1881. N°. 79. Donderdag 7 Juli. 68sle jaargang. Merindot en Catherine. Juschrijviug vau leerliugea voor bet Middelbaar Onderwijs. 3) MENGELWERK. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke hommers 5 ct., me,t bijblad 10 et. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebm-eau van NI JOH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,-berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de inschrijving van Nieuwe Leerlingen aan de inrichtingen van Middelbaar Onderwijs zal plaatshebben voot de inrichtingen voor jongens (Hoogere Burger- en Burger» avondschool) in het lokaal dier school op Zaterdag 16 Juli a. s., des middags van 123 Uren/en voor de inrichting voor Meisjes in het lokaal dier school op Dinsdag 12 Juli a. s., des namiddags van 24 uren; moetende van de inteschrijven leerlingen een bewij9 van vaccine of kinderziekte worden overgelegd. Goes, den 1 Juli 1881 Burgemeester en Wethouders van Goes, J. G. DE WITT HAMER» De Secretaris, HARTMAN. GOES, 6 JULI 1881. Officiëele Mededeelingen. Benoemd tot dijkgr. van den Willem Leopoldpol- dcr, Ned. gedeelte, prov. Zeeland, J. Basting; totgezw. vanden Nieuw Olzendepolder IK De Jonge; van den VanLijndenpolder W. Scheele Jz.; denWesterban van Schouwenpolder M. De Bakker; het wat. Groede en Baanst J. B. Becuhet wat. Groot en Klein Baarzande A. De Milliano; den Clarapolder C. J. De Hilliano het wat. Grqot Sint Annaen Nieuwenboven.4. De Hnllu; den Adriana Joliannapolder J. W. B. Van Nieiiwland den Melopolder M. Bauwens. De Staatsct. van 5 dezer bevat de statuten van de vereeniging tot oprichting en instandhouding van de Ambachtsschool te Middelburg. Benoemd tot inspecteur der reg. en dom. 2e kl. bij het depart, van fin. J. De Graag, thans in dezelfde betrekking indedivisie van inspectie te 's-Hertogenbosch. Oost-Inbië. Geplaatst bij het le depot-bat. inf. de 2e luit. C. Van Deinse. Mededeelingen op verschillend gebied. Baarland. Bij de in de vorige week het is niet onze schuld, dat wij eerst nu die opgaaf doen ge houden verkiezing voor een lid van den raad, ter ver vanging van den heer Losis de heer C. Zeevaart met 7 van de 13 geldige stemmen gekozen. De overige stemmen waren over verschillende personen verdeeld. - De extra-trein, die Donderdagavond na afloop van het concert der grenadiers en jagers naar Goes zal rijden, vertrekt te 11.40 uit Middelburg. Bij Prov. blad no. 74 is- medegedeeld, dat bij kon. besluit de nader vastgestelde jaarwedde van den burgemeester en van den secretaris van Yerseke, op f 500, is goedgekeurd. Prov. blad no. 73 bevat eene uitnoodiging aan de besturen van gemeenten, polders en waterschappen in Zeeland tot het inzenden eener opgave der maat regelen, genomentót het verleenen van of het bij dragen in pensioenen, uittekeeren aan ontslagen amb tenaren, of na hun overlijden, aan hun betrekkingen. De heer A. Schraver heeft wegens vertrek uit Vlissingen met 1 Sept. a. s. zijn ontslag als lid van den Raad dier gemeente genomen. Gedurende een tijdvak van 23 jaren bad hij daarin zitting. Te Zierikzee zijn door de liberale kiesvereeni- HISTORISCHE NOVELLE. Naar het Fransch. IV. De twee bezoekers, die dicht bij Merindot gezeten waren en natuurlijk geen woord van diens gesprek met Colambine gemist hadden, gingen bij hem aan tafel zitten en begonnen een praatje met hem. Ge lijkt mij een snaak toe, die er nog al slag van heeft om met de menschen om te springen, zeide de man met den grooten neus. Och, vleiende woordjes, daartegen is niet éen vrouwelijk wezen bestand, hernam onze held. Het schijnt me toe, dat de fortuin je ook al niet te zeer genegen is, begon wederom de eerste spreker. Want, ik geloof niet dat je portemonnaie op het OOgenblik overvol is. Waar komt gé vandaan en wat voert je uit? Ik heet Tournai.iien en ik ben in dienst van mijnheer De Grassai. Hoeveel verdient je wel op een jaar? Ik verdien net zooveel als de koning, antwoordde Merindot. Wat zegt ge? vroeg de ander met een gebaar van grooite verbazing. De derde persoon, die tot dusver nog geen woord ging tot candidaten voor lid van den gemeenteraad gesteld de aftredende leden, de heerenff. G. Mur- lock Houwer, jhr. mr. A. R. P. Van Kinschot, mr. J. Moolenburgh, mr. J. IK. A. Schneiders Van Greijffenswerth en D. B. P. Zuurdeeg. In de Maandag gehouden algemeene vergadering van de Nederlandsche Handelmaatschappij te Amster dam werd het verslag over 1880 goedgekeurd. De winst bedroeg f 2,068,000, waarvan de aandeelhou ders, behalve 5 pet., nog f 7 per aandeel ontvangen. Vooral de suikeroogst van 1881 laat zich goed aanzien. Aanzienlijke partijen groenten, aardappelen en vruchten uit het Westland worden tegenwoordig door bemiddeling der Zeeuwsehe Exportmaatschappij aan de Engelsche markten verkocht. Door dezelfde maatschappij werd Maandag voor het eerst in Zeeland vervaardigde kaas, naar het Edammer model gevormd, naar Londen verzonden. Is de opbrengst daarvan voldoende, dan is volgens de M. Ct. de fabrikant voornemens geregeld met het uitvoeren van dat artikel voort te gaan. Generaal Van der Heijden zal zich onder behan deling van prof. Donders te Utrecht stellen, daar de held van Samalangan niet alleen nog pijn heeft aan het oog, waarvan hij den appel bij dien slag verloor, maar ook aan het andere oog, dat hem dikwijls erg steekt. Ook den reuk en den smaak heeft de generaal, vermoedelijk tengevolge van die wonde, verloren. Gedurende het banket, hem Zondag aangeboden, ont ving de gevierde gast uit 's-Hage en uit verschillende oorden des lands per telegraaf vele gelukwenschen en betuigingen van vereering en sympathie. Aan het feestmaal werd de eerste dronk ingesteld op den Koning, waarvan aan Z. M. per telegraaf in zijn tegenwoordige verblijiplaats werd kennisgegeven. Het kapitaal, dat de Hoofdcommissie van het «Hulde blijk" ter beschikking van den luit.-gen. gesteld, be draagt f 27000. Maandag vervoegde zich de commissie van de «Groote Club", te Amsterdam bij gen. Vein der Heijden om hem uit te noodigen hun gast te willen zijn bij een feest, dat de Groote Club ter eerë van den generaal wilde geven. Generaal Van der Heijden kon nog niet den dag bepalen, waarop hij naar Amsterdam kon gaan, doch zou, zoodra dit mogelijk was, nader antwoord aan het bestuur van de club zenden. De commissie van enquête der Tweede Kamer omtrent den toestand der Nederlandsche spoorwegen zal eerst in het najaar haar zittingen houden. H. K. H. Prinses Von Wied, dochter ,van Prins Frederik, is Dinsdag 40 jaar geworden. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. -Dinsdagavond is door het kerkbestuur der Israë- lietische gemeente te Goes aanbesteed het verbouwen der kerk met de daarbij te le veren materialen. Dit werk is aangenomen door den heer C. Hoots- mans, te Goes, voor f 1948. ti— Landbouw en Veeteelt. Behalve de koe, waarvan wij in ons vorig nom- mer melding maakten, is voor de rijkslandbonwsehool bij den heer J. Oele Hz., te Kapelle, nog aangekocht had gespróken, was ook door dit antwoord niet weinig verrast en keek Merindot aan met een paar oogen, waaruit heel wat viel op te maken. Ja, zeide deze, 't is waar wat ik je zeg, ik ver dien net zooveel als Sire, want wij beiden leven óp kosten van onzen Lieven Heer; en Wanneer wij 't avond of morgen komen te sterven, dan neemt hij niets meer meé dan ikeen hemd namelijk! De onbekende vrager kon niet nalaten over dit ant woord te glimlachen. En zijt ge tevreden over uw meester vroeg hij vervolgens. Om je de waarheid te zeggen, heb ik niet veel reden om bijzonder voldaan te wezen, want ik heb nog zeer kort geleden een zaakje gehad, waar ik maar juist nog zonder kleerscheuren ben afgekomen. Maar wat kan dat hen ook schelen? Zij geven om een knecht al net zooveel als om een mooi paard of om een goeden jachthond. Ik heb een tocht moeten doen door die streken waar liet krioelt van die vervloekte Engelschen, die mij ten slotte gevangen genomen hebben, maar ge lukkig ben ik er nog heelhuids afgekomen. Zoo, en hóe ben je weer los gekomen? Ik denk, dat mijn manier van spreken mij hierin nog al geholpen heeft. Zij vroegen mij wie ik was. «Ik ben de eerste palfrenier van mijnheer De Grassai, gaf ik ten antwoord (en juist in een goede stemming om jelui eens flink afterossen, dacht ik bij mij zelf.) Ik wilde heel vreedzaam een commissie uitvoeren, waarmede ik was belast, zonder er een oogeWbjik aan een Zeeuwsehe koe, ingeschreven in het Ned. rundvee- stamboek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Het kiescollege heeft met 13 tegen 5 stemmen tot predikant der Ned. herv. gemeente al hier beroepen ds. Gallen felste St. Laurens (Wal cheren.) Aangenomen het beroep naar Meteren door den heer Van Schelven, candidaat. Bedankt voor het beroep naar de Ev. Luth. gem. te De Rijp door ds. Pohlman, te Groede. Bedankt voor het beroep naar Est door ds. J. P. P. Clinge Doorenbos, te Waardenburg. Op de jl. Vrijdag 1 Juli te Renesse gehouden alg. onderwijzers-vergadering in het arrondissement Zie rikzee werd o. a. schriftelijk rapport uitgebracht be treffende den wedstrijd voor planten; er bleek, dat 2 exemplaren waren ingekomen, waarvoor de prijs van f 15 is toegekend aan den heer P. Nieuwdorp, on derwijzer te Dreischor, terwijl door den schoolopzie ner nog eene premie van f 5 is toegekend aan den heer S. Kakebeeke, eveneens onderwijzer te Dreiscli or. Künstnieuws. Schilderijen-tentoonstelling te Goes. Nog is aan een particulier verkocht Heidebloemenvan mej. Marie Molijn. Uit achterstaande annonce zal men zien, dat de entreeprijs nu op 10 cent is gesteld. De gelegenheid om van de schoone verzameling te genieten is daardoor gebracht onder het bereik van nog uitgebreider kring dan tot nutoe. Wij juichen dit toe. Een dubbeltje Ls voor menigeen heter te betalen dan een kwartgulden. De commissie ondervinde dit door talrijke opkomst van hen, die zij vooral met deze milde bepaling op het oog had. Wij., vestigen er met nadruk de aandacht op. Rechtzaken. Arrondisseinents-rechtbank te Middelburg. -Ter terechtzitting van de rechtbank van Dins dag 5 Juli 1881 zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. J. H. G., 34 j., koopman te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld tot eene geldboete van f8 c. e. 2o. C. L. Van L., 24 j. en P. Van L., 19 j., land- bouwersknechts te St. Jan Steen, wegens mishande ling veroordeeld de le tot f 8 en de 2e tot f3 boete c e. 3o. A. B., 24 j., arbeider te St. Jan Steen, wegens mishandeling, veroordeeld tot eene boete van f8 c. e. 4o. J. K., 13 j., C. R., 14 j., beiden te Ter Neuzen, wegens spoorwegovertreding veroordeeld ieder tot fl boete c. e. Provinciale Staten van Zeeland. Avondzitting van Dinsdag 5 Juli. Tegenwoordig de Commissaris des Koningsvoor zitter 38 leden en de griffier. Afwezig de heeren Hoogenboom, Dronkers en Col- lot d' Escury meten de heer Pierssens zonder ken nisgeving. te denken, dat een natie, die zoo rechtvaardig is als de uwe, iemand, die zoo schadeloos en ongewapend is als uw onderdanige dienaar, zou arresteeren en in haar'kamp gevangen houden", zeide ik tot hen, tege lijk een diepe buiging makende. «Waf wint ge er bij als ge mij gevangen houdt? Ge krijgt toch geen duit losgeld voor zoo'n armen knecht als ik. 't Is in uw en mijn belang mijn waarde heeren, om mij zoo spoe dig mogelijk weer op vrije voeten te stellen." En, waarachtig, Lord Howard en Stanley lieten mij, na een korte beraadslaging, in hun tent komen en zeiden tot mij «Daar ge de eerste krijgsgevangene zijt, dien wij gemaakt hebben, schenken wij u de vrijheid." En een van beiden voegde er nog aan toe: «Zoo ge kunt, vertel dan persoonlijk aan uw koning, wat u wedervaren is." Wat zegt je! En ge zijt nog niet naar den koning geweest om hem dit te melden? zeide de vreem deling op een toon van gezag. Ge zijt een slecht onderdaan van Zijn Majesteit. Dat kunt je begrijpen, ik had veel te veel haast om mijn aanstaande eens te gaan omhelzen en een glagsje wijn te drinken bij Madame Colomhine. Wat gaan mij die twisten van al de koningen der wereld aan Laten zij die zelf uitmaken en mij met rust laten v. Hiaa f Bij deze oneerbiedige woorden, die Merindot zich- juist had laten ontvallen en die de wederzijdsche ge schillen der vorsten raakten, schudde de derde per soon, dis tot dusver gezwegen had, bedenkelijk het Na opening der vergadering in naam dës Konings worden de volgende mededeelingen van den Voorzit ter voor kennisgeving aangenomen: 1°. dat de heer Hoogenboom wegens familie-om standigheden, de heer Dronkers wegens ongesteldheid en de heer Collot d' Escury wegens ambtsbezigheden verhinderd zijn deze vergadering bijtewonen; 2°. dat de volgende stukken zijn ingekomen: Verschillende koninklijke besluiten, houdende goed keuring van door de Staten genomen besluiten, waar onder die betrekking hebbende op de gesloten geld- leening, tot wijziging der begrooting over 1881, en tot vrijverklaring van het calaraiteuse waterschap Waarde. Een koninklijk besluit, houdende verdaging der beslissing op het besluit der Staten tot vaststelling van het reglement op de wegen en voetpaden, in verband met een later te noemen voorstel van Ged.' Staten. 2 Eeif brief van den Minister van Binnenlandse!)» Zaken met een staat der kosten van het provinciaal bestuur, voorzooveel het rijksbestuur is, zooals die bij hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1881 zijn vastgesteld. Verslag van de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen over 1880, hetwelk ter griffie voor de leden ter inzage ligt. De mededeeling dat de samenstelling der afdeelin- gen van Ged. Staten is gebleven als het vorige jaar. De mededeeling dat het uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der provincie over 1880 binnen weinige dagen gedrukt aan de leden zal wor den uitgereikt. Evenzeer worden voor kennisgeving aangenomen de volgende mededeelingen van Ged. Staten a. Omtrent den post, voorkomende onder hoofd stuk IX der uitgaven op de provinciale huishoude lijke begrooting voor 1880 en 1881, ter bestrijding van behoeften welke hare omschrijving niet vinden in de artikelen dier begrooting; b. van een schrijven van den Minister van Wa terstaat, dat met ingang van 1 Jan. 1882 ophoudt te gelden de koninklijke toestemming tot het gebruik maken door de provincie van de diensten van den hoofd-ingenieur en van den ingenieur van den rijks waterstaat c. dat geen onderhandsche aanbestedingen hebben plaats gehad. Naar de afdeelingen worden verzonden de volgende voorstellen van Gedep. Staten o. Omtrent de door de Commissie van bestuur der schoolonderwijzers-weduwenbeurs in Zeeland mede gedeelde wijzigingen in het reglement voor die beurs b. omtrent de vernieuwing van de met 31 Decem ber 1881 eindigende overeenkomst voor de verpleging van behoeftige krankzinnigen uit Zeeland, in het gesticht voor die lijders te Delft. Regenten dier inrichting hebben zich bereid verklaard een nieuwe overeenkomst aan te gaan, mits voor onbepaalden tijd en tegen verhooging der verplegings- kosten met f 30 's jaars. Wijl de juistheid van vele der door regenten voor deze wijzigingen aangevoerde gronden niet kan ontkend worden, stellen Ged. Staten de Provinciale Staten voor machtiging te verleenen om eene nieuwe overeenkomst aan te gaan, waarbij de söm voor verpleginskosten op hoofd; vervolgens stond hij met een dreigend gebaar op, wat gelukkig door den jongen man niet bemerkt werd. Zijn metgezel gaf hem echter een wenk om zich stil te houden. Zeg eens vriend, houdt ge bij geval ook niet veel van Zijn Majesteit Lodewijk XI? vroeg hem de onbekende man met den langen neus, en pinkte daarbij zonderling met éen oog. De hemel beware mij, ik heb er waarachtig nog niet goed over nagedacht of ik veel van hem houd of niet. Het eenige dat ik weet is, dat er nog al gemord wordt over die nieuwe belasting, die hij zijn welbeminden onderdanen heeft opgelegd. Wel zekerlaat ze maar mopperen vriendZe moeten toch eenig pleizier hebben van hun geld. Zijt ge soms iemand, die aan het hof annex is, vroeg Merindot, terwijl hij den vreemdeling wat aan dachtiger bekeek Dat is niet onmogelijk, mijn beste pratebol Bij alle goden, ik geloof dat ik aan het hof behoor, minstens zoo goed als iemand anders. Hoe denkt jij er over, Olivierf Dat moet wel zoo zijn, Sire, antwoordde diens metgezel, die voor het eerst een mond opendeed. Merindot stóffd als aan den grond genageld en kon geen woord spreken. Hij was juist tot de ontdekking gekomen, wie de beide vreemdelingen waren: Lode wijk XI en Olivier De Dain, zijn gunsteling en te gelijk zijn barbier. (Wordt vervolgd.^

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1