Zomergerst te Velde, Verkoopingen en Verpachtingen. Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand Goes Posterijen. I Marktberichten. ADVERTENTIE 1ST. Zomergerst te Velde. VERKOOPEN; Openbare Verkooping Vruchten te Velde, Openbare Verkooping Openbare Verkooping. ongeveer 50 aren Winlergersl, 40 Plallcbomen, 80 Aardappelen, ruim 2 hectaren Hooigras, ongeveer 1 heet. 40 aren Rogge, 1 Heet. 74 aren 70 ceul. Hooigras, i 03 40 id. Openbare Verkooping. Datum. 13 Juli, 13 14 14 15 15 15 16 16 18 18 20 21 21 22 23 23 23 25 26 27 27 Plaats. Borssele, Goes, Kapelle, Wissekerke, Yerseke, Kapelle, Wolfaartsdijk, 's-Heer Arendsk. 's-Heeï Arendsk. Hansweert, Wemeldinge, Oudelaude, Ellewoutsdijk, Kruiningeu, Nisse, Camperland, Hoedekenskerke, Hoedekenskerke, Arnemuiden, Goes, Goes, Camperland, Rilland-'Bath, Voorwerpen, boereninspan, goederen, boereninspan, vruchten te velde, zomergerst, inboedel, vruchten te velde, vruchten te velde, verpachting land, woonhuis enz., vruchten te velde, verp. bouw- &weil., woonh., erf eu tuin, vruchten te velde, vruchten te velde, vruchten te velde, vruchten te velde, verp. bouwlaud, smederij, huis, enz., hofstede enz., paarden enz., boereninspan, huis, erve enz. Informatica. Scholten. J)e Vos. Pelle Overman. V. d. Moer Roelof. Karsebooin. Pelle Overman. Pilaar. Pilaar. Pilaar. Rerabges P. Overman. P. Overman. Pelle Van den Bussche. Remhges. Mulock Houwer. Van der Moer. Scholten. Scholten Tak, Middelburg. Tak Liebert. Pelle Van den Busscbe. Van der Moer. Pelle Van den Bussche. Het bestuur der Unie »Een school met den Bijbel" heeft eene circulaire gezonden aan de locale comité's ter voorbereiding van de gewone jaarcollecte op 17 Augustusden herinneringsdag der tegenwoordige schoolwet. Het Zuiden, dit bericht vermeldende, betuigt met een leedwezen over den achteruitgang van menige christelijke school in Zeeland. Die achteruitgang wijt de redactie in de eerste plaats aan fmanciëele zorgen, aan de doodende conrurrentie van het staatsonder wijs, dat nagenoeg voor niets wordt gegeven. Dit oude thema is te afgezaagd natuurlijk, om daarop nog repliek te leveren. Ik merk alleen op hoe ik op dit punt in zoover met de redactie van Het Zuiden verschildat ik het staatsonderwijs geheel kosteloos wenschte gegeven te zienniet om het bijzonder onderwijs de concurrentie met het open baar onmogelijk te maken, maar omdat het bij mij vaststaat dat de staat verplicht is te zorgen, dat elk burger voldoende onderwezen zij, en daartoe geheel kosteloos onderwijs het beste middel is. «Maar zoo gaat Het Zuiden voort ook nog andere bezwaren dan financiéele drukken de christe lijke school. Vrienden met den mond van het christelijk onderwijs onthouden hunne kinderen aan de christelijke school. Deze omdat hij niet sympathi seert met de stichters der school, gene omdat de on derwijzer niet de eer heeft in zijn gunst te deelen, een derde omdat zijn stand hem niet toelaat zijne kinderen naar de christelijke school te zenden enz." Het hlijkt m. i. toch duidelijk, dat al het geschrijf en gepraat over het verderfelijke van het staatsonderwijs niet zoo grif wordt aangenomen door de «vrienden" en de beurzen niet zoo mildelijk worden ontsloten «voor de stichtingendie het krachtigste bolwerk vormen voor den wassenden stroom des ongeloofs," als al de bovengenoemde redenen, met nog »enz." vermeerderd, zoovele oorzaken zijn van den achteruitgang der christelijke school. Maar dan rijst ook de vraagwat te denken van vrienden, die hunne kinderen niet naar de christe lijke school zenden, omdat hun stand dit niet toelaat Het Zuiden noemt ze «vrienden met den mond"; ik vind het ookja zou ze nog liever huiche laars noemen. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat het blad zegt het zelf zulke blijken van tegeningenomenheid of weinige belangstelling het chris telijk onderwijs zwaarder drukken dan fmanciëele zorgen. Immers natuurlijk Maar wat zou dan toch ook de vroeger en zeker thans nóg wel hegeerde restitutie baten, als zelfs de vrienden in tegenstan ders verkeeren Laat mij maar eerlijk zeggen, wat ik ervan denk. Ik geloof, dat vele voorstanders met den mond van het christelijk onderwijs dit niet zouden zijn, als er niet een of ander doel mee te bereiken ware, vooral de zulken, die om hun «stand" hunne kinderen niet naar de christelijke school zenden; de meeigegoeden, de- aristocratie m. a. w. Waren dezen vast overtuigd van de voortreffelijkheid der christelijke school boven de openbare, dan immers konden zij het voor God en hunne conscientiën anders zulke teere punten of beterzulke geliefde woorden niet verantwoorden, niet meetehelpen om dien «wassenden stroom des on geloofs" te keeren. En dan geloof ik tevens maar thans nog vaster dan vroeger hoe er aan het be weren, dat het grootste deel van het Nederlandsche volk tegen de openbare school en vóór de christelijke school is, al heel weinig geloof dient te worden geslagen. Wel, dat een groot deel er tegen gemaakt wordt door leiders, die niet allen uit waarachtige overtuiging han delen en daarom zelf niet vast in hun schoenen staan. En dat valsch spel kan niet lang gespeeld worden. De teekenen zijn, dunkt mij, reeds merkbaar. Maar nog is er een derde wondeplek arme chris telijke school- en die is zeker wel de allergevaar lijkste. «Menig schoolbestuur zucht omdat het het onder wijs moet toevertrouwen aan jongelieden, die niet den indruk geven, dat zij gelooven in den Heer Jezus Christus. Het onderscheid, dat er steeds bestond in het onderwijzend personeel, tusschen menigeen die de openbare- en die de christelijke school dient, wordt meer en meeruitgewischt", zegt het meergenoemde blad. «Meer en meer uitgewischt" dat zegt te veel om niet nog meer het vertrouwen in de christelijke school te verliezen. Ik heb mezelven wel eens afge- vraagd, wat toch den christelijken onderwijzer van den openbaren niet in schijn maar in wezen onderscheidt, doch kon geen bevredigend antwoord op die vraag vinden, eenvoudig omdat zulk verschil mij nimmer duidelijk was gebleken. Het doet mij genoegendat Het Zuiden heeft be vonden, hie dit onderscheid 't welk dan toch een maal bestaan moet hebben meer en meer ver dwijnt. Want ik acht dit een bewijs, dat er voor de zij het dan ook verre toekomst de hoop bestaat, dat het scherpe onderscheid zooals Het Zuiden c. s. dat geteekend wenschen tusschen openbaar en christelijk onderwijs, tusschen openbare en chris telijke onderwijzers, geheel zal verdwijnen. Dan behoeven de «vrienden met den mond" niet meer te huichelen voorstanders te zijn van een on derwijs, dat zij zeiven niet begeeren voor hunne kin deren. Dan is aller streven slechts éennl. om degelijke flink ontwikkelde staatsburgers te vormendie geen afscheiding willen om kleinigheden op het gebied van het geloof; die elkander de broederhand reiken, juist omdat zij geleerd hebben elkander te beschouwen als kinderen van éenen Vader en dit ook de jeugd wen schen in te prenten, en die alzoo wel den indruk geven, «dat zij gelooven in den Heer Jezus Christus," omdat diens leer wel beschouwdgeene andere was. Een vriend der openbare school. Ei.LEWoijT.siJi.iK, 9 Juli 1881. Onlangs sprak in de openbare gemeenteraadsver gadering alhier een raadslid het volgendeWij komen hier om de waarheid te zeggen, wat doen wij hier anders Diezelfde woorden roepen wij bij de herkiezing of verkiezing van drie raadsleden alhier op 19 Juli a. s. u, kiezers van Ellewoutsdijk, toe denkt daaraan en handelt naar de waarheid. Maar wat is de waarheid De gemeenteraad is hier thans samengesteld uit zeven raadsleden, allen landbouwers, waaronder vier bekende aanhangers van het orthodoxe geloof. Onder de drie nu aftredende leden is een orthodox. De vraag is nuzijn de aftredenden goede raads leden voor de gemeente Om daarop goed te antwoorden moet men weten, wat naar waarheid een goed raadslid is. Ontegenzeggelijk moet een goed raadslid zijn een zedelijk, onafhankelijk, zijn eigen zaken goed bestu rend persoon, die met de gemeentebelangen goed be kend isdie belangen in den grond verstaat en be grijpt, en die, wat de stoffelijke belangen der gemeente aangaat, daarover naar waarheid kan oordeelen. Wat de godsdienstige belangen betreft, deze kan men, wijl die voor ieder verschillend zijn, in den raad wel laten rusten. Is verder een raadslid deskundig in vakken, die op het gemeentebied voorkomen, dan is zulk een van nog meer belang voor de gemeente, want dan kan hij zorgen dat in zulke zaken de minst mogelijke uit gaaf geschiede. Een raadsliddie onwetend is van zaken, welke hij heeft na te zien, of te besturen, hoe braaf ook anders, kan nimmer een zaak goed, en nog veel minder zui nig besturen. Hij toch moet door de oogen van anderen zien. En vele bestuursleden in zaken van Ellewouts dijk weten wel bij. ondervinding, wat de gevolgen zijn als men een zaak bestuurt, waarvan men geen ver stand heeft en die aan anderen moet overlaten. De treurige ondervinding ishierbij wel de beste leermeesteres. Kiest goede raadsleden, dat is in het belang van de gemeente En om nu verder een duidelijk begrip te hebben wat een goed raadsbestuur is, moet men weten wat zoo al de werkzaamheden van de leden van den raad zijn. Waarover hebben zij te oordeelen En wat moeten zij in hoofdzaak weten De werkzaamheden voor de leden van den raad betreffen alles wat op gemeentegebied voorkomt. Om slechts iets te noemen De grint- en gemeentewegen, voetpaden, de straat in de kom der gemeente, de kade en havenwerken, de brandbluschmiddelen, de hoofdónderwijzerswoninghet schoolgebouw en de schoolmeubelen, alles met daaraan verbondene werk zaamheden. Aan deze laatste zullen met het invoeren der nieuwe schoolwet nog al eenige veranderingen moeten gebracht worden. Ook over het toezicht op liet school wezen hebben zij te oordeelen. En wat zij in hoofdzaak weten moeten Zij mogen dit alles niet naar eigen goedvinden besturen en be handelen. Neen, zij moeten dit overeenkomstig de gemeentewet en andere wetten doen. Zij moeten dus die wetten raadplegen, in hun geheugen opnemen en daarnaar handelen. In alles moeten zij de belangen der gemeente behartigen, de minst mogelijke uitgaven doen en volgens hun eei getrouw naar waarheid en hun geweten handelen. En nu, kiezers, vragen wij u naar waarheid en op üw geweten afis onze raad zoo samengesteld, dat gij daar over tevreden kunt zijn Of is het noodig, dat daarin ver andering gebracht worde Bedenk wel dat de aanstaande verkiezing, met het oog op de nieuwe schoolwet, een be langrijke is. Het geldt hier niet die wet te veranderen, of niet ten uitvoer te brengen, dat niet. De wetten moeten geëerbiedigd worden, daartegen kan niemand iets doen. Maar de wijze waarop zij worden uitge voerd verschilt veel. Daarom is het-van veel belang, wie leden van den raad zijn. Het moeten mannen wezen, der zaken kundig, en die daardoor in ons belang kunnen werk zaam zijn. Ziet kiezers, dat meenden wij onder uwe aandacht te moeten brengen. Wij doen dit, opdat gij daar over kunt nadenken en naar uwe meening kunt han delen. Laat uwe beslissing zijn overeenkomstig de waarheid en tot geluk van onze gemeente, dat is ons aller belang en de wensch van X. Wogeens Th. F. BURGERS. Thans is de betrokken persoon zelf aan het woord teneinde zich te verdedigen tegen de lasterlijke praat jes van hen, die belang hadden hij zijn neêrlaag, bij zijn val, bij zijn quasi-verraad. En wij die eenmaal in ons nommer van 22 Febr. '76 optraden als zijn lofredenaar, die nog steeds hem huldigen en eerbiedigen als een man van energie, van goeden wil en eerlijke beginselen, wij die op grond van eigen kennismaking dweepten met zijn eerlijk streven en niet konden gelooven aan hetgeen hem werd ten laste gelegd, wij haasten ons het onderstaande ter kennis te brengen van onze lezers, en wij doen dit met innig genoegen. De redactie der Zutfensche courant, al die laster lijke praatjes moede, nam een kloek besluit. Zij was van nabij met den heer Burgers bekend en vroeg hem eerlijk en rondweg wat er waar was van al die ge ruchten, welke zijne tegenstanders omtrent zijn doen en laten uitstrooiden. En hierop antwoordde de ge wezen president der Transvaalsehe republiek het navolgende «De geheele zaak, zoo begint hij, is een verzinsel. Noch van de Britsche regeering, noch van de Transvaal- regeering ontvang ik een pensioen. Zegt dit gerust voort! «Mij werd door Shepstone na de annexatie een toelage van 1000 p. st. per jaar uit de kas van den Transvaal beloofd, ter vergoeding van mijne geledene verliezen aan gelden door mij betaald in den Seco- coeni-oorlog, voor verlies van traktement enz. enz. Van die belofte is nooit iets gekomen en zij werd wellicht slechts gedaan om mij, die alles verloren had, den Transvaal te doen verlaten, waar voor mij geen vooruitzicht op een bestaan te vinden was. «Dit neemt echter niet weg, dat er een bericht in de couranten de ronde deed, dat ik een pensioen van 750 pd. st. per jaar van de Eng. regeering trok. Ik sprak dit tegen en verklaarde tevens, dat ik van En geland geen cent zou aannemen, maar wel een toelage van den Transvaal voor hetgeen mij rechtens toekomt. «In weerwil hiervan ging men voort mij te belasteren.' In 1878, een jaar na de annexatie, toen ik lettei'lijk met vrouw en kinderen gebrek leed en van de Kaap stad met behulp van eenige vrienden was vertrokken om ergens in den Transvaal een bestaan te vinden, werd er door eemge vrienden bij den Gouv. aangedrongen om mij eenige compensatie te geven voor mijne geleden verliezen en in Juli '78, terwijl ik met mijn vrouw en kinderen in een herdershut op een boerenhoeve nabij Hanover herberg had gevonden, kreeg ik bericht dat men mij uit de Transvaalsehe kas 500 pd. st. per jaar zou toekennen, totdat ik een middel van bestaan zou gevonden hebben. Van toen af en niet eerder (de belofte van Shepstone, waarover ik mijne vrienden had geraadpleegd, liep op niets uit) was er sprake van die Ritiring Allowance. Ik ontving die als mijn rechtmatig eigendom en zoodra ik mijn ver loren geld zal ontvangen hebben; hetgeen bij den hoogen rentekoers alhier nog wel 1 2 jaar duren moet, houdt die Allowance op, zoo zij namelijk niet eer wordt teruggetrokken. «Intusschen moet ik mij verbinden voor terugbetalng van de rente voor die som a 9 pereent 's jaars. Ziedaar de zuivere waarheid. En ik vraag u, wie zou zoo dwaas zijn geen aanspraak te maken op zijn eigendom Laatmen mij dadelijk mijne geldelijke verliezen vergoeden en ik zou elk aanbod van «Allowance" met veront waardiging van de hand wijzen. «Ik heb in dienst van den Transvaal mijne gezond heid geheel verloren, ik heb eene goede positie hier in de kolonie ervoor opgegeven en 5 van de beste jaren van mijn leven; doch daarvoor eisch ik niets, slechts mijn eigendom, dat ik er hij verloren heb, vraag ik terug. «Op mijn naam heb ik over de 22000 p. st. voor de kosten van den oorlog opgenomen; op mijne kosten heb ik met mijn staf den veldtocht gedaan; al mijn vaste eigendommen heb ik verbonden om de volunteers op de forten te bezoldigen; en terwijl ik naar den Trans vaal was gegaan met eenig vermogen, kwam ik er van daan zonder iets meer dan eenige honderd ponden sterling, de opbrengst van mijn huisraad, maar bleef met een schuldenlast van 25000 p. st. zitten. «Daarvan heeft de regeering van den Transvaal ongeveer 22000 p. st. afbetaald, maar het overige bleef voor mijne rekening. «Ik wenschte wel voor God, dat èn Cachet èn zijn geloovige aanhang in Holland eene enkele maand naast mij moesten arbeiden en het land bebouwen, dan zouden zij zien hoe «lekker" ik leef van de vruchten van mijn verraad. «Neen, een verrader was ik niet, maar de verradene, de verzaakte, die te vergeefs beproefd heeft het land te redden". van 8 tot ll Juli 1881. Geboren: den 10, Adriaanz. v. Joost Weststrate en Jannetje Tri Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via BRINDISI, 14 Juli 5,35 's avonds. Via AMSTERDAM, 15 Juli 5,35 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 22 Juli 7,30 's av. Via NAPELS, (Maatsch. Nederl.) 25 Juli 7,30 'sav. De Fransche pakketbooten doen RiouwBanka en Palembang niet aan. Zekere Apothekers in Nederland bedriegen het pu bliek grof door den verkoop van zoogenaamde Hollo way's Zalf en Pillen," welke zij zeiven fabriceeren, en welke niet alleen van onwaarde zijn maar ook schadelijk voor de gezondheid. Iedere pot of doosje met het echte Medicijn heeft op de étiquette het opschrift: 533, Oxford Street, Lon don en draagt den stempel der Regeering van Groot Brittanje, met de daarin gegraveerde woorden: Hol- loway's Pills and Ointment. PER TELEGRAAF. ROTTERDAM.il Juli 1881. Tarwe, met kleinen aanvoer, tegen onveranderde prijzen goed te verkoopen. Alle overige artikelen onveranderd. Bni- tenlandsche Granen flauw. Meel onveranderd vast. Tot onze droefheid overleed Zater dagnamiddag om kwart over twee uren onze geliefde zoon en broeder PIETER, in den jeugdigen leeftijd van 32 jaren, 6 6 maanden, 9 dagen. P. Van der BILT Pzoon. P. Van der BILT Kloosterman. A. Van der BILT. Wolfaartsdijk, 9 Juli 1881. V Mr. J. C. R. Van der BILT, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland, be tuigt zijnen oprechten dank voor de blijken van belangstelling, welke hij dezer dagen mocht ondervinden. CftÊKP Zij, die iets verschuldigd zijn *V aan of te vorderen hebben van w ijlen den smid M. Lndeknize, te 's-Heer A btskerke, gelieven daarvan opgaaf of be taling te doen ten kantore van den onder- rr Ippuftflnp Z. D. Van der BILT LA MOTTHE. De Notaris I. KARSEBOOM, gevestigd te Heinkenszand, zal, ten verzoeke van den heer L. Calmeyn, grondeigenaar te Brussel, op Vrijdag 15 Juli 1881, des middags te 12 Oren, in de herberg van J. Hartiioorn, te Yerseke, in het openbaar EENE GROOTE PARTIJ staande inden St.-Pieterspolderte Yerseke, verdeeld in de navolgende perceelen perc. H.A. perc. H.A. 1 groot 3.48 5 groot 2.07 2 3.75 6 2.77 3 3.86 7 3.76 4 4.10 8 3.86 te zamen groot 27 H. 65 A. den Opzichter, den heer J. B. Van ACKER en hij den ondergeteekenden Notaris I. KARSEBOOM. op Vrijdag 15 Juli 1881, des voormiddags te 10 uren, te Wolfaarts dijk, in de herberg bij C, VanStrien, ten overstaan van den Notaris PILAAR, van eene groote partij in de gemeente Wolfaartsdijk, aankomende de Hervormde Gemeente, erven C. Mar- cusse, Van de Kreeke, J. Van do Kreeke Kz. en wed. W. Rijkse. op Katerdag 16 Juli 1881, des voormiddags te 10 uren, te 's-Heer Arendskerke, in de herberg bij Jan De Ruiter, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, van ongeveer 12 Hectaren Komergerst en Erwten, in den Schengepolder, gemeente 's-Heer Arendskerke, te veilen in perceelen, aan komende den heeren mr. C. P. Lenshoek en J. A. Revier De Fouw, en 2 Hectaren Wintergerat en Erwten, onder Wissekerke, in den omloop gemeente 's-Heer Arendskerke, aankomende den heer J. A. Revier De Fouwdaarna VERPACHTING voor jaren, ten verzoeke van den heer De Fouw voornoemd, van Bouwland, ondër Baarsdorp, groot 2.85.29 Centiaren, in pacht bij P. Boonman L.zn. en A. Boon man Pz. De Notaris L. A. PAARDEKOOPER OVERMAN, gevestigd tc s-Gravenpolder, zal op Maandag 18 Juli 1881, des namiddags te 5 urenin het gemeen tehuis te Wemeldingein het openbaar verkoopen Voor L, ELSMAN, te Wemeldinge aan den Wemeldingschen Zandweg. Voor G. VERBURG, te Wemeldinge onder Yerseke, aan den Oostweg hij den grintweg. Voor wed. L. DE JONGE, te Kapelle aan den Lurpse-weg, in perceelen. Voor J. OUDEMAN, te Wemeldinge, aan den Dankerschemveg onder Schore. Informatiën te bekomen ten kantore \an genoemden Notaris te s-Gravenpolder. Op Dinsdag 26 Juli 1881, des middags te 2 uren, in de gemeente Goes, bij den heer J. Rijk aan het Stati onskoffiehuis zal men, ten overstaan van den notaris VAN DEN BUSSCHE, publiek verkoopen 5 flinke WERKPAARDEN van 10 tot 15 jaren oud, 5 MESTPUTLOOPERS, 1 WALCHERSCHEN WAGEN op veeren, 1 BAROUCHET, 1 TILBURY en hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Informatiën te bekomen ten kantore van den lieer W. PELLE te Goes en bij voor noemden Notaris.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 3