1881. N°. 81. Dinsdag 12 Juli. 68sle jaargang. SCHUTTER IJ. PÜRSONEELE BELASTING? GOES, 11 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. Mededeelingen op verschillend gebied. 5> MENGELWEItK. Merindot en Catherine. Gemeenteraadsverkiezingen. Kunstnieuws. Landbouw en Veeteelt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. fiOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, "Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 4,75. Afzonderlijke nomraers 5 ct., met bijblad 40 ct. Agent voor bet buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct,, elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de Commissie, bedoeld in art. 15 der Schutterij wet, hare tweede zitting zal houden op Donderdag 28 Juli aanstaande, des namiddags te 12 uren, in een der zalen van het Raadhuis, tot onderzoek van hen, die in dit jaar aan de loting hebben deelgenomen en meenen redenen van vrijstelling of uitsluiting te hebben, alsmede van hen, die bij nominerverwisseling voor anderen verlangen optetreden. Zij roepen mitsdien hen op, die redenen van vrij stelling willen indienen, zulks in die zitting te doen, daar zij, die hierin nalatig blijven, geacht worden geene reden van vrijstelling te hebben en zullen worden ingelijfd. Goes, den 9 Juli 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het primitief ko hier no. 1 van het personeel voor deze gemeente over het dienstjaar 18811882 op heden ter invordering is gesteld in hauden van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeente. Goe9, den 11 Juli 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De luits. t. z. Ie kl. C. H. Cornelissen enJ.L. M. Van Gorkum, uit Oost-Indië naar Nederland terug gekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Zij, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wénschen af te leggen, moeten zich daartoe vóór 31 Augustus e. k. schriftelijk bij het Departement van binnenland- sche zaken aanmelden. Oost-Indië. Verleend een tweejarig verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den onderw. 2e kl. bij het o. 1. onderwijs den heer B. J. Japikse. Te Middelburg is eene R.-katholieke kiesveereniging opgericht, Recht voor allen genaamd, die dezer dagen vergaderen zal tot het vaststellen der statuten en de bespreking van candidaten voor de a. s. gemeenteraads verkiezing aldaar. De wet van 1841 betrekkelijk het krankzinni gen-wezen is door de Regeering ter herziening voor gedragen. Hoofdpunten, waarin de nu voorgestelde regeling afwijkt van de wet van 1841, zijn inzonder heid de invoering van een staatstoezicht over krank zinnigen, die buiten gestichten verpleegd worden; de vermeerdering van de wettelijke waarborgen voor de goede verpleging in de krankzinnigengestichten; de zorg, dat er steeds een voldoend aantal krankzinnigen gestichten besta de wijziging van de bepalingen om trent opneming en ontslag, zoowel ter vermijding van een voor de genezing kostbaar tijdverlies, alsmede ter vermeerdering van de waarborgen tegen opneming HISTORISCHE NOVELLE. Naar het Fransch. Zoo, maar wat heeft de koning in den zin vroeg Merindot bij zich zeiven want hij heeft mij hier niet voor niets doen komen. Maar wat doet het er toe, dekoning blijft toch altijd een zonderling Eerst ver momd in een herberg te Amiens komen, vervolgens mij gevangen doen nemen, een heelen nacht opgesloten houden en dan een uitnoodiging om met Sire aan tafel te zitten En dit is nog niet alles, hernam Lodewijk allereerst zal ik je meedeelen dat ge u gereed zult maken om het antwoord over te brengen van den ko ning van Frankrijk aan den koning van Engeland Merindot liet zich achter in zijn stoel vallen, met zijn handen gevouwen en stom van verbazing. Gij wilt mij natuurlijk voor den zot houden, Sire Neen, voor den duivel, ik spreek in ernst. Vraag liet maar aan Commines. 't Is de bepaalde waarheid, antwoordde de mi nister. Onze geëerbiedigde koning heeft, in een onder houd met ons, verklaard in u iemand te hebben ge vonden van bijzondere bekwaamheid »n juist geschikt voor de zending, die hij u zal opdragen. O! groote genade, smeekte Merindot, terwijl hij zich voor den koning op de knieën wierp, dan hjn ik een verloren man! Ik zie wel, ik zal als een offer moeten vallenwant ge zoudt niet juist mij heb- of terughouding in de gestichten van niet-krankzinnige personende opheffing van de verplichte curateele. De miliciens der lichting 1880, die waren aange wezen om als blijvend gedeelte na afloop van het eerste oefeningsjaar onder de wapenen te blijven, zul len dit jaar niet, zooals gewoonlijk, op den laatsten September, maar reeds op den 17en dier maand in het genot van onbepaald verlof worden gesteld. Aanstaanden Woensdag zal aan generaal Van der Heijden het voorgenomen feestmaal worden aange boden door de leden der Groote Club te Amsterdam. De kweekschool voor zeevaart te Leiden verkeert blijkens het provinciaal jaarverslag over 1880 in gun- stigen toestand. Op den 1 Januari van dat jaar waren 78 jongens der zeemacht hij deze inrichting gedeta cheerd. In den loop dezes jaars kwamen er 259 bij en werden 172 naar de opleidingsschepen te Amster dam en te Rotterdam overgeplaatst. Op het einde des jaars waren er derhalve nog 185 over. Er wer den 164 kweekelingen opgenomen94 kwamen na een proeftijd in dienst bij de zeemacht, terwijl de overigen na een korter of langer verblijf vertrokken, daar zij werden afgekeurd of geen lust of aanleg voor het zeemansleven betoonden. Aan het Rotterdamsche Tooneelgezelschap onder directie van den heer W. Van Zuijlen, dat in Sept. zijne voorstellingen in den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam zal aanvangen, zijn verbonden de dames M. De GraafVerstraete, W. Van OffelKley, Valois Sablairolles, EgenerVan Dam, E. Van Rijk, Bruyn Sablairolles, EgenerVan Dijk, Marie Ten Voorden H. Van Offel, M. De Heer en B. Bremerkamp. Verder de heerenW. Van Zuylen, Alexander Faas- sen, L. H. Chrispijn, M, Van Nieuwland, S. H. Spoor, G. Wagemans, Anton Van Zuylen, W. F. Rentmeester, A. Van Sprinkhuijzen, F. A. Wiebes, B. Ruysbroek, A. C. Kleyn en L. J. Van den Berg. Als administrateur zal optreden de heer W. Van Korlaar, als régisseur de heer A. Faassen, als tooneel- meester de heer Jac. De Vos, als décoratie-schilder de heer J. J. Poutsma en als orkestmeester de heer J. Egener. Nog moeten als raadsleden aftreden, te Rilland-Bath, de heeren P. Bruijnzeel, J. J. Van Gorsel, beiden wethouders, en A. Butijn. Schilderijententoonstelling te Goes. Na een druk bezoek is Zondag de tentoonstelling gesloten. Bij die gelegenheid bracht de voorzitter, de heer Z. D. Van der Bilt La Mottheden dank der commissie aan het gemeentebestuur voor zijn steun en aan hh. com missarissen voor de moeite, die zij zich getroost hebben. Aan de heeren H. J. GHartman, thans te Mid delburg, en L. A. T. Hallungius is door de commissie een keurig souvenir, bestaande in een bierglas met zilveren voet waarop eene inscriptie, aangeboden als blijk van erkentelijkheid voor de vele en zeer' goede ben uitgekozen, wanneer ge iemand hadt kunnen vinden die hooger in rang was en die zich met die taak wilde belasten. Neen, zeker niet, zeide Lodewijk, ik ken mijn menschen; en indien ik jou gekozen heb, dan is dit omdat ik geloof dat gij, beter dan eenig ander, u van uwen plicht zult kwijten. En wanneer ge de zaak tot een goed einde brengt, beloof ik u niets meer of minder dan de benoeming tot heer van het eiland Ré. Dit bracht Merindot tot nadenken. Alle duivelsjuichte hij, dat heb ik juist noodig om de hand van mijn Catherine te krijgen. Dit denkbeeld deed hem de zaken uit een heel an der oogpunt beschouwen. Al zijn hopen en wensehen zag hij op het schitterendst vervuld. Wel bezienvoegde hij er hijwaarom zou ik het niet probeeren evengoed als iemand anders Daar de koning zelf gelooft, dat ik er geschikt voor ben, zou ik toch wel een groote dwaas zijn, als ik den weg der fortuin niet opging, daar de poort voor mij open staat. Enfin, ik moet toch bekennen, dat koning Lodewijk al heel zonderlinge ideeën kan hebben! VII. Commines gaf Merindot de noodige instructies hoe hij handalen moest. Lodewijk zat in die dagen in groote moeielijkheden. Eduard, koning van Engeland, was voornemens zich te vereenigen mét den hertog van Bourgondië, om ge zamenlijk de Franschen te kloppen; eenige dagen geleden was hij te Calais ontscheept en sloeg met zijn leger de richting in naar Abbeville, waar hertog Karei hem opwachtte. De koning van Frankrijk was er achter gekomen, dat de persoonlijke genegenheid tusschen deze twee geduchte vijanden niet bijzonder groot was en wilde diensten, gedurende de tentoonstelling aan de commissie bewezen. Zonder te kort te doen aan de verdiensten van anderen, die de commissie zoo welwillend hebben tenzij gestaan, meenen wij dat genoemden heeren die onderscheiding ten zeerste toekomt. De heer Lm Motthe verzocht verder den burgemeester zijne tevredenheid te betuigen aan den concierge van het raadhuis voor den ijver, door hem aan den dag Door particulieren zijn nog gekochtII. J. v. d. Voort in de Betouw Jr. Advertentielezen" en een witte zijden waaier, beschilderd door mej. Math. Dupré. Voor de verloting is nog aangekocht debloempot, door die dame beschilderd, ^Stilleven" van mej. M. Worrell, terwijl de commissie nog in onderhandeling is over twee schilderijen. »Wat is 't vermaak'lijk aan den haard De wijde wereld rond te reizen Des avonds, als ons vuurtje brandt, Te kruisen langs een uitheemseh strand, Te zwerven door het verste land In hutten en paleizen luidt het eerste couplet van «Goedkoop reizen", en al zaten wij nu niet rond den haardomdat we 't vuur best konden missen, toch was 't vermaak'lijk in een paar uren met eene snelheiddie stoomtram en spoor beschaamtte zwevenniet langs uitheemseh strand of door 't verste landmaar eenvoudig van Wemeldinge langs Poeldijk en Loosduinen tot Be verwijk en via Zwijndrecht weer terug. Vermaak'lijk niet alleen, maar leerrijk en uitlokkend tevens, be vredigend bovenal was het verslag, dat Vrijdagavond alhier door de commissie, benoemd om een onderzoek intestellen naar de inrichting en werking van bestaande tuinbouwvereenigingen, werduitgebracht. Vermaak'lijk, waar de rapporteurs dier commissiede heeren K. Dominicus en P. Lindenbergh, a l'improviste ons bij beurten een kijkje gaven bij de verschillende tuinbazen in bovengenoemde gemeenten en hunne meerdere of mindere scheutigheid in 't geven van inlichtingen leerrijkwaar zij ons toonden, hoe, door flinke be werking en beschutting door planken, muren of eist, stevige bemesting (150 voer koemest op 4 morgen of 8 gemeten) en nauwlettende verzorging van den bodem de meest verrassende resultaten werden verkregen uitlokkend, waar men hoorde van eene opbrengst van f 600 aan komkommers in éene week, van f 600 aan bloemkoolzaad op 80 roeden oppervlakte en van op brengsten aan druiven, aardbeien, bessen, frambozen en diverse groenten, die doen watertanden bevre digend bovenalomdat de commissie eenparig van oordeel was, dat de grondsoort in deze gemeente, door overeenkomst vooral met die van Zwijndrecht, alleszins geschikt is om tot de uitvoering van het opgevatte planaankweeking op groote schaal van groenten en vruchten door een tuinbouwvereeniging" met hoop op succès over te gaan. Nadat de voorzitter namens de vergadering de com missie had bedankt voor haar zaakrijk rapport, werd van deze omstandigheid partij trekken door Eduard te doen afzien van een verbond met Karei en op die manier vrede met Engeland te verkrijgen. De op dracht was dus uiterst moeielijk en delicaat. Nu blèei er slechts over onzen held als een voornaam gezant te verkleeden. Een wapenrok, helm en verdere benoodigdheden werden te voorschijn gehaald en daar mee werd hij op 't keurigst uitgedost. In de gedenkschriften van Ph. De Commines leest men hieromtrent het volgende: »Na aldus te zijn toegerust, steeg hij te paard zon der dat iemand iets van de voorgenomen reis wist. «In zijn prachtige wapenrusting, op een kostbaar zadel gezeten, ging hij regelrecht naar het Engelsche leger, te kennen gevende, dat hij gezant was van den koning van Frankrijk en een onderhoud verzocht met den koning van Engeland. «Men bewees hem alle eer, die men aan een gezant verschuldigd is. Men geleidde hem in een tent, waar hij eerst uitmuntend onthaald werd en vervolgens voor den koning werd gebracht. «Zijn geheime last was gebaseerd op het verlangen van Lodewijk om vrede met Engeland te verkrijgen en dat beide rijken voortaan in vrede zouden leven. Hij kon de verzekering geven, dat van zijn troonsbe stijging af Lodewijk nooit oorlog bad gezocht noch met Engeland noch met den koning van Engeland," Om kort te gaanMerindot speelde zijn rol uit muntend. Eduard en verscheidene Engelsche prinsen keurden zijn voorstellen goed. De twee vorsten zou den ieder gevolmachtigden afvaardigen, om de artikelen van het vredesverdrag op te maken. Merindot's taak was afgeloopen; hij nam, geëscor teerd door vier edellieden en een heraut, den terugtocht aan en deed onder trompetgeschal zijn intocht in Amiens. dan ook besloten haar te verzoeken naar gesehikten grond om te zien wat zij volgaarne op zich nam. Loopt dit zoo naar wensch uit als de reis tot onder zoek dan belooft de jeugdige vereeniging veel voor de toekomst. Colijnsplaat. Ook hier vertoont zich in de vroege aardappelen de zoo gevreesde ziekte. Ze breidt zich echter tot nog toe weinig uitzoodat op de meeste akkers de vroege nog krachtig staan te bloeien. Naar droogte wordt dan ook zeer verlangd. Yerseke. De 500.000 plantoesters, die hier op Vrijdag 11. in het openbaar geveild zijn, zijn niet ge gund, en nu uit de hand te koop. Het hoogste bod bedroeg slechts f 7,50 per 4000, hoewel de oesters er, volgens deskundigen, mooi uitzagen. Wilhelminadorp. De candidaat S. J. Van Veen heeft voor het beroep naar hier bedankt. Yerseke. Het bericht van de beroeping van ds. Callenfels naar de Ned. Herv. gem. alhier was eenigs- zins voorbarig. Wel is Maandagavond 11. door het kiescollege met 13 tegen 5 stemmen bedoelde beroe ping wenschelijk gekeurd, maar deze stemming was slechts voorloopig, en de vergadering werd ook niet bijgewoond door den consulent, ds. Ruijsch Van Dug- teren, van Wemeldinge. Vrijdagavond daaraanvolgende is evenwel in eene vergadering, door den consulent gepresideerd, met 15 tegen 2 stemmen definitief besloten tot de beroeping van ds. Callenfels, te St.-Laurens, overtegaan. Vrijdag a. s. zal de Zuid-Bevelandsche onder-- wijzersvereeniging te 's-Gravenpolder hare jaarlijksche algemeene vergadering houden. Behalve de gewone werkzaamheden zal ook besproken worden de vraag: zal het onderwijs in de handwerken in of buiten de gewone schooluren gegeven worden Borssei.e. Zaterdagnamiddag zijn alhier de getuig schriften en premiën voor getrouw schoolbezoek in 1879, in tegenwoordigheid van den burgemeester en de leden van den gemeenteraad, uitgereikt. Zeven kinderen hebben elk eene premie van f-1,50 ontvan gen, en vijftig, behalve een getuigschrift, een atlas of boekwerkje. De getuigschriften en ƒ10 voor pre miën waren door de provincie geschonken, de. atlassen en boekjes zijn door de gemeente aangeschaft, om daardoor de waarde van zulk een getuigschrift te ver- hoogen, terwijl de kinderen het aan den burgemeester te danken hadden, dat zij na afloop der uitreiking werden onthaald, en het genoegen hebben gesmaakt, om weder eens in school prettig feest te vieren. Colijnsplaat. Hoewel tal van onderwijzers de schoolspaarbanken een allernuttigste instelling vinden en de vele pogingen van den lieer Kerdijk in dezen naar waarde wisten te schatten, schrikken de meesten, inzonderheid ten plattelande, voor de vele werkzaam heden, daaraan verbonden, terug. Alle bewoners liepen uit om den stoet te zien. De nieuwsgierige Catherine en haar vader waren natuurlijk niet de laatsten. O, kijk eens vader! riep Catherine, vindt ge niet dat die knappe ruiter, die zoo prachtig is uit gedost, min of meer op Merindot gelijkt? Houd je monddwaas ding; je wordt nog eens gelt met uwe vergelijkingen. Dit is ten minste weer te dwaas om van te spreken! Maar wie beschrijft de verbazing van Catherine en haar vader, toen zij eenige dagen later een bezoek kregen van een heer van hoogen rang, gevolgd door twee boogschutters en drie voetknechten, en dat zij in dien heer Merindot herkenden. Welnu, mijn beste Catherine, de voorwaarden, waarop ik uwe hand zou krijgen, zijn vervuld. Ik breng u bij deze den titel van gravin, een plaats aan het hof, prachtige kleedingstukken, kostbare herme lijnen mantels, een stoet van pages, kortom: alles wat ge verlangt en bovendien mij op den koop toe. Zeg liever, jou boven alles, mijn lieve Merindot.' zeide Catherine, die, buiten zich zelve van vreugde, nauwelijks kon nalaten hem om zijn hals te vliegen. Want ik geloof ten minste wel, voegde Merindot erbijdat de papa van mijn Catherine zijn dochter niet zal weigeren aan den graaf van Ré De oude heer kon geen woorden vinden om den nieuwen graaf te beantwoorden, maar volstond met een diepe buiging te maken. Toen deed Merindot een paar stappen naar voren en gaf hem plechtig de hand, ten toeken dat liunne vriendschap mocht voort duren tot in lengte van dagen. En wie van mijn lezers verlangt nu nog miert weten EINDE.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1