1881. N°. 70. Donderdag 16 Juni. 68 Jaargang. ste Bij dit nununei1 behooi't een bijvoegsel. GOES, 15 JUNI 1881. 0FFIC1EELE MEBEDEELIXGEN. Mededeelingen op verschillend gebied. RECHTZAKEN. Overzicht van den stand der koersen. D« uitgave döscr Courant geschiedt Maandag-, Woensdag- en Vrijdagavond, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per ktr&rfc&tJ, aoo binnen als buiten Goes, 1,75, Aüsonderlijke nominer* 5 ct. met bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijke- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1.berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren Toevallig komt ons een strooibiljet in han den ter aanbeveling van prof. A. Brummelkamp. Het geheel bevat den inhoud der advertentie, die in verschillende bladen door het hoofdbestuur van den Christ, hist, kiezersbond nMarmx" is ge plaatst. Tegen den inhoud zei ven kunnen wij geen bezwaar maken, maar de vorm van het strooibiljet dat zonder naam van den drukker verscheen en alleen de woorden bevat »0oergedrukt uil de Goessche cour. 9 Juni 1881" geeft ons aanleiding hier te verklaren dat dit niet van onzentwege is verspreid, terwijl wij tevens kunnen verzekeren, dat het niet gedrukt is op de drukkerij van de firma F. Kleeu- wens Zoon, waar de Goesclie Gourant gedrukt wordt. Wij protesteeren tevens tegen het zijdelings be trekken van ons blad in eene zaak, waarvan wij in het geheel niets weten. OTENBARE VERGADERING VAN DEN RAAD der gemeente GOES op VRIJDAG den 17 JUNI 1881, des namiddags te 2 uren. Goes, den 14 Juni 1881. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeliüg: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Af- en overschrijving op de begrooting van uitgaven voor 1880. lil. Aanvragen om remissie van aanslag in den hoofdslijkeo omslag en de belasting op de hon den over 1880. IV. Verzoek van P. Quist om afstand van grond in erfpacht. V. VoorBlel van burg. en weth. tot verandering in het gebouw der Hoogere Bu'gerschool voor jongens. VI. Rekening der gezondheidscommissie over 1880. VII. Benoeming der leden van het stembureau voor de verkiezing in Juli aanstaande. Z. M.overwegende dat een aantal schepelingen en militairen, die na Jan. 1877 een werkzaam deel namen aan de krijgsverrichtingen in Atjeh, verstoken zijn van het voorrecht het eereteeken te dragen en willende een nieuw bewijs geven van zijn bijzondere tevredenheid over den moed en de volhardingdoor zee- en landmacht steeds bij de krijgsverrichtingen in Atjeh aan den dag gelegd, heeft bepaald: dat het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven wordt toe gekend aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgs verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden in de jaren 1877 tot en met 1880. De hun deswege uit te reiken gesp draagt het opschrift: „Atjeh" 1873-1880. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer hebben hnnne stem uitgebracht te Gom 216 van de 254 en te Bergen-op Zoom 327 van de 485 kiezers. In 1879 bedroeg het aantal ingeleverde briefj'es bjj stemming en herstemming te Goes 210 en 201 van de 245 en te Bergen-op-Zoom 235 en 226 van de 453 kiezers. De verhouding van de getalsterkte der partijen in de Tweede Kamer is thans aldus: liberalen 52, Katholieken 17, antirevolutionairen 12 en conservatie ven 5. Van de aftredenden z|jn 29 liberalen, 8 Katholieken, 4 antirevolutionairen en 2 conservatieven. Benoemd tot gezworen van den Willem-Anna polder, in plaats vaa den heer J. B. Pan Hootegem de beer M. Nieuwenhuijte. Tot directeur der Zeeuweche spoorboot-maatschap pij is benoemd de heer P. L. De Bruigne, te Middel burg, thans boekhouder der maa schappij. De 96ste algemeeoe vergadering van de Maat- tciappy tot Nut van 'Z Algemeen zal op Dinsdag den 9 Augustus worden gehouden te Amsterdam, in de taai van het Park des morgens te 10 uren, onder voorzitterschap van mr. J. Kist. Onder de punten van bescbrjjring komen o. a. Voor: een voorstel van het hoofdbestuur om pogingen aan te wenden tot bevordering van de opvoeding van kinderen benedtn den leeftijd van leerlingen van de lagere schooleen voorstel van het hoofdbestuur tot het verleenen van 3 subsidiëj a 3000 aan drie departementen, die plaatselijke verzamelingen tot be vordering van Kunst-indnstriëel Onderwijs wenschen te stichten, een voorstel van het hoofdbestuur om een commissaris te benoemen in zake de vorming van een pensioenfonds voor werklieden, een voorstel van het hoofdbestuur tot het aankoopen van 17800 exem plaren van een uit te geven gtïdustreerd Volksblad en daarvan aan ieder lid een exemplaar te verstrekken tot bevordering van de algemeens, volksbelangen, een voorstel van de departementen Nieuw-Lekkerland, Alblasserdam en Krimpen a/d. L-k ten einde eeue juistere en vastere verhouding te verkrijgen tusschen de besturen en de spaarbanken der departementen enz. enz. In een te Amsterdam gehoudm vergadering van bestrijders der verplichte vaccinatie is besloten tot het oprichten eener in dieu geest werkende ver- eeniging, waarvan tot eere-voorzitter werd benoemd dr. A. Kuyper. Er zal geen afgevaardigde naar de in deze maand te Londen ie houden vergadering van tegenstanders van den vaccinedwang worden gezonden doch van het oplichten der vereeniging zal aan die vergadering kennis worden gegeven. De Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal den l8u Juni a. s. haar 52e jaarlljksehe algemeene vergadering houden te Amsterdam. Daarin zal wO'den behandeld een voorstel tot wets herziening betreffende een gewijzigde samenstelling van het hoofdbestuur, met dien verstande, dat alle afdee- lingen tellende meer dan 200 leden daarin ver tegenwoordigd zullen worden. Van ds afdeelingen tellende minder dan 200 leden zal telk-n jare een in het hoofdbestuur vertegenwoordigd worden. Ook zal ter sprake komsu de oprichting van een onderwijsfonds teneinde uit dat fonds snbsidiën te verschaffen aan kweekscholen voor zangdocenten en aan veelbelovende jonge kunstenaars toelagen te ver zekeren tot voortzetting hunner studiën en tot het verschaffen van toelagen by ds oprichting van afdee- lings-muziekscholen. Voorts een voorstel om da „boekwerken", die het eigendom van de maatschappij zjjnvoortaan te plaatsen in de universiteitsbibliotheek te Amsterdam. Met het bestuur der afdseling Rotterdam, dat den wenscb heeft uitgesproken in 1882 of 1883 een muziek feest te houden, heeft bet hoofdbestuur der maatschappij voorloopige onderhandeling-n gevoerd. Daarecbter het genoemde bestuur een waarborgsom van 601)0 meent te moeten aanvragen, ziet hel hoofdbestuur er bezwaar in op dien grondslag aan de algemeene vergadering eeD voors'e! te dosn tot hst houdin van een muziek feest in het vo'gend jaar. Hat hoofdbestuur meent echter machtiging te moeten vragen om ovi-r nadere voorstellen van de afdeeling Rotterdam of andere eventueel inkomende aauvragta te kunnen beschikken. Het getal leden der maatschappij bedraagt thans 3759. Het aantal leden der „Vereeniging tegen de Kwakzalverij" is thans 308. Te Brussel is opgericht een Nederlandsche stoom trammaatschappij tot den aanleg en de exploitatie der lyuen MiddelburgVlissingen Breskens Maldegem WalsoordsnHulst. Het kapitaal der maatschappij bedraagt een millioen francs. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Beroepen te Meteren de candidaat Pan Schelven. Bedankt voor het beroep naar Op-en-Ntê-Andel door ds A. Benier, te Berg-Ambacht. Beroepen te Biervliet (classis IJzendyke) de candidaat A. Lageruseij te Hillegersbeig. Een groot gedselte der leerlingen aan de Mid delbare school voor meisjes te Goes maakte Zondag onder leiding van leeraressen en leeraar, den heer Frotoein, een tochtje naar Wouw om te botaniseeren. Het was de eerste maal, dat dit geschiedde; maar het genoegsn, toen gesmaakt, zal zeker wel meewerken om het niet de laatste maal te doen wezen. Met 1 Sept. zijn aau de Rijks Hoogere Burger school met 3jarigeu cursus te M ppet de volgende leeraarsbetrekkingen te vervullen: twee in Nederlansoh, Geochiedenis, Frausehen Hrogduitsch, jaarwedde voor elk 1800; een in natuurkundige wstenschappen, jaarwedde 1800 een in wiskunde en boekhouden, jaarwedde 1800 een in teekeneo, jaarw-dds 1000 een in gymnastiek, jaarwedde 500. Wte voor deze betrekkingen in aanmerking wenschen te komen, moeten zioli uiterljjk op 30 Juni schriftelijk aanmelden bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. D. J. Sfeyn Parvé te 's-Gravenhage. Bij het gehouden overgangs-examen B. aan de Polytechnische schooi te Delft zjju o. a. geslaagd voor art. 61, 62 en 64 (civiel- en bouwkundig ingenieur) de heereu J. Pan der Hoek en J. J. Flolülen voor art. 64 (werktuigkundig ingenieur) de heer A. I. Snouck Hurgronje. De ouderwijzers, die te Middelburg ijverig gebruik maakten van den cursns rot opleiding voor do hoofdakte, wenden zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, om de opheffing van die gelegen heid tot verdere vorming zoo mogelijk te voorkomen. (N. R. Ct.) De uilslag der examens aan de Koninklijke militaire academie is, dat alle officieren, gedetacheerd bij de applicatisschool, hebben voldaan op ésn na. De cadets san bet 4e studiejaar hebben allen voldaan, en zullen dus eerlang tot officier worden benoemd. Bij dat examen voldeed o. a. de 2e luit. vaa de genie O.-I. do hesr L. Krol Pan der Hoek. De Standaard geeft een uitvoerig verslag van de laatste vergadering der vereenigiag voor „Chris telijk Nationaal Schoolonderwijs." Zooals men weet, heeft ds. Pan Dijk onlangs verkondigd, dat het ge halte van de „Cnristelyke" onderwijzers zooveel te wenschen overliet. Daartegen werd by motie gepro testeerd, maar in het verslag van de rede van den heer P. JPassenaer Cattcijck vindt men toch deze opmer kelijke woorden „De staatsschool doet op ptelagogisoh standpunt „veel, dat uitnemend goed is. Kunnen wij dus iets „doen, opdat het Chr. gehalte der onderwijzers beter „worde, het dient gedaan (buiten de orde) Bij oo- „dervinding betv ik gezien, hoeveel verkeerdheden som- „miga onderwijzers gedaan hebben (buiten de orile) Dat „buiten de orde" is karakteristiek. De waarheid küukt soms onaangenaam in de ooren en is voor som mige lieden 8 tee d s „buiten de orde." (Pad.) LANDBOUW EN VEETEELT. Tot de onderwerpen van het XXXIVste Nedir- landsch Landhuishoudkundig Congres, die in booge mate de aandacht van deskundigen trekken, behoort in de eerste plaats de door den heer Armani Sassen te Amsterdam geopperde vraag, of al dan niet moet worden overgegaan tot de oprichting van eene Alge meene Nederlandsche Landbouw-maatschappj? Ter voorloopige toelichting dier quaestie zond ds heer Sas sen aan het Congres-bsstnur te Enschedé reeds eenige exemplaren van een onlangs in druk verschenen op stel, waarin gewezen wordt op ds heilzame gevo'gsn, die eene fusie der verschillende lauil bouwmaatschap pijen in Nederland hebben zou. Centralisatie op dit gebied is, naar bet oordeel van dsn schryver, hoogst noodzakelijk, by de steeds toenemende en beter tojge- ruste concurreuiie van liet buitenland. Versnippering van krachten leidt op den duur lot onmacht en wer kt bjj gemis aan verband tnsszhen landbouw, tuinbouw eu veeteelt, en de Rigeering, belemmerend op den bloei onzer bslangryksle takken van volksbedrijf. lil vele andere Rijken wordt dit verband niet gemist. De heer Sassen geeft eene schets van de innch ing en wijze van werken van twee machtige landbouw- veraeaigingen in Europa, namelijk de Royal agricultural Society en de Sociéte des agriculteurs de France. Zonder zich ten volle met da organisatie dier maatsohapp jen te vereenigen, meent hy, dat wy Nederlanders van beiden veel kunnen leeren, en dat zy bet glansryk bewijs leveren wat coacentratie van krachten vermag. Het opstel des h eren Sassen vindt men in zyu ge heel in het Jnni-nommar van de Economist. De gouden en verguldzilveren medaille (groot model), uitgeloofd door Z. K. II. Prins Frederik en door Z. K. H. Prins Alexander vaa Oranje voor gelegen heid der in September a. e. te houden tentoonstelling te Bergen-op-Zoom, zy t bestemd als pryzen voor de twee fraaiste dekhengsten vau inlandsch ras. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Te Soherpenisse worden V rydag de onderhouds werken aan hst calamiteuse waterschap van dien naam, aanbesteed. Het minst was ingeschreven door C. Bo ller Ca. te Bruinisse, voor f 6019. Arrondissements-reclitbank te Middelburg. Dinsdag 14 Juni zyn ds navolgende vonnissen ge wezen tegen lo. H. K. B48 j werkman te Vlissingen, we gens overtreding der «ero-dening op ds plaatselijks belastingen te Vlissingen veroordeeld tot 5 boete met verbeurdverklaring dar aangeln&lda gotderan o. e. 2o. Ca. Fa. S,, 60 j., wed. J. Van L., te St. Jan steen, wegens laster veroordeeld tot 6 dagen gev.straf o. e. 3o. Ca. De W., 27 j., huisvrouw van E. Van de V., arbeidster te St. Jansteen, Wegens diefstal ver oordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 4o. P. Van den B., 38 j., herbergier en schoen maker te IJzendijke, wegeus mishandeling veroor deeld tot 15 dagen cell, gev.straf eo 8 bo«tec. e. 6o. S. De W., 26 j., landmanskoeeht te Domburg, wegens rebellie veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 6o, E. C., 26 j, te Watervliet, J. Van H,, 53 j., te Philippine, beiden landbouwers, wegens mishan deling veroordeeld ieder to! 6 maanden cell, gev.straf met schadevergoeding aan den beleedigda ad 160 ieder c. e. Wij kunnen beginnen met te voldoen aan de op ons nog rustende verplichting om mêetedee- len een en ander aangaande het verslag, behoo- rende bij de balans en winstrekening der Nieuwe Afrikaansche Handehvereeniging Daarin wordt meegedeeld, dat het dividend van 28 lja pet. voornamelijk het gevolg is van den buitengewoon overvloedigen oogst in Afrika, die levendigen handel mogelijk maaktebovendien was de aangename gewoonte om alle inkoopen van export-artikelen tegen contante betaling te be werkstelligen van gunstigen invloed geweest op de inkoopprijzen. Mag men bij ondernemingen als deze nimmer vergeten, dat de uitkomsten door allerlei wisselvallige omstandigheden worden beheerseht, toch ligt in het kolossale winstcijfer over 1880 het feitelijk bewijs voor den hoogst voordeeligen handelswerkkring, die de Vereeni ging zich tot taak gekozen heeft. Hoe wissel valliger het winstcijfer is, hoe nuttiger en be langrijker het bezit van een reservefonds is deze overweging heeft ook de Nieuwe Afrikaan sche Handelsvereeniging in aanmerking genomen en daarom vau de verrassende uitkomst over 1880 gebruik gemaakt om het reservefonds tot zijn maximum optevoeren, door een half millioen van de behaalde winst daarvoor aftezonderen. Koopera van aaudeelen koopen das ook een aandeel in dit belangrijke reservefonds, dat vol doende zou zijn om 3 jaar telkens 10 pet. interest uittekeeren, zoo er eens 3 jaren voorkwamen waarin niets gewonnen werd we merken dit alleen op, om zich een juist denkbeeld te vormen van de hoegrootheid van het reservekapitaal. Ds meeste affaire had in de laatste dagen plaats in de binnenlandsche waarden. Aaudeelen in Tramwegmaatschappijen, aanieelen Ned Cen traal Spoorweg-maatschappij enz. genoten de meeste belangstelling. De laatste algemeene ver gadering der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij bracht de gelukkige tijding, dat de directie met grond de hoop mocht koesteren dat het volgende jaar voor de eerste maal na 1866 de volledige uitbetaling op de obligatiën zou kunuen plaats hebben. Tot nogtoe werd jaarlijks op de cou pons zooveel betaald als de schrale netto-in komsten toelieten, terwijl het resteerende cou ponbedrag in scrips uitgestelde schuldbewij zen voldaan werd. Deze „blijde boodschap" heeft terecht de gestempelde obligatiën belangrijk doen rijzen maar bovendien ook eene kolossale verhooging der aandeelen in 't leven geroepen. Den liefhebbers van die aandeelen zij echter opgemerkt, dat de meer dan ƒ3,000,000 uitge stelde schuld geheel gedelgd moet zijn voor er van dividend-uitkeering op de aaudeelen sprake kan zijn, zoodat behoudens een ongeloofelijke reusachtige toename der bruto-ontvangsten in de eerste jaren nog aan gëen knippen van dividend bewijzen behoeft gedacht te worden. Waar schijnlijk doen we onzen lezers geen ondienst door even meetedeelen dat met gestempelde obli gatiën bedoeld worden die, waarvan de houders zijn toegetreden tot eene conversie aangeno men nadat de coupon van l Juli 1866 onbetaald bleef waarbij beptald werd dat de aflossing jaarlijks, volgens de tabellen, zou plaatshebben, dat er zooveel op de coupons zou worden be-

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1