Donderdag 9 Juni. 68su Jaargang. J. P. BREDIUS, Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Ons volgend nommer zal, in plaats van Vrijdag-, Zaterdagavond verschijnen. OFFICIEEËE MEüEDEELlNGEN. GOES, 8 Juni 1881. De Schilderijen-tentoonstelling te Goes. Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland. ALGEMEENE VERGADERING, GOESCHE l>e nitgeve dezer Courant geschiedt Mitsoio-, Woïksdaq- en V ai.'Dini vo»D, uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1.75.) Afzonderlijke noumert et. net bijblad 10 ct COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1-5 regels 50 oh, elke regel meer 10 cis. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetnigingen worden van 1—8 regels a 1.— berekend.. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels bedragende en contant betaald, 20 c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. Bij de a. s. verkiezing voor V^SS""W een [-t| Tweede Kamer op Dinsdag 14 Juni wordt door ons ten dringendste aanbevolen de heer aftredend lid. Benoemd tot gezworenen vanden Leendert- Abrahampolder W. Wirtz; den Adriaanpolder P. H. Van Lisden Borrenbroodpolder F. J. Hallingsehet waterschap Cadzandl. Risseeuw JanDeszoonden Uienw- landepolder C. Minnaar; den Soelekerkepolder P. K. Van Daalen den Jacobapolder L Wisse. De toelating van officieren van het Ned.-Ind. leger tot den intendance-cursus is bij kon. besluit van 4 Mei jl. bepaald. Jaarlijks worden daartoe eenige offi cieren, die vooraf zich aan een examen moeten on derwerpen, aangewezen, met dien verstande, dat niet meer dan zes officieren tegelijk den cursus volgen. Zij genieten vrijen overtocht van en naar Indie voor zich en hun wettig gezin, bij aankomst in Nederland f600 gratificatie en tijdens hun verblijf in Nederland een traktement, berekend naar f 2300 's jaars, dat bij bevor dering tot kapitein tot f3000 verhoogd wordt. De heer La Motthe had gelijk, toen hij Zaterdag bjj de opening van bovengenoemde tentoonstelling opmerkte, dat zulk eene gelegenheid om kunstge not te smaken tot de hooge zeldzaamheden in onze gemeente behoort. En allendie aanwezig waren bjj die opening: burgemeester, tevens eere-voor- zitter van de tentoonstellings commissie, de leden vau den gemeenteraad, de bestuursleden met hunne dames en eenige genoodigden, waarbjj zich latei- voegde de heer W. J. Van den Berg, uit Mid delburg, die de schilderijen hielp rangschikken, zullen verder beaamd hebben, wat bjj zeide omtrent da verwachting, die menigeen koesterde ten op zichte van het welslagen van zulk eene loffelijke poging. En gelukkig is die verwachting, wat de inzending betreft, beschaamd. Deze is overvloedig. Daar voor bracht de heer La Motthe een woord van harteljjken dank aan de inzenders. Verder bracht bjj dank aan het gemeentebestuur voor den wei willenden afstand der zalen, en een woord van hulde aan de heeren jhr. M. J. De Marees van Smndeten, lid der commissie, voor den jjver, in dezen aan den dag gelegd, en li. J. G. Hartman en Ballungiusvoor de flinke wjjzo, waarop zjj de commissie hebben terzjj gestaan. De heer La Motthe uitte verder den innigen wensch voor het welslagen ook met het oog op de opkomst, opdat die tentoonstelling ook bevorderljjk moge zjjn aan het opwekken van kunstzin. De burgemeester sprak ook een woord van har- telijken dank aan de commissie-leden, die het initi atief tot deze tentoonstelling namen. Thans bleef nog het bezwaar over om door vol doende ondersteuning het geheel verder te doen slagen. Daartoe konden zjj allen meewerken, zeide hg, die by de opening tegenwoordig waren. Zy moesten ,elk in hun kring opwekken tot bezichti ging Dan hoopte hij dat ook bet bezwaar, te dien opzichte geopperd, zou worden overwonnen. (Tot ons genoegen vernemen wij, dat ook aan vim kei jjk het bezoek talrjjk heeten mag.) Na die beide toespraken gingen allen de zalen rond, waarin de schilderden hangen. Ook in den gang van bet raadhuis zijn er eenigen ter bezichtiging gesteldwaar zy niet op het gunstigst zjjn geplaatst, Bjj den overvloed was het echter onmogeljjk dit te vermjjden. De waarde van een schilderjj na enkele beschou wing te bepalen is moeieljjk. Er zjjn er op deze tentoonstelling velen van goede schilders, en het geheel is eene verzameling, die, volgens getuigenis van een geacht deskundige, tot de zeldzaamheden behoort, en dus voor een kleine gemeente als de onze dubbele waarde heeft. Wjj wekken nu ieder, die dezer dagen Ooes be zoekt, op vooral die tentoonstelling niet links te laten liggen. Ook de ware kunstliefhebbers, wier beurs bun ook veroorlooft te toonen dat zy voor de kunst wat overhebbenmogen niet ontbreken! Er bestaat dan ook kans dat er verkocht wordt, wat toch voor de commissie, die het geheel ont wierp, de beste belooning wezen zal. Overigens hopen wjj nu en dan nog wel op deze tentoonstelling terug te komen om, door enkele bijzond irheden te behandelen, daarop voortdurend de aandacht te vestigen. AF DEELING HEINKENSZAND. gehouden Woensdag 8 Juni, des morgens te 10 uren, in het Slot Oostende. Voorzitter mr, C. J. Pické, van Middelbuig. Secretaris de beer J. H. Snijders. De vergadering was talrijk bezocht. Wy schat ten het aantal tegenwoordige leden op een 150. De zaal was zeer net gedecoreerd. De voorzitter opende de vergadering met een zeer zaakrijk woord. Hjj begon met alle aanwezigen welkom te heeten, in 't bijzonder de leden van Ged. Staten, de gemeentebesturen van Goes en Kloetinge. Hy verklaarde dat ieder, die zich vroegere bjj- eenkomsten te Goes herinnerde, er niet aan zal twjj- felen of deze dagen zullen aangenaam wezen. Het was de 6e maal, dat in Goes zulk eene algemeene vergadering werd gehouden. De voorzitter herin nerde aan het jaar 1851 juist binnen enkele dagen dus 30 jaar geleden toen Z. M. de Koning, de beschermheer der Maatschappy, onze stad be zocht en van zijne belangstelling deed blyken. Eene poging, destijds aangewend om eene koninkijjke landbouwmaatschappij op te richten, is niet gelukt. Wjjzende op het driejaarlyksche verslag 1878 1880, dat binnen enkele dagen zal worden gedrukt, bracht hij hulde aan den secretaris, den heer Snjj- ders, die dit verslag heeft opgemaakt, wat by de vele bezigheden, die de voorzitter heeft, dezen on mogeljjk was. De vergadering betuigde door applaus hare instemming. Urie jaren geleden gaf de voorzitter eene geschie denis der Maal schappij have wordingbare ont wikkeling. Dit wil hy thans niet voortzetten; bet is volgens hem nog niet het tijdstip om eene tweede periode te schrijven. Dit zal later de geschied schrijver doen, en dit zal eene interessante geschie denis wezen niet alleen van de Maatschappij, maar van den landbouw in Zeeland in 't algemeen, want die zijn onafscheidelijk. Een vruchtbaar veld ligt voor den gescbied- scbrjjver open, al lette men alleen op de tentoon stellingen. Dit gaf den voorzitter aanleiding op dat gebied een blik te slaan. Hy betreurtwat veetentoonstellingen betreft dat veehouders zoo weinig gelegenheid hebben om buiten bunne afdeeling in te zenden. Eene ten toonstelling, waarin ook van buiten de afdeelingen wordt ingezonden, zal nog wel geruimen tijd tot de vrome wenschen bebooren. Na een geleidelyk overzicht van het ontstaan der tentoonstelling van landbouwwerktuigen, hoe ook zelfs eens het hoofdbestuur bezwaar maakte om vergoeding voor vracht te schenken aan de firma Stout, die te Tbolen voor bet eerst een dorscb- machiDe had ingezonden, nog wel op aandrang van den voorzitterwees hy erop hoe die toestand tbans is gewyzigd. Dank zy een in 1863 te Goes geopenbaard verslag, opgemaakt door de heeren jbr. mr. Van Citters, J. M. Kakebeeke en G. J. V. d. Bosch, werd besloten de werktuigen in 3 categorieën te verdeelen en voor olk een prijs uit te loven. Tegemoetkoming werd niet meer noodiger ontstond meer en meer concurrentie. Toch had die uitbreiding ook hare schaduwzyde men moest meer onkosten maken om de fijne werktuigen voor slecht weer te beveiligen. Dit deed de afdeelings- besturen klagen, dat de bydrage van het hoofdbe stuur te gering was. Reeds jaren lang was men er dus op uit om de geldmiddelen te versterken. Om verschillende redenen wilde bet hoofdbestuur niet tot contributie-verbooging besluiton. Men besloot toen een wedstrjjd op het gebied van landbouwwerktuigen te openen. Verzamelingen van deze had men nu voldoendegetuigen o. a. de firma Massee Zn. te, Goes, andere firma's te Zierikzee en in Brabant. Een wedstrjjd onder die allen in het leven te roepen nu was in het belang van den landbouw en in 1875 had er te Kruiningen een voor graanmaai- werktuigen met succes plaats. Later werd die proef berbaald en 1500 aan prijzen werden uit geloofd behalve 4 h 500 gld. aan onkosten. Dit ook vond by sommigen bezwaar. Men vreesde voor ruïaeering, wat gelukkig niet het geval is geweest. De voorzitter wees, wat landbouwproducten betreft, op de groote concurrentie van Amerika, die waarlijk geen nieuw verschijnsel is, want reeds mr. Vis heeft jaren geleden daarop de aandacht gevestigd en gezegd, boe men een anderen weg moest bewan delen en de bakens verzet moesten worden. Dit moet vooral ook na den ongelukkigen afloop der meekvapeultuur. Daarvoor dient een equivalent gezocht te worden. Het oog is daarom geslagen op de zuivelbereiding. Op dat gebied heeft ook de Zeeuwsche Maat- icbappjj het voetspoor gevolgd van de Fiiesche door ondersteuning van wat op haar wag lag; o. a. werd eene bydrage geschonken aan eene inzending naar de tentoonstelling te Londen. De heer Wou ter Sluis is reeds op andere plaatsen in Zeeland opgetreden. Thans zal ook bjj deze tentoonstelling, in deze dagen bier op dat gebied een wedstrjjd plaatsheb ben. De voorzitter dankte de afdeeling Heinkens- zand, die zooveel gedaan heeft voor dien wedstrjjd, zoo ook den algemeenen secretaris en den penning meester, die ook hierin zooveel hebben verricht. Om dien wedstryd is deze tentoonstelling zoo interessant en zal de gescbiedschrjjver hierover veel kunnen schrijven. De voorzitter hoopt te beleven, dat er dan een voorzitter wezen zal die kan getuigen, dat sedert 1881 eene revolutie heeft plaats gehad op het ge bied van den landbouw in Zeeland, dat sedert dat oogenblik de landbouwers getoond hebben de oogen te hebben geopend voor de quaestie der zuivelberei ding, dat de landbouwersdochters elk naar haren kring den indruk ervan hebben mee genomen en de zuivelbereiding in Zeeland een grooten stap voor waarts is gegaan. Met dien wensch eindigde de voorzitter zijn openingsrede, die luide werd toegejuicht. De burgemeester van Goes betuigde zijne in genomenheid met deze bijeenkomst. Met vreugde begroet de gemeente Goes bare gasten bjj andere vergaderingen bepaalt de belang stelling zich vaak tot enkele mannen van het vak, bier geldt het een tak van bestaan die algemeen de belangstelling wekt, wijl zy zoo nauw verbon den is aan het welzjjn der gemeente. Hy voorspelde allen gasten eene gastvrye en hartelyke ontvangst en uitte den wenscb, dat deze vergadering bet veel zjjdig nut dezer Maatschappy in het bijzonder en den bloei van den landbouw in het algemeen moge bevorderen. De notulen der vorige algemeene vergadering werden daarop gelezen en goedgekeurd, ouder dank betuiging aan den secretaris voor de zeer uitvoe- ïige en nauwkeurige redactie. Van den Commissaris des Konings was bericht ingekomen dat Z. Exe., als bezigheden hem niet verhinderden, de tentoonstelling zou komen bezoe ken. Dit werd voor kennisgeving aangenomen. Het driejaarlyksch verslag 1878—'80 zal binnen enkele dagen worden gediukt. Bij monde van den heer G. J. Van den Bosch werd verslag uitgebracht door de commissie, belast met het nazien der rekening over 1880. Deze rekening werd, onder hartelyke dankbe tuiging aan den penningmeester, goedgekeurd in ontvang op ƒ5716,80® en uitgaaf op ƒ5256,58', De rekening sluit dus met een voordeelig saldo van ƒ460,22. Door den voorzitter wordt meegedeeld, dat tot keurmeesters van het ingezonden vee, behalve de door het hoofdbestuur aangewezen veeartsen, zyn benoemd Foor de paarden .- de heeren F. De Back te Colynsplaat, L. Dorst te Stavenisse, N. Den Ouden te Noordwelle en C. M. Verhulst te Nieuw- en St.-Jooaland. Voor het rundvee: de beeren G. J. v. d. Linde te Cortgene, J. Van Straaten te Zevenbergen, P. F. Fruytier te Hontenisse en C. Barrevoets te Serooskerke. Voor varkens en pluimgedierte de heeren F. B. De Brujjeker, te Schoondjjke, H. Remjjn, te Ouwerkerk en J. Bevelander, te Ouwerkerk. Daarna gaat men over tot bespreking der ver schillende onderwerpen, en wel van lo. Waaraan is het toe te schrijven, dat het Nederlandsch rundveestamboek zoo weinig deelne ming in Zeeland vindt? De heer H. J. E. Gerlach leidde dit in. Hy bepleitte het groote nut van dit stamboek, dat een waarborg geeft voor het buitenland dat het dier goede eigen schappen bezit. Hy weet de weinige deelneming aan lauwheid en onverschilligheid bij de landbou wers en hieraan, dat velen de scherpe kritiek schu wen van den inspecteur. Hy zelf weet bij ondervin ding, hoe nuttig zulk eene critiek washet proces verbaal van keuring was voor hem een les geweest in veeteelt, die hem voor het vervolg groot voor deel opleverde. Financiëele bezwaren bestaan niet. Het lidmaat schap kost ƒ2,50; kosten van inschrijving bedra gen ƒ5, en voor dieren van ouders, die reeds in geschreven zijn, 2,50. Hij beval deelname zeer aanals commissaris niet alleen zou hem dit aangenaam wezen maar ook in het belang van het vee, waarvan men zou leeren kennen de slechte eigenschappen en die dus kunnen verbeteren. De heer G. J Van den Bosch vond het stam boek zeer nuttig, maar betreurde, dat daarin geen Shorthorns weiden opgenomen. In het Duitsche stamboek geschiedt dit wel. Hij meende, dat het hoofdbestuur daarop reeds had gewezen, maar geen antwoord had bekomen. Na eenige discussie verzocht de voorzitter den heer Gerlach aan zijne medecommissarissen mede- deeling te doen van dit ingebracht bezwaar. 2o. Zijn margarine-boter fabrieken nuttig of schadelijk voor den landbouwer Dit onderwerp werd ingeleid door den heer J. De Kroo, die beweerde dat, volgens zijne ervaring, sinds de boterfabrieken bsstaan, de boter 5 a 10 cent duurder werd betaald. Hij zag echter het nut niet in van de vraag, want stel dat men uit maakt, dat zulke fabrieken nadeelig zjjn voor den landbouw: wat dan? Men kan ze toch niet beletten. De voorzitter merkte omtrent dit laatste op dat men dan toch, zoo het waar is dat de prys dei- boter duurder wordt, het oprichten van die fa brieken zou kunnen aanmoedigen. Er bad naar aanleiding daarvan eene langdu rige discussie plaats, die meer liep over de quaes tie van de beste boterbereiding, dan over de be wuste vraag. De voor- en tegenstanders van de methode Schwartz deden zich hooren. Alleen de heer Boeke wees er op, dat de baste boter door margarine niet wordt gedrukt maar wel de 2e qualiteit. Eenig praktisch resultaat is uit deze discussie ten opzichte van de gedane vraag niet voortgekomen. 3e. Worden op de bij de Kon. Besl. dato 25 Aug. 1880 (St.bl. 161) vastgestelde lijst geene dieren gevonden wier vervolging, en gemist wier bescher ming in het belang van landbouw of houtteelt zoude zijn De loeevJ.M. Kakebeeke leverde als inleider van dit onderwerp een pleidooi om onder beschermde vo gels de kraaien en musschen, die zooveel schade veroorzaken, te doen vervallen en de zeevogels erin op te nemen. De heer G. J. Van den Bosch zou ook gaarne de uilen beschermd zien. Na eenige discussie vestigt de heer De Vos tot Nederveen Cappel er de aandacht op, dat om dien weg op te gaan men eerst een verandering in de jachtwet moet maken, waarin zeevo-els en kraaien worden genoemd. Hjj zou dus gaarue beiden zien gewyzigd. De voorzitter merkt op dat de lijst van beschermde vogels bij Kon. besluit is geregeld, teneinde later in de gelegenheid te wezen die te vermeerderen of te verbeteren, wat daarbij beter kan geschieden dan door de wet te veranderen. Hjj constateert, dat nu daarop weer de aandacht is gevestigd en meent dit als vrucht der discussie te mogen opmerken. De lieer G J. v. d. Bosch vestigt nog de aan dacht op het tjjdstip, waarop de miliciens-verlot- gangeis steeds worden opgeroepen voor de groote manoeuvres. Dit geschiedt meestal in den oogst- tjjd, en hij zou bet liever in S -ptember willen zien gebeuren. Hij noodigt het hoofdbestuur uit

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1