1881. N°. 85. Donderdae 21 Juli. 68stc jaargang. veiu;ii:zl\g. VERSLAG -<S=€*sCS=<lfce*^- f.0ES« De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct,, met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij van het stembureau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van vier leden vau den Ge meenteraad, waaruit blijkt, dat van de 268 geldig uitgebrachte stemmen op zich vereenigd hebben de heeren Dr. C. A. VAN RENTERGHEM 133, G. VAN DER HOEK 130, B. QUIST 123, N. M. BOSDIJK 123, J. J. RAMONDT 121, J. DONNER 118, J. J. B. WIECKING 108, L. M. VAN CAMPEN 74, zoodat niemand de volstrekte meerderheid heeft erlangd, ter wijl tusschen de genoemde heeren eene herstemming moet plaats hebbenvoorts dat gemelde processen-verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften ter gewone plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 20 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 20 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. Benoemd tot gezworen vanhet waterschap Loven en Willemskerke De Feyter Pz.den Wester- landpolder H. Van Strien Jz.den Nieuwen-annex Stavenissepolder A. C. Van Zorge; het waterschap Hoedekenskerke D. De Winterden Molenpolder D. Poelman. Mededeelingen op verschillend gebied. Door een aantal predikanten van de meest uit- eenloopende richting is aan al hunne ambtgenooten een circulaire gezonden, welker inhoud in den Werk mansvriend voorkomt, en waarin zij de aandacht van hun collega's vestigen op de nuttige instelling der Rijks postspaarbank. »'t Is hunne overtuigingdat het op den weg der predikanten ligt, ons volk, en vooral de kinderen van ons volk, hekend te maken met deze heilzame in richting, die eene der volksdeugden, de spaarzaamheid, zoo krachtig bevorderen en het zedelijk leven van onze natie bepaald verhoogen kan." »Een goed werk doet de predikantdie bij ge schikte gelegenheid het onlangs verspreide geschriftje omtrent die spaarbank en de formulieren voor inlagen onder zijne leerlingen en gemeenteleden weet te ver spreiden, en hen op te wekken om gebruik te maken van deze spaarbank, die hare eigenaardigs voordeelen en gemakken heeft.)' Het komt ons voor, dat predikanten wel eens op minder practische wijze hebben getoond te willen werkzaam zijn. Niettemin verheugen we er ons ten zeerste over en wenschen hun een goeden uitslag op hun pogen. Uit goede bron verneemt de Midd. Ctdat de heer jhr. J. L. De Jonge als lid van de Tweede Kamer zal bedanken zoodra zijne partij gereed is met een candidaat. Hij zelf heeft geen tijd genoemd. 3.) van den toestand en de werkzaamheden van het Departement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en van den toestand en de verrichtingen van de aan dat Departe ment verbonden instellingen van 1 Juli 1880 tot 80 Jnni 1881. Vóór ik de gelegenheid aanbied, om u kennis te doen nemen van den toestand en van de verrichtingen van ons jongste kind: onze Schoolspaarbank, kwijt ik mij van den aangenamen plicht der dankbaarheid jegens hen, die zich met zijne verzorging hebben be last. Geen lichte taak is het, waarvan zij zich hebben gekweten. Veel tijd hebben zij opgeofferd, veel moei ten hebben zij zich getroost, om onze kleine, die nog slechts een jaar oud is, te maken tot hetgeen zij reeds voor vele Goesche jongens en meisjes geweest is: de bevorderaarster van de voor ons allen, maar vooral voor de lagere standen zoo onmisbare deugd der spaar zaamheid, en ons Departement en de gansche burgerij Yan Goes is hun de dank verschuldigd, dien ik hun bij dezen nit uwen naam breng, met den wensch, dien zij zeker niet zullen teleurstellen, dat zij voort mogen gaan dit ons kind te verzorgen, zoodat het met eiken dag en steeds in ruimeren kring voor velen een zegen worde. En nu zal zeker een der acht vaders van ons tweede zooveel belovend kind wel bereid zijn, ons meêtedeelen, wat dat kind door hen heeft gedaan ge durende het laatste half jaar van zijn leven. Vooraf moet ik eohter nog mijn leedwezen uitspreken, dat dit verslag, reeds vóór het tot u komt, door de pers is publiek gemaakt. Dat dit buiten ons weten is -De heer J. W. Verhuistvan Middelburg, is thans ook geslaagd voor het notaris-examen (derdé gedeelte). Tot de negen adelborsten le kl. die den lOn September aanst. per stoomschip Voorwaarts naar Oost-Indie zullen vertrekken, behoortook de heer C. A. Dominicus. De Minister van Financiën heeft het bedrag der vergoeding wegens schattingen en tellingen naar art. 32 der wet op het personeel aan de Rijkssehatters over het dienstjaar 1880/81 bepaald op 689/,e ten honderd van het geheele beloop der kosten voor die opnemingen verschuldigd. De surnumerairs der posterijen, die volgens den gewonen loop van zaken eerst in het volgende jaar aan het examen voor de betrekking van commies zouden kunnen deelnemen, zullen reeds in November aanstaande tot het afleggen van bedoeld examen worden opgeroepen. Voor plaatsing op de Kon. Milit. Academie te Breda hadden zich 177 adspiranten aangemeld. Van deze werden 28 afgekeurd en trokken zich 8 terug; vau de overige 141 hebben, voor 75 plaatsen, 71 candidaten voldaan. Den 13n Juli jl. heeft te Parijs de uitwisseling plaats gehad van de Nederlandsche en Fransche akten van bekrachtiging der internationale conventie tot re geling van het vervoer van postpakketten, den 3n No vember 1880 aldaar gesloten. Bosch- of blauwbessen kunnen voortaan vrij van rechten worden ingevoerd. Staten-Generaal- EERSTE KAMER. Uit het voorloopig verslag der Kamer over het ontwerp tot den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam naar de Merwede blijkt, dat in de afdeelingen twee gevoelens scherp tegenover elkander stonden, waarvan het eene verwerping der voordracht in het welbegrepen belang des lands dringend nood zakelijk keurde en het andere met niet minder over tuiging op aanneming aandrong. Uit een fmanciëel oogpunt werd de opportuniteit van het ontwerp aan bedenking onderhevig geoordeelduit een oeconomiseh- en handels-oogpunt werd die opportuniteit echter in beginsel nagenoeg algemeen toegegeven. De vraag, die de leden verdeeld hield, was dan ook geen andere dan dezeof dit ontwerp op voldoende wijze en binnen den kortsten tijd eene verbinding van Amsterdams Noordzeehaven met den Rijn waarborgt Men betoogde dat op even voldoende, betere wijze het beoogde doel kan worden bereikt. De voorstanders waren met de Regeering en met den staf van den Waterstaat van oordeel, dat het voorgestelde plan de eenvoudigste, beste en spoedigste oplossing behelst van een vraag stuk, dat voor Amsterdam en voor Nederland van zulk een groot belang is. De publiekmaking is gevraagd van het rapport van den heer Caland dd. 5 Augustus 1880 en van de nota van den heer Rose dd. 31 Augustus 1880. gesch.ed, behoeven wij u wel niet te zeggen, maar wat wij u willen vragen, is, of gij niet met ons gelooft dat het aan sommige correspondenten der dagbladen, behalve nog wat meer, wel eens mag wordt toege roepen: Surtout pas trop de zèle! TERSLAG SCHOOLSPAARBANK. DECEMBER 1880 APRIL 1881. M. Hl Nu het nog slechts 5 maanden geleden is, dat wij omtrent de Schoolspaarbank in deze gemeente verslag uitbrachten, zal door u geene breedvoerige beschou wing over hare werking van ons verwacht worden. Trouwens die werking blijkt duidelijk genoeg uit de hieronder aangegeven cijfers, welke van toenemenden zucht tot sparen getuigen. Sinds het vorig verslag werd het aantal Commis sarissen der Spaarbank uitgebreid tot acht. Van de primitief benoemde Commissarissen, zijnde de heeren dr. Gleuns, jhr. Van Swinderen, C. Risseeuw en D. Stigter, verzocht en verkreeg laatstgenoemde eervol ontslag en werd in zijne plaats benoemd de heer L. K. Breker. Voorts werden benoemd de heeren P. C. F. Frowein, J. H. Van der Voort, Joh. L Van der Pau- wert en J. J. Ramondt. Door Commissarissen werd laatstgenoemde tot Secretaris verkozen, terwijl het voorzitterschap aan dr. Gleuns bleef opgedragen. Op 't einde van November 1880, tot welk tijdstip het vorig verslag liep, was in de Spaarbank als saldo aanwezig voor school 3e kl. kistje A 27,28' R - 12,77' 4e klasse - 6,72 Totaal 46,78 Kerkelijke Zaken en Onderwijs. - Ds. M. Boon, .te Zaamslag, heeft voor het beroep naar de Chr. Ger. gemeente te Naaldwijk bedankt. Beroepen te Leerbroek ds. G. B. Oorthuyste Woudrichem. Het schoolfeest vanwege het comité tot wering van schoolverzuim is, daar er Donderdag geen muziek gezelschap beschikbaar was, uitgesteld tot de volgende week. In Groningen is eene nieuwe verordening tot stand gekomen, regelende alinea g van art. 44 der wet op het l.o. van 1878. Deze alinea bepaalt, dat ook de gelden ))voor verlichting en verwarming en het schoonhou den der schoollokalen'''' zullen opgenomen worden onder de gewone kosten van het onderwijs, waarvan dus ook 30 pet. door het rijk wordt gerestitueerd. Deze verordening nu bepaalt, dat aan de hoofden der scholen blijft opgedragen de zorg voor het rei nigen der schoollokalen, onder toekenning aan hen daarvoor van eene vaste jaarlijksche toelage. Op ver zoek der onderwijzers, hoofden der scholen, is deze jaarlijksche toelage bepaald op f25 per lokaal. B. en W. vonden dit bedrag niet gering, maar zij moes ten erkennen dat de grondslagen, die de onderwijzers voor hunne berekening aangeven, het bedrag door hen voorgesteld wettigen. Volgens deze verordening wordt aan 8 scholen elk f150, aan 2 elk f200 en aan 2 elk f300 uitbetaald, welke toelagen zullen gerekend worden te zijn ingegaan met den aanvang van het schooljaar 1881, en gemandateerd op hoofdstuk IV, afd. I, art. 10 der begrooting van uitgaven. Wekker.) Deswege door den Gemeenteraad van Winschoten om advies gevraagd, heeft de inspecteur van het Midd. Onderwijs verklaard, dat de toelating van meisjeskop H. B. scholen z. i. een dwaze mode en een ramp voor die scholen in het algemeen is, daar het programma allerminst naar de behoeften van meis jes is ingericht. Dagbl Landbouw en Veeteelt. Sint-Maabtensdijk. Dat het prachtige weer der laatste dagen de Thoolsche boeren in verrukking ge bracht heeft, zal wel geen verwondering baren. Overal toch zal dit wel het geval geweest zijn. Eenige min dere warmte zou anders wel geen schade gedaan hebben, terwijl nu de hooiers er veel last van hebben gehad. Menigmaal toch zijn er arbeiders door de hitte be vangen te huis gebracht geworden. Maar de boeren hebben dan ook op de beste wijze het meeste hooi binnen kunnen krijgen. Ruim s/3 van het hooi is al in de schuur geborgen.En de zware onweersbui, die zich Dinsdagavond om 7 uren over onze gemeente ont lastte, zal het nog buitenstaande wel niet beschadigd hebben, vooral daar er zeer weinig regen bij gevallen is. Het hooi is over het algemeen best. Aan eene goede qualiteit paart zich eene vrij groote quantiteit. Wel mag dit een buitenkansje heetendaar er volstrekt niet opgerekend werd, toen in het voorjaar de meeste weiden blank stonden. De prijs is ongeveer 20 per voer (pl. m. 1000 k. g.). Ingevolge daartoe gedaan verzoek werd op school 3e klasse de gelegenheid tot sparen uitgebreid tot'de leerlingen van de laagste afdeeling, waardoor er op die school twee kistjes zijn bijgekomen. Gedurende de vijf maanden, waarover dit verslag loopt, werd Op School 3e klasse, ingebracht: uitgehaald: kistje A 48,47 55,54 B - 30,98' - 21,06' C - 73,11' - 28,64 D - 19,29' - 5,55 Op School 4e klasse - 13,37 - 14,29 Totaal 185,23s 125,08' Alzoo totaal f GO, 15 meer ingebracht dan uitge haald. Met dit meerdere vergrootte natuurlijk het saldo van ultimo November jl. ad f 46,78, zoodat dit nu is geworden 46,78 -1- f 00,15 ƒ106,93, welk bedrag in de Coöperatieve Spaarbank is belegd. "Verdeeld over de verschillende kistjes is de stand der zaak als volgt: School 3e klasse. saldo8 Bijgekomen. Uitgehaald, saldo. Kistje A ƒ27,28' ƒ48,47 B -12,77' - 30,98' C- 73,11' D - 19,29' School 4eklasse- 6,72 - 13,37 55,54 20,21s - 21,06' - 22,69' - 28,64 - 44,47) - 5,55 - 13,74* - 14.29 - 5,80 Totaal ƒ46,78 ƒ185,23' ƒ125,08' ƒ106,93 Kistje A van de school 3e klasse en dat van de school 4e klasse toonon dus eenige verminde- Uit onze Koloniën. Een bericht uit Batavia van 10 Juni jl. meldt: Volgens het Batetv: Hbld. heeft de Regcering goede en zeer vredelievende plannen ten opzichte van Atjeh zij wil namelijk in dat gewest spoorwegen aanleggen, en om daaraan reeds een begin van uitvoering te geven zal zij eerstdaags een ingenieur van den water staat naar Atjeh zenden om daar een voorloopig on derzoek in te stellen naar den toestand der verschil lende wegen. Rechtzaken. Öereclitsbof te 's-Gvaveiiliage. PER TELEGRAAF. Behandeling op heden, Woensdag 20 Juli, der zaak tegen A. R.oud 71 jaren, geboren te Kleef, laat stelijk ontvanger der registratie en domeinen en be waarder van de hypotheken en van liet kadaster te Goes. r i Er zijn 18 getuigen a charge gedagvaard, doch 2 daarvan zijn door ongesteldheid verhinderd, nL de heeren Guljé en H. J. Van den Bergterwijl 5 buitenslands wonen en slechts éen hunner, de heer F. CrockaeH, te Brussel wellicht nog heden zal kunnen komen. Voorts zijn door den verdediger, mr. Jac. Van Gigh 4 getuigen a décharge gedagvaard. De akte van beschuldiging wordt voorgelezen. In haar geheel namen wij die op in ons nommer van Donderdag 10 Maart. In 't kort herinneren wij, dat A. R. terecht staat ter zake van de volgende feiten, nl. dat hij a. als ontvanger der registratie heeft ontvangen verschillende sommen, in voldoening voor rechten verschuldigd wegens overgang van hier te lande gele gen vaste goederen aan vreemdelingen toebehoorende, welke gelden door hem niet zijn veratwoord, maar verduisterd en ten eigen bate aangewend; b. als ontvanger der domeinen van verschillende personen voor koopsomkosten en interesten van door den Staat op 14 en 15 Juli 1875 en 26 April 1878 verkochte onroerende goederen, gelegen in den Schen- gepolder, gemeente 's-Heer Arendskerke en Wolfaarts- dijk, heeft ontvangen op verschillende tijdstippen van 1875 tot 1880 diverse gelden, welke gelden eveneens door hem zijn verduisterd en ten eigen bate aangewend c. dat hij, als bewaarder der hypotheken voornoemd, valschelijk, in strijd met de waarheid, wetende dat die goederen nog met hypotheek waren bezwaard en om daardoor te trachten de ontdekking van de ver duistering van verschillende gelden te voorkomen, heeft vervaardigd en afgegeven bewijzen van onbezwaardheid d. dat hij in een door hem, als ontvanger der regi stratie en domeinen, op 1 Januari 1880 opgemaakten staat over dienstjaar 1879 van de verschuldigde, ont vangen en op 31 December schuldig gebleven koop prijzen van domeinen en afkoopprijzen, die hij ter zijner verantwoording moest opmaken en dan ook op 7 Februari 1880 of omstreeks dien tijd dat valsche fcsb» ii i ii mil■11,1. ring in saldo. Die vermindering ontstond voorna melijk op uit. April, toen op beide scholen bedui dend meer werd teruggevraagd dan over die maand ingelegd was. Een dertigtal kinderen vroeg alles opwat zij in de spaarbank hadden. Die groote terugvraag juist op dat tijdstip meenen wij gerustelijk te kunnen toeschrijven aan de noodzakelijkheid tot inkoop van cenig nieuw kleedingstuk bij de intrede van den zomer, terwijl ook gebleken is, dat het «aan nemen" van R.-K. kinderen hierbij in 't spel was. Bevestigt zich de verwachting, dat de bedoelde kin deren nu opnieuw zullen gaan sparen, dan zou die groote terugvraag op uit0. April een groot bewijs zijn van het nut dezer Spaarbank, wijl zij dan blij kt aan leiding te geven, dat de enkele centen, welke anders vallen in de handen van hen, die met hunne snoep winkels de onschuld en de gezondheid der jeugd zeker niet bevorderen, nu tot nuttige doeleinden worden aangewend. De vraag is gerezen, of deze Spaarbank naast de in werking getreden Postspaarbank moet behouden blijven. Zoolang echter de gelegenheid tot storting bij de Postspaarbank zich niet tot een lager bedrag uitstrekt, zal de Schoolspaarbank voor de kinderen een gemak en eene aanleiding tevens tot sparen opleveren. Wij meenen dan ook voorloopig tot het behoud der Schoolspaarbank te moeten advisecren. Goes, 15 Mei 1881. Namens Commissarissen, L S. G. GLEUNS, "Voorzitter. J. J. RAMONDT, Secretaris. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1