BUITENLANDSCH OVERZICHT. GEMENGDE BERICHTEN. Gemeenteraadsverkiezingen. De heer De Jonge van Ellemeet deelde mee, naar aanleiding van het loopend gerucht dat de heer Pilaar als raadslid zou bedanken, daaromtrent bij genoemden heer inlichtingen genomen te hebben. De heer Pilaar had verklaard zich daaromtrent nog niet te kunnen decideeren. De heer L. M Van Campen bestreed hoewel het hem speet, dat hij dit doen moest, wijl niemand anders daarop scheen te willen of durven wijzen de eandidatuur van den beer Pilaar om zijne houding tegenover het voorstel tot reorganisatie der trak tementen van de leeraren aan de Hoogere burger school. Toen had de heer Pilaar niet eens de moeite gedaan de stukken in te zien als voor een kleinood als die school, voor eene gemeente als Goes van zooveel waarde, bij een liberaal raadslid zoo weinig belangstelling bestaat, dat hij de stuk ken niet eens inziet en door zijne houding een zoo'n belangrijk voorstel in gevaar brengt, vindt hij zulk een lid eene herkiezing van liberalen kant niet waardig. De heer De Jonge van Ellemeet verdedigde den heer Pilaar. Men moet de houding, destijds door hem aan genomen, niet al te streng opnemen. De heer Pilaar was niet zoo bekend met het ingrijpende van het bewuste voorstel, was toen geschrikt van de som die het vorderde, en had toen zich buiten stemming gehouden, omdat hij niet voldoende op de hoogte was. De heer Eichholtz verdedigde de eandidatuur van den heer J. J. Ramondt. Deze was in Goes algemeen bekend als een lite raal man, iemand van zeer veel doorzicht, een die den noodigen beschikbaren tjjd heeft om de zaken na te gaan. Een, staande de vergadering, ingesteld onderzoek heeft bewezen, dat de heer Ramondt lang genoeg in onze gemeente zal geweest zijn, om gekozen te kunnen worden. De heer A. Schraver had den heer Besseling voor gesteld. Bij de algemeene bekendheid achtte hij vele woorden tot aanbeveling overbodig. De heer Besseling is iemand van zuiver libe rale beginselen, wiens maatschappelijke situatie ten volle gelegenheid geeft om zich aan de belangen der gemeente te wijden. Op de vraag van den heer dr. A. TP Van Campen, of de heer Besseling een eandidatuur zou aannemen, verklaarde de heer Schraver dit wel te gelooven. De heer dr. A. TP. Van Campen vroeg, of het zoo dikwijls candidaat gesteld zijn geen bezwaar opleverde. Men noemde den heer Besseling reeds den eeuwigen candidaat. De heer Schraver achtte dit geen bezwaar. De kans van slagen kan men achterwege laten. Er zijn er wel meer gesteld, die vaak gevallen zijn, o a. de heer Verhagen indertijd. De heer Massee beweerde, dat een nederlaag den heer Besseling niet deerde. Deze laat zich candi daat stellen om voor zijn beginsel te strijden, en niet voor eigen roem en eer, wat bij sommigen nog al eens het geval is. In een nederlaag zag de heer Besseling geen schande. De heer mr. P. Van der Meer Mohr werd daarna door den heer H. J Van Noppen aanbevolen als iemand van eerlijke, liberale beginselen. De heer J, E. Mulock Houwer beval den heer dr. C. A. Van Renterghem aan, het aftredend lid, dien hij, als nog kort in Goes zijnde, niet zoo kende als anderen, maar van wien hij toch wel wist dat deze in den raad zich als een liberaal lid heeft doen kennen. Bij stemming werden daarna door de vergadering tot candidaten geproclameerd de heeren G. Van der Hoek met 39, J. J. Ramondt met 34, L. M. Van Campen met 27 en dr. C. A. Van Renterghem met 26 stemmen. 51 briefjes waren ingeleverd, waarvan 5 blanco, 24 was dus de volstrekte meer derheid. Verder waren uitgebracht op G. J. Besseling 18, J. M. Pilaar 14, mr. P. Van der Meer Mohr 13, mr. J. G. De Witt Hamer 2, Van der Meer Mohr 2 stemmen en op notaris Houwer, G. Van der Meer Mohr, J. D. Ramondt, G. A. Van Renterghem en dr. Renterghem elk 1 stem. De heer L. M. Van Campen verklaarde staande de vergadering de eandidatuur te aanvaarden. Van de heeren Van der Hoek en Van Renterghem kunnen wjj melden, dat zij eveneens de eandidatuur heb ben aangenomen. In verband met de candidaatstelling van den heer 3. 3. Ramondt werd, op voorstel van den voorzitter, besloten hem te ontheffen van diens lidmaatschap van het comité, waaraan de regeling der zaak werd opgedragen. Dit comité bestaat nu uit 2 leden. Men besprak daarna de maatregelen, te nemen ter bevordering van het welslagen der gestelde candidaturenen eene huishoudelijke aangelegen heid over eventueels onkosten. Aan het einde der vergadering werd nog ge sproken over het oprichten van eene afdeeling der vereeniging «De Unie." Hiertoe zal later door een paar der aanwezigen eene poging worden aangewend. Ons is verzocht te melden, dat de heer Pilaar niet meer voor de a. s. verkiezing in aanmerking wil komen, daar hij eene eventueels hernieuwing van zijn lidmaatschap van den raad toch niet zou aan nemen. Na de ontvangst van dit bericht is van den heer Ramondt de kennisgeving ingekomen, dat ook hij de eandidatuur aanneemt, In andere gemeenten in onze omgeving moeten in September als raadsleden aftreden te 's-Heer Arendskerke de heeren M. De Back en J. Vermeule. Kloetinge de heeren Corn, Caboort, L. Bruijn- zeel en B. Van Liere, terwijl er voor den heer M. Krijgsman, wethouder, die bedankt heeft, een nieuw lid moet gekozen worden. Wolfaartsdijk de heeren mr. C. P. Lenshoek, H. Van Strien HWzn. en J. Kallemein. Yerseke de heeren Joz. De Koeijer, wethouder, en Joos Sinke. De weerklank van de anfci-Italiaansche manifestatie en oproerigheden te Marseille doet zich natuurlijk in Italië zelf gevoelen. Te Home, Palermo, Turijn en Napels hadden demonstraties plaats om tegen dat gebeurde te protesteeren. Door de overheid werden echter krachtige maatregelen genomen om onlusten te voorkomenen de anti-Fransche bewegingen tegen te gaan. Uit Marseille zijn Woensdag 600 Italianen ver trokken. Sedert Zaterdag heeft de Italiaansche maat schappij van weldadigheid aldaar ontvangen 224 ver zoeken om kosteloozen overtocht op aanstaanden Zondag. De meeste van deze aanvragen zijn gedaan door Ita lianen, die een veertien dagen geleden te Marseille waren gekomen teneinde werk te zoeken. Volgens de Italiaansche regeering heeft geen enkel voorval van gewicht in Italië plaats gehad, dat de goede betrekkingen met Frankrijk zou kunnen verstoren. De minister behoudt zich voor om, als hij de bijzonderheden van de demonstratien zal kennen, de handelwijze der overheid te beoordeelen. Voorshands gelooft hij dat zij zich loffelijk gedragen heeft. Dit blijkt in zoover ook uit een brief, dien de Fransche consul te Napels aan den prefect heeft geschreven en waarin hij dezen dank zegt voor de wijze, waarop de prefect de demonstratie te dier plaatse te keer heeft gegaan en elke wanordelijkheid, die beleedigend kon zijn voor het consulaat, heeft voorkomen. Woensdag zijn te Rome een honderd studenten naar de prefectuur gegaan om de invrijheidstelling te vragen van de 34 personen, die den vorigen avond gevangen zijn gezet. De prefect beloofde hen te laten gaan als zij niets anders hadden misdreven, wat nog al voor zichtig was gezegd. In de Fransche kamer is de begrooting van 2 millioen voor Algiers aangenomen met 384 stemmen tegen éen. Een voorstel om het gezantschap bij het Vaticaanop te heffen is uitgesteld tot alle begrootingen zijn afgehandeld. Verder is een voorstel om de begrooting voor Eeredienst af te schaffen verworpen met 379 tegen 90 steramenbenevens een voorstel om den post voor het kanunnikken-kapittel van St.-Denis te schrappen met 350 tegen 158 stemmen. Het nieuwe Rumeensche in ons vorig nommer meldden wij bij vergissing Bulgaarsche ministerie beeft officiéél kennis gegeven van zijn optreden. Uit Rusland weer het bericht van een nieuwe poging om den Keizer te dooden. Op het stoomjacht, aat de keizerlijke familie naar Peterhoff voerde, zijn bommen gevonden van dezellde soort als waarmee de vorige Keizer werd gedood. Er zijn nog meer voor zorgsmaatregelen genomen. Portugal biedt bescherming aan de Duitsche joden. De Nederlandsche Portugeesche joden hebben het hier te goed zeker, dan dat verhuizen noodig zou wezen. Voor Duitschland geen prettig compliment. Twee aanhalingen uit eenzelfde artikel van Het Zuiden „Onze partij ie eene geloovige partij." „Het volk zegt als je liegt, moet je goed liegen". Aanstaanden Zaterdag (morgen) zullen de weezen uit het burger- en armweeshuis te Middelburg, ver- gezeld door de vaders en moeders dier gestichten, daartoe door heérén regenten in staat gesteld, een uitstapje maken naar Botterdam. Het voornemen be staat om ook een bezoek te brengen aan den dieren tuin. (N. R. Cl.) Moerdijk. Vanwege de Handboogschutter^' Toch gekomen is er op Zondag 3 Juli ten concours uitge schreven met den handboog op den doel, waarbij de volgende prijzen worden uitgeloofd Een zwaar zilver verguld eerekrnis voor den schutter, die de meeete punten in 10 echoten heeft behaald; éen zwaar zilveren vergulden medaille voor het peleton, dat de meeste rozen heeft geschoten; een zwaar zilveren me daille voor het peleton, dat de meeste punten heeft geschoten; een zwaar zilvereD medaille voor bet pe leton, dat de meeste 4 heeft geschoten en éen zwaar zilveren medaille voor het peleton, dat de meeste 3 heeft geschoten. De inleggelden bedragen 30 cent per schutter. Om eohter deel te kunnen nemen moet men zijn met een peleton van 6 man, voorzien van een diploma en zich per mandaat aanmelden voor of op 30 Juni aanstaande; alle handboogschutterijen kuunen deelnemen, al is bet ook dat ze geen uitnoodiging hebben ontvangen. Te Amsterdam zijn met het stoomschip Pollux Donderdag ruim 600 landverhuizers naar Amerika vertrokken. B(j het opgraven van een eikeboom te Arnhem werd op een diepte van pl. m. 4 meter een aarden poije gevonden, bevattende eeuige gouden muntstuk ken en gouden vrouwensieraden. Dinsdagnacht zijn bij een horlogemaker te Utrecht, door het uitsnijden van een glasruit, eenige gouden en zilveren horloges gestolen. Te Geertruidenberg is een tweede geval van pokziekte voorgekomen in hetzelfde gezin. Ook te 'e-Hertogen'ioscb zjjD 2 gevallen van die ziekte voor gekomen. Onweer-ongelukken. Te Nieuwe-Pekela sloeg Maandagavond de bliksem in een stoomhoutzaagmolen, die met een aanzienlijken voorraad hout geheel ver brandde. Te Venloo heerechte Dinsdagavond onder de kermisgasten eene ware paniek, veroorzaakt door een snel opkomend, doch hevig onweder, gepaard met hagelslag en een steikeu, doch korten orkaan. Een groote danstent stortte door den s'.orm ineen, terwjjl een andere tent van dien aard gedeeltelijk werd weg geslagen en vele andure tenten, die buiten de stad stonden, gelijk lot ondergingen. Het dak van eene machine-loods werd ver weggeslingerd, en de waggons van de rails gerukt, waardoor de lijn een paar uren versperd was. Tal van daken en vensters werden van pannen en ruiten beroofd. Van persoonlijke on gelukken heeft men nietB vernomen. Te Sleeuwgk viel een zoo hevige hagelbui, dat de weg geheel wit zag. Zij hadden de grootte van knikkers, zoodat de schade hierdoor aan de veldge wassen veroorzaakt, zeer belangrijk is, want alles is nagenoeg verpletterd. Ook te Maarn en te Woudenberg is door den hagel groote schade toegebracht. Op verschillende akkers is de boekweit geheel vernield en zal men den grond opnieuw moeten omspitten. Te Lichtenvoorde is een gedeelte van het station vernield en in het bagage-bureau zijn ramen en ko zijnen weggeslagen. In den veldboek onder Ruurloo is een boerenwoning verbrand. Onder Hengeloo ie veel te veld staand gewas verhagela. Een landbouwer uit Horst werd onderweg door den bliksem getroffen en in bewusteloozen toestand naar zjjn woning vervoerd. Te Lige-Zwaluwe (station) sloeg de bliksem over den telegraafdraad en verbrijzelde aldaar een bloksein- toestel, terwijl een ander toestel zeer beschadigd werd. Te Steenbergen sloeg de bliksem in een schuur, richtte eenige schade aan en doodde een der op stai staande paarden. Op een boerderij bij Renswoude werd een bergecbuur met al betgeen zich er in bevond en 3 varkens een prooi der vlammen. Te Lent sloeg de bliksem in eeue bouwhoeve, die geheel in de ascb werd gelegd. Ook te Drimmelen werd door zwaren hagel groote schade toegebracht aan vlas en andere veldgewassen. De bladen van heden melden nog een aantal on gelukken, te veel om ze alle te kunnen opoemen. Twee weeskinderen, van 10 en 12 jaren, zijn Zondag, terwijl ze naar de kerk moesten, uit de weeeinriohting te Neerbosch bij Nijmegen ontvlucht. Den geheelen nacht liepen zjj door en kwamen den volgenden dag in hun geboorteplaats Brakel aan een afstand van 13 uren. De kinderen geven voor dat den beklaagde van alle reebtsvei «olging te dew rake eo met veroordeeling van den staat in de kosteu, zoo in eersten aanleg als in hooger beroep. 2o. A. A., 16 j., te Goes, wegens mishandeling ver oordeeld tot f 12 boete, subs. 4 dagen cell, gev, straf o. e. 3o. J, K., boomsnijder te Heinkenszand, wegeuB feitelijken geweldadigen wederstand door een persoon met wapeneu gepleegd tegen bedienende beambten, be last met de uitvoering van ten rechterlijk vonnis eu het slaau van twee bedienden iu de waarneming vau huuuen drenst veroordeeld lot Iwee maanden cell. gev. straf c. e. 4o. J. D., 47 j., arbeider te Westkapelle, wegens bedelarij veroordeeld tot een maand gev. straf en op zending, na het uiteinde dier straf, naar een bedelaare gesticht. So. F. Van der W., 19 j., zeeman, laatst te Vlis- singen, wegens overtreding der militiewet veroordeeld tot 3 boete, subs. 1 dag gev. straf c. e. Vergadering, Donderdagavond in het kof fiehuis „De Prins van Oranje" te Goes gehouden. Deze bijeenkomst, waartoe alle belangstellenden in de a. s. gemeenteraadsverkiezing waren opge roepen, was druk bezocht. Er waren 52 ingezetenen vau Goes aanwezig, on der wie 35 kiezers. Het voorloopig comité, dat de oproeping had ge daan, was vertegenwoordigd door de heeren P. J. De Wijs en Joh. L. Van der Pauwert. Laatstgenoemde nam het presidium waar. Hij deelde mee, dat de heer J. J. Ramondt voor zaken op reis was en stelde voor overtegaan tot het kiezen van een definitief comité. Op voorstel van den heer L. M. Van Campen besloot de vergadering de leiding op te dragen aan dat voorloopig comité. De 2 aanwezige leden daar van verklaarden zich daartoe bereidden heer Ramondt zou men kennis geven van dit verlangen. Daarna ging men over tot het opmaken van eene voorloopige candidatenlijst. Daarop werden ge plaatst de heeren mr. J. G. De "Witt Hamer, L. M. Van Campen, G. Van der Hoek, J. M. Pilaar, J. J. Ramondt, G. J. Besseling, mr. P. Van der Meer Mohr en dr. C. A. Van Renterghem. Ten opzichte van onzen burgemeester verklaarde de voorzitter gemachtigd te wezen ten stelligste te verzekeren, dat die geen eandidatuur zal aan vaarden. De voorsteller van die eandidatuur, de heer L M. Van Campen, vond daarin toch geen aanleiding om dien naam van de voorloopige lijst af te nemen. De eandidatuur van den heer L. M. Van Campen, die zich met dr. A. W. Van Campen verwijderde, kwam nu ter sprake. Vooraf verklaarde de heer Frowein niet te be grijpen, waarom de voorzitter den beer L. M. Van Campen verzocht bad de zaal te verlaten. In an dere plaatsen noodigt men juist de candidaten uit om tegenwoordig te zijn. De voorzitter merkte op, dat dit gebruikelijk was en bevorderlijk aan de vrijheid van spreken. Nadere inlichtingen kon men na afloop der bespre king aan den beer Van Campen vragen. De heer Diehl verdedigde de eandidatuur en ver heugde zich dat de beer Van Campen vertrokken was, wijl hij veel goeds van hem te zeggen had. Had hij veel kwaads te zeggen gehad, dan had bij hem liever tegenwoordig gezien. Hij deelde mee, dat hem door eenige heeren verzocht was den heer L. M. Van Campen candidaat te stellen. Hg deed dit gaarne en zou het gedaan hebben al ware het hem niet verzocht. Hij wees op het eerlijke ka rakter van den heer Van Campen, op diens onaf hankelijke positie in de maatschappij, en op diens bekwaamheden op finaneiëel gebied, zoodat hij in eene financiëele commissie een goed figuur zou maken. Verdere bespreking had over dien candidaat niet plaats; en toen hij ter vergadering was weerge keerd, verlangde ook niemand hem verder iets te vragen, waartoe de voorzitter gelegenheid gaf. De heer J. Fransen Van de Putte beval de hee ren G. Van der Hoek en J. M. Pilaar, aftredende leden, aan. Zij waren beiden bekend; er behoefde tot aanbeveling niet veel gezegd te worden. «Hiddertje spelen in papa's atelier" wel de aan dacht trekken. De kinderen zien er zoo lief en naïef ondeu gend uit. Denk vooral eens om Brumund's Een hond in zijn hok op wacht liggende". De bond zelf heeft een beter plaats dan de séhilderjj. Als gij na de bezichtiging daarvan u omdraait en gij het keurige stuk van mej. M. Hoozehoom, Stokrozenziet, wees dan voorzichtig dat u niet overkomt, wat met iemand gebeurde, die met het toezicht is belast. Op die rozen liggen druppels zoo bedriegelijk natuurlijk, dat genoemde persoon po gingen aanwendde om ze ervan te verwijderen. Zoo licht zou men aan die zijde overslaan een schilderstukje van Isaac Israels Het toilet", dat veel kunstwaarde bezit, en te meer de aandacht verdient, wijl de schilder 16 jaar oud is, terwijl men aan de overzij Sebes«Een f antasiekopje" even min mag vergeten. In 't kort, in die zaal alleen zou men een dag kunnen doorbrengen. Ik stip slechts aan. Voor eene uitvoerige kunst beschouwing en beoordeeling van de siukken acht ik mg niet in staat, terwjjl ook daartoe de ruimte in ons blad niet geschikt is. Waar ik vele stuk ken niet noem, is dit niet om de kunstwaarde ervan te verkleinen. Enkele grepen doe ik, vooral met het doel om Oog allen, die de tentoonstelling niet bezochten, tot een bezoek op te wekken. Van Heemskerk van Beest geeft ons zijn „Op de Zeeuwsclie stroomen" te aanschouwen, dat ik niet zoo hoog stel als zijn „Storm op de Friesche kust", Bij het eerste rees de vraag bij mij, of hét sloepje op den voorgrond niet te klein is in ver houding tot den afstand, waarop bet zich vertoont? Als men de z. g. wachtkamer ingaat zal bet «Stil leven" van Mej. W. Moes, met die heerlijke asperges, iemand doen watertanden. De schildering van die groenten en van de omgeving, o. a. van de borden, is onberispelijk. Jammer dat de tafel, waarop alles rust, eenigszins afloopt, wat, voor hetgeen ons voorgelegd is, wel eenig gevaar oplevert. Zulke Stillevens vindt men natuurlijk meerde een meer, de ander minder verdienstelijk. Jammer dat de teekening van mevrouw Oorter, «Bloemen envruchten", niet geëncadreerd is.Nu heeft het ongelukkige stukje vloei, dat er op vastzit, een leelijk vlekje op dat schoone werk gemaakt. Het «Een half elfje" van J. Bergse, dat in den gang hangt, zal niemand voorbijgaan. Het is te karakteristiek en te schoon uitgevoerd. In de z. g. trouwzaal is eeu stukje van Ebers- bach, Verlaten maaltijd," dat ligt over het hoofd wordt gezien en toch zoozeer de aandacht verdient. Daarboven hangt een prachtstuk van schildering van Frans Lébret, «Schapen", een stuk, dat, in zjjn, door ons te veel beoef end genoemdgenre zeld zaam schoon is. Verstraeten ingezetene van Kruiningen gaf een verdienstelijk Stadsgezichtdat wel wat hoog hangt. Kerremans, «De verliefde schoenmaker," wekt na tuurlijk algemeen de aandacht op, al geef ik de voor keur aan zijn tweede stuk «Een treurig voorval." Daar dicht bjj, onder aan den wand tegenover de ramen, zjjn twee allerkeurigste stukjes van Mendez da Costa«Gezicht bij Apeldoorn" en Gezicht in het bosch van Ampsen bij Lochem", die eene be schouwing overwaard zijn. Op het stuk met die oolijkemeid, «Advertentie- lezen" van Van de Voort in de Betouw Jr. behoe ven wij niet eens de aandacht te vestigen het valt van zelf in het oog. In de andere zaal het wachtkamertje voor het kantongerecht vinden wij enkele verdien stelijke stukken die tegenover de beperkte ruimte te meer in het oog vallen. Die enkelen hebben echter van diezelfde weinige ruimte veel te ljjden. Als ik nog eens eene enkele opmerking zou wil len maken zou ik den heer Haaxman te Delft ermee geluk wenschen, dat zijn «Mislukt vliegerspél" zeer hoog hangt. Zulke kolossale jongens als daarop voorkomen vindt men zelden, en het geheel is niet fraai. Last heeft ons in zjjn stuk «hel begin zijner loop baan" een aardigen schoenmakersjongen geschilderd, maar zjjn diens borst en handen niet wat al te schoon voor zoo'n gamin Kiers, die in zjjn «Hollandsch oorlogschip XVII eeuween zeer goed stuk leverde, gaf ons in zijn «In de schutsluis" geen natuurlijk hooi te zien. Tevens zou ik aan kenners willen overlaten te be oordeelen of een schip, zoo geladen, tevens zoo boog kan liggen als daar ons wordt geschilderd en of het verval van water zoo groot kan wezen als uit de ligging der schepen binnen en buiten de sluis ons wordt voorgesteld. Alles wat ik meedeelde hoop ik, dat zal kunnen meewerken om de belangstelling voor deze schoone tentoonstelling, waar die reeds bestaat, levendig te houden, en waar zij niet is, optewekken. Niets aangenamer voor mij dan ook daartoe iets te hebben bijgedragen. De leden der commissie kunnen reeds tevreden wezen over hun succes, doch hoe grooter dit is, hoe aangenamer het zal wezen aan V. d. P. Nog zjjn door particulieren aangekocht Huibers, «Dapper gestreden"-. Koekkoek, Duingezicht bij winter met opkomende sneeuwbui", en Veltens, Het dorp Overschie." Hedenavond zjjn door de commissie nog eenige degeljjke stukken voor de verloting aangekocht, waarvan Maandag melding gemaakt zal worden.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2