burgemeester vpor Biervliet benoemde, die zich met terwoon in eene naburige gemeente vestigen ging. We hebben dus eene gewichtige verkiezing ophanden. Vier stembriefjes moeten ingevuld worden, als: a. voor drie leden (de heeren P. Le Grand, C. B. Thomaes en C. J. Cornelis), aftredende in 1881 (wit stembriefje) b. voor twee leden (de heeren P. Lijbaart en W. Ver- planke Mz.), aftredende in 1883 (groen stembriefje) c. voor twee leden (de heeren A. De Groote en J. W. Van de Linde), aftredende in 1885 (rood stembriefje), en d. voor de drie leden hierboven sub a. vermeld, altredende in 1887, (blauw stembriefje). Ongeveer een 50 leden der kiesvereeniging, allen kiezers, waren bijeengekomen en unaniem werden genoemde zeven personen tot candidaten geproclameerd.Toch woonden ze, sedert Februari, geen enkele raadsvergadering bij, met deze uitzondering, dat van de drie belegde verga deringen toch de oudste wethouder in de derde op het appèl was. Alle zaken gaan echter hun geregelden gang. Zoo heeft de heer llannink, van Goes, in Juni Biervliet bezocht en de schoolgebouwen bezichtigd. Hij is thans belast met het opmaken van bestek, teekeningen enz., dewijl bij ons bestuur het voornemen bestaat om twee nieuwe scholen te bouwen en eene te restaureeren. De burgemeestersquaestie, demonstratie tegenover de regeering, heeft veel kans van voortduring, en wat die quaestie belangwekkender maakt is de omstandig heid, dat onze burgemeester veel sympathie wekt bij de ingezetenen, daar men in hem een edel mensch, een degelijk overheidspersoon ziet. Geen wonder der halve, dat administratieve personen en tal van ge meenten met belangstelling het oog op Biervliet ge vestigd houden. Staten-Generaal- EERSTE KAMER. De Kamer heeft Maandagavond hare werkzaam heden hervat. De heeren Insinger en Regout hebben zitting genomen. De laatste, door de Tweede Kamer aangenomen ontwerpen, waaronder die betrekkelijk de Amsterdam- sche en Rotterdamsche waterwegen, zijn naar de afdee- lingen verzonden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Door den heer Snoep, onderwijzer in de cellu laire gevangenis te Goes, is tegen 1 October a. s. eervol ontslag uit die betrekking gevraagd. ZN.) Onder geleide van de heeren DiehlVan der Poll en Van der Voort maakten Dinsdag eenige leer lingen van de 3e en 4e klasse der H. B. School voor jongens, te Goes, een aangenaam uitstapje naar Wouw om te botaniseeren. Het jaarlijksche schoolfeest vanwege het co mité tot wering van schoolverzuim te Goes is voor- loopig bepaald op Donderdag 2d Juli. Het zal plaats hebben op een weide, gelegen dicht nabij die waarop de landbouwtentoonstelling is gehouden, en in denzelfden geest als het vorige jaar. Dr. J. S. G. Gleuns leeraar aan de H. B. S. te Goes, komt als no. 1 voor op de voordracht voor leeraar in de wiskunde aan het progymnasium te Gouda. Landbouw en Veeteelt. Uit Rilland-Bath meldt men in de N. R. Ct. De vooruitzichten voor den landman met den te veld staanden oogst zijn hier, behoudens enkele uitzonderin gen, gunstig te noemen. De oogst voor den arbeider (de aardappel) belooft ook veel; van ziekte is nog geen teeken te bemerken. Het karwijzaad is gesneden, met het koolzaad is men begonnen. Beide vruchten beloven een goede opbrengst. En uit St.-Annaland schrijft menTarwe, rogge en wintergerst zijn door den milden regen en de gevolgde warmte veel veranderd. Bestond er eenige weken geleden uitzicht op een schraal gewas, thans is die KOERS DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 12 Juli 1881. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten ge plaatste cijfer duidt het aantal onbetaald ge bleven coupons aan, bij die stukken behoorende. SïAATOMSBMIKffiEH. EUROPA. Hongarije, Obl. Leening 1867 dito, Goudleening Italië, Cert. Adm. Lamaison Nederland, Cert. N. W. S. dito, dito dito dito, dito dito Oostenrijk, Obl. in papier Mei-Nov. dito, dito zilver Jan.-Juli dito, dito goud Portugal, Obl. Btl. 53/78 dito, dito 1876 Rusland, Obl. Hope Co. 1798/1815 Cert. Inschrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 Obl. 1864 f 1000 dito 1864 £100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito di!o 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons, dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 Spanje, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 Spanje, Leening Binnenland Pes. """/two dito Obl. Binnenland 1876 Turkije, dito Alg. Schuld 1865 (10) dito dito 1863/1865 (9) dito dito 1869 (11) AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 dito Spoorwegleening 1876 PCt. 5 5 5 2% 3 4 5 5 4 3 6 5 5 5 5 5 5 5 5 5 4% 4% 4% 4 4 3 1 2 1 2 5 6 6 PCt. 96 84% 87 67146 80% 103 66% 67% 81% 533/, 103% 98i% 58% 82 95i% 92% 89% 90% 93% 57% 90% 85% 80i% 711% 77% 69 26% 44% 24 41% 12i% 11 15 77i% 98% vrees geweken en heeft men hoop dat de opbrengst bevredigend zal zijn. Erwten en paardenboonen staan best. Ze zijn in vollen bloei. Blijven ze van luizen verschoond, dan wordt aan ëen goed beschot niet getwijfeld. Haver en vlas laten niets te wenschen over. Suikerbieten zijn er minder dan de beide voor gaande jaren verbouwd. Ze putten den grond te veel uit en dat beginnen de verbouwers gewaar te worden. De cultuur kon als geëindigd beschouwd worden, ware het niet, dat velen gedwongen zijn ze, ter wille van het voorschot, te telen. Ze groeien welig en laten zich goed aanzien. De vroege aardappelen zijn klein van stuk, de smaak is goed. Naar luid van sommigen, vertoont zich de ziekte bij enkele dezer soorten in het loof. De late soorten beloven veel. Witte en bruine boonen zijn, hetgeen zij door nachtvorsten hebben geleden, dank het schoone weder, goed te boven gekomen, zoodat de vooruitzichten gunstig zijn. Ajuin is behoudens enkele uitzonderingen slecht: wormpjes knagen de wortels af; velden zijn er door verwoest of totaal te niet gegaan. Op de lage hooilanden' is de opbrengst vrij voldoende de hooge leveren beneden het middelmatige op. De hooibouw is in vollen gang en verschaft handen vol werk. Koolzaad is er weinig, en op hetgeen er is valt niet te roemen. Blijkens eene ofïiciëele opgaaf bedroegen in 1880 de afkoopprijzen der tienden in Nederland ƒ123,193, 9 waarvan: staatsdomeinen ƒ29,864,59 kroondomeinen ƒ11,934,10 en tienden van particulieren 81,394,50. De gezamelijke invoer van vee uit ons land naar Engeland bedroeg volgens de opgaven van het «Vete rinary Department of the Privy Council", over 1880 1,379,838 stuks tegenover 1,241,847 stuks in 1879. Buitenlandsch Overzicht. Gisteren heeft, zoo als wij Maandag zeiden dat het plan was, de Belgische regeering zich verdedigd tegenover den heer Janson c. s. in zake de wijziging van de kieswet. De heer Frère Orban sprak namens haarvolgens een telegramenergiek en verzoenend. In het kort zeide hij, dat de politieke eerlijkheid het kabinet verbiedt zich te onderwerpen aan het ver langen van den leider der uiterste linkerzijdezijne ambtgenooten zullenhoewel er onder hen zijn die voorstanders zijn eener uitbreiding van het kiesrecht, noch medeplichtigen, noch agenten zijn der politiek, welke op 't oogenblik wordt in practijk gebracht. Niettemin weigert het Kabinet geenszins de quaestie te onderzoeken, maar zonder zich eenigszins te binden voor de toekomst, en daarom stelt het voor de amen dementen aan de centrale sectie te renvooieeren. De kamer zal nu morgen uitspraak doen. De Fransche kamer nam de begrooting van ont vangsten aan, de senaat het ontwerp betreffende het verplicht onderwijs. Turkije belooft de zaken in Algiers en Tunis goed te regelen en alle pogingen om onrust te verwekken tegentegaan. Het is te hopen, daar Frankrijk het haar anders wel eens lastig zou maken.Deze belofte behoort zeker tot de ophelderingen, die door Turkije zouden gegeven zijn, en waarmee Frankrijk genoegen neemt. De toestand van president Garfield blijft gunstig, al is het gevaar nog niet geheel geweken. Volgens bericht der centrale commissie te Chios is het onwaar, dat de gouverneur gelden, voor de nood lijdenden bestemd, zou hebben verduisterd. Gemengde Berichten. Schilderijen-verloting te Goes. Daarvoor is nog aangekocht J. H. Wijsmuller«Voorjaar." Een man en eene vrouw hebben Dinsdagavond hard geloopen rond de Groote markt te Goes. De man deed dit zonder ophouden 90maal, de vrouw minder. Wij hebben de keeren echter niet geteldons was het PCt. 112% 101 101 PCt. NOORD-AMERIKA. Ver. Staten, Obl. 1876 4% ZUID-AMERIKA. Brazilië, Obl. 1865 100 5 dito dito 1875 100 5 Columbia, dito (7) 4% Peru, dito leen. 1870 (12) 6 IMDTOTK. KM KIM. OKDEKK. N.-Afrik. Handelsv. aand. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelsv. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 4% Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 dito gegarand. dito 4% Rusland, Pandb. Hyp. Bank 5 SKO®aWK«a»I«KKM. Nederl., Holl. IJzer. sp. Obl. 1871 5 Maats. Expl. Staatsspw. dito 1873/81 5 Ned. Centraal spw. gest. dito Hongarije, Theisspw. dito 5 Italië, Zuid Ital. spw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-Weenen aand. Rusland, groote spw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4% dito dito dito 4 86 Baltische spoorwegaandeelen 3 56 Charkow Azow. Oblig. 5 891% Jelez Griasi dito 5 87% Jelez Orel dito ƒ1000 5 92% dito dito 100 5 90 Morschansk-Sysran Aand. 5 72% Mosk.-Jaroslaw Oblig. 5 100% Orel Vitebsk dito 5 901% Poti-Tiflis dito ƒ1000 5 903% dito dito 100 5 88 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. 5 61 AMERIKA. Centr. Pac. Obl. 6 115 dito Californië-Oregon Obl. 6 107% Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred 142 dito Mad. Extension Obl. 7 123% 23 222 104 12% 103 55 100% 103 80 110% 108% 75 88% '53% 523/, 793% 133 schouwspel niet verheffend of aangenaam genoeg, om er lang naar te zienvolgens tijdberekening ver klaren vertrouwbare getuigen, dat de man volkomen aan zijne verplichting heeft voldaan. Wat ons betreft eenige keeren minder zouden wij hem wel geschonken hebben. De beide menschen noemen zich de beroemde Oostenrijksche hardloopers. De markt was vol toe schouwers. Bij de hitte, die er Dinsdag heprschte, beklaagden wij dubbel lien, die op zulk een wijze hun brood moeten verdienen. Praktisch nuttig zouden zij wellicht kunnen wezen bij de telegraphie door het verrichten van bodedienst naar de buitengemeenten. Hansweert. Als een voorbeeld van spoed en vlugge bediening bij onze spoorwegen mag zeker het feit wel worden aangehaald dat een pakje, Vrijdag den 8 Juli verzonden van het station Oeffeit, reeds Maan dag aan zijn adres alhier is bezorgd. Zou men zoo doende niet wenschen terug te keeren tot den trek- schuitentijd Middelburg, 't Was Dinsdagavond voor een groot deel onzer stadgenooten een in waarheid genotvolle avond. Is het op zich-zelf reeds een genoegen na een heeten dag te mogen verwijlen in den heerlijken tuin van het schuttershof «de Edele handboog" tot het aanhooren van een concert, uitgevoerd door het muziek korps der stedelijke schutterij, onder leiding van den luitenant-directeur A. De Jong, dubbel aangenaam was dit gisteren, omdat er een bijzondere aanleiding toe bestond, 't Was een feestavond ter gelegenheid van de uitreiking der bekroningen voor den wedstrijd van den handwerksman, bij de onlangs gehouden ten toonstelling van kunst en nijverheid, aangeboden aan bekroonden en inzenders en de leden van verschillende corporatiën. Bovendien waren ook niet-genoodigden in de gelegenheid tegen billijken toegangsprijs een en ander bij te wonen. Op het bepaalde uur, half 8, waren inzenders en bekroonden met hunne familie in de groote zaal ver- eenigd, waar hun door den voorzitter mr. G. N. De Stoppelaar een hartelijk welkom werd toegeroepen, met gelukwensch over den goeden uitslag van tentoon stelling en wedstrijd beide. Na het doel en de betee- kenis ervan uiteengezet te hebben, bracht spreker in herinnering de volgende behartigenswaardige woorden van een onzer groote industriëelen, die voor en met zijne handwerkslieden leefde »De werkman moet meer zijn dan eene machine, die, door eene groote kracht gedreven, alleen datgene uitvoert wat de mensch wil en in de richting werkt waarheen de meester haar stuurt. Alleen de werkman die denkend handelt, die zich het waarom der dingen afvraagt, die zich rekenschap kan geven waarom hij zóo en niet anders zijne taak vervult, altijd in den geest van patroon of baas, die hem het werk ter uitvoering heeft gegeven, alleen hij kan goed werk leveren." Daar de burgemeester mr. C. J. Pické wegens ambtsbezigheden in den Haag vertoeft, had de uit reiking der medailles en spaarbankboekjes met bege leidend getuigschrift plaats door den heer P. D. Koning als voorzitter der jury, onder gepaste toespraak, waar mede alle aanwezigen blijkbaar instemden en die door fanfares van het orkest bezegeld werd. Ten slotte bood de heer De. Stoppelaar den be kroonden nogmaals aller gelukwensch aan, met den wensch dat zoowel zij als de niet-bekroonden zich aangespoord mogen gevoelen, om op den ingeslagen weg voort te gaan, en zich hoe langer zoo meer in hun vak te bekwamen. Overigens bracht hij dank aan allen, die aan het tot stand komen en het welslagen van tentoonstelling en wedstrijd hebben medegewerkt. Allen begaven zich vervolgens naar den tuin, waar de muziek hen wachtte. Voordat het laatste nommer van het programma werd gespeeld, nam de heer L. Vogel het woord, om namens de bekroonden dank te betuigen aan de commissie, aan de jury en aan het bestuur der Vereeniging «Uit het volk voor het volk". Die dankbetuiging vond ongetwijfeld weerklank in aller hart, en bij het huiswaarts keeren zullen zeker verre- PCt 7 7 7 7 Chicago Menomonee Obl. dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Chicago South-Westh. dito Illinois Cert. van Aand. Illinois Redempt. Obl. 6 Louisv. en Nashville (le hyp.) Obl. 6 dito dito (2e dito 3 Milwaukee (in goud) dito 7 Missouri-Pac. South dito 6 St. Paul Minn, en Manitoba dito 7 dito dito (2e hyp,) dito 6 Southern Pacific dito 6 Un. Pac. Hoofdlijn dito 6 Un. Pac. Coll. Trast Bonds dito 6 irKAMWKSMAATSOTAKmEM. Amst. Omnib.-Maatsch. Obl. 6 Arnh. Tramwegm. Aand. Gooische dito dito Nederl. dito dito Rotterd. dito dito KKKMIK-JUKKMIMGEM. Nederland, stad Amsterdam a 1000 3 dito a 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito Brussel 1879 Hongarije, Theiss Regu). loten Oostenrijk, Staatsleening 1860 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 Spanje, St. Madrid '68 (gest.) Turkije, spoorwegleen. (11) PCt. 122% 119% 120% 123% 139% 109 110% 58% 120% 105% 1123% 107 105% 115 109% 114 108 152 102% 106% 107 111 102% 96% 97% 95% r j? m s. Oost. papier zilver Diversen in Franschen Belgischen ƒ21,57' -21,57' -11,67» - 47,40 - 47,40 Pruisischen Russen in Z. R. Spaansclie Buit. Binn. Amerika in doll. 114% 1113/8 150% 601% "12% ƒ58,50 - 1,22* - 47,40 - 2,35' - 2,45' weg de meesten Voldaan zijn geweest over den goeden uitslag van een welgemeend pogen. Te Middelburg is Maandag een schildersknecht, die op de bovenste sport van een hooge ladder bezig was een gevel te schilderendoor het breken van de ladder achterover gevallen, waardoor hij zware wonden aan het hoofd en gebroken beenen bekwam. -Volgens het It. Nbl. heeft de Export-Maatschappij voor Zeeland in 1880, uitsluitend in commissie, 85000 kg. uien naar Engeland verzonden. De prijzen waren zeer verschillendhoogstens maakte men bijna 5 voor den HL. vrij. Van Flakkee werden eveneens onnoemelijke hoeveelheden aan de markt gebracht, voornamelijk te Rotterdam. Eenige Flakkeeërs maak ten 5 a ƒ6; men spreekt zelfs van 8 per HL. Het zaad, voor al die uien benoodigd, levert vooral Flakkee in uitmuntende hoedanigheid. Door den heer A. Daverveldtte Wouwis vergunning gevraagd aan den gemeenteraad van Bergen- op-Zoom tot het leggen van ijzeren sporen op straten der gemeente en het berijden dier straten door een te ondernemen stoomtram, van Bergen-op-Zoom naar het Tholensche Veer. De timmermansbaas IJ., van de mailboot Prin ses Marie, een uitstekend zwemmer, ging Zondag in de Buitenhaven te Vlissingen zwemmen. Eensklaps gaf hij, vermoedelijk door kramp overvallen, een luiden schreeuw en zonk in de diepte weg; kort daarna werd zijn lijk opgevischt. Eene moeder te Middelharnis had haar kind, 5 weken oud, doodgelegen, omdat het volgens hare be kentenis niet ophield te schreien en niet tot bedaren was te brengen. Ook had zij reeds meermalen ge zegd, dat zij door dat kind niets kon verdienen en haar man haar daarover lastig viel. Overigens was zij gedurende het onderzoek en daarna zeer kalm en in 't geheel niet aangedaan. Zij is gevankelijk naar Rotterdam overgebracht, terwijl het lijkje een onder zoek zal ondergaan. Vrijdag viel aan den Overtoomgem. Sloten een jongeling van een hooiwagen waarbij zijn hals door de punt van een hooivork doorboord werd. Hij was spoedig dood. Te Cincinnati zijn vier groote meubelfabrieken geheel afgebrand. Waarschijnlijk kwamen daarbij 25 menschen om het leveneen doode werd reeds ge vonden en er worden nog 24 anderen vermist, die naar men vreest allen den dood vonden in de vlammen. Zestien andere personen zijn meer of minder zwaar gekwetst. De schade wordt op 680,000 dollars geschat. De Fiji Times deelt mede, dat op een der Fiji- eilanden, Tapitawa, een groot bloedbad is aangericht door zekeren Kabu, die afkomstig was van de Sand wicheilanden op Tapitawa eene afdeeling van het Londensch Zendelinggenootschap had gevestigd en al de bewoners tot het christendom bekeerd had. Hij overreedde henal hunne wapens aan hem over te geven, en een tijdlang ging alles goed. Allengs echter werd het volk in het zuiden van het eiland ontevreden over de telkens hoogere eischen van Kabu, en zij keer den weder tot hunne oorspronkelijke godsdienst terug. Toen predikte Kabu den kruistocht tegen hen en trok op aan het hoofd zijner gewapende mannen, met den oorlogskreet: «Doodt, doodt!" Meer dan duizend mannen, vrouwen en kinderen werden vermoord. Na de slachting werden de gewonden opeengehoopt, het dak van een huis werd over hen gelegd en Kabu stak er met eigen hand den brand in. Hij is thans gevan gengenomen en naar Honolulu gebracht. In Columbia is dezer dagen de eerste vrouwe lijke notaris benoemd. De jonge dame moet zeer be kwaam zijn. William Delisle Hay, een Engelschman, heeft een werk te Londen uitgegeven, getiteld: «Na drie honderd jaren;" het bevat eene reeks wonderlijk schijnende en toch interessante beschouwingen. Hay toont aan, of tracht aan te toonen, dat bij een nor male ontwikkeling de aarde, die heden ongeveer 1438 millioen menschen draagt, over drie honderd jaren eene bevolking van 92,082 millioen bezit. Berlijn zou dan in plaats van I millioen ongeveer 64 millioen zielen tellen. Hay houdt, in tegenstelling met Mal- thus, die aanneemt dat de bevolking der aarde elke 25 jaar verdubbelt, bijzonder rekening met de rassen, en neemt aan dat Arabieren, Hindoes en de geheele Latijnsche volksstam zeer langzaam of volstrekt niet vermeerderen. En toch 92,082 millioen menschen Men wil zelfs, dat de wasdom nog veel grooter zal zijn en dat de aarde na drie honderd jaren ongeveer 1,462,000 millioen menschen moet dragen. In dit geval zou de menschheid, die door liefde en honger groot werd, ook door deze factoren te gronde gaan. Hay ziet in de toekomst en speculeert, hoe deze on gehoorde menschenmassa's huisvesting en voedsel zul len vinden. Hij ziet de menschen den schoot der aarde doorwoelen en ten laatste naar de zee trekken. De menschen zullen het vastland verlaten en zich op de oppervlakte der zee vestigen. Het verblijf op het water is gezond en de geheele aarde met hare 60 millioen kwadraatmijlen wordt dienstbaar gemaakt. De poolstreken zijn door electrische zonnen, die de menschengeest geschapen heeft, lang van het eeuwige ijs hevrijd en droog gelegdin Groenland zullen pal men en bananen groeien, kortom eene heerlijker, schitterender wereld zal ontstaan zijn. Mïd/icft-pacha wil geen genade van de doodstraf hebben, indien zijne straf veranderd wordt in verban ning naar een verwijderd oord in Aziatisch Turkije. Liever wil hij voor de oogen van de geheele wereld te Konstantinopel sterven als een bewijs van de schan delijke onrechtvaardigheid der vonnissen, dan in een ver verwijderd oord, door ieder vej'geten en verlaten, te leven Onlangs zou te Lincoln, in Nieuw Mexico, zoo verhaalt een Amerikaansch blad, een berucht roover, bijgenaamd Belly the Kid, die nog slechts 21 jaren oud was en reeds negentien moorden gepleegd had, opgehangen worden. Hij had echter verklaard, niet bij de voltrekking' van het vonnis tegenwoordig te willen zijn, en hield zijn woord. Hij gaf zijn bewaker onverhoeds met zijn zware handboeien een slag op het hoofd, die hem bewusteloos deed neervallen, nam toen het pistool van den man en schoot hem dood. Daarop

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2