1881. N°. 78. Dinsdag 5 Juli. ü&te jaargang. Toegang openbare scholen van Lager Onderwijs Patentrecht. GOES, 4 JULI 1881. Qfficiëele Mededeelingen. Mededeelingen op verschillend gebied. Gemeenteraadsverkiezingen. Staten-Generaal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. School spaarbank Goes Juni. Landbouw en Veeteelt. Buitenlandse!) Overzicht. GOESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, t,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland: A. STEINÈR, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, "huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ct. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven GÖES herinneren de ouders en voogden van schoolgaande kinderen aan de bepaling van art. 2 letter k der wet op het lager onderwijs, waarbij onder de verplichte leervakken ook dat in da nuttige handwerken voor meisjes is opgenomen dienten* gevolge zijn de leerlingen gehouden ook het onderwijs in dit rak getrouw bij te wonen, en zal een wegblijven van het onderwijs in de handwerken als in strijd met het vastge stelde leerplan eene weigering tot het verder hij wonen van hat onderwijs ook in de overige leervakken tengevolge moeten hebben, l)e hoofden der scholen zijn verzocht van af heden in den bovenbedoelden geest met het toelaten der leerlingen te handelen. Goes, den 1 Juli 1881. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter ken nis van een ieder, wien het aangaat, dat het primitief kohier no. 1 van het PATENTRECHT voor deze gemeente, voor het dienstjaar 1881188*2, op heden ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 4 Juli 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. Ds WITT HAMER. Bij kon. besluit is aan den heer G. Van Diesen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Middelburg onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten, en is benoemd tot lid van gemeld college mr. J. P. F. Van der Mieden van Opmeerkantonrechter te Middelburg. Jhr. P. A. Van Holthe, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Woerden c. a., is benoemd tot ontv. der dir. belastingen, invoerrechten en acc. te Bergen-op-Zoom c. a. Ons is verzocht hun, die Donderdagavond ge bruik maken van den extra-trein, welke na afloop van het concert der grenadiers en jagers, op nadar te bepalen uur, van Middelburg naar Goes zal rijden, te verzoeken bij hun heenreis derwaarts een gewoon refaur-biljet te nemen. Zij kunnen daarmee plaats nemen in dien treinhet biljet komt dan op afreke ning van de onkosten voor dien trein. Mocht het dan later blijken dat er een tekort is geweest, dan zal dit over allen, die deelgenomën hebben, worden omge slagen en over het surplus nader worden beschikt. Men zij hierop bedacht. Zoo'n extratrein te verkrijgen kost moeite. Dit heeft ook de heer 11'. A. Van Maeneti van Antwerpen ondervonden. Niettegenstaande alle aangewende pogin gen kon hij het van den Staatsspoor niet gedaan krijgen, dat Zondag zulk een trein van Vlake naar Goes reed ten behoeve der plezierreizigers. Hierdoor afgeschrikt is het aahtal van 600, zooals het primitief bericht luidde, gedaald tot een negentig, wier verblijf hier zeer kort was. Bijna allen brachten een bezoek aan de schilderijen-tentoonstelling. Van een muziekgezelschap was niets te bespeuren. Tot teleurstelling van velen, die te 12 nren naar het station waren gegaan, kwamen die bezoekers boven dien nog eerst met den volgenden trein, te 1.17, wat bleek niet anders te hebben kunnen zijn. In het op de algemeene vergadering uitgebracht verslag over het zesde boekjaar der stoomvaartmaat schappij Zeeland wordt gelukkig veel gunstigs mee gedeeld. Er werden o. a. vervoerd van Vlissingen naar Queenboro 29,868, van Queenboro naar Vlissin gen 29,558, te zamen 59,426 reizigers, dus meer dan in 1879: 7817. Aan koopmansgoederen werden vervoerd 35,425 tonnen, of 5700 meer dan in 1879. De exploitatiekosten over 1880 bedroegen 719,768 of 1961 per reis tegen 717,930 of 1972 per reis in 1879 en 763,116 of 2192 per reis in 1878. Tegenover nadeelige saldo's in vorige jaren werd in 1878 een winst behaald van 78,200, in 1879 van f\59,\\Zen in 1880 van ƒ261,262. Van dit laatste be drag blijft als zuivere winst 43,425, die zal aangewend worden als volgt4gedeelte af te schrijven van de ten laste der rekening «erven van wijlen Z. K. H. prins Hendrik" overgeschreven nadeelige saldo's der jaren 1876 tot en met 1879, te zamen 1,606,272, 34,740 en gedeelte afteschrijven op het nadeelig saldo over het jaar 1875 ad ƒ333,233 ƒ8685. Door de concessionarissen van den spoorbootdienst WalzoordenVlake moet de nog ontbrekende 300 voor den tramweg HulstWalzoorden toegezegd zijn. Hierdoor is nu ook het tot stand komen van dien weg verzekerd. Volgens het Vod. is de bewaarder in het huis van arrest te Middelburg, J. P. L. Bouwmanuit die betrekking ontslagen. Het Amsterdamsche dept. der Maats, tot nut v. 't alg. heelt de gouden eeren-medaille der maatschap pijen uitgereikt aan den heer W. Degenhardt, die onlangs zijn SOjarig jubilé als onderwijzer vierde. Woensdag had ten stadhuize te Arasterdam een bijeenkomst plaats van een honderdtal hoofden der voornaamste handelshuizen, ten doel hebbende leed wezen te betuigen over de beslissing door de Tweede Kamer genomen in zake het kanaal van Amsterdam naar de Merwede. Men besloot het niet bij een betuiging van leedwe zen alleen te laten, maar door een krachtige daad te toonen dat het verzet van Amsterdam tegen dat ka naal ernstig gemeend was. Er zou namelijk een som worden bijeengebracht van drie millioen gulden aflossing a pari tegen de lage rente van 3 pet. 's jaars welke som zou dienen om, bij verwerping van het bewuste wetsontwerp door de Eerste Kamer, als vrij willige bijdrage van Amsterdam, in de kosten voor een afdoend kanaal, dat Amsterdam op de kortste wijze met den Rijn zou verbinden, te worden aangeboden. Voor dat doel werd Vrijdag een cómmissie van 27 heeren benoemd, bij wie men inschrijvingen voor die leening kan inzenden op 4, 5 en 6 Juli a. s. Reeds om vijf uur was er voor 2,700,000 geteekend. De Kamer van Koophandel heeft een adres aan de Eerste Kamer vastgesteld, waarin zij haar verzoekt het wetsont werp tot verbetering der Rijnvaart niet met hare goed keuring te willen bekraehttgen. De Nederlandsche Juristenvereeniging zal haar 12e algemeene vergadering te Arnhem houden op 25, 26 en 27 Augustus. In het laatste nommervan het Nieuws van den Dag komt een artikel van den heer A. Roland Holst, te Amsterdam, voor, waarin deze een warm pleidooi levert ten gunste van den ex-president der Transvaal- sche republiek, den heer Th. F. Burgers. Hij komt tot de slotsom, dat Burgers een braaf en vaderlandslievend man is, dat deze wel is waar de Europeesche denkbeelden te snel heeft willen in voeren, met name vooral de organisatie van het on derwijs, maar dat de president steeds naar zijne innige overtuiging en met de beste bedoelingen heelt ge handeld. Nog moeten als raadsleden aftreden te Wisse- kerke de heeren C. De Smit Dz., S. De Regt, D. J. Helderman en J. De Neve. TWEEDE KAMER De Commissie uit de Kamer, belast met het onderzoek der inlichtingen van den Minister van Marine op twee adressen omtrent het verzoek der klerken van het marine-etablissement te Amsterdam om ver hooging van salaris, en omtrent de hun deswege opge legde straf, heeft verslag uitgebracht. De conclusie van dat rapport, medegedeeld door den heer Oldenhuis Gratama, die verzocht had van de zaak het onderwerp eener interpellatie uit te maken, luidt to. den Minister dank te zeggen voor de gegeven inlichtingen (natuurlijk); 2o. als het gevoelen der Kamer te kennen te geven, dat de wijze, waarop in het medegedeeld extract uit de verordeningen voor 's Rijks werven het gebruik van het recht van petitie voor de mindere geëmployeerden en werklieden wordt gereglementeerd, noch doeltreffend is, noch overeenkomstig de beginselen omtrent dat recht in de Grondwet nedergelegddat alzoo gemelde verordeningen op dit stuk dringend herziening vorderen. Bedankt voor de toezegging van beroep naar Bruinisse door ds. P. J. Van Melle, te Nieuw-Beierland. Ook in de classis Middelburg zijn benoemin gen en besluiten in orthodoxen geest uitgevallen. Tevens werden drie voorstellen aangenomen, een om de synode te verzoeken, een vergadering van afgevaar digden der classis bijeen te roepen tot het ontwerpen eener nieuwe organisatie der Ned. Herv. kerk, een om terug te keeren tot de oude redactie van artt. 38 en 39 regl. op het godsdienstonderwijs en een om de Waalsche commissie te maken tot een classicaal bestuur. Sint-Annaland. Door stembevoegde lidmaten der Hervormde kerk is met 147 tegen 31 stemmen be sloten het beroepen van predikanten enz. weder over te laten aan den Kerken»ad. Op het twaalftal van predikanten te Renesse c. a. komen o. a. voor de heeren C. Reijers, te Nieuw-Helvoet en W. Te Gemptte Hoedekenskerke. Overeenkomstig het besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 30 Juni jl. zullen de rijks normaallessen te Goes worden gegeven overeenkomstig tabel B. Dit besluit is 1 Juli ingegaan. Als directeur aan die inrichting is benoemd de heer D. 11. C. Itt'mann, als onderwijzers, behalve de direc teur de heeren A. R. Brectvclt.1Van Schelven D. MoojenA. Visser, J. SwartZ. Th. Diehl, en als onderwijzeres mej. A. Risseeuw. Tabel B. omvat de vakken aibenevens k en beginselen van op voeding en onderwijs. Tengevolge van het opheffen van den cursus zijn met ingang van 1 Juli eervol ontslagen de heer D. H. C. Ittman, en verder de heeren D. Moojen, A. S. Mink en P. C. F. Froweinen aan de rijksnormaal lessen, tengevolge van de ondergane verandering, als onderwijzer in de fi-ansche taal de beer G. J. Van der Poll. Te Tholen zijn de lessen overeenkomstig tabel B., te Zierikzee echter overeenkomstig tabel A. ingericht. Naar men ons mededeelt zijn met 1 Juli jl. 92 kinderen van de openbare- naar de bijzondere roomsch katholieke school overgegaanvan de bewaarschool voor min- en onvermogenden bedraagt het getal 32. Schore. Tot onderwijzer alhier is benoemd de heer N. Janse, wonende alhier. Sint-Annaland. Tot hulponderwijzer aan de Open bare lagere school alhier is benoemd de heer A. Min- derhoud, te Middelburg, op eene jaarwedde van ƒ600 en om den Jen Augustus a. s. in functie te treden. Het onderwijzend personeel komt hierdoor op vijf personen, te weteneen hoofdonderwijzer met akte voor Fransch en de wiskunde, drie hulponderwijzers en een hulponderwijzeres, alle vier zonder hoofd- of bij-akte. Uit deze gemeente hebben drie leerlingen zich aangemeld om deel te nemen aan het vergelijkend examen tot toelating van kweekelingen aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Dit examen is bepaald op 26 Juli e. k. Het eindexamen bij het gymnasium te Middel burg zal worden afgenomen op 11, 12 en 13 Juli. De eindexamens der polytechnische school te Delft zijn afgeloopen; geslaagd zijn voor civiel ingenieur de heer P. J. Van Foorsf Vader-, voor architect de heer A. Mulock Houwer. In die maand werd op school C ingebracht ƒ30,18; teruggevraagd 16,82; op school D 3,86; «1,91. Naar wij vernemen, is bij den heer C. Koert te Wolfaartsdijk een koe aangekocht van gekruist Durham-ras, voorrekening der landbouwschool te Wageningen. Op de markt te Zierikzee moeten Donderdag vóór 8 dagen 4 stukken en Donderdag jl. 25 stukken boter door de politie in beslag genomen zijn, als zijnde beneden het bepaalde gewicht. Het bestuur voor de te Zierikzee opgerichten landbouwschool is gekozen. O. a. maakt daarvan deel nit de heer W. A. Ochtman aldaar. Van Zaterdag 24 tot Maandag 26 September zal të Aardenburg eene tentoonstelling gehouden worden vantuinvruchten, ooft en bloemen. Dit geschiedt van wege de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in 't kanton Oostburg. Inzenders moeten zich uiterlijk tot 18 September aanmelden bij den heer G. .1. Vorsterman Van Oijen, secretaris der maatschappij, te Aardenburg. Er zijn verschillende prijzen uitgeloofd, waarnaar de de mededinging alleen is toegelaten aan inwoners van 't kanton Oostburg en leden der Maatschappij, woon achtig in Nederland. Zondag 25 September zal door het muziekgezel schap Aardenburgsche fanfaren een festival gegeven worden. Uit de Vereenigde Staten van Noord-Amerika komt eene allertreurigste, eene alleronaangenaamste tijding. President Garfield, 19 November 1831 geboren, 3 November 1880 als president gekozen, van wiens le vensloop wij toen een en ander meedeelden, en die 6 December 11. de zitting van het congres opende, is Zaterdag vermoord. De tijding kwam te lakt in ons bezit om haar al gemeen bekend te makenwij bepaalden ons daarom tot het verspreiden van het bericht in de meest be zochte plaatsen in onze stad. Nadere bijzonderheden omtrent dit treurig feit zijn de navolgende. De president zou zijn vrouw te Long- branch bezoeken, en bevond zich daartoe aan het spoor wegstation te Washington, toen de moordenaar zijn geweer lostte. Hoewel zwaar in den rechterarm, de rechterheup en van achteren bij de nieren gewond, bleef hij steeds bij zijn kennis. Hij werd naar zijne woning gebracht, het z. g. Witte Huis, en zond zelf een telegram aan zijne vrouw met verzoek om over te komen. Ongelukkig had er bloeduitstorting plaats, en durfden de geneesheere.n geene poging te doen om de kogels te verwijderen. Het gevolg is dan ook geweest, dat hij Zondag is overleden. De' dader is een Canadeesche Franschman, Guiteau genaamd, die gedongen moet hebben naar den post van consul te Marseille. Uit wraak, dat hem die niet is geschonken, heeft hij zijne misdaad, welke hij heeft bekend, bedreven. Eerst wilde hij zich gek houden, doch dit ging hem niet goed af. Hij bekende dat hij een medeplichtige had, die echter nog niet gearresteerd is. Het volk te Washington was woedend en met moeite kon de politie den dader beschermen. Men had zoo gaarne de Lynchwet op hem toegepast. Overal heerschte groote agitatie en op de beurs te New-York eene paniek. Welke nu verder de drijfveeren van den dader ge weest zijn weet men niet. Het verho«r zal, hopen wij, voldoende licht verspreiden over deze daad, die ons doet denken aan Lincoln's dood. Garfield heeft slechts kort genot gehad van zijne waardigheidgeruchten omtrent knoeierijen en belof ten, vóór zijne verkiezing gepleegd en afgelegd, wer den op het eerste oogenblik, dat zij werden gedaan, tegengesproken. Toch zal nu blijken, of tusschen dié geruchten en den moord eenig verband bestaat. Thans treedt de vice-president generaal Chester Arthur in de plaats van den vermoorde. Natuurlijk worden andere gebeurtenissen door dit feit eenigszins op den achtergrond gedrongen. Toch zijn er wel eenige de vermelding waard, al ware het alleen ter geruststelling van ben, die in ons vorig nommer bij het lezen van het telegram nit Rome, dat de ltaliaansche gezant te Parijs zou worden terug geroepen, aan een casus belli hebben gedacht tusschen Italië en Frankrijk. De ïizm's-quaestie toch kon immers uitgebreider proportie» aangenomen hebben. Gelukkig is dit niet het geval. Integendeel. De zaak is eenigszins anders en geruststellender. De bewuste gezant heeft zelf ontslag gevraagd om bijzondere redenen. Dat de toestand in Algiers treurig blijft en voor de Europeanen gevaarlijk, bleek ook uit die telegram men. Sfax, waartegen de Franscbe troepen optrekken, is een zeehaven aan de golf van Cabes. Reeds zijn te Tunis 800 vluchtelingen, meerendeels joden, uit Sfax aangebracht. De stad is door de inlanders geplun derd; de woning van den Franschen consul is zelfs niet verschoond gebleven. Twee Franschen zijn gewond, behalve de consul, en twee Malthezers gedood. De inboorlingen hebben den consul en de andere Fran schen vervolgd tot in zee. De kommandant der plaats, Ali-Cherif, moet het sein gegeven hebben tot de ge»- welddadigheden, zoodat het aan tuchtiging wel niet mag ontbreken. De onlusten wij zijn toch aan oproerigheden bezig te Praag onder de studenten vonden aan leiding in daden van het gepeupel, die de Duitsche studenten vijandelijk en allerschandelijkst bejegenden. Dat gepeupel werd daartoe n. b. aangezet door de Czechische studenten, hunne broeders, die een feest, dat de Duitschers buiten Praag vierden, kwamen ver storen en tot handtastelijkheden overgingen. In de stad is de rust niet meer verstoord. Zaterdag is de Turksch-Grieksclie conventie van beide zijden geteekend. Heden zou de overdracht van het grondgebied een aanvang nemen. Vorst Von Bismarck is te Kissingen. De uitzettingen uit Leipzig van socialisten en ver dachten van socialisme worden voortgezet. Onder hen behooren de bekende Bebel en Liebknccht, hoofden der socialisten. De keizer van China heeft de pokken. Men vreest voor zijn leven. Papa en oom van Hoogstdeszelven hebben elkaar eens met de waaiers afgeranseld. Ook daar dus gebeuren wel dingen, die men eerder bij mindere personen zou zoeken.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1