1881. N°. 86. Zaterdag 23 Juli. 68ste jaargang. VERSLAG Uilslag der Dinsdag 19 Juli gehouden gemeenteraadsverkiezingen. (iOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. CM KW. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. GOES, 22 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. Door Z. M. zijn benoemd tot inspecteur der re gistratie en domeinen van de 2e kl. in de divisie van inspectie 's-Hertogenbosch G. Mulder, thans inspecteur van de 3e kl. in de divisie van inspectie Gorinchem van de 3e kl. in de divisie van inspectie Gorinchem C. Nierstraszthans ontvanger der registratie en do meinen te Sluis. Voor hen die, krachtens de wet, binnen het koninkrijk der Nederlanden bevoegd zijn tot uitoefe ning der geneeskunde in haar geheelen omvang, mits zij den ouderdom van 40 jaar niet hebben overschre den en physiek geschikt zijn voor den militairen dienst in Nederlandscli Indië, bestaat de gelegenheid om zich voor den tijd van 8, 6 of 4 jaar te verbinden als officier van gezondheid 2e klasse bij het leger in die gewesten, en dat wel onder het genot eener gratificatie van 8000, 6000 of 4000 gulden, naar gelang van den duur der verbintenis. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct. Mededeelingen op verschillend gebied. Yerseke. De kade en de steigers der oesterputten alhier leveren dezer dagen een recht levendig schouw spel op. Er heerscht eene verbazende drukte. Op den wal ziet men tallooze gekalkte dakpannen, wier hel wit, door de krachtige Julizon beschenen, het oog, dat er niet aan gewoon is, spoedig pijnlijk aandoet, en daartusschen eene menigte menschen mannen, vrouwen, jongelingen en jonge dochters, die zich allen om het zeerst reppen, deze pannen met boeren- en kruiwagens bij de vaartuigen te brengen, waar dan weer anderen gereed staan om ze vlug aan boord te smakken en te tassen. Alle schippers uit deze en nog eenige uit andere gemeenten brengen de ladingen zoo vlug en zoo dikwijls mogelijk naar de verschillende perceelen der bank, waar de pannen over boord ge worpen worden, om later bij laag water in orde te worden gelegd. Het geheele tooneel geeft u den indruk, dat er baast bij isde wind alleen veroorlooft zich soms de vrij heid van den regel af te wijken en den kloeken en nijveren werklieden een spaak in het wiel te steken. En er is ook haast bijWant in ongeveer drie weken tijds moet alles klaar zijn. Als men al die millioe- nen pannen daar zoo ziet liggen, denkt men onwille keurig aan het vat der Danaïden of aan het wasscheh van den moriaanmen kan niet gelooven, dat er ooit een eind aan zal komen. En toch geschiedt alles door menschenhanden, zonder werktuigen dan de genoemde wagens en vaartuigen. Geen wonder, dus dat men zich repten wie eens een kijkje komt nemen, moet zorgen in geen onaangename aanraking met een krui wagen te komen. Dat al deze arbeid veel geld kost, is licht te be grijpen. Maar er bestaat kans, dat de zee het met goede rente teruggeven zal. Althans nu reeds hoort men van verschillende zijden, dat de aanslag van broed op de reeds uitgelegde pannen gunstig is. De commissie voor de viering van het 100e- boekdeel-feest van »den Vlaamschen van Lennep", Hendrik Conscienceheeft inteekenlijsten verspreid om het feest waardig te kunnen vieren. Aan de inschrijvers van minstens f 3 zal een lithographisch portret van den beroemden schrijver worden toegezonden, aan die van f 5 of hooger bovendien een groote bronzen medaille. Voor Nederland treedt de heer A. W. Sijthoffte Leiden, voor het comité op. De vice-admiraal jhr. De Casembroot noodigt de oud-officieren en officieren der marine uit om het eeuwfeest van den gedenkwaardigen 5n Augustus 1781 Tan den toestand cn de werkzaamheden Tan het Departement Goes der Maatschappij tot Nut Tan 't Algemeen en Tan den toestand en de Terrichtingen Tan de aan dat Departe ment. Terhonden instellingen Tan 1 Juli 1880 tot 30 Jnni 1881. En nu M. HH. heb ik nog melding te maken van een paar instellingen, die ons Departement wel niet in het leven heeft geroepen, maar waaraan zij toch nauw genoeg is verbonden, om er althans met een enkel woord in ons verMag over te spreken. In de eerste plaats noem ik het Comité tot wering van schoolverzuim. Ons Departement beheert een fonds, waarvan de revenuen worden uitgekeerd aan genoemd comité. En van die taak kwijt ons Departement zich gaarne, ten volle overtuigd, dat dat comité krachtig medewerkt aan het doel, hetwelk wij beoogenhet nut van 't algemeen.. En toch, niettegenstaande onze beste wenschen dat comité op al zijne wegen verge- (slag bij Doggersbank) niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Het hoofdcomité voor de IJszeevaart ontving Dinsdagavond een telegram uit Vardö van luitenant Van Jlroekhuijzen, den kommandant van de Willem Barents. Allen aan boord waren wel. De reis naar Spitsbergen was volbracht. Spitsbergen was gezien, doch men was er niet geland. Over twee dagen zou de reis naar de Karazee worden ondernomen. Baarland. Getal kiezers 38. Geldige biljetten 18. Herkozen de aftredende leden P. Bruggeman, burge meester, met 17 en doll. Goense met 14 stemmen. Gekozen Jacob Joziasse met 12 stemmen in plaats van het aftredend lid J. Elenbaas, die verzocht had niet meer in aanmerking te komen. Biervliet. Aantal kiezers 89. Uitgebracht 65 gel dige stemmen. Al de leden, zoowel de periodieke af tredenden als zij, die bedankt hebben, zijn met tus- schen de 55 en 62 stemmen herkozen. Colijnsplaat. Aantal kiezers 114, waarvan er 57 stemden. Er waren 3 briefjes van onwaarde. Herkozen zijn de lieeren J. Haringman en J. Swe- mer elk met 48 stemmen, terwijl de heeren K. Schip pers 27, Ph, De Back 9, J. Breas 7 en J. Voogd er 5 kregen. Herstemming dus tusschen de lieeren K. Schippers 'en Ph. De Back. Ellewoutsdijk. Aantal kiezers 39, waarvan er 25 stemden. Herkozen zijn de aftredende leden J. Bruinooge met 19, ,G. De Jager met 17 en A. J. Vroegop met 16 stemmen. Hoedekenskerke. Aantal kiezers 56. Uitgebracht 50 stemmen. Een briefje in blanco. Herkozen zijn de aftredende leden Corn. Boonman Dz. met 42, Joh. De Schipper n.et 37 en Jan Duijn- kerke met 30 stemmen. 's-Heerenlioek. Aantal kiezers 50, waarvan er 29 stemden. Herkozen het aftredend lid P. C. De Jonge met 19 stemmen. Herstemming voor 2 leden tusschen de heeren P. Westdijk die 14 st. Jan Allemekinders die 10 st. A. W. Remijn die 9 st. F. Van der Bulch die 8 st. en Jan De Baar die eveneens 8 stemmen verkreeg. De overige stemmen werden op onderscheidene per sonen uitgebracht. Nisse. Aantal kiezers 44. Aantal ingelerde bil jetten 22, waarvan 1 van onwaarde. Herkozen zijn de aftredende leden P. Luteijn met 21 Jb. Kloosterman met 20 en IV. Wondergem met 17 stemmen. Ovczand. Aantal kiezers 50. Ingeleverd 32 gel dige biljetten. Herkozen het aftredend lid P. Priem met 35 st. Gekozen de heer F. B. Thomaes met 17 stemmen, die echter voor zijne benoeming bedankte. Killand-Batli. Aantal kiezers 53. Ingeleverd 29 geldige biljetten. Herkozen zijn de aftredende leden J. J. Van Gorsel met 24, A. Butijn met 22 en P. Brnijnzecl met 20 stemmen. Overvloed van stof maakte het ons Woensdag onmogelijk al de ons verstrekte opgaven nog in het nommer van dien dag optenemen. HH. Correspondenten danken wij voor den dien dag betoonden ijver. Red. Scherpenlsse. Getal kiezers 96. Ingeleverde gel dige biljetten 69. Herkozen de aftredende leden M. Kievit Mz. met 61 en C. De Wilde Iz. met 38 stemmen. Herstemming tusschen A. Jlartog Sz., aftredend lid, die 32 en C. M. Kleppe, die 30 stemmen bekwam. St.-Auualand. Getal kiezers 123. Uitgebracht 103 stemmen, waarvan een van on waarde. Herkozen is het aftredend lid C. Steijn, met 62 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren P. Kodde, die 41 en C. Van Luijk, die 32 stemmen verwierven. Het mede aftredend lid, A. Geluk Frz., had verzocht, uithoofde van gedurige ongesteldheid, niet meer in aanmerking te komen. Tholen. Aantal kiezers 161. Uitgebracht 109 gel dige stemmen. Herkozen zijn de heeren M. G. Van Stapele met 99 J. C. Benteijn met 86 en N. B. P. Augustijn met 80 stemmen. Ylissingeu. Herkozen de heeren Arie Smit met '167 en C. Mortier met 189 stemmen. Gekozen de heer C. A. Kalbfleisch met 145 stemmen. Herstemming tusschen de heeren J. W. Wilkens C. Veldheer, P. J. Siegers en A. Koppejandie re spectievelijk 96, 87, 58 en 55 stemmen bekwamen. Wemeldinge. Aantal kiezers 82, waarvan er 44 stemden. Herkozen zijn de aftredende leden Jac. De Schipper met 34 en P. Van der Schraaf met 35 stemmen. Wissekerke. Aantal kiezers 169. Aantal geldige stemmen 106. Herkozen zijn de heeren J. De Neve met 83 C. De Smit Dz. met 77S. De Regt ook met 77 en D. J. Helderman met 76 stemmen. Wolfaartsdijk. Aantal kiezers 101. Ingeleverd 68 stembriefjes. Herkozen zijn de aftredende leden mr. P. Lens hoek en H. Van Strien, ieder met 51, J. Kallemeiu met 41 stemmen. Verder waren nog uitgebracht op M. De Kater 20, J. J. Van Weel Dz. 15, Jan Op 't' Hof 11 en J. Din- gemanse 3 stemmen, terwij Ier nog 3 personen ieder 2 en 6 personen ieder 1 stem verkregen. Zicrikzee. Uitgebracht 174 geldige stemmen doo r 440 kiezers. Herkozen de heeren mr. J. Moolonburgh met 164, IJ. G. Mulock Houwer met 165mr. J. W. A. Schneiders Van Greijlfenswerth met 159, jhr. mr. A. R. P. Van Kinschot met 159 on D. B. P. Zuurdeeg met 158 st. Jhr. J. L. De Jonge had 18 stemmen. Bij de te Amsterdam gehouden verkiezing verkreeg o. a. de heer B. H. Ileldt 1052 stemmen. Hij moet nog in herstemming komen voor een der drie nog te bezetten zetels. Landbouw en Veeteelt. Westelijk Zuid-Beveland. Betreffende den toestand der veldgewassen kan over het algemeen gemeld wor den, dat een middelmatige oogst mag worden tegemoet gezien. Het langdurige koude weder is daarop van grooten invloed geweest. Koolzaad treft men niet op vele plaatsen aan en hetgeen er is had voller kunnen staan. Peulen even wel zijn goed vertegenwoordigdhierdoor zal het be schot dan ook niet tegenvallen in evenredigheid der planten op de bezette oppervlakte. Het dorschen, waarmede men zal beginnen, zal de uitkomst spoedig leeren. Tarwe staat op de meeste plaatsen te dun en op vele kort. Hier en daar werd men hrandaren in grooten getale gewaar. Gerst zal ook minder opleveren dan verleden jaar. De anders zoo zwaar zich vertoonende vrucht bij rijp wording, levert thans dat gezicht niet op. Rogge is evenmin zwaar als de gemelde halm vruchten. Zij kon almede meer gevuld staan. Paardenboonen maken op het vorenstaande eene gunstige uitzondering. Sedert hunne opkomst hebben deze het nog altijd goed gehad. Dit jaar zijn ze voor beeldig lang. Lengten van 2 M. zijn haast geen zeldzaamheden. Erwten beloven eveneens op vele plaatsen een tame lijke opbrengst, vooral waar die lang gegroeide worden aangetroffen, welke volle velden uitmaken en een uit muntende kleur vertoonen. Andere soorten staan on geregeld en weten nogal van de St.-Jansziekte. Dezen zomer wordt deze vrucht als bij uitzondering gespaard door de luis. Wel toevallig, dat er schier geen spreeuwen gezien worden. Haver zal niet minder zijn dan verleden jaar. Bruine boonen staan goed, dank zij het warme weder, dat een onmisbaar element voor hen uitmaakt als zij niet bloeien. De opbrengst van Vlas kan tamelijk goed zijn. Hoe dichter begroeidhoe fijner en beter. Mangelwortels en ■penen zijn veel vooruitgegaan. In 't begin sukkelde men hier en daar vrij wat met overzaaien en bijboeten. Het drogeheete weder zal ongunstig gaan worden op de lichtere gronden. Wei- en klaverhooi uitmuntend gewonnenvooral weihooi, dat in geen jaren zoo goed en spoedig is binnen gezameld. Weilanden verlangen naar regen. Aardappelen zijn keurig van smaak. De ziekte wordt weinig waargenomen. Als deze niet doorbreekt, zal de oogst goed zijn. De verkwikkende regen zal algemeen van weldadigen invloed wezen. Sint-Maartensdijk. In.lien er geene verandering ten kwade komt, geloof ik, dat de boeren het jaar 1881 algemeen als een gezegend jaar zullen beschou wen. Het meerendeel der vruchten, zoowel zomer- als winter-, doch vooral de eerste, staan zeer goed. Het vlasmet het plukken waarvan men allerwege bezig isis puik. Een bewijs daarvan is datwat anders zelden op dezen tijd van het jaar het geval is, reeds 14 dagen geleden bijna al bet vlas verkocht was. Tarwe staat zeer voordeelig, en begint al goed te rijpen. Het beetje regen van deze week heeft ze be waard voor het al te vroege rijpen. Over een 14 dagen zal men waarschijnlijk wel met snijden beginnen. Andere granen zijn ook naar wensch. Uien en Suikerbieten staanhoewel er ook zeer goede zijn, minder goed. Meekrapvoor zooveel die hier nog te vinden is belooft een goeden oogst. Aardappelenzoowel vroege als late, houden zich best. Van ziekte bespeurt men weinig. Zij zullen den roemwaarin de Thoolsche aardappelen zich altijd hebben mogen verheugen, dit jaar wel staande houden, zoo al niet verhoogen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te Linschoten, ds. L. L. Van Stein Callenfelste St.-Laurens en Brigdamme. Te Oisterwijk arriveerden Woensdag een groot aantal feestvierders met de speciale treinen van Vlis- singen, Utrecht, Rotterdam en Den Haag, om aan 't achtste Zuider Zendingsfeest deel te nemen. Begun stigd door 't prachtigste weder begaven zij zich naar 't buitengoed Den Hondsherg", voor deze gelegenheid welwillend afgestaan door jhr. mr. J. Van der Feltz zeilen, mogen wij het ons niet ontveinzen, dat wij met reikhalzend verlangen uitzien naar den dag, waarop dat comité zal hebben gedefungeerd, doch dat niet, omdat dan de revenuen van bedoeld fonds in onze kas zullen vloeien, maar omdat dan het schoolverzuim een einde zal hebben genomen, want vóór dien tijd zal het comité in zijnen ijver wel niet verflauwen, omdat dan de kanker zal zijn uitgebrand, die aan het welzijn van ons volk knaagt. En die dag zal dan daar zijn, wanneer onze Hoogere Regeering ein delijk eens den moed zal hebben, om den leerplicht intevoeren. Maar boe lang zal het nog duren, eer onze hoogvroede mannen in Den Haag tot dien stap besluiten; eer zij het wagen, alsof het zoo'n waagstuk wasom den ouders, die gestraft worden, indien zij hun kroost lichamelijk laten verhongeren, te verbieden, hun nen kinderen het noodige geestelijk voedsel te onthou den Doch laat ik zwijgen. Ik zou op politiek terrein komen en dat is voor ons, Nutslui als wij zijn. ver boden terrein. Intusschen, zoolang de toestand blijft, zooals bij is, blijve het comité tot wering van school verzuim voortgaan met zijn arbeid, breide d ien arbeid zooveel noodig en mogelijk uit en zij ook ons Depar tement een der middelen, waardoor zijne finaneiëele krachten worden versterkt! Nauwer zijn wij verbonden aan de Ambachtsschool. "Van de gelden, die ons Departement uit de algemeene kas der Maatschappij wist te bekomen, is voor een goed deel het gebouw bekostigd, waar hare leerlingen hun onderwijs ontvangen, terwijl drie leden van ons Departement leden zijn van het bestuur der school. En welke leden M. 1111.Zoo weinig kunnen wij hen missen, zoo hoog wordt hunne medewerking door ons gewaardeerd, dat het bestuur der vereeniging niet alleen waar het de belangen der school betreft, tot wier behartiging alleen zij geroepen zijn, maar ook daar, waar er sprake is van de belangen der vereeni ging zelve, hunne medewerking steeds im'oept en op den hoogsten prijs stelt. Van die drie leden is in den loop van dit jaar de heer Van der Bilt La Motlhe door den heer Ochtman vervangen. Wat de Ambachts school in den een verloor, zag zij vergoed door den ander. Wat de school gedaan en ondervonden heeft is te algemeen bekend, dan dat het noodig zou zijn, hier daarvan een verslag intelassehen. Ik zou hier mijn verslag kunnen eindigen en ik zou dat ook zeker doen, wanneer er onder mijne mede bestuurders van ons Departement niet nog twee waren, die niet door mij zijn vermeld en die toch ook aan spraak hebben op onze erkentelijkheid. En ware nu niet éen van die twee mijn zoon, ik zon uitbundig zijn in hunnen lof. Nu mogen zij zich vergenoegen met eene eenvoudige dankbetuiging voor hetgeen zij, de een als gewoon lid van ons bfestuur, de ander als secretaris van ons Departement, hebben gedaan. Nog slfcchts dit éene: zoo'n secretariaat M. 1111.1 is lang geen sinecure; en moge ook de tegenwoordige titularis wel eens eene kleine réprimande hebben verdiend Keulen en Aken zijn ook niet op éen- dag gebouwd, maar ik geloof u te mogen verzekeren, dat liij zijn 25-jarig secretariaat niet zal behoeven gevierd te heb ben, eer bij met de beste departements-secretarissen uit ons land zal kunnen concurreeren. Namens liet bestuur van liet Depar tement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, A. W. Van CAMPEN.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1