188»F. 84. Dinsdag 19 Juli. 68sle jaargang. VERSLAG G. VAN DER HOEK, J. J. RAMONDT, L. M. VAN CAMPEN en tlr. C. A. VAN RENTERGÜEM. HOOGERE BURGERSCHOOL. -<*<*?Cïr<&Cïh- GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en "Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen.^^k Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten^^s, 1,75. Afzonderlijke nommers 5- ct., met bijblad 10 ct. Agjent voor liet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan hert Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en. doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Alle kiezers voor leden van den ge meenteraad herinneren wij aan den bur gerplicht, die morgen (Dinsdag) op hen rust. De stembus is van 9 tot 5 uren geopend. De stembriefjes mogen niet onder teekend wezen. Doorhalingen zijn geoorloofd. Aan het stembureau zijn, zoo noodig, nieuwe stembriefjes te verkrijgen. Voor Goes bevelen wij ten dringendste aan de heeren Men zij vooral erop bedacht de voor namen goed te schrijven, daar van drie candidaten meer personen van denzelf den naam in onze gemeente wonen. Nog eens: de handwerken op school. De quaestie van lett. k. der vakken, die op de lagere school geleerd worden, treedt dezer dagen eenigszins op - den voorgrond en zoo nu omtrent de regeling dezer moeielijke zaak eene voldoende oplossing wordt ge geven door de hooge regeering, zal dit zeker wel voor een groot deel te danken zijn aan het dagelijksch bestuur van Goes. Met opzet hebben wij eens nagegaan, wat er bij de behandeling van het daarop betrekking hebbend ar tikel der wet van 1878 in de Tweede Kamer heelt plaats gehad. Het was in de zitting van 27 Juni van genoemd jaar dat de beer Van Deldenliberaal vertegenwoor diger voor Deventer, betreffende de handwerken een amendement voorstelde om dat vak van de verplichte zooals in het ontwerp stond, te brengen onder de facultatieve leervakken. Hij deed dit gedeeltelijk op dezelfde gronden als dezer dagen in een artikel en bij besprekingen tegen de bepaling van Burgemeester en Wethouders te dezer stede gehoord werden. Ook de heer Van Delden wees op de moeielijkheid, dat het onderwijs in dat vak buiten de schooluren zou moeten vallen, waardoor men verschillende leer plannen zou noodig hebben voor' de jongens en voor 2.) Tan den toestand en de werkzaamheden van liet Departement Goes der Maatschappij tot Nut Tan 't Algemeen en Tan den toestand en de verrichtingen van de aan dat Departe ment Terbonden instellingen van 1 Juli 1880 tot 80 Juni 1881. Tot de meer belangrijke verrichtingen van ons De partement behoorde de medewerking tot de benoeming van eeneri nieuwen algemeenen secretaris. Zoowel bij de eerste stemming, als bij de noodzakelijk geworden herstemming wérd door ons Departement bij meerder heid van stemmen gekozen mr. A. Kerdijk, die ook de man der keuze van de meeste departementen was en dan ook benoemd is geworden. In de vergadering, waarin bedoelde herstemming plaats bad, werd aan genomen een voorstel van een der leden, om bij het hoofdbestuur te protesteeren tegen hetgeen dit in zake de benoeming van eenen algemeenen secretaris heeft gedaan. In het bestuur van het Departement kwam geene verandering. De voorzitter, die aan de beurt der af treding was, werd door u als lid, door zijne medebe stuurders als voorzitter herkozen. Vóov ik tot u spreek van onze levende kinderen, zij het mij vergund een woord van weemoedige her innering te wijden aan een kleine, die ik zoo gaarne ter wereld had zien komen, en zien groeien en bloeien, omdat ik meende, dat het een nuttig lid der groote menschenmaatschappij, een sieraad van ons departement had kunnen worden, maar dat in zijne geboorte is gesmoord, gesmoard in den strijd tusschen de voor standers van wettige en die van natuurlijke kinderen, gesmoord zeg ik, en dan laat ik het aan u over, of gij dat werkwoord wilt opvatten als transitief dan wel als intransitief gebruikt. Ik bedoel de crèches. Zij waren de meisjes of wel voor de eigenlijke lagere school en voor de school van nuttige handwerken, dus twee af zonderlijke inrichtingen. Genoemde afgevaardigde be aamde wel de wenschelijkheid van bet leervak, maar meende dat men het aan de gemeentebesturen moest overlaten zonder wettel ij ken dwang. De quaestie is dus in de Tweede Kamer ampel be sproken. "Vooral voor het platteland werd het ver plichtstellen van het vak beschouwd als middel om het schoolverzuim tegen te gaan. Ten slotte werd het amendement van den heer Van Delden met 50 tegen 24 stemmen verworpen. Onder hen, die daaraan meewerkten, en dus vóór het verplicht-stellen van het vak stemden, behoorden ook de Zeeuwsche afgevaardigden de heeren Saaymans Vader en jhr. De Jongedie men wel niet verdenken zal daarmede eene vijandelijke poging tegen de zooge naamde Christelijke naaischolen te hebben bedoeld. Het geheele onveranderde art. 2 der wet werd ten slotte met algemeene stemmen, dus met medewerking ook van genoemde heerenaangenomen. Uit een en ander blijkt dus voldoende, wat wij vooral onder de aandacht der heeren M. SterkM. De Jonge en C. Oranje Jz. brengen, dat hier geenszins een partij-besluit is genomen, en dat er hoegenaamd geen quaestie was om de openbare school te bevoordeelen. Voor hen ware er dus meer dan éene reden geweest, om eerst de zaak eens goed te onderzoeken vóór zij schreven. Thans ligt de wet daar, zooals zij op dat punt unaniem is vastgesteld door liberale, anti-revolutionaire, R.-Katholieke en conservatieve leden. Zij moet nu uitgevoerd worden. Nu mag een gemeentebestuur natuurlijk niet zoeken naar middelen om haar half of slecht uittevoeren, neen er moet naar de uiterste con sequentie worden gestreefd, zoolang het hoogste res sort nog geen uitspraak heeft gedaan hoe de uitvoe ring moet plaatshebben. Dat deden Burgemeester en Wethouders van Goes, zonder te vragen naar eigen ingenomenheid of tegen zin met de bewuste bepaling. Wat onszelven betreft, al stellen wij steeds op den voorgrond dat een wet gehandhaafd moet worden en thans eene oplossing in dien geest moet gevonden worden, wij hadden liever gewenscht dat het amen dement- Van Delden ware aangenomen. Het nut van het bewuste leervak erkennen wij, maar bij gemengde scholen valt het moeielijk een leer plan te organiseerenzoo geschikt dat jongens en meisjes geen nadeel ondervinden, wanneer dat vak onder de gewone-schooluren wordt gebracht. Het brengen ervan buiten die schooluren levert de geschiedenis der laatste dagen te Goes leert ons dit eigenaardige bezwaren op. Brengt men het niet-bijwonen van dien cursus dan onder gewoon schoolverzuim, dan komen de meisjes in onvoordeeliger toestand dan de jongens. Onder die omstandigheden is beslissing hoogst moeie- mij vooral daarom zoo liet, omdat zij liet aanzijn zou den hebben ontvangen door de samenwerking van hen, die anders zoo vaak elkanders tegenstanders zijn. Zij mogen rusten in vrede Misschien breekt de dag nog wel eens aan, dat aan hare herleving de eene of an dere vriendelijke hand wordt geslagen, die, gelukkiger dan wij, haar eene plaats geeft onder de vele nut tige instellingen, waarop onze kleine gemeente bo gen mag. En nu tot ons oudste kind ons gewend, onze volks- leesbibliothnekVóór ik onzen bibliothecaris verzoek het door hem over haar opgemaakt verslag voor te lezen, moet ik u waarschuwen, dat hetgeen hij daarin van den vorigen verslaggever zegt, niets anders is dan eene proeve van de adoration mutuelle, waarin de leden van ons bestuur zich van tijd tot tijd ver meien waarschuwen van den anderen kant, dat het geen ik zeg tot zijnen lof en tot dank voor de zorgen, die hij voor die instelling heeft gedragen, tot lof en dank aan hen, die bij de uitreiking der boeken hem zoo volijverig hebben ter zijde gestaan, dat, wat gij verder nog van lof- en dankbetuiging van mij zult ver nemen, niets anders is dan de meest oprechte, onop gesmukte waarheid. VERSLAG BIBLIOTHEEK 1880—1881. M! De nieuwe titularis totnutoe berust er in het archief niet éen verslag van een bibliothecaris van uw departement heeft de eer u hierbij zijn eerste verslag aan te bieden. Het doet hem daarom dubbel leed, dat dit verslag zoo weinig bijzonders bevatten kan. Na het (link en zaakrijk rapport, het vorig jaar door uw voorzitter uitgebracht, en waarvan met recht kon gezegd worden dat het laatstedat een voorzitter uit bracht, geenszins het minste was, weet hij niets bij zonders te vermelden. lijk; eene eigendunkelijk oplossing mag niet aan elk gemeentebestuur worden overgelaten. Aan de hooge regeering en aan hoogere school- autoriteiten thans de taak, om in dezen een zuivere en eerlijke uitvoering der wet te bevorderen. Het dagelijksch bestuur onzer gemeente heeft, laat het in de oogen van sommigen wat al te krachtig zijn, toch in ieder geval naar eerlijkheid gestreefd toen het in dien geest handelde; wij toonden dit in ons vorig nommer reeds aan. Het zal steeds eene netelige quaestie blijven, die wellicht is voorzien door den heer Van Delden, maar zeker niet door de tegenstemmersvan zijn amende ment, en in ieder geval doet zij ook weer een der gebreken van de wet van 1878 aan het licht komen. Wellicht dat de vader der wet, de minister Kap- peyne, eene gemakkelijke oplossing voor oogen zweefde toen hij sprak over subsidiëering van bestaande naai en breischolen. Het bezwaar, dat zich thans te Goes voordoet zonder nog de neutraliteit in aanmerking te nemen zou toch altijd blijven bestaan. Het leervak blijft toch steeds een deel uitmaken van een geheel, waarvan alle deelen evenveel recht op bescherming en handhaving hebben. Bevordering van leerlingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis de navolgende, van de commissie van toezicht op de inrichtingen voor middelbaar onderwijs ontvangen, LIJST van bevordering der leerlingen aan de Hoogere Burgerschool voor-jong ens, die aan het overgangs-examen hebben deelgenomen. Van de voorbereidings- tot de 1ste klasse. Met den lsten graad J. A. llamoudt. j W. Wolf. J. L. Goemans. j H. Van Iwaarden. Met den 2en graad: K. Van der Hoek. J. M. M. Stieger. L. E. Wierts Van Coehoorn. J. Wessel. J. J. P. C. Bartelse. C. Oranje. W. C. M. Thew.es. Met den 43en graad J. Bannet. JA. Foudraine. V oorwaardelijk L G. A. Van Asperen. Van de 1ste tot de 2de klasse. Met den lsten graad P Van Paassen. A. F. Meijers. M et den 2den graad M. A. Ramondt. L. M. Van Kogelenberg. J. \V. Van Aken. L. Boshoff. S E. Stokmaus Met den Ben graad H. P. Van der llell N. J. F. Pompe Van Meer- dervoort. G. Adriaansen. J. A. Koert. I, G. J. Van den Bosch. Het -was dan ook niet te verwachten, dat in het korte tijdsverloop van éen jaar aan al de bezwaren, in dat rapport zoo duidelijk opgegeven, en waarmee wij allen zoo zeer instemden, tegemoet zou worden gekomen. Hij kan u meededen dat onze bibliotheek in het afgeloopen jaar ruimschoots bedacht werd door goede vrienden, die haar goede boeken schonken. Hij noemt hun namen niet, maar brengt hun hierbij een hartelijk woord van dank, De gaping, die er tusschen No. 56D en No. G00 in onzen catalogus bestond, is daardoor aangevuld, terwijl de geheele bibliotheek 844 nommers telt. Hij kan u melden, dat minder frissche boeken steeds wer den verwijderd, wat gelukkig niet zoo vaak behoefde te geschieden. De jaarlijksche bijdragen van belangstellende ingeze tenen lieten zich dit jaar evenmin wachten als de wel willende hulp van bestuurs- en andere leden, om des Za terdags die boeken te ontvangen en uit te reiken. Daar voor is ook dankzegging niet meer dan plicht. Hij zou kunnen juichen nu hij, tegenover een aantal van 46 personen met 850 boeken in een vorig jaar, thans mag gewagen van 70 personen, die 1203 boeken lazen, maar och, uw bibliothecaris juicht niet zoo spoedig en zoo gaarnehij is wel tevreden over dat voordeel, maar hij zou zoo gaarne meer willen en hij vreest dat te groote tevredenheid zoo spoedig tot ge rustheid, tot inslapen zou leiden. En dat wil hij niet Hij zou zoo gaarne meer lezers uit de volksklasse willen zien onder hen, wier namen op de lijst der afgegeven boeken voorkomen; laten die lezers dan halen boeken met prenten. Wanneer hun verstand vatbaar is voor zwaarder lectuar, dan zullen zij die wel vragen. Maar wie weet met welke pennevruchten hun hoof den worden beziggehouden, boeken, die hen niet gezond doen denken. Voorwaardelijk: A. Geill. A. E. Janssen. J Post. J. C. De Witt Hamer. W. F. Van Campen. Van de 2de tot de 3de klasse. Met den lsten graad F. Kolff Van Oosterwijk. N. W, A. Ross J. Bredins. Al. J. Van. Weele. Met den 2deu graad G. Hoogesteger. A. Ossewaarde. Voorwaardelijk J. Van der Werff. 1 I. G. J. Kakebeeke. G, P. Janssen. Van de 3de tot de 4de klasse. Met den lsten graad P. W. Schipper. Alet den 2den graad P. Johannissen. I J. Koert. C. De Vos. Voorwaardelijk C. J. Snijder. Van de 4de tot de 5de klasse. Met den 2den graad L. A. F. Hoffmann. Met den 3deu graad L D. Van den Bussche. Voorwaardelijk C. J Warnsiuck. J A. Danckaevts. Leerlingen voor enkele vakken. Met den 2den graad G. Wessel. Met den 8den graad .- J. P. Den Hollander. Goes, den 16 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, II ART MAN. GOES, 18 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. In den loop der maanden September, October, November en Decembpr e. k. zal gelegenheid worden gegeven tot liet afleggen van de practisclie examens van arts en tandmeester; terwijl in September of October e. k. gelegenheid zal bestaan tot bet leve ren van voldoende bewijzen van genoegzame voor bereiding tot dè beoefening der natuurkundige weten schappen, om te kunnen worden toegelaten tot liet eerste natuurkundig examen. Mededeelingen op verschillend gebied. - In de Zaterdag alhier gehouden vergadering van de werkliedenvereeniging nEigen llulp" is besloten Donderdag eene vergadering voor de leden te houden teneinde te hespreken liet zich aanschaffen van levens middelen, terwijl er tevens besproken zal worden de quaestie van ondersteuning der oprichting van een Algem. Nederl. werkliedenpensioenfonds. Na vergelijkend examen is bij de M. t. E. v. S. o. a. benoemd tot goederenklerk eerste klasseJ G. Verselewcl De Wilt Hamer, 2e klerk te Middelburg. Dat de nommers van 600 tot 026 steeds in han den zijn, laten wij daarmee voorloopig vrede hebben. Dat men zoo vaak louter een mooi hoek vraagt, laat ons dat nog voor het oogenblik terzij stellen. Keulen en Aken zijn niet op éen dag gebouwd. Maar de bibliothecaris vraagt vriendelijk uwe mede werking om, met dankbare erkenning van hetgeen reeds gewonnen is te helpen voorwaarts gaan aan te moedigen en te bevorderen dat zij, die nu nog elders gaan of in liet geheel niet lezen, gebruik maken van deze nuttige instelling. De bibliotheek zal in waarde stijgen; het nut, dat zij verspreidt, grooter worden. En wat ons nog versch in het geheugen ligt: de wensch van onzen voorzitter dat »onze bibliotheek eene volksbibliotheek wordewaaruit het volk voed sel put voor verstand en hartzal dan meer en meer verwezenlijkt kunnen worden. Laat ons beginnen met dat beginhet zal den bibliothecaris moed geven om verdere voorstellen te doen, die hij noodig acht, en waartoe hij op dit oogenblik nog geen aanleiding vindt. Ons departement heeft nog zoovele andere zaken, die nuttig zijn en nut afwerpen, dat hij gaarne daaraan vooreerst de prioriteit gunt om een beroep te doen op de kas. Uw bibliothecaris is dns niet duur voor den penning meester er zijn genoeg-goede boeken op dit oogen blik, maar hij vraagt wel met aandrang van de leden wat hij heeft gezegd. De Bibliothecaris, JOH. L. Van der PAUWERT. (Wordt vervolgd.) Deze en meer dergelijke gezegden zijn aanhalingen nit het rapport van het vorigjaar Menigeen, die een boek afhaalt weet vaak zoo weinig wat hij of zij lezen wil. dat er slechts naar een mooi bock wordt gevraagd, en daarmee meer bedoeld wordt hoeken, waarin door platen veel te zien dieh minder te lezen valt. Prentenkijken is das vaak meer het streven dan nuttige lectuur te ontvangen.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1