan den jïocölög l>ij UoggersbsnlL, Welk feest zal plaatshebben op 's lands werf te Amsterdam, heeft haar programma vastgesteld als volgtVrijdag 5 Aug., te 11 uren, vereeniging der feestcommissie op 's lands werf; te 1,30, herdooping van een van Zr. Ms. schepen met den naam «Doggersbank", waartoe 's Ko- ningsvergunmng is verkregen; daarna feestrede door den hoogleeraar Jorissenalles opgeluisterd door muziek en de tegenwoordige oorlogsschepente 3 uren, déjeuner dinatoire in het Park te 7,30 uren, bijeenkomst van belanghebbenden en feestcommissie in het Park, op geluisterd door vuurwerk en illuminatie. De vlag van het schip Piet Hein, dat den slag bij Doggersbank medemaakte, is door de familie Van Braam aangeboden en zal bij die gelegenheid op het verdoopte schip worden geheschen. De 80jarige klein zoon van admiraal Zoutman is als gast uitgenoodigd het feest bij te wonen. Later zal de natie worden uit genoodigd bijdragen te leveren voor een monument, ter herinnering aan den geest onzer marine of voor een schilderij van den held bij Doggersbank, of wel beiden. De afdeeling zekerheidsstelling van de vereeni ging «Eigen Hulp" is in een te 's-Hage gehouden vergadering geconstitueerd. Tot directeur werd be noemd mr. B. Van Hasselt, oud-directeur van het postkantoor aldaar. Tot commissarissen uit de deel hebbers werden gekozen mr. J. A. Jolles en mr. J. J. Van Geuns, resp. leden van den Hoogen Raad der Nederlanden en van het gerechtshof aldaar. Het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond zal op het Turnfeest van het Fransche bond, dat op 13,14 en 15 Augustus te Havre gehouden wordt, vertegen woordigd zijn door «Amstels Gymnastiek-vereeniging", «Sparta" te Haarlem en «Concordia" te Roermond, met eene afdeeling van 6 leden. De commissie, die zich vóór vier weken te Am sterdam gevormd heeft voor het bijeenbrengen van een bijdrage voor een Rijnvaartkanaal in oostelijke rich ting, heeft besloten zich niet te ontbinden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het drietal van predikanten te Amsterdam staat ook ds. B. Van Schelven, te Haarlem. Bedankt voor het beroep naar Berkel en Roden rijs door ds. A. Rcnier, pred. te Bergambacht. De heer L. W. Varossieau, hoofdonderwijzer te Heinkenszand, staat no. 1 op het drietal van hoofd onderwijzers te Raamsdonk. (li. N.) Door de 6 commissie» tot het examineeren der adspiranten naar de akte van hoofdonderwijzer zijn 206 onderwijzers en 13 onderwijzeressen geëxamineerd. Geslaagd zijn 72 onderwijzers en 7 onderwijzeressen. Te Assen slaagden 11 van de 19, te Breda 10 van de 21, te Amsterdam 16 van de 54, te 's-Hage 14 van de 60, te Arnhem 8 van de 18 en te Groningen 13 van de 34 onderwijzers. Stavenisse. Bij vergissing heb ik in het verslag der onderwijzersvergadering van Vrijdag 11. vergeten melding te maken van de zoo belangrijke collectie van Goldenau zijn de stad in." «Ik was ongesteld, maar van het oogenblik af, dat ik u gezien heb, gevoel ik mij veel beter, ben ik weer geheel gezond!" Tegelijk zag hij haar, naar hij meende, met zijn oogen smachtend, onwederstaanbaar aan; Burgi daar entegen ontdekte eenige gelijkenis tusschen Schlumberg en een karper en barstte wederom in dat fatale lachen uit. «Dan zou ik eigenlijk bij u moeten blijven", zeide ze, «maar dat gaat niet. Buitendien komt tante spoedig Aerug. Kom dan naar kamer no. 7, dat is mijn kamer en tante en ik brengen daar iederen avond door. Drink dan uw wijn of thee bij ons; en wees nu eens recht vriendelijk tegen tante. Ik geloof, dat gij bij haar nog in een goed blaadje staat." «Zoudt gb denken?" «Eigenlijk gezegd, kan niemand het lang bij haar uithouden. Zij bromt den geheelen dag door. Maar •toch hoort zij even graag nieuwtjes vertellen als ik, want bij ons gebeurt er in een geheel jaar zoo goed als niets. Kom dus van avond bij ons!" «Ik geef u mijn hand er op, dat ik zal komen 1" riep Schlumberg opgetogen uit en greep tegelijk hare rechterhand, iets wat Burgi zonder tegenstreven toe liet. «Wat een lief, mollig armpje!" zeide de vleier. «Ja 'k moet werken, zie eens hoe hard mijn vel geworden is!" «Hard? 'tis louter Du weelIk heb verstand van zulke zaken." Men heeft mij hier als een Ojh Jutui afgeschilderd; nu, beter aanbeveling is er niet, dacht Schlumberg. Hij geleidde het juffertje, dat niet langer blijven wilde, tot aan de trap, (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1