1881. N°. 82. Donderdag 14 Juli. 68slc jaargang. Een en ander. G. VAN DER HOEK, J. J. RAMONDT, L. M. VAN CAMPEN en dr. C. A. VAN RENTERGHEM. Verkiezing voor den Gemeenteraad. (iOESIH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommêrs 5 ct., met bijblad 40 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 45 regels 50 ct., elke regel meer 40 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 4—8 regels a 4,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Voor de verkiezing op Dinsdag 19 Juli a. s. van vier leden voor den ge meenteraad te Goes bevelen wij den kiezers ten dringendste aan de heeren Geen Bradlaugh-maar toch een eedsquaestie. Een gewettigde restitutie. Een bewonderenswaardig premier. Ondankbare bondgenooten: Het is de stille tijd en zoo er niet buitengewone omstandigheden waren, die de Eerste Kamer tot bij eenzijn noopten, wij gelooven niet dat de deftige hee ren zicli met parlementaire werkzaamheden zouden hebben beziggehouden. Eén voorrecht hebben zij voorzeker. Scheveningen is dicht hij Den Haag. Zij moeten nu sLechts denken, dat zij voor hun genoegen daar logeeren. Zij kunnen nu, wat zij trouwens niet dikwijls zul len nalaten, het nuttige aan het aangename verbinden. In al hun ernst en deftigheid zullen die achtbare mannen, de aristocratische vertegenwoordigers pur-skng, zij het dan ook de geld-aristocratie die daarbij een hoofdrol speelt, niet nalaten zich te vermeien zooveel als dit met hunne waardigheid past. "Voor uiterst deftige en parlementaire vormen moet men vooral bij ons Hoogerhuis ter school gaan. Immers, hoe zou het ook anders kunnen wezen? Daar is de ernst, daar is de hooge waardigheid meer in 't spel dan hij de Tweede Kamer. Er is wel eens de spot met dat alles gedreven, in de booze meening, dat zij toch zoo weinig kracht uitoefent en wij haar wel zou den kunnen missen. Dit is echter ook dikwijls gebleken onwaar te wezen. Haar deftigheid belette haar niet ook op hsur tijd haar macht eens te toonen, en eens aan hare minder eerwaardige zuster een démenti te geven. Dit nu is tegenwoordig de eenige grond, waarop Amsterdam zijn hoop heeft gebouwd ten opzichte van het door haar zoo verwenschte, maar door de Tweede Kamer toch aangenomen ontwerp kanaal Amsterdam- Merwede. De hoofdstad geeft klem en kracht aan haar protest door ook geld te laten klinkenzij bracht zelfs meer dan 3 ton bijeen. Of die muziek den leden der Eerste Kamer zal bekoren en betooveren zoo, dat zij naar haar taal zullen luisteren Ons komt dit twijfelachtig voor. Plicht en overtuiging zullen, wij gelooven het, het eenige richtsnoer zijn dat hun het nemen van een besluit in dezen zal aan geven. Dat goed vertrouwen in die Eerste Kamer zou echter eenigszins aan het wankelen kunnen gaan, als men weet dat zij Maandagavond zondigde tegen den vorm en eene quaestie van toelating niet met den noodigen ernst heeft bejegend. Een harer leden, Regoutmoest dien avond worden toegelaten. Vóór men daartoe be sloot, vóór zelfs zijne stukken waren nagezien, had de nieuwe waardigheidshekleeder den eed reeds afgelegd in handen van den Koning. Art. 86 onzer Grondwet zegt duidelijk, dat de leden der Kamer, bij het aanvaarden hunner betrekking, zulk een eed afleggen. Nu kan erdunkt onsgeen quaestie wezen van aanvaarden, zoolang men niet weet of men wordt toegelaten. Eerst als daarover is heslist, kan de betrokken per soon in het spel komen en den eed afleggen. Hierin is tekortgekomen en nu dwepen wij vol strekt niet met vormen, al zouden wij ze even on gaarne willen op zij zetten, evenmin als wij'iemand, die geen waarde hecht aan den eed, zonden willen dwingen dien af te leggen, en hem niet met eene belofte zouden doen volstaanmaar een hoog college als onze Eerste Kamer beginne niet^net zelf de hand te lichten aan de voorgeschreven bepalingen. Zij schalie ze dan liever geheel en al af, beter dan ze te verlagen tot komedie-spel. Was er bij de binnenkomst van den heer Ragout zoo'n haast? Kon liij niet gewacht hebben tot eene volgende zitting? Men had dan geen aanstoot gegeven. Het is mogelijk, dat er andere redenen waren in het belang van eene Hoogere macht, maar ook dat mag geen excuus wezen voor eene overhaasting, een afwijking of liever wijziging, die de geheele waardig heid der Kamer en de gansche wet in een belachelijk licht stelt. Dat hadden wij van onze Eerste Kamer niet ver wacht. Onze Tweede Kamer is heengegaan zonder eene quaestie te hebben afgehandeld, die wij zoo gaarne hadden beslist gezien. Wij bedoelen die der marine-schrijvers, of, volgens de qualificatie van den heer Brouwerslid der com missie van onderzoek dier quaestie dagloontrek- kende bedienden. Wij verheugen ons, dat de meer derheid der commissie het dwaze en onzinnige van de op die marinewerf van kracht zijnde verordeningen heeft erkend. Een ondergeschikte daar mag niet vragen zonder dat hij zijn onmiddellijken chef daarin kentis deze met zulk een verzoek niet ingenomen, dan blijft de weg voor de verzoekers open óf om te zwijgen óf om gestraft te worden. Voorzeker mag dit een uitgezocht middel heeten voor die onmiddellijke chefs, om klachten over henzelven tegen te gaan. Beter kon zoo iets niet worden geregeld, maar een protest is daarom des te noodzakelijker, en wij willen hopen dat de Tweede Kamer, zoo terecht dikwijls be schuldigd van niets voor het volk te doen, in dezen nu eens toonen zal zich voor die belangen wel degelijk in de bres te stellen. Wij behoeven ons niet te verdiepen in vele beschou wingen, niet te vragen wat Luzac of Thorbeclie heb ben geschreven of gezegdons eigen rechtsgevoel, het gansche streven onzer eeuw, om recht aan allen, die leden der gemeenschap zijn, te verschaffen en hun gelegenheid te geven dat te vragen, zeggen ons dit genoeg. Maar hadden wij die zaak veel liever uitgemaakt gezien vóór de lieeren weggingen, wij hadden boven dien en nog veel liever van de commissie eene con clusie vernomen van wijdere strekking dan waarover de Kamer nu te heslissen zal hebben. De onbillijkheid der in dezen' bestaande bepalingen uit de verordeningen wordt erkender wordt aange drongen op verandering, juist op grond dier onbillijk heid maar men spreekt geen woord ervan om de onbillijkheid, die als gevolg dier bepalingen is.gepleegd, te herstellen door restitutie te verleenon van de hoogst tirannieke boeten, hun opgelegd voor eene quaestie, die zelfs de Kamer, naar wij hopen, evenzoo zal be schouwen als het rapport der commissie aangeeft. Het gevoelen der minderheid kunnen wij latén voor hetgeen het is. Volgens dat gevoelen zou men altijd tevreden moeten blijven en mocht men nooit om ver hooging vragen, wijl men vooruit weet wat men ver dient en de voorwaarden kent, waarop men ergens in dienst treedt. Eene even onpractische als on houdbare beschouwing. Wil nu de Kamer in waarheid recht doen en aan het land het vertrouwen schenken, dat zij rechtvaar digheid en billijkheid betracht zooveel zij kan, zij helpe mee nu het restitutiestelsel eens in toepassing te brengen. Dit kan gemakkelijk geschieden door den wensch daartoe uittedrukken in een paragraaf, bij die conclusie der commissie te voegen. Hét uitvloeisel van eene onbillijke verordening mag nooit worden gehandhaafd alleen ter wille van het prestige van een superieur tegenover zijne onderhoorigen, wanneer de eerste ook eveneens aan die onbillijke bepalingen was gebonden. Onze premier-minister is een duivelskunstenaar. Nu weer komt een gerucht, dat hij het ministerie van financiën bestiert zooals nog bijna geen definitief mi nister dat deed. Jammer, dat hij niet alle acht departementen alleen kan doendan toch zouden wij niet zoo te sukkelen hebben met onze ministers. Eén' is gemakkelijker te vinden dan 8, maar dan al weer niet zoo gemak kelijk als die een zoo knap wezen moet als de heer Van Lijnden. In ieder geval brengen wij hem gaarne de hulde die hem toekomt, om zijne bekwaamheden, zijn werk lust en zijne diplomatieke regeerkunst. Wij blijven het overigens nog altijd betreuren dat de heer Vissering is heengegaan, en dat de Tweede Kamer niet eene poging deed hem te behouden; want het moge nu fraai klinken voor onzen premier al die geruchten omtrent zijn keurige waarneming, ons komt als keerzijde der medaille toch wel in de gedachten, of er soms niet gebrek is aan een man, die onze financiën goed bestiert, en of de heer Van Lijnden niet daardoor tot de overtuiging is gekomen gemak kelijker iemand te kunnen vinden vooi* buitenlandsche zaken dan voor financiën. Daarom doet wellicht dat bericht van verwisseling dienst. Verwonderen zou het ons niet. En zoo de heer Van Lijnden in 's lands belang die zware taak meent op zich te moeten nemen en dat doet met zooveel ijver als men zegt, laat ons dan met erkentelijkheid zijn ijver waardeeren, al beklagen wij ons dat in ons land de financiëele toestand zoo lastig is, dat er bijna geen man te vinden is om dien te herstellen. En dat is liberaal een treurig teeken. Van de liberale partij toch moet hulp komen. De anti-revolutionairen erkennen nu zeiven, bij inonde van het Wageningsoh Weekblad, dat zij niet regee- ren" kunnen. Het blad zegt niets meer te vreezen dan de heerschappij der Christenen op politiek gebied. De orthodoxie is sterk in de oppositie, maar wee haar, als ze haar beg'insel in een met dat beginsel over- eenkomenden vorm moet belichamen, dan lijdt ze deer lijk fiasco. Ze heeft dit met het Protestantisme ge meen, dat zij tegenover de georganiseerde macht van Rome altijd een pover figuur zal maken. Een Minis terie, dat naar het sPrograni" ons land zou moeten regeeren, is een onmogelijkheid." Wat een droeve bekentenis na zooveel misbaar bij de verkiezingen Het is te treurig, om lang hij zoo'n schouwspel te vertoeven. De Katholieken behoeven zich nu nog minder in te spannen om de Anti-revo lutionairen te helpen, want overwinnen die, dan kun nen zij toch niets uitrichten, terwijl de helooning voor die hulp niet eens het bedanken waardig wordt gekeurd. De heeren beginnen dan ook tegenwoordig, nu de strijd is afgeloopen, met elkaar te vechten. Zoo zien wij al een voorproef van hetgeen later zal gebeuren als de Calvinisten winnen regeeren laat men buiten de orde vechten onderling zal het wacht woord zijn. Arm land, als het zoover kwam En toch blijft men streven naar de meerderheid om daarmee niets uitterichten. Een teeken des tijds, dat veel zegt en waarop men wel mag 'letten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat de verkiezing van vier leden voorden gemeenteraad, tengevolge van de periodieke aftreding van de beeren J. M. PILAAR, B. (JUIST, dr. C. A. YAN RENTERGHEM en G. YAN HER HOEK, zal plaatshebben öp Dinsdag den 19 Juli aanstaande, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren dat de oproepingsbrieven den 8 Juli aan de kiezers zijn uitgereikt en dat de kiezer, die geen stembriefje ontvaugen of dit verloren heeft, een ander kan bekomen ter secretarie der gemeènte, mits zich daartoe "in persoon aanmeldende tusschen des voor middags, 9 en des namiddags 2 uren van eiken werkdag. Goes, den 13 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. GOES, 13 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. Z. M. heeft op zijg verzoek eervol ontslagen F. B. De Coster, als lid van het bestuur van het waterschap vereenigde polders van de sluis tegen den Magdalenapolder; en benoemd: tot gezworen van den Koudepolder De Krakertot gezworen van het waterschap de vereenigde polders van Ossenisse J. C. Lemsen tot gezworen van den Vlooswijkpolder F. De Jonge; tot .gezworen van den Nieuwlandspolder C. Minnaar. Het Staatsblad no. 97 bevat o. m. de wet van den 28 Juni 1881, houdende wettelijke bepalingen tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschapno. 103, de wet van den 28 Juni 188'1, tot aanvulling der wet van 25 December 1878 (Staatsblad no. 222), hou dende regeling der voorwaarden tot verkrijging dei- bevoegdheid van arts, tandmeester, apotheker, vroed vrouw en apothekersbediendeno. 107, de wet van den 28 Juni 1881, tot wijziging van eenige artike len der wet van 28 April 1876 (Staatsblad no. 102) houdende regeling van het hooger onderwijs. Mededeelingen op verschillend gebied. Donderdagavond hebben er twee vergaderingen plaats, waarop wij de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden vestigen. De eene van het Departement Goes der Maatschappij tot nut van 't algemeen, heeft plaats te half acht urn- in een der lokalen der sociëteit «Van ongenuchten vrij". Daarop zullen o. a. behandeld worden: de rekening overl880/81, de begrooting voor 1881/82, de punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, waar voor afgevaardigden benoemd zullen worden, en het verslag over 1880/81. De tweede vergadering, te houden te half 9 uur, bo ven dö koopmansbeurs, geldt de vereeniging Eigen Hulp". Daarop zal het driemaandelijksch verslag, met rekening en verantwoording, worden ter tafel gebracht, terwijl er 2 bestuursleden en 3 leden van toezicht zullen gekozen moeten worden. Het bestuur der kiesverocniging Nederland en Oranjete Middelburg bericht, dat volgens ingeko- meri schrijven van jhr. J. L. De Jongediens benoe ming tot president van het bestuur van het water schap Schouwen zeer zeker in de toekomst diens be danken als lid der Tweede Kamer zal tengevolge heb ben, doch heeft gegronde verwachting dat, althans dit jaar, het kiesdistrict Middelburg niet opnieuw ter stembus zal worden geroepen. Hoe dat zal aangelegd worden zonder inbreuk te maken op art. 94, laatste alinea der grondwet, ié ons nog niet duidelijk. De heer De Jonge zal toch zoolang niet wachten met zijne nieuwe betrekking te aanvaarden. Naar de N. R. Ct. verneemt, heeft de koning der Belgen den heer IJ. L. F. Pisuissehoofdredac teur der Middelburgsche Courantbenoemd tot ridder der Leopolds-orde. Wie zich, de flinke houding van genoemden heer herinnert bij gelegenheid van het déjeuner, door Bel gië, Maandag 49 Juli 4880, in de dagen van de on af hankelijksfeesten,' den vertegenwoordigers" der "büU tenlandsche pers aangeboden, zal die onderscheiding zeker wel verdiend noemen. Toen heeft hij op waardige wijze aan y>het vrije en bloeiende Belgiëde hulde gebracht zijner sym pathie, een sympathie die door duizenden in ons land werd gedeeld. De commissie te Middelburg, belast met het afnemen van de examens van apothekersbediende, heeft hare taak volbracht. In het geheel zijn 48 candidaten geëxamineerd, waar van 30 geslaagd (48 vrouwelijke en 42 mannelijke). Met den 45 dezer wordt o. m. de adelborst 4 e klasse C. A. Dominicusafkomstig van de schepen der oefenings-divisieop non-activiteit gesteld. Benoemd tot telegrafist 4 e kl. dhr. C. A. Spruyt, thans telegrafist 2e kl. Mr. G. Schot wenscht, wegens het klimmen zijner jaren, met het einde van het tegenwoordige zittingjaar als lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal voor Friesland af te treden. Dit jaar zijn er 36 adspiranten voor adelborst der mariniers. Het is te hopen zegt het Utrechtsch Dagblad dat de Minister uit die keur van jonge lui er meer dan vier zal benoemenbv. het dubbel, daar er op het oogenblik een incompleet is van 44 officieren der mariniers, dus meer dan een vierde deel. Aan 's Rijks munt te Utrecht zijn de door de Re- geering bepaalde hoeveelheid 2 centstukken afgewerkt en de werklieden tot nader order ontslagen. Het 48e Nederlandsch taal-en letterkundig Con gres zal te BréUa gehouden worden op 34 Augustus, 4, 2 en 3 September a. s. In de 3e jaarlijksche bijeenkomst van Neder- landsche apothekers, op 27 Juli te ^s-Bosch, is o. a. aan de ordehet bespreken van het uitschrijven van een prijsvraag voor apothekers-adsistenten de verkoop van geheimmiddelen door apothekers de pharmacie ten plattelande. Prof. Donders heeft generaal Van der Heijden de verklaring gegeven, dat de gevoeligheid aan liet rechteroog slechts een voorbijgaande was, terwijl er alle kans bestaat, dat dit oog zoo perfect zal blijven als het steeds in Indië is geweest, sinds de dubbele verwonding bij Samalangan. Gemeenteraadsverkiezingen. Kattendijke. Als leden van den raad moeten hier aftreden de heeren G. J. V. d. Bosch, J. Karelse en J. De Groene Hzn. Hansweert. De tijd der gemeenteraadsverkiezin gen begint zoo zachtjes aan te naderen en belang stelling daarin openbaart zich meer en meer. Het is een verblijdend verschijnsel en 't mag voorzeker een gunstig teeken des tijds genoemd wordendat wat althans onze gemeente aangaatthans door 'tmee- rendeel der kiezers m e e r het waarachtig belang dei- gemeente en hare stoffelijke belangen dan wel liet doen zegevieren bij de stembus van een candidaat dei- kerkelijke- of eenige andere partij in 'toog wordt gehouden. Zoo hebben eeuige kiesgerechtigden beslo ten om in plaats van het aftredend lid, den heer Bembges, die niet meer in aanmerking wenscht te komente trachten een zetel in den gemeenteraad te bezorgen aan den lieer Jan Blok Lz., landbouwer. De herkiezing van den heer Dominicus is zoo goéd als zeker, wat wij toejuichen. De kiesvereeniging Plichten Recht te Vlissingen heeft tot candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad gesteld de heeren: Arie Smit en C. Mortier (aftredende leden), C. Veldheer, C. A. Kalb- fleisch en J. W. Wilkens. Biervliet. Zondagavond hield de kiesvereeniging eene bijeenkomst tot liet stellen van candidaten voor lidmaatschap van den raad. Zooals men weet hebben alle raadsleden in Februari jl. hun mandaat nedergelegd na het bekend worden van het besluit der liooge roge.iriilg, wa u-hij men een

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1