1881. N°. 73. Donderdag 23 Juni. 68sle Jaargang. In de volgende week wordt als Mengel werk in ons blad opgenomen eene histo rische novelle, naar het Fransch, getiteld: Merindot en Catherine. Zij, die zich met 1 Juli op de Goesche Courant abonneeren, ontvangen de nog ver schijnende nommers kosteloos. Oproeping van Verlofgangers. Delven van Slooten. GOES, 22 JUNI 1881. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. Mededeelingen op verschillend gebied. RECHTZAKEN GOESCHE De uitgave deter Co mant geschiedt Maasdag-. Wosnsuab- en Vgijjuaivusi', uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten does, 1.76. Afzonderlijke nummer» 6 ct. met bijblad 10 et COURANT. üe prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 et., elke regel meer 10 ei». Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- an doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—S regels a 1.— berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A, STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren Nauwelijks zijn de verkiezingen voor de Tweede Kamer afgeloopen, of die ter voorziening in de periodieke aftreding van onze gemeenteraadsleden staan voor de deur. Ome correspondenten zullen ons genoegen doen, zoo zij van de verschillende gemeenten op Zuid- en Noord-Beveland ons eens opgeven de namen der leden die moeten aftreden. Voor Goes zijn dit de heeren J. M. Pilaar, B. Quist, dr. G. A. Van Renterghem en G. Van der Hoek. In ons blad komt eene oproeping voor tot alle belangstellenden om morgen, Donderdagavond te 8 uren, eene vergadering bjj te wonen teneinde on derling van gedachten te wisselen, welke van die 4 heeren kunnen voorgedragen worden om te worden herkozen, of wie anders hun plaats zou kunnen innemen. Een talrijke opkomst is zeker gewenscht zoo die bijeenkomst het kenmerk zal dragen van belang stelling in deze voor onze gemeente gewichtige aangelegenheid en zoo de onderlinge discussiën te ruimer gelegenheid willen aanbieden om het gevoelen te leeren kennen van een goed deel der kiezers en belangstellenden in gemeentezaken. Een zeer bezadigd stuk in Het Nieuws van den Dag wijst op den afloop van de gehouden verkie zingen voor de Tweede Kamer. Klagen helpt de liberale partij nu niet, zoo zegt de schrijver terecht, maar er moet gehandeld worden. Ten slotte schrijft hij „Naar ons voorkomt ligt het op den weg van de liberale partij buiten de Kamers, kiezers en niet kiezers, om hare wenschen dienaangaande op een duidelijke en indrukwekkende wijze kenbaar te maken. Waardoor Door een meeting in de hoofdstad." Nog zoo onpractisch niet, maar we zouden wil len vragen of dit juist geen aanleiding zou kunnen geven tot het vormen van een grooten liberalen bond door het gansche land? Van bovenaf wordt de anti revolutionaire partij geregeld en de toestand verkend. Kan dit niet onder de liberale partij ook plaats hebben, zonder dat inbreuk gemaakt worde op de zelfstandigheid van plaatselijke of andere afdeelingen? Wij vestigen de aandacht op achterstaande bekendmaking betreffende de vereeniging Tessel- schade. Wie onze beschouwing, vroeger daarover geleverd, heeft gelezen, zal kunnen begrijpen dat wjj met de door die vereeniging gemaakte rege ling en genomen hesluiten zeer ingenomen zijn. Wjj hopen, dat de toekomst aan de vereeniging ruime stof tot voldoening daarover moge opleveren. De BURGEMEESTER van GOES, gezien hebbende de circulaire van den heer Com missaris des Konings van den 23 Mei 1881 Anno 1860, 3e afdeeling (Prov. blad no. 62), volgens welke, ten gevolge van de door Z M. den Koning gegevene be velen, de miliciens-verlofgangers der lichting 1878 en 1879 behoorende tot het 3e regiment V eld-artil- lerie, van den 11 Jnli tot den 19 Augustus 1881 en het korps Genietroepen van 4 Juli tot den 12 Au gustus 1881 voor herhalingsoefeningen ONDER DE WA PENEN MOETEN KOMEN., geeft daarvan aan de be langhebbenden kennis en roept op Petrus Jacobus De Daze, om tegenwoordig te zijn bij zijn korps te Breda, op Maandag den 11 Juli en Adrianus Dendrikus Schrijver en Adriaan Oele, om tegenwoordig te zijn bij hun korps te Utrecht, op Maandag den 4 Juli aanstaande, allen des namiddags vóór 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofgangers indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, als deserteur wordt behandeld, en dat hij, aie niet op den bestem den tijd onder de wapenen komt, of niet voortdurend aan de oefening deelneemt, of wel achterlijk blijft in het aanleeren van den wapenhandel, zooveel langer onder de wapenen zal gehouden worden als de kom- mandant noodig acht. Goes, den 22 Juni 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. De WITT HAMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren nogmaals de belanghebbenden aan hunne publicatie van den 28 October 1880, waarbij, naar aan leiding van een schrijven der directie van den polder „de Breede watering bewesten Yerseke," voor het delven der slooten in dieD polder een uitstel werd verleend voor die langs de weilanden tot den 1 Augustus 1881 en voor die langs de bouwlanden tot den 13 Septem ber daaraanvolgende. Zij noodigen de belanghebbenden in hun belang uit, om gedurende bet gunstige jaargetijde de maatregelen te nemen, die vereischt worden, om te zorgen dat de slooten op gemelde dagteekeningen ter vereischte diepte gedolven zijn teneinde eene strafvervolging te voorkomen. Goes, den 22 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Te Leiden zal in Juli gelegenheid worden gege ven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Vereischten om tot bet examen te worden toegelaten zijn de candidaten moeten den leeftijd van achttien jaren hebben bereikt, het bewijs overleggen dat zij als leerlingen-vroedvrouw bij een geneeskundigen inspecteur ziju ingeschreven en minstens tien gewone verlossingen in tegenwoordig heid van een bevoegd verloskundige verricht hebben. De heer M. W. Hildernisse, adspirant-landmeter alhier, wordt met 16' Juli overgeplaatst in dezelfde betrekking naar Harkstede, bjj Groningen. HaNsweert. De heer A. Van Slrijp, kommies der 3e klasse bij 's Bjjks belastingen alhier, wordt met ingang van 1 Juli a. s. als zoodanig verplaatst naar Zwjjndrecht. Men sehrjjft in de Middelb. Ct. uit Oostelijk Zeeuwseh-V laanderen Na den slag de taktiek van den vjjand nategaan heeft zijn nut, ook bjj den po- litieken strijd. Past men dit toe op de jongste verkiezing in het hoofdkiesdistrict Goes, dan ligt daarin weinig bemoedigends voor onzen tegenwoor- digen politieken toestand. De zegepraal der anti-li berale partjjen kan toch alleen worden toegeschreven aan een zedeloos werken op de geldzucht van een goed deel van het kiezerskorps en aan het niet minder ze deloos samenwerken van twee clericale partjjen, die elkander haten met een innigen haat. In de strooi biljetten der anti-revolntionaire partij werd ditmaal telkens op het aanbeeld „geld" geslagen en de Mam mon dooreengeward met den naam van God. Moest de onderwijswet het vroeger misgelden, vooral om hare beweerde goddeloosheid, nu werd vooral gewezen op hare hooge geldelijke eischen. Nu, aan dat oor is de menigte vooral niet doof. Wat het ondersteunen van den anti-revolutionairen candidaat van ultramontaanscbe zijde betreft, ook daarbjj hebben krasee feiten plaats gehad. Zoo heeft o. a. de pastoor van Ossenisee van den kansel zjjne parochi anen aangemaand tot een trouwe opkomst en vooral niet te stemmen op „liberalen of vrjjmeteelaars, die de oorzaak zijn van de scholen zonder God." Of deze „man des vredes" daarbjj het oog had op de school zjjuer gemeente, waar bet ouderwjjs allertreurigst is en men handelt alsof er geen wet bestond, dat is ons niet bekend. Binnenkort deelen wjj omtrent het woelen der ultramontanen in deze streek wat meer mede. Het kan zjjn nnt hebben, dat hoogere besturen langs dezen weg eens vernemen hoe het gaat met de uitvoering van 's lands wetten, daar waar de burgemeesters knech ten van geestelijken zjjn. Mocht vooral de liberale partij die zaak niet uit bet oog verliezen 1 Haait ii nog niet half zou men ten opzichte van den stoomtramweg HulstWalsoorden kunnen zeggen als men het navo'gende leest, wat de Midd. Ct. meedeelt. Er moet nt. ernstige vrees bestaan, dat die stoomtramweg niet tot stand zal kunnen komen. Men weet dat, om van de subsidie der provincie groot 2600 per jaar, gedurende 10 jaren genot te hebben, de gemeenten en verdere belanghebbenden 1200 per jaar, gedurende 10 jaren, moeten bijeenbrengen. Uit aohjjnt echter niet te bereiken. De gemeente Watsoor' denHontenisse heeft 600 toegezegd, Hulst 300, doch verder tan men het niet brengen. Hulst ant woordt op een verzoek om verhooging, dat het niet meer kan doen, en er nog andere belanghebbenden zjjn. De kleinere gemeenten Clinge, St.-Jansteen, Hengstdijk enz. beroepen zich op den toestand barer financiën om een weigering te verdedigende spoor weg MechelenTer Neuzen ziet zijn belang niet in, en de spoorbootdienst van de firma Smit V, Diepen veen en V. d. Bent laat met een onbegrjjpeljjk flegma dag aan dag voorbijgaan zonder zich duideljjk te verklaren. Zoo bestaat er gevaar dat al de moeite en zorg voor nietB geschied zullen zjjn, en de streek even arm aan middelen van verkeer zal blijven als tot heden, want de concessionarissen moeten er reeds aan denken de zaak te laten varen. Volgens bet Fad. beeft Z. K. H. Prins Fre- derik in de Zondag gehouden vergadering van het „Groot Oosten" der Nedcrlandsche vrijmetselarjj ver klaard, dat Z. K. H., ofschoon de betrekking van Grootmeester nationaal wenschende neer te leggen, evenwel het beschermheerschap jou blijven uitoefenen. Ter gedachtenis aan zjjn 65jarig Grootmeesterschap werd den Prins door de vergadering aangeboden zjjn zeer gelijkend portret in wit marmer gehouwen, be nevens een prachtig album, bevattende de namen der leden van het Ned. „Groot Oosten". In de 62sle algemeene vergadering der maal- schappjj tot bevordering der Toonkunst, die Zaterdag te Amsterdam werd gehouden, is de wet herzien eu een nieuw art. I, waarin het doel en de werkkring der maatschappjj omschreven wordt, aldus aangenomen: „De maatschappjj tracht de Toonkunst in Neder land te bevorderen, inzonderheid door a. Aanmoe digen der compositie, o. a. door het toekennen van eerepremiën san componisten, b. Bevorderen van het muziekonderwjjs in het algemeen eq volkszangonder wijs in het bjizonder. c. Hooger opleiden van veel- belovenden voor de Toonkunst, d. Ondersteuning van toonkunstenaars en hunne nagelaten betrekkin gen. e. Houden van muziekfeesten en afdeelingsuit- voeriogeo. Aanmoedigen van het beoefenen der muziekgeschiedenis, g. Instandhouden en uilbreiden der bibliotheek. Tot ben, aan wie een eerelukaat voor in den kring der Maatschappij uitgevoerde werken van levende componisten zjjn toegedacht, behoort ook de heer De Jonge van Ellemeet. STATEN-GENEBAAlI" EERSTE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting heeft de Kamer alle aanhangige ontwerpen aangenomen, meest met eenparige stemmen. Daaronder behoort dat tot rege ling van het auteursrecht, tot wijziging van de wet op den Raad van State, tot wijziging der wet op het hooger onderwijs, tot aanvulling der artsenwet, van het muntwezen op Suriname en Curasao en tot aanvulling der Indische comptabiliteitswet. Het ontwerp tot herziening der artikelen van de ge meentewet over de plaatselijke belastingen is aan genomen met 24- tegen 6 stemmen. Het ontwerp betreffende den Rotterdamschen waterweg is in gekomen en zal nader in de afdeelingen worden onderzocht. De vergadering is daarna tot nadere bijeenroe ping gescheiden. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting werd bij het voortgezet debat over het kanaal-ontwerp Amster- dam-Merwede dit door de heeren Seret, Roëll en Bastert verdedigd als financiëel en technisch het aannemelijkst. en bestreden door de heeren Van der Sleijden, Dirks en Rutgers als kostbaar en half werk. De heer Heydenrijck vroeg inlichtingen omtrent de financiëel» plannen der regeering. SCHEEP V A ARTBERICHTEN Volgens particulier telegrafisoh bericht is de Willem Barendtz, kommandant Broekhuyzen, van Amsterdam met bestemming naar de Noordpoolatreken, den 20 dezer te Vardoe (Noorwegen) aangekomen. Alles wel aan boord. De opvarenden van het vaartuig, dat den 17den dezer door het Btoomschip Prime» Elisabeth in den grond werd geloopen, zjjn allen te Sheerness levend teruggevonden. Geen hunner moet bjj de aanvaring aan boord geweest zjjn, terwql men vermoedt, dat zjj moei lijk het bewjjs zullen kunnen leveren, dat hun vaartuig het algemeen voorgesohreven ankerlicht voerde. LANDBOUW EN VEETEELT. Naar wjj vernemen heeft de bestuursraad van den op 10 Juli a. s. te Gent te openen zuivel wedstrijd, uitgaande van de landbonwmaatschappjj van Oost- Vlaanderen, de heeren G. J. Van den Bosch te Wil- helminadorp en J. Oele Hz. te Kapel le tot leden van de jmy (keurmeesters) benoemd. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Dinsdag 21 Juni zijn de volgende vonnissen ge wezen tegen 1. A. Van der W. 30 j., te Middelburg; J. D. Van der M,17 j., te Vlissingen en W. Van L., te Middelburg, laatst allen geëmploieerden bjj de staatsspoorwegen, wegens diefstal veroordeeld ieder tot 15 dagen celstraf c. e. 2. W. Van L., vroeger telegrafist, laatst te Mid delburg wegens diefstal veroordeeld tot 15 dagen celstraf c. e. 3. A. V., 22 j., arbeider Te Neuzen, wegens mishandeling veroordeeld tot 2 maanden celstraf en ƒ8,boete c. e. 4. J. C.26 jlandbouwer te Ossenisse en J. Van M., 25 j., koopman te Hontenisse, wegens wederkeerige mishandeling veroordeeld de eerste tot 12,boete, de tweede tot drie boeten van 8,-. 5. P. D.35 j schippersknecht te Sas-van-Gent, wegens mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cel.- gev.straf en twee geldboeten van 8, c. e. 6. J. P., 32 j., poelier te Clinge (Belgie), we gens mishandeling veroordeeld tot 4 maanden cell, gev. straf en 8,boete c. e. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Het gebouw, dat door de R. K. gemeente te Goes is aangekocht om als haodwerks- en bewaarschool te worden ingericht, wordt met I Juli e. k. als zoodanig in gebruik genomen. Negen liefdezusters zullen uit Dongen herwaarts komen om onderwjjs te geven. Het gebouw is zeer net ingericht; 2 zeer mime lokalen zjjn bestemd voor kinderen tot 7 jaren, ten wier behoeve men bovendien eene groote speelplaats heeft aangelegd. Twee andere lokalen zjjn uitstekend ingericht voor groote meisjes. Ook is het de bedoeling kostleerlingen op te nemen, maar dit zal eerst later plaats hebben. (Z. N.) Beroepen te Delfsbaven de. A, Renter, te Berg Ambacht. In de Dinsdagavond gehouden vergadering door leden der vereeniging „de Ambachtsschool" te Goes ie, op voorstel van bet bestuur, met 11 tegen 7 stemmen besloten een leeraar te benoemen in het teekenen. Dit voorstel gaf aanleiding tot langdurige eu ern stige discussiën. De gronden, waarop het voorstel steunde, berusten hoofdzakelijk op de overweging, dat bet ooderwjjs in het teekenen aan de burgeravondschool onvoldoende is, eensdeels wjj! het daar niet kan ingericht zjjn voor een bijzonder vak, anderdeels omdat er een groot deel van het jaar, bjjna de helft ervan, geen gelegenheid bestaat om aan die burgeravondschool les te ontvan gen. Met April eindigt de cursus aan die school, terwjjl eerst na de groote vacantte aan de H. Burger school die euraus weer aanvangt. Reeds jaren bad de behoefte aan beter en meer voor het bewerken van het hout geschikt onderwijs in het teekenen zich doen gevoelen, maar men miste iemand, die zich met het geven van les zou willen belasten. Eindeljjk op langdurig aanhouden heeft de heer De Koning zich daartoe bereid verklaard. Het plaa nn was wekelijks des zomers 4 uren en des winters 2 uren te doen les geven. Voorloopig was het idee verder, om die lessen 's zomers 's morgens vroeg en 's winters 's avonds te doen plaatshebben. Een som van 300 zou den heer De Koning als vergoeding moeten worden geschonken. Dit voorstel ondervond ernstige bes'rijding van de zjjde van hen, d e meenden, dat het onderwjjs in bet teekenen aan de burgeravondschool wel voldoende was. Zjj wezen er vooral op hoe jongens, die den cursus aan de burgeravondschool hebben doorloopen en ge promoveerd zijn, er saospiaak op kunnen maken om nog zoolang zjj willen onderwijs in hel teekenea te genieten. Als nu een jongen op tjjo 13e jaar de ambachts school bezoekt en op zijn 16) den oursus aao da bur geravondschool beeft doorloopen, kan hij nog tot zjjn 18e jaar les ontraDgau in het teekenea voor ziju vak. Dit ia dan nog voldoende om goed op de hoogte van het teekeoen te komen. Anderen beweerden dal, waar bleek hos het onder wjjs in het teekenen aan de burgeravondschool niet voldoende was, de gemeente torgen moest daarin te voomen. De gemeente mocht voor den am'jachta.Lud

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1