van Twello. Gezeten onder de schaduw der sparre- boomen, voor een kleiner deel op stoelen en banken, voor een grooter op mossigen bodem, waren ze volop in de gelegenheid van de reeks voordrachten te genieten, die door ds. Pierson, uit Zetten, geopend werden. Op de voordracht voor leeraar in de wiskunde aan de 2e Hoogere Burgerschool met 3-jarigen cursus voor jongens te Amsterdam staat no. 3 dr. W. Gleuns leeraar aan het Progymnasium en bij de Normaallessen te Oldenzaal. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kloetinge. Heden (Vrijdag) had alhier de ver pachting plaats der landerijen van de Hervormde kerk, voor den tijd van 8 jaren. De opbrengst voor 73 H.A. was 3944, alzoo per H.A. ruim 54 per jaar Buitenlandsch Overzicht. De onlusten te Praag doen nog altijd hun weer klank gevoelen, omdat het daarbij gold de strijd tus- schen het Boheemsche en Duitsche element. Officieel is thans bekend gemaakt, dat de Duitsche studenten niet het minst schuld hebben gehad. Het waren wel degelijk Czechisehe studenten, die het treurig feit hebben geprovoceerd. De nieuwe stadhouder Kraus heeft bij de ontvangst van het landscomité aan het stadhouderlijk bureau tot kalmte aangemaand. Hij zeide dat hij zich volstrekt niet had op te houden met politiek, allerminst met partijpolitiek, en dat hij aan elk der beide nationaliteiten dezelfde wel willendheid wil betoonen. Hij zou trachten eene broe derlijke eendracht en samenwerking tusschen de beide nationaliteiten tot stand te brengen en alle bewoners des lands, onverschillig Duitsch of Boheemschtegen elke vijandige handeling beschermen. De Fransche kamer van afgevaardigden heeft de drukperswet, zooals zij van den senaat was ingezon den, aangenomen en tevens besloten het kapittel van St-Genoveva op te hellen en aan het Pantheon de be stemming weer te geven, daaraan in 1789 door de Nationale conventie verleend: die van begraafplaats van de groote mannen der natie. Dit besluit nam zij, niettegenstaande de bestrijding van bisschop Frep- pelmet 290 tegen 128 stemmen. Sfax moet 15 millioen francs oorlogsschatting betalen. Een besluit van den Russischen Czaar heeft de be kende Jesse Helfmann bevrijd van de doodstraf, om haar levenslang dwangarbeid te doen ondergaan. Het Britsch eskader te Venetië heeft plotseling bevel ontvangen om naar Malta op te stoomen. Waarom weet men niet. De behandeling der Iersche landwet schiet goed op. Maandag zal de regeering worden beziggehouden met de Transvaalquaestie, gelukkig op voor haar gunstige wijze. Over de capitulatie van Potchefstrom deelde minister Gladstone mee, dat sedert de vorige verklaring, volgens welke die capitulatie door verraad was verkregen, er volledige bijzonderheden zijn medegedeeld, op grond waarvan hij thans niet aarzelde het gevoelen uit te spreken, dat de Hollandsche kommandant zich aan schending van vertrouwen bad schuldig gemaakt door de voorwaarden van den wapenstilstand niet aan den Britschen bevelhebber mede te deelen. Omtrent de houding van de aanvoerders der Boeren viel er niets te zeggen; alleen de genoemde kommandant had de schending begaan. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 22 Juli 1881, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. V. en J. lie D., beiden te Goes, beschul digd van het zoeken van eieren. Vrijgesproken. 2o. R. B. en H. D., beiden te Goes, even als voren. Vrijgesproken. 3o. J. v. H., te Bouchante, wegens het jagen zonder machtiging of vergunning veroordeeld in twee geld boeten, elk van ƒ20, subs. 7 dagen gev. straf voor iedere boete c. e. 4o. M. v. B.te Biezelinge, wegens overtreding der ijkwet, veroordeeld in eene geldboete van ƒ10, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 5o. P. P., te Goes, wegens overtreding van het brandweerreglement, veroordeeld in eene geldboete van 2, subs. 1 dag gev. straf c. e. 6o. C. M., te Wolfaartsdijk, wegens het uiten van scheldwoorden veroordeeld in eene geldboete van 0,50, subs. 1 dag gev. straf c. e. 7o. C. v. d. M. en P. v. d. M., beiden te Cats, wegens het loopen over een anders grond zol der ver gunning ieder veroordeeld in twee geldboeten, elk van ƒ3, subs. 1 dag gev. straf voor elke boete c. e. 8o. J. S., te Cortgene, wegens het maken van burengerucht veroordeeld in eene geldboete van 5,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 9o. L. De J., te Tholen, wegens het bevaren van het kanaal door Zuid-Beveland, zonder voorzien te zijn van een reglement, veroordeeld in eene geldboete van ƒ10, subs. 2 dagen gev. straf c. e. lOo. J. B. D., te Philippine, wegens als voren ver oordeeld in eene geldboete van 10, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 11 o. C. S., te Sliedrecht, wegens het op verboden uur bevaren van het kanaal door Zuid-Beveland, zon der voorzien te zijn van een brandende lantaarn, ver oordeeld in eene geldboete van ƒ10, subs. 2 dagen gev. straf c. e. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn 12 Juli 11. behandeld de volgende zaken, allen wegens overtreding der wet op de invordering der Directe belastingen, en daarin Dinsdag 19 Juli de volgende vonnissen gewezen, tegen lo. C. L. Van P., te St.-Jansteen, beschuldigd van ongedekt binnenlandsch vervoer van belastbare voor werpen en weigering van visitatie. Vrijgesproken. 2o. Ca. W., huisvr. van A. M., te Sluis, wegens binnenlandsch vervoer veroordeeld tot 3 dagen cell, gev. straf c. e. 3o. F. De V., te St.-Jansteen, wegens binnenl. vervoer en weigering van visitatie veroordeeld tot ƒ50 boete en 1 maand cell. gev. straf c. e. 4o. F. De V., te St.-Jansteen, wegens binnenl. vervoer en weigering van visitatie veroordeeld tot 50 boete en 2 maanden cell. gev. straf c. e. 5o. P. De V., te Clinge, wegens binnenl. vervoer en weigering van visitatie veroordeeld tot 50 boete en 15 dagen cell. gev. straf c. e. 6o. P. De V., te Clinge, wegens binnenl. vervoer en weigering van visitatie veroordeeld tot 50 boete en '1 maand cell. gev. straf c. e. 7o. P. J. V., te St.-Jansteen, wegens binnenl. ver voer veroordeeld tweemaal telkens tot 15 dagen cell, gev. straf c. e. 8o. P. A. M., te St.-Jansteen, wegens binnenl. vervoer en weigering van visitatie veroordeeld tot 50 boete en 15 dagen cell. gev. straf c. e. 9o. C. Van O., wed. A. De B., te Clinge, wegens frauduleuzen invoer veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. lOo. F. B., te Koewacht, wegens hetzelfde ver oordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. Ho. P. E., te Cadzand, wegens hetzelfde veroor deeld tot 7 dagen cell. gev. straf c. e. 12o. J. C. G., te Middelburg, wegens overtreding der patentwet veroordeeld tot 25 boete c. e. 13o. J. De K., te Arnemuiden, wegens verhinde ring van werkzaamheden jegens ambtenaren veroor deeld tot 25 boete c. e. 14 J. D., te Rousselaere, wegens frauduleusen in voer veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 15o. C. Van N., te Rousselaere, wegens hetzelfde veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 16o. C. L. B., te Stekene, wegens ongedekt vervoer veroordeeld tot ƒ20,77 boete c. e. 17o. J. P., te Stekene, beschuldigd van binnenl. vervoer en weigering van visitatie. Vrijgesproken. 18o. B. II., te Stekene, bijgenaamd B. De II., wegens binnenl. vervoer en weigering van visitatie veroordeeld tot 50 boete en 15 dagen cell. gev. straf c. e. 19o. G. De R., te Tromp, wegens binnenl. vervoer veroordeeld tot 3 maanden cell. gev. straf c. e, 20o. C. Van G., te Stekene, wegens binnenl. ver voer veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. In de zitting van heden, Vrijdag 22 Juli, zijn de navolgende vonnissen uitgesproken tegen: lo. C. Den T., arbeider te Kloetinge, wegens dief stal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. J. W., 54 j., vrachtrijder te Driewegen, we gens diefstal veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. J. Van der G., winkelier te 's-Heer Arends- kerke, wegens beleediging van een bedienend beambte veroordeeld tot 8 boete, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 4o. J. C. Van S., 17 j., beschuldigd van verwonding. Vrijgesprbken. 5o. A. J., 30 j., arbeider te Vlissingen, beschul digd van oplichting. Vrijgesproken. 6o. J. R., 23 j., schaapherder te Serooskerke, beschuldigd van misbruik van vertrouwen. Vrijge sproken. lo. C. D. T., arbeider te Biervliet, wegens jachtover- treding en mishandeling en beleediging, met vrijspraak van de mishandeling, veroordeeld tot twee boeten een a 20 of 7 dagen en een a 8 of 3 dagen gev. straf c. e. 8o. E. C., 26 j., landbouwer te Bouchante en J. F. Van H., 53 j., landbouwer te Philippine, wegens het voor twee personen te zamen en in vereeniging moedwillig toebrengen van slagen, stooten en kwets suren, waardoor ziekte of beletsel van te werken is ontstaan van meer dan 20 dagen, veroordeeld ieder tot zes maanden cell. gev. straf met verdere veroordeeling der beklaagden solidair (mits de een betalende de ander bevrijd zijnde) op den eisch van de gevoegde partij, om aan den getuige P. F. De Jager, landbou wer te Vzendijke, te betalen eene schadevergoeding van f 150, met de kosten op dien eisch gevallen. Gemengde Berichten. -In de Donderdag gehouden vergadering van de werkiiedenvereeniging nEigen hulp" te Goes is be sloten dat de leden onderling zullen storten, zooveel als elk daartoe wekelijks wil afzonderen, om daarvoor op geschikte tijden gezamenlijk brand- en voeding stoffen in te koopen. Dit is voorzeker een zeer prij zenswaardig besluit. Het behoeft toch geen betoog dat men in 't groot veel voordeeliger inkoopen kan doen dan in het klein. Wij hopen, dat velen zich daardoor nog zullen aangemoedigd gevoelen om lid van die vereeniging te wordenteneinde ook van deze gunstige bepaling, waarvan alleen de leden kun nen profiteeren, gebruik te mogen maken. Verder is besloten aan de afgevaardigden van het departement Goes ter algemeene vergadering, in Augustus te houden, een missive te richten, het verzoek inhoudende om krachtig het plan tot oprichting van een algemeen Nederlandsch werkliedenpensioenfonds te ondersteunen. Wolfaartsdijk. Dinsdagnacht zijn op eene hof stede in den Westerlandschen polder onder deze ge meente 2 vreemde landloopers gevat en voorloopig in arrest genomen, om ze den volgenden morgen naar Goes over te brengen. Colijnsplaat. Donderdag werd door een kinder vriend alhier het jonge volkje der openbare school een recht aangenamen namiddag bereid. Op diens kos ten gingen de leerlingen om twee uur uit de school naar het «Groot theater" van den heer Mullens, die wegens de pas afgeloopen kermis met zijne tent alhier nog stond. Het kunstige marionettenspel, de geheim zinnige koffer, de métamorphoses der beelden en eene aardige pantomime gaven den kleinen zeer veel genoegen. De blijde aangezichten en de gulle lach der kinderen waren de duidelijke tolken van hun plezier. Ruim twee uren hield de heer Mullens het groote tweehonderdtal kinderen zoo bezig, dat ze geheel oog waren en hunne blijdschap herhaaldelijk in een luid handgeklap uit drukten. Hulde aan hem, die zooveel behoeftigen kin deren dat genot verschafte 1 Nog een paar onweerberichten. Te Ellewouts- dijk is de houten werkschuur van den polder getroffen. Er bevonden zich vier personen in, die gelukkig allen zijn vrijgebleven. Van het raam zijn de ruiten ver brijzeld, terwijl de deur en wand benevens eenig ander houtwerk werden beschadigd. Te Nisse sloeg de bliksem in een boom op de hofstede van II. Nieuwenhuijse. In Noord-Iirabant is de bliksem 4 9-maal ingesla gen '13 branden werden er door veroorzaakt. Nog op vele plaatsen in ons land hadden tal van allerlei ongelukken plaats. Onderscheidene personen hebben dezer dagen weer hun liethebberij in 't baden of zwemmen met hun leven moeten boeten. Voorzichtigheid zij allen baders en zwemmers aangeraden Te Hoorn is een werkman van een steiger der R. K. kerk doodgevallen. Volgens het Vaderland is de milicien, wien onlangs door een onderofficier te 's-Hage een stomp in den rug werd toegebracht, aan de gevolgen daar van niet overleden (zie ons vorig no.) De man is volkomen gezond en doet zijn gewonen dienst. Zooveel te beter! Uit het schip, dat in de Straat van Magelhaen gezonken is, de Dolherel, zijn door duikers eenige lijken opgehaald. Eén ketel is ontdekt. Van den anderen was niets te zien. Men gelooft, dat het schip tengevolge van de ontploffing van een ketel is gezonken. Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 22 Juli. De gemeenteraad heeft hedennamiddag op verzoek eervol ontslag verleend aan mej. A. M. Kapleijnals leerares in de geschiedenis en aardrijkskunde aan de middelbare meisjesschool. In hare plaats is met algemeene stemmen benoemd mej. N. J. Krusemante Haarlem (de eenig voorge- dragene), op eene jaarwedde van 1200. Het voorstel van de heeren mr. J. A. Van Hoek c. 6'., tot wijziging der verordening regelende de heffing van schoolgeld op de lagere scholen, is als verworpen beschouwd, daar de stemmen hebben gestaakt. De kosten der herstelling van den stadhuistoren zijn geraamd op 23,000. Is besloten aan den Minister van Binnenl. Zaken eene bijdrage van ƒ6000 (over drie jaren te verdeelen) aan te bieden, mits van rijks wege ƒ5666 'sjaars worde bijgedragen. De heer D. A. Pronkers is benoemd tot tijdelijk en wethouder en ambtenaar van den burgerlijken stand. LONDEN, 22 Juli. Engeland, Oostenrijk en Neder land zullen eene gemeenschappelijke nota aan Rusland zenden, protesteerend tegen de strenge anti-jodenwetten. PARIJS, 22 Juli. Het verlies der Franschen bij de inname van Sfax bedroeg 100, dat der Arabieren 600 man. KAAPSTAD, 22 Juli. Het ontwerp-tractaat der Koninklijke Commissie staal de geheele Transvaal aan de Boeren af. De Boeren betalen 6.000,000 gulden schadevergoeding aan de Engelschen. De Volksraad der Transvaal zal onmiddelijk gekozen worden. 306e Staatsloterij. 5» kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 21 Juli. 15e Lijst. No. 3674 f15000. No. 1900 f5000. Nos. 3360, 8343, 11688, 11791, 12556 en 15655 elk f 1000. Nos. 735, 13699, 16220 en 19667 elk f400. Nos. 4395, 14164, 14955 en 20287 elk f200. Nos. 876, 4995, 7801, 9294, 9892, 10736, 12600, 13037, 13491 en 14896 elk f100. Trekking van Vrijdag 22 Juli. 16e lijst. No. 9922 flOOO, met premie van f30000. Nos. 2436, 7851, 7968, 12361, 15989, 17206 en 19562 elk f400. Nos 2126, 3126, 5543, 6326,8471 en 16116 elk f200. Nos. 1166,2169,7137, 9805, 10144, 15888, 15932, 18268 en 19518 elk f100. Ingezonden Stukken. Aan de Redactie der Goesche Courant Naar aanleiding uwer critiek in uw blad van Za terdag 46 Juli jl. betreffende ons artikel, voorkomende in «het Zuiden" van Donderdag 14 Juli, brengen wij u onzen dank, dat door u voornoemd stuk der be spreking is waardig gekeurd, maar betreuren zeer dat u ons artikel niet in zijn geheel hebt overgenomen ware dat gebeurd, dan zouden uwe lezers onbevoor oordeeld hebben kunnen oordeelen, wat nu het geval volstrekt niet is, vooral waar ge u niet eens de moeite hebt gegeven, het blad te noemen waarin de door u besproken aanval te lezen staat. Alhoewel wij meenen tegenover u geene verantwoor ding schuldig te zijn, waar ons niet is gebleken dat Burgemeester en Wethouders van Goes u hebben uit- genoodigd hunne daad te verdedigen, toch kunnen wij het, in het belang der zaak, niet van ons ver krijgen uwe critiek onopgemerkt te laten voorbijgaan. Wij betwisten u het recht niet, om als daartoe zeer bevoegd uwe meening uit te spreken over de al of niet betamelijke strekking van ons artikeldoch moesten tot ons leedwezen bij het lezen uwer critiek tot de overtuiging komen, dat de ons toegediende ver maningen allerminst eene Redactie passen, die tegen over hare medeburgers aan alle humaniteit vreemd schijnt te zijn. Personen van zaken te onderscheiden zoo vaak hebt ge dat bewezen schijnt u een artikel van weelde te zijn. Brengen de zaken u in een moeielijk parket, dan moeten de daarbij betrokken personen, of ook hunne godsdienstige overtuigingen, al worden die er ook met de haren bij gesleurd, het ontgelden. Dat verdient o. i. afkeuring, en kan in geen geval aan de zuivere beoordeeling van toestanden bevorder lijk zijn. U terloops de bevoegdheid ontzeggende om over Christelijke nederigheid te oordeelen, gaan wij al de verder door u gedebiteerde hatelijkheden met stilzwij gen en afkeuring voorbij. Het is ons, ook thans, alleen en uitsluitend om de zaak in quaestie te doen. Waarom wij den ons bekenden weg naar het stad huis niet zijn gegaan, om met B. en W. over de be wuste publicatie te spreken, ditreeds eenigen tijd geleden, toen de hoofdonderwijzers de bedoelde bedrei ging aan de bij hen schoolgaande meisjes hadden meegedeeld, zijn er door 2 heeren, ieder afzonderlijk, in het belang der bijzondere handwerkscholen, stap pen gedaan bij den heer burgemeester, om die bedrei ging niet ten uitvoer te brengen. Tot een dier heeren zeide ZEA., dat hij meende, het op zijn weg lag, zoo te handelen tot den anderen dat hem de zaak nog niet zeer duidelijk was. Korten tijd later, daar wordt de bedreiging, in zeer officiëelen vorm, bij pu blicatie herhaald. Was het nu, waaide Redactie, van ons te eischen, in deze omstandigheid, nog eens naar het stadhuis te gaan, en zou dat bezoek nu de bedreiging het laatste stadium had doorloopen tot eenig resultaat hebben kunnen leiden Verder be grijpen wij niet van u, die zoozeer dweept met der liberalen leus «de publieke zaak publiek te behandelen", dat ge ons daartoe het recht wilt ontzeggen. Maar bovendien, we hadden met zoo te handelen nog eene andere en wel deze bedoeling: de publicatie was ge zonden aan de ouders, nu wilden wij ook die ouders voorlichten in hoeverre B. en W. tot het uitvaardigen derzelve volgens de wet bevoegd waren. Dat kon niet anders geschieden dan door middel eener courant, waarvan wij ons zooveel exemplaren hebben aange schaft als noodig waren, om aan de hierbij betrokken ouders uit te reiken. En nu de quaestie zelve: vergun ons u op te mer ken, dat wij bij het meest grondige onderzoek nog niet van zienswijze zijn veranderd, maar integendeel blijven beweren, dat II. en W. niet in hun recht zijn geweest, en de ouders niet kunnen verplicht worden hunne kinderen naar de openbare handwerkschool te zenden. Uw artikel zegt eigenlijk niets en bewijsterenmin wat. Gaarne erkennen wij verre achter te staan bij u in kennis van wat overeenkomstig wet, verordeningen en reglementen kan en mag geschieden. In dit onder havige geval evenwel, is het ons hoe kortzichtig we overigens ook zijn tamelijk duidelijk, dat de wet tot den genomen maatregel geen recht geeft. Met recht zegt u dat wij veel over de wet schreven, zonder te rekenen met de verordeningen op het lager onderwijs in Goes, maar nu meenden wij in onze onnoozelheid, dat de verordeningen in geen geval verder mochten gaan dan de wet. Zien wij hierin verkeerd Maar wat zegt nu de door u bedoelde verordening? "Volgens u, dit: dat B. en W. volkomen het recht hebben, om een kind, dat de orde verstoort, te verwijderen. Ziehier wéér een jammer dat ons stuk door u niet is afgedrukt, dan toch zou ieder kunnen lezen, dat de handwerken op afzonderlijke uren, des avonds van 5 tot 7 worden onderwezen. Kan er dan van versto ring der orde sprake zijn, wanneer de kinderen dien schooltijd niet bijwonen Stelt, in éen schooltijd werd les gegeven èn in de handwerken èn in andere vakken, dan zouden wij nog zooveel begrip van klas sikaal onderwijs hebben gehad, dat wij, ter wille van de orde, en als in strijd met de verordening, de kinderen niet zouden hebben geraden het onderwijs in de handwerken niet bij te wonen. Laat tijdens de gewone schooluren de handwerken worden onder wezen, ons wel; reeds 9 vakken worden dan behan deld, waarom nu voor het tiende een derde en afzon derlijke schooltijd1 Volgens uwe meening is de maatregel van B. en W. niets anders dan het streven naar eene eerlijke en consequente toepassing der wetgeen enkel wets artikel is evenwel door u aangehaald waarbij die con sequentie wordt toegelaten veel minder waardoor ze wordt gerechtvaardigd; daartegenover staat onze mee ning niet in strijd met, maar overeenkomstig de wet. Wat de meening is van dezen of genen doet hier niets af, hier hebben wij met de uitvoering der wet te doen, en die mag niet verder gaan dan waartoe zij zelve het recht geeft. Leg ons éen wetsartikel voor, waarbij het verboden is schooltijden te verzuimen, en we zijn klaar. Waartoe toch zou het noodig zijn, in den 6en titel der onderwijswet, 3 artikels te vinden, die bepalen hoever B. en W. mogen gaan om het schoolbezoek te bevorderen, wanneer omtrent het gedeeltelijk be zoeken der school strafbepalingen bestonden Schermt niet met groote worden, schimp en smaal niet, ge achte redactie maar zeg ons zonder grooten omhaal, duidelijk, met welke bepaling der wet onze handeling in strijd is. Zoolang ge in gebreke blijft ons dat te bewijzen, kunnen we nog niet inzien dat we revolutie prediken, indien we, zij het dan ook krachtig pro testeeren, niet tegen het college van Burgemeester en Wethouders, maar tegen een maatregel door dat college in strijd met de wet genomen. Verre zij het van u B. en W. honing om den mond te smeren, of voor een onwettische daad te willen opkomen; wees waar, en vel ook over de daden uwer tegenpartij een rechtvaardig oordeel. Bovenstaande lag reeds persklaar, toen we van uw tweede artikel in uw nommer van 49 Juli kennis kregen. Dat artikel, tot ons genoegen in kalmer toon ge schreven, brengt ons evenwel geen haarbreed verder. Veroorloof ons te bemerken dat ge als in een cirkel om de quaestie draait, maar volstrekt niet tot eene gewenschte oplossing kunt komen. De wet is aangenomen, wel zeker, ze moet worden uitgevoerd, ook dat is besloten, maar dat zegt immers niets, zoolang ge uit die wet onze verkeerde gedrags lijn niet kunt aantoonen Uw citaat uit de Kanier- zitting van 27 Juni 4878 doet hier niets ter zake. Ddar hadden de HH. het over onderwijsplicht, hier loopt het over leerplicht. Zoolang ge deze twee zaken met elkaar blijft verwarren, komt ge nimmer aan het eind. Wij duiden het den HH. Saaijmans Vader en De Jonge niet ten kwade, dat zij gestemd hebben vóór het verplicht stellen van het onderwijs in dat vakalhoewel wij het groote nut voor iedere ge meente die van het platteland uitgezonderd zeer betwijfelen. In Goes zal het moeite kosten om dat nut te bewijzen, tegenover de vele kosten aan de inrichting verbonden. Ten slotte nog ditwij beklagen u in uwe positie, waar ge, als in de strikken verward, met u zeiven in tegenspraak komt. U schreef «Onder die omstandigheden is beslissing hoogst «moeielijk, eene eigendunkelijke oplossing mag niet «aan elk gemeentebestuur worden overgelaten." Dit is

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2