Zaterdag 18 Juni. 68ste Jaargang. De vlag, die de lading dekt. VERKIEZING. GOES, 17 JUNI 1881. 0FFIC1EELE MEDEDEELL\GEX. Mededeeliiigen op verschillend gebied. GOESCHE O* uitgave dezer Oourant geschiedt Maavdao-, Womsdas- en Veudaoavozd, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, 100 binnen als batten (Soes, 1.76. Afzonderlijke nommsrs 6 ct. met bijblad 10 et COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cis. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. In ons land vervoege men zich Er is een overgroot leger in het veld ge bracht, een leger van verbondenen, onder hoofd leiding van dr. Abraham Kuyper en de heeren van De Tijd, en onder commando van dominee's en geestelijken, die allen het wachtwoord had - den gekozen dood aan de liberalieten. Wij herinneren ons nietwie het eerst het woord liberalen zoo indrukwekkend voor de groote menigte maakte door eene slotveran- dering, die waarlijk het woord niet verfraaide. Trouwens, dit zou ook geheel buiten de be doeling zijn geweest; in plaats van fraaier moest het woord verschrikkelijker klinken. Dat iet doet denken aan communist of ook wel nihilisten tegenover de zoo gevreesde libe ralen kan men immers niet met te donkere niet met te sterke kleuren aan het schilderen gaan. Zoo trok het verbondene leger den 14 Juni op en overwon op drie plaatsen. Het district Zwolle moest een verdienstelijk lid zien vallen en plaats ruimen voor een per soon, wiens bekwaamheden twijfelachtig zijn, wiens geschiktheid voor kamerlid aan den groot» sten twijfel onderhevig is. Jhr. Sandberg, een gematigd, bekwaam man, is wij willen hopen voor het oogenblik slechts geschorst in zijn par lementair leven om, na een niet ai te lang tijdsver loop, sijne gewaardeerde diensten weer te kunnen verleenen, Jhr. Tilut Van Aech van Wijck zal zijne plaats innemen en heeft tot eenige aanbeveling, dat hij zich schaart onder de anti-revolutionaire vlag. Onder die vlag is hij binnengebracht. Delft en Goee kozen met overgroote meerder heid de anti-revolutionaire candidateu en lieten de liberale afgevaardigden vallen. Wij betreuren dit natuurlijk. Geen oogenblik hebben wij voor onzen afgevaardigde Brediue eene overwinning verwacht. Wij kennen de kaart van het land te goed om niet vooruit te hebben geweten, dat, bij eene coalitie als die ons bestrijdt, eene nederlaag voor de deur stood. Voor den heer Brediue, wiende pijlen der heftige woede van uiframontaanschen kant, uit wraak voorzeker over zijue houding als schoolopziener en als kamerlid tegenover die partij aangeno men, niet zijn bespaard, doet het ons leed dat zijn parlementaire loopbaan zoo kort geweest is, te kort om nog voldoende op de hoogte te komen en geheel te toonen wat hij als kamerlid was. In zijn neerlaag zien wij geen schande. Men zegge niet, dat alleen de anti-revolutionaire vlag, die den heer Pompt als deel der lading dekte, dien heer de overwinning verschafte een groot deel van de kiezers, die hem stemden, deden dit uit persoonlijke sympathieën, uit eon- sideratiën. Wij hebben het meermalen gezegd een groot deel van de kiezers laat zich met politieke beginselen weinig of niet in. Jhr, Pompt Van Meerdervoort is kantonrechter te Tholen, en rechter te Goes geweest, in welke betrekkingen hij zich als mensoh vele vrienden maaktehij is daardoor in de gelegenheid ge weest zich op de hoogte te stellen van den toestand in ons district. Hij is iemand, die qua mensch, afgescheiden van zijne beginselen als politiek persoon, de algemeene achting verdient. Maar juist dit alles, juist de meerdere bekend heid, vooral in onze omgeving, heeft menigeen hem doen stemmen zonder zich in politieke be schouwingen te verdiepen. De betuiging van hem te kennen is door velen afgelegd als motief om hem te verkiezen boven den heer Brediue. De vlag alleen heeft dus niet gemaakt, dat hij met zulk eene groote meerderheid werd gekozen, maar dit neemt niet weg dat hij zich scharen moet onder die vlag. En de toekomst zal het ons leeren of hij de man is, waarvoor men hem heeft gehouden. Wij vreezen dat, als eenige jaren zijn verloopen, hij wel zal blijken te behooren onder de contra bande, die zich heeft laten binnensmokkelen nder een vlag, welke de anti-revolutionairen Agent voor het buitenland Rotterdam aan het Algemeen Advertentieburean boven zijn hoofd hebben doen wapperen. Iu Delft is hetzelfde spel gespeeld. Een Scha- gen Van Leeuwen is gevallen tegenover een ja, men zegt «fijnen kop", maar toch eene onbe kende grootheid. Maar die zelfde Fabius, nog meer onbekend in Zeeland dan in Delft, kon in het district Middelburg tegenover een oud, algemeen be kend afgevaardigde als mr. Van Eek een aan zienlijk aantal stemmen verwerven Dit is eene ernstige waarschuwing. Het is beter, dat wij den toestand goed onder de oogen zien en eer lijk het gevaar erkennen, dan achter een struis vogelpolitiek onzen toestand te verbergen. Het is meer dan waarschijnlijk dat de ver bonden troepen meer overwinningen hadden ver wacht, maar dit neemt niet weg, dat krachtige cijfers alom op hun candidateu zijn uitgebracht, cijfers, die als ernstige teekenen des tijds ons, liberalen, moeten leeren eendrachtig te wezen en in de kamer vooral te toonen veel te kun nen praesteeren. Er zijn nu nog twee districten, waarin eene beslissing vallen moet. In Almelo heeft de liberale partij niets te verliezen zij kan wel winnen, wat wij evenwel niet verwachten. De verbonden partijen zullen nu wei liever den conservatieven heer Insinger stemmen dan den liberalen heer Pan Loer. In Zevenbergen kunnen wij nog een stem verliezen, en, zoo dit het geval is, wordt de liberale meerderheid in de Kamer tegenover alle partijen tot tien stemmen teruggebracht. De partijen staan dan 48 tegen 88. En thans aan de kamerleden van de anti revolutionaire partij de eisch om goed in het gelid te staan. Zij moeten nu toonen wat te kunnen alleen of met hunne bondgenooten niet afbreken maar verbeteren in hun geest. De leuze anti-liberaal heeft kracht bij een strijd over candidaten, maar zeer weinig betee- kenis, waar bet geldt de belangen des lands te bevorderen. De behaalde overwinningen zullen hen hoog moedig makenzij het dan ook dat hierbij in 't spel is die nederige, zoogenaamde Christelijke hoogmoed, die God doet dankeu met den mond maar in het hart der leiders inwendig eigen roem en waarde doet gevoelen en vreugde ver wekt, dat hun rijk van heerschappij nog geen gevaar loopt. De godsdienst is voor die hoo- vaardij zoo'n goede dekmantel. Wij wachten nu met verlangen daden af. Laat hen gerust de vlag hoog opheffen, hoe hooger hoe liever. Er zal wel een tijd komen, dat zij halfstoks zal moeten geheschen worden uit teleurstelling over een broeder als dit dan maar jhr. J. J. Pompe Fan Meerdervoort niet is 1 of over machteloosheid in het uit voeren van wat men met zoo'n groot gedruisch aankondigt. Want de beste onder de besten der anti revolutionaire kamerleden mist de macht tot regeeren. Dit leerde de ervaring genoeg. Het Zuiden vroeg onlangs ons gevoelen over jhr. De Savornin Lohman. Zou het waarlijk meenen ons met zulk een vraag in het nauw te brengen f Eén letter wijze het ons aan, waarmee wij toonden de bekwaamheden van onzen afge vaardigde niet te erkennen. Hij is een figuur maar een anti-revolutionair in hart en nieren, zooals jhr. Pompe er nooit een zal worden. Doch van legeeringskunst in zijne richting gaf hij nog niet éen bewijs. Bij de behandeling van het nieuwe strafwetboek en de drankwet heeft men van zijne bekwaam heden als rechtsgeleerde veel profijt gehad, maar zelfs tot teleurstelling van zijne eigen partij- genooten heeft hij elke wijziging iu anti-revo lutionaire richting moeten laten varen. Het anti-revolutionair program uitvoeren be staat tot nutoe bij bem in scherpe philippica's tegen een ontrouwen broeder als de Minister Van L. STEINER, te Hamburg. van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij Lijndentegen de regeering, tegen een school wet, die ods en duizenden liberalen evenmin voldoet als hem, en tegen eene dubbelzinnige wetsuitlegging van den Minister Six in zake art. 38 der lager onderwijswet, die zelfs bij de meerderheid iu de Kamer eu daarbuiten, ons zeiven erbij gerekend, een ongunstigen indruk maakte. Maar met dat al kregen wij zoo weinig anti revolutionairs te hooren, dat wij aan een ver momd liberaal zouden gaan denken, als wij den heer Lohman niet beter kenden. Dit pleit in ieder geval niet voor de macht der anti-revo lutionaire beginselen. Welnu, de heer Lohman zal nu een nieuwen broeder, een mede-afgevaardigde, ontvangen in de Kamer, die in hoofdzaak het program teekende. Voor hem is het te hopen, dat de kennisma king op den duur geen teleurstelling moge wezen. Men 'deuke aan den tegenwoordigen premier van ons ministerie. De vlag, waaronder de heer Pompe is binnengehaald, zal nog wel eens vaak mogen worden ontplooid, om uit-de-band-springerijen te voorkomen. Ons zal dit leeren niet te wanhopen aan de overwinning en de kracht der vrijzinnige be ginselen, die in ods district de nederlaag leden in den strijd tegen eene overmacht, die nog nooit een bewijs schonk van gezamenlijk iets anders te kunnen dan helpen omverwerpen. Wij liberalen in het district Goes, die ook nu nog trouw bleven aan het wachtwoord, doen het best aftewaebten totdat onze beurt weer is gekomen, en in dien tijd geen geoorloofd mid del te ontzien om propaganda voor onze begin selen te maken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij van het stembu reau alhier ontvangen hebben de processen-verbaal van inlevering en opening der stembriefjes ter verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op 14 en IS Juni 1881, waarnit blijkt, dat van de 1967 geldige uitgebrachte stemmen op zich vereenigd heeft de heer Jhr. mr. J. J. POMPE VAN MEERDERVOORT 1358, zoodat deze gekozen is; voorts, dat gemelde processen- verbaal ter Secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd, terwijl afschriften ter gewone plaatse zijn aangeplakt. Goes, den 16 Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. O. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De aandacht van Nederlandsche geneeskundigen wordt gevestigd op de gelegenheid om, onder genot eener toelage van f 200 's maands, vrij van contributie ten behoeve der burgerlijke pensioenen, befast te wor den met de uitoefening van den burgerlijken geneeskun digen dienst in een of ander door den Gouverneur- Generaal aan te wijzen gedeelte van Nederl.-Indie, terwijl zij daar tevens particuliere praktijk kunnen waarnemen. Aan hen, die voor gezegd doel ter beschikking van den Gouverneur-Generaal worden gesteld, wordt van gouverneraent8wege toegekend a. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van f 1000b. vrije overtocht naar Batavia per stoomschip in de eerBte klasse, casu quo ook voor hun wettig gezin. Nadere bijzonderheden daaromtrent zijn te vinden in de Staatscourant no. 139. De heer./. Van Boventelegrafist 2e klasse te Goes, wordt met 1 Juli verplaatst naar Vlis- singen. Den uitslag der verkiezing voor lid der Tweede Kamer, gehouden in de distiicten Goes, Middelburg, Zierikzee, Alkmaar, Eindhoven en Dockum, hebben wjj Donderdag per bulletin aan onze lezers meegedeeld. Bp de in 1879 gehouden verkiezing in het district Goes stemden van de 2656 kiezers bij de eerste stem ming 1784 en bg de herstemming 1834. Bij die eerste stemming verkregen de heeren De Savornin Lohman 727, mr. W. A. Van Hoek 580endr. P. J. F. Ver meulen 357 stemmen bjj de herstemming bekwam boekverkoopers en postdirecteuren. eerstgenoemde 1017 en mr. W. A. Van Hoek 755 stemmen. Na een hernieuwd onderzoek besloot het be- stuuv der Verceniging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken alhier den prijs van ƒ50 met de medaille voor het versta/komend gezelschap toe te kennen aan Constantia van Borgerhoutwaaraan tevens de medaille is geschonken voor het gezel schap dat het grootste aantal leden telt; Constantia toch heeft 63 werkende leden. Rilland-Bath. De heer Gom. Kok Czn. alhier is, uit 12 sollicitanten, benoemd tot agent van politie te Delfahaven. Op de Woensdag te Middelburg gehouden ver gadering der orde van advocaten bjj de arrondis- •ements-rechtbank zijn herkozen als leden van den raad van toezicht en discipline de heeren mrs. J. H. De Laat dt Kanter en J. O. De Will Hamer. (U. Ct.) STATKN-GKIN tfiUAAL» Bjj de Tweede Kamer i« ingekomen een wetsont werp tot goedkeuring eener overeenkomst door de regeering met de Indischs spoorwegmaatschappij ge. sloten, lot overdracht van den spoorweg Batavia-Buiten- zorg aan den Staat voor 6 millioen. Door dien aankoop worden de drie ljjnen in het westen van Java in éene hand vereenigd en wordt een goede exploitatie zoowel der spoorwegen als vau de haven Batavia met iuachtneming van het algemeen belang mogeljjk. De Eerste Kamer heeft Woensdagavond hare werk zaamheden hervat. De mededeeling, dat de heer mr. H. J. Smit op gehouden had lid der Kamer te zjjnwerd onder betuiging van leedwezen voor kennisgeving aange- nomeu. Aan de nagedachtenis van wjjlen den heer jhr. mr. T. B. II. Michieh Pan Ketsenich bracht de voor zitter warme hulde. De geloofsbrieven van het nienw gekoren lid, den heer M. H. Insinger, werden in handen gesteld van eene commissie, bestaande uit de beeren Fan Poort- huysen, Schot en Van Rycltevoriel. De wetsontwerpen, laatetelqk door de Tweede Kamer aangenomen werden naar de afdeelingeo verzonden. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Blgkeos bet verslag van den slaat der sobool- onderwjj'.ere-wedawenheurs in Zeeland over 1880 was er bjj een inkomen van 4480,22 eene uitgaaf van ƒ4642,19, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van 161,97. Er waren 145 contribueerende leden, wier contri butie van 3 tot 10 variëarde, om daarvoor een weduwen-jaargeld van 100 te verkrijgen. Die ongeljjlte verhouding sp-uit uit gunstige bepa lingen van vóór 1865. Wie na dien tjjd lid geworden is betaalt 10. Aan 43 weduwen werd pensioen uit betaald; op 't oogenblik bestaan er 40 wednwen. Wat aao de fondsen ontbreekt om den leden van voor '66 100 te verzekeren, wordt door de provinoie gesup pleerd. Zoo werd over 1880 door de provincie bjj- gedragen 1226,12, lerwjjl voor 1881 een subsidie van 1045 is aangevraagd, of 27,60 voor elk der 38 bevoorrechte weduwen. De Weduwen vau leden na '65 ontvangen deze suppletie niet. In 1882 zullen voorden dienst in Ned.-Indië noodig zjju tien onderwjjzerz der derde klasse, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit «ener akte van be kwaamheid alz hootd- of als hulponderwijzer, en voor zien van aanteekening voor eenige andere vakken van onderwjjs, hij voorkeur voor het Franscb. Zjj zullen inde eerBte helft van November 1S81, met een uit Nederland vertrekkend stoomschip, de reis naar Neder- landsch-Indië moeten aanvaarden, om aldaar tegen 1 Januari 1882 aanwezig te zjjn. Hoofdonderwjjzers, beneden den leeftijd van dertig jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftjjd van vier en twintig jaren, genegen zich op den voet, onder genot der voordeelen en onder de verpliohtingeu, vermeld in de Staatscourant van 17 dezer, als ouder wijzer der derde klasse aan 'a lands dienst in Ned.- Ind te verbinden, kunnen zich aanmeldeu aan h<-t Depattement van Koloniën en bjj den heer dr. A. T. Pan Aken, schoolopziener van het dizlrict 's-Graveu- hage, onder overlegging van de noodige bewjjestnkken. LANDBOUW EN VEETEELT. In de Betuwe en in den Tteierwaard zijn de groote keraenverkoopingen in «olleo gang. Daar de opbrengst in vele booragasrdm slechts middelmatig zal zijn, verwacht men hooge prijzen. Peren verwacht men dil jiar veel, pruimen minder.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1