Zaterdag 4 Juni. 68s,p Jaargang. een Woonhuis en Erf, Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. Mededeelingen op verschillend gebied. GEMENGDE BERICHTEN. RECHTZAKEN. Burgerlijke Stand Goes ADVERTENTIËN. Landbouwfeesten. OPENBARE VERKOOPING op Maandag den 6 Juni 1881, eenige Meubilaire Goederen, En onmiddellijk daarna, OPENBARE VERKOOPING op Vrijdag den Juni 1881, 1°. Een Winkelhuis en Schuur met Erf, 2°. Een Huis en Erf, (!OESC O* ■itgave dezer Courant geschiedt Maandao-, Woensdao- en VrijiugavoHd, uitgezonderd op feestdagen. I'rijs per kwartaal, zoo binnen als bniten Goes, 1.75.j A iionderlljke nommera 5 et. met bijblad 10 et COURANT. De prijs van gewone advertentiën is van 1—5 regels 50 et-, elke regel meet 10 els. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen woiden van 18 regels a 1.— berekend- Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels bedragende en contant betaald, SO c Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Agent voor het buitenland: A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle boekverkoopers en postdirecteuren. In de a. s. Pinkster-, dan dubbele feest- week, zal ons blad zooals gewoonlijk des Maandagsavonds niet verschijnen, terwijl het nommer, dat anders Vrijdagsavonds het licht zieteerst Zaterdagavond verschijnen zal. DOES, 3 Juni 1881. Edlewovtsdijk. In de vergadering van ingelanden, Woensdag 11. gehouden, is dhr. J. Bruinooge herbe. noemd als dijkgraaf van dit waterschap, dhr. M. Mol als gezworen en dhr. G. De Jager als vertegenwoor diger in den dykraad der waterkeering. Yerseke. Woensdag verspreidde zich de mare door de gemeente dat ODze nieuwe burgemeester, de heer O. J. Kakebeeke, wiens benoeming hier Zondag pas algemeen bekend geworden was, den volgenden dag reeds zijn ambtseed zou gaan atleggeo. Hoewel het waarlijk hoog tijd was, dat er aan de regeeringloosheid eea einde kwam, had men dit niet zoo spoedig verwacht en dus nog niemand erover gepeinsd op welke fees telijke wijze men den burgemeester binnen de gemeente zou inleiden. Men moest dus nu onmiddellijk aan het werk. Op eeue meeting des avonds te 8 uren werd eene commissie van drie mannen benoemd, die een plan van feestviering zou beramen en deze commissie heeft zich zoo uitmuntend van hare taak gekweten en eenige wakkere jongelingen en jonge mannen hebben haar zoo krachtig en vlug geholpen, dat in een zeer korten tjjd de geheele gemeente een inderdaad feestelijk aanzien had gekregen. Toen de dag was aangebroken waren op 6 plaatsen eerepoorten opgericht, hadden sommigen een eereboog aan hun huis aangebracht, waren het tegenwoordige en het vroegere gemeentehuis fraai versierd en wapperden eene menigte vlaggen. Des namid dags om 1 uur 62 m. zou de btëedigde burgemeester uit Middelburg vertrekken en om 2 uur 36 m. te Vlake afstappen. Daar werd hjj aan 't station verwelkomd door den gemeeuteraad, en verzocht in een afzonderlijk rijtuig by de wethouders plaats te nemen. Nadat de burge meester aan dit verzoek bad voldaan reed hjj naar Yerseke, maar werd op de grenzen door eene eere- wacht te paard van ongeveer 70 ingezetenen plechtig opgewacht en Inide toegejuicht. Toen hij even zijn rijtuig verliet werd hem door den president der feest commissie, den heer Sauer van hier, in welgekozen woorden het welkom toegeroepen en de hoop uitge sproken dat door zijn bestuur de kwade naam, waar onder Yerseke bekend staat, in een gunstige zou veran deren. De burgemeester dankte hartelijk, verheugde zich over de hem aangedane eer, omdat hjj die beschouwde als eene instemming der gemeente met zijne benoe ming en beloofde te znlleD pogen Yerseke de plaats in de maatschappij te geven, die het toekomt. In goede orde begaf zich nu de stoet - langzamerhand ver meerderd door honderden toeschouwers over den Dam naar het dorp, waar de burgem. en de gemeeuteraad aan het Raadhuis zouden afstappen. Voor zij de Raadkamer binnentraden werd de burgemeeater ook aan deze plaats, ditmaal door den heer De Korte, verwelkomd, die hem den steun en de goede gezindheid van den gemeente raad benevens eene lange, gezegende regeering toewensch- te en hem alle belangen der Yersekenaars in het algemeen en die van het onderwijs in het bijzonder aanbeval. De burgemeester dankte den spreker, beloofde ten aauhoore van eeae groote menigte zjjne beste krach ten aan het welzijn van Yerseke te zn.len wjjden, bet tot heden wel wat verwaarloosde onderwijs met de hulp van gemeenteraad, schooltoezicht en onderwij zerspersoneel op beteren voet te brengen en eindigde met, daar hjj zelden zulk een groote menigte zijner ingezetenen bijeen zon zien, op het groote belaDg van het sparen en de gunstige bepalingen van de postspaar bank te wijzen. Daarna trad hjj,gevolgddoorde raadsleden, de raadka mer binnen, waar hem door den eersten wethouder, plaatsvervangend burgem., het bestuur werd overgedra gen. De beer Kakebeeke leidde nu voor het eerst als voor zitter de vergadering,die uit den aard der zaak behalve hetpieohtige enfeesteijjke nietsbyzondereopleverde. Hier mede was voor hem het feestelijke van den dag ten einde, maar de ingezetenen gingen voort met op wel luidruchtige maar niet ongepaste wijze hunne vreugde te uiten. Des avonds was bet gemeentehuis en de daaranwezige eere poorten eierlyk verlicht en hoorde men nog laat vuur werk afschieten. Een woord van lof en dank komt toe, en de burgemeester hield dit ook niet achter, aan de feest commissie (vooral aan haren president) die in zoo korten tijd zooveel tot stand bracht en zoo flink den optoobt organiseerde maar ook aan de eerewscht, die blijken] gaf te begrijpen, dat zonder medewerking en gehoorzaamheid aan eea hoofd niets goeds en orde lijks kan verricht worden. De burgemeester onthaalde haar gul en ruimschoots. Aan het verslag van deH toestand der gemeente Middelburg over 1880 is het volgende ontleend De bevolking bestond op 31 December II. uil 7264 m. en 8756 vr., te samen 16,020. Het aantal geboor ten bedroeg 499 (zijnde 15 minder dan het vorige j iar); het getal overledenen beliep 385, tegen 410 in 1879. Het aantal personen, dat zich daar vestigde, bedroeg 1006, terwijl er 1140 vertrokken het getal verhuizingen binnen de gemeente liep over 3258 per sonen. De geineentebegrooting over 1880 bedroeg zoo in ontvang als in uitgaaf ƒ303,017,31. De kosten van het lager onderwijs bedroegen 32,403,231/,, tegen eene ontvangst van 11,611,84 aan schoolgel den. Voor de burgeravondschool werd uitgegeven 5268,67, en aan schoolgeld slechts ontvangen 78 van 26 leerlingen. De uitgaven van het gymnasium beliepen ƒ19,938,83, tegen eene ontvangst aan school geld van 3791,67 het getal leerlingen beliep 41. Ten behoeve van het armwezen werd een subsidie van f 30,000 nit de gemeentekas toegestaan, waarvan ver moedelijk eene som van 2500 zul beschikbaar bljj- ven. In de gemeente-apotheek werden 35,287 recep ten gereed gemaakt, zijnde 3080 meer dan het vorige jaar. Het aantal binnengekomen zeeschepen bedroeg 29. Het Prins Hendrikdok was over het geheel ge durende een grooter aantal dagen bezet dan in het vorig jaar. Er hadden belangrijke herstellingen aan groote stoomschepen plaats. Het getal aangekomen binnenvaartuigen bedroeg 1046. De afdeeling Middelburg van „Volksonderwijs" heeft voorloopig tot ontbinding der afdeeling beslo'en. Binnenkort zal een definitief besluit worden genomen Den 19 October a. s. zal het veertig jsrno geleden zijn, dat de hoogleeraar P. Darting, te Utrecht, zijn ambt aanvaardde. LANDBOUW EN VEETEELT. Wij bevelen onze Zeeuwsche boerinnen in 't algemeen en onze Bevelandsche in het bijzonder aan, om nu de volgende week eens goed hare winst te doen met hetgeen er te zien zal zijn en te lee- ran zal wezen op het gebied der zuivelbereiding. Waarlij k, zij kunnen nog veel leeren en op dit terrein is nog meer te doen dan nu gedaan wordt. Tavens vestigen wij de aandacht op het ingezon den stuk van den haar Q-. J Van den Bosch in het bijblad. BWTENLANDSCH OVERZICHT? Uit Ierland brengt de telegraaf ons weer de tij ding van een opstand, en wel Woensdag, te Bodyke in het graafschap Clare. De deurwaarders, die de decreten van evictte tegen verscheidene pachters wilden ten uit voer leggen, werden door het volk in massa aangeval len. Men ging ook de soldaten en de politie te lijf, die de deurwaarders beschermden, en het volk loste verscheiden schoten. De soldaten en de politie beant woordden die. Eén oproerling werd gedood en ver- scheidenen werden gewond. De toestand in dat deel van het vereenigd koninkrijk wordt hoe langer hoe bedenkelijker. Daily News dringt aan op het nemen van strenge maatregelen. Donderdag is te Londen in Crystal Palace door den hertog en de hertogin van Connaught eene inter nationale woltentoonstelling geopend. De nieuwe premier in Italië hield Donderdag eene rede waarin hij op de noodzakelijkheid drukte om de financiën te reorganiseeren en het krediet te verbeteren. Betrekkelijk de bnitenlandsche politiek zeide hij, dat Italië thans als groote mogendheid zich krachtig moet ontwikkelen op den grondslag der rechtvaardigheid en van het onderling ontzag. Het laatst in het concert der Mogendheden opgetreden, is Italië een element van orde, spaarzaamheid, vrede. Het zal zich als zoodanig hand haven, voor zich vragende vrede met eere. Over de Tunis-quaestie kon de regeering niets zeggen. Men spreekt weer van oneenigheid in het nieuwe kabinet. In plaatsen rond den Vesuvius heeft men schokken van aardbeving waargenomen. In Denemarken blijft de gespannen verhouding tusschen de nieuwe vertegenwoordiging, die nit dezelfde elementen bestaat als de vroegere, voortduren. De regeering dreigt nu met eene nieuwe ontbinding. De Hongaarsche rijksdag is Donderdag met een troonrede gesloten. De Duitsche rijksdag verdaagde dienzelfden dag zijne zittingen tot den 9en. Te öraudenz is des ochtends bij de schietoefeningen op de vestingterreinen aldaar een granaat gesprongen te midden van de militairen, die in den observatiepost de werking van het vnur moesten nagaan. De granaat doodde onmiddellijk drie kapiteins, een opper-vuur- werker en een kanonnier, terwijl een luitenant-kolonel. twee kanonniers en een civiel ingenieur gewond werden. De beroemde Fransche letterkundige E. Littré, ltd der Academie, is overleden. De oppositie in den Senaat tegen Gambetta's Scrutin de liste wordt grooter. Men zegt dat de president der kamer beter gedaan had niet naar Cahors te gaan, maar direct de zaak in den Senaat had moeten afdoen. Dan had hij meer kans van slagen gehad. Yerseke, Terwijl onze secretaris, de heer Meerburg SmrenbergWoecsdagvoormiddag van Kruiningen naar Yerseke wandelde, ontmoette hjj op eenigen afstand van laatstgenoemde plaats een man, die hem om geld vroeg. De lieer Snarenberq antwoordde, dat hjj niet veel gêld bij zich bad, maar dit weinige geven wilde. Hiermede was de man niet gebaat zeide hjj, en toen zjj eenige oogenblikken later bjj een put ge komen waren, greep hjj den heer Sn. aan en wierp hem erin. Hoewel hevig verschrikt had de aangevallene nog bewustzjjn genoeg om pogingen aan te wenden tot het ontkomen aan den dood door modder en wa ter, en siaagde hjj er na eenige moeite in aan den wal te kruipen, waar hij door een paar Yersekenaars gevonden werd. Donderdag was hjj dientengevolge nog te ziek om de raadsvergadering bjj te wonen. Des avonds vertelde men dal de dader door de politie was ntnsehonden. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de Rechtbank zijn heden, Vrijdag, gewezen de volgende vonnissen tegen lo. J. R. Pz., bierbrouwer te Heinken9zand, wegens mishandeling veroordeeld tot f 50 boete, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 2o. J. B. B., 54j kleermaker te Sluis, wegens diefstal van kippeneieren veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. L. Lkoopman te Tilburg, wegens het onbevoegd loopen over den spoorweg veroordeeld tot f 3 boete, subs. 1 dag gev. straf. c. e. 4o. M. E., 27 j., koopman te Groede, wegens mishan deling veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. strat e. e. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Borssele. De uitslag der aanbesteding op heden (Vrijdag) door het bestuur der waterkeering van ifille- woutsdijk en Borssele van 1100 scheepston steeribestorting aan den oever van Borssele geraamd op f4250, is als volgt: Er is ingeschreven door I. Van Male Dz., te Breskens, voor f 4085 F. Mout- haan, te Zierikzee, voor f3695; H. flage, te Middelburg, voor f3417C. Van de Velde, te BorsBele, voor f3400; D. De Jong, te Ter Reuzen, voor f3355 en F. A. Van de Velde, te Ter Neuzen, voor f3350. Het werk is onder nadere goedkeuring toegewezen aan den minsten inschrijver. Laatste en telograpliische berichten. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de gele genheid, die bestaat om gedurende de Pinksterdagen de schilderij-tentoonstelling op het Raadhuis te Goes te bezichtigen. Zondag te 12 uren wordt zij geopend. Wat wij ervan hoorden en zagen geeft ons alle recht, om op een druk bezoek aan te dringen. Er is veel schoons te zien. De tentoonstelling is geopend van 12 uren tot 5 uren. De toegangsprijs is 50 cents per persoon. Doorloopende kaarten op naam zijn verkrijgbaar voor een heer tegen ƒ1,50, voor eene dame a f 1, Aandeelen in de verloting zijn tegen f 1,— per stuk te bekomen. 's-GRAVENHAGE, 3 Juni. De Eerste Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden opgeroepen tegen Woensdag 15 Juni. KAAPSTAD, 3 Juni. De Boeren-aanvoerders verklaar den aan de koninklijke commissie, dat de Boeren vol strekt geen oorlogzuchtige plannen koesteren. Zij zouden de Engelsche voorwaarden zeker aannemen. De konink lijke commissie eiBcht daarop onzijdigverklaring van de strook gronds tusschen Transvaal en Zoeloeland. van 1 tot 3 Juni 1881. Getrouwd: den 2, Arie Sneep, 28 j., jm., met Hillegonda Maria Stijger, 22 j., jd Jan Cor nells De Buck21 j., jm., met Maria Den Herder 21 j., jd.Adriaan Tavenier, 22 jjm., met Elizabeth De Dreu, 23 j., jd. Overleden: den 2, Jannetje Matthijssen, 26 gehuwd met Jan Maartense. RENTEBETALING. Rusland 1873 coupon per 1 Juni 1881, betaalbaar met f 30,226 voor £2.10.0 - 15,11 t, 1.5.0. Rusland 1875 coupon per 1 Juni 1881, betaalbaar met 27,20 voor 2.5.0 - 18,60 e 1.2.6. Bevallen van een ZOON LUCIE HENRIETTE Baronesse Van der GOES, geboren Fransen Van de Putte. Utrecht. 30 Mei 18 81. De heer en mevrouw De JONGE van ELLEMEET betuigen hunnen dank voor de belangstelling, ondervonden bij de geboorte vau hunnen zoon. Visites worden afgewacht Woensdag en Don derdag 8 en 9 Juni. Voor de vele bewijzen van deelneming, ontvangen bij het overlijden van onze geliefde moeder en behuwdmoeder, mevrouw wed. A. STEENDIJK, betuigen wij onzen hartelijkendank. T. Van HEEL. M. Van HEELSteendijk. A. L. W. STEENDIJK. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den ondergeteekende, wordt verzocht daarvan op gave of betaling te doen vóór den 22 dezer maand. Goes, 1 Juni 1881. C. DEKKER, Horlogemaker. Het BESTUUR der VEREENIGING tot het REGELEN en BEVORDEREN van VOLKSVER MAKEN noodigt de ingezetenen van Goes uit, door het uitsteken van vlaggen gedu rende de dagen van Woensdag, Donderdag en Vrijdag 8, 9 en 10 Juni, een bewijs van inge nomenheid en tevens aan de gemeente een fees telijk aanzien te geven. Verder geeft het in overweging om Vrijdagavond zooveel mogelijk te illnmineeren. Het Bestuur voornoemd, JOH. L Van der PAUWERT, Voorzitter. L. M. Van CAMPEN, le Secretaris. 's voormiddag» te 9 uren, te Bath, aan het huis wijk A 110. 16, ten verzoeke van de erven JANS SEN en ten overstaan van den Notaris MU- LOCK HOUWER, van bestaande in1 EIKENHOUTEN KABINET 1 MAHONIEHOUTEN KASTJE, 3 VEEREN BEDDEN, DEKENS, TAFELS, STOELEN, SPIEGEL, SCHILDERIJEN, I KACHEL met TOEBEHOOREN, KLEËREN enz. in de herberg, bewoond door Griep te Bath, wijk A no. 16, groot 2 Aren 33 Centiaren. des voormiddags te 11 uren, te Wolf aartsdijk, in de herberg bij C. VanStrien, voor de heeren Curators in het faillissement van L. VALKIER, ten overstaan van den Notaris J. M. PILAAR, te Qoesvan te Wolfaartsdjk, midden op het dorp, sectie A 861 groot 3.27 Centiaren waarin de broodbakkerij en handel in koloniale waren enz. is uitgeoefend naast liet voorgaande, sectie A 307, groot 171 Centiaren, bewoond door Jan Van den Ends.

Goessche Courant | 1881 | | pagina 1