KUNSTNIEÜWS. Scliilderijeii-leiilooiislelliug. Overzicht van den stand der koersen. si7» 661/,. if" BUITENLANDSCH OVERZICHT. Burgemeesters en Secretarissen ctvroii, nan vreemde vlaakoopers te verknopen. Hoenel er zeer goed vla» i>, ie men toeb niet algemeen terredeu over den etand van dit gewas. Vandaar dat de prgien dit jaar ook niet bgtonder hoog waren. Voor puike qualiteit werd 160 tot 160 gulden per gemet beeteed, terwijl roor de mindere soort nog geen 100 gulden te maken was. In de Nieuwe Rotter damtche Courant van heden komt het eerste stuk voor van eene teer waardeerende beschouwing over die tentoonstelling. Hoewel wg den naam van den schrijver meenen te keunen willen wg dien niet noemen, wgl hg self dien nog verborgen houdt. Wg kuuuen echler verrelteren, dat hg een be voegd beoordeelaar mag heeten. Volgens hem hebben de meesters onter moderne kunst hunne schouders niet onder dete tentoonstelling geplaatst. „Zg tullen gemeend hebben dat eene jonge trntooustelling in eene voor de kunst nieuwe stad ook met jonge kunstenaars moet samengaan. Ouder de jongeren zgu echter enkele teer verdienslelgk opgetreden, en al zou men ook verlangd hebben, dat men de deuren van het Raadhuis voor enkele mislukte inzendingen gesloten hadde het geheel is iuderdaad b zieusnaardig en schenkt menig genotvol oogeublik." Nog ign door particulieren gekoeht de navolgende stukkeuJ. De Qroot „«lil in de zaken"; W. C. Nak/cen, „Boschpaardeu", John. Bulk, „Platzak"; L. 8. ileyu, „Winter in Gelderland", en Mrj. Adriana Buanen, „Vruchten". De surplus-metaaldekking is yoor heu, die groot belaag hebbea bij de variatiën ia den disconto-voet ea beleeoing-reutevoet, ongeveer hetzelfde, wat het kompas voor den stuurman is. Is het bedoelde surplus zeer ruim, dan be staat er reden om koers te zetten in de rich ting van krediet-operatiën, of m. a. w. dan is er geen reden waarom de ingeslagen weg zou ver laten worden. En toch was dit het geval, niette- staande de wekelijksche balans der Nederland- sche bank ons duidelijk weet te vertellen, dat de verhouding tusschen het gedekte en «onge dekte" bankpapier zoodanig is, dat de over- groote surplus-metaaldekkiug den noodigeu waar borg geelt, dat het krediet in de naaste toe komst niet dan slechts tegen hoogeren rentevoet zal te verkrijgen zijn. Waarom dan trokken „de groote lui," zij, die de koersen voor een groot deel doen variëeren, zich van hunne krediet-operatiën terug Eenvoudig, omdat de lieve natuur hen naar buiten roept om, in plaats van de vunzige beurs- en stadslucht in te ademen, hunne longen eens met frissche lucht te versterken en om, ontdaan van alle beslommeringen en specu latie-verbintenissen, eens ruimer adem te halen ter verkrijging van nieuwe krachten, teneinde na den komkommertijd weer met nieuwe kracht a la hausse of a la baisse te speculeeren. Dit was de oorzaak, waarom de efiectenmarkt aan malaise leed en de prijzen gedrukt waren. Noch 1de kapitaal-markt, noch de politieke hemel van Europa gaven daartoe bepaalde aanleiding. Een gunstige tijding vonden we uit Wee- nen meegedeeld voor de Russische stukken in het bericht, dat generaal Ignatief besloten heeft in den Raad voortestellen het budget van oor log met R. 150 a ZOO millioen te verminderen. 't Ware te wenschen, dat onze regeering ook eens over een dergelijken maatregel dacht. Niet temin mogen we niet vergeten, dat tusschen het voorstel en een definitief gunstig besluit vele moeielijkheden te overwinnen liggen. Een hoogst ongunstig telegram uit Petersburg aan de Daily Telegraph meldt, dat de jongste binnenlandsche roebelleening mislukt is. Van de gevraagde R 50 millioen is slechts voor R. 19 millioen inge schreven. Zoodanig bericht kan voorzeker ge- KOER8 DER AMSTERDAMSCHE BEURS van Dinsdag 28 Juni 1381. NB. Het tusschen haakjes achter enkele soorten geplaatste cijfer duidt let aantal onbetaald gebleven coupons aan, bij die stukken behoorende STA kt SI.BKNINUBN. EUROPA KJ- België, Certificaten 2 Fbankbijk, Orig. inscbrijv. 5 Hongarije, Obl. Leening 1867 5 dito, Gondleening 5 Italië, Cert. Adm. Lamaison 6 dito dito 3 dito dito 4 k, Obl. in papier Mei Nor. 5 dito zilver Jan. Juli 5 dito goud 4 Obl. Btl. '53/78 3 dito 1876 6 dito, dito, iosteni dito, dito, dito. Rusland, Obl. Hope é- Co. 1798/1815 Oert. Inechrijv. 5e serie '54 dito dito 6e '55 ObL 1864 1000 dito 1864 100 dito 1866 1000 dito 1866 100 dito 1872 gecons. dito 1873 dito dito 1877 dito dito Oostersche leening le serie dito 1850 le Leening dito 1860 2e dito dito 1875 gecons. dito 1880 gecons. dito Leen. 1867/69 (Nicolaï) dito dito 1859 SrANJi, dito Btl. 1867/75 dito dito dito 1876 5 5 5 5 6 5 6 5 6 6 5 ij. -4 S 1 a PCt. 67 113 95»/. 82'/, 87'/» 66»/,. 79 104'/,, 80'/. »3V.. 102'/. 98 80'/. 93'/, 9iy„ 93 91'/, 88"/.. 89'Va Ë;7" 70'/. 70'/. 67'/. 26'/. tó'/, makkelijk op goede voornemens, als de vermin dering van het oorlogsbudget, een nadeeligen invloed uitoefenen. Over 't algemeen blijkt de inwendige toestand niet te verbeteren. De staaltjes, die de couranten ons nu eu dan van de handelingen der regeering geven, zijn dan ook niet in staat daarop te doen hop6n; veeleer zal het zaad voor den strijd ter verkrijging eener goede constitutionccle staatsinrichting kwisligcr worden uitgestrooid naarmate de regeering willekeuriger ingrijpt in de bescherming van persoon en goed, die zij j uist geroepen is te verleenen. We moeten met onze lezers nog even stilstaan bij de aandeelen Riask-Wiasma- en Morschausk-Sysran-Spoorweg- maatschappij, waarvoor we meermalen ernstig waarschuwden. Thans lezen we in de Nieuwe Fin. en Kapi talist-. „In verhouding tot de andere Russische fondsen staan de aandeelen Riask-Wiasma te laag in prijs. Den verkoop aanbevelen kunnen we niet"; terwijl de Financier ons te lezen geeft „de waarde dezer 71 pet. genoteerde aandeelen mag zeker niet hooger dan 30 pet. geschat worden". Voorzeker uiteenloopende beoordeeling! Onze lezers zullen zich herinneren dat ook wij steeds den koers dezer aandeelen te hoog vonden op grond van de wetenschap, dat zonder rente garantie de aandeelhouders geen dividend zouden genieten en de garantie van 5 pet. interest over het aandeelenkapitaal slechts verleend is tot 1887; de hoop bleef toen evenwel, dat de regeering wel verlenging der garantie zou geven, maar thans komt onder punt 5 van het program des Keizers voor zegt de financier De minister van financiën zalgeen subsi- dien voor spoorwegen meer toestaan. Op dezen goeden grond nu steunt de berekening, dat de noteering van 71 pet. ruim 40 pet. te hoog is. Daar in Nederland de meeste aandeelen aanwezig zijn en derhalve onfer onzen lezerskring er waarschijnlijk ook vele achter slot zullen zitten, meenden we ernstig nogmaals verkoop te moeten aanraden. Gunstig onderscheiden zich de Spanjaarden in de prijskolommen; de vooruitgang, dien ze in de laatste zes dagen weer maken mochten, was niet onbelangrijk. Deze rijzing zou het gevolg zijn van het vermoeden, dat Rothschild weldra met eene conversie der schuld voor den dag zou komen. In officiëele kringen zou men daaren tegen geene schuldregeling vóór Maart 1882 verwachten. Laat ons aannemen dat eene con versie die wij altijd hebben voorspeld spoedig plaats zal hebben; zou dat aanleiding mogen geven, om voor de stukken onvoorwaar delijk hooger prijs te besteden? O. i. neen. Immers Spanje's voorstel tot schuldregeliug zal niet ten doel hebben den krediteuren meer interest te kunnen uitbetalenmaar wel zelf minder te moeten uitkeeren, wat in ver band met de akelige leegte der schat-(? kist noodzakelijk is. Maar zelfs afgezien van eene erentueele conversie, was de prijs reeds te hoog en raden we daarom nu aan zijn Spanjaarden tegen de huidige hooge noteering van de hand te doen. Turken komen ook op gedrukte noteering voorwe zijn blij dat we onzen lezers de vele conversie-geruchten spaarden, daar, zooals we steeds dachten, blijkt dat er nog weinig, bitter weinig kans op eenige schuldregeling be staat. En vergeten we toch nooit, wat we reeds in onze jeugd leerden „waar niet is, verliest zelfs de Keizer zijn recht." Oostenrijkers, Hongaren en Portugeezen niet noemenswaardig veranderd. De Amerikaansche spoorwegwaarden genoten minder aandacht dan in de laatste dagen niet temin staat tegenover eenige vermindering van enkele verhooging voor andere soorten. Zoodra PCt. Spanje, Leening Binnenland Pea. ""I,oo, I dito Obl. Binnenland 1876 2 Tubkije,dito Ale. Schuld 1865 (10) 5 dito dito 1863/1865 (9) 6 dito dito 1869 (11) 6 AFRIKA. Egypte, Obl. leening 1876 4 dito Spoorwegleening 1876 5 NOOBD-AMERIHA. Veb. Staten, ObL 1876 4'/, dito dito 1864 6 ZUID-AMERIHA Bbazilië, Obl. 1865 5 dito dito 1875 5 Columbia, dito (6) VI. Pebu, dito leen. 1870 (11) 6 IHDU8TR. XII TIN. ONDX&K. Gemeente Crediet Obl. 5 Rotterd. Handelav. Aandeelen. Rott. Hypotheekbank, Pandbr. 41/, Stoomvaart Zeeland Aand. dito dito Obl. 5 dito gegarand. dito 41/, Rusland, Pandbr. Hyp. Bank 5 IPOOKWSQ-IiXUI, Nedebl. Holl. IJzer. ap. Oblig. 1871 5 Maats. Expl. Staatsapw. dito 1873/81 5 Ned. Centraal apw. geat. dito Hobgabije, Theisspw. dito 6 Italië, Znid Ital. apw. dito 3 Polen, Wars. Bromb. aand. 4 dito, Warschau-IVeenen aand. Rusland, groote apw.maatsch. aand. 5 dito hypoth. Obligatiën 4'/, dito dito dito 4 Baltische spoorwegaandeelen. 3 Charkow Azow. Oblig. 5 Jelez Oriasi dito 5 Jelez Orel dito 1000 5 dito dito 100 5 PCt. 24'/. 43 167. 76'/. 987. 113 98"/». 100»/. 101'/ 38'»/,, 217,. 104 "7. 102 56'/. 100'/. 1°!7, 79 "07. 109 76'/, 88'/, 53'/, 50'/. 85 13!"/,. 93 35 66'/, 89'/. 86 907,. 90 mogelijk zullen We ons van onze belofte kwij ten, om te zeggen waarom we de Manitoba's soliede achten. Van de Loten avanceerden het meest de Theiss- loten, door eene verhooging van 9 7 7/a pet. tot den parikoers (100 pet.) eene noteering, die wel lang te verwachten was. De beweging ten gunste van uitbreiding van stemrecht doet zich op dit oogenblik ook in België gevoelen. In Antwerpen en Brussel hadden groote mee tings daartoe plaatswaarop door den Brussel- gchen afgevaardigde ter kamer Jansson voorgestelde motie werd aangenomen om de regeering te verzoeken een wetsontwerp in te dienen, waarbij elke Belg, die kau lezen en schrijven, wordt toegelaten tot het stemrecht voor de provincie en de gemeente. In Brussel had die meeting Dinsdagavond plaats. In Frankrijk is in 82jarigen ouderdom de oud-miniater Hufaure overleden, een warm vriend van Thiers. Het was een man zonder talent van spreken, maar toch hing men aan zijn lippen als hij sprak, omdat hij zoo degelijk en flink zeide wat hij wenschte. Hij was republikein pur-sang, en om zijne politieke eerlijkheid, om zijn eenvoudig eu uobel karakter bij vriend eu vijand geëerbiedigd. En wat het schoonst daarbij was is dithij had geen enkele ridderorde. In den Senaat bracht de voorzitter Maandag warme hulde aan zijne nagedachtenis en werd de vergadering gesloten. Art. 4 der lersche landwet is door het En- gelsche lagerhuis aangenomen. Omtrent de Transvaaf-commissie verneemt men niet anders dan dat zij geregeld vergadert. Wat er gedaan wordt ligt in 't duister. la Hongarije zijn de verkiezingen in liberalen geest uitgevallen. In Spanje zijn zulke verkiezingen nu officieel bepaald op 21 Aug. eu 2 Sept. De nieuwe leden komen dan 20 Sept. bijeen. Alweer een staaltje van Tarksche knoeierij. De gouverneur van den Turkschen archipel is gevangen genomen, verdacht van gelden te heb ben opgestreken, die voor de slachtoffers der aardbeving van Chios waren bestemd. Men zegt, dat de man in maanden geen traktement heeft gehad. De Duitsche keizerin heeft te Coblenz eene operatie moeten ondergaan. Zij is echter naar omstandigheden tamelijk wel. Leipzig is in staat van beleg verklaard. Elk persoon, verdacht van socialisme, kan het ver blijf daar worden verboden. In Venetië en andere plaatsen hadden Maan dagavond nog anti-Fransche demonstratiën plaats, die echter weinig beteekenden. VEREENIGIlfG VAN IN ZUID- EN NOORU-BEVELAND. Heden, Woensdag 29 Juni, werd de zomer vergadering van bovengenoemde vereeniging te Heinkenszand gehouden. Zij werd door 27 leden bijgewoond. De voorzitter, de heer D. P. D o ra i u i c u s, open de te 12 uren de vergadering met een toespraak, waarin hij erop wees hoe het thans reeds de vierde maal is, dat de vereeniging in eene gemeente buiten de zetelplaats hare bijeenkomst houdt en dat dit, alsmede het toenemend ledental, ten bewijze strekte, dat de vereeniging niet alleen levensvatbaarheid heeft, maar ook vruchten af- Morachansk-Syaran Aand. Mosk-Jaroalaw Oblig. Orel Vitébsk dito Poti-Tiflis dito 1000 dito dito 190 Zuid-Westelijke Spoorw. maatsch. aand. AMERIKA. Centr. Pac. Obl. dito Galifornië-Oregon dito Chicago N. W. Cert. Aand. Preferred dito Mad. Extension Obl. dito Menomonee dito dito N. W. Union dito dito Winona St. Peter dito Illinois Cert. van Aand. Milwaukee (in goud) Obl. Un. Pac. Hoofdlijn dito ?XX9EIK"1>KBKIN6KN. Nedebland, stad Amsterdam a f 1000 dito a i 100 Stad Rotterdam Gemeente-crediet België, Antwerpen 1874 dito, Brussel 1879 Hongabije, Theiss Regul. loten Oostenrijk, Staatsleening 1864 dito dito 1860 dito dito 1864 Stad Weenen 1874 Rusland, dito 1864 dito dito 1866 8panje, St. Madrid '68 (gest.) Tubkije, spoorwegleen. (11) PCt. 5 5 6 5 5 5 6 6 1 7 7 7 7 6 Oost. papier zilver Diversen in Franschen Belgischen 21,60 Prnisischen 21,60 Russen in Z. 11,67* Spaansche Buit. 47,50 Binnen). 47,50 Amerika in doll.,, PCt. 71'/, 100 89'/. 89»/, 88'/. 597, 115 1077. 137'/. 124 124 121'/, 122'/, 138»/. 120'/, 115 107 110'/, 102 96 97 94»/. 100 106"/,. 113'/, 160'/. 114 136 132 60'/. 13'/, 58,55 1,19' 47,50 2,35 2,46 werpt. Hij hooptedat ook de tegenwoordige bijeenkomst zou strekken, om het doel der ver eeniging, ontwikkeling van ons administratief recht en bevordering van vriendschap tusschen de hoof den, leden en ambtenaren van de gemeentebestu ren in Zuid- en Noord Beveland, te bereiken. Op voorstel van het bestuur werd goedgevon den den heer rnr. J. C. R. Van der Bilt uitte- noodigeii de vergadering bij te wonen. Eene com missie, bestaande uit de heeren mr. L, A. Bijbau en P. J. Van der Mandere, kweet zich van die uitnoodiging, doch de heer Van der Bilt was ver hinderd. Later verscheen deze ter vergadering. De voorzitter deelde nu mede, dat de heer jhr, mr. C. Van Citters, onlangs verkozen tot lid van het bestuur, de betrekking van tweeden voorzitter zal vervullen en de overige leden hunne func- tiën zullen blijven waarnemen zooals vroeger. Vervolgens werd mededeeling gedaan, dat de heer G. H. Kakebeeke Jr.burgemeester van Yerseke, tot de vereeniging was toegetreden en dat de heer H. J. G. Hartman, wegens zijne be noeming tot len klerk ter provinciale griffie van Zeeland, met 1 Juli a. s. ophoudt lid der ver eeniging te zijn. Alsnu waren aan de orde eenige voorstellen van het bestuur tot wijziging der statuten, die in het nommer van ons blad van 23 Juni jl. zijn opgenomen en die allen werden aange nomen, waarna het bestuur werd gemachtigd, op de gewijzigde statuten de goedkeuring des Ro llings aan te vragen. Nu kwam in behandeling de vraag Mag de secretaris eener gemeente waarnemend griffier bij het kantongerecht zijn? Het advies van liet bestuur (zie liet bovenaangehaald nommer der Goesche courant) werd gelezen. Van den heer J. G. P. Ti mans, Secretaris te 's-Heerenhoek, die verhinderd was de verga dering bij te wonen, werd gelezen eene missive, waarin hij te kennen geeft: lo. dat zijne benoe ming tot waarnemend griffier bij het kantonge recht te Goes is geschied in 1865, tijdens zijne woonplaats in Goes was2o. dat bij de zeer enkele gevallen van plaatsvervulling bij zijne woon plaatsverandering waarschijnlijk de bepaling van art. 34 wet op de Recht. Org. is over liet hoofd gezien en dat die waarneming beeft opgehouden door de invoering der nieuwe wet met 15 Mei 1877; 3o. dat door niemand ooit eenige aanmer king op die waarneming is gemaakt of zelf de vraag der wettigheid is geopperd, terwijl 4o. het denkbeeld der mogelijkheid van plaatsvervulling van een griffier bij het kantongerecht door een Secretaris voor en na dat tijdstip heeft bestaan en ook is blijven bestaan, getuige de waar nemingen èn in het vroegere kanton Heinkenszand èn in het nieuwe kanton Goes, zoowel bij ver hindering als bij vacature. De schrijver betuigt voorts zijn dank, zoowel aan den onbekenden steller der vraag als aan het bestuur, voor het licht, in deze quaestie gegeven. Eene belangrijke en langdurige beraadslaging bad plaats; en ten slotte werd goedgevonden den Min. van Bitiu. Zaken inlichtingen te vragen. De heer H. G. Hartman J z. leidde nu de bespreking in van de stelling, door tnr. W. Van den Bergh achter zijn academisch proefschrift „destijds tegen de prostitutie" geplaatst, luidende: „De reglementee ring der publieke vrouwen en hui zen van ontucht is noch in het belang der openbare orde, noch in dat der zedelijkheid, noch in dat der gezond hei d." Spr. bestreed deze stelling op uitdrukkelijke wijze. Na eerst een overzicht gegeven te hebben van hetgeen in vroeger tijd tot bestrijding der prostitutie gedaan was en de pogingen der regee ring, om door wet of besluit, door straf of over reding, liet kwaad te keeren, te hebben mede gedeeld, kwam hij tot de conclusie, dat de ge meentebesturen bevoegd zijn verordeningen op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen vast— testellen. Art. 135 der gemeentewet verleent die bevoegdheid, de patentwet verzet er zich niet tegen en de bepalingen van art. 14 der wet van 14 Juni 1822 (St.bl. no. 10) alsmede artt. 1290 junctis 1371 en 1373 van het burg. wetb., waarop de tegenstanders der reglementeering zich beroe pen, zijn niet met haar in strijd. Dat eene verordening op de huizen van on tucht en de publieke vrouwen in het belang der openbare orde is, meende spr. te moeten toestem men, omdat geene orde denkbaar is zonder wet geving of reglementaire voorschriften, en dat juist in gemeenten, zooals Amsterdam, Utrecht er. Rot terdam, waar dergelijke verordeningen niet bestaan, de huizen van ontucht en de publieke vrouwen aan de meest willekeurige handelingen vanwege de politie zijn blootgesteld. Is zoodanige verordening in het belang der openbare zedelijkheid? Wie de tooneelen kent, welke de huizen van ontucht opleveren; wie weet, hoe de publieke vrouwen het ergerlijkst den draak steken met zulke zedelijkheid, zal moeten erken nen, dat voorschriften, waarnaar de houders dier huizen of de publieke vrouwen zich te gedragen hebben, niet anders dan in het belang der open bare zedelijkheid kunnen zijn. En eindelijk de openbare gezondheid. Men moge beweren, dat door de keuringswet de onmid-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2