BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT ZATERDAG 16 JULI 1881. No. 85. GOES, 15 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. De opbrengst der Rijksmiddelen over Juni 1881 bedroeg 7,558,092.38 tegen een raming van ƒ8,336,999.93 en een opbrengst van 7,642,357.96% in Juni van het vorig jaar. De zes eerste maanden van dit jaar brachten op 47,927,737.30% tegen 46,773,248.97 in gelijk tijdvak van 1880. De raming voor de eerste zes maanden bedroeg ƒ50,022,000. Z. M. heeft aan den onder-intend. 2e kl. bij de milit. admin, van het leger in Ned.-Indië A. E. Winckel vergunning verleend tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van ridder 2e kl. van de Hertogelijk Saksische Ernestinische Huisorde, hem door Z. H. den Hertog van Saksen Coburg en Gotha geschonken. Mededeelingen op verschillend gebied. Donderdagavond hield het Departement Goes der maatschappij tot Nut van 't Algemeen eene vergade ring. De heer D. De Koning had kennis gegeven zijn ontslag te nemen als bestuurslid der ambachtsschool, uithoofde zijner benoeming tot leeraar in het teekenen aan die inrichting. Er werd besloten hem dank te betuigen voor den ijver, door hem als zoodanig betoond. De rekening van het departement over het jaar 1880/1881, bedragende in ontvang 342,68% en in uitgaaf ƒ298,05, .alzoo met een voordeelig saldo van 44,63%, werd goedgekeurd. Evenzoo werd de be grooting voor 1881/1882 in ontvangen uitgaaf vast gesteld op 271,88%. Tot afgevaardigden ter al- gemeene vergadering,-9 Aug. te Amsterdam te houden, werden gekozen de heeren dr. A. W Van Campen en Z. D. Van der Bilt La Mottheterwijl jhr. M. J. De Marees Van Swinderen als eventueel plaatsver vanger werd aangewezen. Aan de afgevaardigden werd vooral opgedragen de voorstellen van het hoofdbestuur betreffende een op te richten Algemeen Nederlandschpensioenfonds voor werklieden te ondersteunen, en het voorstel van- het- zelfde bestuur betreffende een maandelijks uit te geven geïllustreerd Volksblad slechts dan te ondersteunen als zij de overtuiging hadden dat de daarvoor te be talen som van 6500 goed besteed werd. Het daarna uitgebracht verslag over 1880/1881 werd voorgelezen. In dit nommer maken wij reeds een begin met dat verslag in ons blad op te nemen onder aanbeveling aan onze lezers om daarvan vooral kennis te nemen. In de Donderdagavond gehouden driemaande- lijksche vergadering van de werklieden-vereeniging Eigen Hulp te Goes is besloten de vroeger aange kondigde openbare vergadering Zaterdag a. s. des avonds te half negen uur, in het gewone lokaal bo ven de beurs te doen plaats hebben. Wij vestigen hierop de aandacht van allen, die in hun eigen belang goed deden lid der vereeniging te worden. Tot bestuursleden, in plaats van de heeren P. J. Car don en A. J. Van Aken die hadden bedankt we gens drukke bezighedenwerden gekozen de heeren J. J. G. Van den Broeke en J. Van Goethem, die hunne benoeming aannamen. Tot leden der commissie van toezicht werden her kozen de heeren T. Hülebrand en P. J. Cardon, en werd gekozen de heer F. M. De Witt. Aan het daarna uitgebracht driemaandelijksch ver slag ontleenen wij, daar de overige daarin vermelde feiten aan onze lezers bekend zijn, dat op 30 Juni de vereeniging telde 17 gewone en 46 buitengewone leden. Er werd in dien tijd ontvangen aan contributiën23, boeten47 entreegelden4,75 28,22 In kas was op 31 Maart 163,69 totaal 191,91. Er was uitgegeven aan schrijfbehoeften1,80 drukwerk3, zieken29,95% 34,75% Er bleef dus in kas een voordeelig saldo adƒ157,15 Eveneens makendeƒ191,91. De opening der jacht op waterwild in Zeeland is door Gedep. Staten bepaald op den 25 Juli a. s. Te Middelburg hebben de kiezers voor den gemeen teraad Dinsdag dubbel werk. Behalve dat zij moeten voorzien in de periodieke aftreding, zijn er twee va catureseen voor wijlen den heer B. A. Fokker en een voor den heer mr. N. G. Lambrechtsen Van Ritthem. Woensdag 13 Juli scheen het als het ware afge sproken werk om toch tegelijk maar candidaten te stellen. 's-Morgens hielden eenige kiezers een huis houdelijke bijeenkomst; 's-avonds vergaderden er in het Schuttershof, ingevolge gedane oproeping, 73 kiezers, terwijl ook de R.-Katholieke kiesvereeniging Recht voor allen dienzelfden avond vergaderde. Allen waren eenstemmig, wat de gewone vacatures betreft. De aftredende heeren J. J. Van der Harst Azn.M. Volkrijk LiebertF. Nagtglas en J. H. Snijders werden weêr candidaat gesteld. Voor dr. S. He Windt, die eveneens moest aftreden, maar voor een verder lidmaatschap bedanktewerd gesteld van de 3 verschillende kanten de heeren F. G. Sprenger, J. F. Van Leeuwen en F. Ermerins. Voor de vacatures-Fokker en Lambrechtsen stelden de 3 genoemde vergaderingen de heeren F. Ermerins, mr. M. J. De Witt HamerJ. P. FokkerA. A. Mes Gz. en mr. E. P. Schorer. Het borstbeeld van Z. K. H. Prins Frederik, bestemd om in de vergaderzaal van het Groot Oosten in den Haag te worden geplaatst, is keurig vervaardigd door den jeugdigen beeldhouwer G. J. Den Hollander te Middelburg. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Juli jl. meer ingelegd dan terugbetaald ruim 47,500. In ons land is reeds ongeveer 10000 bijeenge bracht voor de vervolgde Israëlieten in Zuid-Rusland. De Staats-Commissie tot herziening van het Bur gerlijk Wetboek houdt sedert Maandag hare vergade ringen, onder voorzitterschap van mr. J. J. Van Meer- beke, in een der lokalen van het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Hage. -In de deze week te Haarlem gehouden verga dering van afgevaardigden der Maatsch. tot bev. van Nijverheid is o. a. besloten tot het instellen van een onderzoek naar den uitslag van de afschaffing der octrooien, naar de wensclielijkheid der oprichting van kookscholen in Nederland, en tot uitloving van een gou den medaille voor het beste plan tot bruikbaarmaking, langs mechanischen of anderen weg, van minstens vijl' soorten van afvalstoffen, met uitzondering van drek- stoffen, in eene stad van 50.000 inwoners. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, heeft de Nederlandsche bank, van af heden, de ge legenheid opengesteld, om ook hij hare agenten aan vraag te doen tot open bewaargeving. Op deze wijze wordt voor bewaargevers, die in het ressort van hee ren agenten wonen, de persoonlijke overkomst te Amsterdam overbodig gemaakt en worden de open bewaargevingen hij de Nederlandsche bank vergemak kelijkt. De coupons en dividendbewijzen van de in bewa ring gegeven effecten kunnen thans ook hij de cor respondenten aangevraagd en door hunne tusschen- komst uitgereikt worden. Prof. Buijs Ballot vraagt bijdragen om eene grootsche onderneming tot stand te brengenhet doen van wetenschappelijke, bijzonder meteorologische en magnetische waarnemingen op doelmatig rondom de Polen gekozen plaatsen. -De leening groot 250.000, zijnde de eerste serie van de leening van 1.000.000, ten behoeve van de afdeeling »Éigen Hulp" is volteekend en daardoor het bestaan van die instelling gewaarborgd. Voor comptabele ambtenaren, die niet uit eigen fondsen borgtocht kunnen stellen, is dit een ware uikomst. De belanghebbenden zullen zich nu met hun aanvragen tot het bestuur der afdeelingen kunnen wenden. Aan het station te Amsterdam werd Woensdag de generaal Van der Heijden ontvangen door den president van de Groote Club, vergezeld van een lid van het bestuur en den president der commissie, terwijl in de wachtkamer een tiental officieren van het Indische leger den generaal hunne opwachting maakten. Een tamelijk groote menigte had zich aan het station ver zameld, die den generaal herhaaldelijk en hartelijk toejuichte. De generaal was in groot tenue en zonder eenig gevolg. Men begaf zich onmiddellijk naar het Amstelhotel, waar een dejeuner gebruikt werd, en maakte daarna een rijtoer door de stad. Het feestmaal, dat geheel officieus was, werd door geenerlei autoriteiten bijgewoond, doch was een waar succes. In de sociëteit werd de generaal bij zijn aan-

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1