DE ZANGER. Door hot Centvaai-bestuur van het Algemeen Nederlandseh Werkliedenverbond is aan Gedeputeerde Staten der verschillende provinciën een adres verzon den met het eerbiedig, doch dringend verzoek, dat zijingevolge machtiging haar bij art. 18 der onder wijswet verleend, de gemeentebesturen in hare pro vincie aansporen, dat deze lo. verbodsbepalingen vaststellenals bij alined 1 van artikel 82 der onderwijswet zijn bedoeld 2o. ten spoedigste zulke maatregelen nemendat in elke gemeente spoedig een voldoend aantal scholen en plaatsen zijn voor alle kinderenwier ouders dat verlangen. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting heelt de Mi nister van Waterstaat het ontwerp kanaal Amsterdam- Merwede verdedigd. Na verschillende bestrijdingen, o. a. van den heer Den Texis het ontwerp ten slotte aangenomen met 21 tegen 16 stemmen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Woensdag is alhier ten behoeve der ge meente aangenomen a het schilderen der lantaarns, door den heer H. J. Van Noppen te Goes, voor f10. b het witten en schoonmaken der scholen te Ka pelle en te Biezelingedoor den heer D. Klap alhiei voor f 109. c het schilderen van die beide scholendoor den heer H. J. Van Noppen te Goes, voor 1136. d het schilderen der pomp alhier, door denzelfde voor f5,50. e het plaatsen van een. nieuwe pomp alhier, door den heer D. Klap, voor f 35. f het doen van voorherstellingen en het schil deren van het ziekenhuis, door denzelfde voor f 87. Landbouw en Veeteelt. Als een zeldzaamheid verdient vermelding, dat bij een Hagenaar een kalkoen sinds Februari onafge broken, zonder broeisch te zijn geworden, eieren legt; Dinsdag gaf zij het 108e in de reeks van 1881. Zooals men weet, wordt anders een kalkoen in den regel broeisch na het leggen van 20 a 30 eieren. Dagbl Als men het vee in warme dagen in de weide gadeslaat dan is het waarlijk ergerlijk om te zien hoe het door groote steekvliegen, horzels en andere lastige insecten vervolgd en geplaagd, en daardoor verhinderd wordt rustig te grazen. Ieder veehouder weet hoe nadeelig de vliegen op het melkgeven werken. Dr. Eberhoch te Munchen, Gartnerplatz, heeft een vloeistof in den handel gebracht, die het vee van zijn lastige vervolgers verlost. De landbouwcourant Elsciss-Lotharingen schrijft van een genomen proef het volgendeDe gunstige werking van dit middel kan volkomen door ons beves tigd worden. De proef werd genomen op vee dat van den morgen tot den avond zoowel door paardenhorzels als steekvliegen gruwelijk werd mishandeld. De koeien werden met de tinctuur bevochtigd op die plaatsen, welke de vliegen bij voorkeur zoeken. Zij zwermden daarna wel om de dieren heen, maar bleven toch op een eerbiedigen afstand, en het vee werd niet langer in het grazen gestoord. Het middel kost slechts 30 ets. per liter, een voldoende hoeveelheid om éen rund den geheelen zomer tegen de vliegen te beveiligen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Op het zestal ter vervulling der vacature bij de Evang. Luth. gem. te Leiden komt ook voor ds. J. C. Geelhuysen te Middelburg. In de Woensdag gehouden 7de zitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk hield het fonds voor de noodlijdende kerken en personen de vergade ring opnieuw bezig. Daarna kwam het fonds voor de schraalste predikantstraktementen aan de orde. Er was nog geen denken aan, om die alle op f 1000 te brengen. De staat der algemeene kas bedroeg in ontvangst f 75,319.87%, in uitgaaf f 75,222.62%. Het fonds voor de bijbelvertaling van het Nieuwe Testament gaf weinig stof tot opmerkingen. Het 2> MUXGIXWERI! Novelle van KAREL HEIGEL. De dienstmaagd trad, met een pan vol halfgebrande, roo- kende koffieboonen in de hand, de kamer binnen, om den bode van de liedertafel aan te melden. Maar de oude was de dienstmaagd op den voet gevolgd en zette een oogenblik later midden in bet vertrek een vaandel neer. Op een grasgroenen achtergrond waren de vol gende woorden in hemelsblauw geborduurd: De wereld is zoo groon en de hemel zoo blauw! Weest welkom, gij zangers van Goldcnau 1 De vrouwen van Goldenau. De stof was versleten, de kleuren waren verbleekt, maar toch beschouwde Schlumberg het vaandel vol geest drift. Terwijl hij het den bode uit de hand nam en in de hoogte stak, zoodat de nieuwvergulde spits het plafond raakte en omboog, herinnerde hij zich mu tatis mutandis Clara Ziegler als jonkvrouw van Orleans. Hij zong: Der Sanger halt die treue Fahnenwacht «Rekels!", liet zich op eens de stem der keuken meid hooren; want zij had nu eerst ontdekt dat te gelijk met den bode twee straatjongens waren binnen geslopen. Terwijl deze voor een opgeheven grooten houten lepel onder luid hoera de vlucht namen, keerde zich Schlumberg knorrig tot den bode: «Voor den drommel, Klöpfel, ge hebt de deur open laten staan «Dat zal wel", zeide deze kalm. «Buitendien heb ik ook niets anders te doen, dan het vaandel aan mijnheer Tschurtschenthaler te geven. schijnt te weinig bekend, dat deze nieuwe en inderdaad voortreffelijke vertaling van het Nieuwe Testament door het Bijbelgenootschap tegen f 0,75 en in linnen band tegen /'0,80 verkrijgbaar is gesteld. Dank zij moeder natuur, die zich over de school jeugd ontfermdeheeft het schoolfeest vanwege het comité tot wering van schoolverzuim alhier heden op uitstekende wijze plaats. Na te zamen gekomen te zijn in het koffiehuis «de Prins van Oranjetrokken de kleinen in optocht naar eene weide, gelegen dicht bij het landbouwten toonstellingsterrein. Daar vermaakten zij zich op ver schillende wijzen, o. a. met ringsteken, balwerpen enz. Het muziekgezelschap «Accelerando" uit Middelburg, onder directie van den heer J. F. Liesoij, voerde ver dienstelijk eenige stukken uit. Naar men verneemt zullen de examens voor (hulp)-onderwijzers en onderwijzeressen in Zeeland beginnen 5 September. De examen-commissie is samen gesteld uit de heeren van Visvliet (voorzitter), van Gorkom, De Witt Hamer en Bybau. N. Bode). Tot leerares in de Hoogduitsche taal- en letter kunde aan de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor meisjes te Rotterdam is benoemd mej. A. Leivin, leerares aan Je h. b. school te Middelburg. Het tweede toelatings-examun cursus 1881/82 der Rijkslandbouwschool en afd. Hoogere Burgerschool zal plaats hebben op 6 en 7 September a. s. Buitenlandsch Overzicht. De ongunstige berichten omtrent Amerika's president Garfield waren zoo meldt men tot ons genoegen nader niets anders dan beursmanoeuvres. De laatste tijdingen n). bevestigen juist de voort durende beterschap van den patient. De geneesheeren koesteren meer en meer hoop. Het Engelsclie lagerhuis heeft, in tegenstelling van het vroeger door ons gemelde, nog niet met de Iersche landwet afgehandeld. Het huis is nu aan de derde lezing bezig, doch deze vlot niet bijzonder. Er zijn weer allerlei amendementen vooi'gesteld en éen daar van, waardoor de geheele wet werd bedorven, kon slechts met moeite worden verwoi'pen. De Daily News verneemt dat reeds een aanzienlijk getal parlementsleden een adres aan Gladstone onder teekend hebben, verzoekende om het in vrijheid stellen van Cetawayo. Het vinden van helsche machines te Liverpool in uit Amerika komende schepen geeft nog aanleiding tot velerlei geschrijf en gewrijf. De Iersche bladen beweren, dat het niets is dan een manoeuvre, door hunne bestrijders zeiven uitge voerd. The Irish World, het orgaan van de Land- liga, dat te New-York verschijnt, zegtde Minister van binnenlandsche zaken, sir William Harcourt, was dronken of wel stapelgek, toen hij openlijk de Ieren in Amerika brandmerkte als de aanleggers van het komplot, die met de te Liverpool ontdekte machines en dynamiet vernieling wilden aanlichten. De Ieren in Amerika zijn humaan genoeg om voor hun doel: de omverwerping der Engelsche despotie, niet zulke middelen te bezigen, die onschuldige menschenlevens op het spel zetten. Allerminst behoeven de Ieren in Amerika dynamiet naar Engeland te verschepen, alsof de Engelsche voorraad van dynamiet onvoldoende was. Volgens de Daily News wint te New-Yoi'k de mee ning veld, dat men met het verschepen der helsche machines den Engelschen alleeti schrik wilde aanjagen. De New-York Times en de New-York Tribune ver klaren dat de Bi'itsche Regeering stellig mag rekenen op de ernstige medewerking van de Vereenigde Staten tot ontdekking der schuldigen. In Afghanie is de toestand nog altijd oproerig. De tegenwoordige Emir Abdur Rahmann, Engeland's beschermeling, heeft nog altijd te kampen tegen zijn bekenden mededinger Jakob Khan. Het laatste bericht meldt, dat Woensdag een treffen plaatshad tusschen beide legers. Gedurende den strijd liep een der regimenten van den Emir naar Jakob Khun over. Hierop sloegen de overige troepen van Abdur Rahmann op de vlucht, met achterlating van geschut en legertrein. De Fransche senaat heeft Donderdag de begrooting voor 1882, zonder discussie, met geringe wijzigingen goedgekeurd. «Aan mijnheer TschurtschenthalerWaarom aan mijnheer Tschurschenthaler «Wees niet boos", smeekte de Tyroler. «Daar ik als de jongste bij het feest vaandeldrager ben, zoo moest hij bij mij aan huis bezorgd worden; maar ik woon bij mijn patroon en ge weet «Op patroons valt weinig te rekenen", viel de ander met een gebaar in de rede. Hij dacht een oogenblik na, want een blik, dien hij in den spiegel had geslagen, had hem doen zien wat een flinke figuur hij zelf met het vaandel maakte. «Nu, daar zullen wij hij het koffiedrinken wel eens over praten", zeide hij, en zette het vaandel voor zichtig in een hoek. De bode vertrok. Schlumberg gebruikte het ontbijt met zijn gast en presenteerde na afloop niet de gewone vriendschaps sigaar maar een fijne havanna. Zulk een buitenge woon gulle bui kwam zelfs den onschuldigen Jozef ver dacht voor. Schlumberg kwam dan ook vrij spoedig met zijn verzoek voor den dag. «Mijn beste vriend", zeide hij, «bij onzen tocht naar Kirchheim moest ge mij het vaandel laten dragen." «Het reglement" antwoordde Jozef, voor de eerste maal wat weerspannig, «het reglement schrijft voor dat dit de taak is van den jongste en die ben ik. En dat doet mij veel pleizier, want het schoone ge slacht kijkt gewoonlijk het eerst en het meest naar den vaandeldrager." «Daar zijt ge nog veel te bedeesd voor, mijn beste Jozef. Alleen hij, die zichzelf bewust is, doet verove ringen bij de schoone sekse." «Zeker, en daarom juist wilde ik die kwaal wat overwinnen. Wanneer ik aan het hoofd van den stoet 1 loop, met dit vaandel in de zijde, dan zal ik mij trotsch en dapper gevoelen." Uit Tunis luiden de berichten tamelijk ongunstig. Vlak bij de stad zijn vier Europeanen en drie Ara- bieren vermoord, tot groote ontsteltenis van den Bey. Op zes kilometers afstand van La Gaulette staan 1500 Ai'abieren. De Bey heeft een schipbreuk, die deze Arabieren van La Goulette scheidt, onbruikbaar doen maken en een deel zijner, steeds door desertie vermin derende, troepen op verkenning uitgezonden. Het aantal troepen, dooi' de Porte naar Ti'ipoli ge zonden, bedraagt volgens Daily Telegraph rxiet min der dan 10,000, en er liggen zes pantserschepen. De keizer van Oostenrijk zal den Duitschen keizer te Gastein een bezoek brengen en verder gelijk met den groothertog van Baden en de koningen van Saksen en Wurtembei'g de werken van den Vorarlbergspooi'weg bezoeken. Een reisje door Duitschland zal verder tot bewijs moeten strekken hoe goed de verstandhouding tusschen beide vorsten is. Het afstaan van het Turksche gebied aan Grieken land heeft met de meeste kalmte plaats. De bewoners der plaatsen treden de Grieksche troe pen met vreugde tegemoet. Gemengde Berichten. Hansweert. Ter aanvulling en verbetering van het ongeluks-bericht in uw vorig nommer diene, dat de namen der daarin vermelde personen zijn J. Van Boven, oud 36 jaar, en P. Bouwens, oud 34 jaar; de eerste laat na een weduwe met 1, laatstgenoemde een we duwe zonder kinderen. Met nog 4 andere pei'sonen wa ren zij op de oesterbanken (pei'ceel no. 68) wei-kzaam geweest tot des avonds kwart over tien uur. Bij het naar huis gaan namen drie hunner een oostelijke, de drie anderen, waaronder heide verongelukten, een Zuide lijke richting. Een oogenhlik later zeide hun metgezel, dat zij blijkbaar een vei'keerden weg hadden genomen en verliet hen om de 3 anderen te volgen, terwijl J. V. B. en P. B. hun koers bleven voortzetten. Zij moeten al dooi'gaande, hetgeen, zooals een met zijn vaartuig aldaar liggende schipper, dien zij rakelings passeerden doch niet toespraken, opmerkte, in gi-ooten haast geschiedde terwijl het zeer donker en onstuimig was, in plaats van de landzijde al meer en meer het diep zijn genaderd en alzoo aangeland zijn op de plaat «de Hooiwagen". Aangezien deze plaat rondom in 't water ligt en de vloed inmiddels was ingevallen, konden zij er niet meer afkomen en moesten alzoo een vreeselijken dood in de golven vinden. Hunne lijken zijn nog niet opgevischt. Op de scheepstimmerwerf «Hanswéert's Welvaren" staan thans 3 schepen, waaronder de kolossale Rijnaak «Mijn verlangen", schipper B. Driessen, op de helling. Dit veroorzaakt een groote levendigheid en aangename drukte. TeYersekeis deze week een kind geboren met slechts éen arm; het is echter weinige uren na de geboorte overleden. Borssele. De kat van den arbeider I. P. heeft eenjj levenloos jong ter wereld gebracht met 8 pooten, 2 staarten en 1 kop. Kop en voorste pooten stonden op de gewone plaats, doch verder kon men duidelijk twee dieren onder scheiden, welke met de benedenzijde van den romp aan elkander gegroeid waren en wel zoo, dat de rug gen gevonden werden op de plaats waar anders de zijden zijn, terwijl het achterste gedeelte van het lichaam bij beiden volkomen ontwikkeld en vrij was. Op het samengegroeide gedeelte lagen de twee overige pooten. Donderdag maakten de leerlingen van de scholen voor min- en onvermogenden te Middelburg, voor rekening van de Vereeniging tot bestrijding van het schoolverzuim, in twaalf open rijtuigen een rijtoer naar Dombux-g. De stedelijke harmonie van Dendermonde, onder geleide van haren eerevoorzitter, den burgemeester Leon De Bruijnzal Zondag in het Schuttershof te Middelburg een concert geven ten voordeele der Mid- delburgsche armen. Bij eene vroegere gelegenheid, in 1877, maakte deze harmonie een zeer gunstigen in druk. De toegangsprijs is 25 ets. Het concert zal te half drie uren aanvangen. Op 26 en 27 Aug. e. k. zal te 's-Hage een Cricketrwedstrijd worden gehouden tusschen 11 En gelschen en 22 Nederlanders, de eerste wedstrijd van dien aard in ons land. Die schildering prikkelde de verbeelding van Schlum berg. Ik verlang ook niet voor het geheele feest die waardigheid!"- riep hij. «Enkel bij den intocht dan wil ik, dan xnoet ik de eerste zijn. Want om je de 'waarheid te zeggen, in Kirchheim woont er een oud liefje van mij." «Wat beteekent dit voor den Don Juan van Gol denau 1" «Ge miskent mij", vervolgde Schlumberg, toen Jozef de schouders ophaalde. «Wanneer ge een vonkje poëzie bezit, dan kunt ge u het gevoel voorstellen dat mij morgen het hart doet kloppen. Bij onzen eersten tocht naar Kirchheim, twintig jaar geleden, was ik ook vaandeldi-ager. Het meisje, wier hart ik toen stormenderhand veroverde nu een verwelkte schoone ziet morgen op ons ncei-, terwijl ik, in de volle kracht van het leven, met fladderende haren en een golvende banier onder haar venster mijn intocht doe!" «Dit is een wreede triomf." »'t Is de triomf van den sterke over den zwakke, rechtvaardig en zoo oud als de wereld. Overigens zal de goede ziel, bij de vreugde van het weerzien, zich niet aan dergelijke overpeinzingen overgeven. Ik heb haar mijn komst geschreven en ik ben overtuigd, dat zij de beste kamer in haar huis ter mijner beschik king zal stellen. Wanneer ge nu verstandig zijt, jonge vriend, dan deelen we vlag en kwartier 1 «Ik ben wat verlegen om de gast te zijn van een dame, die ik niet ken", merkte Jozef op. «Het is een logement", hernam Schlumberg droog jes. Wij betalen in den Rooden Leeuw evengoed als ieder ander logé. Maar wij zullen er goed logeeren en goedkoop." «Is is dat oude liefje logementhoudster?" Bij voldoende deelneming zal men ook een Vilocipèder wedstrijd houden. Dezer dagen wei'd te Amsterdam een loodgie tersknecht vennistna velerlei nasporingen door de vrouw van den man, vooral op plaatsen, waar haar echtgenoot op karrewei kon zijn gegaan, ontdekte zij eindelijk zijn lijk in de snijding tusschen twee huizen. De ongelukkige was daar vermoedelijk drie dagen ge leden tusschen gevallen. Een zesjarig knaapje te Schiedam, spelende met een schoolmakkertjegeraakte onder eenige zakken rogge in een molen en bezweek dooi' verstikking. De mededeeling, aan de N. B. Ct. uit Enschedé toegezonden omtrent ongeregeldheden, die te Oldenzaal zouden hebben plaatsgehad naar aanleiding der verplaat sing van een kapelaan (ook door ons overgenomen) blijkt op onjuiste inlichtingen te berusten. Althans men schrijft thans uit Oldenzaal, dat de wanordelijkheden, waarvan melding werd gemaakt, niet zijn voorgevallen en dat de aartsbisschop wel degelijk Oldenzaal heeft bezocht. Maandag is het schip van M. Dane, te Bergen- op-Zoomgeladen met steenkomende van Boom (Belgie) en bestemd naar Terheijden, nabij de sluizen van Mark en Dintel in het Volkerak gezonken. De schipper, zijne vrouw en hun dochtertje, benevens de knecht, hebben zich met moeite gered. (N. B. Ct.) Nabij Sneek is Dinsdag het lijkje opgehaald van een zevenjarig knaapje, dat sedert den vorigen avond weid vermist. Te Burgerveen (Haarlemmermeer) is een jon geling door een slag van een paard getroffen en dientengevolge overleden. Tegen verkoudheid in het hoofd bestaat een zeer eenvoudig, onschadelijk en binnen een ieders bereik liggend middel. Men neme slechts een weinig chinine- poeder en snuive dat op! Oogenblikkelijk zal men een groote verlichting gevoelen, en wanneer men dit nog enkele malen doet, zal de verkoudheid geweken zijn. (Bat. Handbl.) De hoogste prijzen in de Haarlemsche paarden- verloting zijn gevallen opnos. 17682, 43361,14571, 20053, 24024, 1987, 20633, 13759, 17633, 3073, 23026, 18198, 18777, 5438, 17953, 12259, 14524, 3433, 23961, 5256, 17726, 20838, 23164, 16310, 3792. In Delft zijn twee groote pakken waschgoed gestolen, en in den Haag is in drie woningen aan de Laan van Meerdervoort ingebroken. Dinsdagnamiddag omstreeks 3% uren, tijdens het hevig regende, trok een windhoos over een ge deelte van Nijmegen, zoodat van een aantal huizen de deze zeer beschadigd werden; van eenige werden zelfs de daken gedeeltelijk afgeslingerd. De straten waren met steenen en pannen hier en daar bezaaid. In de school van het dep. van 't Nut werden eenige ramen verbrijzeld; persoonlijke ongelukken zijn daardoor, voor zooverre bekend, niet veroorzaakt. De landbouwer Kuipers te Steggerda heeft het plan om, onder medewerking van verscheidene Frie3che boeren en anderen, in den Staat Jowa (Vereenigde Staten) een kolonie te vormen van Nederlandsche emigranten. Met dat doel zijn door zijn zoon H. Kui pers, die zich thans in Jowa bevindt, 25,190 akkers land voorloopig besproken, zoodat de eigenaren ze niet aan anderen kunnen verkoopen. Bedoelde akkers be- hooren aan de heeren Hoopers en Richardson en liggen in de onmiddellijke nabijheid van het stadje Doon, aan het spoor en aan eene rivier, de Rock River, een zijtak van de Missisippi. De grondsoorten bevinden zich reeds in Amsterdam en zullen ter onderzoek naar de landbouwschool te Wageningen worden gezonden. De prijs is nog geen 8 dollar (20 gld.) per akker. Door den buitengewoon lagen stand der Maas komen de schepen met de steenen der bedding in aanraking. Maandag zonk daardoor nabij Gennep een stoomboot, die een paar gaten in de machine-kamer bekwam en denzelfden dag een passagiersboot nabij Arcen, die veel schade veroorzaakte aan de vracht goederen, uit Rotterdam medegebracht. Te Amsterdam zijn «menschenredders van be roep", zegt het H.blad. Men verhaalt althans weder een geval daarvan. Op een der grachten spoorde een man een knaapje aan, een hoepel uit het water te halen. Het ventje beproefde het, maar viel zelf naast den hoepel. Terstond werd hij met veel ijver er uit gehaald door den man van den hoepel, en die «Ja, dat wil zeggen de Roode Leeuw behoort aan een nichtje van mijn vriendin. Maar daar deze nog een onmondige wees is, zoo wordt de zaak ge dreven door de tante. Toen ik haar leerde kennen had zij een ondergeschikte betrekking in de zaak van haar broeder. Zij was toen, om mij prozaïsch uitte- drukken, buffetjuffrouw. Maar ach, wat geeft verschil in stand voor zulk een hartstochtelijk karakter als het mijne 1 Anna Immelborh was algemeen bekend als mooi Antje en ik zonder onbescheiden te zijn als de schoone Adolf. Dit was voor mij beslissend. Ik kwam, zag en zong; Te Augsburg in den bruinen Beer Bemin ik de schoone waardin zoo zeer En ik werd om deze verovering hier meer benijd, dan i dat ik de een of andere prinses geschaakt had 1" «Maar waarom hebt ge mooi Antje niet getrouwd?" «Dit is een practische vraag," hernam Schlum berg op heel anderen toon, «een practische vraag, die ik als koopman zal beantwoorden. Mooi Antje leefde toen nog met haar broeder en zuster. Zij was' onbemiddeld en ik was pas in mijn zaken. Ook gevoelde ik toen ook geen roeping om te trouwen. Is liefde dan een misdaad, die men met een echt van vijftien jaren of langer moet boeten Buitendien geloof ik ook niet, dat zij zoo'n onverwacht geluk had durven droomen. Ten minste zij heeft zich net en verstandig in onze scheiding kunnen schikken. Een tijdlang stonden wij met elkaar in briefwisseling. Later waren het weder andere sterren die mij riepen. O, mijn vriend 1" vervolgde Schlumberg, van zijn stoel springend, «wanneer ik u mijn levensgeschiedenis kon verhalenMaar het beste mag men niet vertellen." En wederom plaatste hij zich voor den spiegel en zong "met een smachtenden blik en een schetterende stem een zijner lievelingsliedjes, (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2