GEMENGDE BERICHTEN. Laatste en telegraphische berichten. Burg-erlijke Stand Goes POSTERIJEN. Vertrek der brievenmail naar Oosl-lndiê. ADVERTENTlM. Da voorzitter sprak mede een hartelijk woord van afscheid tot en van achting voor den heer Hansen, terwijl hij, als tolk der geheele vergadering, dien heer alles goeds toewenschte op zijne nieuwe stand plaats en hem tevens het eerelidmaatschap der vereeniging aanbood. Stavenisse. Vrjjdag den 29 Juli a. s. zal alhier de 38e algemeene vergadering der onderwijzers-ver- eeniging in het arrondissement Tholen gehouden worden en wel voor de eerste maal in vereeniging met de onderwijzers uit Noord-Bevel. Door de welwillend heid der beeren Van der Hoeven en Buijs, eigenaars van het school-museum te Botterdam, zal de ver gadering opgeluisterd worden door eene tentoon stelling van hulpmiddelen voor het lager onderwijs. Behalve de huishoudelijke zaken bevat het program ma de volgende punten ter bespreking lo. Is de splitsing van geschiedenis, zooals in art. 2 (nieuwe wet), doenlijk? Zoo ja, is zij wenschelijk (Inleider de heer llaoze, hoofd der school te Wissekerke.) 2o. Behooren in de lagere school de tiendeelige of de gewone breuken het eerst behandeld te worden (Inleiderde heer Van Langeraad, hoofd der school te Sint-Maartensdijk.) 3o. He positie van den onderwijzer naar de wet van 1878. (Inleider de heer Vermeulen, hoofd der school te Colijusplaat.) 4o. Verdienen de Nederlandsehe of de systema tische benamingen der maten en gewichten de voor keur? (Inleiderde heer Slager, hoofd der school te Sint-Annaland.) Het Hoofdbestuur der Nederl. Openb. Onder wijzers- en Hoofdonderw.-vereeniging heeft zich tot den Min. van Binn. Zaken gewend met verzoek om den cursus tot opleiding van onderwijzers tot hoofdonderwijzer te handhaven. Bjj algemeene aanschrijving van den 8 Februari j 1. was door den Min. van Binn. Zaken o. a. te kennen gegeven, dat op scholen, waar uitsluitend in handwerken voor meisjes onderwijs wordt gege ven, de wet van 1878 niet van toepassing is. Even min op personen, die uitsluitend in dat vak on- derwjjs geven buiten de school. Zoodra evenwel laatstgemelden door een gemeentebestuur tot onder wijzeressen aan eene openbare school benoemd zijn, staan zij met openbare onderwijzeressen gelijk en zjjn op haar alle voorschriften der wet toepasseljjk. De Minister heeft thans medegedeeld, naar aan leiding eener hem gedane vraag of bovenvermelde aanschrijving ook van toepassing is voor onderwij zers in de gymnastiek, dat de bedoelde beslis sing in het algemeen van toepassing is op hen, die uitsluitend onderwijs geven in een of meer der vakken, vermeld in art. 2 onder i, q, r, s en t. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Het bouwen van een kantoorgebouwtje, ten be hoeve van mevrouwde wednweJ.H.C.Kakebeekealhier, ia toegewezen aan de heeren 6. Zaajjer te 'a-Graven polder en J. Hoote te Heinkenszand, voor/2650. Het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen op de hofstede, in het Rietveld, onder Oeezand, bewoond door L. Boonman, ia aangenomen door de heeren D. Van der Foei en C. Priem, beiden te Ovezand, voor ƒ3350. Wilhelminadorp. Zaterdag ia door het bestuur der walerkeeriog van den calamiteuaen Ooat-Beve- landpolder aau besteed het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot 30 April 1882 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeeting van bovengenoemden calami- teusen polder. Ingeacbceven werd door de heeren P. J. Viaser, ta Hansweert, voor ƒ4500; P. J. Van Bemortel, te Honteniaae, voor 3850P. Van den Berge, te Co- lynsplaat, voor 3700 B. Den Exter Vaa den Brink, te Krabbendyke, voor ƒ3700; J. Leija, te 'a-Heer Arendekerke, voor ƒ3650 en C. De Wilde, te Katlendijke, voor 3635. Behoudena goedkeuring van Gedeputeerde Staten ia het werk aan laatstgenoemde gegund. SCHEEP VA ARTBERICHTEN Billand-Bath. Zondagnamiddag bjj het afkomen van Antwerpen naar hier van eenige zeiljachten ie door een windbui, ter hoogte van het fort Frederik (België), het jacht Trio, bemand met 5 personen, om geslagen, waarbij een persoon te water geraakte, en, hoewel spoedig, levenloos is opgehaald. De plaatsing der dukdalven is geschied. Hiervan zjjn geplaatst in 'l nauw van Balh 3 en aan Saeftiu- gen 2 stuks; alhoewel ze nu zjjn gesteld, moet er nog zeer veel bjjwerk aan geschieden zooale bewormnagelen, bouten aanbrengen enz. enz. Het stoomschip Prinses Elisabeth, Zaterdagna middag te 5 uren te Vlissingen aangekomen heeft Vrjjdag na het vertrek van Queenbro een onbekend vaartuig in den grond geloopen, en daarbij zelf zóo belangrijke lekkage bekomen, dat men ter voorkoming van zinken bet schip op een nabjjzjjnde bank gezet heeft. De bekomen schade werd met eigen middelen tjjdeljjk gerepareerd, het schip leeg gepompt en door een sleepboot in vlot water gebracht, Waarna de reis met 120 passagiers is voortgezet. 30 passagiers hadden met de sleepboot het schip verlaten. Van eene andere zjjde meldt men, dat de Prinses Elisabeth oponthoud bekomen bad tengevolge van eene aanvaring bjj Garrison Point meteen onverlicht voorwerp, wellicht een vaartuig of wrak, waardoor het itoomscbip schade beliep, die hersteld moest worden. Dat vaartuig moet, volgens nader bericht, een barge geweest zjjn, die gezonken is en waarvan de opva renden vermoedelijk zjjn verdronken. [N. B. Ct.J BUITENLANDSCH OVERZICHT. Vorst Von Bismarck heelt tot herstel van ge zondheid verlof gevraagd en verkregen, Heen wonder dat, nu zijne plannen lang niet meer zoo voetstoots als weleer kunnen worden volvoerd, hij knorrig wordt €Q zijn gezondheidstoestand erender lijdt. Van zijne groote belastingsplannen heeft hij zooveel als niets tot stand gebracht, terwijl zijn ontwerp betreffende een verzekeringskas voor werklieden zoo gewijzigd is, dat bij zijn eigen werk wel niet herkennen zal. Alleen ae overeenkomst met Hamburg kan eenige voldoening hem schenken. Tegelijk met dat verlot is eenige verandering gebracht in den werkkring van sommige ministers. Minister VonPuttkammer is min. van binnenl. zaken geworden, VonGosslerin diens plaats min. van eeredienst, terwijl de staatsminis ter Von Bot ticher Von Bis mark's functie zal waarnemen. Eenige socialistische schrijvers zijn Berlijn uitgezet. O gezegende vrijheid De Franse lie kamer van afgevaardigden is aan de behandeling der begrooting bezig. Vrijdag en Za terdag werd tusschenin een ontwerp tot verkorting van den militairen diensttijd behandeld. Dit is al dadelijk van de baan geschoven. Art. 1 nl. werd, wegens onduidelijkheid van redactie, aan de commissie terug gezonden. In M a r s e i 11 e heeft zich de smeulende vonk tusschen Italianen en Franschen eventjes vertoond. Bij het trekken van uit Tunis terugkeerende troepen voorbij het Italiaans c he clubgebouw werd van daaruit gefloten. Er ontstoud daardoor een opstand, het schild werd van het gebouw losgerukt en de troepen moesten de menigte uiteendrijven. De prefect heeft de club doen sluiten. In de Italiaanse he kamer heeft dezelfde Tunis- quaestie weer aanleiding gegeven tot eene interpellatie, die op niets uitdraaide. De vorst van Bulgarije, ex-prins Von Batte n- b e r g, zeekt zich nu populair te maken door verschillende deelen van zijn laod te bezoeken. Den 16 is hij te Viddiy aangekomen en met geestdrift ontvangen. De Bulgaren moeten nu stemmen of zij hem behouden willen en men weet hoe gemakkelijk dergelijke ovaties te verkrijgen zijn. Ook spreekt men van een reis, dieRusland's keizer zal makeD door het zuiden van zijn rijk, waar men het praatje uitstrooit dat hij gevangen gehouden wordt. Nu, vrijwillig gevangen is hij zeker, fietteter- hoff, waar hij nu is, ligt bij Moskou aaneen rivier, die door wachtschepen, bemand met Kozakken en Deensche matrozen, is afgezet. De grond is omgespit en goed onderzochtde huizen erbij moesten door de bewoners worden ontruimd. Voor al de kosten, die zulke maatregelen met zich voe ren, had men al heel wat hervormingen kunnen tot stand brengen. En toch baten zij niet. In het Katharina-kanaal te Petersburg heeft men Zaterdag onder een steenen brug twee ladingen dyna miet gevonden. Het waren twee met 150 pond dynamiet gevulde, zorgvuldig bewerkte caoutchouckussens, 3/4 arschia in middellijn, welke van leidingen voorzien zijn. Naar het oordeel der deskundigen moeten beide helsche voorwerpen eerst voor korten tijd vervaar digd wezen. Op Sacramentsdag trok te Lissabon de stoet, waarin de koning met gevolg was, voorbij toen er: Leve de republiek en weg met depriesters! werd geroepen. Laatstgenoemden verlieten den stoet en troepen met geveld geweer herstelden de orde. Zondag in den namiddag moest H. alhier 2yne liefhebberij in het krabben-vangen met een nat pak be- Itoopen. Door het te ver over den kant hangen verloor h(j zyn evenwicht en sukkelde daardoor in het water. Hoewel de op de Kade aanwezige dregge vrij spoedig by de hand waB, kon deze echter geen dienst meer doen aangezien de drenkeling reeds door een schipper op 't droge was gebracht. Versere. Zaterdag sloeg de bliksem in den molen van C. Oostdijk alhier. Van een der wieken ging hy op bet houten dak over en vso daar langs drie wegen over de steenen fundeering in den grond. Wiekenroeden en ^zerken werden gedeeltelijk stuk geslagen. Ook slo»g de bliksem in een boerenwoning te Terheyden, die totaal afbrandde. Slechts zeer weinig kon men reddeu. De Commissaris des Konings in Zeeland beeft het Raadsbesluit der gem. Vepre tot verkoop van den beker van Maximiliaan van Ëourgondie ter ver nietiging aau Z. M. den Kouing doen voordragen en middelerwyl geschorst. A'og een paar verkiezing-incidenten n'en déplaise het Zuiden. In het district Gorinchem is liet dan toch zonderling toegegaan! Een aantal ongestelde kiezers daar werden per rytuig naar de stembus gebracht. Een banner echter werd onder het vervoer te ongesteld, om zya burger plicht zelfs met deze hulp te volbrengen, en moest van zijn stoep naar bed worden gedragen. Volgens een ingezonden stuk in de Bieuwe Gorin- chemsche courant maakte zekere de. H. G., predikant te H. B., bet bijzonder Christelijk bij die gelegenheid. Zyneerw., Zondag voor de verkiezing te H. eene vacatuurbeurt vervullende, vermaande zyne hoorders te midden van de preek, Dinsdag daaraanvolgende als een man ter stembus te komen. „Het gold hier toeh de keuze tusschen den Heere Jezus en Satan." In het nagebed smeekte Zijneerw.„Heere Jezus, stel Gjj u aan de spits der geloovigen, opdat het kleine kuddeke, dat thans naebt eu dag iu den gebede is, niet be schaamd worde." Toen na kerktijd, ten huize van den onderwijzer, hei in de kerk gesprokene nog eens door Zyneerw. her haald werd, gaf Zijneerw. op de aanmerking dat zoo danige overdryving bespottelijk en ergerlijk was, ten antwoord „ja, ja, zoo moeten de boeren maar aangepakt worden 1" LI. Woensdag vertelde ZEw. terzelfder plaats in de cathechisatie aan een 30tal leerlingen van 7 tot 12 jaar, dat zijn candidaat 1700 en ie Duivel maar 700 stemmen verkregen had. 0( die dominee's ook veel eerbied voor hunne ge loovigen hebben! Hoe lang zal bet nog duren vóór de boeren verstandig genoeg zyn om te begrypen, dat cy door hen worden geëxploiteerd. Die predikant G. had zeker wel ietz verdiend van hetgeen te Amsterdam een soort van verkiezinge-agent weervoer, die tal van stemmen voor een der oandi- daten van de Tweede Kamer had geworven. Deze beliep n.l. een pak slaag van een paar kiezerB, omdat de door hem aanbevolen candidaat niet verkozen was] De bekende barddraver La Pitesse, hoewel voor Engelsche rekening aangekochtblyft voorloopig in ons land en aan de harddraveryen deelnemen. Te Bennekom is een timmerman, terwyl hy in een boom zat om een tak door te zagen, eruit gevallen; hy kwam op de steenen tereoht en was aanstonds een lyk. Te Utrecht ie dezer dagen eene byeenkomst ge houden van 30 fabrikanten van margarineboter, waarin werd besloten tot het oprichten van eene vereeniging van Margarineboterfabrikanttn. Iemand van Overveen koebt dezer dageD een paar roode sokken, die btykbaar met eene giftige stof gekleurd waren, waut de man kreeg, na ze eeuigen tjjd gedragen te hebben, gezwollen voeteD. De geneesheer beeft volstrekte rust bevolendaar het geringste scbrampje of wondje bloedvergiftiging tengevolge zou kunnen hebben. Men zjj dus voorzichtig met ge kleurde wol. Te Belfeld in Limburg heeft men Vrijdagmid dag den winkel en het bullet van een herbergier duchtig bestolen en den winkel leeg geplunderd. Men vermoedt dat de daders Duitschera zyu, die wegens gemis van papieren over de grens gebracht, maar aan de andere zijde weder bet ryk binnengekomen waren. Een jongeling te Kekerdam trof zyn broeder iu een twist met een steen zoodanig aan het hoofd dat deze spoedig aan de gevolgen overleed. Naar men verneemt, moeten de geestvermogens vao den dader zeer zwak zyn, en bevindt zicb een broeder in een krankzinnigengesticht. De dader is naar Arnhem over gebracht. Op de weekmarkt van 11. Donderdag te Delft bevond zich o. a. een koopman, die, wat moeite hy zich ook gaf om zyne waren aan den man te brengen, bitter weinig tuccès had. Een onlekende scheen met zyn lot bsgaan, en om hem te helpen stelde by voor, dat hij, om den lust tot koopen aan Ie wakkeren nu en dan eenig voorwerp zou nemen, doch uithoofde hij meer goeden wil dan geld had, zou hy in plaats van de gevraagde som telkenmale enkele centen geven. De koopman nam in den vooislag genoegen, en wan neer hy geruimen tyd van 't een of ander voorwerp al de goede eigenschappen opgenoemd en op den ge- ringen prijs daarvan had gewezen, en tl zich niette genstaande dit alles looh geen kooper opdeed dan kwam de hulpvaardige voor den dag, kocht 't een of anderstopte den koopman een cent in de hand en bleef op eenigen afstand staan. Nadat deze hande ling zich vele malen had herhaaldverwijderde hy zich, en toen na alloop der markt de koopman zicb naar eene plaats begaf, waar bij volgens afspraak zyne waren weder in ontvangst zon nemen, was de vogel gevlogen 1 Ct.) Blykens de jongste officieele statistiek der land verhuizing, naar de Vereenigde Staten zyn gedurende de maand Mei in al de havens der Vereenigde Staten te zamen aangekomen 117,482 landverhuizers, waar onder uit Nederland 2800. Over de laatste maanden, eindigende 31 Mei, bedroeg bet gebeele aantal nit alle lauden totaal 564,294. Bij de jongste aardbeving Ie Van zijn 400 hui zen ingestort, en 95 personen omgekomen. Voor da internationale bondententoonetelling, die nevens de jachttentoonstelling te Kleef van Zaterdag tot beden werd gehouden, waren meer dan duizend bonden aangemeld ruim honderd rassen waren ver tegenwoordigd. Te Londen zyn gearresteerd twee mannen en eene vrouw, die in 'l bezit waren van tien pakjes diamanten, afkomstig van den diefstal te Brussel. Hevige stormen hebben gewoed in verschei dene westelijke Staten van Noord-Amerika. In Jowa is de oogst door de orkanen en hagelbuien op vele plaatsen vernield. Een aantal bnizen zyn ingestort en verscheidene menscben kwamen om het leven. Woensdagnacht zyn te Saint-Germain pogingen gedaan, om het standbeeld van Thiers door middel van een kist met buskruit in de lucht te laten sprin gen. Het beeld is gelukkig slechts een weinig be- echadigd. De sterrenkundigen zyn het nog niet eens of de komeet, die binnenkort aan den hemel verschijnen zal, wel die van het jaar 1807 is. De sterrenkundige Gould in Buenos Ayres, die haar ontdekt heeft, ge looft het, terwyl anderen verklaren, dat de komeet van 1807 eerst in de drie en dertigste eeuw kao terugkomen. In allen gevalleer komt er toch een 1 Gedurende het onweder van 5 Juni is de blik sem gevallen op het paleis van Gatohina, en wel met zooveel geweld, dat al de ruilen van het paleis verbrijzeld werden. De Keizer ontwaarde voor zyne kamer een overgrooten vuurgloed verschrikt vluchtte hij met zyne gemalin en kiuderen in de kelders van het kasteel. De regen, die by stroomen neerviel, blusebte den brand maar het paleis was grootelyks beschadigd, een wachter werd gedood en een twaalftal personen hadden gevaarlijke wonden bekomen. In het Champ de Mars te Parys is eene gotd ge slaagde proef genomen met eene uitvinding om vuur oogenblikkeljjk te blusscben. Esne zee van vuur, ont staan door het in brand steken van 7000 pond teer (de vlammen hadden de hoogte bereikt van eene derde verdieping) werd in eene minnut gebluscht. Een Amerikaansch blad bevat de volgende ad vertentie Een onbekende beer is in den afgeloopen nacht in myn woning gekomen, zonder zicb aau my te laten voorstellen. Na zyn vertrek heb ik bevonden, dal myn bears en de jnweelen myner vrouw waren verdwenen. Als die onbekende beer my den ring met dien turkoois, waaraan ik byzonder gehecht ben, wil terngbezorgen zal ik hem aan het bureel van dit blad een som van 25 dollars doen uitbetalenzonder hem met een enkele onbescheiden vraag laitig te vallen. By Kon. besluit is benoemd tot districts schoolopziener te Goes de heer WJ. Van Gorkom, arrondissements-schoolopziener te Leiden. DEN HAAG, 20 Juni. EEBSTE KAMER. In de heden gehouden zitting is het ontwerp, houdende strafbepalingen tot beteugeling der desertie van zeevisschers, na discussie, met 32 tegen 3 stem men aangenomen. Tegen stemden de heeren Stork Fransen Van de Putte en Van Voorthuijzen. Vervolgens werden 16 naturalisatiewetten met eenparige stemmen aangenomen. Na langdurige discussie is de drankwet aange nomen met 29 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Cremers, Bdchner, Fransen Van de Putte an Van Swinderen. Morgan voortzetting. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is de discussie aangevangen over het ontwerp tot verbooging van hoofdstuk 9 uitbaggering van den Botterdamschen waterweg). De heer Bombach was voor het ontwerpmaar wenschte ook toe zegging op verbetering van het Voornsche kanaal. De heer Hirks was voor de verdieping van bet Westgat maar tegen het maken van een lagen dam. De heer De Vos van Steenwijk was tegen het ont werp als in strijd met den geest der wet van 1863 en met het oog op hat onzekere resultaat en den toestand onzer financiën. De Minister van Waterstaat verdedigde de ver betering der waterwagen van de groote koopsteden. Dit werk zal niets voor de toekomst prejudiciëeren. Het Voornsche kanaal zal behoorlijk in stand worden gehouden. De heer Insinger heeft het ontwerp sterk be streden, daar de Maasmond onmogelijk door de natuur kan verbeterd worden. Ook de beer De Casembroot, die sterk verbete ring van het Voornsche kanaal voorstond, verklaarde er zich tegen. De heer Van Gennep bestreed beide sprekers en vertrouwde wel op de adviesen vac des kundigen. Na verdediging door den Minister is het ontwerp aangenomen met 50 tegen 7 stemmen. Daarna is de discussie over het Amsterdamsche Rijnkanaal aangevangen. De heeren Gleichman en Froger bestreden de voorgestelde verbetering van de Keulsche vaart. Eerstgenoemde wees op da nood zakelijkheid van een nader advies van ingenieurs, die wel gehoord zyn over verschillende plannen maar geen zelfstandig oordeel hebben uitgesproken. Morgen vooitzetting. VERKOOPINGEN VERPACHTINGEN. Oaium. Plaats. Voorwerpen. Intormatiên. 22 Juni, Kapelle, kersen, Pilaar Liebert. 23 Tholen, boereninspan, Wagtbo. 23 Ovezand, boereninspan, Pelle en De Vos. 28 Goes, verpachting weiland, Liebert. 24 Biezelinge, vruchten te velde, P. Overman. 27 Kioetinge, kersen, Pelle Van den Bussche. 27 Kapelle, kersen, koolzaad, Pelle Van den Bussche. 27 Kapelle, verp. bouwland, Pelle Van dan Bussche 29 Goes, hofstede enz., Tak en Liebert. 29 Heinkenszand, verp. weiland, Karseboom. 30 's-Heer Arendsk., woonh.enz., Karseboom. 1 Juli, 's-Heer Arendsk., inboedel, Karseboom. 4 Ovezand, hooigras enz., Pilaar. 7 Nisse, bouwland, Mulock Houwer, 13 Borssele, boereninspan. Scholten. Kruiningen, vrachten te velde, Van Dam. van 17 tot 20 Juni 1881. Geboren den 17, Jób Boudewijn, z. v. Job Boudewijn Giljam en Marcella Gosewina Catha- rina Maria Van Nouhuijsden 19, Helena, d. v. Pieter Johannes Cordon en Jaeomina Almekinders. Via NAPELS, (Fransche mail) 24 Juni 7.30'sav. ViaNAPELS, (Maatsch. Nederl.) 27 Juni 7,30'sav. Via BRIND1SI, 30 Juni 5.35 's avonds. Via AMSTERDAM, 1 Juli 5.35 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Staat van brieven verzonden door het post kantoor te Goes waarvan de geadresseerden op de plaats van bestemming onbekend zijn. Over de 2e helft der maand Mei 1881. 1. Brouwer, Brouwershaven. 2. Chr. De Ha mer, Krabbendijke. 3. A. Potvliet, Kwadendammt, Uit Cowjnsplaat. 4. J. Van Schaik, 's-Gravenhage. Hansweert. 6. Van Giels, Goes. Krabbendijke. 6. J. Kobusze, Kruiningen. Kruiningen. 7. J. A. Van Noppen, Rotterdam. Ovezand. 8. J. Lamper, Bergen-op-Zoom. Wemeldinge. 9. Mej. M. De Koning, Middelburg. 10. H. Harstman, Papendreeht. Wissekerke. 11. C. De Graaf, Moerdijk. JACOB WESTRATE Ai, Ellewoutsdjk, en PIETERNELLA HELMSTRIJD Ad Hoedekenskerke, geven kennis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaatshebben den 6 Juli e. k. De ondergeteekende betuigt zijn harte- lijken dank aan allen, in het bijzonder aan de heeren van het bestuur der Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij, der afdeeling Heinkenszand, der Landbouw-feestcommissie en van Volksver maken voor de medewerking eu hulp, hem ver leend bij de Laodbouwfeesten en het Festival. Goes, 20 Juni 1881. H. Van AGTEN.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 2