BIJVOEGSEL GOESCHE COURANT ZATERDAG 4 JUNI 1881. No. 66. GOES, 3 JUNI 1881. Mededeeliügen op verschillend gebied. De bg de krijgsschool gedetacheerde le luite nant van het 3e reg. inf. E. G. Winckel is, te re kenen met den lsten dezer, ingedeeld bij het 5e ba taljon te Middelburg. In een onlaDgs gehouden vergadering van het Dep. 's-Gravenhage der Ned. Maatschappij van Nij verheid is als candidaat voor de vacature in het hoofd bestuur gekozen de heer jhr. mr. Schor er, Commissa ris des konings in Noord-Holland, ter vervanging van het lid F. W. Conrad, onlangs benoemd tot ingenieur van den waterstaat (en dientengevolge te 's-Gravenhage gevestigd) aan wien het Voorzitterschap der Maatschappij '9 opgedragen. In de Amsterdamsche kiesvereeniging „Burger plicht" is bij het bespreken van candidaten voor lid der Tweede Kamer ook de heer B. H. Béidt can didaat gesteld. Genoemde heer legde zjjoe gevoelen bloot en werd luide toegejuicht. Ten slotte verkreeg hij 26 van de 110 stemmen. KERKELIJKE ZAKEN ONDERWIJS. Ds. O. lot, te Colijnsplaat, heeft voor het be roep naar de Chr. Geref. gem. te Vlissingen bedankt. (Het Zuiden.) Te Rilland-Bath blijft het beroepen van predi kanten en het benoemen van leden van den kerkeraad opgedragen aan het kiescollege. Kloetihge. Wij beleven hier tegenwoordig een waar revolutionair tijdvak waar men al geen revo lutie vindt 1 „Alle revolutie heb ik wel eens hooren zeggen van menechen, die 't weten konden gaat gepaard met schokken." Welnu! die schokken hier natuurlijk tot schokjes gediminueerd ge voelen we ook te dezer plaatse. Oader het groot aantal veranderingen die hier in den laatsten tijd geschied of nog in wording zijn, noem ik u voor ditmaal het openen van een tweede bewaarschool. Ja, wij hebben nu twee bewaarscholen. Hoeveel jaren hebben wjj gezucht„och, dat we toch een bewaarschool haddeu 1" En zie, nauwelijks was er met den aanvang van dit jaar een tot stand geko men, waaraan ook een crèche werd verbonden, of er verspreidde zich het geruchtdat er welhaast een tweede zou komen. Hoewel velen ongeloovig het hoofd schudd'eo, daar de pas gestichte zich misschien niet eens zou kunnen staande houden, toch is het nu gebleken dat het gerucht waarheid inhieldim mers, sedert een paar weken is werkelijk die tweede bewaarschool geopend en wel in 't gebouwtje, bjj de gemeentenaren bekend onder den naam van 't „Zon dagsschooltje'', aan den straatweg even buiten het dorp. Of er aan die tweede behoefte was? Volgens de meening van sommigen wèl. De bestaande bewaar school toch, in 't leven geroepen en grootendeels in stand gehouden door vrijwillige giften van particu lieren van verschillende meeningen op godsdienstig gebied, bovendien uit de gemeentekas gesteund, kon uit den aard der zaak geen kerkelijke kleur voeren. En ziedaar wat onzen confessioneelen niet bevredigt. Ook aan de bewaarschool-kleuters van twee, mis schien van anderhalf, tot vijf jaar, moet naar hunne meening reeds ouderwijs gegeven worden in de leer. Daarom hebben sij (oamelijk de confessioneelen niet die kleuters) die bewaarschool gesticht. Welnu, ieder Ijvert voor 't geen naar zijne meening het beste is. Misschien dat de conourrentie, in zoovele zaken nut tig en voordeelig, ook in dezen de partijen zal aan sporen tot ijver om hare respectieve inrichtingen, die beide, indien men ze toetst aan de eischen, welke in den tegenwoordigen tijd aan de bewaarschool wor den gesteld, nog al iets te wenschen overlaten naar ik hoor meer en meer te volmaken. Wordt dit het geval, 't geen ik van harte wensch dan zal men ook hier moeten erkennen dat onze tegenpartijders dikwijls onze beste vrienden zijn, en kunnen de voorstanders van de neutrale bewaar school-crèche haar confessioneele pas geboren zuster vau harte loeroepeu „Welkom, lieve kleine zus 1 Welkom in dit leven Confettioneele, neutrale bewaarschool-crèche! 1 Ge zegend Kloetinge Nu vraag ik u, of we hier niet aan de spits van den vooruitgang staan 8CHEEPVAARTBERICHTEN. Hahsweert. Woensdagmorgen had er in de schut sluis alhier eene aanvaring plaats tusschen de Belg. palingbotter Jonge ltidcre, schippet P. Verheijen en de Nederl. bokkingsnik Vrouw Pieternella, schipper N. Pronk. Laatstgenoemde bekwam averij aan den achtersteven, doch beide schepen konden hunne reis naar België voortzetten. Volgens Veritas zijn in April jl. veroogelukt of vermist97 zeilschepenalsmede 12 stoom schepen onder beide behoorde éen Nederlandsch. STA.TJ3IV-GBlVJBEtA.A-L. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is de beraad slaging over de wet op het auteursrecht voortgezet. Tegenover den beer Gratama verdedigde de Minister van Justitie het auteursrecht voor mondeliuge voor drachten en het dubbelrecht (auteursrecht en op- of uitvoeringsrecht) voor tooueelstukken en muziekstuk ken. Art. 13, bepalende het auteursrecht op 50 jaar na de eerste uitgaaf, en, leeft de auteur dau nog, voor hem levenslang, is aangenomen na verwerping van een amend.-Gratama, sterk door de heeren Schaep- man en Beaufort en den Minister bestredeD, met 48 tegen 12 st., om den duur van dat recht op 30 jaar te bepalen. Art. 15 (uit- of opvoeringsrecht van muziek- en tooneelwerken) is na bestrijding door den heer Van der Kaaij onveranderd aangenomen met 37 tegen 22 stemmen. Met 52 tegen 4 stemmen is aangenomen een nieuw artikel van de heer Be Beaufort, waartegen de Min. zich niet verzette, om misdrijven tegen het auteursrecht niet dan op klachte te laten vervolgen. De wet, die ook voor Indie geldt, zal 1 Januari 1882 in werking treden. Het geheele ontwerp werd aangenomen met 60 st. tegen 1. Vervolgens werden nog aangenomen het wetsontwerp tot aauvulling der wet tot verkrijging der bevoegd heid van arts en dat tot wijziging van de wet op den Raad van state. Daarop is de Kamer tot 20 Juni a. s. uiteengegaan. De Regeering8-inlicbtingen op twee adressen omtrent de zaak der schrijvers van 's Rijks marine werf te Amsterdam zijn ten onderzoek gesteld in han den van de heeren Schepel, Gratama, Qleichman, Brou wers en Be Jonge. Uit goede bron wordt aan de JV. R. Ct. medege deeld, dat eenige leden der Kamer zijn samengekomen om een voorstel in te dienen tot herziening van het Reglement van Orde der Kamer, met dien verstande dat het stelsel van zelfstandige rapporteurs daarbij onvoorwaardelijk zal worden gehuldigd. De Commissie bestaat uit de heerenVan Eek, LenlingTak, Patijn, Schimmelpenninck Van der Oge, Heydenrijk, Eoëll, Mackay, Be Bruyn en Be Bruyn Kops, en heeft tot haar voorzitter gekozen den heer Van Eek, van wieD het denkbeeld is uitgegaan, tevens met bepaling dat de leden dezer Commissie, voor zoover de a. s. verkiezingen daarin geen verandering mochten hebben gebracht, dadelijk na het openen van de volgende zitting Bamen zullen komen, om na voor afgaande studie, gedurende het reces, bun voorstel vaBt te stellen. LANDBOUW EN VEETEELT. De heer Gorten te Maastricht geeft iG zijne „wekelijkacbe landbonw-kroniek" den raad om gedu rende bet tijdvak der nachtvorsten de akkers alleen 's ochtends te bewerken, opdat de losgemaakte aarde alsdao voor het invallen van den nacht kan opge droogd zijn. Bij de joogste nachtvorsten is nl. ge bleken, dat die gedeelten van aardappelenakkers door de vorst hebben geleden, waarop men gedurende den dag met ecboffelbak, griep of egge is bezig geweest. Ingezonden Stnkben. Het was zeker eene goede gedachte om met de algemeene vergadering, met den wedstrijd enz. der maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland, in de volgende week te Goes te houden, ook eene tentoonstelling van opgezette vogels te verbinden, en wel van die vogels welke naar aanleiding der wet van 25 Mei 1880 beschermd worden. Er zijn niet minder dan 65 vogelsoorten, die volgens Koninklijk besluit van 25 Augustus, 1880, ter uitvoering van artikel 3 der genoemde wet, in het belang van den landbouw of houtteelt worden beschermd en men heeft nu eene uitstekende ge legenheid om deze soorten nader te leeren kennen. De bezichtiging van opgezette vogels is nog aan schouwelijker en leerzamer dan het zien van platen of afbeeldingen daarvan. Zijn er onder deze beschermde vogels verschil lende soorten, die vrij algemeen bekend zijn, van vele andere daartoe behoorende soorten kan men dit niet zeggen. Nadere kennismaking kan dus niet overbodig of weinig noodzakelijk worden geacht, vooral niet door hen, die met het opsporen van de overtredingen der wet zijn belast: door de ambtenaren der rjjks- en gemeentepolitie. Wij hopen daarom, dat deze tentoonstelling, be halve door de landbouwersvooral ook door de

Goessche Courant | 1881 | | pagina bijlage 1