komst door den president der sociëteit hartelijk ver welkomd. Aan een lange rij van toosten was natuur lijk geen gebrek. Slechts een paar vermelden wij er: een nl., waarin er op werd gewezen hoe generaal Van der Heijden niettegenstaande zijn ernstige wonden het commando behield, en hoe hij door het leggen van den eersten .steen van een Mahomedaanschen tempel het voorbeeld gaf van verdraagzaamheiden een andere, waarin werd herinnerd aan het woord van De Genestet»er is een tijd van komen, er is een tijd van gaan", dat door generaal Van der Heijden zoo juist in toepassing is gebracht. Eenige toosten werden herhaaldelijk en levendig toegejuicht. Intusschen had zich op den Dam een talrijke volks menigte verzameld, die door hare luide kreten duidelijk te kennen gaf, dat zij den generaal wenschte te zien. Deze begaf zich op het balcon en werd door eene onafzienbare menigte langdurig toegejuicht. Het was voor den dapperen krijgsman een schoon en treffend oogenblik en blijkbaar was hij ten diepste getroffen door de hem gebrachte ovatie. De Burgemeester van Amsterdam kon, tot zijn leedwezen, niet tegenwoordig zijn. Een Japansch blad bericht, dat behalve een twee tal Duitsche literatoren o. a. ook de heer doctor Bon- vin te Utrecht ter vervulling van een der verschillende vacante leerstoelen aan de academie te Yeddo in aan merking komt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Waarde. Woensdag werd door de stemgerechtigde leden der Hervormde gemeente alhier uitgemaakt, dat het beroepen van predikanten etc. zou opgedragen blijven aan den kerkeraad. 31 verklaarden zich voor den kerkeraad en 19 voor een kiescollege,'terwijl het stembureau 2 briefjes van onwaarde verklaarde. Het getal stemhebbenden bedraagt 90. Beroepen naar Weerseloo ds. H. C. H. Reijers, em. predikant te Hekendorp. Tot onderwijzer- aan de rijksnormaalles van den tweeden rang te 's-Gravendeel is o. a. benoemd de heer J. Varossieau, te Mijnsheerenland. Aan de Rijks-normaalschool te Oud-Beierland is benoemd tot directeur de heer II. Laban, hoofd eener openbare school aldaar. Uit het verslag van de algemeene vergadering der Vereeniging voor hooger onderwijs op gerefor meerden grondslag bleek, dat in 1879 ontvangen was 4838 aan schenkingen; in 1880 hadden de schen kingen bedragen f 71.974. De contribution hadden in dat jaar ƒ13.836 opgebracht. Aan honoraria van professoren was ƒ13.305 uitbetaald. Voor het hospitium, dat men wil oprichten, is 16.000 a ƒ17.000 bijeen; om tot de oprichting te kunnen overgaan is 60 a 70.000 noodig. Breedvoerig werd besproken wat zou moeten ge daan worden ter verkrijging van studiebeurzen. Men meende, dat desnoods door den rechter behoorde te worden uitgemaakt of ook aan de Vrije Universiteit niet een deel toekomt van de beurzen, die indertijd zijn gesticht voor de opleiding van theologische studenten. Ook werd de vraag besproken der oprichting van gymnasiadie aan de Vrije Universiteit studenten zouden kunnen toevoeren. Volgens het oordeel van dr. Kuyper zou de vereeniging minstens drie eigen gymnasiën moeten hebben, een in Friesland, een te Amsterdam en een in het oosten des lands. Elk daarvan zou een kwart ton eischen. Het aantal studenten is thans 8. Leeuwarden is aangewezen als.de plaats voor de volgende bijeenkomst. Ingezonden Stukken. Met schik las ik in deze dagen in uwe courant de artikels over gemeenteraadsverkiezing. Met velen in deze gemeente heb ik daarover dan ook al een druk gesprek gehad, en allen stemmen mij toe, dat er wel eens mannen in den raad mogen komen, die de zaken eens fiks ter hand .nemen, en die niet aan den leiband loopen, maar uit eigen oogen zien. Onder al die ge sprekken heb ik opgemerkt, dat men toch niet meer zoo op den ouden voet wil voortgaan, om Gods water over Gods akker te laten loopen, en alles zoo maar in 't geheim te laten bestieren en beslissenom daar ja en amen op te zeggen. Hierdoor krijg ik moed, dat er dezen keer eens ferm gestemd zal worden voor mannen, die, onafhankelijk, met kennis van alle ge meentebelangen, voor hun gevoelen vrij uit voor den dag durven komen, mannen dus van karakter, die als gemeentebestuurders hunne verplichting beseffen, en die instemmen met de leering van den ouden dichter: »De les (onthoud ze wel), die staatkunde aan ons leert, Is, dat ge niet voor u, maar voor het volk regeert, En dat men 't hoog gezag u niet heeft opgedragen, Of tot uw voordeel, of tot voordeel van uw' magen. Uw hoogste wet zij dan het welzijn van 't gemeen, Betracht dat, waar gij kunt, en zorg voor dat alléén!" Moorman, Gedichten, bl. 231.) wolfaartsdijk, Juli 1881. Verbetering. Nu zijn wij zeiven onwillens schuld geweest dat in ons vorig nommer het woord liberaal verkeerd is geplaatst en dat nog wel in ons hoofdartikel. Aan het slot der tweede kolom staat: »En dat is liberaal een treurig teeken". Dat woord heeft daar natuurlijk geen zin. Het had dan ook een regel hooger moeten staan, en ieder, die een weinig bekend is met de techniek, zal weten hoe licht zulk eene vergissing kan plaatshebben. De gelieele zin moest aldus luiden «En zoo de heer Van Lijnden in 's lands belang die zware taak meent op zich te moeten nemen en dat doet met zooveel ijver als men zegt, laat ons dan met erkentelijkheid zijn ijver waardeeren, al beklagen wij ons dat in ons land de financiëele toestand zoo lastig is, dat er bijna geen liberaal man te vinden is om dien te herstellen. En dat is een treurig teeken". Gemengde Berichten. hatiswf.ert. Tegen a. s. Zondag zijn wederom twee trains de plaisir georganiseerdeen per stoom boot Quakernaat van Rotterdam naar Antwerpen, de andere per stoomjacht Telegraaf II van Antwer pen naar Wemeldinge.' Beide stoombooten zullen ge lijktijdig alhier aankomen en wel tusschen 11% en 12 uren 's voorm. Te Borssele is een valsch tiencentstukje in beslag genomen, en te Heinkenszand heeft bij den landbouwer P. Van den Dries en bij jhr. mr. C. Van Citters het vreemde verschijnsel zich voorgedaan dat een bijenzwerm zich zette tegen den muur der woning. Waar die zwerm van daan kwam weet men niet. Door middel van een korf heeft men getracht ze bijeen te brengen. Dondei'dagvoormiddag is te Middelburg een 20- jarige loodgietersknecht van een hoogte van 7 meters op een met klinkers bestrate achterplaats gevallen, en nog met den schrik en eenige lichte kneuzingen vrijgekomen. -De werkzaamheden aan den. stoomtramweg van Vlissingen op Middelburg zijn zoo ver gevorderd dat gis teren in den vroegen ochtend een eerste proefrit over de geheele lijn werd gedaan. De locomotief is echter meermalen ontspoord. De rails moeten op enkele plaatsen worden verlegd, zoodat de dag der opening nog niet te bepalen is. Tot conducteur is de heer G. II. Den Haan aangesteld. Een knaapje, dat zich te Amsterdam te water had begeven, zonder te kunnen zwemmen, is verdronken. Tusschen Warmond en Leiden is Woensdag in een 3e klasse-wagen van een spoortrein een kind geboren. Bij het afbreken van een huis te Haarlem is de zolder ingestort, waarop vijf personen aan het werk waren, die allen werden gewond. Bij Gennep is een machinist van eene bagger machine in liet water gevallen en verdronken Ter gelegenheid van de kermis te St.-Odiliënberg bij Roermond weigerde Maandag 11. een herbergier middernacht te tappen en sloot zijne deur. Eenige jongelieden, daarover ontevreden, begonnen nu hevig op de deur te kloppen en vorderden drank. De her bergier ging nu naar buiten om hen tot rust aan te manen, doch werd aangegrepen en ontving twee mes steken in de borst en een in den linkerarm. De dader is gevankelijk naar Roermond overgebracht. Kort na elkaar zijn op twee plaatsen, te Hulst en te Rotterdam, personen, die bekend stonden als geoefende zwemmers, onder het zwemmen verdronken. Men hoorde een angstkreet en zag hen in de diepte verdwijnen. Algemeen zal men dit verschijnsel toeschrij ven aan «kramp", het schrikbeeld van eiken zwemmer, doch wij herinneren aan de uitkomsten van de jongste onderzoekingen. Het was meenen wij zegt het JV. v. d. D. prof. Pettenkofer uit Munchen, die tot de conclusie kwam, dat hetgeen als kramp aange duid was, eigenlijk verstikking moest heeten, veroor zaakt door het te water gaan met volle maag. Herhaal delijk wordt gewaarschuwd tegen het te water gaan, wanneer niet minstens drie a vier uren verloopen zijn sinds men een maal gebruikte. Het zou daarom overweging verdienen op de lijken van alle verongelukte zwemmers een nauwgezet onderzoek toe te passen, opdat door het constateeren van verstikking door oppersing van voedsel een noodelooze reden tot onge rustheid worde weggenomen. In Amsterdam zijn de heeren van «de Groote Clubzoo verlangend te weten wat de leden der le kamer zullen doen in zake het kanaal-ontwerp, dat zij elk uur zich zullen laten telegrafeeren wat er ge sproken zal worden. Te Valkenswaard zijn Dinsdag drie woningen verbrand, en te Heilouw eenzelfde getal. Den vorigen dag was dit te Noordbarge in Drente eveneens het geval. Het getal drie speelde dus bij die branden een hoofdrol. Bij het laatste geval zijn nog 4 schapen, 1 varken en eenige kippen omgekomen. Te Rhijnsburg wilde een knaapje, dat ongemerkt bij het stilstaan op den goederenwagen van den stoom tram was geklommen, onder het rijden daaraf sprin gen hij geraakte beklemd tusschen den wagen en een hek en brak een schouder, terwijl de teenen van zijn rechtervoet bijna geheel verbrijzeld werden. Volgens opgaven uit het laboratorium van het Conserva toire des arts et métiers zijn er in Parijs niet minder dan acht en zeventig manieren om bier te vervalschen. Minstens de helft daarvan zijn schadelijk voor de gezondheid, terwijl éen bepaald een gevaar lijke vergiftiging is. Goes. Snelpersdruk van F. Kleeuwens Zoon« y

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 2