1881. N°. 69. Dinsdag 14 Juni. J. P. BKEDIUS, Landverhuizing naar Amerika. Adjunct-Commies lep Secretarie. LANDBOUWFEESTEN. Mededeelifigen op verschillend gebied. GONE Ot uitgave deter Courant geschiedt Kaasdag-, Woensdag- en Vuijdioavonc uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75. Afzonderlijke nonunert 5 et. met bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 els. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.— berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenlandA. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Geen langdurige beschouwingen kun nen thans meer baten. Elk kiezer zal nu wel bij zichzelven een besluit geno men hebbenwelken candidaat hij zal stemmen. Ieder hunner weet reeds, of hij al dan niet een aftredend lid zal doen vallen om plaats te maken voor een, over wien zij, die hem stelden, liefst hebben dat zoo min mogelijk, wat beginselen be treft worde gesproken. Thans is het woord aan de daad. De stembus is morgen, Dinsdag, van 9 tot 5 uren geopend. Een ieder zij op zijn post, dat is het laatste ernstig verzoek, dat wij richten tot allendie de vrijzinnige beginselen zijn toegedaan. Men late alle bijzaken thans rusten om zich te vereenigen tot éen doelhet verschaffen der overwinning aan de li berale beginselen. Niet beter kan dit geschieden dan door zich te vereenigen rond en zijne stem uittebrengen op den heer aftredend lid. GOES, 14 Juni 1881. De Standaard geeft eene korte instructie voor Dinsdag. Daarin komt 0. a. voor een wenk om zoo men in een onbewaakt oogenblik of door pressie van zijn landheer zich heeft laten verleiden, om op zyn stembriefje reeds een anderen naam te zetten, dien te schrappen en er den naam van den anti revolutionairen candidaat voor in de plaats te zetten. De landheer schijnt bij de heeren een gevreesd hoofdpersoon te zijn. En toch, hoevelen dier heeren helpen juist de anti-revolutionairen en hadden daarom zeker beter waardeering verdiend dan die van met een zwarte kool te worden aangeschreven! Dit gedeelte der instructie kan gewijzigd ook onzen aanhangers van dienst wezen. Wjj geven eeuzelfden raad aan allen, die wars zyn van drijverij, van geestelijke heerschappij, die niet willen luisteren naar de stem van ben, van wie in 1879 een ds. Wincleel te 's-Gravenpol der hetZeeuwsche volk vergeleek bij een meelzak, waarop men kloppen moest vóór dat er stof uitkwam. Wie nu in een onbewaakt oogenblik of door pressie van den dominee,of van hem die voor dominee speelt, zich heeft laten verleiden den naam van den anti revolutionairen candidaat op zijn biljet te stellen, hy sohrappe dien naam gerust door en zette er voor in de plaats dien van den heer J. P. Sredius. (Slot.) Op dit oogenblik zyn in Le Mara nog maar weinig Hollanders, meer Dniteohers; doch Hollanders zyn teer gezocht. Vele Hollanders echter vindt men in de omstreken van Orange City, East Oange, Sioux City en Hospers City, welke steden met den spoorweg van Le Mars in korten tijd zyn te bereiken. Nog eens: de arbeid wordt hier flink betaald, en zeker zal het hier niemand berouwen zoo hy eenmaal zyn vaderland, dat hem meer doornen dan rozen bracht, voor een oord als dit beeft vaarwel gezegd. Ook dienstmeisjes krygen hier veel geld, en zeker zou hel den heer Vint- gent, den afgevaardigde uit 's-Hage, recht aangenaam ijjn te vernemen, dat de dienstmeisjes hier per week vier dollar 10 Nederlacdsche galden en dea kost verdienen. Ook aan deze is hier groot gebrek. Het leven is hier bepaald niet duur, evenmin kleederen, schoenen eat. Voor een goed pak kleeren betaalt men 10 dollar, wat tooh waarlyk niet le veel is, en de eohoenen zyn niete duurder dan in Holland. Waarlyk, de welvaart heeft in Sioux County haar troon opge daan en ay spreidt met kwistige hand bare milde De Standaard profaneert weer sterk. Dij de huiselyke godsdienstoefening des morgens beginne men, zoo raadt het blad aan, met 'b Heeren zegen over den dag der verkiezingen aftesmeeken. Een uitstekend middel voorzeker om aan de ver kiezing te herinneren. En wie van het gebed kracht, sterkte en hulp verwacht, hij voldoe aan dien wenk. Wij kunnen dit begrijpen. Maar men doe dit niet zooals de Standaard wil. Aan de huiselijke godsdienstoefening toch nemen in vele gezinnen dienstbaren en kinderen deel. Dezen toch zullen zeker wel niet met hart en ziel mee bidden voor eene verkiezing waarvan zij niets begrijpen. Het gebed wordt genoeg misbruikt. Eene ge legenheid minder daartoe zal de waarde ervan kun nen verhoogen in de oogen van hen, die eraan hechten. En wat denkt men van dezen wenk van den Standaard nOcliverblijdt de Heere u met een gunstigen uitslag, laat er dan ook worden gedankt Dat dan ook cursiveerden wij. Wij dachten dat men in alle omstandigheden God moest dankenomdat men niet kan beoordeelen wat goed is, en uit kracbte van het woord nwat God doet is welgedaan." Wat treurige spotternij 1 Men schermt weer met woorden om oogen en gedachten der kiezers te benevelen. De ontnuchtering komt later Schande over hen, die zelfs het heiligste wat zij zeggen te kennen, misbruiken op zulk eene wjjze. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES breDgen ter openbare kennis, dat, door de benoeming van den heer H. J. G. Hartman tot eersten klerk ter provinciale griffie, weidra zal vaceeren de betrekking van ADJUNCT-COMMIES ter Secretarie alhier, op eene aanvankelijke jaarwedde van Twee honderd gul- d e n. en dat sollicitatiën naar die betrekking bij hun college kunnen worden ingeleverd voor Zaterdag den 18 Juni aanstaande, des middags te 12 uren. Aan den adj u nct-commies zijn bij de instruc tie voor de ambtenaren ter secretarie o. a. opgedragen De werkzaamheden der schutterij Idem van de brandweer; Het invullen en boeken der aftegeven bevelschriften van betaling; Het bijhouden van de dubbelen der registers van den burgerlijken stand Goes, den II Juni 1881. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES kwijt zich van de aangename taak om aan de ingezetenen den dank over te brengen van het bestuur der Maatschappij tot bevordering van den Landbouw in Zeeland voor de hartelijke en luisterrijke ontvangst, aan de leden dier Maatschappij op 8, 9 en 10 Juni te beurt gevallen. Dank zij de met opoffering van tijd, moeite en geld verleende medewerking van velen, hebben zoowel de wedstrijd op landbouwkundig- als het concours op muzikaal gebied uitstekend beantwoord aan de bedoe ling, waarmede zij waren uitgeschreven- Aan allen, die tot het welslagen van dat alles hebben gaven uit over iedereen, die lust heeft tot werken. Zoogenaamde „suffers" doen echter verstandig bij vader en moeder'a pappot te blijven; zij loopen gesaar hier uitgelachen te worden. Ik hoop van harte, M. de R., dat dit schryven velen zal bewegen hier eens hunne tenten op te slaan. De Eagelsche taal moet niemand afschrikken, deze komt er spelend in; daarenboven komen er met den dag meer Hollanders, zoodat het onderling verkeer ook met den dag aangenamer wordt. Ook bet klimaat is hier zeer gezond, en men vindt op 10 tot 20 voet diepte het heerlykste water van de wereld. Voor landverhuizers, die zich in La Mars of waar iu Sioux County willen vestigen, wil ik nog even aanstippen, dat zy by de firma Geo E. Richardson te Le Mars kosteloos alle mogelijke iuliohtingen kunnen verkryven. Ook ons, Hollanders, heeft zij byzonder ten dienste gestaan. Deze fl ma ia tevens bezitster van uitgestrekte, zeer vruchtbare landerijen, die zy tegen zeer matigen prys van de hand doet. Zelfa kan men bij deze firma flinke boerderijen gratie in pacht krygen; zijnde in dit geval eohler de huurder verplicht ieder jaar */3 van de opbrengst aan haar uit le kecren. Voorwaar, zeer gemakkelijke voorwaarden I Ieder, die een weinig kapitaal bezit en hier boer wil worden, is medegewerkt, brengt de ondergeteekende uit naam van het gemeentebestuur welgemeenden dank. Goes, den 13 Juni 1881. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. 0FF1CIEEEE MEl)Ei)EELIt\GE:\. Bij kon. besluit is aan den heer J. J. B. Wiecking, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn be trekking van landmeter le kl. van het kadaster, be houdens aanspraak op pensioen. Oe opbrengst der rijksmiddelen en inkomsten over Mei 1881 bedroeg f 8,781,1.45,375 tegen een raming van t 8,336,999,93 en een opbrengst van f 8,007,5-28,87 in Mei van het vorig jaar. Sedert 1 Jan. was de opbrengst f 40,369,644,975. de raming f 4L,684,999,65. De vijf eerste maanden van 1880 brachien op f 39,128,891,00s. O.-Indië. Gesteld ter besch, van den dir. van binnenl. best. om werkz. te worden gesteld bij het binnenl. best.: J. J. Roëll, G. F. M. Lieberten A. C. De Graaf, ambte naren voor den burgerl. dieust. GOËS, 13 JUNM88Ï Hansweert. Deze gemeente is met eeu bezoek vereerd van een der beste hedendaageche schryvers, een man uiet alleen geëerd en beroemd in zijn vader land doch gekend e» gewaardeerd in alle bekende werelddeelen, den talentvollen Franschen schry ver Jules Perne, die ook in Nederland door duizenden met geestdrift wordt genoemd en wiens boeiende en niet minder leerrijke verhalen als het ware worden ver slonden. Zaterdag kwam bij alhier met zyn fraai stoomjacht Sint Michel van Botterdam aan. Hel kanaal door Zuid-Baveland, met zijae flinke bruggen en grooteche sluizen, werd door den hupschen en achtiog inboezemende» bezoeker zeer ge oe md, ter- wyl het levendig tafereel van de in 't kanaal lig gende en op- en afvarende schepen en stoombooten blijkbaar een aaogenamen ind'uk op hem m akten. Oik onderhield bij zich geruimen tijd mmzsam met eeuige personen. Zondagmorgen te 8 uren is de St. Michel van liier weder vertrokken om langs Vlis- singen naar Noorwegen te stevenen. De heer feme wordt vergezeld door zijn broede-, Naar de M. Ct. verneemt vindt het voorstel van den heer Van Eek ea negen andere leden der Tweede Kamer, op het initiatief van genoemden af gevaardigde gedaan, om b'ijveod het steisel van zelf standige rapporteurs voor bet onderzoek van wetsont werpen in le voeren, by de groote meerderheid der Kamer een zeer gunstig omhaal. Naar bet U. D. verneemt, beeft Z. K. H. Prins Frederik drie honderd vulden toegezegd voor hst Algem. Nederl. Pensioenfonds voor werklieden. Ter eere van den ontwerper, stichter en eersten bestuurder van den Anna Paulownapolderden beer J. C. De Leeuw, is Vrydag aldaar een gedenktee- kan omhuld. De tegeuwoordige dijkgraaf, de heer Perk, alsmede de heer Cohen Stuart, uit Alkmaar, herdachten de groote verdiensten van den heer De Leeuw, in tegenwoordigheid van vele familie-leden, het gemeente- en het polderbestuur en anderen. In de vergaderzaal van beide besturen zijn tevens twee portretten geplaatsteen van den heer fan Ewijck, die icdertyd als Gouverneur van Noord-Hollaod de zaak van de droogmaking zeer heeft gesteund, het andere van wylen deD heer De Leeuw zelven. (N. v. d. D.) Tot alle Nederlanders wordt door de te Amster- het in zyn eigen belang geraden, zich met deze firma in verbinding te stellen en men zal zich een bezoek aan haar kantoor waarlijk niet beklagen. Wil men echter vóór de reis schriftelijk met baar in verbinding komen, ook hiertoe is zy gaarne bereid, en daarvoor worden hoegeuaamd geene kosten ia rekening gebracht. Een der firmanten, de heer J. Hospers, die vloeiend Hollandsch spreekt, is een zoon van den heer 11. Hos pers, Hollander van geboorte, en naar wien Hospers City genoemd is. Dat dit voor onze Hollandsche land verhuizers, die geen Eagelsch verstaan, van groot be lang is, ligt voor de hand. Tevens doet deze bekende firma kosteloos alle moeite om werklieden, arbeiders enz. bij aankomst zoodra mogelyk te plaatsen. S'hr|jver dezes heeft dat ook de ondervinding opgedam, dat timmerliedeü, die met hem de reis hebben gemaakt, reeds den eersten dag vau hun verblijf in La Mars onmiddellijk werk konden bekomen, en wel tegen 7,50 (Neilerlandsch) per dag. Zy waren dan ook zeer ver heugd deze firma te hebben Iveren kennen, en zulks door tusschenkomst van de heereu Prins en Zwanen burg. Terwyl ik dezen toh'yf zijn hier juist eenige kleine kapitiiisten <m and van g-noemde firma te koopen, teiwyl esn Hollander van Chicago hier 1921 dam gevestigde vereeniging „Uuie" een bede om hulp gericht voor de gezinnen der gestrafte Marineschryvers, aan wie gezamenlijk om en nabij vierhonderd golden werd ingehouden, als zoenoffer voor het feit dat hunne vaders den Minis er van Marine vertoornd hebben door het indienen vau eeu verzoek om toonsverhoogiog. Het is een schande voor de Regeeriog, dat deze straf gehandhaafd blijft ondanks de luid uitgedrukte veront waardiging van het volk; het is een slag in 't aan gezicht der Tweide Kamer, dat een harer ieden weken geleden vergunning verkreeg lot het iadien°n eener interpellate betreffende die zaak en zij zich naar huis liet zerden zonder gelegenheid gekregen te hebben, om het antwoo-d op die interpellatie openlijk en onomwon den le vernemen. (R. NM.) Eene meeting van voorstanders van algemeen Btemrecbt, Zondag le Amsterdam geboudea en bezocht door een 4G0t»l personen, nam de volgende motie aan: „De vergadering, overwegende dat onder het tegen woordig ki-SBte'sel slechts een achtste gedeelte der meerderjarige mannelijke ingezetenen hun kiesrecht kunnen uitoefenen; dat dus de overige zever, achtsten of 907,000 belet worden den eersten aller burgerplichten te vervullen dat de tegenwoordige wijze vao samenstelling van de Tweede Kamer der S'aten-Generaal door niemand Wordt verdedigd, eu dan ook blijkt dat de ware volks belangen niet worden behartigd eu de algemeen erkende behoeften niet worden vervuld dat dit onrecht alleen kan worden hersteld door de invoering van algemeen kiesrecht protesteert tegen het voortbestaan van de tegenwoor dige wijze vau verkiezing, waarvan toenemende onte vredenheid der bevolking met hare regeering het ge volg moet zyn en waardoor op den duur de Nedtr- landeche staat met ernstige ge«aren wordt bedreigd." Deze motie werd verdedigd door verschillende per sonen, o. a, door den heer Helit, op de bekende gron den en bestreden als niet ver genoeg gaanda en als niet gewettigd met het oog op den ontwikkelingstoe- stand van het niet siemrechtbebbtoA de.l der natie, In de Woensdag te 's G-avenhaga gehoudeu algem. vergadering d;r fereeniging de prostitutie we d een voorstel aangenomen, om in ait. 3 der statuten de woorden „te redden" te laten vervalleD, zoodal het doel der vereeniging nu omschreven wordt als „geval lenen te beschermen," in den zin vau bescherming voor de wet. Het doel dezer wyziging was, de bemoei ingen der vereeniging geheel op maatschappelijk gebied te houden, zoodat samenwerking van onderscheiden richtingen daarby mogelyk is. KERKELIJKE ZAKEN*ONDERWIJS. Zaterdag werd bevo-derd aan de rijksuniversi teit te Leiden tot doctor in de rechtswetenschap da heer W. J. Saaymans fader (geboren te Goes), mat proefschrift, get. Bedrog. Bedankt voor Loon op Zand door ds. A. J. Wesihoff, te Gorinchem. SCHEEP V AARTBE1UUHTKN De sleepboot „Goliath", kiptem J. Schrooijers, is voor het dok te Antwerpen aangevaren door de etr-omboot „Comte de Hainout" ea onmiddellijk ge- Ziuken. He opvarenden zyn met levensgevaar gered. Voor het lichleo eu wegruimen der boot wordt frs. 35,000 geëischt. Het Nederlandscbe eskader, dat een oefeoiigs- toabt in de Middellatidsche Z-.e hstft gemaakt, \s Vrydag te Cadix aangekomen. acres van den heer Richardson kocht. Verder kan ik beiaaghebenden nog mededeelen, dat de heeren D. G leg steen en J. Korteweg met het stoomschip de „Pollux" naar Europa zyn vertrokken, als agenten van de firma Geo. E. Richardson, he mende deze heeren het voornemen alle provinces vau Neder land te bezoeken. Genoemden zyn geheel op de hoogte met den toestand der County en kuuuen over dm aard der laoderytn, den grond, deu prijs, hetalinge- voorwaarden enz, de meest gewensebte iuliohtingen geven. Voorloopig zullen zy ee.st N.-Holland eu N. Brabant bezoeken en kunnen landbouwers of anderen, die vau plan zijn zich in deze omstreken te vestigm en vooraf gaarne nadere bijzotrd rheden daarover ver nemen, zich nu reeds schrilte yk tot hen wenden, met name aan den heer D. Gleysteen, adres den hear P. Reek te Hoorn, N.-Holland, of aan dsn beer C. Korteweg, adres den hser J.Korteweg te DKlundert, N.-Brabant. Geholpen door jarenlange ondervinding van vela hoogst respectabele personen, zoowel HoUaudeohe als Duitschs kolonisten, die ik de eer gehad heb te mogen spreken, is het my mogelyk geworden reeds nu, trots deu kort n tyd dien ik hier ben, dn guoslig verstag te teuiku.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1