1881. N". 68. Zaterdag 11 Juni. 68ste Jaargang. J. P. BREDIUS, Bij dit nummer behoort eeu bijvoegsel. Waarom wij gaarne den heer J. P. Bredius herkozen zouden zien. I)e Landbouwtentoonstelling. GOESCHE De uitgave deter Oonrant geschiedt Hunua-, Woxmdao- en V rmdacaVoot, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, too binnen als bnlten Hoes, Ï.Ti.] Afzonderlijke nommert i et. eaet bijblad 10 et COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 ct., elke regel meer 10 cle. Bij directe opgaat' van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 1—8 regels a 1.— berekend.» Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenlandA. STEINER, te Hamburg. In om land vervoege men ïioh voor Botterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAB, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Wij herinneren ons nog met zekeren weemoed de dagen, toen zuiverheid van beginselenhandha ving van elks standpunt het mogelijk maakten dat wij een gezonden toestand verkregeneen toestand die tot gevolg had, dat de heer Bredius tot afgevaardigde ter Tweede Kamer werd gekozen. Er was toen warms belangstelling voor die ver kiezing; er heerschte opgewondenheid in de ge lederen der anti-clericalen in or.s district over de behaalde overwinning. Er was dan ook reden voor, want eerlijke hand - having van eigen rechten was de grondslag ge weest, waarop elke partij gestreden had. De and-revolutionairen stonden op zuiver ter rein, al is er na dien tijd veel voorgevallen om Hun toeninaligen candidaat niet meer met zooveel welgevallen te beschouwen als destijdsook de katholieken streden voor hetgeen zij waarheid achtten. Dit is than) geheel andere. De toestand is weder onzuiver gewordenzelfs de moed om te doen, «M in 1879 eettigen durfden verrichten, n.l. slechts onder elkaar een katholiek candidaat aanwijzen, ontbreekt thans. Mgn vereenigt zich met alle macht op éen tegen- candidaat. Wij wezen er reeds in een vorig num mer op, hoe spoedig het sprankje van katholieke zelfstandigheid, dat weder scheen op te gloren, werd gedoofd. Wat haat moet er dan toch bestaan bij de tegenpartijen tegen de vrijzinnigen in het algemeen en in ons district in het bijzonder, dat, tegenover hen, die vrijheid en zelfstandigheid op prijs stellen, aan den anderen kant vrijheid en zelfstandigheid worden prijs gegeven Die haat voert uiteenloopende bestanddeelen tot elkander om ze broederlijk een te doen zijn in het najagen van een doel. Men wil zich, naar het schijnt, wreken over hetgeen eertijds is gebeurd en, wat het ook koste, den man wereu, die ons tot nutoe vertegenwoor digde. Om dat doel te bereiken politieke oneerlijkheid en onzuiverheid in het kamp onzer tegenpartij. De anti-revolutionairen, een candidaat nemende, vroeger door «de Standaardverworpen, en ten opzichte van wien alle voorzorgsmaatregelen worden genomen, zoodanig, dat men geteekende stukkeu lieeft geëiseht; de katholieken, met uitzondering van hen, die zicli rekenschap geven van hunne stem en eigener waardigheid bewust zijn, zich aan die candidatuur aansluitende en de anti-revolutio nairen zich dien steun latende welgevallen. En aan het hoofd van hen, die den heer Pompe van anti-revolutionaire zijde aanbevelen, staan de namen van de heeren Quist, M. De Jonge en J. üonner, steunpilaren van de Christelijk gere formeerds gemeente, die alzoo een candidaat uit eigen boezem helpen weren. Want van de zijde der Christelijk gereformeerden wordt aanbevolen proffessor A. Brummelkarap, een man, geëerd om zijne kennis en om de eerlijkheid zijner beginselen, voorstander van algeheele vrijheid der kerk, een banierdrager der Chrietelijk afgescheidenen. Deze wordt dus door eigen geloofegenooten verloochend, om plaats te maken voor een die door de voor gangers derzelfde partij «min geichikt gekeurd wordt ah te contervatief en die bovendien slechts in hoofdzaak het reeds vage program aanvaardde Het zijn geene woorden van onszelven, die wij hier aanhalen, maar wel van het hoofdbestuur van den Christ hist, kiezersbond „Marnits". Hadden wij gelijk of niet, toen wij schreven over onzuiverheid van den tegenwoordigen toestand Over dat punt behoeven wij echter niet uittewei- den; reeds vroeger deden wij voldoende uitkomen hoe gespannen de verhouding is, Eu hoe wordt nu gestreden De tegenpartij verwijt de liberale partij vele onbillijkhedenzij doet dit echter long niet op eerlijke wijze. Circulaires en strooibiljetten, die den kiezers worden toegezonden, rieken te veel naar kwakzal verij, om niet dadelijk aan den waarachtige» ernst te twijfelen van hen, die ze de wereld inzonden. Als men zwetst over dwang op het gebied van vaccinatie en schutterij, dan speculeert men op de bekrompenheid van sommigen en prediktme» tevens verzet tegen de gestelde macht. Als men spreekt over de slechte kieswet, dan doet men met opzet als de blinde, die niet ziet wat er gebeurt. Men verheeltdat ook de liberale partij aan dringt op verbetering in dezen. Dit weet men even goed als wijmaar den kiezers wordt het voorgesteld alsof' alleen de anti-revolutionairen verbetering der kieswet willen. Men jaagt slechts het doel na om den heer Bredius te doen vallen, dat is alles. Men wil het Goesclie district geheel en al onder zijn bereik hebben; men wil niet alleen neutra liseeren, men wil de overhand hebben; men wil het district Goes in de macht der anti-revolu tionairen brengen. Daartegen zorge zooveel mogelijk de liberale partij! Ook deze jaagt natuurlijk haar doel na, omdat zij overtuigd is van de juistheid harer bij de kiezers genoegzaam bekende beginselen, die o. m. ook uitbreiding van het kiesrecht, eene vrije kerk in een vrijen staat beoogen, maar daarenboven ernstigen strijd tegen geestelijke overheersching ten doel hebben. Voor deze beginselen strijdende heeft de liberale partij den heer Bredius gekozen. Zij tracht na tuurlijk dien heer herkozen te zien, omdat het eerstens haar plicht is voor hare beginselen te strijden en ten tweede, omdat de heer Bredius zijn mandaat met alle getrouwheid heeft vervuld. Hij heeft in zijne parlementaire loopbaan ge toond wezenlijk geen der minsten te zijn. In menige commissie was hij rapporteurop menig gebied deed hij zich kennen als iemand van veelzijdige ontwikkeling, van practische ken nis. In veler oogen was zijn debuut niet geluk kig. Wij hebben indertijd ons gevoelen daarover gezegd, dat niet geheel daarmee instemde maar wij vragen aan al onze aanhangers of zij iets kunnen aanwijzen, waarin de heer Bredius tekort kwam in zijne plichten als liberaal afge vaardigde en tevens of zijne volgende parle mentaire loopbaan niet ruimschoots getoond heeft, dat hij zijne beginselen is getrouw ge bleven. In ieder geval heeft de heer Bredius niets gedaan om te wettigen, dat men zich op dit oogenblik niet met hem zou vereenigen onder dezelfde banierstrijd tegen beginselloosheid, strijd tegen ten verbond, zooals nu door de anti-libe ralen is gesloten. Daartegenover worde eerlijkheid en goede trouw gesteld. Wij vragen geen steun aan onze tegen- derswij vragen slechts den eendraclitigen steun van hen, die het recht erkennen van zelfstandig te mogen denken, en die het afkeurenswaardig achten, dat, om tot een doel te geraken, alle middelen heilig en eerlijk zouden zijn. De heer Bredius is in zijn ideeën onafhanke lijk hij teekent geen program, hoe »vaag" ook, zelfs niet «in hoofdzaak". De heer Pompe Fan Meerdere oort, eenmaal louter conservatief, ontziet zich niet zich te laten dragen door partijen, wier plannen hij toch zeker niet met hart en ziel kan uitvoeren. De heer Bredius is volbloed wat hij van den beginne af aan is geweestzuiver liberaal. Zou men dan nu een man, dien men kent, een man uit éen stuk, die reeds eenige jaren zitting heeft, vervangen willen zien door een man omtrent wiens beginselen alom onzekerheid bestaat Wij hopen, dat die treurige eer niet aan ons kies district zal beschoren zijn Men vergete daarbij niet, dat de lieer Bredius j is een praktisch man, dat hij van handelsaange- voor ons district zoo gewichtig, kent hij bij eigen ervaring. Laat men de eischen van ons eigen bestaan niet uit liet oog verliezen onder den ge weldigen druk, dien men in andere opzichten op ons uitoefent. Wij dringen om die reden erop aan den heer aftredend lid, te herkiezen, maar dringen bovendien sterk aan op eene talrijke opkomst van allen, die hem vroeger hun stein schonken. Lauwheid en onverschilligheid kunnen vooral bij deze gelegenheid groot nadeel doen. GOES, 11 Juni 1881. Die tentoonstelling met de daaraan verhouden feesten behoort weer tot het verleden En ons dankt, men kan getuigen, dat Goes zich in dezen van zijne taak uitstekend heeft ge kweten. Alles hier te vermelden, wat in die dagen is geschied, is ons onmogelijk, zouden wij niet weken nog gebakt moeten gaan onder een overvloed -van stof Alles wat gesproken is te verhalen zou eeu boekdeel vullen. Wij willen dus slechts een kort overzicht van het geheel als herinnering aan het verledene geven. De Woensdagavond gaf een zeer scboone reünie in de sociëteit Van ongenuchten vrij". Natuurlijk trok dadelijk de aandacht der bezoekers die aller keurigste versiering aan het hoofd der zaal, eene versiering, die den ontwerper, den heer J. H Han- nink, meer eer aandeed dan wij hem lof kunnen toebrengen. De waardige hulde, gebracht aan de nagedachtenis van mannen als J. G. J. Van den Bosch, C. Vis, W. P Vis en Edw. Rooze, mocht een schoone gedachte heeten. Ook andere namen waren vermeld, zooals van Jongkindl Coningh, Barral, Tbaer, Kuhn, Ahlborn, Swartz, Petersen, Michelsen, Pasma, V. Beyma, Walma, Liebig, Legouttenx. De keurige tropee in het midden der versiering, de prachtige bloemen en planten maakten een overschoon geheel. Ook aan den heer E. Van den Bosch komt een woord van lof toe voor zijne be moeiingen in deze. Het concert had in de zaal plaats, wat het sa menzijn tengevolge der menigte menschen, die er waren, somtjjds wat minder aangenaam deed zijn. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthe heette nog aan het einde van het concert de gasten wel kom en schonk aan de Deensche dame, mej. S. Muller, die de zuivelwerkzaamheden verrichtte, een keurige herinnerings-medaille. Een geanimeerd bal besloot dien dag. Hoewel niet zoo zeer tot de Landbouw fees ten beboerende moeten wij toch melding maken van eene verrassing der sociëteit n Van ongenuchten vrijdien avond bereid. Eenige dames hadden een vaandel vervaardigd en boden dit toen aan. Mej. J. J. Fransen Van de Putte voerde uit al ler naam het woord en werd door den heer Van Swinderen, voorzitter, beantwoord. Luide toejui chingen vielen beiden ten deel. Donderdag, de eigenlijke veetentoonstelling bood het terrein niettegenstaande het min gun stige weer een keurig geheel aan. De inzendingen overtroffen veler verwachtingen. Er was keur van prachtige paarden, runderen, de namen der eigenaars van het bekroonde vee vindt men op eene andere plaats in ons blad, in eene verbeterde en vermeerderde opgaaf dan die Don derdag werd verzonden, waarbij de Wilhelmi- napolder zijn bekende reputatie handhaafde. Het was eene schoone verzameling, en echte kenners konden niet anders dan den lof verkonden van den Bevelandschen veestapel. Alles trok dan ook ruimschoots de aandacht van het overtalrjjke pnbliek. Donderdag en Vrjjdag samen schat men de be zoekers, behalve de leden der Maatschappij en hunne vrouwen, op ruim 3000 In jaren heeft - -- - men dan ook zulk een talrjjk bezoek in onze ge- I legenheden en wat daarmee 111 betrekking staat I me<!iifc0 niet gehad als op die beide dagen. Per 1 volkomen op de hoogte is; ook de oestercultuur, j gpoor kwamen dageljjks een lOOOlal personen aan. Ea toch, voegen wij er met voldoening bjj, is alles in de beste orde afgeloopen, dank zij de goede maatregelen, door de politie genomen. De bezoekers wijdden met belangstelling hunne aandacht aan de viervoeters, de verzameling werk tuigen van de firma Massee Zn., aan de col lectie kippen van de heeren E. Van den Bosch en Alberts uit Middelburg; maar ook de boterbe- reiding volgens het systeem Swartz in de wandel- kerk heeft, tot ons genoegen, steeds de aandacht in hooge mate opgewekt. De zitplaatsen waren steeds bezet eu mej. Müller en de heer Wouter Sluis zullen zeker daardoor reeds voldoende beloond wezen. Des middags had het gewone diner plaats, ge leverd door de heeren Gebr. Van Poppel, te Ber- gen-op-Zoom. Wij gaan niet mee met hen die beweren, dat alles slecht was, maar wel is het een feit dat de bediening veel te wenschen overliet. Natuurlijk ontbraken de ge.vone officiëele en niet officiëele toosten niet. Er is gedronken op den Koning, op het Provinciaal bestuur, op de Maat schappij van landbouw en zijne bestuursleden, op de heeren Jongkindt Coningh en Wouter Sluis, op Mej. Müller, op Goes en hare ingezetenen, op den heer Bredius, afgevaardigde, die mede aanwezig was, en hij zijne dankbetuiging een dronk instelde op den bloei van den landbouw; er is verder ga- dronken op den voorzitter mr. C. J. Pické, op het welslagen der zuivelbereiding, op de decorateurs enz. Er heerschte eene opgewekte stemming. In de groote zaal der sociëteit V. O V. had een concert plaats, terwijl de tuin zeer net was geïllu mineerd. Jammer vonden wij het voor het schoone programma en de wjjze, waarop het werd uitgevoerd door het muziekkorps van het 3e regiment infan terie uit Bergen-op-Zoom, onder directie van den heer N. A. Bouwman, dat het groot aantal hoor ders het luisteren bemoeieljjkte en stilte onmo gelijk maakte. Aan het genoemde korps mag zeker wel een har telijk woord van lof toegebracht worden voor do taak, die bet zoo uitstekend heeft volbracht. De Vrijdag was de dag der burgerjj. Het weer, de vorige dagen reeds niet hijzonder gunstig, toonde zich 's morgens erg boos Rogenvlaag op regenvlaag deed vreezen voor eene ganscbe mislukking van het feest. De reveille, des morgens te 8 uren, moest grootendeels onder de Beurs worden uitgevoerd. De trein, die te 9 uren de vreemde muziekge zelschappen aanvoerde, kwam ruim een half uur te laat. De stationsweg was bezaaid met menschen. Toen de trein stilhield werd het Belgische- en het Nederlandsche volkslied gespeeld, wat later door een Belgisch korps met het Wien Neerlandsch bloed werd beantwoord. Bij half tien kwamen kier aan Conslantia van Borgerhout, Eendracht maakt macht van Kruiningen, Eend)acht van Stabic-ck, Oranje van Wouw en St. Ceciiia van Hontenisse. Te 12 uren kwam Apollo van Ter Neuzen nog hier. Arti et Amicitiae van Oirschot was door een sterfgeval in de zeer naaste familie van den direc teur, Accelerando door eene andere reden buiten zijn schuld, verhinderd te komen, terwijl de Cercle Grétry van Willebroeck zonder eenig bericht af wezig is gebleven. In optocht, begeleid door eene eerewacht onder commando van den heer L. M. Van Campen, trok men naar de Schouwburgzaal, waar de receptie plaats had, in tegenwoordigheid van het Üagelijksok bestuur en vele belangstellenden. De voorzitter van n Volksvermakenheette allen welkom; gaf de verzekering dat, wat ook mocht veranderd wezen in de jaren dat de vroegere be kenden Goes niet bezochten, de gastvrijheid en har telijkheid steeds dezelfde waren gebleven. Hij wees op de ruime bijdrage der burgerij, dankte het Dagelijksch bestuur voor zjjne medewerking, her dacht de samenwerking en harmonie van zoovelen om dit Festival te doen slagen en uitte den wensch dat die dag, een dubbele feestdag, omdat ook nog andere gasten te Goes waren, voor wie de burgerij dien laatsten dag genoegelijk wilde doen zijn, een dag van blijde herinnering mocht worden, en vooral dat er winstmocht worden behaald ter bevordering van alles wat goed is en wel luidt. De burgemeester van Goes heette de vreemdelingen ook welkom en ver zekerde hen van eene sympathieke ontvangst. Bjj het vele, dat nog de volken scheidt, is het een voor recht een punt van schoone harmonie te vinden op het gebied der muziek. Daarna gingen de gezelschappen, die aan het concours moesten deelnemen, in optocht naar »d»

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1