ADYERTBFTIBN. Verkooping in bel Notarishuis, Openbare Verkooping. ongeveer 50 aren Winlergersl, 40 Plalleboonen, 80 Aardappelen, ruim 2 hectaren Hooigras, ongeveer 1 heet. 40 aren Rogge, 1 Heel. 74 aren 70 cenl. Hooigras, 08 40 id. zijne ministers en verleende hij audiëntie aan het corps diplomatique. De oppositie was bij die gelegenheid, zeer verstandig, t'huis gebleven. De nieuwe afgevaar digden moeten niet eens kunnen schrijven, en Times en Standard verklaren dat de gansehe toedracht be spottelijk was. De toestand van den Amerikaanschen president Garfield blijft gunstig. liet lijk van Z. 11. Pius IX is, volgens het verlangen van den overledene, in den nacht van Dinsdag op Woensdag overgebracht van de St.-Pieterskerk naar de basiliek van San Lorenzo. Terwijl dit gebeurde werd door eenige personen een schandelijke demon stratie uitgelokt. Men zegt natuurlijk dat dit liberalen waren. Het zullen er dan ook naar geweest zijn! Die zoogenaamde liberalen nu waren zoo kinder achtig om Leve Italië te roepen. De overbrengers van het lijk riepen toen Leve de Paus en men begon met steenen te gooien. Zelfs bij een lijk kon men niet verdraagzaam wezen. Eenige personen werden gevangen genomen. De Loyalen in Transvaal vragen volgens een telegram niet meer, maar ook niet minder dan pd. st. 1,400,000 schadevergoeding. Als men vraagt moet men dit goed doen Van Sfax geen andere berichten dan dat de op standelingen tot het laatste toe zullen vechten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Bij de gelioadeu overgangsexamens aan de H. B. school voor jongens te Goes zijn bevorderd Van de voorbereidiugs- tot de eerste klasse. Met den eersten graad J. A. Kamondt. J. L. Goemans. W. Wolff. H. Van Iwaardeu. Met den tweeden graad: E. Van der Hoek. L. E. Wierts Van Coehoorn. I. J. P. C. Bartelse. W. C. M. Thewes. I. M. M. Stieger. J. Wessel. C. Oranje. Met den derden graad: J. Bannet. A. Fondraine. Voorwaardelijk: L. G. A. Van Asperen. Van de eerste tot de tweede klasse. Met den eersten graad: P. Van Paassen. A. F. Meijers. Met den tweeden graad M. A. Kamondt. L. M. Van Kogelenberg. J. W. Van Aken. L. Boshoff. S. E. Stokmans N. J. F. Pompe Van Meerdervoort. G. Adriaansen. J. A. Koert. Met den derden graad II. P. Van der Heil. I. J. G. Van den Bosch. V oorwaardelijk AGeill. J. Post. W. F. Van Campen. A. E. Janssen. J. C. De Witt Hamer. Van de tweede tot de derde klasse. Met den eersten graad F. Kolf Van Oosterwijk. J. Bredius. N. W. A. Ross. M. J. Van Weele. Met den tweeden graad: G. Hoogesteger. A. Ossewaarde. Voorwaardelijk J. Van der Werff. G. P. Janssen. I. G. J. Kakebeeke. Van de derde tot de vierde klasse. Met den eersten graad: P. W. Schipper. Met den tweeden graad P. Johannissen. C. De Vos. J. Koert. Voorwaardelijk C. J. Snijder. Van de vierde tot de vijfde klasse. Met den tweeden graad 1,. A. F. Hoffmann. Met den derden graad L. D. Van den Bussche. Voorwaardelijk C. J Warnsinck. A. Danckaerts. Met den tweeden graad De leerling voor enkele vakken G. Wessel. Met den derden graad De leerling voor enkele vakken J. P. Den Hollander. 's-Gravenpolder. Heden hield de Zuid-Bevel, on- derw.-vereeniging alhier haar 46ste algem. vergade ring, ditmaal voor het eerst onder presidium van den arrond. schoolopziener, den heer mr. C. De Witt Hamer. De vergadering werd vereerd met de tegenwoordigheid der heeren W. J. Van Gorkom, distr. schoolopziener, mr. J. H. De Laat de Kanter, oud-schoolopziener en honorair lid der vereenigmgmr. L. A. Bybau van Colijnsplaat, schoolopz. in het arrond. Tholen en J. Risseeuw, burgemeester van 's-Gravenpolder. De voorzitter heette de 56 opgekomenen hartelijk welkom en uitte den wensch, dat dezelfde aangename en vriendschappelijke geest, die steeds in de vergade ring heerschte, ook ditmaal niet ontbreken mocht. In het bijzonder riep hij dit welkom toe aan de heeren mr. J. H. De Laat de Kanter en Van Gorkomden eerste als eerelid der vereeniging, die zulk een reeks van jaren als voorzitter gefungeerd had, en wiens komst zooals door spr. terecht werd opgemerkt door de vergadering zeer op prijs gesteld werdden tweede in zijne qualiteit als districts-schoolopziener, opvolger van den helaaste vroeg ontslapen dr. H. Q. Janssen. Spr. sprak den wensch uit, dat de heer Van Gorkom, die reeds dadelijk deze gelegenheid aangreep om met de meeste onderwijzers van Zuid-Beveland kennis te maken, zich spoedig in dit gewest mocht tehuis gevoelen en het hem gegeven mocht zijn lan gen tijd zijne krachten aan de hem opgedragen hoogst belangrijke betrekking te wijden. Nog deed de voor zitter mededeeling van een schrijven van den heer- Van Visvliet, oud-inspecteur van het lager onderwijs in Zeeland, die zijn leedwezen betuigde niet ter ver gadering aanwezig te kunnen zijn, doch de verzeke ring gaf van zijn voortdurende vriendschappelijke ge voelens jegens de vereeniging. Daarna werden de werkzaamheden door gezang afgewisseld volgens het programma afgehandeld. Enkele daarvan vinden hier eene plaats. Het aftre dend lid der permanente commissie, de heer Breet- velt, werd bij acclamatie herkozen. Uit het verslag der verrichtingen van het Hoofdbestuur stippen we alleen aan de onzen lezers reeds bekende benoeming van de heeren Van Visvliet en De Laat de Kanter tot honoraire leden der vereeniging en de kennisge ving dezer heeren, dat zij die benoeming volgaarne aannamen. Voorts dat het hoofdbestuur den heer De Kanter, uit naam der vereeniging, dank heeft be tuigd voor zijn aan de leden geschonken keurig portret. De verslagen o. a. der gezelschappen en der boe kerij, welk laatste vrij gunstig luidde, kunnen we met stilzwijgen voorbijgaan. De heer A. De Priester, hoofd der school te Borssele, hield eene wel doordachte en goed uitgewerkte lezing, waarin hij door voorbeelden, aan de geschiedenis en het practische leven ontleend, de oorzaken trachtte op te sporen, waarom de nieuwe wet op het lager onderwijs ondanks het vele goede, dat zij onaf scheidelijk met zich voert toch niet die vruchten, vooral ten plattekmde, zal opleveren, die men er met grond van zou mogen verwachten. Spr. wees vooral op hef gemis aan eene wettelijke regeling ter op richting van bewaarscholenwaaraan op de dorpen zulk eene groote behoefte bestaat. Voorts op het schoolverzuimdoor allerlei oorzakenmaar vooral door veldarbeid, nog steeds een beletsel voor het geven van goed onderwijs ten plattelande (och was het alleen daaren hoe die hinderpaal niet is weg te nemen, nu de nieuwe wetal geeft zij een waarborg dat er aan voldoend onderwijzend personeel geen ge brek zal zijn, geen leerplicht voorschrijft. Eindelijk meende spreker dat, wanneer van het lager onderwijs meer en beter gebruik werd gemaakt, dan van zelf ook herhalings- en ambachtsscholen zich in een drukker bezoek zouden mogen verheugen. Alleen door een goed georganiseerd en genoten onder wijs zal de geheele maatschappij - zij het dan ook langzaam in volmaking kunnen toenemen. De lezing werd daarna als naar gewoonte druk besproken over het algemeen was men het met door spreker aangevoerde volkomen eens. Het schoolver zuim bestaat en de heer Van Gorkom merkte het zeer juist op zoolang geen wettelijke middelen bestaan, om de kinderen tot schoolgaan te noodza ken, blijft ons alleen over door zedelijke middelen alles te doen wat in ons vermogen is, om het kwaad te keeren. Dan zal eenmaal de wetgever den weg tot invoering van leerplicht meer effen gemaakt vin den, en we mogen ons niet laten ontmoedigen om daartoe door ijverige en nauwgezette plichtsbetrach ting onzen steun te verleenen. De heer mr. De Kanter meende dat, al zou leerplicht zeker meer goed dan kwaad kunnen doen, de invoering op dit oogenblik toch nog minder gewenscht was en zeker nog menige teleurstelling zou opleveren, terwijl de voorzitter als zijn gevoelen te kennen gaf dat, als de herhalings scholen werden ingericht zooals de wet dit bedoelt, deze zeker niet zouden nalaten vruchten te dragen. Nadat hij den spreker uit naam der vergadering dank had betuigd, verklaarde de heer J. Swart van 's-Gra- vcnpolder zich bereid het volgende jaar de spreek beurt op zich te nemen. De commissie ter beoordeeling van leesboeken bracht bij monde van den heer Moojen als naar gewoonte op uitmuntende wijze haar verslag uit. Nij was aan de orde het punt van bespreking Zal het onderwijs in de handwerken in of buiten dc gewone schooluren gegeven worden 9 Nadat, op voorstel van den voorzitter met eene kleine afwijking van het programma eerst was overgegaan tot herziening van het reglement, leidde de heer Kousemaker deze vraag in. Volgens de wet moet z. i. dit onderwijs tijdens de gewone schooluren worden gegeven toch meent spr. dat zoowel aan het geven van dat onderwijs buiten als tijdens de gewone schooluren bezwaren zijn verbonden; gebeurt het buiten de schooltijden, dan wordt uit den aard der zaak om ver schillende redenen door de helft der meisjes geen ge bruik van dat onderwijs gemaakt; wordt het daarentegen tijdens de gewone schooluren gegeven, dan kan het licht den geregelden gang van het onderwijs in de andere vak ken storen. Volgens spr. is de beste oplossing dezemen beginne met onderwijs in de handwerken uur voor het einde van den gewonen schooltijd en late het h. v. tot uur daarna durendan zullen alle meisjes er vanzelf aan deelnemen en zal de geregelde gang van het onder wijs het minst worden gestoord. Verschillende spre kers voerden hierover nog het woord; o. a. de heer Van Gorkom, die als zijn gevoelen te kennen gaf, hoe uit de wet niet duidelijk blijkt, dat dit vak tijdens de schooluren moet worden gegeven. Aan beide wijzen van uitvoering zijn voor- en nadee- len verbonden. Hij zal trachten te rade te gaan met opinies en toestanden en, zoolang de regeering niet duidelijk heeft gesproken, de zaak in dien geest trach ten te regelen, dat zij het meest in het belang van de gemeente strekt. De voorzitter gaf als zijne mee ning te kennen, dat dit vak dient behandeld te wor den als alle anderewaar het als zoodanig beschouwd en geleerd wordt zal het bezwaar zoo groot niet zijn. Nadat nog eenige discussiën waren gevoerd deed een der leden de vraag, of de meisjes kunnen genood zaakt worden het onderwijs in de handwerken bij te wonen? Mr. Hamer gaf echter als zijne meening te kennen, dat deze vraag buiten bespreking kon blijven, omdat zij ook nog bij de bevoegde macht een punt van overdenking uitmaakt. Ten slotte vereenigde de vergadering zich bij acclamatie met een voorstel van den voorzitter, om als haar algemeen gevoelen te ken nen te geven, dat eene besliste uitspraak op dit punt voorbarig en dus nog niet te doen is, waarna hij, onder dankbetuiging aan de heeren zangers, de ver gadering sloot, waarin ook nu weder een goede geest, evenals in het lokaal een hooge temperatuur, heerschte. Zie verder bijvoegsel Provinciale Staten van Zeeland. Avondvergadering van Donderdag 14 Juli 1881. Tegenwoordig de Commissaris des Konings, voor ter, 33 leden en de griffier. Afwezig de heerenVan Deinse, Sipkes en Ham- macher wegens ambtsbezighedenStevens uithoofde van familie-aangelegenheden, Dronkers wegens onge steldheid Pierssens, Hoogenboom en Cellot d'Escury. Na goedkeuring der notulen van de vorige bijeen komst worden voor kennisgeving aangenomen ver schillende mededeelingen van den voorzitter o. a. dat de heer mr. J. Moolenburgh zijne benoeming tot lid der Staten, bedoeld bij art. 89 der provinciale wet, heeft aangenomen. Vervolgens komt in behandeling de begrooting der enkel provinciale- en huishoudelijke inkomsten en uitga ven voor 1882. Deze wordt vastgesteld tot een bedrag van f 371,740,65% in ontvang en uitgaaf. De posten, die op den nieuwen provincialen waterstaat betrekking hebben, zijn allen voor memorie uitgetrokken. Evenzeer is zonder bedenking goedgekeurd het voor stel van Ged. St. tot heffing van 32 opcenten op de grond- en 24 opcenten op de personeele belasting, tot een bedrag van ruim 290,000. Zitting van heden (Vrijdag) 15 Juli. Evenals gisteravond waren in die zitting, behalve de Commissaris des Konings en de griffier, 33 leden tegenwoordig. Na de resumtie der notulen was in de eerste plaats aan de orde het voorstel van Ged. Staten tot vast stelling van een reglement op de inrichting van den provincialen waterstaat, met de daarin nader door hen voorgestelde wijzigingen. De hoofdbepalingen zijn de volgende De prov. waterstaatsdienst wordt opgedragen aan een hoofdingenieur, chef van het korps, drie inge nieurs en hoogstens vier opzichters der le en drie der 2e klasse. Dit art. werd goedgekeurd met 28 tegen 5 stemmen. De standplaats van den hoofdingenieur zal zijn te Middelburg; van de drie ingenieurs zal éen Goes, éen Zierikzee en den Ter Neuzen tot standplaats hebben. De standplaatsen der opzichtei's worden door Ged. Staten aangewezen. De benoeming van den hoofdingenieur geschiedt door de Staten uit eene voordracht (ingevolge een met 19 tegen 14 stemmen aangenomen amendement van den heer Van Teijiingen) van zoo mogelijk drie personen, door Ged. St. in te dienen. Met betrekking tot de jaarwedden was door Ged. St. voorgesteld voor den hoofdingenieur f 5000 voor de ingenieurs f2400, vatbaar voor verhooging tot f3000; voor de opzichters le klasse f 1200 tot f1500, voor die der 2e klasse f1000 tot f1200. Laatstge noemde werden, op voorstel van den heer Hombach, bepaald: le klasse op f1400 tot f1600, en 2e kl. op f1200 tot f1400. Het geheele reglement werd ten slotte aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Snijders, De Smidt, Brevet en Risseeuw. In de tweede plaats werd behandeld de door Ged. St. voorgestelde regeling der pensioenen voor de ambtenaren van den prov. waterstaat. Deze regeling werd met algemeene stemmen goedgekeurd. Hetzelfde was het geval met de voorgestelde in structie voor den hoofdingenieur van den prov. water staat. De vergadering is daarna gesloten. 306e Staatsloterij. 5e kl. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van Donderdag 14 Juli. 11e Lijst. No. 20812 f2000. Nos. 9581, 15738, 18040 en 19192 elk f1000. Nos. 1075, 6500, 11275, 14037, 14683, 15457, 15711 en 18829 elk f400. Nos. 1381, 1941, 4108, 6268, 11087, 13896,14727 en 19117 elk f200. Nos. 771, 2226, 2694, 2838,3056,4087,4863,9232, 11532, 15139, 15447, 16070 en 19312 elk f100. Trekking van Vrijdag 15 Juli. 12e Lijst. Nos. 6839, 10847 en 18903, elk f1000. Nos. 12983 en 20280 elk f400. Nos. 4516, 5889, 7465, 7799, 10733 en 11124 elk f200. Nos. 2411, 2899, 4846, 6302, 7983, 8030, 15060, 15562 en 20544 eik f100. Laatste en telegraphische berichten. Hansweert. Een ontzettende gebeurtenis had he den (Vrijdag) middag plaats aan de spoorbrug te Vlake. De wachter dier brug, Fietclereen braaf en oppassend man, zag een zijner kinderen in 't kanaal vallen. Zonder zich te bedenken sprong hij te water om het te redden, doch moest die poging met den dood bekoopen, daar hij onmiddellijk zonk om niet weder boven te komen. Het kind werd ge red. Eene treurende weduwe met 8 kinderen en zwanger van haar 9e blijft in kommervolle om standigheden staren op het zoo droevig verlies van haren echtgenoot en verzorger. Het lijk is reeds opgevischt. De doodschouw zal wel de oorzaak van dezen plotselingen dood, die ieders deelneming wekt, aan 't licht brengen. 's-GRAVENHAGE, 15 Juli. EERSTE KAMER. In de heden gehouden zitting zijn aangenomen elf ontwerpen, waaronder tot afstand of verkoop van grond aan Grave, Maastricht, Katwijk, Breda, 's-Bosch en Groningen en tot toekenning van subsidie aan het waterschap der Linge-uitwatering. De heer Schot heeft zijn ontslag ingediend met het einde van het zittingjaar. Het verslag over het kanaal Amsterdam— Merwede is nog niet uitgebracht. Het zal eerst Maandag a. s. geresumeerd kunnen worden en uitvoerig zijn. Teneinde de regeering een behoorlijken tijd voor beantwoording te laten, is een voorstel van den heer Borsius aangenomen om de volgende vergadering te bepalen op Maandag 25 Juli, zijnde dan allereerst aan de orde de subsidie voor hoogheemraden en vervolgens de waterwegen. NEW-YORK, 15 Juli. 200 menschen kwamen door de hitte om. KAAPSTAD, 15 Juli. De deputatie der «Loyale" Transvalers eischt het toekomstig bestuur over Trans vaal aan eene volksstemming te onderwerpen. Burgerlijke Stand Goes van 13 tot 15 Juli 1881. Getrouwd den 14, Willem Temperman, 27 j., jm., met Anna Maria Ramondt, 20 j., jd. Geboren den 13, Krina, d. v. Marinus Zandee en Adriana Geense den 14, Johanna, d. v. Nieolaas De Jonge en Maria Verheule. Marktberichten. MIDDELBURG, 14 Juli 1881. Uit Walcheren alleen was er heden een kleine aanvoer, meerendeels Tarwe, die enkel voor verbruik langzaam werd gekocht. In de prijsnoteeriugen is geen verandering. Met het snijden van het Wintergerstgewas is men begonnen. Boter f 1,15 a f 1,25. Eieren per 100 stuks f 3,20. Getrouwd C. C. VAN COUWENBERG, Hoofdambtenaar bij de Algemeene Rekenkamer met J. C. HERDINK. Kloetinge, 14 Juli 1881. Getrouwd WILLEM TEMPERMAN Wz. met ANNA MARIA RAMONDT, dieook namens wederzijdsche familiën hunnen dank betuigen voor de vele bewij zen van deelneming. Goes, 14 Juli 1881. Tot onze droefheid overleed Zater dagnamiddag om kwart over twee uren onze geliefde zoon en broeder PIETER, in den jeugdigen leeftijd van 32 jaren, 6 maanden, 9 dagen. P. Van der BILT Pzoon. P. Van der BILT Kloosterman. Adriana Van der BILT. Wolfaartsdijk, 9 Juli 1881. V Heden overleed te Leiden, in den ouderdom van 69 jaren, onze geliefde be- huwdmoeder en moeder wed. G. A. DRECHS- LER, geb. J. T. Van der Salm. Amsterdam, den 10 Juli 1881. J. J. WERNER. J. E. WERNERDrechsler. Eenige kennisgeving. Het werkpersoneel van de Oester- visscherij «Triton", te Yerselcebetuigt zijn dank aan zijn Directeur, den heer ör. C. A. VAN RENTERGHEM, te Goes, voor de traktatie op bier, brood enz., ter gelegenheid van ZEd. verjaardag op 14 Juli 1881. Yerseke, 14 Juli 1881. HET WERKPERSONEEL. ABDIJ MIDDELBURG. De Notaris P. P. SLEGT zal op Dinsdag 19 Juli, des voormiddags te 10 uren, verkoopen f bestaande uit: 2 mooie Eikenbouten if BOOGKABINETTEN, 1 Mahoniehouten CVLINDËR-BUREAU, ruim 100 stuks Gouden en Zilveren HORLOGES, waaronder velen geschikt voor den boeren stand, eene groote hoeveelheid HORLOGE- MAKERS-FOURN1TURES, ongeveer 200 dozijn echte (500 yards) Brook's klossen GAREN, een partij beschadigde geweefde ROKKEN en wat verder zal worden ge presenteerd. Deze goederen zijn te bezich tigen op Zaterdag en Maandag vóór den verkoop, van des voormiddags 10 tot 4 uren. I. E. DE GROOT, belast zich met com- missiën. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd te 's-Gravenpolder, zal op Maandag 18 Juli 1881, des namiddags te 5 urenin het gemeen tehuis te Wemeldingein het openbaar verkoopen Voor L. ELSMAN, te Wemldinyc, aan den Wemeldingsehen Zandweg. Voor G. VERBURG, te Wemeldinge onder Yersekeaan den Oostweg hij den grintweg. Voor wed. L. DE JONGE, te Kapelle, aan den Lurpse-weg, in perceelen. Voor J. OUDEMAN, te Wemeldinge, aan den Dankerschenweg onder Schore. Informatiën te bekomen ten kantore van genoemden Notaris te 's-Gravenpolder.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2